Mostar u ratu

Post Reply
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#176 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Invincible1921,

Ja dobro poznajem taj dio naselja, jer sam odatle, zato i analiziram situaciju iz tog snimka. Vidis da taj ustasa u tom snimku pita drugog "kad i kuda su se mogli izvuci i gdje su uopste". Snimak je snimljen 10. maja u ono vrijeme kad taj Avdija kaze da su se oni izvlacili iz Vranice, zato ti kazem da nema logike da su se mogli izvuci tada.

Za neupucene, Vranica je bila preduzece u podrumu od jednih od tih zgrada, zato je eto i ostao naziv "Vranica". Bili su nasi i u nekadasnjem "Kluzu". Oni sto su iz Mostara i iz toga naselja znaju i za robnu kucu Kluz, ili mjesto gdje je danas Hypo Adria ili Addiko, kako li se vec danas zove ta banka. Ta zgrada je bila kao jedna velika uglovnica zgrada sa 4 ulaza. Ovaj dio zgrade gdje je bio Kluz se nalazila na uglu i ona nije bila povezana podrumom sa ostala 3 ulaza, ali zato jeste preko terase, i tuda su se nasi i izvukli preko noci 9. na 10. maj u "Vranicu". Od tih 20 koji su se pokusali probiti do slobodne teritorije 13 ih je uhvaceno u onim starim niskim zgradama do hirurgije (bolnice), a to se moglo procitati online...dakle to je negdje 300 metara od Vranice. Lijanovic je bila na pola puta. Naravno kad su se izvlacili da nisu izasli na glavni ulaz, to jeste na onu stranu prema ekonomskoj ili prema gradjevinskoj, nego prema ovoj strani prema naselju ili parkingu od naselja, gdje se nalazi i mesnica Lijanovic. Zgrada gdje je mesnica Lijanovic nije bila povezana ni podrumom ni preko terase sa zgradom Vranica, tako da je jedini moguci nacin bio pretrcavanje 150 metara brisanog prostora, koji se vidi kao na dlanu iz MUP-a odakle su ustase pucale. A nisu samo pucale iz MUP-a, nego su bili komplet zaokruzili taj teritorij da nije mogla ni muha proci. Zato kazem da mi je nelogicno da je 20 vojnika moglo "nezapazeno" pretrcati 150 metara prostor koji se vidi kao na dlanu iz MUP-a, a da ne govorim iz obliznja 2 solitera. Jedini nacin, sto vjerujem da je istina je da su oni pobjegli u zoru 9. maja,ili u noci 9. na 10. kroz Kluz, jer Kluz je najbliza tacka do mesnice Lijanovic, a najdalja je ta radnja do MUP-a sto spominje Avdija u tom tekstu. Sto se tice razbijanja betona, to su vjerovatno razbili razbili beton u podrumu od ta 3 ulaza. Znaci prvi ulaz od Kluza pa do MUP-a, jer je vjerovatno bilo zazidano. Opet kazem, i da su pretrcavali, nelogicno mi je da pretcaje 150 metara od tacke gdje su najvise bili izlozeni ustasama u MUP-u.

Kazes isto gdje je Pasalic u komandi. Pa ne mora nikad glavni i nadredjeni nociti u komandi. Bio je taj Emir Bijedic medju glavnima, pa od njega ni traga ni glasa da se javi, a on to sigurno sve zna. Evo jedino se taj Avdija javno javio nakon vise od 20 godina, sa cudnom i nelogicnom pricom. Taj Emir je bio medju tih 20 koji su se probili, i sklonio se u jednu od tih zgrada kod hirurgije, pretpostavljam da ga je neki poznanik hrvat spasio sakrivsi ga u stanu, dok su su tih ostalih 13 pohvatali. Znaci imaju jos 3-4 iz te grupe od 20 koji se nikad javno nisu javili...zasto....ne znam ni ja. Cudno je isto da se nikad ne spominje 5-6 nasih osim tih 13 koji su ubijeni. Zasto njih 5-6 nisu isto heroji? Osim tih 20, bilo je tu jos 30-ak boraca koji su se presvukli u civile i tako se izvukli. Zasto oni nikad nisu izasli u javnost da se javno zahvale ovim 13 heroja koji su se zrtvovali za njih? Ovako je ispalo kao da je bilo svega 20 vojnika, a ovi ostali se usutili kao kurve. I to mi je malo cudno. Da Djacki dom i hotel Mostar nisu prepusteni ustasama par dana prije 9. maja, sve bi bilo drugacije danas u Mostaru. Vranica ne bi sigurno pala, linija bi bila na brdima oko Mostara, dalje prema skutoriji, i ne bi bio toliki broj zrtava Bosnjaka. Razlog je vrlo jasan zasto su se povukli. Iz istog razloga zasto je SDA dao svojim ljudima (Hadjiosmanovicima i kompaniji) da upravljaju Mostaru jer je tom sarajevskom politikom Mostar trebao pripasti hrvatima. Kako se Mostar odrzao u jednom okruzenju bez vode, struje, hrane, u ratu sa ustasama (lokalnim i republikom Hrvatskom) i bez icije pomoci sa strane, to ce nekad istoricari pisati knjige o tom herojstvu i jednom cudu. Naravno, mi smo imali motiv, borba sa opstanak, a njihov motiv genocid i fasizam je kratkog trajanja.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#177 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

invincible1921 wrote:
mostarac_2009 wrote:
MLA_333 wrote:napad HVO-a na komandu 4.korpusa ARBiH - Mostar 1993

https://www.youtube.com/watch?v=gwIeXysbRYk

To je jedini i prvi snimak, koji se pojavio javno, napada ustasa na komandu 4. korpusa.

Pregledao sam snimak vise puta i ovo su neke izjave ustase koje su interesantne iz snimka pa ako neko zna vise neka pise:

Idemo iz pocetka snimka:

Prva interesantna scena: Puske pobacane oko zgrade: Pretpostavljam da su vojnici ARBiH koji su se zatekli u stanovima pobacali van sa prozora, kad su ustase zauzele komandu.

Druga scena kad su ustase sisle u podrum, jedan pita: "Gdje su i kuda su se izvukli, a drugi odgovara "boga pitaj, mozda su se izvukli preko noci". Moja analiza i komentar: Na snimku se vidi 10. maj, i tad je pala komanda, drzala se dan i po. Ono sto dan danas meni nije jasno je kako ih se 20-ak uspjelo izvuci iz komande kad muha nije mogla tuda proci od kise metaka?

Ovo je jedini clanak online gdje se prvi put jedan od prezivjelih ARBiH prvi put javno obratio:
https://www.faktor.ba/vijest/sjecanje-a ... bio-247741

Interesantan dio clanka o kojem imam komenar:

"Borili smo se cijelu noć i sutradan. Odbranili smo „Vranicu“ prvog dana napada. Tek sutra poslijepodne smo krenuli u proboj i spajanje s jedinicama Armije RBiH, prema Đačkom domu, no nismo imali pojma da su oni već tamo. Izašli smo sa druge strane zgrade, slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz - priča Ćehić. Dok su tu stajali, nastavlja, nagurani u prolaz, po njima je zarafalao „sijač smrti“."

U ovom njegovom tekstu gore ima dosta nelogicnosti. Kao prvo, komanda je bila opkoljena vec ujutru 9. maja, tako da je logicno da su ustase bile i u djackom domu (udaljen 300 metara od Vranice ili komande). Drugi dio nelogican je "slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz". Mislim da misli na prodavnicu "Golub", koliko se dobro sjecam kako se zvala, koja je jedina radila u ratu u tom naselju i koja se nalazila uz sami MUP (dio odakle su ustase pucale, i gdje im je bila komanda u ratu). Prolaz je bio kod mesnice Lijanovic, 150 metara vazdusne linije od te prodavnice. Preko ulice iz prolaza nalazio se djacki dom nekih 150 metara vazdusne linije. Ono sto mi je nelogicno je da je nemoguce da 20 vojnika prodje neopazeno u okruzenju stotina ustasa naoruzanih do zuba. Ono sto je meni logicno je da je mozda ova grupa pobjegla odmah tu zoru 9. maja i sklonila se u susjednu zgradu gdje je mesnica Lijanovic i sklonili se u podrum, jer komanda 4. korpusa nije bila spojena podrumima ni preko terase sa tom zgradom, a pretrcavanje 150 metara i da ostanu nezapazenu je prica za malu djecu. Onaj ko je iz tog naselja ili poznaje to naselje zna da je to nemoguce, narocito kad se spomene kanonada ustasa ta 2 dana iz oruzja svih mogucih kalibara. Cahure su kupili lopatama narednih dana koje su stajale oko tih zgrada. Druga opcija je da su se uspjeli izvuci u noci 9. na 10. maj dok je blago zatisje bilo i sklonili se u podrum susjedne zgrade (iznad mesnice Lijanovic - a mesnica je bila uz sami prolaz).
Dan danas se pitam zasto tih 5-6 prezivjelih od tih 20 koji su bili u toj grupi nikad javno ne spominju vise detalja javno? Ovaj Avdija je prvi koji se javio nakon vise od 20 godina...i to sa cudnom i netacnom pricom.
A oni sto su ostali braniti komandu jednostavno su se presvukli u civile i spasili se.
Dan danas se pitam isto zasto se samo 12 poginulih iz komande vode kao heroji, a zasto ne njih jos 5-6 koji su tu ubijeni? Zna li mi iko to objasniti?

Treca interesantna scena iz snimka: Ustasa javlja preko radija drugom ustasi da su autobusi spremni za civile. A kazu nisu spremali napad nego da je ARBiH napala ustase? Odakle onda autobusi spremni?

Volio bih da se koji ustasa ovdje javi na ovoj temi, ali ne smiju od stida i srama, jer kurva nece nikad reci da je kurva, a i ne cude me kakve su sve zlocine radili po Mostaru pa se sad boje i svoje sjene.
Ja sam na temi hercegovina u ratu navodio primjer prijatelja mojih roditelja kojeg je u nas stan koji se nalazio na aveniji sakrila moja mama. Prema njegovim rijecima izletilo ih je 15tak iz komande bez nekog plana ili organizaicje. HVO nije ocekivao takvo nesto i kaze da su izenandili. Dvojica iz njegove grupe su poginula, jedan ranjen i ubijen, a nekoliko ih se spasilo ukljucujuci i njega koji je cekajuci da se situacija smiri bio u nasem stanu i nakon toga presao na istocnu obalu. Vranica je kompleks zgrada nisu logicno izasli na glavni ulaz. Nas prijataelj kaze da je on izlatio kroz neki zid

Ovih 13 zarobljenih medju njima i moj rodjak su uletili direktno u zasjedu.

Sto se tice toga oko civlinih odjela, bilo je tu svasta. Jedan pripadnik armije je ubijen u civilu jer ga je prokazala komsinica hrvatica. Neke je ukkljucujuci i Pobirca koji je izdao branitelje Vranice otvorivsi vrata spasio Juka prazina.

Sto se tice tih pitanja oko oznake heroja haj ti meni sad ovo objasni kako to da u komandi nijeadan veci ofiricr nije bio na duznosti? Kako to da u Mostaru dobro poznati Grbici kartatisti koji su se sepurili u uniformama VP i obezbjedjnja komande nisu bili taj dan ? Gdje je Pasalic i stab?

Gdje su pare iz Vranice namijenjne Armiji koje su dosle malo prije napda ?

Radi lakše preglednosti, a kao pomoć, može poslužiti i ova mapa.


Image


Crvenom linijom sam zaokružio otprilike kompleks zgrada Vranice.

I još jedna iz drugog ugla.

Crvena boja - "Vranica"

Plava boja - prostor ispred Đačkog doma


Image
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#178 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

mostarac_2009 wrote:Invincible1921,

Ja dobro poznajem taj dio naselja, jer sam odatle, zato i analiziram situaciju iz tog snimka. Vidis da taj ustasa u tom snimku pita drugog "kad i kuda su se mogli izvuci i gdje su uopste". Snimak je snimljen 10. maja u ono vrijeme kad taj Avdija kaze da su se oni izvlacili iz Vranice, zato ti kazem da nema logike da su se mogli izvuci tada.

Za neupucene, Vranica je bila preduzece u podrumu od jednih od tih zgrada, zato je eto i ostao naziv "Vranica". Bili su nasi i u nekadasnjem "Kluzu". Oni sto su iz Mostara i iz toga naselja znaju i za robnu kucu Kluz, ili mjesto gdje je danas Hypo Adria ili Addiko, kako li se vec danas zove ta banka. Ta zgrada je bila kao jedna velika uglovnica zgrada sa 4 ulaza. Ovaj dio zgrade gdje je bio Kluz se nalazila na uglu i ona nije bila povezana podrumom sa ostala 3 ulaza, ali zato jeste preko terase, i tuda su se nasi i izvukli preko noci 9. na 10. maj u "Vranicu". Od tih 20 koji su se pokusali probiti do slobodne teritorije 13 ih je uhvaceno u onim starim niskim zgradama do hirurgije (bolnice), a to se moglo procitati online...dakle to je negdje 300 metara od Vranice. Lijanovic je bila na pola puta. Naravno kad su se izvlacili da nisu izasli na glavni ulaz, to jeste na onu stranu prema ekonomskoj ili prema gradjevinskoj, nego prema ovoj strani prema naselju ili parkingu od naselja, gdje se nalazi i mesnica Lijanovic. Zgrada gdje je mesnica Lijanovic nije bila povezana ni podrumom ni preko terase sa zgradom Vranica, tako da je jedini moguci nacin bio pretrcavanje 150 metara brisanog prostora, koji se vidi kao na dlanu iz MUP-a odakle su ustase pucale. A nisu samo pucale iz MUP-a, nego su bili komplet zaokruzili taj teritorij da nije mogla ni muha proci. Zato kazem da mi je nelogicno da je 20 vojnika moglo "nezapazeno" pretrcati 150 metara prostor koji se vidi kao na dlanu iz MUP-a, a da ne govorim iz obliznja 2 solitera. Jedini nacin, sto vjerujem da je istina je da su oni pobjegli u zoru 9. maja,ili u noci 9. na 10. kroz Kluz, jer Kluz je najbliza tacka do mesnice Lijanovic, a najdalja je ta radnja do MUP-a sto spominje Avdija u tom tekstu. Sto se tice razbijanja betona, to su vjerovatno razbili razbili beton u podrumu od ta 3 ulaza. Znaci prvi ulaz od Kluza pa do MUP-a, jer je vjerovatno bilo zazidano. Opet kazem, i da su pretrcavali, nelogicno mi je da pretcaje 150 metara od tacke gdje su najvise bili izlozeni ustasama u MUP-u.

Kazes isto gdje je Pasalic u komandi. Pa ne mora nikad glavni i nadredjeni nociti u komandi. Bio je taj Emir Bijedic medju glavnima, pa od njega ni traga ni glasa da se javi, a on to sigurno sve zna. Evo jedino se taj Avdija javno javio nakon vise od 20 godina, sa cudnom i nelogicnom pricom. Taj Emir je bio medju tih 20 koji su se probili, i sklonio se u jednu od tih zgrada kod hirurgije, pretpostavljam da ga je neki poznanik hrvat spasio sakrivsi ga u stanu, dok su su tih ostalih 13 pohvatali. Znaci imaju jos 3-4 iz te grupe od 20 koji se nikad javno nisu javili...zasto....ne znam ni ja. Cudno je isto da se nikad ne spominje 5-6 nasih osim tih 13 koji su ubijeni. Zasto njih 5-6 nisu isto heroji? Osim tih 20, bilo je tu jos 30-ak boraca koji su se presvukli u civile i tako se izvukli. Zasto oni nikad nisu izasli u javnost da se javno zahvale ovim 13 heroja koji su se zrtvovali za njih? Ovako je ispalo kao da je bilo svega 20 vojnika, a ovi ostali se usutili kao kurve. I to mi je malo cudno. Da Djacki dom i hotel Mostar nisu prepusteni ustasama par dana prije 9. maja, sve bi bilo drugacije danas u Mostaru. Vranica ne bi sigurno pala, linija bi bila na brdima oko Mostara, dalje prema skutoriji, i ne bi bio toliki broj zrtava Bosnjaka. Razlog je vrlo jasan zasto su se povukli. Iz istog razloga zasto je SDA dao svojim ljudima (Hadjiosmanovicima i kompaniji) da upravljaju Mostaru jer je tom sarajevskom politikom Mostar trebao pripasti hrvatima. Kako se Mostar odrzao u jednom okruzenju bez vode, struje, hrane, u ratu sa ustasama (lokalnim i republikom Hrvatskom) i bez icije pomoci sa strane, to ce nekad istoricari pisati knjige o tom herojstvu i jednom cudu. Naravno, mi smo imali motiv, borba sa opstanak, a njihov motiv genocid i fasizam je kratkog trajanja.
Ne znam fkt nisam ni ja bas upucen i meni je cudno sto niko nikad nista ne kaze. Ovaj nas prijatelj je doso do naseg stana na aveniji gdje ga je moja mama sakrila i rekla mu da ode u stan iznad jer je prazan posto je tu zivio neki srbin ili mijesanji brak. Jednom je pricao o tome i ja kolko sam shvatio oni su na prepad izletili iznenadili HVO i kud koji mili moji odnosno probijanje bez organizacije. Kaze da HVO nije ocekivao proboj. On skinuo oznake armije i prvo se pritajio ne znam sad tacno gdje i onda doso do nas do avenije gdje je bio dva dana u stanu.

Rodjak zarobljen u vranici medju ovih 13 njegovom ocu je isprcaio jedan sudionik dogadjaja da ih je bilo par ranjenih medju njima i taj rodjak koji je bio ranjen u nogu i da nisu mogli bjezat. Jednostavno nafaka im bila takva da su naletili na citav vod VP...

E sad kazem ti nemam bas ni ja tacno detalje sta i kako, ali eto to je sto su mi pricali sudionici. :bih:

Otac citav rat u 41. slavnoj bio od samih pcetaka i mostarskog bataljona. Prema njegovim rijecima kaze da HVO nije smio nista dok se nije uradio sto i jedan ustupak kako bi se odobrovoljili. Prema njegovim rijecima mostar izdat i predat hrvatima od strane SDA.

Ovo za pasilica i ostale pa eto meni smao nije jasno kako nijedan komadant ili neko iz obezbjednjea nije bio u komandi. Naveo sam grbice kao najbolji primjer
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#179 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Napad na Vranicu se moze opisati kao pocetna scena iz filma ‘Saving Private Ryan’ sa Tom Hanksom, ona scena iskrcavanja na plazu...kisa metaka, zolja, pamova, patova bez prekida od 5:30 9. maja do 15:00 10. maja. Ima na netu moze se naci u kakvom je stanju zgrada bila sa jedne strane, a izbusena sa sve 4 strane. Sto je interesantno, gadjali su PATom sa BB, i kako su fulali krov zgrade pogadjali su susjedne zgrade, tacnije naselje mostarcima poznato kao Pentagon, nazvano tako zbog toga sto su bili vojni stanovi.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#180 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

http://www.icty.org/x/cases/prlic/trans/en/070122ED.htm

Na toj stranici gore ima dokument svjedoka-vojnika AR BiH koji je bio u Kluzu i Vranici 9. Maja. Na stranici 12643 opisuje stanje i govori kako ni muha nije mogla proci tim dijelom.

Na onom video snimku se vidi kako pozivaju nase na predaju ne znajuci da su njihovo vec usli u zgradu Vranica sa druge strane zgrade. Ostali su u soku kad su vidjeli da nema nikoga.
User avatar
karanana
Posts: 47220
Joined: 26/02/2004 00:00

#181 Re: Mostar u ratu

Post by karanana »

je li moglo kroz kakvu kanalizaciju ili nesto?
nije mi jasno, gore pisete da se 20 izvuklo ali onda opet neko napisa da se 20 probalo izvuci ali da je 13 zarobljeno i kasnije likvidirano. znaci 7 se izvuklo?
i nije mi jasno, sjecam se snimaka hrt-a kako iz zgrade izvode zarobljene i redaju ih ispred mislim da je ova zgrada jer je bijela, i to je zadnji snimak njih zivih, a po ovom videu gore, nema nikog u zgradi. pa gdje su onda zarobljeni?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#182 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

karanana wrote:je li moglo kroz kakvu kanalizaciju ili nesto?
nije mi jasno, gore pisete da se 20 izvuklo ali onda opet neko napisa da se 20 probalo izvuci ali da je 13 zarobljeno i kasnije likvidirano. znaci 7 se izvuklo?
i nije mi jasno, sjecam se snimaka hrt-a kako iz zgrade izvode zarobljene i redaju ih ispred mislim da je ova zgrada jer je bijela, i to je zadnji snimak njih zivih, a po ovom videu gore, nema nikog u zgradi. pa gdje su onda zarobljeni?
Da emisija slikom na sliku, novinarka dijana culjak. Izvuklo ih se po mojim saznanjima 15tak , ovih 13sto su zarobljenih dvoicja ili trojica u toj grupi su poginula, a i ovi na snimku dovjica su ih ranjena.

@mostarac_2009 nemoj me pogresno shvatit izvini ako si pomislio da ti nesto prigovaram i govorim da pricas neistine. Ja nisam siguran u ovo sto pisem ovo je sve iz izvora od ljudi tako da ...mada nisam nikad dirkento pitao sudionike vise sam nacuo, mozda uopste nije bilo ovako kako sam ja to u svojoj glavi skontao. Konto sma ovo ljeto do mostara pa ako naletim na ovog prijatelja pitam ga, mada mogo sam i mamu ili oca pitat posto njima je sigurno ispricao. Doduse jednom sam pitao oca on je rekao da kad su se vratili na istocnu stranu svi su manje vise rekli da su iskoristili haos i svak na sovju stranu, Neki su preplivali neretvu, a dvojica su ih se mislim i utopila u tom pokusaju. :bih: :bih:
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#183 Re: Mostar u ratu

Post by decembar2017 »

mostarac_2009 wrote: Da Djacki dom i hotel Mostar nisu prepusteni ustasama par dana prije 9. maja, sve bi bilo drugacije danas u Mostaru. Vranica ne bi sigurno pala, linija bi bila na brdima oko Mostara, dalje prema skutoriji, i ne bi bio toliki broj zrtava Bosnjaka. Razlog je vrlo jasan zasto su se povukli. Iz istog razloga zasto je SDA dao svojim ljudima (Hadjiosmanovicima i kompaniji) da upravljaju Mostaru jer je tom sarajevskom politikom Mostar trebao pripasti hrvatima. Kako se Mostar odrzao u jednom okruzenju bez vode, struje, hrane, u ratu sa ustasama (lokalnim i republikom Hrvatskom) i bez icije pomoci sa strane, to ce nekad istoricari pisati knjige o tom herojstvu i jednom cudu. Naravno, mi smo imali motiv, borba sa opstanak, a njihov motiv genocid i fasizam je kratkog trajanja.
Nemojte vise sa tim teorijama zavjere, kao da je Mostar jedino mjesto gdje im se morao napraviti ustupak koji je isao na nasu stetu ali koji se morao da napravi jer smo bili u takvoj situaciji a ustase su to znali i koristili.

Imas primjer iz Bugojna, kada traze da se preko nase teritorije prebaci tenk i ostalo naoruzanje za HVO i znamo da ce da to koriste protiv nas ali opet moras da ih pustis. A moras jer nije bilo u pitanju samo Bugojno vec ucjene da nece da puste nista od oruzja pa do hrane i lijekova, ne samo za Bugojno vec za ostatak slobodne teritorije, od Mostara pa do Tuzle, i sta ces ????

Obori glavu, stisni zube i pusti ih da prebace sta zele, jbg moras birati izmedju otrova ili metka ali nije samo tvoja glava u pitanju vec na stotine hiljada drugih ljudi, nisu te odluke o popustanju bile tako lahke kao sto bi covjek zelio da jesu, tesko je to bilo vrijeme.

Samo vojnika je oko 100 poginulo u Bugojnu za vrijeme ustaske agresije i mozda bi ih bilo manje da nije bilo tog tenka i ostale opreme ali mozda bi isto tako na nekom drugom mjestu poginulo mnogo vise jer ne bi imali oruzja i hrane koju su ustase blokirali zbog te opreme...... Teske su te odluke i nemojte odma donositi presudu da je neko izdao samo zato jer na prvi pogleda izgleda tako, ja prvi ne bi volio da sam bio na mjestu gdje bi morao da donosim takve odluke jer nisu bile lahke.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#184 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

decembar2017 wrote:
mostarac_2009 wrote: Da Djacki dom i hotel Mostar nisu prepusteni ustasama par dana prije 9. maja, sve bi bilo drugacije danas u Mostaru. Vranica ne bi sigurno pala, linija bi bila na brdima oko Mostara, dalje prema skutoriji, i ne bi bio toliki broj zrtava Bosnjaka. Razlog je vrlo jasan zasto su se povukli. Iz istog razloga zasto je SDA dao svojim ljudima (Hadjiosmanovicima i kompaniji) da upravljaju Mostaru jer je tom sarajevskom politikom Mostar trebao pripasti hrvatima. Kako se Mostar odrzao u jednom okruzenju bez vode, struje, hrane, u ratu sa ustasama (lokalnim i republikom Hrvatskom) i bez icije pomoci sa strane, to ce nekad istoricari pisati knjige o tom herojstvu i jednom cudu. Naravno, mi smo imali motiv, borba sa opstanak, a njihov motiv genocid i fasizam je kratkog trajanja.
Nemojte vise sa tim teorijama zavjere, kao da je Mostar jedino mjesto gdje im se morao napraviti ustupak koji je isao na nasu stetu ali koji se morao da napravi jer smo bili u takvoj situaciji a ustase su to znali i koristili.

Imas primjer iz Bugojna, kada traze da se preko nase teritorije prebaci tenk i ostalo naoruzanje za HVO i znamo da ce da to koriste protiv nas ali opet moras da ih pustis. A moras jer nije bilo u pitanju samo Bugojno vec ucjene da nece da puste nista od oruzja pa do hrane i lijekova, ne samo za Bugojno vec za ostatak slobodne teritorije, od Mostara pa do Tuzle, i sta ces ????

Obori glavu, stisni zube i pusti ih da prebace sta zele, jbg moras birati izmedju otrova ili metka ali nije samo tvoja glava u pitanju vec na stotine hiljada drugih ljudi, nisu te odluke o popustanju bile tako lahke kao sto bi covjek zelio da jesu, tesko je to bilo vrijeme.

Samo vojnika je oko 100 poginulo u Bugojnu za vrijeme ustaske agresije i mozda bi ih bilo manje da nije bilo tog tenka i ostale opreme ali mozda bi isto tako na nekom drugom mjestu poginulo mnogo vise jer ne bi imali oruzja i hrane koju su ustase blokirali zbog te opreme...... Teske su te odluke i nemojte odma donositi presudu da je neko izdao samo zato jer na prvi pogleda izgleda tako, ja prvi ne bi volio da sam bio na mjestu gdje bi morao da donosim takve odluke jer nisu bile lahke.
Ma naravno, ustupci su radjeni kako bi se izbjegao rat sa HVO, ima i stenogram razgovora iz komande korpusa u kojem pasalic kaze (parafraziram) da je iselio cetu iz hotela ruze i ako ne bude rata da ce se to pokazat vruhnskim potezom, a ako bude onda ce to tesko pravdat.

Međutim smijesno je da su ovi zavaljeni u komandi, a znalo se za napad gotovo pa u dan...kao sto rekoh nijedan oficir vise kao ni obezbjedjenje komande odnosno VP nisu zarobljeni niti stradali.

Imam ipak i neko svoje objasnjenje za to koje sam zakljucio iz razgovora sa ljudima koji su ucestvovali u akcjiama. Mozda raji nije toliko poznato, ali u prethdnih pola godine znaci negdje od jeseni 92 pa do maja 93 nekoliko puta je mostar bio na ivici rata, cak se i puskaralo u par navrata. Tutini su ubili nekolko vojnika armije u kaffanama i ulicama na fazon "pojeo ga mrak. Mislim da niko nije pa cak ni komanda ocekivala ovako zestok napad u smislu totalnog rata...mislili su da ce se opet pregovorima sve smirit i sredit.

Pa koliko je raja bila sigurna da nece bit rata govori i podatak da su i pored naredjenja za oprez odnosno da se ne noci na zapadnoj strani mnogi to olako shvatili i zaglavili u dretelju i heliodromu

Svi koji su branili vranicu su heroji pa samo da su bili tu bez da su metka ispalili. Zasto? Zato sto su najeltinije jedenicie HVO i HV uz placenike Jukine bile zadrzane gotovo dva dana u puskaranju oko zgrade umjesto da su kako je bilo planirano krenule u osvajanje istocnog dijela...sto bi vjerovatno i uspjele jer nikakve odbrane nije bilo. Ta dva dana su dali armiji vremen da se konsoliduje i upustavi liniju u santicevoj, bulevaru, zaliku,..itd
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#185 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

karanana wrote:je li moglo kroz kakvu kanalizaciju ili nesto?
nije mi jasno, gore pisete da se 20 izvuklo ali onda opet neko napisa da se 20 probalo izvuci ali da je 13 zarobljeno i kasnije likvidirano. znaci 7 se izvuklo?
i nije mi jasno, sjecam se snimaka hrt-a kako iz zgrade izvode zarobljene i redaju ih ispred mislim da je ova zgrada jer je bijela, i to je zadnji snimak njih zivih, a po ovom videu gore, nema nikog u zgradi. pa gdje su onda zarobljeni?
Prema pisanju svjevoka ( a moze se naci na netu), 20 ih se odlucilo na proboj, i iz te grupe je 13 zarobljeno. Avdija je bio medju tih 20 (pogledaj gore link sto sam stavio). Od tih 7 preostalih, 5 ih se spasilo, a medju tih 5 je Emir Bijedic koji je bio glavni to vece u komandi. Navodno se Emir u tom proboju (znaci grupa od 20) sklonio u jednoj od one 3 niske zgrade kod hirurgije (pretpostavljam da ga je neki hrvat poznanik spasio sakrivsi ga u stanu), zgrada koja se nalazi 300 metara od komande. Navodno je jos jedan bio sa Emirom i prezivio je. Navodno iz te grupe 4 je doslo sve do rijeke neretve (dvojica medju njima braca Dumpor) i pokusali su preplivati neretvu. Od te 4-ce, 3-ca su se spasila, a 4-ti se navodno udusio u neretvi....vjerovatno ranjen u proboju i nije mogao takav plivati. Negdje sam procitao na netu da su mu tijelo sutradan nasli nizvodno u Donjoj Mahali. Znaci, kad sve saberemo od tih 20, 5 ih se spasilo. Od tih 5 samo se do sada Avdija javio javno, nakon 20 i kusur godina (procitaj taj clanak gore).

Eh sad moj zakljucak je da je to bio jedan haos, u okruzenju, nigdje izlaza, a nigdje ni pomoci sa lijeve i to je bilo spasavaj se kako znas i umijes, a to je vjerovatno bilo 10. maja kad je pao i moral i kad se vidjelo da nema pomoci. Zgrada zapaljena, podrum pod vodom (popucale vodovodne cijevi) i panika. Te price da je taj neki Pobric otvorio vrata su bezveze, jer je tad komanda vec pala. Pa nije ovaj dosao pa pokucao na vrata, nego zna se kako to ide. Vjerovatno je bilo zatisje sat vremena, ustase vidjele da niko ne puca vise iz zgrade i usetali se u zgradu. A to da je taj Pobric otvorio vrata kad se sve zavrsilo je moguce, cisto onako da bi sebi spasio guzicu i kao da ispadne kao da ih kao on pustio. Cuo sam price da su se neki spasili sto su se presvukli u civile i tako zavrsili u logoru i na kraju izasli. Takvih je bilo oko 30, znaci sve ukupuno sa onih 20, 50 boraca koji su bili u komandi to jutro. Jedan dio se spasio sto su ostali u zgradu...imali srecu pa nisu mozda dobro pretrazili stanove detaljno.

Eh sad vratimo se na taj dio proboja. Kazes da nisu izasli kroz kanalizaciju...moguce. Ne znam koliko poznajes Mostar i to naselje. Znaci zgrada iznad Kluza (mjesto gdje se danas nalazi banka Addiko - preko puta "starog" trznog) je najbliza tacka prema mesnici Lijanovic, to jeste najudaljenija od MUP-a i logicno je ako su pokusali bjezati je da su isli na pretrcavanje od te tacke, a ne najdalje tacke sto navodi Avdija u tekstu gore. On kaze da su izasli iz radnje koja se nalazi u 4. ulazu po redu, znaci najblize polozajima ustasa prema MUP-u. Od te radnje do MUP-a nema ni 10 metara, sto mi je nelogicno da su tu izasli i prosli nezapazeno. Moja teorija je da je mozda bio prolaz izmedju zgrade Kluz i sljedece zgrade prema istoku, ali nisam 100% siguran jer je razmak izmedju te 2 zgrade bio oko 7-8 metara i tuda ima prolaz za pjesake. Drugi nacin je da su pretrcali to 7-8 metara i usli u ulaz te zgrade. Ako su to uspjeli onda sljedeca zgrada je iznad mesnice Lijanovica i do te zgrade se mogli preko krova. To da su dosli mesnice je tacno, jer znam da je tu lezao les jednog naseg u tom prolazu. Ja sam zivio tu u blizini, i mogao sam vidjeti sve sa prozora...doduse bio sam maloljetan tada i vise sam vremena proveo na podu jer su meci letili na sve strane (bas kao iz onog filma iskrcavanje u Normandiji). Cuo sam isto kasnije iz prica da su isto neka nasa trojica iz komande presvukla se u civile i dosli u zgradu do mesnice Lijanovic, a to je ona zgrada iznad nekadasnjeg kafica "Autobus". Predpostavljam da su ta trojica se izvukla u noci 9. na 10. ili nekako u onoj guzvi u civilu 10. maja, ali manja vjerovatnoca tada jer su ustase cesljale teren tada i bolje je bilo krmetu u Teheranu nego Bosnjaku u tom dijelu taj dan. Cuo sam da jednog od te trojice uhvatili na terasi pa su ga bacili sa terase. Nije bitno ime tog covjeka, ali mi dan danas nije jasno zasto se njegovo ime nikad ne spominje kao heroja medju ubijenima, pa cak ni medju zrtvama. :?
baraba_mo
Posts: 26
Joined: 28/04/2016 01:39

#186 Re: Mostar u ratu

Post by baraba_mo »

@ invincible1921

Msm da je rijec o hotelu Mostar koji se nalazi na zapadnoj strani grada, a ne o Ruzi kad smo vec kod ustupaka.


@mostarac_2009 »

Vjerovatno su se tako i izvukli jer je potpuno nelogicno da su izletili na izlaz blizu MUP-a.
Stani ti pises da su se posakrivali u zgradama kod mesnice Lijanovic, a u ovom clanku svjedok govori da se on sakrio u niske zgrade preko puta djackog doma.
Sad je pitanje kuda i kako su se izvlacili ovi sto su isli na proboj, vjerovatno su u toku noci 9-10.maja izasli na straznji izlaz Vranice.
Takodjer mi je nejasna stvar kako se jedan utopio, pitanje je na kojem su mjestu preplivavali Neretvu, nelogicno mi je da se utopio npr.u Santicevoj,Cernici tj. dijelovima koje je drzala ARBIH :?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#187 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

baraba_mo wrote:@ invincible1921

Msm da je rijec o hotelu Mostar koji se nalazi na zapadnoj strani grada, a ne o Ruzi kad smo vec kod ustupaka.


@mostarac_2009 »

Vjerovatno su se tako i izvukli jer je potpuno nelogicno da su izletili na izlaz blizu MUP-a.
Stani ti pises da su se posakrivali u zgradama kod mesnice Lijanovic, a u ovom clanku svjedok govori da se on sakrio u niske zgrade preko puta djackog doma.
Sad je pitanje kuda i kako su se izvlacili ovi sto su isli na proboj, vjerovatno su u toku noci 9-10.maja izasli na straznji izlaz Vranice.
Takodjer mi je nejasna stvar kako se jedan utopio, pitanje je na kojem su mjestu preplivavali Neretvu, nelogicno mi je da se utopio npr.u Santicevoj,Cernici tj. dijelovima koje je drzala ARBIH :?
Armija nije skoro nista drzala tih dana. Moja porodica nakon projerivanja sa avenije, usla u napusten stan u zaliku (prva zgrada do onog doma za djecu ili skole sta je vec sad) rov odnosno prva linija mi bio ispod prozora..na spratu izand nas bio nas sijac...

HVO drzo vranicu u zaliku gdje se sad prave one nove zgrade preko puta kotovnice. Zgrada kasnije uzeta na lukavstvo i veliko herojstvo popularnog Hecima. Sjverni logor HVO, stanica zeljenicaka HVO....rasulo opste bilo. Eto koliki je haos vlado Hujka rahmteli poslo mog starog i jos dvojicu da odnesu minobacac na zeljeznicku i nisu mogli proc jer neko je vozilo bilo prevrnuto ili unisteno, a na stanici bio HVO ceko u zasjedi, a armija pojma nije imala o tome. Znaci nisu znali ko se nalazi na manje od kilometar zracne linije od njih a kamol da znaju sta se desava u i oko vranice. Tek kasnije je HVO iz neikh djelova otjeran, a iz nekih se povuko.

Za hotel si upravu moaj greska :thumbup: Ima jedan tekst pokusati cu nac gdje roditelji 13oirce pricaju mada i to treba uzet sa rezervrom jer ovaj vojnik koji je pobjegao kod nas u stan na aveniju pise da je prepilvo neretvu
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#188 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

baraba_mo wrote:@ invincible1921

Msm da je rijec o hotelu Mostar koji se nalazi na zapadnoj strani grada, a ne o Ruzi kad smo vec kod ustupaka.


@mostarac_2009 »

Vjerovatno su se tako i izvukli jer je potpuno nelogicno da su izletili na izlaz blizu MUP-a.
Stani ti pises da su se posakrivali u zgradama kod mesnice Lijanovic, a u ovom clanku svjedok govori da se on sakrio u niske zgrade preko puta djackog doma.
Sad je pitanje kuda i kako su se izvlacili ovi sto su isli na proboj, vjerovatno su u toku noci 9-10.maja izasli na straznji izlaz Vranice.
Takodjer mi je nejasna stvar kako se jedan utopio, pitanje je na kojem su mjestu preplivavali Neretvu, nelogicno mi je da se utopio npr.u Santicevoj,Cernici tj. dijelovima koje je drzala ARBIH :?
Linija se odmah otvorila u santicevoj,
Cernici, bulevaru, od prilike gdje su bili punktovi prije sukoba, osim sto su nasi probili liniju na bulevaru i dosli do Rondoa, ali bez municije se nije moglo dalje. I ustase su probili liniju 9-10 maja i dosle do hotela ruze, ali samo nakratko. Pitas da je nelogicno da se udusio ako je preplivao rijeku u santicevoj ili cernici. Problem je u tome sto oni nisu mogli do santiceve jer su se vodile borbe tamo vec tada. Sjeverni logor su nasi oslobodili 30. Juna 1993. Ta cetvorica su vjrrovatno preplivali neretvu kod bazena, a to je gornja santiceva. Tad taj dio kod bazena nije niko drzao, a preko rijeke je bila sloboda. Velika je vjerovatnoca da su ustase i zapucale za njima prilikom preplivavanja rijeke.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#189 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

baraba_mo wrote:@ invincible1921

Msm da je rijec o hotelu Mostar koji se nalazi na zapadnoj strani grada, a ne o Ruzi kad smo vec kod ustupaka.


@mostarac_2009 »

Vjerovatno su se tako i izvukli jer je potpuno nelogicno da su izletili na izlaz blizu MUP-a.
Stani ti pises da su se posakrivali u zgradama kod mesnice Lijanovic, a u ovom clanku svjedok govori da se on sakrio u niske zgrade preko puta djackog doma.
Sad je pitanje kuda i kako su se izvlacili ovi sto su isli na proboj, vjerovatno su u toku noci 9-10.maja izasli na straznji izlaz Vranice.
Takodjer mi je nejasna stvar kako se jedan utopio, pitanje je na kojem su mjestu preplivavali Neretvu, nelogicno mi je da se utopio npr.u Santicevoj,Cernici tj. dijelovima koje je drzala ARBIH :?
Nisi me shvatio to za hapsenje. Napisao sam da su se vjerovatno probili do mesnice lijanovic prolazeci kroz zgrade, tako sto im je trebalo pretrcati samo 7-8 metara iz sadasnjeg prostora addiko banke, ili nekadasnjeg kluza. Odatle su vec koliko toliko odmakli od uzarene linije i kise metaka. Pohapseni su u one 3 stare niske zgrade pored hirurgije ili preko puta djackog doma. Tu su se valjda taj komandant Emir i jos jedan sakrili u stanu. Ja koliko sam cuo ove ostale su poizdavali hrvatski stanari kad su uletili nasi u zgrade. Vjerovatno im vise nestalo i municije a i bili su okruzeni, pa jedini izlaz se preobuci u civilno i pritajiti se.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#190 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

invincible1921 wrote:
baraba_mo wrote:@ invincible1921

Msm da je rijec o hotelu Mostar koji se nalazi na zapadnoj strani grada, a ne o Ruzi kad smo vec kod ustupaka.


@mostarac_2009 »

Vjerovatno su se tako i izvukli jer je potpuno nelogicno da su izletili na izlaz blizu MUP-a.
Stani ti pises da su se posakrivali u zgradama kod mesnice Lijanovic, a u ovom clanku svjedok govori da se on sakrio u niske zgrade preko puta djackog doma.
Sad je pitanje kuda i kako su se izvlacili ovi sto su isli na proboj, vjerovatno su u toku noci 9-10.maja izasli na straznji izlaz Vranice.
Takodjer mi je nejasna stvar kako se jedan utopio, pitanje je na kojem su mjestu preplivavali Neretvu, nelogicno mi je da se utopio npr.u Santicevoj,Cernici tj. dijelovima koje je drzala ARBIH :?
Armija nije skoro nista drzala tih dana. Moja porodica nakon projerivanja sa avenije, usla u napusten stan u zaliku (prva zgrada do onog doma za djecu ili skole sta je vec sad) rov odnosno prva linija mi bio ispod prozora..na spratu izand nas bio nas sijac...

HVO drzo vranicu u zaliku gdje se sad prave one nove zgrade preko puta kotovnice. Zgrada kasnije uzeta na lukavstvo i veliko herojstvo popularnog Hecima. Sjverni logor HVO, stanica zeljenicaka HVO....rasulo opste bilo. Eto koliki je haos vlado Hujka rahmteli poslo mog starog i jos dvojicu da odnesu minobacac na zeljeznicku i nisu mogli proc jer neko je vozilo bilo prevrnuto ili unisteno, a na stanici bio HVO ceko u zasjedi, a armija pojma nije imala o tome. Znaci nisu znali ko se nalazi na manje od kilometar zracne linije od njih a kamol da znaju sta se desava u i oko vranice. Tek kasnije je HVO iz neikh djelova otjeran, a iz nekih se povuko.

Za hotel si upravu moaj greska :thumbup: Ima jedan tekst pokusati cu nac gdje roditelji 13oirce pricaju mada i to treba uzet sa rezervrom jer ovaj vojnik koji je pobjegao kod nas u stan na aveniju pise da je prepilvo neretvu
Evo to je taj clanak koji se vrtio po netu prije par godina:
http://www.tacno.net/mostar/sjecanje-na ... a-vranicu/
U clanku ima dosta nelogicnosti sa imenima sto barataju, neka se imena dvaput ponavljaju i mjesto pogibije.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#191 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

mostarac_2009 wrote:
invincible1921 wrote:
baraba_mo wrote:@ invincible1921

Msm da je rijec o hotelu Mostar koji se nalazi na zapadnoj strani grada, a ne o Ruzi kad smo vec kod ustupaka.


@mostarac_2009 »

Vjerovatno su se tako i izvukli jer je potpuno nelogicno da su izletili na izlaz blizu MUP-a.
Stani ti pises da su se posakrivali u zgradama kod mesnice Lijanovic, a u ovom clanku svjedok govori da se on sakrio u niske zgrade preko puta djackog doma.
Sad je pitanje kuda i kako su se izvlacili ovi sto su isli na proboj, vjerovatno su u toku noci 9-10.maja izasli na straznji izlaz Vranice.
Takodjer mi je nejasna stvar kako se jedan utopio, pitanje je na kojem su mjestu preplivavali Neretvu, nelogicno mi je da se utopio npr.u Santicevoj,Cernici tj. dijelovima koje je drzala ARBIH :?
Armija nije skoro nista drzala tih dana. Moja porodica nakon projerivanja sa avenije, usla u napusten stan u zaliku (prva zgrada do onog doma za djecu ili skole sta je vec sad) rov odnosno prva linija mi bio ispod prozora..na spratu izand nas bio nas sijac...

HVO drzo vranicu u zaliku gdje se sad prave one nove zgrade preko puta kotovnice. Zgrada kasnije uzeta na lukavstvo i veliko herojstvo popularnog Hecima. Sjverni logor HVO, stanica zeljenicaka HVO....rasulo opste bilo. Eto koliki je haos vlado Hujka rahmteli poslo mog starog i jos dvojicu da odnesu minobacac na zeljeznicku i nisu mogli proc jer neko je vozilo bilo prevrnuto ili unisteno, a na stanici bio HVO ceko u zasjedi, a armija pojma nije imala o tome. Znaci nisu znali ko se nalazi na manje od kilometar zracne linije od njih a kamol da znaju sta se desava u i oko vranice. Tek kasnije je HVO iz neikh djelova otjeran, a iz nekih se povuko.

Za hotel si upravu moaj greska :thumbup: Ima jedan tekst pokusati cu nac gdje roditelji 13oirce pricaju mada i to treba uzet sa rezervrom jer ovaj vojnik koji je pobjegao kod nas u stan na aveniju pise da je prepilvo neretvu
Evo to je taj clanak koji se vrtio po netu prije par godina:
http://www.tacno.net/mostar/sjecanje-na ... a-vranicu/
U clanku ima dosta nelogicnosti sa imenima sto barataju, neka se imena dvaput ponavljaju i mjesto pogibije.
Da da to je tekst :thumbup:
baraba_mo
Posts: 26
Joined: 28/04/2016 01:39

#192 Re: Mostar u ratu

Post by baraba_mo »

mostarac_2009 wrote:
baraba_mo wrote:@ invincible1921

Msm da je rijec o hotelu Mostar koji se nalazi na zapadnoj strani grada, a ne o Ruzi kad smo vec kod ustupaka.


@mostarac_2009 »

Vjerovatno su se tako i izvukli jer je potpuno nelogicno da su izletili na izlaz blizu MUP-a.
Stani ti pises da su se posakrivali u zgradama kod mesnice Lijanovic, a u ovom clanku svjedok govori da se on sakrio u niske zgrade preko puta djackog doma.
Sad je pitanje kuda i kako su se izvlacili ovi sto su isli na proboj, vjerovatno su u toku noci 9-10.maja izasli na straznji izlaz Vranice.
Takodjer mi je nejasna stvar kako se jedan utopio, pitanje je na kojem su mjestu preplivavali Neretvu, nelogicno mi je da se utopio npr.u Santicevoj,Cernici tj. dijelovima koje je drzala ARBIH :?
Linija se odmah otvorila u santicevoj,
Cernici, bulevaru, od prilike gdje su bili punktovi prije sukoba, osim sto su nasi probili liniju na bulevaru i dosli do Rondoa, ali bez municije se nije moglo dalje. I ustase su probili liniju 9-10 maja i dosle do hotela ruze, ali samo nakratko. Pitas da je nelogicno da se udusio ako je preplivao rijeku u santicevoj ili cernici. Problem je u tome sto oni nisu mogli do santiceve jer su se vodile borbe tamo vec tada. Sjeverni logor su nasi oslobodili 30. Juna 1993. Ta cetvorica su vjrrovatno preplivali neretvu kod bazena, a to je gornja santiceva. Tad taj dio kod bazena nije niko drzao, a preko rijeke je bila sloboda. Velika je vjerovatnoca da su ustase i zapucale za njima prilikom preplivavanja rijeke.

Da to me interesuje mjesto gdje su preplivali Neretvu, znaci da su se izvlacili pored hirurgije, stare bolnice ili gdje je sada Mepas pa do gornje Santiceve gdje su i preplivali Neretvu. :thumbup:
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#193 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Idem nekako logikom razmisljanja ko je poznavao taj teren i da se krece terenom gdje nije bilo borbi, a gdje moze preci tu nevidljivu liniju u to vrijeme do slobodne teritorije. Vjerovatno su zabosli hirurgiji, prosli prema dijelom gdje je danasnji mepas, pa kroz C2, na gornju santicevu, bazen, i lagano se spustili do neretve. Tu je neretva lagana za preplivati i automatski su na nasoj teritoriji na drugoj obali.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#194 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

mostarac_2009 wrote:Idem nekako logikom razmisljanja ko je poznavao taj teren i da se krece terenom gdje nije bilo borbi, a gdje moze preci tu nevidljivu liniju u to vrijeme do slobodne teritorije. Vjerovatno su zabosli hirurgiji, prosli prema dijelom gdje je danasnji mepas, pa kroz C2, na gornju santicevu, bazen, i lagano se spustili do neretve. Tu je neretva lagana za preplivati i automatski su na nasoj teritoriji na drugoj obali.
Mislim mozda nije big deal , ali treba uzet u obzir i tadasnji izgled ulica i grada. Jel bilo bunkera prepreka , kontenjera, auta prevrnutih , transeja, rupa i slicno...Mnogi faktori su mogli biti i olaksavajuci i otezavajuci za borce armije
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#195 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Nije tom rutom bilo ni bunkera ni transeja. Kazem iz razloga da su zaobisli hirurgiju iz razloga sto je sigurno bila koncetracija ustasa pred bolnicom jer su dovodili njihove ranjenike. Negdje na netu sam naisao na spisak ranjenih ustasa ta 2 dana i bilo ih je preko 100. Preko puta hrirugije je bio zapusten dio grada, a isto tako i taj dio gdje je mepas. Na kraju onog videa iz vranice se vide ustase preko puta gradjevinske, a i na jos jednom videu sam ih vidio da su bili i dalje prema husinske bune ulice, sto mi govori da su imali ojacane tu troduple i cetveroduple linije sve do rondoa, a vjerovatno ih je i njih tad panika uhvatila kad su skontali da neko puca na njih i van vranice (misleci na nase kad su se probili van vranice). Jedino je taj dio sigurno bio prazan prema trznici i C2, jer su se u to vrijeme uspanicili kad su nasi poceli prodirati u kontra napadu sa bulevara, liska ulicu i setalistu, pa su koncetrisali sve njihove snage na tom polozaju od podhuma pa do santiceve. U to vrijeme nije ni bilo transeja. Jedino gdje su bili punktovi po odredjenim dijelovima u gradu svi su imali vrece sa pijeskom, onako kao privremeno sigurnosno strazarsko mjesto u slucaju napada jer su tad bile zestoke tenzije, s obzirom da se pucalo u aprilu. Nasi su imali punkt u kinu partizanu u santicevoj pred sam pocetak sukoba i sjecam se sijaca smrti da je bio tu postavljen. Cuo sam kasnije da je taj sijac i odbranio santicevu.
baraba_mo
Posts: 26
Joined: 28/04/2016 01:39

#196 Re: Mostar u ratu

Post by baraba_mo »

mostarac_2009 wrote:Nije tom rutom bilo ni bunkera ni transeja. Kazem iz razloga da su zaobisli hirurgiju iz razloga sto je sigurno bila koncetracija ustasa pred bolnicom jer su dovodili njihove ranjenike. Negdje na netu sam naisao na spisak ranjenih ustasa ta 2 dana i bilo ih je preko 100. Preko puta hrirugije je bio zapusten dio grada, a isto tako i taj dio gdje je mepas. Na kraju onog videa iz vranice se vide ustase preko puta gradjevinske, a i na jos jednom videu sam ih vidio da su bili i dalje prema husinske bune ulice, sto mi govori da su imali ojacane tu troduple i cetveroduple linije sve do rondoa, a vjerovatno ih je i njih tad panika uhvatila kad su skontali da neko puca na njih i van vranice (misleci na nase kad su se probili van vranice). Jedino je taj dio sigurno bio prazan prema trznici i C2, jer su se u to vrijeme uspanicili kad su nasi poceli prodirati u kontra napadu sa bulevara, liska ulicu i setalistu, pa su koncetrisali sve njihove snage na tom polozaju od podhuma pa do santiceve. U to vrijeme nije ni bilo transeja. Jedino gdje su bili punktovi po odredjenim dijelovima u gradu svi su imali vrece sa pijeskom, onako kao privremeno sigurnosno strazarsko mjesto u slucaju napada jer su tad bile zestoke tenzije, s obzirom da se pucalo u aprilu. Nasi su imali punkt u kinu partizanu u santicevoj pred sam pocetak sukoba i sjecam se sijaca smrti da je bio tu postavljen. Cuo sam kasnije da je taj sijac i odbranio santicevu.

Sve vise kako diskutujemo i pisemo pravim u glavi rutu kuda su se probijali vjerovatno iza hirurgije pa onda na uglovnicu, pa su vjerovatno prosli pored Crkve koja se nalazi kod trgovackog centra Orca i onda su izbili kroz zgrade u gornju Santicevu i dosli kod bazena.
Jos ako su preplivavali u toku noci sa bazena na Carinu tj.Carinsku plazu veca je vjerovatnoca da se tako nesretni ranjenik iz grupe utopio.
zenit dozic
Posts: 2411
Joined: 07/09/2014 11:48

#197 Re: Mostar u ratu

Post by zenit dozic »

mostarac_2009 wrote:
MLA_333 wrote:napad HVO-a na komandu 4.korpusa ARBiH - Mostar 1993

https://www.youtube.com/watch?v=gwIeXysbRYk

To je jedini i prvi snimak, koji se pojavio javno, napada ustasa na komandu 4. korpusa.

Pregledao sam snimak vise puta i ovo su neke izjave ustase koje su interesantne iz snimka pa ako neko zna vise neka pise:

Idemo iz pocetka snimka:

Prva interesantna scena: Puske pobacane oko zgrade: Pretpostavljam da su vojnici ARBiH koji su se zatekli u stanovima pobacali van sa prozora, kad su ustase zauzele komandu.

Druga scena kad su ustase sisle u podrum, jedan pita: "Gdje su i kuda su se izvukli, a drugi odgovara "boga pitaj, mozda su se izvukli preko noci". Moja analiza i komentar: Na snimku se vidi 10. maj, i tad je pala komanda, drzala se dan i po. Ono sto dan danas meni nije jasno je kako ih se 20-ak uspjelo izvuci iz komande kad muha nije mogla tuda proci od kise metaka?

Ovo je jedini clanak online gdje se prvi put jedan od prezivjelih ARBiH prvi put javno obratio:
https://www.faktor.ba/vijest/sjecanje-a ... bio-247741

Interesantan dio clanka o kojem imam komenar:

"Borili smo se cijelu noć i sutradan. Odbranili smo „Vranicu“ prvog dana napada. Tek sutra poslijepodne smo krenuli u proboj i spajanje s jedinicama Armije RBiH, prema Đačkom domu, no nismo imali pojma da su oni već tamo. Izašli smo sa druge strane zgrade, slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz - priča Ćehić. Dok su tu stajali, nastavlja, nagurani u prolaz, po njima je zarafalao „sijač smrti“."

U ovom njegovom tekstu gore ima dosta nelogicnosti. Kao prvo, komanda je bila opkoljena vec ujutru 9. maja, tako da je logicno da su ustase bile i u djackom domu (udaljen 300 metara od Vranice ili komande). Drugi dio nelogican je "slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz". Mislim da misli na prodavnicu "Golub", koliko se dobro sjecam kako se zvala, koja je jedina radila u ratu u tom naselju i koja se nalazila uz sami MUP (dio odakle su ustase pucale, i gdje im je bila komanda u ratu). Prolaz je bio kod mesnice Lijanovic, 150 metara vazdusne linije od te prodavnice. Preko ulice iz prolaza nalazio se djacki dom nekih 150 metara vazdusne linije. Ono sto mi je nelogicno je da je nemoguce da 20 vojnika prodje neopazeno u okruzenju stotina ustasa naoruzanih do zuba. Ono sto je meni logicno je da je mozda ova grupa pobjegla odmah tu zoru 9. maja i sklonila se u susjednu zgradu gdje je mesnica Lijanovic i sklonili se u podrum, jer komanda 4. korpusa nije bila spojena podrumima ni preko terase sa tom zgradom, a pretrcavanje 150 metara i da ostanu nezapazenu je prica za malu djecu. Onaj ko je iz tog naselja ili poznaje to naselje zna da je to nemoguce, narocito kad se spomene kanonada ustasa ta 2 dana iz oruzja svih mogucih kalibara. Cahure su kupili lopatama narednih dana koje su stajale oko tih zgrada. Druga opcija je da su se uspjeli izvuci u noci 9. na 10. maj dok je blago zatisje bilo i sklonili se u podrum susjedne zgrade (iznad mesnice Lijanovic - a mesnica je bila uz sami prolaz).
Dan danas se pitam zasto tih 5-6 prezivjelih od tih 20 koji su bili u toj grupi nikad javno ne spominju vise detalja javno? Ovaj Avdija je prvi koji se javio nakon vise od 20 godina...i to sa cudnom i netacnom pricom.
A oni sto su ostali braniti komandu jednostavno su se presvukli u civile i spasili se.
Dan danas se pitam isto zasto se samo 12 poginulih iz komande vode kao heroji, a zasto ne njih jos 5-6 koji su tu ubijeni? Zna li mi iko to objasniti?

Treca interesantna scena iz snimka: Ustasa javlja preko radija drugom ustasi da su autobusi spremni za civile. A kazu nisu spremali napad nego da je ARBiH napala ustase? Odakle onda autobusi spremni?

Volio bih da se koji ustasa ovdje javi na ovoj temi, ali ne smiju od stida i srama, jer kurva nece nikad reci da je kurva, a i ne cude me kakve su sve zlocine radili po Mostaru pa se sad boje i svoje sjene.
Oni nisu znali da su se nasi povukli iz đackog doma noc prije napada. Zato je to govorio.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#198 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

Ne znam jesu li preplivali odmah taj 10. maj, ili su se negdje sklonili koji dan pa onda polako. Lako je biti general poslije bitke. Ali ja nesto kontam da sam se nasao na njihovom mjestu da bih se vjerovatno pritajio negdje u civilu i da se slegne ona prasina i put pod noge u masi civila. Ustase su napravile gresku u Podhumu kad su protjerivali civile na lijevu...u toj masi civila se dosta nasih boraca prebacilo na lijevu 9. maja. Jos jedna interesantna stvar za taj pocetak rata je ono primirje od 11. maja pa do mozda 13. ili 14. maja. Tad su mnogi nasi iskoristili priliku i presli na lijevu. To primirje su ustase namjerno iskoristile kako bi hrvate premjestili na sigurno sa lijeve na desnu, jer nakon 14. maja je pocela zestoka kanonada artiljerije po lijevoj strani pa sve do sredine 1994. kad je sklopljeno primirje.

A za one neupucene koji nisu iz Mostara...9. maj se moze opisati kao ona scena protjerivanja zidova iz filma Sindlerova lista. Ljudi na desnoj strani su odvodjeni na stadion, neki na lijevu stranu, neki streljani itd. Dolazili su planski u kvartove grada na desnoj kad bi bilo "kupljenje" i imali su spisak koji bi davali nekom svom zaduzenom ustasi u zgradi. To govori koliko su oni spremni bili za taj napad, tako da su imali spisak svih Bosnjaka Mostara, gdje koji zivi i ko koga ima u armiji. Ljude su taj dan nalazili ubijene u kontejnerima za smece i u gradu su se mogli cuti jezivi i stravicni krikovi smrti. Nijedan horor film to ne moze docarati kako je pocetak tog rata izgledao. Onog trenutka kad se i ne bi cula pucnjava, ta tisina je bila tako jeziva. Iz te tisine bi se naglo cuo krik "hrabrih" ustasa kad bi rekli "ajmo balije", a zatim bi se cula galama i koji pucanj u vis. Obicno bi tisinu prekidao i zvuk kocenja auta i kombija, kao iz onih filmova iz drugog svjetskog rata kad bi gestapo kupio zidove i vodio ih u logore. Nastojim docarati jednu od takvih scena jer sam ih se tih dana dosta naslusao i vidio...Volili su da galame kad bi izasli iz auta, valjda im je to davalo elana i samopouzdanja da rade zlocine. Onda bi nastala tisina...jeziv strah i cekanje, a onda cujes penjanje uz stepenice u haustoru i daljnja dernjava "hajmo balije". Zatim bi se cuo zaduzeni ustasa iz zgrade koji bi im pokazivao ciji su bosnjacki stanovi...a zatim bi se cula lupa na vrata, koja mi i danas odzvanja u usima...
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#199 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

zenit dozic wrote:
mostarac_2009 wrote:
MLA_333 wrote:napad HVO-a na komandu 4.korpusa ARBiH - Mostar 1993

https://www.youtube.com/watch?v=gwIeXysbRYk

To je jedini i prvi snimak, koji se pojavio javno, napada ustasa na komandu 4. korpusa.

Pregledao sam snimak vise puta i ovo su neke izjave ustase koje su interesantne iz snimka pa ako neko zna vise neka pise:

Idemo iz pocetka snimka:

Prva interesantna scena: Puske pobacane oko zgrade: Pretpostavljam da su vojnici ARBiH koji su se zatekli u stanovima pobacali van sa prozora, kad su ustase zauzele komandu.

Druga scena kad su ustase sisle u podrum, jedan pita: "Gdje su i kuda su se izvukli, a drugi odgovara "boga pitaj, mozda su se izvukli preko noci". Moja analiza i komentar: Na snimku se vidi 10. maj, i tad je pala komanda, drzala se dan i po. Ono sto dan danas meni nije jasno je kako ih se 20-ak uspjelo izvuci iz komande kad muha nije mogla tuda proci od kise metaka?

Ovo je jedini clanak online gdje se prvi put jedan od prezivjelih ARBiH prvi put javno obratio:
https://www.faktor.ba/vijest/sjecanje-a ... bio-247741

Interesantan dio clanka o kojem imam komenar:

"Borili smo se cijelu noć i sutradan. Odbranili smo „Vranicu“ prvog dana napada. Tek sutra poslijepodne smo krenuli u proboj i spajanje s jedinicama Armije RBiH, prema Đačkom domu, no nismo imali pojma da su oni već tamo. Izašli smo sa druge strane zgrade, slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz - priča Ćehić. Dok su tu stajali, nastavlja, nagurani u prolaz, po njima je zarafalao „sijač smrti“."

U ovom njegovom tekstu gore ima dosta nelogicnosti. Kao prvo, komanda je bila opkoljena vec ujutru 9. maja, tako da je logicno da su ustase bile i u djackom domu (udaljen 300 metara od Vranice ili komande). Drugi dio nelogican je "slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz". Mislim da misli na prodavnicu "Golub", koliko se dobro sjecam kako se zvala, koja je jedina radila u ratu u tom naselju i koja se nalazila uz sami MUP (dio odakle su ustase pucale, i gdje im je bila komanda u ratu). Prolaz je bio kod mesnice Lijanovic, 150 metara vazdusne linije od te prodavnice. Preko ulice iz prolaza nalazio se djacki dom nekih 150 metara vazdusne linije. Ono sto mi je nelogicno je da je nemoguce da 20 vojnika prodje neopazeno u okruzenju stotina ustasa naoruzanih do zuba. Ono sto je meni logicno je da je mozda ova grupa pobjegla odmah tu zoru 9. maja i sklonila se u susjednu zgradu gdje je mesnica Lijanovic i sklonili se u podrum, jer komanda 4. korpusa nije bila spojena podrumima ni preko terase sa tom zgradom, a pretrcavanje 150 metara i da ostanu nezapazenu je prica za malu djecu. Onaj ko je iz tog naselja ili poznaje to naselje zna da je to nemoguce, narocito kad se spomene kanonada ustasa ta 2 dana iz oruzja svih mogucih kalibara. Cahure su kupili lopatama narednih dana koje su stajale oko tih zgrada. Druga opcija je da su se uspjeli izvuci u noci 9. na 10. maj dok je blago zatisje bilo i sklonili se u podrum susjedne zgrade (iznad mesnice Lijanovic - a mesnica je bila uz sami prolaz).
Dan danas se pitam zasto tih 5-6 prezivjelih od tih 20 koji su bili u toj grupi nikad javno ne spominju vise detalja javno? Ovaj Avdija je prvi koji se javio nakon vise od 20 godina...i to sa cudnom i netacnom pricom.
A oni sto su ostali braniti komandu jednostavno su se presvukli u civile i spasili se.
Dan danas se pitam isto zasto se samo 12 poginulih iz komande vode kao heroji, a zasto ne njih jos 5-6 koji su tu ubijeni? Zna li mi iko to objasniti?

Treca interesantna scena iz snimka: Ustasa javlja preko radija drugom ustasi da su autobusi spremni za civile. A kazu nisu spremali napad nego da je ARBiH napala ustase? Odakle onda autobusi spremni?

Volio bih da se koji ustasa ovdje javi na ovoj temi, ali ne smiju od stida i srama, jer kurva nece nikad reci da je kurva, a i ne cude me kakve su sve zlocine radili po Mostaru pa se sad boje i svoje sjene.
Oni nisu znali da su se nasi povukli iz đackog doma noc prije napada. Zato je to govorio.
Zenit,

Tekst mu je malo nejasan i jednim dijelom povrsan. Znao je da su se nasi povukli iz Djackog doma, jer se to desilo 10-15 dana prije napada 9. maja. On je valjda mislio reci da nije znao da su postojale duple linije. Ustase pored toga sto su drzali Vranicu u okruzenju su imali duple i cak troduple linije na potezu od Vranice pa prema Bulevaru. Oni su bili dobro opremljeni i sa radio stanicama, tako da su vjerovatno javili tim kod djackog da su nasi probili liniju i da se krecu u tom smjeru. Ja se sjecam da su ustase taj dan imali i znak razpoznavanja...crveno-bijela-plava traka zavezana oko rukava.
baraba_mo
Posts: 26
Joined: 28/04/2016 01:39

#200 Re: Mostar u ratu

Post by baraba_mo »

@mostarac_2009


Da slazem se za to protjerivanje iz stanova i odvodenje na stadion pa onda u logore,nisam bio akter toga ali sam nacuo od prijatelja i rodbine koji su se nalazili na zapadnoj strani o tome.
Bas je to bilo stanje straha i svega nije svejedno kada ti u 5 ujutro neko upadne u stan i pocne te maltretirati, pa cak je i sami zivot visio o koncu u tim situacijama.
Kolektivno su u tome vremenu Hrvati iz Mostara ispali "supci", naravno mislim na one koji nisu bili u HVO-u, vjerovatno jer su i sami mislili samo o svojoj guzici i nisu htjeli rizikovati nista za svoje komsije i poznanike.
Mada znam za par slucajeva iz odredjenih naselja u zapadnom Mostaru kako je neki vojnik HVO-a ispao covjek i spasio svog prijatelja Bosnjaka od odlaska u logor jer je sa istim odrastao i tako, ali to su bili pojedinci 1 od 100 ljudi u tom groznom vremenu.
Post Reply