Mostar u ratu

Post Reply
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#151 Re: Mostar u ratu

Post by plum »

duga devetka wrote:Dragane, ja mislim da je bio 15.6 taj dan oko pravoslavne crkve. Imali ste dobre borce gore i dobro su se drzali zato pitam koja je postrojba.
Vidim da imas konkretne odgovore na sve, pa da te ovako u brk pitam ko nosi Uborak na dusi?
Iako pitanje nije upuceno meni,napisacu ono cega se sjecam u vezi tog zlocina a sto sam cuo na sudjenju seselju.Jedan svjedok tuzilastva je svjedocio da me ubijete nemam pojma koji bilo je bas davno sve to,mislim neki njegov dobrovoljac ili tako nesto.Uglavnom ispitivan je o tom zlocinu pa ga je i seselj u unakrsnom ispitivanju isto pitao za to. Ali ono sto mi je najvise ostalo u sjecanju jeste to da je seselj izvadio nekakav dokument mostarskog suda koji je dobio od tuzilastva haskog suda u skladu s pravilima po kojima se optuzenom dostavljaju svi raspolozivi dokumenti koje ovaj moze da koristi u svoju odbranu tokom procesa.Tako je i seselj izvukao taj dokument na kojem se nalazi koliko se sjecam lista od oko tridesetak imena koje mostarski sud tereti za ovaj zlocin i svi su na toj listi domaci Srbi iz Mostara.To je njemu bio jedan od glavnih argumenata da njegovi dobrovoljci pa tako i on nemaju nikakve veze s tim zlocinom.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#152 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#153 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

duga devetka wrote:Dragane, ja mislim da je bio 15.6 taj dan oko pravoslavne crkve. Imali ste dobre borce gore i dobro su se drzali zato pitam koja je postrojba.
Vidim da imas konkretne odgovore na sve, pa da te ovako u brk pitam ko nosi Uborak na dusi?
Nisam neko vrijeme ulazio na forum, nekako danas ću sutra ću itd.
Oko crkve su položaje držali ovi iz lokala sa Bjelušina i ekipa iz S.logora (većinom iz B.Polja i Vrapčića). Sa njima je bilo i nešto ovih dobrovoljaca, navodno šešeljevci, ali pošto su taj naziv koristile mnoge grupe pitanje je ko su zbilja bili.
Ono što sam ja čuo za Uborak je manje više ono što je poznato do sada u javnosti. Negdje pred povlačenje sa lijeve obale ekipa sastavljena od domaćih i ovih dobrovoljaca je zaredala po skloništima u Zaliku i odatle su izvlačili civile. Odveli su ih na Uborak i tamo strijeljali. Ko su konkretni bili ti zločinci ne znam i pitanje je da li će se ikada saznati. Niko od nas nije ni čuo da se to desilo dok nije objavljeno na radiju (Herceg Bosne ili tako nešto) negdje početkom jula ili krajem juna.
Optužnica koju je Šešelj pominjao je podignuta negdje 1993.-e i čitana je na radiju. Zapravo je ta optužnica vrlo neozbiljna i podugnuta je protiv ljudi koje su našli na nekom spisku prilikom zauzimanja Vrapčića. Naprosto su stavili ljude sa te liste na optužnicu i po njoj nikada nije održano suđenje. Navodno da istraga još traje i složio bih se da je velika sramota da niko još nije ni optužen za taj zločin.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#154 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Dragane zaboravih te pitati,kad smo izbili na podveležje,već smo naveli u predhodnim postovima šta se manje više dešavalo, 8.7,kad je krenula akcija ,jel vaša glavna artiljerija bila na čobanovom polju?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#155 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

Apoll0 wrote:Dragane zaboravih te pitati,kad smo izbili na podveležje,već smo naveli u predhodnim postovima šta se manje više dešavalo, 8.7,kad je krenula akcija ,jel vaša glavna artiljerija bila na čobanovom polju?
Baterija MB 82 i baterija MB120 je bila odmah iza naših linija.
Haubice 122 mm i topovi 130 mm su bili u Rabini. Kasnije je (tokom ljeta) jedna baterija 122 mm preselila u Banjdol, a jedna baterija 105 mm (neke stare američke haubice) preselila u selo Šipovac.
Na Čobanovom polju je artiljerija bila odmah po izvlačenju sa aerodroma, ali ih je poklopio plotun "Ognja" odnekud od Slipčića i onda su premještani u Rabinu.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#156 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Imali ste,dobro preciznu artiljeriju,a i ima li ste vojničkog kadara,i oružja,što jest jest :-D ...U nas se u to vrijeme pričalo da je u nas bilo "petokolonaša" ,neke su čak po tim izgovorim hapsili da su navodili vatru,da su nalazili,radio stanice, i itd.Mislim ne treba uzimati za ozbiljno,radila je u punom ratnom jeku propaganda u to vrijeme ,i sa naše i vaše strane
User avatar
Malik Urcic
Posts: 517
Joined: 09/11/2010 16:29
Location: "California"

#157 Re: Mostar u ratu

Post by Malik Urcic »

Za Dragana pitanje, kakvi ste bili sa arteljerijom i ljudstvom (i jesu li bili lokalci) na Pločnu. Znam za tenk koji je dejstvovo po Bjelopoljskim selima. I dali ste imali nekih gubitaka tu, mislim da se ARBIH pokusala probiti u onoj cuvenoj neslavnoj akciji "jesen 94" iz sela Kuti?
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#158 Re: Mostar u ratu

Post by Phosphorus »

Kakva je situacija bila oko Podveležja i tog platoa pred sami kraj rata? I kakva je bila ona akcija kada je poginulo onih 5 momaka u augustu '95?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#159 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

Malik Urcic wrote:Za Dragana pitanje, kakvi ste bili sa arteljerijom i ljudstvom (i jesu li bili lokalci) na Pločnu. Znam za tenk koji je dejstvovo po Bjelopoljskim selima. I dali ste imali nekih gubitaka tu, mislim da se ARBIH pokusala probiti u onoj cuvenoj neslavnoj akciji "jesen 94" iz sela Kuti?
Taj dio je držao 5.-ti bataljon sa komandom u s.Zijemlja. Ne znam tačno šta su imali od artiljerije, ali su sigurno imali par komada haubica 122 mm i po jednu bateriju MB 120 i 82 mm. Mislim da su imali 3 tenka T-55, ali gdje su bili raspoređeni ne znam tačno.
Neke položaje smo izgubili tokom akcije "Jesen 94" i na tom dijelu su se vodile borbe tokom skoro čitave 1995-te. Neki položaji su prelazili više puta iz ruke u ruku i bilo je i gubitaka. Detalje ne znam jer nisam bio na tom dijelu. Ostali bataljoni su tokom 1995-te davali ispomoć 5-tom baš zbog tih stalnih borbi.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#160 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

Phosphorus wrote:Kakva je situacija bila oko Podveležja i tog platoa pred sami kraj rata? I kakva je bila ona akcija kada je poginulo onih 5 momaka u augustu '95?
Nakon akcije "Jesen 94" više nije bilo nekih posebnih dešavanja na tom dijelu. Jedino smo imali problema sa IDG grupama koje su se ubacivale u pozadinu i onda minirale puteve. Izgubili smo dva čovjeka, jednog na putu prema releju, a jednog na putu prema Gornjim Gnojnicama od eksplozija PT mina. Nakon toga je uveden poseban režim saobraćaja, tj. svi putevi su svako jutro morali biti pregledani od patrola prije nego se dadne odobrenje za kretanje. I postavljale su se zasjede na međuprolazima i u pozadini. Ova petorica su uletili u jednu takvu zasjedu negdje u rejonu Kružnja.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#161 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

https://www.youtube.com/watch?v=pp5dc6_B4Ss
Sjećaš se ovog Dragane?Al što je ovdje radila propaganda preko 500 poginulih u jednom danu i 1000 ranjenih,nema šta :-D
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#162 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

Ma znaš kako kažu "najviše se laže prije izbora, za vrijeme rata, nakon seksa i nakon lova". Ili tako nekako. Te cifre su navodno potekle od nekog novinara "Glasa Amerike" koji je to rekao izvještavajući o tim borbama. Pa su to naši preuzeli. Nikad nije ni bilo zvanične cifre gubitaka napadača pa se nagađa i do danas.
Sjećam se dobro ovoga, najviše po ogromnoj artiljerijskoj vatri koja je trajala neprestano nekoliko dana.
U filmu sad svašta nešto neko priča. Drago mi je zbog slika jer sam prepoznao neke ljude koje nisam vidio godinama, a neki više nisu ni živi.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#163 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

dragan.s wrote:Ma znaš kako kažu "najviše se laže prije izbora, za vrijeme rata, nakon seksa i nakon lova". Ili tako nekako. Te cifre su navodno potekle od nekog novinara "Glasa Amerike" koji je to rekao izvještavajući o tim borbama. Pa su to naši preuzeli. Nikad nije ni bilo zvanične cifre gubitaka napadača pa se nagađa i do danas.
Sjećam se dobro ovoga, najviše po ogromnoj artiljerijskoj vatri koja je trajala neprestano nekoliko dana.
U filmu sad svašta nešto neko priča. Drago mi je zbog slika jer sam prepoznao neke ljude koje nisam vidio godinama, a neki više nisu ni živi.
Jeste,naša je artiljerija bila žestoka ,doduše ja sam samo bio "promatrač" u rejonu Kristine :),držali odstupnicu grupama koja je krenula na Poljice i Dobrč,
stranac2
Posts: 676
Joined: 21/07/2006 14:45
Contact:

#164 Re: Mostar u ratu

Post by stranac2 »

Apoll0 wrote:https://www.youtube.com/watch?v=pp5dc6_B4Ss
Sjećaš se ovog Dragane?Al što je ovdje radila propaganda preko 500 poginulih u jednom danu i 1000 ranjenih,nema šta :-D

Broj poginulih bi priblizno tacan al broj ranjenih je bio odprilike tacan ako ne i malo veci ..
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#165 Re: Mostar u ratu

Post by BHCluster »

Image
Čestitke povodom godišnjice formiranja 4. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#166 Re: Mostar u ratu

Post by zunazu »

Ivan Pernar Miroslavu Tuđmanu, Hrvatski sabor, 23.11.2016.: Usudio bih se reći da je vaš otac Franjo Tuđman, u bezbrojnim sastancima sa Slobodanom Miloševićem, ratnim zločincem i jednim od širitelja velikosrpske ideologije, zapravo dogovarao podjelu Bosne i Hercegovine, i upravo zahvaljujući toj politici podjele Bosne i Hercegovine, odnosno te ideje, je došlo do rata između HVO-a i Armije BiH, koji je rezultirao zapravo smrću civila i stradanjem hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.

User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#167 Re: Mostar u ratu

Post by BHCluster »

Devetog novembra je, kao što je poznato, na zgražavanje cjelokupnog civiliziranog svijeta, u Neretvu srušen Stari most. Nakon višemjesečnog sistematskog "štemanja", tenk sa brda Stotina je 8. novembra krenuo u završnu operaciju rušenja spomenika svjetske kulturne baštine nulte kategorije, a posljednji smrtonosni udarac zadala mu je granata ispaljena prijepodne dan kasnije.

Svijet je bio zgrožen barbarstvom, osude su stizale sa svih strana. Hrvatsko vijeće obrane odmah odbacuje svoju odgovornost za rušenje Mosta, što je dobrim dijelom bilo istina.

Narednog jutra, 10. novembra na hitni poziv Franje Tuđmana delegacija "Herceg Bosne", predvođena predsjednikom Matom Bobanom i predsjednikom Vlade Jadrankom Prlićem odlazi u Zagreb.

Prema transkriptu iz Tuđmanovog ureda koji je korišten u Haagu na suđenju šestorici Hrvata (Prlić, Praljak, Stojić, Ćorić, Petković, Pušić), Mate Boban informira Tuđmana o rušenju Starog mosta u kontekstu vremenskih prilika u Mostaru: "Bile su strašne kiše...a i toliko je pucano prije da je sam pao", objasnio je "meteorolog" Boban. (Mnogo godina kasnije na suđenju u Haagu obrana generala Slobodana Praljka izvela je svoga eksperta za terorizam, izvjesnog Jankovića iz Srbije, koji je prevazišao i samog Bobana, objašnjavajući da je Stari most srušen "eksplozivom podmetnutim pod njegove noseće stubove"!?)

Bobanovoj verziji koja je prokišnjavala na sve strane ni sam Tuđman ne vjeruje. "Neka ostane među nama, hoćemo li mi biti optuženi?" pita diskretno delegaciju "Herceg Bosne", pa onda još dodaje sljedeći upit: "Kome rušenje, u vojnom pogledu, odgovara?".

"Nama!", kratko odgovara upitani Mate Boban i tako djelomično umiruje hrvatskog Poglavara.

Kada hrvatski predsjednik pita hercegbosanske goste ("među njima!") "hoćemo li mi biti optuženi", "mi" su u tom pitanju država Hrvatska i Hrvatska vojska, a ne Hrvati u "najširem smislu").

Tenk, naime, koji je dokrajčio Stari most bio je tenk Hrvatske vojske, posadu su sačinjavali tenkisti iz Hrvatske vojske. To u knjizi memoara " Politika i domovina..." potvrđuje Josip Manolić, šef svih hrvatskih obavještajaca i špijuna u zadnjih 70 godina. Manolić piše da je tenk pripadao "Petoj gardijskoj brigadi" Hrvatske vojske, čiji je komandant bio general Ivan Kapular.

U zvaničnoj "ratnoj biografiji" ove brigade sastavljene od Slavonaca stoji da je cijelu 1993.godinu godinu provela na Južnoj fronti. Šta je u topografiji (bolje rečeno-tenkografiji) Hrvatske vojske podrazumijevala "Južna fronta", saznajemo iz knjige još jednog hrvatskog ratnog veterana, Janka Bobetka, "Sve moje bitke". Bobetko piše kako je bio ogorčen "neučinkovitošću" Pete gardijske brigade HV-a na bojišnici oko Gornjeg Vakufa.

Vrhovništvo "Herceg Bosne" po povratku sa roditeljskog sastanka u Zagrebu užurbano poduzima sve mjere i radnje da odbaci svaku mogućnost da je po Starom mostu pucao tenk Hrvatske vojske. To bi bio kapitalni dokaz o međunarodnom karakteru/agresiji Hrvatske na Bosnu i Hercegovinu. I Mate Boban je, u međuvremenu, shvatio da će ispasti kompletan idiot ako nastavi optuživati "mostarske kiše" za destrukciju mosta.

Naređuje stoga Boban "žurnu i učinkovitu istragu" o rušenju. Ubrzo, žurno, da učinkovitije ne može biti, istraga priznaje da je na Most pucano iz "lokalnog" tenka Hrvatskog vijeća obrane. Utvrđen je identitet posade koja je opsluživala "nestašni" tenk: njen zapovjednik bio je S.N. rođen u Rogatici.

Jednim "učinkovitim" istražiteljskim plotunom tako su ubijena dva zeca: ne samo što je "žurno" i "vjerodostojno" utvrđeno da Most nije srušila vojska susjedne države, već lokalni domoljubi HVO-a, nego ni naodgovorniji za rušenje uopće nije bio Hrvat, nego "balija iz Rogatice".

Ubrzo je navodnom "tenkisti", nakon što je priznao sve što nije učinio, promijenjen identitet, dobio je dokumente na ime Mladen Čovčić, sa kojima živi već pune 23 godine. Mladen "Rogatica" živi u Mostaru sa ocem, ne zna se da je igdje zaposlen, ali ima dobra primanja kao bivši branitelj. Navodno mu vojna mirovina stiže iz Zagreba, što je zaslužio mnogo više od brojnih HVO-ovaca, zapovjednika, bezbjednjaka, političara, ratnih zločinaca...

Navodno je Mladen Čovčić posljednjih mjeseci intenzivno radio na tome da povrati svoj prvobitni idenitet, da ponovo postane Senad N. Koliko će mu predstojeće suđenje za učešće u prikrivanju zločina u Velikom parku pomoći, teško je reći.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#169 Re: Mostar u ratu

Post by stakasa »

Namjera mi je bila da ovaj clip stavim na onu drugu temu, tamo je primjerenije ali vidim da je tema zakljucana. Ne sjecam se da je bilo nekih vrijedanja ni grubih rijeci, zna li neko razlog zakljucavanja teme


User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#170 Re: Mostar u ratu

Post by BHCluster »

Malo o UZP-u:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
turbofolk
Posts: 3136
Joined: 13/05/2014 09:37

#171 Re: Mostar u ratu

Post by turbofolk »

Prošlo je tačno 24 godine od rušenja Starog mosta u Mostaru.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/skokom- ... /171109043
MLA_333
Posts: 105
Joined: 07/02/2017 23:30

#172 Re: Mostar u ratu

Post by MLA_333 »

napad HVO-a na komandu 4.korpusa ARBiH - Mostar 1993

https://www.youtube.com/watch?v=gwIeXysbRYk
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#173 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Narod zaustavio konvoj UN-a 25./26.8.1993. godine, nakon što je ušao u istočni dio Mostara, poslije više od 4 mjeseca poptpune blokade.


mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#174 Re: Mostar u ratu

Post by mostarac_2009 »

MLA_333 wrote:napad HVO-a na komandu 4.korpusa ARBiH - Mostar 1993

https://www.youtube.com/watch?v=gwIeXysbRYk

To je jedini i prvi snimak, koji se pojavio javno, napada ustasa na komandu 4. korpusa.

Pregledao sam snimak vise puta i ovo su neke izjave ustase koje su interesantne iz snimka pa ako neko zna vise neka pise:

Idemo iz pocetka snimka:

Prva interesantna scena: Puske pobacane oko zgrade: Pretpostavljam da su vojnici ARBiH koji su se zatekli u stanovima pobacali van sa prozora, kad su ustase zauzele komandu.

Druga scena kad su ustase sisle u podrum, jedan pita: "Gdje su i kuda su se izvukli, a drugi odgovara "boga pitaj, mozda su se izvukli preko noci". Moja analiza i komentar: Na snimku se vidi 10. maj, i tad je pala komanda, drzala se dan i po. Ono sto dan danas meni nije jasno je kako ih se 20-ak uspjelo izvuci iz komande kad muha nije mogla tuda proci od kise metaka?

Ovo je jedini clanak online gdje se prvi put jedan od prezivjelih ARBiH prvi put javno obratio:
https://www.faktor.ba/vijest/sjecanje-a ... bio-247741

Interesantan dio clanka o kojem imam komenar:

"Borili smo se cijelu noć i sutradan. Odbranili smo „Vranicu“ prvog dana napada. Tek sutra poslijepodne smo krenuli u proboj i spajanje s jedinicama Armije RBiH, prema Đačkom domu, no nismo imali pojma da su oni već tamo. Izašli smo sa druge strane zgrade, slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz - priča Ćehić. Dok su tu stajali, nastavlja, nagurani u prolaz, po njima je zarafalao „sijač smrti“."

U ovom njegovom tekstu gore ima dosta nelogicnosti. Kao prvo, komanda je bila opkoljena vec ujutru 9. maja, tako da je logicno da su ustase bile i u djackom domu (udaljen 300 metara od Vranice ili komande). Drugi dio nelogican je "slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz". Mislim da misli na prodavnicu "Golub", koliko se dobro sjecam kako se zvala, koja je jedina radila u ratu u tom naselju i koja se nalazila uz sami MUP (dio odakle su ustase pucale, i gdje im je bila komanda u ratu). Prolaz je bio kod mesnice Lijanovic, 150 metara vazdusne linije od te prodavnice. Preko ulice iz prolaza nalazio se djacki dom nekih 150 metara vazdusne linije. Ono sto mi je nelogicno je da je nemoguce da 20 vojnika prodje neopazeno u okruzenju stotina ustasa naoruzanih do zuba. Ono sto je meni logicno je da je mozda ova grupa pobjegla odmah tu zoru 9. maja i sklonila se u susjednu zgradu gdje je mesnica Lijanovic i sklonili se u podrum, jer komanda 4. korpusa nije bila spojena podrumima ni preko terase sa tom zgradom, a pretrcavanje 150 metara i da ostanu nezapazenu je prica za malu djecu. Onaj ko je iz tog naselja ili poznaje to naselje zna da je to nemoguce, narocito kad se spomene kanonada ustasa ta 2 dana iz oruzja svih mogucih kalibara. Cahure su kupili lopatama narednih dana koje su stajale oko tih zgrada. Druga opcija je da su se uspjeli izvuci u noci 9. na 10. maj dok je blago zatisje bilo i sklonili se u podrum susjedne zgrade (iznad mesnice Lijanovic - a mesnica je bila uz sami prolaz).
Dan danas se pitam zasto tih 5-6 prezivjelih od tih 20 koji su bili u toj grupi nikad javno ne spominju vise detalja javno? Ovaj Avdija je prvi koji se javio nakon vise od 20 godina...i to sa cudnom i netacnom pricom.
A oni sto su ostali braniti komandu jednostavno su se presvukli u civile i spasili se.
Dan danas se pitam isto zasto se samo 12 poginulih iz komande vode kao heroji, a zasto ne njih jos 5-6 koji su tu ubijeni? Zna li mi iko to objasniti?

Treca interesantna scena iz snimka: Ustasa javlja preko radija drugom ustasi da su autobusi spremni za civile. A kazu nisu spremali napad nego da je ARBiH napala ustase? Odakle onda autobusi spremni?

Volio bih da se koji ustasa ovdje javi na ovoj temi, ali ne smiju od stida i srama, jer kurva nece nikad reci da je kurva, a i ne cude me kakve su sve zlocine radili po Mostaru pa se sad boje i svoje sjene.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#175 Re: Mostar u ratu

Post by invincible1921 »

mostarac_2009 wrote:
MLA_333 wrote:napad HVO-a na komandu 4.korpusa ARBiH - Mostar 1993

https://www.youtube.com/watch?v=gwIeXysbRYk

To je jedini i prvi snimak, koji se pojavio javno, napada ustasa na komandu 4. korpusa.

Pregledao sam snimak vise puta i ovo su neke izjave ustase koje su interesantne iz snimka pa ako neko zna vise neka pise:

Idemo iz pocetka snimka:

Prva interesantna scena: Puske pobacane oko zgrade: Pretpostavljam da su vojnici ARBiH koji su se zatekli u stanovima pobacali van sa prozora, kad su ustase zauzele komandu.

Druga scena kad su ustase sisle u podrum, jedan pita: "Gdje su i kuda su se izvukli, a drugi odgovara "boga pitaj, mozda su se izvukli preko noci". Moja analiza i komentar: Na snimku se vidi 10. maj, i tad je pala komanda, drzala se dan i po. Ono sto dan danas meni nije jasno je kako ih se 20-ak uspjelo izvuci iz komande kad muha nije mogla tuda proci od kise metaka?

Ovo je jedini clanak online gdje se prvi put jedan od prezivjelih ARBiH prvi put javno obratio:
https://www.faktor.ba/vijest/sjecanje-a ... bio-247741

Interesantan dio clanka o kojem imam komenar:

"Borili smo se cijelu noć i sutradan. Odbranili smo „Vranicu“ prvog dana napada. Tek sutra poslijepodne smo krenuli u proboj i spajanje s jedinicama Armije RBiH, prema Đačkom domu, no nismo imali pojma da su oni već tamo. Izašli smo sa druge strane zgrade, slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz - priča Ćehić. Dok su tu stajali, nastavlja, nagurani u prolaz, po njima je zarafalao „sijač smrti“."

U ovom njegovom tekstu gore ima dosta nelogicnosti. Kao prvo, komanda je bila opkoljena vec ujutru 9. maja, tako da je logicno da su ustase bile i u djackom domu (udaljen 300 metara od Vranice ili komande). Drugi dio nelogican je "slomivši staklo na izlazu gdje je bila prodavnica kraj MUP-a te se prebacili u prolaz". Mislim da misli na prodavnicu "Golub", koliko se dobro sjecam kako se zvala, koja je jedina radila u ratu u tom naselju i koja se nalazila uz sami MUP (dio odakle su ustase pucale, i gdje im je bila komanda u ratu). Prolaz je bio kod mesnice Lijanovic, 150 metara vazdusne linije od te prodavnice. Preko ulice iz prolaza nalazio se djacki dom nekih 150 metara vazdusne linije. Ono sto mi je nelogicno je da je nemoguce da 20 vojnika prodje neopazeno u okruzenju stotina ustasa naoruzanih do zuba. Ono sto je meni logicno je da je mozda ova grupa pobjegla odmah tu zoru 9. maja i sklonila se u susjednu zgradu gdje je mesnica Lijanovic i sklonili se u podrum, jer komanda 4. korpusa nije bila spojena podrumima ni preko terase sa tom zgradom, a pretrcavanje 150 metara i da ostanu nezapazenu je prica za malu djecu. Onaj ko je iz tog naselja ili poznaje to naselje zna da je to nemoguce, narocito kad se spomene kanonada ustasa ta 2 dana iz oruzja svih mogucih kalibara. Cahure su kupili lopatama narednih dana koje su stajale oko tih zgrada. Druga opcija je da su se uspjeli izvuci u noci 9. na 10. maj dok je blago zatisje bilo i sklonili se u podrum susjedne zgrade (iznad mesnice Lijanovic - a mesnica je bila uz sami prolaz).
Dan danas se pitam zasto tih 5-6 prezivjelih od tih 20 koji su bili u toj grupi nikad javno ne spominju vise detalja javno? Ovaj Avdija je prvi koji se javio nakon vise od 20 godina...i to sa cudnom i netacnom pricom.
A oni sto su ostali braniti komandu jednostavno su se presvukli u civile i spasili se.
Dan danas se pitam isto zasto se samo 12 poginulih iz komande vode kao heroji, a zasto ne njih jos 5-6 koji su tu ubijeni? Zna li mi iko to objasniti?

Treca interesantna scena iz snimka: Ustasa javlja preko radija drugom ustasi da su autobusi spremni za civile. A kazu nisu spremali napad nego da je ARBiH napala ustase? Odakle onda autobusi spremni?

Volio bih da se koji ustasa ovdje javi na ovoj temi, ali ne smiju od stida i srama, jer kurva nece nikad reci da je kurva, a i ne cude me kakve su sve zlocine radili po Mostaru pa se sad boje i svoje sjene.
Ja sam na temi hercegovina u ratu navodio primjer prijatelja mojih roditelja kojeg je u nas stan koji se nalazio na aveniji sakrila moja mama. Prema njegovim rijecima izletilo ih je 15tak iz komande bez nekog plana ili organizaicje. HVO nije ocekivao takvo nesto i kaze da su izenandili. Dvojica iz njegove grupe su poginula, jedan ranjen i ubijen, a nekoliko ih se spasilo ukljucujuci i njega koji je cekajuci da se situacija smiri bio u nasem stanu i nakon toga presao na istocnu obalu. Vranica je kompleks zgrada nisu logicno izasli na glavni ulaz. Nas prijataelj kaze da je on izlatio kroz neki zid

Ovih 13 zarobljenih medju njima i moj rodjak su uletili direktno u zasjedu.

Sto se tice toga oko civlinih odjela, bilo je tu svasta. Jedan pripadnik armije je ubijen u civilu jer ga je prokazala komsinica hrvatica. Neke je ukkljucujuci i Pobirca koji je izdao branitelje Vranice otvorivsi vrata spasio Juka prazina.

Sto se tice tih pitanja oko oznake heroja haj ti meni sad ovo objasni kako to da u komandi nijeadan veci ofiricr nije bio na duznosti? Kako to da u Mostaru dobro poznati Grbici kartatisti koji su se sepurili u uniformama VP i obezbjedjnja komande nisu bili taj dan ? Gdje je Pasalic i stab?

Gdje su pare iz Vranice namijenjne Armiji koje su dosle malo prije napda ?
Post Reply