Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1926 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

B6Redhell wrote:
jefferson wrote:
preludezalude wrote:jeff:
imas li neko konkretno misljenje o motornom ulju Liqui moly 5w-30 top tek 4600
Konkretno, ide u jeep grand cherokee wj 4.7 benzin/lpg. Ulje mijenjam na 7000km, vozi se samo po asfaltu i vecina voznje je gradska. Neko ce reci da mijenjam rano ali ja uvijek mijenjam ulje ranije. Volim da znam da je uvijek u motoru jos dobro ulje. Uvijek je kod zamjene ono staro ulje izgledalo cisto, ali ovo zadnje me je razocaralo. Shell je vec nakon par hiljada kilometara pocrnio i poceo na cepu da izdvaja kondenz.
Ma OK je u sustini. Ja nisam neki ljubitelj Liqui Moly. To je tkz. Mid-SAPS ulje, i mislim da ces platiti dodetnu cijenu za ulje koje tebi ne treba. To ulje je vise za moderne dizele.
Mislim 4.7 u Cheerokiju moze ici dobro na INA-u tako da Liqui Moly ce biti OK. LM ima HTHS preko 3.5, sto je za taj motor i vise nego sto treba. Ja licno bi isao na Castrol, Valvoline ali nece biti problema.
Sto se tice SHella, ne znam sto kondenzira tako, ali cuo sam od jos nekoliko ljudi. Shell koristi sad GTL tehnologiju. Mobil1 je presao na GTL u SAD i totalno su ukakili 0W40 ulje da im je BMW oduzeo LL-01 odobrenje. Srecom u EU jos uvijek prodaju staru verziju.
Dzeferson dobar si. Gdje kupiš ove informacije. Meni se čini da si ti na BITOG forumu glavni tamo. :D :D Ja tamo ponekad kupiim informacije. Ali nakupio sam i taloga izgleda na usisnim ventilima da uskoro ide rucno čiščenje. Kameru sam ubacivo prljavo. A i slabije vuče.
Djaba GC godinama kad vag napravi čudo od PCV ventila. Prelude izvini na upadu na temu. Liqui moly je dobro ulje za bimmere i vag auta. Nije lose ni za mopara ali mozes i jeftinije bez problema.
Koji je motor kod tebe? Zavisi od generacije, prva generacija VAG TSFI motora je beznadezan slucaj.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1927 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

tigar777 wrote:Decki hvala na savjetima, kako bilo da bilo kupio sam castrol famozni 5w40 , kako kazu svi moram da sipam ono sta pise na poklopcu motora audina :-D .
Koji motor?
Najvaznije je da sipas ulje koje ispunjava specifikaciju. Gradacija nije toliko bitna.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#1928 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Rugafet »

amar1994 wrote:
Rugafet wrote:Samo Castrol sipaj u taj motor, ništa drugo. Poslusaj me. Vrijedi svakog kf. Turbo diesel Edge.
Sta je castrol poseban ako smijem pitati :D , ako je original naravno :P

Kad uporedim sa nekim uljima istih zathjeva i odobrenja , cak i losije specifikacije imaju od nekih jeftinijih , tipa Millers-a, Fuchs-a , Total-a :?
A ne znam što je poseban i šta u njega turaju ali garantovano baš on najviše leži PD masinama. Isprobano, ne samo kod mene, ništa total, fuchs i sl. Jednostavno, PD motor sipaj castrol i ne boj se.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1929 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

Rugafet wrote:
amar1994 wrote:
Rugafet wrote:Samo Castrol sipaj u taj motor, ništa drugo. Poslusaj me. Vrijedi svakog kf. Turbo diesel Edge.
Sta je castrol poseban ako smijem pitati :D , ako je original naravno :P

Kad uporedim sa nekim uljima istih zathjeva i odobrenja , cak i losije specifikacije imaju od nekih jeftinijih , tipa Millers-a, Fuchs-a , Total-a :?
A ne znam što je poseban i šta u njega turaju ali garantovano baš on najviše leži PD masinama. Isprobano, ne samo kod mene, ništa total, fuchs i sl. Jednostavno, PD motor sipaj castrol i ne boj se.
ne valja PD :P :P

Salim se ;-) :) :thumbup:
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#1930 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by B6Redhell »

jefferson wrote:
B6Redhell wrote:
Dzeferson dobar si. Gdje kupiš ove informacije. Meni se čini da si ti na BITOG forumu glavni tamo. :D :D Ja tamo ponekad kupiim informacije. Ali nakupio sam i taloga izgleda na usisnim ventilima da uskoro ide rucno čiščenje. Kameru sam ubacivo prljavo. A i slabije vuče.
Djaba GC godinama kad vag napravi čudo od PCV ventila. Prelude izvini na upadu na temu. Liqui moly je dobro ulje za bimmere i vag auta. Nije lose ni za mopara ali mozes i jeftinije bez problema.
Koji je motor kod tebe? Zavisi od generacije, prva generacija VAG TSFI motora je beznadezan slucaj.
Kod mene je prva generacija. Ali bez obzira i druga generacija ima taloga isto ko i prva. Cak i treca ova zadnja generacija motora ce imati problema jer ubrzgavanje goriva u trecoj generaciji nije popravljeno na osnovu prijasnje. Jer za americko trziste treca generacija tsi motora ima samo 4 direktna ubrzgaca. Dok za ostatak svijeta je 4 ubrzgaca direktno u motor a 4 idu prije usisne grane. 8 injectors
Dobra kvaliteta ulja pomaze ali ne eleminise karbon talog.
tigar777
Posts: 240
Joined: 24/07/2015 18:25

#1931 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by tigar777 »

jefferson wrote:
tigar777 wrote:Decki hvala na savjetima, kako bilo da bilo kupio sam castrol famozni 5w40 , kako kazu svi moram da sipam ono sta pise na poklopcu motora audina :-D .
Koji motor?
Najvaznije je da sipas ulje koje ispunjava specifikaciju. Gradacija nije toliko bitna.
audi a4 1,9tdi 74 kw 2002. God
Last edited by tigar777 on 22/03/2017 02:10, edited 1 time in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1933 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

B6Redhell wrote:
jefferson wrote:
B6Redhell wrote:
Dzeferson dobar si. Gdje kupiš ove informacije. Meni se čini da si ti na BITOG forumu glavni tamo. :D :D Ja tamo ponekad kupiim informacije. Ali nakupio sam i taloga izgleda na usisnim ventilima da uskoro ide rucno čiščenje. Kameru sam ubacivo prljavo. A i slabije vuče.
Djaba GC godinama kad vag napravi čudo od PCV ventila. Prelude izvini na upadu na temu. Liqui moly je dobro ulje za bimmere i vag auta. Nije lose ni za mopara ali mozes i jeftinije bez problema.
Koji je motor kod tebe? Zavisi od generacije, prva generacija VAG TSFI motora je beznadezan slucaj.
Kod mene je prva generacija. Ali bez obzira i druga generacija ima taloga isto ko i prva. Cak i treca ova zadnja generacija motora ce imati problema jer ubrzgavanje goriva u trecoj generaciji nije popravljeno na osnovu prijasnje. Jer za americko trziste treca generacija tsi motora ima samo 4 direktna ubrzgaca. Dok za ostatak svijeta je 4 ubrzgaca direktno u motor a 4 idu prije usisne grane. 8 injectors
Dobra kvaliteta ulja pomaze ali ne eleminise karbon talog.
Druga generacija je dosta bolja. Ja imam motor iz druge generacije. Fazon sa drugom generacijom je sto je eliminisano mjesanje benzina sa uljem.
Od svih motora prve generacije 3.2 V6 u audiju i S4 motor su katastrofa.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1934 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

tigar777 wrote:
jefferson wrote:
tigar777 wrote:Decki hvala na savjetima, kako bilo da bilo kupio sam castrol famozni 5w40 , kako kazu svi moram da sipam ono sta pise na poklopcu motora audina :-D .
Koji motor?
Najvaznije je da sipas ulje koje ispunjava specifikaciju. Gradacija nije toliko bitna.
audi a4 1,9tdi 74 kw 2002. God
VW505.01. Sipaj 5W40 ili 0W40 koji ispunjavaju 505.01. Taj motor voli teze ulje.
User avatar
ElRe
Posts: 10800
Joined: 12/12/2011 11:28

#1935 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ElRe »

Za cca 1000km treba da uradim mali servis na 308 HDI 68 KW (2012 god, ima FAP). Poslao sam upita za cijena ovlastenim PSA serviserima u Sarajevu (Peugeot i Citroen). Cijena je manje vise slicna (najjeftiniji ABC 1968), ali su mi svi napisali razlicito ulje:

Total First 0W30
Total Ineo ECS 5W30
Total Quartz 5W30

Auto je preslo 110000 km.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1936 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

ElRe wrote:Za cca 1000km treba da uradim mali servis na 308 HDI 68 KW (2012 god, ima FAP). Poslao sam upita za cijena ovlastenim PSA serviserima u Sarajevu (Peugeot i Citroen). Cijena je manje vise slicna (najjeftiniji ABC 1968), ali su mi svi napisali razlicito ulje:

Total First 0W30
Total Ineo ECS 5W30
Total Quartz 5W30

Auto je preslo 110000 km.
Samo Ineo vjeruj mi. Razlicite cijene su vezane za razlicito ulje. Moj brat servisira kod Dedovica i trazio je izricito Ineo ulje, inace su mu sipali Quartz 9000.
User avatar
ElRe
Posts: 10800
Joined: 12/12/2011 11:28

#1937 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ElRe »

Sa Fiatom Multijet je bilo lako, Selenia WR PE, kod PSA odgovaraju bar 3 Total ulja za isti motor :mrgreen:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1938 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

ElRe wrote:Sa Fiatom Multijet je bilo lako, Selenia WR PE, kod PSA odgovaraju bar 3 Total ulja za isti motor :mrgreen:
Odgovaraju zato sto PSA nije azurirala knjizice na vrijeme. Bilo je price o tome vise puta ovdje. Jedino ulje koje fakat odgovara 1.6 HDI, posebno ako imaju FAP, je Ineo. Najgore sto je stednja na tom mjestu dosta skupa, jer recimo EGR ako se zacepi ode 500 KM iz dzepa. Isto bilo pisanja o tome ovdje.
User avatar
ElRe
Posts: 10800
Joined: 12/12/2011 11:28

#1939 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ElRe »

Mali servsi radim 2 puta godisnje tako da ne gledam gdje je jeftinije 20-30 KM. Bitno mi je da se uradi kvalitetno, bas iz tog razloga da kasnije ne dajem 500 KM vise za nesto drugo.
User avatar
konektovan
Posts: 40545
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1940 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by konektovan »

ado-šampion wrote:
ElRe wrote:Sa Fiatom Multijet je bilo lako, Selenia WR PE, kod PSA odgovaraju bar 3 Total ulja za isti motor :mrgreen:
Odgovaraju zato sto PSA nije azurirala knjizice na vrijeme. Bilo je price o tome vise puta ovdje. Jedino ulje koje fakat odgovara 1.6 HDI, posebno ako imaju FAP, je Ineo. Najgore sto je stednja na tom mjestu dosta skupa, jer recimo EGR ako se zacepi ode 500 KM iz dzepa. Isto bilo pisanja o tome ovdje.

Neki dan, zzao mi sto nisam slikao, u servis 206 covjek donio novi EGR za 308, u kesi, sa cijenom od 67 eura. Pitam ga, je li to novo, odgovori covjek da jeste, i da mu je to sin kupio u francuskoj, u nekoj fabrici koja to cudo pravi. Kod nas u ovlastenom oko 600 KM, a na olx-u novi se mogu naci od 260-280 KM, WAHLER, pierburg
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1941 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

konektovan wrote:
ado-šampion wrote:
ElRe wrote:Sa Fiatom Multijet je bilo lako, Selenia WR PE, kod PSA odgovaraju bar 3 Total ulja za isti motor :mrgreen:
Odgovaraju zato sto PSA nije azurirala knjizice na vrijeme. Bilo je price o tome vise puta ovdje. Jedino ulje koje fakat odgovara 1.6 HDI, posebno ako imaju FAP, je Ineo. Najgore sto je stednja na tom mjestu dosta skupa, jer recimo EGR ako se zacepi ode 500 KM iz dzepa. Isto bilo pisanja o tome ovdje.

Neki dan, zzao mi sto nisam slikao, u servis 206 covjek donio novi EGR za 308, u kesi, sa cijenom od 67 eura. Pitam ga, je li to novo, odgovori covjek da jeste, i da mu je to sin kupio u francuskoj, u nekoj fabrici koja to cudo pravi. Kod nas u ovlastenom oko 600 KM, a na olx-u novi se mogu naci od 260-280 KM, WAHLER, pierburg
Ja sam gledao burazu u Austriji, 350 eura, mislim Valeo. Pierburg je jeftiniji ali se ne moze svugdje naci. Mislim da on dodje 100-150 eura. To je ta neka cheap varijanta ali je pitanje koliko je isplativ na duge staze.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1942 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by condy »

Nedavno sam vidio da i kod nekih Total ineo ulja da se ne podudara specifikacija ulja iz knjizice vozila i iz kanistera od ulja. Razlika je u zadnjem broju. U knjizici je 0 a u kanisteru 7. To bi onda trebalo biti ovo sto @ado pise.
User avatar
konektovan
Posts: 40545
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1943 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by konektovan »

Najisplativija varijanta na duze je, softwerski ga ukinut, ili fizicki.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1944 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:
ElRe wrote:Sa Fiatom Multijet je bilo lako, Selenia WR PE, kod PSA odgovaraju bar 3 Total ulja za isti motor :mrgreen:
Odgovaraju zato sto PSA nije azurirala knjizice na vrijeme. Bilo je price o tome vise puta ovdje. Jedino ulje koje fakat odgovara 1.6 HDI, posebno ako imaju FAP, je Ineo. Najgore sto je stednja na tom mjestu dosta skupa, jer recimo EGR ako se zacepi ode 500 KM iz dzepa. Isto bilo pisanja o tome ovdje.
ja ga evo nikad nisam nasuo :shock: :D , sipam specifikaciju za mazde tj. C1 ulje koje najmanje cestica ostavlja , ako crkne nek crkne , po specifikacijama ulja ovo LM i taj Ineo su u 10 deka :thumbup:

oni zahtjevaju mid saps , ja sipam low saps tako da bi trebao da dugo pozivi EGR :) , a da se razumijemo , ne suzdrazavam se malo visih obrtaja :-D
Last edited by amar1994 on 11/04/2017 10:24, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1945 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Najisplativija varijanta na duze je, softwerski ga ukinut, ili fizicki.
EGR jel :? , moze ako nema DPF :-) , meni su objasnili da za regeneraciju DPF-a koristi i EGR da postigne temp. sta li na ovim euro 4/5 , tako kad ukines , moras i DPF :izet: :D
User avatar
konektovan
Posts: 40545
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1946 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by konektovan »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:Najisplativija varijanta na duze je, softwerski ga ukinut, ili fizicki.
EGR jel :? , moze ako nema DPF :-) , meni su objasnili da za regeneraciju DPF-a koristi i EGR da postigne temp. sta li na ovim euro 4/5 , tako kad ukines , moras i DPF :izet: :D
Ne znam ako je varijanta sa dpf-om, pricam za verziju bez dpf-a, a i to givno treba ukinuti o jednom ttosku. :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1947 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
amar1994 wrote:
konektovan wrote:Najisplativija varijanta na duze je, softwerski ga ukinut, ili fizicki.
EGR jel :? , moze ako nema DPF :-) , meni su objasnili da za regeneraciju DPF-a koristi i EGR da postigne temp. sta li na ovim euro 4/5 , tako kad ukines , moras i DPF :izet: :D
Ne znam ako je varijanta sa dpf-om, pricam za verziju bez dpf-a, a i to givno treba ukinuti o jednom ttosku. :D
ja volim da je fabrika sve :) , osim ako je u pitanju skyline :P :lol: :lol:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#1948 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Ned071 »

konektovan wrote:Najisplativija varijanta na duze je, softwerski ga ukinut, ili fizicki.
postoje i starija auta na kojima se ne moze ukinuti... onda pljunes šest i po stoja za nov :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1949 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

kakvih 650 , ispod 1200KM nema price sa DPF-om :D :run:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#1950 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Ned071 »

srecom, nemam dpf :mrgreen:
Post Reply