Mostar u ratu

Post Reply
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#126 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#127 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#128 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

duga devetka wrote: Dragane mozes li opisati vase povlacenje sa Orlovca i Huma ako znas i ako si bio? Isto tako volio bih znati ako znas, koja je vasa postrojba bila oko pravoslavne crkve 15.6.92?
Pisao sam o tome na onoj ranijoj temi. Uglavnom, od početka rata u Mostaru se znalo da napuštamo desnu obalu, samo nismo znali tačan datum. Povlačenje je mislim obavljeno 10. i 11.06.92. Sa Orlovca i Huma je povlačenje obavljeno tokom noći. Sa Košaruše i položaja kod Slipčića tokom dana. Zbog haosa koje je generalno vladao tada jedinica koja je bila na heliodromu (a nije bila dio ovih koji su bili na brdima) nije ni znala da su se ovi povukli dok nisu ugledali neke ljude u čudnim uniformama na ulazu u kasarnu. Bilo je malo pucnjave i uspjeli su se izvući preko avijatičkog mosta.
15.06. kod pravoslavne crkve nije bilo nijedne naše jedinice. Imali smo jedinice koje su bile u Južnom i Sjevernom logoru, a u samom gradu nije bilo nikoga. Ova jedinica iz pravca Južnog logora je krenula u čišćenje i stigli su negdje do Lučkog mosta kad im je naređeno da se vrate nazad. Jedinica u Sjevernom logoru je poslala jedan transporter prema Južnom logoru zaobilaznicom i tu negdje kod crkve je pogođen zoljom i poginuo je vozač i mislim još jedan vojnik sa njim.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#129 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

James Mason,1992
Image

Image

Image
Image
Image
Image
Gary Knight,1993?
Image
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#130 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

DJUKANOVIC NAS JE POSLAO NA MOSTAR


17.09.2006 13:05

Prisjecanje niksickih rezervista koji su prije 15 godina pod zapovjednistvom jugovojske stigli u Mostar



NIKISIC - Indoktrinirani lazima kako se u zapadnoj Hercegovini i juznoj Hrvatskoj koncentriraju snage od 30.000 naoruzanih ustasa, 19. rujna 1991. uz ratno-huskacke pjesme u Mostar stigle su tisuce crnogorskih i srpskih rezervista iz smjera Nevesinja u organizaciji uzickog i titogradskoga korpusa.

Dolazak sljivovicom osokoljenih rezervista u mostarske vojarne pod nadzorom bivse jugovojske pocetak je provedbe plana okupacije BiH i juznog dijela Hrvatske, sto ce se poslije mimo volje nekih politickih duznosnika u Sarajevu pokazati tocnim. U Cimu je odmah odrzan sastanak kriznog stozera na kojem odluceno o aktiviranju dragovoljaca.

Neuredne i naoruzane rezerviste mostarska javnost prozivljavala je razlicito. Jedni su njihov dolazak gledali sa simpatijama prisivajuci im epitete zastitnika, a drugi su se njihove nazocnosti otvoreno grozili. Medju kriticarima bio je i mostarski arhitekt i slikar Marin Topic, koji je na svojoj kozi s nekoliko savova i hematoma osjetio kako razmisljaju rezervne postrojbe bivse JNA.

Poslije 15 godina niksicki rezervisti iz sastava dragovoljacke brigade Savo Kovacevic otvoreno u razgovoru za Vecernjak priznaju da su Hercegovinu 1991. stigli po naredbi tadasnjeg zapovjednistva jugovojske, crnogorskog premijera Mile Djukanovica i predsjednika vlade Momira Bulatovica. Priznanje da su sudjelovali u napadu na Hercegovinu produkt je njihova revolta na najnoviju odluku Ministarstva pravde Crne Gore koje je u dogovoru s hrvatskim drzavnim odvjetnikom izrazilo spremnost procesuirati sve osumnjicenike za ratne zlocine sto su ih drzavljani Crne Gore pocinili tijekom agresije na Dubrovnik i dubrovacko zaledje.

- Rekli su nam da se u Hercegovini ustase spremaju na klanje. Vojna i civilna policija uhicivala je i zatvarala u podgoricki zatvor Puz svakog tko se nije odazvao pozivu na mobilizaciju. Djukanovic uz Bulatovica bio je najvatreniji zagovornik da se ide u Hercegovini i okolicu Dubrovnika - tvrdi Dusko Kilibarda, dalji rodjak ozloglasenog ratnoga huskaca i danasnjeg crnogorskog akademika Novaka Kilibarde. Rezimirajuci ratnu proslost u kojoj je, kako kaze, bilo svacega, njegov kolega Petar Lazovic tvrdi kako je u Mostaru prezivio miniranje vojarne Sjeverni logor u Mostaru pomocu cisterne.

- Sjedio sam u jednom restoranu stotinjak metara udaljenom od mjesta na kojem je eksplodirala cisterna puna eksploziva. Kad je puklo, sva su stakla na restoranu i okolici popucala, bilo je poginulih, ranjenih, a za tijelima cetvorice ratnih drugova jos se traga - prisjeca bivsi pripadnik niksicke brigade Lazovic.

Iako su nekoliko mjeseci prije eksplozije cisterne crnogorski rezervisti okupirali i porusili selo Ravno, i nakon 15 godina smatraju da je napad na Sjeverni logor, u kojem su bili smjesteni, bio uvod u pravi rat u BiH u kojem su zivote izgubili deseci njihovih suboraca. Danas, kad su se ratne strasti ohladile, isticu kako ih je aktualna crnogorska vlast, koju vodi Milo Djukanovic, izdala i odbacila.

- Sad je krivnja svaljena na nas i mi se moramo kriti po sumama kako nas ne bi uhitili isti oni koji su nas prije 15 godina slali u rat od Dubrovnika do Mostara. To nece tako ici - porucuju jednoglasno niksicki rezervisti koji su se, nakon dogovora sudskih vlasti Crne Gore i Hrvatske, bacili na proucavanje popisa onih koje sumnjice za ratni zlocin.



Vecernji list, 17.09.2006.



http://www.camo.ch/djukanovic_poslao.htm
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#131 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

asurbanipal wrote:
...
- Sjedio sam u jednom restoranu stotinjak metara udaljenom od mjesta na kojem je eksplodirala cisterna puna eksploziva. Kad je puklo, sva su stakla na restoranu i okolici popucala, bilo je poginulih, ranjenih, a za tijelima cetvorice ratnih drugova jos se traga - prisjeca bivsi pripadnik niksicke brigade Lazovic.

Iako su nekoliko mjeseci prije eksplozije cisterne crnogorski rezervisti okupirali i porusili selo Ravno, i nakon 15 godina smatraju da je napad na Sjeverni logor, u kojem su bili smjesteni, bio uvod u pravi rat u BiH u kojem su zivote izgubili deseci njihovih suboraca. Danas, kad su se ratne strasti ohladile, isticu kako ih je aktualna crnogorska vlast, koju vodi Milo Djukanovic, izdala i odbacila.

- Sad je krivnja svaljena na nas i mi se moramo kriti po sumama kako nas ne bi uhitili isti oni koji su nas prije 15 godina slali u rat od Dubrovnika do Mostara. To nece tako ici - porucuju jednoglasno niksicki rezervisti koji su se, nakon dogovora sudskih vlasti Crne Gore i Hrvatske, bacili na proucavanje popisa onih koje sumnjice za ratni zlocin.
Što bi crnogorci rekli "laže ka pas". Možda je i sjedio u kafani stotinjak metara od kasarne (moguće da je u pitanju "Lira" kod Carinskog mosta), ali laže da je bilo toliko mrtvih, ranjenih i nestalih u eksploziji cisterne.
Poginula su dva vojnika rezervista, koliko se sjećam jedan je bio iz okoline Mostara, drugi iz Nevesinja koji su bili u zgradi pored koje je eksplodirala cisterna. U kasarni je bilo još desetak većinom lakše ranjenih vojnika. U okolnim civilnim zgradama i kućama u Zaliku je bilo još dosta lakše povrijeđenih, najviše od rasprsnutog stakla. Bila je i velika materijalna šteta, posebno na zgradi odmah iznad kasarne.
U Sjevernom logoru i inače nije bilo crnogorskih rezervista. Oni su bili smješteni na heliodromu u Rodoču i u Južnom logoru.
Ovako mali broj poginulih je bio iz razloga jer su rezervisti (domaći i iz Nevesinja) par dana ranije iz te zgrade raspoređeni na aerodrom tako da je zgrada bila skoro prazna.
Na mostarskom području koliko ja znam nije uopšte bilo nestalih rezervista iz Crne Gore, a ono nekoliko poginulih je poginulo u međusobnim obračunima ili uzrokovano nesretnim slučajevima usljed pijanstva vojnika. Bio je slučaj da su im na Tekiji ubacili bombu u kafić gdje su sjedili pa su bila nekolika ranjenika.
Što se tiče nihovog učešća u borbama u gradu i okolini ono je bilo minimalno ili nikakvo. Nedugo nakon eskplozije cisterne oni su se pokupili i otišli za CG. Ono nešto položaja koje su držali na brdima su već početkom '92-e predali domaćim rezervistima. Prlikom odlaska su popljačkali sve što su mogli natovariti na kamione posebno iz skladišta u južnoj gradskoj zoni.

Za sami dolazak rezervista u I.Hercegovinu i Dubrovačku operaciju krivicu snosi tadašnje Predsjedništvo SFRJ i Generalštab. Ali se toliko učešće crnogorskih građana nije moglo odvijati, a da nije bilo podrške tadašnjeg rukovodstva (Đukaković i Bulatović). Ona čuvena izjava "Rat za mir" potiče koliko znam od Đukanovića.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#132 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

dragan.s wrote:
asurbanipal wrote:
...
- Sjedio sam u jednom restoranu stotinjak metara udaljenom od mjesta na kojem je eksplodirala cisterna puna eksploziva. Kad je puklo, sva su stakla na restoranu i okolici popucala, bilo je poginulih, ranjenih, a za tijelima cetvorice ratnih drugova jos se traga - prisjeca bivsi pripadnik niksicke brigade Lazovic.

Iako su nekoliko mjeseci prije eksplozije cisterne crnogorski rezervisti okupirali i porusili selo Ravno, i nakon 15 godina smatraju da je napad na Sjeverni logor, u kojem su bili smjesteni, bio uvod u pravi rat u BiH u kojem su zivote izgubili deseci njihovih suboraca. Danas, kad su se ratne strasti ohladile, isticu kako ih je aktualna crnogorska vlast, koju vodi Milo Djukanovic, izdala i odbacila.

- Sad je krivnja svaljena na nas i mi se moramo kriti po sumama kako nas ne bi uhitili isti oni koji su nas prije 15 godina slali u rat od Dubrovnika do Mostara. To nece tako ici - porucuju jednoglasno niksicki rezervisti koji su se, nakon dogovora sudskih vlasti Crne Gore i Hrvatske, bacili na proucavanje popisa onih koje sumnjice za ratni zlocin.
Što bi crnogorci rekli "laže ka pas". Možda je i sjedio u kafani stotinjak metara od kasarne (moguće da je u pitanju "Lira" kod Carinskog mosta), ali laže da je bilo toliko mrtvih, ranjenih i nestalih u eksploziji cisterne.
Poginula su dva vojnika rezervista, koliko se sjećam jedan je bio iz okoline Mostara, drugi iz Nevesinja koji su bili u zgradi pored koje je eksplodirala cisterna. U kasarni je bilo još desetak većinom lakše ranjenih vojnika. U okolnim civilnim zgradama i kućama u Zaliku je bilo još dosta lakše povrijeđenih, najviše od rasprsnutog stakla. Bila je i velika materijalna šteta, posebno na zgradi odmah iznad kasarne.

Pa dobro, rečenica bi se mogla protumačiti dvojako, možda se nije mislilo na ovaj događaj sa cisternom (sutra je godišnjica :mrgreen: ), nego na sveukupni broj poginulih u ratu. Čitao sam arhivu Oslobođenja jutros do 4. sata. U ovoj eksploziji cisterne su poginula i dva civila koja su sa autom naišla blizu mjesta eksplozije, spominju se i imena, ali ih se sada ne mogu sjetiti.

Zanima me, koliko si upućen u same početke rata u gradu Mostaru ? Koje su se jedinice, koliki broj i s kakvim arsenalom nalazili na određenim lokacijama ? Npr. Sjeverni logor ili Bjelušine ? U novinskim člancima se spominje česta razmjena vatre iz Sjevernog logora sa Vihovićima, Cimom, Ilićima, odakle su gađali tu kasarnu. Navodi se da su sa Bjelušina i Šehovine djelovali snajperisti (to svakako znam), ali me zanima koja su se artiljerijska oruđa i oružja nalazila gore ? Spominju se još i Malik kuk i Fortica. Za Južni logor znam da su se sa lijeve strane nalazili hangari s topovima i tenkovima, ali se navode i nekakvi VBR-ovi na Bišću polju. Po pričama raje, tenkovi su se kretali magistralom ispod Huma, tj. iznad samog naselja Mahale, a dolazilo se i do katedrale. Primijetio sam po izvještajima da se posebno nakon 20. aprila 1992. inteziviraju dejstva. Granatiranje grada iz dana u dan postaju sve učestalija i žešća, tako da kraj aprila i početak maja postaju krajnje teški i nepodnošljivi. Tada sam bio u Bijelom polju, i mogu samo reći da sam jedne noći krajem aprila, sa terase gledao žestoku artiljerijsku paljbu iznad Mostara. Bilo je negdje oko ponoći, a onakva pucačina je djelovala stvarno zastrašujuće. Sa Fortice se djelovalo po gradu. Čini mi se da su se najjače borbe odvijale u južnim dijelovima grada, oko Luke i Mahale...
Također, nekih dan-dva uoči pada lijeve obale, kada se TO povlači, iznad Bjelušina je čini mi se TV Beograd ili TV NS imala razgovor sa Perišićem. Bilo je to blizu Pravoslavne crkve ili oko Konaka. Znam da su na TV-u prikazali neke crvenoberetkaše. Tog videa nažalost nema na youtube. Gledao sam neke izvještaje sa suđenja Vojislavu Šešelju, pa se po izjavi jednog haškog svjedoka spominju dobrovoljci SRS, pod komandom Miće Dražića, a kasnije i izvjesnog "Vranjanca" koji su u maju došli u grad. "Bilo ih je 55 do 60 i stigli su u tri kamiona. Imali su nove uniforme i automate, a od JNA su dobili raketne bacače i sve drugo što im je trebalo" - kako svjedok navodi. Svjedok spominje i druge dobrovoljačke formacije, uključujući još jednu jedinicu "Šešeljevaca" predvođenih Radetom Radovićem, kao i "Crvene beretke" i "četnici" pod komandom Arsena Grahovca.

Za ovog vojvodu Radovića čuo sam riječi hvale i od strane naših boraca. Imao je zeznutu ekipu Bilećana, koji su kasnije držali liniju iznad Čomorovih kuća. Posebno su se istakli, koliko sam čuo, za vrijeme prve Mitrovdanske ofanzive 1992. godine. Navodno ga je nakon rata likvidirao ratni zločinac Krsto Savić...

Ova slika mu je po lokacijii najvjerovatnije negdje iz Podveležja, možda Vranjevići...

Image
Last edited by asurbanipal on 02/04/2016 18:15, edited 1 time in total.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#133 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Izvor:cidom,FB,internet
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by Apoll0 on 02/04/2016 17:59, edited 1 time in total.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#134 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#135 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

asurbanipal moguća lokacija slike selo Čomori ili okolina .
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#136 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Apoll0 wrote:asurbanipal moguća lokacija slike selo Čomori ili okolina .

Prepravio sam malo, "možda Vranjevići". Kažu, od njegove ekipe samo petorica ostala. Nikad nije linija pala kada su je oni davali. Uglavnom, i naši pričaju da su bili zahebani borci. Imaš o njemu i gusle... :mrgreen:
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#137 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

asurbanipal wrote:
Apoll0 wrote:asurbanipal moguća lokacija slike selo Čomori ili okolina .

Prepravio sam malo, "možda Vranjevići". Kažu, od njegove ekipe samo petorica ostala. Nikad nije linija pala kada su je oni davali. Uglavnom, i naši pričaju da su bili zahebani borci.
Bit će da jesu :),zanimljiva slika
Image
Puno pozdrava Zlatku iz Mostara ?
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#138 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Izvor:Internet
Image
Image
Image
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#139 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

asurbanipal wrote:
Pa dobro, rečenica bi se mogla protumačiti dvojako, možda se nije mislilo na ovaj događaj sa cisternom (sutra je godišnjica :mrgreen: ), nego na sveukupni broj poginulih u ratu. Čitao sam arhivu Oslobođenja jutros do 4. sata. U ovoj eksploziji cisterne su poginula i dva civila koja su sa autom naišla blizu mjesta eksplozije, spominju se i imena, ali ih se sada ne mogu sjetiti.
Jesu, njih sam totalno zaboravio. Vozili su se autom pored cisterne kad je pukla. Ni ja se ne sjećam imena.
Zanima me, koliko si upućen u same početke rata u gradu Mostaru ? Koje su se jedinice, koliki broj i s kakvim arsenalom nalazili na određenim lokacijama ? Npr. Sjeverni logor ili Bjelušine ? U novinskim člancima se spominje česta razmjena vatre iz Sjevernog logora sa Vihovićima, Cimom, Ilićima, odakle su gađali tu kasarnu. Navodi se da su sa Bjelušina i Šehovine djelovali snajperisti (to svakako znam), ali me zanima koja su se artiljerijska oruđa i oružja nalazila gore ? Spominju se još i Malik kuk i Fortica. Za Južni logor znam da su se sa lijeve strane nalazili hangari s topovima i tenkovima, ali se navode i nekakvi VBR-ovi na Bišću polju. Po pričama raje, tenkovi su se kretali magistralom ispod Huma, tj. iznad samog naselja Mahale, a dolazilo se i do katedrale. Primijetio sam po izvještajima da se posebno nakon 20. aprila 1992. inteziviraju dejstva. Granatiranje grada iz dana u dan postaju sve učestalija i žešća, tako da kraj aprila i početak maja postaju krajnje teški i nepodnošljivi. Tada sam bio u Bijelom polju, i mogu samo reći da sam jedne noći krajem aprila, sa terase gledao žestoku artiljerijsku paljbu iznad Mostara. Bilo je negdje oko ponoći, a onakva pucačina je djelovala stvarno zastrašujuće. Sa Fortice se djelovalo po gradu. Čini mi se da su se najjače borbe odvijale u južnim dijelovima grada, oko Luke i Mahale...
Formalno je komandu nad svim snagama imala mostarska brigada kojoj je komandno mjesto bilo u Podveležju (puk. Pušara). Ona je imala 3 bataljona od kojih je prvi bio zadužen za Bijelo polje uključujući i veći dio Mostara. Drugi bataljon je pokrivao južnu zonu Mostara, desnu obalu Neretve (položaje na brdima) i lijevu do Bune. Treći bataljon je pokrivao Gubavicu, Domanoviće, Žitomislić, Počitelj, skoro do Čapljine.
Ti bataljoni su trebali imati po 600 ljudi, mđt. mislim da nikad nisu imali ni 400. Sačinjavali su ih domaći rezervisti (Mostar i okolina i Nevesinje), nešto malo rezervista iz Ljubinja i Trebinja i nešto vojnika na odsluženju vojnog roka. Pored tih bataljona, bio je još artiljerijski divizion na Podveležju i Ortiješu, tenkovska četa i nešto manjih jedinica (veza, sanitet, inžinjerija etc.).
Pored njih na početku rata je bilo nešto malo crnogoraca u J.logoru i Rodoču, ali su se oni brzo isparili. Na Rodoču je bio jedan vod niških padobranaca. Po selima su bile lokalne jedinice, neka vrsta TO koja je teoretski bila pod vojskom, ali praktično su radili šta su htjeli.

Da, najjače borbe su se vodile u Južnoj zoni negdje od J.logora do Lučkog mosta. To je period kada smo zauzimali taj dio. Začudo, bez obzira na gradske borbe nije bilo puno gubitaka.
Također, nekih dan-dva uoči pada lijeve obale, kada se TO povlači, iznad Bjelušina je čini mi se TV Beograd ili TV NS imala razgovor sa Perišićem. Bilo je to blizu Pravoslavne crkve ili oko Konaka. Znam da su na TV-u prikazali neke crvenoberetkaše. Tog videa nažalost nema na youtube. Gledao sam neke izvještaje sa suđenja Vojislavu Šešelju, pa se po izjavi jednog haškog svjedoka spominju dobrovoljci SRS, pod komandom Miće Dražića, a kasnije i izvjesnog "Vranjanca" koji su u maju došli u grad. "Bilo ih je 55 do 60 i stigli su u tri kamiona. Imali su nove uniforme i automate, a od JNA su dobili raketne bacače i sve drugo što im je trebalo" - kako svjedok navodi. Svjedok spominje i druge dobrovoljačke formacije, uključujući još jednu jedinicu "Šešeljevaca" predvođenih Radetom Radovićem, kao i "Crvene beretke" i "četnici" pod komandom Arsena Grahovca.
Ta ekipa (u stvari više njih) je stigla početkom aprila 92. Neki su nosili crvene beretke, neki sive, neki su se nazivali šešeljevci, neki vukovci, neki nikako. Ne znam tačno koliko ih je bilo. Najviše su se vrtili oko civilnih vlasti i nisu htjeli pod vojnu komandu. Vrtili su se nešto i oko Perišića, ali ih on nije mnogo zarezivao jer im nije mogao komandovati. Bilo ih je na Buni (tu je bila nekakva civilna vlast, Simić i ekipa), u Bjelušinama i u Bijelom polju, Čapljini. Znam da su ih pominjali na suđenju Šešelju jer ih je pominjao tajni svjedok (u stvari jedan probisvjet koji se tokom tog perioda samo bavio pljačkom) mđt. ja ne znam da su radili ikakve zločine tokom tog perioda. Navodno se neke od njih povezuje sa zločinom u Uborku, ali pošto optužnica nije još podignuta to su samo nagađanja. Svi su imali neke nadimke i hvalisali su se kako su prošli Vukovar itd, ali je malo ko od njih bio nešto vrijedan u borbi. Samo su pravili haos jer nisu htjeli držati liniju nego su išli tamo-amo po nekoj svojoj volji. Uglavnom, od njih nije bilo nekakve velike koristi.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#140 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Dragane što se tiče borbi znam da su se 14.vodile dobre borbe oko južnog logora i fabrike duhana mislim da je bilo poginulih i bio je jedan tenk uništen oko tekije .Mi smo krenuli sa čišćenjem iz Donje Mahale sve skoro do Jasecnice taj dan...
duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#141 Re: Mostar u ratu

Post by duga devetka »

Dragane, ja mislim da je bio 15.6 taj dan oko pravoslavne crkve. Imali ste dobre borce gore i dobro su se drzali zato pitam koja je postrojba.
Vidim da imas konkretne odgovore na sve, pa da te ovako u brk pitam ko nosi Uborak na dusi?
gunner37
Posts: 65
Joined: 26/03/2015 12:10

#142 Re: Mostar u ratu

Post by gunner37 »

Druga i treća slika Merdžan glava. Sramota za sud i državu da niko nije odgovarao za Sutinu i Uborak.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#143 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Veliki čovjek, moj komšija Budo Koprivica


Evo nađoh link na yuotube za dokumentarni film o mom krasnom komšiji Budi Koprivici. Ja sam dovoljno star da se sjećam kad je Budo došao na Carinu. Kuća koju je kupio u ulici Mladena Balorde je samo pedesetak metara udaljena od Kazazića kuća, a krojačku radnju je imao u Sevinoj kući gdje je sada kafić. Budo je odličan krojač, i još bolji čovjek. Drago mi je da je ovaj film napravljen, ali mislim da nije dovoljno istaknuta istinska vrijednost njegovog humanog djela u toku prvog dijela rata. Budo je inače skroman čovjek, pa je možda i to jedan od razloga što nije više toga rečeno.

Već sam raji na mojoj listi spominjao kako je Budo dva puta skidao sa kamiona muža od moje rodice kojeg su bijeli orlovi pokupili. Po svemu sudeći bi završio sa ostalim ubijenim u Uborku. A onda ga je Budo odveo u svoju kuću i rekao da će ga do daljnjeg predstavljati kao svog rođaka. To je bilo u periodu maj-juni 1992. kad je lijeva obala Mostara bila okupirana. Siguran sam da ima još komšija kojima je Budo pomogao i koji su trebali da to kažu.

Govori Budo i o periodu kad nije bilo lako biti Srbin u Mostaru dok Perišićeve granate siju smrt po gradu. Svako je bio ‘sumnjiv’, a mnogi ljudi su olako prihvatali glasine od kojih je često zavisio nečiji život. Ali nema gorčine u Budinom glasu dok o tome govori.

Mnogi od mojih prijatelja su tada bili izloženi raznim vidovima maltretiranja, od verbalnih do onih drugih. Znaju to dobro Mišo, Ljubo, Milan, Vlado, Aco. Mi koji smo vjerovali u svoje prijatelje i komšije, a bili smo u TO, smo imali dosta muke da ih zaštitimo koliko je to bilo moguće. Nismo mogli biti uvijek na pravom mjestu. Ne znam ko su bili ti koji su prijetili Budi, jer sam ja tada bio u Brankovcu a ne na Carini. Znam samo da je u svakom ratu osveta najčešće uperena u krivom smjeru. Mene su mnogi bijelo gledali kad bih im rekao:”Ako hoćeš da se svetiš, što ne odeš do Pala i potražiš tamo Radovana?”.

Ali uvijek se lakše okrenuti onima oko sebe, jer su oni dostupni i uz to slabiji, iako trpe iste ratne nedaće kao i ostali u gradu. Da ne pričam dalje, daleko će me odvesti mostarski vremeplov. Pogledajte film i poslušajte čovjeka koji je ne samo zapamtio očeve riječi da gleda kakav je ko čovjek, a ne kako mu je ime, nego se i po njima u životu vladao.

Tako su i nas učili, i roditelji i ondašnja mostarska mahala.

Veliki je čovjek moj komšija Budo Koprivica. Mnogo veći nego što izgleda u ovom filmu.


http://www.tacno.net/novosti/veliki-cov ... koprivica/


Treba također istaći i Dulu Svrdlina. Oni su u mnogome zaslužni za spas Bošnjaka i Hrvata koji su ostali u svojim domovima u mostarskom naselju Carina...


Budimir Koprivica, čovjek koji je štitio komšije


http://www.radiosarajevo.ba/novost/91857


Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#144 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Izvor:Internet
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by Apoll0 on 05/04/2016 18:33, edited 1 time in total.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#145 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Image
Image
Image
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#146 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Izovr:Internet
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#147 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#148 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Apoll0 wrote: Image
Image

Na obe slike mostarsko naselje Tekija, ljeto 1993.

Na drugoj slici vojnik ABiH...
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#149 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Izvor:Internet
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#150 Re: Mostar u ratu

Post by Nekako s proljeća »

Post Reply