Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1901 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

konektovan wrote:
direstraits0078 wrote:Nema potrebe ako nema fap.
Nema fap, a citajuci po ino forumima, verzije koje imaju fap idu obavezno sa 5W30 ineo, a ove bez fap-a, vecinom sa 5w40 quartz 9000. Takodjer, jedan dobar broj vlasnika 1.6 hdi 66 koriste I neko motul 5W40, zaboravio sam tacnu oznaku, koje se pokazalo jako dobro.

Nisat, onda nastavljam sa 5W40. Hvala na savetu Dajre,a I tebi Dzef. :wink: :thumbup:
Kada je u pitanju FAP niej gradacija ulja bitna nego procenat sulfatnog pepela i fosfora (SAPS) u njemu. Ti mozes koristiti i 5W40 sa FAP-om ako to 5W40 ulje ima kolicinu SAPS-a ispod 0.8%.
Imaju dva motula 5W40. X-Cess koji se koristi u vozilima bez FAP-a i X-Clean koji se koristi u vozilima sa FAP-om.
Kako tvoj auto ima EGR bilo bi i dalje pozeljno koristiti ulje sa manje SAPS-a. Jesil imao problema sa EGR-om?
User avatar
konektovan
Posts: 40534
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1902 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by konektovan »

jefferson wrote:
konektovan wrote:
direstraits0078 wrote:Nema potrebe ako nema fap.
Nema fap, a citajuci po ino forumima, verzije koje imaju fap idu obavezno sa 5W30 ineo, a ove bez fap-a, vecinom sa 5w40 quartz 9000. Takodjer, jedan dobar broj vlasnika 1.6 hdi 66 koriste I neko motul 5W40, zaboravio sam tacnu oznaku, koje se pokazalo jako dobro.

Nisat, onda nastavljam sa 5W40. Hvala na savetu Dajre,a I tebi Dzef. :wink: :thumbup:
Kada je u pitanju FAP niej gradacija ulja bitna nego procenat sulfatnog pepela i fosfora (SAPS) u njemu. Ti mozes koristiti i 5W40 sa FAP-om ako to 5W40 ulje ima kolicinu SAPS-a ispod 0.8%.
Imaju dva motula 5W40. X-Cess koji se koristi u vozilima bez FAP-a i X-Clean koji se koristi u vozilima sa FAP-om.
Kako tvoj auto ima EGR bilo bi i dalje pozeljno koristiti ulje sa manje SAPS-a. Jesil imao problema sa EGR-om?

Nisam do sad, bar po misljenju starih majstora, al' idem u subotu kod "novog" mjstora, koji ce mi detaljno pregledati auto, dijagnostiku svih komponenti, pa cemo vidjeti. Pisao sam vec, da ima problem na hladnom paljenju, motor nemirno radi i dimi, al' kiad iskopcam maf senzor, sve dodje u normalu. Ovaj novi, sumnja na maf, ali ne iskljuczje i egr, al' mora sve detaljno provjeriti, mozda je u prekidu negdje nesto, uglavnom, u subotu to provjerimo.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1903 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Kod mene u famAliji auto s istim motorom 1.6 HDI, nema FAP, nekoliko puta ovdje sipano Q. 9000 5W-40, prije pretpostavljam isto, dijagnostika pokazuje problem s EGRom, kilometraza cca 160 hiljada. Ja mislim da nista ispod Ineo-a nije dobro za EGR sto se tice PSA. Sto je najgore, a pisano je i ovdje sto od strane mene sto od strane vlasnika auta :D , EGR se ne moze cistiti, znaci samo nov. A razlika u cijeni ulja po zamjeni je 10-15 KM.
User avatar
konektovan
Posts: 40534
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1904 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by konektovan »

ado-šampion wrote:Kod mene u famAliji auto s istim motorom 1.6 HDI, nema FAP, nekoliko puta ovdje sipano Q. 9000 5W-40, prije pretpostavljam isto, dijagnostika pokazuje problem s EGRom, kilometraza cca 160 hiljada. Ja mislim da nista ispod Ineo-a nije dobro za EGR sto se tice PSA. Sto je najgore, a pisano je i ovdje sto od strane mene sto od strane vlasnika auta :D , EGR se ne moze cistiti, znaci samo nov. A razlika u cijeni ulja po zamjeni je 10-15 KM.


Ma cijena je najmanji problem, Ado, ali ima ljudi koji sipaju i ineo pa imaju problem sa egr-om, i to na relativno malim kilometrazama.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1905 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
ado-šampion wrote:Kod mene u famAliji auto s istim motorom 1.6 HDI, nema FAP, nekoliko puta ovdje sipano Q. 9000 5W-40, prije pretpostavljam isto, dijagnostika pokazuje problem s EGRom, kilometraza cca 160 hiljada. Ja mislim da nista ispod Ineo-a nije dobro za EGR sto se tice PSA. Sto je najgore, a pisano je i ovdje sto od strane mene sto od strane vlasnika auta :D , EGR se ne moze cistiti, znaci samo nov. A razlika u cijeni ulja po zamjeni je 10-15 KM.


Ma cijena je najmanji problem, Ado, ali ima ljudi koji sipaju i ineo pa imaju problem sa egr-om, i to na relativno malim kilometrazama.
ta masina je poznata po tome, puno tog mulja kenja motor :lol: :lol: :mrgreen:

:run:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1906 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:
ado-šampion wrote:Kod mene u famAliji auto s istim motorom 1.6 HDI, nema FAP, nekoliko puta ovdje sipano Q. 9000 5W-40, prije pretpostavljam isto, dijagnostika pokazuje problem s EGRom, kilometraza cca 160 hiljada. Ja mislim da nista ispod Ineo-a nije dobro za EGR sto se tice PSA. Sto je najgore, a pisano je i ovdje sto od strane mene sto od strane vlasnika auta :D , EGR se ne moze cistiti, znaci samo nov. A razlika u cijeni ulja po zamjeni je 10-15 KM.


Ma cijena je najmanji problem, Ado, ali ima ljudi koji sipaju i ineo pa imaju problem sa egr-om, i to na relativno malim kilometrazama.
ta masina je poznata po tome, puno tog mulja kenja motor :lol: :lol: :mrgreen:

:run:
Pa EGR je na tom motoru vrlo lose rijesen, to je osnovni problem. Ali tih 10-15 KM vise makar daje neku sigurnost da si uradio sve sto je bilo u tvojoj moci da ne dodje do problema. Pogotovo jer isto postoji problem sa sitom tako da sto manje mulja ostavlja ulje to bolje.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1907 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:
Pa EGR je na tom motoru vrlo lose rijesen, to je osnovni problem. Ali tih 10-15 KM vise makar daje neku sigurnost da si uradio sve sto je bilo u tvojoj moci da ne dodje do problema. Pogotovo jer isto postoji problem sa sitom tako da sto manje mulja ostavlja ulje to bolje.
upravo to :thumbup: ,zato i sipam od sada samo C1 specifikaciju. A EGR meni je vec poceo da bali malo, ne pravi probleme al bali :-) :D
User avatar
konektovan
Posts: 40534
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1908 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by konektovan »

amar1994 wrote:
ado-šampion wrote:
Pa EGR je na tom motoru vrlo lose rijesen, to je osnovni problem. Ali tih 10-15 KM vise makar daje neku sigurnost da si uradio sve sto je bilo u tvojoj moci da ne dodje do problema. Pogotovo jer isto postoji problem sa sitom tako da sto manje mulja ostavlja ulje to bolje.
upravo to :thumbup: ,zato i sipam od sada samo C1 specifikaciju. A EGR meni je vec poceo da bali malo, ne pravi probleme al bali :-) :D

Ja koliko znam, moze se i ocistiti, mehanicki dio, ako elektronika nije vrisnula?!
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1909 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Navodno ne moze, jer kako sam skontao ima neki element unutra koji se ciscenjem moze zeznuti i pisi propalo. Nije da sam se trudio da razumijem, ali to je otpilike to. :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1910 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:Navodno ne moze, jer kako sam skontao ima neki element unutra koji se ciscenjem moze zeznuti i pisi propalo. Nije da sam se trudio da razumijem, ali to je otpilike to. :D
ma ima neku "pametnu" sondu cini mi se :mrgreen:
User avatar
spree
Posts: 7878
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#1911 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by spree »

gdje u sa kupiti orginal elf 5w40. sigurno negdje pise, prelistao sam 10-ak stranica, ali nema :( .
User avatar
konektovan
Posts: 40534
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1912 Re: RE: Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by konektovan »

spree wrote:gdje u sa kupiti orginal elf 5w40. sigurno negdje pise, prelistao sam 10-ak stranica, ali nema :( .
Guma M, ako oni nemaju, onda nema niko.

Sent from my C6603 using Tapatalk
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#1913 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by preludezalude »

jeff:
imas li neko konkretno misljenje o motornom ulju Liqui moly 5w-30 top tek 4600
Konkretno, ide u jeep grand cherokee wj 4.7 benzin/lpg. Ulje mijenjam na 7000km, vozi se samo po asfaltu i vecina voznje je gradska. Neko ce reci da mijenjam rano ali ja uvijek mijenjam ulje ranije. Volim da znam da je uvijek u motoru jos dobro ulje. Uvijek je kod zamjene ono staro ulje izgledalo cisto, ali ovo zadnje me je razocaralo. Shell je vec nakon par hiljada kilometara pocrnio i poceo na cepu da izdvaja kondenz.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1914 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

preludezalude wrote:jeff:
imas li neko konkretno misljenje o motornom ulju Liqui moly 5w-30 top tek 4600
Konkretno, ide u jeep grand cherokee wj 4.7 benzin/lpg. Ulje mijenjam na 7000km, vozi se samo po asfaltu i vecina voznje je gradska. Neko ce reci da mijenjam rano ali ja uvijek mijenjam ulje ranije. Volim da znam da je uvijek u motoru jos dobro ulje. Uvijek je kod zamjene ono staro ulje izgledalo cisto, ali ovo zadnje me je razocaralo. Shell je vec nakon par hiljada kilometara pocrnio i poceo na cepu da izdvaja kondenz.
Ma OK je u sustini. Ja nisam neki ljubitelj Liqui Moly. To je tkz. Mid-SAPS ulje, i mislim da ces platiti dodetnu cijenu za ulje koje tebi ne treba. To ulje je vise za moderne dizele.
Mislim 4.7 u Cheerokiju moze ici dobro na INA-u tako da Liqui Moly ce biti OK. LM ima HTHS preko 3.5, sto je za taj motor i vise nego sto treba. Ja licno bi isao na Castrol, Valvoline ali nece biti problema.
Sto se tice SHella, ne znam sto kondenzira tako, ali cuo sam od jos nekoliko ljudi. Shell koristi sad GTL tehnologiju. Mobil1 je presao na GTL u SAD i totalno su ukakili 0W40 ulje da im je BMW oduzeo LL-01 odobrenje. Srecom u EU jos uvijek prodaju staru verziju.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1915 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by pirmin »

tigar777
Posts: 240
Joined: 24/07/2015 18:25

#1916 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by tigar777 »

Planiram u audi a4 1,9 74 kw 2002. God zamjenit ulje, i gledam elf ponovo sa cijenom super, castrol mi se gadi 18 km ,posto je moje auto staro 15 god smatram da elf 5w40 nije los izbor,sadrzi sve te neke vw standarde i mijenjanje na 8000 km.Vase misljenje?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1917 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by condy »

tigar777 wrote:Planiram u audi a4 1,9 74 kw 2002. God zamjenit ulje, i gledam elf ponovo sa cijenom super, castrol mi se gadi 18 km ,posto je moje auto staro 15 god smatram da elf 5w40 nije los izbor,sadrzi sve te neke vw standarde i mijenjanje na 8000 km.Vase misljenje?
Mora biti specifikacije 505.01. Ako nije ne može. Piše na kanisteru od ulja. To je full sintetičko ulje i mijenja se nakon 15 kkm ili godine dana, šta prije nastupi.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1918 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by 530i »

tigar777 wrote:Planiram u audi a4 1,9 74 kw 2002. God zamjenit ulje, i gledam elf ponovo sa cijenom super, castrol mi se gadi 18 km ,posto je moje auto staro 15 god smatram da elf 5w40 nije los izbor,sadrzi sve te neke vw standarde i mijenjanje na 8000 km.Vase misljenje?
Samo provjeri je li taj elf pouzdan.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1919 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

tigar777 wrote:Planiram u audi a4 1,9 74 kw 2002. God zamjenit ulje, i gledam elf ponovo sa cijenom super, castrol mi se gadi 18 km ,posto je moje auto staro 15 god smatram da elf 5w40 nije los izbor,sadrzi sve te neke vw standarde i mijenjanje na 8000 km.Vase misljenje?
Moje misljenje , liqui moly :thumbup: , a vidi ja recimo placam toliko njihovo TT4500 ulje po l , tebi vjerovatno i ne treba ovo low saps ulje. Meni to nije nesto velika cifra, al zato jeste 36KM/l od ovlastenog :P :D

https://products.liqui-moly.com/olyslag ... mateZone=1
Sva ova mu odgovaraju , a ti vidi u brosuri njegovoj koja ti specifikacija ide , mozes dobiti dobru cijenu za LM , koji je sigurno original i pouzdan , ja trecu god sipam i zadovoljan sam :)

npr. http://www.olx.ba/artikal/19801774/liqu ... is-gratis/ ili http://www.olx.ba/artikal/10841615/moto ... e-u-gradu/ :wink:
tigar777
Posts: 240
Joined: 24/07/2015 18:25

#1920 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by tigar777 »

condy wrote:
tigar777 wrote:Planiram u audi a4 1,9 74 kw 2002. God zamjenit ulje, i gledam elf ponovo sa cijenom super, castrol mi se gadi 18 km ,posto je moje auto staro 15 god smatram da elf 5w40 nije los izbor,sadrzi sve te neke vw standarde i mijenjanje na 8000 km.Vase misljenje?
Mora biti specifikacije 505.01. Ako nije ne može. Piše na kanisteru od ulja. To je full sintetičko ulje i mijenja se nakon 15 kkm ili godine dana, šta prije nastupi.
Na kanisteru ima ovakva specifikacija:

Zvanično preporučen od strane
VW 502.00/505.00
MB 229.3 ; BMW Longlife 98
GM-LL-B025
Da li je to to
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1921 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by condy »

tigar777 wrote:
condy wrote:
tigar777 wrote:Planiram u audi a4 1,9 74 kw 2002. God zamjenit ulje, i gledam elf ponovo sa cijenom super, castrol mi se gadi 18 km ,posto je moje auto staro 15 god smatram da elf 5w40 nije los izbor,sadrzi sve te neke vw standarde i mijenjanje na 8000 km.Vase misljenje?
Mora biti specifikacije 505.01. Ako nije ne može. Piše na kanisteru od ulja. To je full sintetičko ulje i mijenja se nakon 15 kkm ili godine dana, šta prije nastupi.
Na kanisteru ima ovakva specifikacija:

Zvanično preporučen od strane
VW 502.00/505.00
MB 229.3 ; BMW Longlife 98
GM-LL-B025
Da li je to to
Nije to ulje, nemoj to sipati. To ide u SDI motore, bez turba. Trazi ulje sa specifikacijom 505.01. Ima ih po trgovinama.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#1922 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Rugafet »

Samo Castrol sipaj u taj motor, ništa drugo. Poslusaj me. Vrijedi svakog kf. Turbo diesel Edge.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1923 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

Rugafet wrote:Samo Castrol sipaj u taj motor, ništa drugo. Poslusaj me. Vrijedi svakog kf. Turbo diesel Edge.
Sta je castrol poseban ako smijem pitati :D , ako je original naravno :P

Kad uporedim sa nekim uljima istih zathjeva i odobrenja , cak i losije specifikacije imaju od nekih jeftinijih , tipa Millers-a, Fuchs-a , Total-a :?
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#1924 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by B6Redhell »

jefferson wrote:
preludezalude wrote:jeff:
imas li neko konkretno misljenje o motornom ulju Liqui moly 5w-30 top tek 4600
Konkretno, ide u jeep grand cherokee wj 4.7 benzin/lpg. Ulje mijenjam na 7000km, vozi se samo po asfaltu i vecina voznje je gradska. Neko ce reci da mijenjam rano ali ja uvijek mijenjam ulje ranije. Volim da znam da je uvijek u motoru jos dobro ulje. Uvijek je kod zamjene ono staro ulje izgledalo cisto, ali ovo zadnje me je razocaralo. Shell je vec nakon par hiljada kilometara pocrnio i poceo na cepu da izdvaja kondenz.
Ma OK je u sustini. Ja nisam neki ljubitelj Liqui Moly. To je tkz. Mid-SAPS ulje, i mislim da ces platiti dodetnu cijenu za ulje koje tebi ne treba. To ulje je vise za moderne dizele.
Mislim 4.7 u Cheerokiju moze ici dobro na INA-u tako da Liqui Moly ce biti OK. LM ima HTHS preko 3.5, sto je za taj motor i vise nego sto treba. Ja licno bi isao na Castrol, Valvoline ali nece biti problema.
Sto se tice SHella, ne znam sto kondenzira tako, ali cuo sam od jos nekoliko ljudi. Shell koristi sad GTL tehnologiju. Mobil1 je presao na GTL u SAD i totalno su ukakili 0W40 ulje da im je BMW oduzeo LL-01 odobrenje. Srecom u EU jos uvijek prodaju staru verziju.
Dzeferson dobar si. Gdje kupiš ove informacije. Meni se čini da si ti na BITOG forumu glavni tamo. :D :D Ja tamo ponekad kupiim informacije. Ali nakupio sam i taloga izgleda na usisnim ventilima da uskoro ide rucno čiščenje. Kameru sam ubacivo prljavo. A i slabije vuče.
Djaba GC godinama kad vag napravi čudo od PCV ventila. Prelude izvini na upadu na temu. Liqui moly je dobro ulje za bimmere i vag auta. Nije lose ni za mopara ali mozes i jeftinije bez problema.
tigar777
Posts: 240
Joined: 24/07/2015 18:25

#1925 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by tigar777 »

Decki hvala na savjetima, kako bilo da bilo kupio sam castrol famozni 5w40 , kako kazu svi moram da sipam ono sta pise na poklopcu motora audina :-D .
Post Reply