Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1601 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

frngla wrote:Svako ulje koje ima VW standard sipaj. Nema tu loše, ovako, onako. Ako ima VW standard npr. 505.01 sipaj i ćao.

Kod nas se od svega pravi nauka, pa ovo valja, ovo ne valja. Sipaj 5W40 koje je preporučio proizvođač vozila i nećeš imati problema.
VW standardi su razliciti za razlicite VW motore.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#1602 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by frngla »

jefferson wrote: VW standardi su razliciti za razlicite VW motore.
Naravno da su različiti. Hajde ti još jednom pročitaj šta sam ja napisao.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1603 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

frngla wrote:
jefferson wrote: VW standardi su razliciti za razlicite VW motore.
Naravno da su različiti. Hajde ti još jednom pročitaj šta sam ja napisao.
Onako kako si ti napisao vrlo lakos e moze protumaciti da bio koji VW standard odgovoara svakom VW motoru.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#1604 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by frngla »

Zbog toga sam i napisao "npr".
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1605 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by condy »

Ako neko koristi long life III ulje nakon koliko km i vremena ga mijenja ?

Inače, ako bi drug @ bitanga ili jefferson, ili neko drugi ko ima iskustva, malo pojasnili oko podmazivanja ovih ulja. Vidim, dosta primjedbi da podmazivanje ovih ulja-long life III nije baš najbolje i da ih je fabrika uvela zbog novih eko standarda i omogućivanja produženog intervala servisa do pređenih 30.000 km ili dvije godine. Sad kome vjerovati pričama ili fabrici ?

Kod mene je sipano orginalno VW 5w30 507.00 specifikacije, long life III. Po servisnoj evidencije, mijenjano nakon pređenih cca 20.000 kilometara ili nakon godinu i pol koliko se sjećam. Ja sipam isto ulje, koje je fabrika preporučila i mijenjam ga otprilike godišnje i nakon pređenih 20 kkm. Po indikatoru može još 10 kkm. Litar tog ulja me izađe oko 30 KM. Po trgovinama koštaju oko 26 KM, pa je ovo u servisu skuplje za oko 30 KM. Kad da ga mijenjam, jebiga po toj cijeni treba da izdrži 30 kkm :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1606 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

condy wrote:Ako neko koristi long life III ulje nakon koliko km i vremena ga mijenja ?

Inače, ako bi drug @ bitanga ili jefferson, ili neko drugi ko ima iskustva, malo pojasnili oko podmazivanja ovih ulja. Vidim, dosta primjedbi da podmazivanje ovih ulja-long life III nije baš najbolje i da ih je fabrika uvela zbog novih eko standarda i omogućivanja produženog intervala servisa do pređenih 30.000 km ili dvije godine. Sad kome vjerovati pričama ili fabrici ?

Kod mene je sipano orginalno VW 5w30 507.00 specifikacije, long life III. Po servisnoj evidencije, mijenjano nakon pređenih cca 20.000 kilometara ili nakon godinu i pol koliko se sjećam. Ja sipam isto ulje, koje je fabrika preporučila i mijenjam ga otprilike godišnje i nakon pređenih 20 kkm. Po indikatoru može još 10 kkm. Litar tog ulja me izađe oko 30 KM. Po trgovinama koštaju oko 26 KM, pa je ovo u servisu skuplje za oko 30 KM. Kad da ga mijenjam, jebiga po toj cijeni treba da izdrži 30 kkm :D
koristim ja i mjenjam na 10000km :thumbup:
to su ti neka poskupa ulja, 26KM/l motula kosta :run:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#1607 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by kB27 »

Šta je prednost tih 'long life' ulja, što ih točite ako mijenjate redovno koliko i 'obična'? :mrgreen:

P. S. Mijenjanje na 10.000km (za sva auta) je u najmanju ruku glupost i izmišljotina. :wink:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1608 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amar1994 »

kB27 wrote:Šta je prednost tih 'long life' ulja, što ih točite ako mijenjate redovno koliko i 'obična'? :mrgreen:

P. S. Mijenjanje na 10.000km (za sva auta) je u najmanju ruku glupost i izmišljotina. :wink:
zato sto moram, zbog dosadnog dpf-a , a u knjizici pise na 10000km za podrucje balkana(valjda su upoznati kvalitetom goriva).
Inace bi se mijenjalo na 20000km mada je meni to puno :thumbup:
mene litar dosao zadnji put 17KM :)
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#1609 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by kB27 »

Aha, to ok - ako je preporuka takva. :) Treba poštovati, nema priče. Mene samo nervira što svi 'po defaultu' kažu za svako auto 'mijenjaj na 10.000km'.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1610 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

condy wrote:Ako neko koristi long life III ulje nakon koliko km i vremena ga mijenja ?

Inače, ako bi drug @ bitanga ili jefferson, ili neko drugi ko ima iskustva, malo pojasnili oko podmazivanja ovih ulja. Vidim, dosta primjedbi da podmazivanje ovih ulja-long life III nije baš najbolje i da ih je fabrika uvela zbog novih eko standarda i omogućivanja produženog intervala servisa do pređenih 30.000 km ili dvije godine. Sad kome vjerovati pričama ili fabrici ?

Kod mene je sipano orginalno VW 5w30 507.00 specifikacije, long life III. Po servisnoj evidencije, mijenjano nakon pređenih cca 20.000 kilometara ili nakon godinu i pol koliko se sjećam. Ja sipam isto ulje, koje je fabrika preporučila i mijenjam ga otprilike godišnje i nakon pređenih 20 kkm. Po indikatoru može još 10 kkm. Litar tog ulja me izađe oko 30 KM. Po trgovinama koštaju oko 26 KM, pa je ovo u servisu skuplje za oko 30 KM. Kad da ga mijenjam, jebiga po toj cijeni treba da izdrži 30 kkm :D
Najbolje se drzati sta pise u knjizici.

Ja sipam isto long life, BMW Original LL04, sto je zapravo vrlo slicno - ako ne isto - ulje kao Shell Helix Ultra Pro AM-L 5W-30, Shellovo ulje na bazi gasa. I u trgovinama i u ovlastenom kosta 30 maraka litar.

Majstor kojem vjerujem i koji servisira jedno 200 BMWa, a ne glasu je kao najbolji u Sarajevu i okolici, tvrdi da moze 25 k bez problema, na koliko je i nastiman indikator. Na starijim motorima Mx7 on mijenja to ulje na 20 k, jaranu servisira dva auta s tim motorima (M57) tako, jedan je od 0 km dogurao do 200 k i nikakvih problema.

Odredjeni proizvodjaci, ali ne svi, imaju intervale izmjene za normalne i tzv. "teske" uslove. Kod nas se po defaultu uzima da su teski uslovi. Tako je za normalne interval 20 k ili 2 godine, a za teske recimo 15 k ili godina. Recimo kod Pezoa HDI godiste 2008. je tako. BMW nema za normalne i teske, nego po indikatoru. Meni je za predjenih 5000 s 25 k spustio na 20 k, a voznja je autoput + grad kratke relacije, s tim da sam u tih 5 k imao jednu voznju od 2500 km u dva pravca. Znaci ocekujem da ce nakon 20 k zazvoniti da se mijenja, koliko ga i mislim drzati. :D

Po meni, sve nastranu, ali stavljati tako skupo ulje i vaditi nakon 10 k je bacanje para.
Chiefukan
Posts: 81
Joined: 01/03/2011 01:14

#1611 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Chiefukan »

Ima li iko iskustva sa Mannolovim uljima ?
User avatar
basicm
Posts: 10479
Joined: 16/01/2012 21:38

#1612 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by basicm »

Ja sipao Castrol zadnji put, I vec na 12-13 hiljada sam primjetio promjenu u zvuku hladnog motora, sto mi znaci ili me zapao fush ili on nije za 15 hiljada. Sad sam sipao Liqui Moly pa cemo da vidimo.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1613 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by 530i »

basicm wrote:Ja sipao Castrol zadnji put, I vec na 12-13 hiljada sam primjetio promjenu u zvuku hladnog motora, sto mi znaci ili me zapao fush ili on nije za 15 hiljada. Sad sam sipao Liqui Moly pa cemo da vidimo.

Auto, uslovi vožnje? Ne mora to biti ništa loše, jednostavno se ulje potroši-degradira...
User avatar
basicm
Posts: 10479
Joined: 16/01/2012 21:38

#1614 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by basicm »

530i wrote:
basicm wrote:Ja sipao Castrol zadnji put, I vec na 12-13 hiljada sam primjetio promjenu u zvuku hladnog motora, sto mi znaci ili me zapao fush ili on nije za 15 hiljada. Sad sam sipao Liqui Moly pa cemo da vidimo.

Auto, uslovi vožnje? Ne mora to biti ništa loše, jednostavno se ulje potroši-degradira...
3.0d, M57 motor, 9 mjeseci od mijenjanja. Voznja po Sa I BiH.
Sad cu vjerovatno da mijenjam oko 12-13 hiljada, podesio sam i intervale da se tako pale.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1615 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by condy »

ado-šampion wrote:
condy wrote:Ako neko koristi long life III ulje nakon koliko km i vremena ga mijenja ?

Inače, ako bi drug @ bitanga ili jefferson, ili neko drugi ko ima iskustva, malo pojasnili oko podmazivanja ovih ulja. Vidim, dosta primjedbi da podmazivanje ovih ulja-long life III nije baš najbolje i da ih je fabrika uvela zbog novih eko standarda i omogućivanja produženog intervala servisa do pređenih 30.000 km ili dvije godine. Sad kome vjerovati pričama ili fabrici ?

Kod mene je sipano orginalno VW 5w30 507.00 specifikacije, long life III. Po servisnoj evidencije, mijenjano nakon pređenih cca 20.000 kilometara ili nakon godinu i pol koliko se sjećam. Ja sipam isto ulje, koje je fabrika preporučila i mijenjam ga otprilike godišnje i nakon pređenih 20 kkm. Po indikatoru može još 10 kkm. Litar tog ulja me izađe oko 30 KM. Po trgovinama koštaju oko 26 KM, pa je ovo u servisu skuplje za oko 30 KM. Kad da ga mijenjam, jebiga po toj cijeni treba da izdrži 30 kkm :D
Najbolje se drzati sta pise u knjizici.

Ja sipam isto long life, BMW Original LL04, sto je zapravo vrlo slicno - ako ne isto - ulje kao Shell Helix Ultra Pro AM-L 5W-30, Shellovo ulje na bazi gasa. I u trgovinama i u ovlastenom kosta 30 maraka litar.

Majstor kojem vjerujem i koji servisira jedno 200 BMWa, a ne glasu je kao najbolji u Sarajevu i okolici, tvrdi da moze 25 k bez problema, na koliko je i nastiman indikator. Na starijim motorima Mx7 on mijenja to ulje na 20 k, jaranu servisira dva auta s tim motorima (M57) tako, jedan je od 0 km dogurao do 200 k i nikakvih problema.

Odredjeni proizvodjaci, ali ne svi, imaju intervale izmjene za normalne i tzv. "teske" uslove. Kod nas se po defaultu uzima da su teski uslovi. Tako je za normalne interval 20 k ili 2 godine, a za teske recimo 15 k ili godina. Recimo kod Pezoa HDI godiste 2008. je tako. BMW nema za normalne i teske, nego po indikatoru. Meni je za predjenih 5000 s 25 k spustio na 20 k, a voznja je autoput + grad kratke relacije, s tim da sam u tih 5 k imao jednu voznju od 2500 km u dva pravca. Znaci ocekujem da ce nakon 20 k zazvoniti da se mijenja, koliko ga i mislim drzati. :D

Po meni, sve nastranu, ali stavljati tako skupo ulje i vaditi nakon 10 k je bacanje para.
Hvala, svaka čast pomogao si. Baš sam želio čuti iskustva i kod drugih. I meni se ne mijenja ovdje nakon 15 kkm, iako sam to uradio dva puta, jer po servisnoj evidenciji nije nikad tako prije mijenjano, niti fabrički treba tako da se mijenja. Vozim 80% otvorene vožnje, po gradu baš malo, teško i veliko auto pa me mrcvari, težak ko slon na ovim lošijim putevima po gradu nije baš neka sreća a za parking mi je posebna priča, gdje može većina njimu knap, osim kad moram tad i vozim po gradu. Meni je indikator postavljen na 30 kkm. Ne bih ga toliko sigurno vozio, niti sam kad vozio sa jednim uljem. Sad sam sa njim prešao oko 20 kkm i po indikatoru ima još oko 10 kkm do zamjene. Mislim se da li ga mijenjati ili ići sa njim još dva-tri mjeseca i preći još 5 kkm. Definitivno, mi se ne isplati mijenjati to ulje na 15 kkm, barem ovo koje mi u servisu sipaju. Ulje me izađe oko 250 KM, a servis oko 550 KM. Tako da moram voditi računa i o troškovima, a ne bih da eksperimentišem i idem na neke jeftinije varijante. Opet, kad sve sagledaš kontam se da li da zbog toliko novca da rizikujem zbog dva-tri mjeseca a s druge strane ako ga mijenjam da li vadim ulje koje sigurno još može, pa ga bespotrebno mijenjam. Ako gledam dosadašnje izmjene ulja kako su rađene, nemam šta rizikovati, ali opet ta nedoumica ostane jer tako nisam radio prije pa nemam iskustva.
User avatar
one hundred eyes
Posts: 172
Joined: 11/08/2016 21:17

#1616 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by one hundred eyes »

Ako je auto novije najbolje je provjeriti u ovlaštenom servisu u kojem intervalu oni preporučuju. Ne znam da li imaju informaciju i za starija auta ili u tom slučaju ići po indikatoru ako ga ima.

Ja sam uvezao auto i indikator mi pokazuje da mijenjam svakih 30.000km ili 2 godine, ali to je za zemlju u EU u kojoj je kupljeno auto. Kad sam otišao u ovlašteni servis rekli su mi da je kod nas preporuka 15.000km ili godinu dana pa tako i mijenjam.

Većina ovlaštenih servisa imaju i svoju web stranicu pa i tu piše kakva je preporuka za koji tip motora.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1617 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by condy »

one hundred eyes wrote:Ako je auto novije najbolje je provjeriti u ovlaštenom servisu u kojem intervalu oni preporučuju. Ne znam da li imaju informaciju i za starija auta ili u tom slučaju ići po indikatoru ako ga ima.

Ja sam uvezao auto i indikator mi pokazuje da mijenjam svakih 30.000km ili 2 godine, ali to je za zemlju u EU u kojoj je kupljeno auto. Kad sam otišao u ovlašteni servis rekli su mi da je kod nas preporuka 15.000km ili godinu dana pa tako i mijenjam.

Većina ovlaštenih servisa imaju i svoju web stranicu pa i tu piše kakva je preporuka za koji tip motora.
U tome je poenta cijele priče, kome vjerovati fabrici ili našem servisu. Ti vjeruješ servisu a ja nisam načisto :)
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#1618 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amir79 »

moram dosuti ulje u motor, u uputstvu vozila piše da ide ulje wv 504.000 norme! koje je to ulje?
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#1619 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by kB27 »

amir79 wrote:moram dosuti ulje u motor, u uputstvu vozila piše da ide ulje wv 504.000 norme! koje je to ulje?
Koje si ulje sipao pri zadnjoj zamjeni, i prije koliko?
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#1620 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amir79 »

kB27 wrote:
amir79 wrote:moram dosuti ulje u motor, u uputstvu vozila piše da ide ulje wv 504.000 norme! koje je to ulje?
Koje si ulje sipao pri zadnjoj zamjeni, i prije koliko?
nemam pojma, u ovlastenom servisu, nema nigdje kartice....

prije 10.000Km
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#1621 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by kB27 »

Kontam da nisi tek kupio auto pa da predložim da mijanjaš sve obavezno, ali nije to slučaj.

Ili da kontaktiraš njih, objasniš i pitaš koje - pa kupiš sam i dospeš.. a mislim da bi ti u svakoj ozbiljnijoj prodavnici gdje se prodaju motorna ulja trebali moći izlistati sva ulja koja zadovoljavaju tu specifikaciju i reći šta oni od toga imaju. Naravno da je najbolje dosuti isto ulje, ali ne mora - sve dok je unutar iste specifikacije.
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#1622 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amir79 »

dobro si, nazovem servis...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1623 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by condy »

Kod tebe je benzinac ?

Najvjerovatnije da je sipano castrolovo 5w30 504.00 specifikacije, ali provjeri u servisu pa dospi, ili da ti oni dospu. Nemoj previše, koliko ti fali na šipci i koji je motor jer od toga ovisi koliko ćeš dosuti ?
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#1624 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by kB27 »

Ma ja, ako bude priča 'dođi pa ćemo dosuti' a iz nekog razloga ne želiš, reci da nisi u blizini trenutno bla bla. :mrgreen:
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#1625 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by amir79 »

1.2 tsi, bas je popio ullja, na donjoj granici sipke je, mada pise u uputsvu da je to normalno, i to 50ml/1000km
Post Reply