Motorex nikako da nađe radnike

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by Truba »

hvalite me usta moja
User avatar
Slo Burner
Posts: 5359
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#27 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by Slo Burner »

Motorex wrote:Poštovani,

Radi potrebe da javnost bude objektivno informisana, a u isto vrijeme i da se zaštiti ime firme Motorex od neosnovanih i netačnih tvrdnji, odlučili smo da objavimo sljedeće činjenice o Motorex-u:

Zaposleni u stalnom radnom odnosu:

01.01.2014. - 112 zaposlenih, 23 maloprodajna objekta u BiH,
01.01.2015. - 137 zaposlenih, 28 maloprodajnih objekata u BiH,
01.01.2016. - 170 zaposlenih, 31 maloprodajni objekat u BiH,
01.01.2017. - 232 zaposlenih, 32 maloprodajna objekta u BiH,
01.05.2017. - 243 zaposlenih, 32 maloprodajna objekta u BiH.

Iz gornjih brojeva se jasno vidi da smo samo u zadnje 3 godine udvostručili broj zaposlenih u našoj firmi.
Što se tiče odlazaka iz firme Motorex, na godišnjoj razini odlasci radnika se mogu nabrojati na prste jedne ruke!
Veliki broj zaposlenih definiše Motorex kao jednu od najpoželjnijih firmi za nove radnike.

Primanje radnika u radni odnos:

Motorex ima određene testove pri primanju novih radnika gdje se utvrđuju sklonosti i sposobosti pojedinca za obučavanje i izvršavanje zadataka na mjestu prodavača u Motorex-u.
Motorex strogo poštuje sve navedeno pri objavi konkursa za radno mjesto.
Kako je Motorex najveći i najuspješniji prodajni lanac autodijelova u BiH, tako i prodavači koji rade u Motorex-u su iznadprosječno obučeni za taj posao u odnosu na konkurenciju. Za osposobljavanje prodavača sprovodi se minimalno 6-mjesečna obuka za koje vrijeme je svaki radnik uredno prijavljen i uživa sva prava koja mu pripadaju po zakonu. Za obuku novih radnika Motorex obezbjeđuje najbolje predavače i iskusne prodavače koji prenose svoje znanje i iskustvo na novouposlene na najbolji mogući način.
Obuka koja se pruža prodavačima u Motorex-u je zasnovana na najmodernijim softverima za pretragu i isporuku dijelova, te se stoga postiže najveća preciznost u tim operacijama.
Stalni rast kompanije u SVIM segmentima opravdava uloženo u ljudske resurse.

Radno vrijeme:

Isključivo po zakonu. U slučaju iznenadnog povećanja posla moguće je uvođenje prekovremenog rada (u skladu sa zakonom). Eventualni prekovremeni rad se plaća po zakonu (uz uvećanu cijenu satnice).


Najiskreniji Pozdravi!
Vaš Motorex!
Bravo :thumbup: :bih:
Dr Arsla
Posts: 1187
Joined: 05/01/2013 16:16

#28 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by Dr Arsla »

Svaki Cigo svoga konja hvali :mrgreen:
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#29 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by medvjed23 »

ne znam koliko je fer njih izdvajati, jer nisu oni puno drugačiji od ostatka privatnog sektora gdje stvari jako često funkcionišu po principu: poso, jelo, tuš, krevet.. to je meni lično ok, jer nemam društveni život, al nisu svi poput mene.. tačnije, skoro niko nije poput mene..
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#30 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by dgL_ »

medvjed23 wrote:ne znam koliko je fer njih izdvajati, jer nisu oni puno drugačiji od ostatka privatnog sektora gdje stvari jako često funkcionišu po principu: poso, jelo, tuš, krevet.. to je meni lično ok, jer nemam društveni život, al nisu svi poput mene.. tačnije, skoro niko nije poput mene..
Sve je po zakonu, ne sumnjam u to sto se tice motorexa... Sasvim druga stvar je sto je drzava radnika gurnula u propast i omogucila da sve "po zakonu" nije dovoljno dobro, jer isti taj zakon predvidja najnizi licni dohodak od kojeg ne mozea da se prehranis kako treba...
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#31 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by medvjed23 »

nije po zakonu ako nemaš pauzu, dnevni, sedmični ili godišnji odmor, ako moraš raditi prekovremeno (40+ sati sedmično) duže od tri sedmice itd..

druga je stvar što je zakon mrtvo slovo na papiru.. to je problem puno širi od motorexa i bilo koje firme pojedinačno..
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#32 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by medvjed23 »

ja sam se nekad bavio mišlju o osnivanju pokreta za zaštitu radničkih prava, koji bi ispunio prazninu nastalu nazainteresovanošću/nesposobnošću/politizacijom sindikata.. al jebiga, treba za takvo nešto neko ekstrovertan.. a osim toga, kao što rekoh, ne dotiče me lično taj režim poso - krevet..
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#33 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by triconja »

medvjed23 wrote:ja sam se nekad bavio mišlju o osnivanju pokreta za zaštitu radničkih prava, koji bi ispunio prazninu nastalu nazainteresovanošću/nesposobnošću/politizacijom sindikata.. al jebiga, treba za takvo nešto neko ekstrovertan.. a osim toga, kao što rekoh, ne dotiče me lično taj režim poso - krevet..
Kad bi poceo nesto za prava radnika ti isti radnici bi te na lomaci spalili :roll:
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#34 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by medvjed23 »

ma ne bi.. samo bi me ismijavali.. ko biva: vidi ovog, on bi nešto ko protestovo, umislio da je nešto..
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#35 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by dgL_ »

medvjed23 wrote:nije po zakonu ako nemaš pauzu, dnevni, sedmični ili godišnji odmor, ako moraš raditi prekovremeno (40+ sati sedmično) duže od tri sedmice itd..

druga je stvar što je zakon mrtvo slovo na papiru.. to je problem puno širi od motorexa i bilo koje firme pojedinačno..
Isti taj zakon, po zakonu ti je omogucio platu od 420 KM po zakonu... + topli obrok, po zakonu 120 KM... Sve po zakonu rodzo moj...
User avatar
MikroBelaj
Posts: 897
Joined: 13/07/2016 15:45
Location: Jasminova Tuzla :)

#36 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by MikroBelaj »

Ljudi se javili,a sta je sa Bingom,imajul oni kakav odgovor na one platice i neplacene subote?
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#37 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by medvjed23 »

dgL_ wrote:
medvjed23 wrote:nije po zakonu ako nemaš pauzu, dnevni, sedmični ili godišnji odmor, ako moraš raditi prekovremeno (40+ sati sedmično) duže od tri sedmice itd..

druga je stvar što je zakon mrtvo slovo na papiru.. to je problem puno širi od motorexa i bilo koje firme pojedinačno..
Isti taj zakon, po zakonu ti je omogucio platu od 420 KM po zakonu... + topli obrok, po zakonu 120 KM... Sve po zakonu rodzo moj...
može to, rodžo, po zakonu (ili tačnije kolektivnom ugovoru) ići i niže, al nije problem šta piše u zakonu.. problem je što se zakon ne primjenjuje, pa se može lako desiti da ne dobiješ ni tu zakonom propisanu crkavicu.. problem je što ne postoji vladavina prava, ni u radnom ni u drugim segmentima..

no, džaba je o tome truniti, a i licemjerno je, ako ne postoji spremnost da se stvari mijenjaju..

:run:
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#38 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by meteorit135531 »

Ja mislim da se Motorex upecao, jer su ljudi prokuzili o cemu se radi, pa se ovako pokusavaju oprati.
Ne znam bas koliko je realno ocekivati da ce osoba koja putem portala pokusava pronaci posao, da ce uzivati svoja zakonom pripadajuca prava? u drzavi gdje se ljudi lakataju da ih rodjak preko veze zaposli da slazu police u Bingu? :-)
Ima par firmi koji ponavljaju oglase svakih 15-20 dana, i takvi oglasi se vrte vec unazad pola godine na portalu. pa se pitam jel fakat se ti ljudi zajebavaju sa nama ili? :shock:
i na kraju, ako firme prijave radnika i uplacuju sve obaveze, i ako je plata redovna nisu ti ljudi i vise nego korektni i posteni, kako sebi vole nazivati :lol: nego je to zakonom propisana obaveza svih poslodavaca.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#39 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by Sarajevo1970 »

vješalica wrote:nisu oni jedini
čekaju nekog kretena da ga zalevate da im radi đabe
a kad zaposle onda su to moroni svoje vrste
jednom otišla da tražim jedan dio
gore nekulture nisam vidjela
zijevaju po kasi pilje ko debil kad ga pitaš nekulturni u komunikaciji itd itd
ko da su zaposlili debile u mozak
a fol neke kriterije uspostavili da primjenjuju na kandidatima
stoka
Maj nekadašnji manager kod Sony mi je uvijek govorio "If you pay peanuts, you get monkeys."
terhaf
Posts: 21
Joined: 14/10/2016 16:08

#40 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by terhaf »

Potraga se nastavlja....



Image

Image
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#41 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by muhafuca »

znam bar 5 kafica (osrednje velicine za lokalne prilike) i 3 samoposluge (lokalni kao lanac)

koji konstantno traze radnike jer im radnici odlaze nakon 6 do 8 mjeseci (ako i toliko).

Nakon nekog vremena zapitas se - do koga je.

A znam i kafice i posluge u kojima radnici godinama rade.

To je moje iskustvo dok sam dostavljao robu kad sam bio mladji (ili sto neki fancy zovu komercijalista)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#42 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by victom »

muhafuca wrote:znam bar 5 kafica (osrednje velicine za lokalne prilike) i 3 samoposluge (lokalni kao lanac)

koji konstantno traze radnike jer im radnici odlaze nakon 6 do 8 mjeseci (ako i toliko).

Nakon nekog vremena zapitas se - do koga je.

A znam i kafice i posluge u kojima radnici godinama rade.

To je moje iskustvo dok sam dostavljao robu kad sam bio mladji (ili sto neki fancy zovu komercijalista)
do radnika sigurno nije.
Premalo plaćeno za taj obim posla.
Današnji kapitalisti misle da si im lični rob za 500 KM.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:49, edited 2 times in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#43 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by spreca »

MikroBelaj wrote:Ljudi se javili,a sta je sa Bingom,imajul oni kakav odgovor na one platice i neplacene subote?
Prica se da je Bingo Bakira Izetbegovica a onaj Dzambic ili kako se vec zove mu je samo maska....oni koji poznaju Dzambica licno bi mogli mnogo toga reci.....zato su uslovi u Bigu takvi kakvi su
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#44 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by zli_hordas »

spreca wrote:
MikroBelaj wrote:Ljudi se javili,a sta je sa Bingom,imajul oni kakav odgovor na one platice i neplacene subote?
Prica se da je Bingo Bakira Izetbegovica a onaj Dzambic ili kako se vec zove mu je samo maska....oni koji poznaju Dzambica licno bi mogli mnogo toga reci.....zato su uslovi u Bigu takvi kakvi su
Sve je to Robija.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#45 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by SmokingMan »

vješalica wrote:nisu oni jedini
čekaju nekog kretena da ga zalevate da im radi đabe
a kad zaposle onda su to moroni svoje vrste
jednom otišla da tražim jedan dio
gore nekulture nisam vidjela
zijevaju po kasi pilje ko debil kad ga pitaš nekulturni u komunikaciji itd itd
ko da su zaposlili debile u mozak
a fol neke kriterije uspostavili da primjenjuju na kandidatima
stoka
Recimo da im se isplati zvati svakaih 7 dana drugog radnika na probni rad.

Ušteda poslodavca zagarantovana.Ne plaća probni rad,samo vrši rotaciju radne snage svake sedmice.
Last edited by SmokingMan on 25/06/2017 08:53, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#46 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by spreca »

zli_hordas wrote:
spreca wrote:
MikroBelaj wrote:Ljudi se javili,a sta je sa Bingom,imajul oni kakav odgovor na one platice i neplacene subote?
Prica se da je Bingo Bakira Izetbegovica a onaj Dzambic ili kako se vec zove mu je samo maska....oni koji poznaju Dzambica licno bi mogli mnogo toga reci.....zato su uslovi u Bigu takvi kakvi su
Sve je to Robija.
Rob posla kojeg rade
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#47 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by Maraschino »

spreca wrote:
MikroBelaj wrote:Ljudi se javili,a sta je sa Bingom,imajul oni kakav odgovor na one platice i neplacene subote?
Prica se da je Bingo Bakira Izetbegovica a onaj Dzambic ili kako se vec zove mu je samo maska....oni koji poznaju Dzambica licno bi mogli mnogo toga reci.....zato su uslovi u Bigu takvi kakvi su
Mislim da nije istina. Dzambica znam licno i cak mislim da ne naginje ni jednoj politickoj opciji.
Kako pliva? Vjerovatno dobar sa svima. :wink:


Covjek u Prijedoru trazi slasticare i nudi platu 1000 Eura i ne moze da nadje. Ovo ono ali nema pravog slasticara. Eto.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#48 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by Hakiz »

Raditi za 400 KM je grozno. Raditi za 1.000 KM 100 sati sedmično je grozno. Raditi za 400 KM 100 sati sedmično nije rad nego robija.

Negdje ne valja plata. Negdje valja plata, ali ne valjaju drugi uslovi. Negdje ne valjaju ni plata ni drugi uslovi.

Sa druge strane, ne možeš optužiti nekoga da je lijen i da ne možeš naći radnika ako mu nudiš platu od 1.000 KM za 40 sati rada sedmično ali je posao kopanje sumpora, proizvodnja azbesta i slično. To jeste, ako neko svoje zdravlje stavi ispred plate i posla, ne možeš takvu osobu optužiti za ljenost.

I eto razloga što firme ne mogu naći radnike.
Naslovnica
Posts: 27928
Joined: 20/03/2013 15:38

#49 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by Naslovnica »

Ja sam nedavno u Motorexu na Stupu uzimao neke dijelove, momak bio plaho ljubazan i ekspeditivan, za svaku pohvalu. Zvao i preko telefona, odlična komunikacija. Kada sam slao upit preko web forme dobikao odgovor u roku od 24h.
Meni se čine ok što se tiče odnosa prema kupcu, što se tiče odnosa prema uposlenicima - veze nemam.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#50 Re: Motorex nikako da nađe radnike

Post by muhafuca »

Naslovnica wrote:Ja sam nedavno u Motorexu na Stupu uzimao neke dijelove, momak bio plaho ljubazan i ekspeditivan, za svaku pohvalu. Zvao i preko telefona, odlična komunikacija. Kada sam slao upit preko web forme dobikao odgovor u roku od 24h.
Meni se čine ok što se tiče odnosa prema kupcu, što se tiče odnosa prema uposlenicima - veze nemam.
Imas i tu svega al to je vec druga prica. Odnosno to je od osobe do osobe kako se postavi.

Meni npr nikad nije musterija kriv bio ako mi je gazda konj i prema musteriji sam uvijek bio maximalno fer i ljubazan. Dok radis svoj posao radi ga kako treba.

Al opet razumijem (vaga je to) i kad nekom treba posao i nemoze dati otkaz - au isto vrijeme je i demoralisan ili frustriran (opravdano) pa nema ni motivacije za posao koji obavlja i radi ga ono sto se kaze preko k***a.

Ne zna covjek biti pametan.

Svi smo primjetili npr kad je konobar ili radnica u samoposluzi neusluzna, namrgodjena, spora itd - ali ja rjetko kad pravim frku oko toga (ako nije bas ono bezobrazluk) jer kao sto rekoh ne zna covjek biti tu pametan - nisam mu ja kriv ali u isto vrijeme ga i razumijem jer sam bio u slicnim situacijama (da radim zato sto mi u tom momentu posao neophodan al se budim i idem na posao kao da idem na odrubljivanje glave)

Drzava NULA.
Post Reply