Mostar u ratu

Post Reply
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#101 Re: Mostar u ratu

Post by Liska »

dragan.s wrote:
Apoll0 wrote:http://www.youtube.com/watch?v=zL3-ahjcI6wTrebalo je preživiti ovaj krkljanac :roll:
Ovo je zapravo snimano 07. i 08. 07.1992. U pitanju je priprema za glavnu bitku na Podveležju i dijelovi same bitke.
Dva tenka sa početka snimka su na kraju dana u opštoj bježaniji ostavljeni na Merdžan glavi i tu smo ih našli kad smo tamo stigli 09.07.
Relej na Veležu smo takođe vratili 08.07. pošto se ekipa sa njega razbježala.
Avijacija taj dan nije dejstvovala, a inače nije ni bacala napalm bombe kao što ovaj na snimku tvrdi. Bacala je kasetne bombe. Sjećam se da smo žute zvončiće engleske proizvodnje nalazi po kamenjaru do kraja rata.

Učesnik sam ove bitke i to na strani HVO-a. Do sada nisam znao za ove snimke i neke ljude sa snimke poznajem. Moja ekipa nije bila na ovome pravcu koji je praćen kamerom. Dakle, napad je krenuo u 4 30, sa pojačanjima koja su stigla večer prije. Topnička priprema je bila vrlo slaba i kratka, a kad su Srbi uzvratili vatru, to je stvarno bio pakao. Nešto što više nikada ni blizu nisam doživio u ratu, a svugdje me bilo. Čini mi se da naše vatre više nije bilo a što je posebno iznenađujuće za mene, unatoč toj teškoj vatri po liniji, i grad Mostar je bio pod teškom vatrom, skoro jednakom kao na liniji. HVO je taj dan imao oko 50 poginulih i par stotina ranjenih boraca, a i 10-tak civila je poginulo u gradu. Djelovali su i zrakoplovi, ali kasetnim bombama a ne napalmom kako Jaganjac kaže. I to je dokaz koliko je znao uopće što se dešava na terenu. Po meni je Jaganjac jedan od najvećih krivaca za ovakav rezultat akcije. Nažalost, ovu akciju nisu planirali neki drugi zapovjednici iz HV-a, kao što je bio slučaj ranije, a Jaganjac se pokazao kao totalno nesposoban za operaciju ovakve vrste. Mi smo bukvalno išli sa kalašnjikovima i ponekom zoljom na tenkove i na ljude koji su nas čekali i koji su bili vrlo mladi, jednoobrazno obučeni, sa pancirkama i sa svime što im treba u ovakvoj akciji. Barem sam ja na takve nailazio. Ljudi koji su preživjeli su mi pričali da su se susretali sa Crnogorcima i Srbijancima npr. u rejonu oko sela Svinjarina. Ono što sam kasnije saznao je da su Srbi spremali napad kad i mi, samo puno ozbiljnije. Nas je ranija pobjeda opila, pogotovo ove u zapovjedništvu i smatrali su da sa 100 granata mogu završiti posao. Mene je ranije iskustvo sa Podveležjem u lipnju 1992. godine spasilo, ali mnogi su izginuli. Skoro čitava diverzantska jedinica HVO je izginula u jednom danu, oko 20 momaka. Što se tiče grupe na releju, nisu se povukli tek tako, jer su bili i pod topničkom ali i snajperskom vatrom. Shvatili su da se dolje ispod njih stvari odvijaju loše i jedino što im je preostalo je povlačenje jer bi inače ostali u okruženju, a to bi vjerojatno bila smrtna presuda svima njima. Izvukli su se nakon 15 h hoda i sišli u Vrapčiće. Da skratim, ni prije ni poslije nisam doživio nešto ovako kao za vrijeme samo ovog jednog dana 08.07.1992. godine, koji od tada doživljavam kao drugi rođendan.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#102 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Pa neznam, moguće nemogu 100% tvrditi da je 50 poginulih bilo nastradalo taj dan u mojoj bojnoj je taj bilo možda 10-tak poginulih,možda i više(vodjenih kao nestali,kasnije su im tijela razmjenjena u Stocu),par dana prije završne akcije, ima li smo takodjer poginulih još vise ranjenih više ih je poginuli u gradskoj borbi 92.Iz današnjeg ugla,sve mi ovo miriše na dogovor možda djeluje ofucano ,ali eto.Što se tiče avijacije sad neznam koliko je precizna bila ,sjećam se da su bombe padale po padinama veleža vidio se velik dim,neki su čak govorili da su bacali i bojne otrove e sad koliko je to istina..
Last edited by Apoll0 on 30/03/2016 22:45, edited 1 time in total.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#103 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Evo dvije s Podveležja
Merdzan Glava
Image
Image
Image
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#104 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Budući da su se na jednoj od tema vezanih za Rat u Hercegovini fragmentarno spominjali sami počeci rata u gradu Mostaru, da se uloga rezervnog sastava milicije i TO BiH nipodaštavala, zanemarivala i prešućivala, da su se sve zasluge za forsiranje rijeke Neretve sredinom mjeseca juna 1992. pripisivale HVO-u, stavljam jedan članak koji govori o rahmetli Midhatu Hujduru - Hujki i organizaciji odbrane grada Mostara, TO BiH, raji iz mostarskih naselja Donja Mahala i Luka, koji su među prvim pružili otpor srpsko-crnogorskim agresorima:

Midhat Hujdur Hujka ili Mito kako su ga zvali njegovi najbliži saborci i prijatelji rođen je 28. decembra 1953. godine u Mostaru. Od 1986. radio je u zemlji i inostranstvu za bosanskohercegovačku kompaniju “Hidrogradnja”.

19. decembra 1991. kao rezervni policajac prijavio se u Stanicu policije Luka u Mostaru, a samo nekoliko mjeseci kasnije, aprila 1992. postaje simbolom otpora i snage Mostaraca. Formiranjem Armije Republike Bosne i Hercegovine postaje komandant bataljona Prve mostarske brigade kojom je komandovao Arif Pašalić. Prelaskom Pašalića na mjesto komandanta IV korpusa, Hujka preuzima komandu nad Prvom mostarskom brigadom, koja će nakon njegove pogibije postati 41. slavna brigada Armije RBiH.

Poginuo je 30. juna 1993. godine u borbama za deblokadu Mostara. Posthumno je odlikovan Ordenom heroja oslobodilačkog rata Armije RBiH.


DJETINJSTVO

Midhat Hujdur, sin Husnije i Bahrije, odrastao je u mostarskoj mahali Luka.

“Roditelji su se davno razveli, pa je majka živjela u Sarajevu. Umrla je mlada u 47, kao i otac koji je umro u 52. godini.” (JASMIN HUJDUR, brat)

Veći dio svog života Midhat Hujdur živio je sa tetkom Šerifom koja ga je odgojila zajedno sa dvojicom braće Mirsadom i Jasminom. Imao je još i polubrata Mensura i polusestru Mirsadu koji su živjeli u Sarajevu.

Kao svaki pravi Mostarac odrastao je na Neretvi.

“Igrali smo lopte, hvatali golubove, kupali se u Neretvi…” (ESO KOSIĆ, saborac i komšija)

“Bio je pravi drug, hrabar, previše pošten, u duši dobar čovjek, koji se ničega nije bojao. Uvijek je bio na strani slabijih. Još kao dijete nametao se kao vođa.” (NINO SEFIĆ, saborac i drug iz djetinjstva)


SRETNI OTAC I DOBAR KOMŠIJA

Sa suprugom Ramizom Midhat Hujdur imao je tri kćerke: Elvinu, Editu i Enitu. Bio je brižan otac i suprug. Čak i u najtežim ratnim danima koristio je svaki slobodan trenutak da ga provede u društvu sa svojim ljubimicama.

“Bio je čovjek od akcije i izuzetan komšija. Često je pomagao svojim komšijama i nikada nije gledao da li će najviše povući.” (ESO KOSIĆ, saborac i komšija)

Na Limanu Hadžića u Luci bilo je nekada smetljište na kojem je Midhat Hujdur sa dvojicom drugova napravio igralište.

“Imao je zdrave ideje. Tako smo i napravili to igralište. Tu smo proveli dosta lijepih trenutaka, igrali lopte. Sjećam ga se iz tog vremena kad je danima dolazio i sam radio. Trebalo je to sve poravnati…” (ESO KOSIĆ, saborac i komšija)


TIHA OKUPACIJA MOSTARA

Masovnim dolaskom rezervista JNA iz Srbije i Crne Gore u Mostar 19. septembra 1991. godine započela je tiha okupacija Mostara. Pored terora nad civilnim stanovništvom u okviru agresije na Republiku Hrvatsku 1. oktobra 1991. godine, snage tzv. JNA izvršile su i napad na selo Ravno na teritoriji Bosne i Hercegovine. Navodno, kao odgovor srbijanskoj agresiji 18. novembra 1991. ekstremno orijentirani bosanski Hrvati predvođeni Matom Bobanom i Darijom Kordićem proglašavaju postojanje Hrvatske zajednice Herceg-Bosna.

Iako su probosanske političke snage uzaludno pokušavale pronaći mirno rješenje sukoba, rat se već nadvio nad Mostarom.


POČETAK SUKOBA SA REZERVISTIMA JNA

S obzirom da je grad bio veliki vojni centar s jakom zrakoplovnom industrijom, u Mostaru je bilo smješteno 6 kasarni JNA. Iako su mnogi Mostarci vjerovali da je rat nemoguća opcija, dolaskom bahatih rezervista iz Crne Gore i Srbije sa već ‘bogatim’ ratnim iskustvom iz Hrvatske, gradom se sve više širio strah i nevjerica.

“Kada su rezervisti počeli divljati po ulicama i pucati, kada niste mogli ulicom proći od njih, narod je počeo shvatati da će nešto biti.” (RAMIZA HUJDUR, supruga )

“U tom periodu Midhat Hujdur je hodao od kuće do kuće, pokušavajući animirati i organizirati i one koji nisu vjerovali da će doći do rata. Mi koji smo već tada bili sa Hujkom to smo shvatali drukčije. Vidjeli smo da će početi rat i da će nam se desiti ono što se i desilo.” (ESO KOSIĆ, saborac i komšija)


POČETAK AGRESIJE NA MOSTAR

“Ispred golorukog naroda uz minamalna vojnotehnička sredstva kroz samoorganizaciju na čelo probosanskih snaga u Mostaru staje Midhat Hujdur. Najprije kao komandir čete, a potom i komandant mostarskog bataljona TO.” (Sulejman Budaković Tetak, komandant 4. korpusa ARBiH)


O početku rata za Radio Mostar komandant Midhat Hujdur u aprilu 1993. godine rekao je:


Kada su Iračani napali Kuvajt, bio sam tamo na službenom putu i zgražavao se nad zlodjelima Sadama Huseina. Dječaci od petnaest godina bili su u stroju s puškama u rukama. Nisam mogao ni pomisliti da će se nešto slično i nama dogoditi. Danas kažem da je ono Božija milost u odnosu na ovo šta se nama događa. Moj prvi susret sa četnicima bio je na Bišini u ljeto 1991. Putovao sam u Gacko. Zaustavili su nas ljudi sa crnim čarapama na glavama i puškama u rukama. Jedan od njih proderao se: “Otvorite mu kofer!” Prepoznao sam glas svog nekadašnjeg kolege Voje Radojčića. Od tog trenutka sve mi je bilo jasno. Više nikad nisam otišao na posao, već sam se prijavio u sastav rezervne milicije i obukao uniformu. Dolazak srpskih rezervista u grad za nas je bio znak da se moramo organizirati. Na to su nas upozoravali i Hrvati. Prve puške na Luku donosimo Nino Sefić, Ćeba Čelebić, rahmetli Azer Husković, koji je poginuo na Luci i ja. Mnogi su nas tada ismijavali. Oružje smo dobili od SDA i nekih ljudi iz HVO-a. Još ranije bio sam kupio papovku. Srpske rezerviste mrzili smo iz dna duše i jedva smo čekali povod da se sukobimo s njima. Okupljali su se u kafani “Pretprazničko veče” gdje su pili, pjevali četničke pjesme i izazivali. Tu su maltretirali naše sugrađane. Negdje u martu 1992. godine, dok sam bio na straži na Lučkom mostu, dotrčao mi je jedan okrvavljen dječak plačući… Tada smo prvi put reagovali… Samo dan prije eksplozije cisterne kod Sjevernog logora nas četverica: Elvedin Ajanić, Semir Balta, Cevra iz Mahale i ja, pušteni smo iz tog logora gdje smo bili kao zarobljenici. Zarobili su nas srpski rezervisti u hotelu na Buni gdje smo otišli da zajedno s mještanima Bune i Hrvatima pružimo otpor četnicima. Kako se stotinjak četnika od Gubavice približavalo Buni, tako se sve razbježalo. U hotelu ih je čekalo samo nas nekoliko. Planirao sam da ih upustimo unutra, zatim zarobimo i razoružamo. Međutim, Ajanić je izgubio strpljenje i ispalio je metak. Nismo htjeli ludo izgubiti glavu i predali smo se. Maltretirali su nas i na Buni i u Sjevernom logoru. Poslije određenih intervencija pušteni smo. Vidjelo se na televiziji kako smo bili maltretirani.


Dok su u Sarajevu trajali mirovni protesti ispred Parlamenta Republike BiH, eksplozija cisterne napunjene eksplozivom 3. aprila 1992. godine, kod Sjevernog logora tadašnja JNA najavila je otvoreni sukob patriotskih i velikosrpskih snaga na području Mostara. Eksplozija cisterne bila je povod generalu JNA Momčilu Perišiću da započne bjesomučno razaranje Mostara. Istovremeno tzv. predsjednik Hrvatske zajednice Herceg-Bosna Mate Boban formira dobro naoružano Hrvatsko vijeće odbrane i preuzima komandu odbrane Mostara – u početku blago osporavajući legitimitet organa Republike Bosne i Hercegovine. U situaciji kad su snage JNA okupirale jug Hrvatske i držale Dubrovnik u okruženju, namjera JNA je bila odsjeći Mostar s juga, te pravcem Stolac – Čapljina – Metković ovladati istočnom obalom Neretve.

Legendarni mostarski novinar Mišo Marić u Dnevniku bosanskohercegovačke državne televizije u svom izvještaju iz Mostara povodom mostarskih demonstracija za mir 5. aprila 1992. godine izvijestio je:

“ZA SVIH OVIH DRAGIH I DUGIH GODINA KOLIKO VAŠ REPORTER ŽIVI U MOSTARU ČUO JE DA MOSTARCI I HERCEGOVCI, KOJI ISPRED MOSTARA I SVOJE HERCEGOVINE, I SVOGA VELEŽA NE DAJU NIKOME – SKANDIRAJU OVO JE BOSNA…”

Ipak, već 10. maja 1992. godine snage JNA uz artiljerijsku podršku osvajaju kompletnu lijevu stranu Mostara.

Sjećajući se toga 1993. Midhat Hujdur govrio je mostarskim novinarima:

Mi na Luci, kao i oni Mostarci u Donjoj Mahali, Cernici, Carini i drugim mostarskim mahalama, branili smo svoje mahale, avlije i ognjišta srcem. Da smo imali samo malo više oružja, četnici nikada ne bi došli blizu naših kuća. Napustili smo lijevu obalu u trenutku kada je sve gorjelo, plamen do neba, kad je sve plivalo, cijevi popucale, a topovi rigali granate. Četnici su uništavali sve bez milosti, misleći da će uništiti i našu dušu. Grdno su se prevarili. Zaboravili su da feniks niče iz pepela… Tako smo i mi, Mostarci, nakratko ostavili svoje sokake i kuće da bismo se pripremili za ponovni povratak…


OSLOBAĐANJE ISTOČNE OBALE

Mjesec dana kasnije, nakon reorganizacije i obuke na Gorancima 11. juna 1992. mostarski borci forsiraju Neretvu i potiskuju snage JNA iz istočnog dijela grada do Podveležja. Faktor iznenađenja bio je presudan. Zarobljene su ogromne količine naoružanja.

Tada snage JNA još uvijek nisu imale dobro utvrđene položaje. Nikada mi neće biti jasno što smo dobili naređenje da stanemo. Mogli smo ih tjerati do Drine… (MIDHAT HUJDUR, april 1993.)

Bio je to svijetli trenutak borbe u Mostaru i primjer da se združenim djelovanjem može postići uspjeh. U borbama za oslobođenje Mostara od JNA učestvovalo je 340 boraca Samostalnog mostarskog bataljona TO, 60 policajaca HVO-a, jedan vod HOS-a i specijalna jedinica HVO-a uz artiljerijsku podršku HVO-a.

Istočna strana grada bila je već sva srušena, a tek slijedi 10 teških ratnih mjeseci u sukobu sa dojučerašnjim saborcima – pripadnicima HVO-a.


SUKOB SA HVO

Nakon oslobođenja istočne obale grada, u već razorenom gradu u koji su se slijevale rijeke bošnjačkih izbjeglica, započinju problemi s Hrvatskim vijećem odbrane i Bobanovim konceptom podjele Bosne i Hercegovine.

“S Hrvatima smo počeli pošteno od srca, ali su se odjednom okrenuli protiv nas. Neki naši prijatelji su govorili da nas čeka rat i s njima. To su neki fini ljudi koji su odavde otišli, ali su nam rekli da ne znamo šta nas čeka ovdje u Mostaru. I zaista je bilo teško. Napali su nas s obje strane, a oružja nije bilo. Sve što smo imali, to smo mi sami zarobili.” (NINO SEFIĆ, borac)

U julu 1992. godine formira se Prva mostarska brigade na čelu sa Midhatom Hujdurom, a nešto kasnije u oktobru formiran je i 4. korpus ARBiH.

“Midhat Hujdur volio je slušati savjete profesionalnih oficira. U svim djelovanjima učestvovao je kao u igri i volio je to. Bio je čovjek trenutka. Isto kao da ga je istorija predodredila da se rodi u tom periodu kada će trebati svom narodu…” (ESO KOSIĆ, saborac)


OBAVJEŠTAJNE IGRE

Hujku su mnogi nagovarali da se prikloni konceptu Hrvatske zajednice Herceg-Bosna, ali su njegov patriotizam i hrabrost presudili.

“Naše lokalno političko rukovodstvo pokušalo je imputirati da je Arif Pašalić pripadnik KOS-a. Ja sam bio svjedok kad je jedne prilike Hujka došao u Konak i Pašaliću rekao: ‘Babuša, ja imam zadatak da te uklonim, ali ja to neću. Ja sam tvoj, ti si moj komandant. Naše političko rukovodstvo htjelo nas je izdati i pod plaštom sigurnosti u gradu izmjestiti u Zenicu.’ Već su bili pripremljeni autobusi za civile zbog granatiranja u gradu. Ja i Šerif Špago smo tada otišli kod Pašalića i pitali šta se dešava. Rekli smo da narod treba da ide prema Zenici – a on je odgovorio: ‘Ako ode narod, ode i vojska. Niko ne smije mrdati nikuda.’” (MUSTAFA ISOVIĆ)

“Ja sam kao komandant bataljona u svojoj zoni imao prve čarke sa HVO policijom jer su došli iz napuštenih stanova da istjeruju muhadžire iz Nevesinja i drugih okupiranih područja sa pričom da oni trebaju ići u Zenicu. HVO je pokušavao da nas podredi, da utiču na kadrovsku politiku i da nam postave svoje obavještajce… Uvijek bi ovdje bilo problema da mi stavimo oznake ili čisto hrvatske ili muslimanske, i tu je Hujka dobro balansirao. On je inače bio član SDA od osnivanja i dobro je balansirao, jer nas je tadašnje rukovodstvo SDA vodilo u drugom pravcu. Kasnije su ti pobjegli iz Mostara…” (SEMIR DRLJEVIĆ LOVAC)

O svemu ovome uoči izbijanja sukoba sa snagama HVO govorio je i komandant Midhat Hujdur koji je za Radio “Slobodni Mostar” u aprilu 1993. godine rekao:

Pojavili su se određeni problemi poslije ultimativne zapovijedi Bože Rajića da se Armija BiH stavi pod komandu HVO-a u određenom roku. Mi smo i do sada zajednički odrađivali zadatke i borili se protiv zajedničkog nam neprijatelja – četnika. I ova transformacija u Armiji i fromiranje 4. korpusa u kontekstu je stvaranja zajedničke komande. Ni pomislili nismo da se nećemo zajednički boriti do konačnog oslobođenja. Na kraju krajeva, u ovaj rat sam ušao skupa sa Zelenikom, Stojićem i drugim hravatskim borcima iz Mostara. Ali, van svake zdrave pameti su ultimativni zahtjevi onih koji nemaju sluha za mostarsku čaršiju. Da se mi silom stavljamo pod nečiju zapovijed, da predamo oružje, i da se mi, rođeni Mostarci, proglašavamo paravojnom formacijom i protjerujemo iz naših mahala!? Pa zar nismo ušli u ovaj rat sa četnicima da sačuvamo svoja ognjišta – nama tuđa ne trebaju. To nama muslimanima, i u Kur’anu piše, da smo dužni svoja ognjišta braniti. Taktika četnika je bila da naš narod natjeraju na preda oružje da bi izvršili genocid nad Bošnjacima i Hrvatima. Valjda se nećemo služiti taktikom našeg zajedničkog neprijatelja. U prvim danima suprotstavljali smo se četnicima sa minimalnim naoružanjem mjesec i po dana, a da sad, kada smo znatno naoružaniji i organiziraniji da nekome dozvolimo da od nas traži povlačenje i predaju oružja?! Stotine djevojaka od mene traži puške. Niko nema pravo od nas tražiti da ustuknemo i da postanemo građani drugog reda. Svima odgovaramo sa veliko NE! Silom više ništa, ali uvijek zajedno, sa dogovorom, jer mi smo za zajednički život svih čestitih i dobronamjernih ljudi…


NAPAD HVO-a NA ARMIJU REPUBLIKE BiH

HVO je zabranjivao postojanje bilo kakvih jedinica na području koje je smatrao da pripadaju tzv. Herceg-Bosni. HVO još odranije zaustavlja konvoje sa hranom, oružjem i logistikom namijenjene probosanskim legalnim snagama. U to vrijeme dolazi i do raskola unutar Bošnjaka, gdje manja grupa političkih predstavnika SDA i hrvatskih obavještajaca pokušava isposlovati prihvatanje nadležnosti Hrvatske zajednice Herceg-Bosna koju je podržavao režim Franje Tuđmana.

I prije Mostara su ARBiH i HVO pomalo ratovali, ali nigdje toliko kao u Mostaru taj sukob nije imao, istovremeno, obilježja sarajevske opsade, srebreničkog okruženja, krajiških metoda etničkog čišćenja. I nigdje kao u Mostaru nije bilo tako jasno da je Bosnu i Hercegovinu napala još jedna država. Ona, čiju je pomoć uživao, u početku saveznički, HVO. (VILDANA SELIMBEGOVIĆ, magazin DANI, 14. 7. 2006.)


ODBRANA IDEJE CJELOVITE BOSNE I HERCEGOVINE

9. maja 1993. godine započeo je otvoreni rat koji će trajati do 23. februara 1994. godine.

Mostar će sve do 18. marta 1994. proživljavati sudbinu Vukovara, Sarajeva, Dubrovnika – i sve to u samo jednom svome kvartu.

Dok HVO preko Hrvatske krugovalne postaje poziva Bošnjake na predaju iz improviziranog studija, na istočnoj obali oglašava se glas rodoljubivog Mostara: “OVDJE SLOBODNI RADIO MOSTAR. GRAĐANI, USPROTIVITE SE, OVO JE JOŠ JEDNA AGRESIJA NA NAŠ MOSTAR.”

Sabijeni u istočnom dijelu Mostara na uskom prostoru starog grada, okruženi sa svih strana, mostarski ratnici su neviđenom hrabrošću vodili sudbonosne bitke, posebno u Šantićevoj i na Bulevaru.

“9. maja napad HVO-a na istočni dio grada krenuo je svom silinom. U ranim jutarnjim satima napadnuta je komanda 4. korpusa u zgradi “Vranice”, komanda 1. mostarske brigade, ali i sve ostale jedinice na području Šantićeve, Mahale, Cernice. Armijske jedinice su uspješno zaustavile napade i stabilizirale linije odbrane. Čak su u kontranapadu došli do Rondoa, ali su se spletom okolnosti povukli na linije na Bulevaru gdje su ostali do kraja rata.” (ŠERIF ŠPAGO)

“To je trebo biti ‘blic krig’ koji se protegnuo do mirovnog sporazuma godinu dana kasnije… Sad, kad se sjetim 9. maja 1993, ne može mozak da shvati da se to sve dešavalo u jednom danu. Sada, kad raspravljamo šta se sve desilo u tom jednom danu, normalno bi bilo da je za sve to trebala najmanje sedmica, ali kad se vide podaci, zaista je to bio jedan jedini dan. Spasio nas je naš moral. Nismo imali gdje. S nama su bile naše familije, žene, djeca, roditelji, ali nažalost puno je ljudi poginulo…” (SEMIR DRLJEVIĆ LOVAC)

“Razlika između Armije i HVO-a je u tome što je naša komponenta bila sastavljena od rođenih rodoljuba, pristaša države BiH i ljudi koji su htjeli da sačuvaju svoj identitet na ovom prostoru. HVO je bio komponenta okupatorskog stila, koja je htjela promijeniti istoriju, da sve bude hrvatsko…” (ESO KOSIĆ)

Sam Midhat Hujdur Hujka često je govorio svom vozaču i pratiocu Rifatu Frenji, sinu partizanskog narodnog heroja iz vremena Narodnooslobodilačke borbe naroda Jugoslavije: “Rifa, ne bude li jedinstvenog Mostara zapalit ću se na Musali…”


MOSTARSKI GETO

U toku 1993. godine između linija srpsko-crnogorskih i hrvatskih snaga koje su napadale pripadnike Armije RBiH bilo je od 800 metara do jednog kilometra.

“Mi ništa nismo imali. Bili smo sabijeni na nekoliko kvadratnih metara. Mi smo bili poktretne mete za ove grabljivce i fašiste s brda koji su mogli na tako uskom prostoru gađati pojedinačno svakog čovjeka po svojoj slobodnoj volji.” (SEID ef. SMAJKIĆ, muftija mostarski)

“Municije smo imali ukupno koliko su protivnici trošili na svadbama.” (SEMIR DRLJEVIĆ LOVAC)

U istočnom dijelu grada nije bilo struje. Vladala je glad. Međunarodne mirovne snage snabdijevale su Mostar humanitarnim paketima koje su bacali iz zraka. Nije bilo krova da nije bio srušen. Tenkovski projektili su direktno ispaljivali granate na kuće po istočnoj strani.

“Mi nismo imali sredstava, ali smo imali sreće. Kada je HVO na Bulevaru koristeći zatvorenike napunio 50 metara kanalizacione cijevi eksplozivom – sve do naših linija, eksplodirao je samo dio ceste izbivši šahtove na našoj strani. Kada smo ušli u kanalizaciju, dobili smo eksploziv koji nismo imali. Od toga smo kasnije svašta pravili… Imali smo dobru ekipu inžinjera. Koristili smo sve do čega smo došli. Punili smo eksplozivom kante od masla… Bili smo kao ona grupa TNT iz romana Alana Forda.” (SEMIR DRLJEVIĆ LOVAC)


DEBLOKADA MOSTARA

“Mostarske mostove su rušile jedinice JNA i HVO-a. Bila je to režija u kojoj smo mi trebali biti u Neretvi ili izmjetšteni negdje drugo. Mostar i sve niže od Bradine bilo je otpisano. Hujka i par sličnih su ti koji su povukli narod i napravili armiju u Mostaru koja je bila okosnica odbrane cjelovite Bosne i Hercegovine.” (MUSTAFA ISOVIĆ)

“Mostar se nalazio u vrlo teškoj situaciji. Prema jugu se ne može, na sjeveru JNA, na pravcu prema Sarajevu u rejonu Bijelog Polja i Vrapčića nalaze se HVO brigade. Grad je bio u potpunoj blokadi, a s njim i sve izbjeglice koje su došle iz Gacka, Nevesinja, Trebinja, Ljubinja, Čapljine i drugih mjesta. Jedino rješenje bilo je da se izvrši deblokada i da se spojimo s jedinicama 6. korpusa. Glavni problem bio je nedostatak municije…” (SULEJMAN BUDAKOVIĆ TETAK)

Hujka je stalno hrabrio svoje borce i uvjeravao ih da imaju dovoljno snage da izvrše deblokadu. Svakodnevno je išao od borca do borca, potpuno svjestan da mostarski borci mogu i sa minimalnim količinama municije poraziti neprijatelja i izvršiti deblokadu na prostoru Bijelog Polja i osloboditi Sjeverni logor.

Nakon majske agresije HVO-a na Mostar i totalnog okruženja, komandant IV korpusa Arif Pašalić naređuje Miralemu Jugi, Šerifu Špagi i Draganu Malkoču da pripreme plan deblokade, odnosno oslobađanja Sjevernog logora i bjelopoljske kotline kako bi se otvorila komunikacija prema Sarajevu. Planirano je da akcija počne u ranim jutarnjim satima 30. juna 1993. godine.

“Bio je to dan kad su Mostarci trebali odlučiti da opstanu ili nestanu u ovim krajevima.” (ESO KOSIĆ)

Akcija je počela u ranim jutarnjim satima. Jedinice Armije RBiH u silovitom naletu oslobađaju Raštane, Vrapčice i kompletnu bjelopoljsku kotlinu.


POGIBIJA SIMBOLA MOSTARSKOG OTPORA

Sjeverni logor je bio utvrđenje koje je bilo jako teško osloboditi. Zbog rijeke Neretve koja je bila prirodna prepreka, snage HVO-a nisu imale mogućnost da se povuku, pružajući žestok otpor.

Umjesto da kao komandant brigade akciju deblokade posmatra sa komandnog mjesta, Midhat Hujdur zajedno sa Esadom Humom preskače ogradu i ulazi u Sjeverni logor kako bi na licu mjesta komandovao zauzimanjem komande HVO–a u logoru dok su oko njih padale granate.

Dok su padali i posljednji položaji snaga HVO-a, jedna od granata ispaljenih sa položaja HVO-a bila je smrtonosna za komandanta Hujku.

Hujkina smrt pomutila je Mostarcima ljepotu pobjede u toj, za njih, bici života.

Midhat Hujdur, kao da je predosjećao svoj odlazak. Nekoliko dana prije pogibije govorio je mostarskom muftiji Smajkiću da želi biti pokopan u mostarskim “Šehitlucima”.

Dva dana pred pogibiju posjetio je suprugu Ramizu koja je bila s njihovim trima kćerkama u Blagaju. Bio je to posljednji put da je izljubio svoje kćerke. Noć prije pogibije njegova supruga Ramiza sanjala je ružan san. Sutradan na vratima u sumrak se pojavljuje Mitin saborac Fola; djeca skakuću… “Pitam Folu: ‘Jesi li mi vidio Mitu?’ A on me zagrli…” (RAMIZA HUJDUR, supruga)

2. jula 1993. godine u prostorijama mostarskog pozorišta Mostarci su klanjali dženazu svom komandantu, nakon čega je ukopan u mostarskim “Šehitlucima”.


EPILOG

Šta se dešavalo u Mostaru u dva rata koja su mostarski patrioti i ‘raja iz mahala’ vodili protiv hrvatske i srbijanske vojske i njihovih pomagača, najbolje ilustruje činjenica da je nakon rata, u Parizu na Dan pobjede protiv fašizma, Bosnu i Hercegovinu na paradi antifašista, pod zastavom s ljiljanima, predstavljao saborac Midhata Hujdura Hujke i njegov naslijednik na mjestu komandanta Prve mostarske brigade – Semir Drljević Lovac.


Izvor:

http://heroji.ba/midhat-hujdur/
Last edited by asurbanipal on 30/03/2016 22:21, edited 1 time in total.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#105 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Treba istaći i napad rezervista JNA 13. aprila 1992. godine na južna mostarska naselja, Luka i Tekija. Naišli su na otpor mostarske raje, pripadnike rezervnog sastava milicije i TO. Tad je poginulo 5 ili 7 rezervista u parku kod Fabrike duhana. Bilo je i ranjenih. Kasnije je došao transporter da pokupi mrtve i ranjene. Transporter je razvalio kapiju od Fabrike duhana. Tu noć su valjda iz osvete rezervisti JNA iz kasarne Južni logor tukli po gore spomenutim naseljima, a uspjeli su zapaliti i jedan stan. O ovome nema skoro ništa na internetu, osim nekih fragmenata kao što je ovaj dole.


Izdvajam samo dio:

Magnetofonski snimak 70. sjednice Predsjedništva Republike Bosne I Hercegovine, održane 14. Aprila 1992. godine


........


GANIĆ: Zatim JNA mobilizira u Rudom. Evo - juče je bilo sa ovom dole - pljačkaju u Mostaru odnesoše svu opremu.

X: Dobro, imate gospodo bilten pa vidite.

X: Pokušali su tvornicu duhana.

PREDSJEDNIK: Kako da spriječimo to ?

GANIĆ: Moramo jedno saopštenje javnosti svjetskoj posebno za to dati.

ABDIĆ: "Soko" Mostar srce – vojska u subotu došla srce fabrike uzela utovarila na kamione prisilno ušla i odlazila u Krajinu. I oni sada bez tog dijela ne mogu da radi. Oni su 3,5 ljudi onesposobili za rad. Drugo da proizvodi oružje koje bi sada uzela TO da koristi protiv armije.

PREDSJEDNIK: Uzeli to, računaju da neće ostati tu i uzeli, šta da radimo.

ABDIĆ: Ja sam mislio da odemo dole da vidimo onda iza toga da dodjemo na Predsjedništvo da to nije ne može se raditi tako

i ovo:
Ponovo je general Perišić zaprijetio da će Mostar i Čapljinu staviti pod artiljerijsku vatru ako se ne uklone barikade i ne puste zarobljenici. Prijetnja je ostvarena (13. i 14. aprila). Pomenuti general je preko Radio-Mostara zaprijetio da će artiljerijom udariti po vitalnim objektima u gradu ako se ne puste dvojica zarobljenih JRV-pilota. Artiljerijska odmazda je trajala četiri i po sata. M. Anđelić, u članku “Privatni generalov rat”, o tom granatiranju piše “Nišandžije generala Perišića nisu birale ciljeve. Mete njihovih napada su bili... na žalost, stambeni objekti... Od postupaka generala Perišića ogradili su se mnogi čelni ljudi iz krugova JNA u Mostaru...” (“Borba”, 20-21. april 1992).


Izvor:

http://www.znaci.net/00001/23_4_27.htm
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#106 Re: Mostar u ratu

Post by dragan.s »

asurbanipal wrote: ....
Ponovo je general Perišić zaprijetio da će Mostar i Čapljinu staviti pod artiljerijsku vatru ako se ne uklone barikade i ne puste zarobljenici. Prijetnja je ostvarena (13. i 14. aprila). Pomenuti general je preko Radio-Mostara zaprijetio da će artiljerijom udariti po vitalnim objektima u gradu ako se ne puste dvojica zarobljenih JRV-pilota. Artiljerijska odmazda je trajala četiri i po sata. M. Anđelić, u članku “Privatni generalov rat”, o tom granatiranju piše “Nišandžije generala Perišića nisu birale ciljeve. Mete njihovih napada su bili... na žalost, stambeni objekti... Od postupaka generala Perišića ogradili su se mnogi čelni ljudi iz krugova JNA u Mostaru...” (“Borba”, 20-21. april 1992).


Izvor:

http://www.znaci.net/00001/23_4_27.htm
Pročitao sam pažljivo čitav tekst na linku i ima toliko faktičkih grešaka da me mrzi da ih sve navodim.
Ali evo npr. dio gdje kaže da je HOS 1. aprila zauzeo Stolac. Čista glupost.
Pa onda kako kaže "Surovu sudbinu doživjeli su u februaru 1993. i Muslimani (jedan bataljon) u hercegovačkom korpusu Vojske srpske". Nije postojao takav bataljon, ali u Trebinjskoj brigadi jeste bilo nešto Bošnjaka koji su otpušteni iz vojske kad su 1993-će napustili Trebinje.
Plus još masa grešaka. Autor je očito nekritički vjerovao onome što se pisalo u štampi iz tog perioda pošto dosta citira Borbu.
Perišićevo bombardovanje zapadnog dijela grada je bilo vojno potpuno beskorisno i glupo. Začudio sam se kada sam vidio da ga Hag nije za to teretio. Tužilaštvu je to bilo izgleda sitno, mada je bilo bilo puno više od onoga što je preživio Dubrovnik tokom 1991-e, a za šta su neki već bili osuđeni. Išli su na po njima veću optužbu koja je na kraju pala jer nisu dokazali efektivnu vojnu kontrolu.

Što se tiče upada u Soko koliko znam to je bilo negdje pred povlačenje JNA sredinom maja 1992. Unutra su ušli padobranci iz 63.-će i pokupili ono što im je trebalo. Koliko znam, odnijeli su dokumentaciju i nešto specijalnih alata i materijala, sve u svemu možda jedan kamion materijala. Ovo sve iz vojnog dijela fabrike koji je bio odmah do kasarne u Rodoču. Ostalo (velike statične mašine) nije dirano i nije ni rušeno. Možda je bila namjera kad se odradi povlačenje sa desne obale, ali nije realizovano.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#107 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

BHCluster wrote:
Apoll0 wrote:
BHCluster wrote:
Bogami puno je bosnjaka pjevalo tu pjesmu pod hvo i hos oznakama :-D
Postavi video. :wink:
Nema ste šta postavljati,to je javna tajna što bi se reklo a i na ovom videu,ko zna koliko ih ima što su ostali u HVO-u
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#108 Re: Mostar u ratu

Post by BHCluster »

Apoll0 wrote: Nema ste šta postavljati,to je javna tajna što bi se reklo a i na ovom videu,ko zna koliko ih ima što su ostali u HVO-u
:lol:
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#109 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#111 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »










User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#112 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

duga devetka
Posts: 111
Joined: 24/01/2016 04:17

#113 Re: Mostar u ratu

Post by duga devetka »

dragan.s wrote:
asurbanipal wrote: ....
Ponovo je general Perišić zaprijetio da će Mostar i Čapljinu staviti pod artiljerijsku vatru ako se ne uklone barikade i ne puste zarobljenici. Prijetnja je ostvarena (13. i 14. aprila). Pomenuti general je preko Radio-Mostara zaprijetio da će artiljerijom udariti po vitalnim objektima u gradu ako se ne puste dvojica zarobljenih JRV-pilota. Artiljerijska odmazda je trajala četiri i po sata. M. Anđelić, u članku “Privatni generalov rat”, o tom granatiranju piše “Nišandžije generala Perišića nisu birale ciljeve. Mete njihovih napada su bili... na žalost, stambeni objekti... Od postupaka generala Perišića ogradili su se mnogi čelni ljudi iz krugova JNA u Mostaru...” (“Borba”, 20-21. april 1992).


Izvor:

http://www.znaci.net/00001/23_4_27.htm
Pročitao sam pažljivo čitav tekst na linku i ima toliko faktičkih grešaka da me mrzi da ih sve navodim.
Ali evo npr. dio gdje kaže da je HOS 1. aprila zauzeo Stolac. Čista glupost.
Pa onda kako kaže "Surovu sudbinu doživjeli su u februaru 1993. i Muslimani (jedan bataljon) u hercegovačkom korpusu Vojske srpske". Nije postojao takav bataljon, ali u Trebinjskoj brigadi jeste bilo nešto Bošnjaka koji su otpušteni iz vojske kad su 1993-će napustili Trebinje.
Plus još masa grešaka. Autor je očito nekritički vjerovao onome što se pisalo u štampi iz tog perioda pošto dosta citira Borbu.
Perišićevo bombardovanje zapadnog dijela grada je bilo vojno potpuno beskorisno i glupo. Začudio sam se kada sam vidio da ga Hag nije za to teretio. Tužilaštvu je to bilo izgleda sitno, mada je bilo bilo puno više od onoga što je preživio Dubrovnik tokom 1991-e, a za šta su neki već bili osuđeni. Išli su na po njima veću optužbu koja je na kraju pala jer nisu dokazali efektivnu vojnu kontrolu.

Što se tiče upada u Soko koliko znam to je bilo negdje pred povlačenje JNA sredinom maja 1992. Unutra su ušli padobranci iz 63.-će i pokupili ono što im je trebalo. Koliko znam, odnijeli su dokumentaciju i nešto specijalnih alata i materijala, sve u svemu možda jedan kamion materijala. Ovo sve iz vojnog dijela fabrike koji je bio odmah do kasarne u Rodoču. Ostalo (velike statične mašine) nije dirano i nije ni rušeno. Možda je bila namjera kad se odradi povlačenje sa desne obale, ali nije realizovano.
Dragane mozes li opisati vase povlacenje sa Orlovca i Huma ako znas i ako si bio? Isto tako volio bih znati ako znas, koja je vasa postrojba bila oko pravoslavne crkve 15.6.92?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#114 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Šteta što nema arhive Oslobođenja na internetu...


Iz feljtona Mediji i rat: Kako je “Politika” izveštavala 1992. godine:

Dio koji se odnosi na Mostar i okolinu

HRVATSKE SNAGE NADOMAK MOSTARA (Mostar, 5 aprila):

Mostar je proteklih dana postajao sve prazniji, a jutros je zaista sablasno prazan grad. Ulice su puste a mnogi stanovi, naročito u novim delovima grada, prazni. Glasine pre, a dezinformacije posle stravične diverzantsko-terorističke akcije na kasarnu JNA "Mostarski bataljon" naterale su na bekstvo iz grada i najhrabrije Mostarce. Sinoćnji mir svakako je posledica poseta zajedničkih međustranačkih komisija, u kojima su bili i predstavnici JNA i policije. Danas popodne jedna mešovita komisija i predstavnik JNA otićiće na taj teren da se uvere u navode meštana.

Istovremeno, u Mostar stižu informacije o pokretima i ukopavanju nadomak ovog grada i jakih, i motorizovanih formacija paravojnih snaga hrvatskog naroda, među kojima, prema vojnim izvorima, ima dosta hosovaca. Te oprečne i svakako jednonacionalno selektirane informacije unose još veću uznemirenost među preostale građane Mostara. Paničnom stanju svakako doprinosi i nemoć gradskih struktura da građanima ponude ohrabrujuće informacije. Juče doneta, i od Predsedništva BiH podržana odluka o mobilizaciji teritorijalne odbrane, praktično se ne može izvršiti jer je kod JNA još pre godinu i po dana pohranjeno naoružanje te formacije, i ono - prema raspoloživim podacima - uopšte nije u Mostaru. Starešine garnizona JNA, pukovnik Milojko Pantelić i potpukovnik Slobodan Pudar, uz zaista primerenu kooperativnost nastoje da sa gradskim vlastima i službama ostvare saradnju.

Svakako da se u ovom gradu osluškuje i razvoj događaja u Sarajevu, ali i u nekim drugim mestima, koji se pominju upravo kao sudbine koje ovaj grad ne bi želeo da doživi, a niti to, uostalom, zaslužuje (Bijeljina, Kupres, Bosanksi Brod). Međunacionalne napetosti u ovoj sredini, i u ovim prilikama, daleko su ispod republičkog proseka jer je zajednički život - ilustrovan činjenicom da je svaki četvrti brak neka međunacionalna kombinacija bračnih drugova.

Prema vojnim izvorima, a posle skoro završenog raščišćavanja ruševina među objektima vojne kasarne "Mostarski bataljon", razrušenih diverzijom, već saopštenom podatku o povređivanju ukupno sedm vojnika, zatečenih u trenutku eksplozije u glavnom objektu spavaonice, treba pridodati i zaključni podatak o jednom poginulom iz sastava JNA. Reč je o Peri Kisiću, rezervnom vodniku, rođenom u Ljubinju, koji je smrtno nastradao u ruševinama kasarne. Vojni izvor takođe saopštava da postoje brojne indicije, pre svega nađeni delovi kola kao i prijave rodbine, da su u trenutku aktiviranja cisterne-bombe zatečeni na kolovozu u crvenoj škodi mostarske registracije (MO-322-20), život izgubili civili Mijo Marić i Mate Rajić, iz Drežnice kod Mostara.

Kao što je već objavljeno, od iste eksplozije povređeno je bilo ukupno 38 građana, uglavnom stanara okolnih zgrada u naselju Zalik, od kojih je troje (među njima i dvoje dece) zbog težih povreda zadržano u bolnici. Takođe, kao i Marić i Rajić, život je, zatekavši se u vozilu na drumu, izgubio i Ivan Kožul iz Vrapčića kod Mostara. Tako se, verovatno, konačan bilans neviđenog zločina prema JNA može svsti na ukupno četiri poginula i 45 povređenih. (D. Marić)


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/36529-G ... raaju.html

VAPAJI ZA MIROM (Mostar, 6. aprila):

Situacija u Mostaru, i čitavoj dolini Neretve, iz časa u čas ide ka kulminaciji neizvesnosti, straha i pratećih oblika ponašanja. Direktan televizijski i radio prenos zbivanja u Sarajevu samo je dodatni začin gorčine. Minula noć protekla je uglavnom bez veće pucnjave na području grada. Ali to nije umirilo već hronično uplašene i neispavane građane jer su, glasine i dezinformacije, kao i prethodnih večeri, najavljivale prave borbene okršaje u Mostaru. Tako se masovni strah samo odlaže do naredne noći. Jer, u gradu, jednostavno, nema nikog autoritativnog i tako precizno obaveštenog ko bi građanima mogao uverljivo opisati stvarno stanje u okruženju Mostara.

Vojni izvori danas saopštavaju da je u toku dana bilo otvaranja vatre prema položajima JNA u rejonu sela Slipčići i Miličevićo iznad vojnih objekata u naselju Jasenica, a takvih provokacija je bilo i tokom prošle noći, na šta su vojni organi uputili oštro upozorenje. Isti izvor navodi da je posle dva takva napada danas, između 11 i 12 časova, uzvraćeno artiljerijskom vatrom. To potvrđuju i civilni izvori, a jedna od ispaljenih granata dospela je i u centar Čitluka. Takođe, prošle noći, u naselju Dračevice, kroz koje vodi put Mostar - Nevesinje, eksplozivom je razrušen kolovoz. Saobraćaj je bio kraće vreme u prekidu, ali je posle intervencije jedinice JNA ubrzo privremeno osposobljen i sada se, mada otežano, odvija.

U Mostaru sve službe uglavnom rade. Gradski i prigradski saobraćaj uz neke redukcije na pojedinim linijama radi. Železnički saobraćaj je jutros bio u prekidu, danas su vozovi bili na pruzi, ali se pojavi problem obezbeđenja posada, jer železničri neće da idu, zbog situacije u Sarajevu, u tom pravcu. Kako smo obavešteni na železničkoj stanici, danas bi ipak trebalo da krene popodnevni voz za Tuzlu. Prodavnice u Mostaru rade, uglavnom, samo u prepodnevnim satima. Primetna je nestašica mleka. Juče uopšte nije stigla štampa iz Sarajeva, a danas nema novina ni iz Sarajeva, ni iz Beograda.

Juče kasno popodne formirana je duga kolona građana, koja je zatim narednih nekoliko sati kružila gradskim ulicama, naprosto vapeći za mirom i zajedničkim životom u Mostaru. Izražavana je podrška i građanima Sarajeva. Uz informacije koje opisuju stanje u glavnom republičkom centru, odnosno u drugim kriznim krajevima BiH, Mostarce i stanovnike svih naselja u dolini Neretve posebno uznemiravaju razne glasine. Glasine su svakako naterale i veliki broj Mostaraca, zatim stanovnike Čapljine, Stoca i još nekih mesta na masovna bekstva od kuće i iz svojih naselja. Naročito je to slučaj sa stanovnicima srpske nacionalnosti, čitavim porodicama, koje iz doline Neretve panično beže u istočnu Hercegovinu. Masovnih jednonacionalnih bekstava ima i na istok i na zapad od Neretve. U njima preostali u gradovima naslućuju organizovanu preventivun nacionalnih stranaka pred moguće približavanje ratne kataklizme i u samom Mostaru. (D.Marić)


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/36593-K ... dravu.html


OBEĆANA OBOSTRANA UZDRŽANOST (Mostar, 7. aprila):

Večeras oko 20 časova u Gradskoj vili završen je dogovor predstavnika JNA i struktura odbrane zapadnohercegovačkih opština, a u prisustvu posmatrača Evropske zajednice stacioniranih u Mostaru. Posle obostranih, u važnim detaljima, oprečnih opisa sinoćnjih i današnjih događaja u Mostaru na području zapadne Hercegovine, na kraju je ipak postignuta saglasnost da nijedna strana neće otvarati vatru ukoliko ne bude napadnuta. Komandant Mostarskog garnizona pukovnik Milojko Pantelić u ime JNA iskazao je punu spremnost armije da obezbedi mir i miran rasplet sadašnje konfliktne situacije u ovom gradu i oko njega, ali je izrazio i iznenađenje što se pod zaštitnim znakom teritorijalne odbrane zapadne Hercegovine faktički legalizuju paravojne formacije tog kraja. (D. Marić)


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/36679-S ... -Srba.html


Sjećam se ovog dana (8. aprila 1992.), kada su rahmetli dedo i otac došli iz grada i pričali o pucnjavi kod Tepe, pincgauerima (to je ovaj događaj iz teksta o rezervistima iz brijačnice). Znam da su ovih dana avioni jako nisko letjeli, čuli se česti i potmuli plotuni i detonacije iz pravca aerodroma. Narod je pričao da to Hrvati tuku po vojsci, a da im ovi uzvraćaju. Sjećam se i da sam gledao sa mansarde svoje zgrade kako gore kuće u naselju Jasenice. Također, na onaj datum kada je eksplodirala cisterna, tog prijepodneva, dakle nešto ranije prije tog incidenta, kod nas je dolazila komšinica Hrvatica koja nam je onako u panici rekla da bježimo iz grada i da se ona sprema da ide kod rodbine u Zapadanu Hercegovinu (porijeklom je iz okoline Ljubuškog). Vjerovatno je bila solidno upućena još od prije u situaciju u Zapadnoj Hercegovini, pa nam je rekla da se nešto sprema, budući da tamo sve vrvi od HOS-ovaca... :mrgreen:

Ta ista žena je godinu dana kasnije, tačnije 8. maja 1993. dolazila na vrata, plačući se opraštajući od nas. Znam da je zagrlila rahmetli nenu i govorila joj, zbogom. Nama je to tada bilo čudno, mada je situacija sa Hrvatima još od prije bila napeta, sa nizom incidenata. U nedjelju, 9.5.1993. u 5. sati ujutro bio je jasniji taj njen postupak...


PUCNJAVA I POSLE SPORAZUMA (Mostar, 8. aprila):

Iako je protekla noć za stanovnike grada izgledala mirna jer se nije pucalo iz artiljerijskog oružja na području prigradskih naselja ni prema kasarni "Mostarski bataljon", jutrošnji bilteni vojnih organa i gradske policije navode teške incidente malo dalje u južnom delu opštine. Tu se nalazi vojni aerodrom, heliodrom i još neki važni objekti JNA. Po njima su, tvrde vojni izvori, noćas pucale hrvatske snage iz rejona sela Slipčići, i pred sinoć postignutog dogovora o obostranom uzdržavanju od provokacija. Zbog toga je, prema istim izvorima, dejstvovala uzvratna snažna vatra. Civilni zvori sa druge strane navode velike štete na privatnim objektima, ali ne samo u Slipčiću, nego i u okolnim naseljima gde, po njima, ni danas nije moglo da se priđe.

Prošle noći vatra je otvarana i prema srpskom selu Baćevići, gde - što nije moglo da se u opštoj konfuznoj situaciji proveri - navodno ima i povređenih. Na sednici Saveta za narodnu odbranu grada rečeno je da je posle tog dejstva iz Baćevića zaprećeno Aluminijskom kombinatu da će njegova postrojenja biti napadnuta ukoliko se pucnjava iz pravca hrvatskih sela ponovi. U toku ipak je postignut sporazum sa mostarskim garnizonom da JNA obezbedi nadzor nad pristupima kombinatu, što bi moglo smiriti napetost na tom području.

Danas pre podne u samom centru grada dogodio se težak incident koji je mogao imati i ulogu inicijalne kapisle. U incidentu su učestvovali grupa građana i dvojica rezervista JNA. Rezervisti su ušli u jednu berbernicu i kada su odložili kalašnjikove, uletela su dvojica mladića i poneli ih sa sobom. Zatim je nastala trka za otmičarima i tom prilikom rezervisti su bacili dve bombe. Od eksplozija povređeni su četiri civila iz Mostara Armin Kazazić, Darko Vujičić, Velkibor Dubljević i Saša Tasloman, koji su prevezeni u mostarsku bolnicu gde su podvrgnuti hitnim hiruškim intervencijama. Pored potpunog raspada informativnog, a očiglednon i bezbednosnog sistema u gradu, nije bilo mogućno do slanja ovog izveštaja utvrditi sve važne činjenice o ovom događaju.

U Centru za obaveštavanje evidentiran je jedan tragičan događaj u selu Kokorino, na padinama Veleža, gde je jedna devojčica igrajući se kalašnjikovim svog oca - rezervnog policajca - nehotice usmrtila 14-godišnju i 15-godišnju sestru. Takođe nema identifikacionih podataka o akterima te velike porodične tragedije. Postoji i prijava Centru o pogibiji jednog vozača koji prošle noći nije hteo da stane na poziv nepoznatih kontrola saobraćaja na raskrsnici puta iz Mostara prema Nevesinju.

U gradu je sve manje otvorenih prodavnica. Već nekoliko dana nema dnevne štampe, škole i fakulteti ne rade, a zatvorene su kapije mnogih preduzeća. Glavne komunalne službe ipak funkcionišu. Građani masovno napuštaju Mostar. Lokalne vlasti deluju izgubljeno, a Savet za narodnu odbranu potpuno konfuzno i krajnje nefunkcionalno.

Dodatni, a možda i osnovni problem grada na Neretvi dolazi od samovolje i ko zna kakvih ambicija snaga koje se nalaze u njegovom okruženju. To se pre svega odnosi na hrvatske paravojne snage - a odskora izgleda i u legalnu teritorijalnu odbranu zapadne Hercegovine uključenih snaga. To što se sa njihove strane ne poštuje data reč o primirju nego se i dalje provokativno puca prema vojnim objektima oko grada, samo pokazuje da Mostar u njihovim računicama ne predstavlje nikakvu značajnu stavku. Preostalim građanima u gradu, a i onim Mostarcima koji daleko samno u mislima žive s njim, sasvim je izgleda svejedno da li će takva hazarderska ponašanja okoline biti uzrok teških posledica koje mogu nastati borbenim dejstvima snaga JNA. U trenutku zaključenja ovog izveštaja, nad Mostarom se vide avioni Ratnog vazduhoplovstva, a lokalni radio je pre izvesnog vremena objavio da je ratna avijacija JNA dejstvovala ponovo u rejonu Širokog Brijega. (D. Marić)


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/36751-P ... rkana.html

NOĆ BEZ IJEDNOG PUCNJA (Mostar, 10. aprila):

Mimo svih očekivanja, a nasuprot mnogo realnijim strahovanjima da će juče započete ratne operacije oko Mostara biti nastavljene, pa čak i proširene, od jučerašnjeg predvečerja pa do današnjih popodnevnih sati, ovde traje - mir. Mostarci su, ako ih već ne drži višednevna nesanica, mogli mirno zaspati protekle noći. Skoro da se nije čuo nijedan pucanj. Čudnu, skoro nestvarnu tišinu, jedino je remetio ritam kiše. Zatišju je verovatno doprinelo i uvođenje policijskog časa između 21 i 5 časova ujutro. Grad je, inače, bio zamračen na osnovu odluke kriznog štaba, mada je i tu - zbog slabe organizacije, javna rasveta gorela u više kvartova, dok su stanovi iza njih bili u potpunom mraku. Inače, uočljivo je poboljšano funkcionisanje gradskog života posle formiranja kriznog štaba. Krizni štab čine u paritetnoj zastupljenosti predstavnici sve tri nacionalne stranke, opozicije i redovni gradski funkcioneri.

Juče je uvedeno i vanredno stanje na području cele opštine zbog neposredne ratne opasnosti. Sve komunalne službe rade po posebnom režimu. Snabdevanje, pogotovo hlebom i mlekom, organizuje se u atmosferi tipičnoj za vanredno stanje: ljudi panično obilaze proređene i već potpuno ispražnjene prodavnice, kupujući uz osnovne proizvode i poslednje konzerve sa rafova. Već četvrti dan u Mostar ne dolaze dnevne novine. Grad je u potpunoj saobraćajnoj blokadi. Ohrabrujuće vest stigla je iz Aluminijumskog kombinata, gde je, uz razumevanje JNA, juče po podne omogućena zamena majstorskih posada u fabričkim pogonima, tako da se proizvodnja, i pored incidenata, održava.

Inače, u jučerašnjim borbenim okršajima u blizini vojnog aerodroma život je izgubila trinaestogodišnja Marica Buhovac, iz naselja Rodoč, a teško je ranjen i četvorogodišnji dečak Omer Hadžonić, koji je takođe žrtva tih borbi, kao i Marica Soče (50) iz istog naselja. To naselje i njegovi stanovnici našli su se u središtu borbe između jedinica JNA koje su branile vojni aerodrom i hrvatskih odbrambenih formacija koje Armija tretira kao paravojne, a vlasti zapadnohercegovačkih opština kao regularne jedinice Teritorijalne odbrane. Prema gradskoj policiji, sinoć je sa vojnih položaja pucano i na vozilo hitne pomoći društvenog preduzeća "Aluminijum" koje je prevozilo bolesnika, a teško je nastradao vozač Alija Balalić (38). Sličan incident dogodio se i noćas iza ponoći u naselju Zalit, kada je - policija tvrdi, iz pravca kasarne JNA pucano na takođe vozilo hitne pomoći u kome se nalazila porodilja koja je porođajne bolove zadobila u rejonskom skloništu. Porodilja Ćamila Bajramović je teško povređena, pa je umesto na akušerskom, završila na hirurškom odeljenju mostarske bolnice, gde je noćas izvršena operacija.

U terensku bolnicu JNA u Nevesinju juče je dovezeno 10 ranjenih vojnika, od kojih su tri odmah prebačena na Vojnomedicinsku akademiju zbog težine povreda. Vojni izvori tvrde da su svi oni ranjeni na mostarskim ulicama od snajperista sa zgrada. Inače, grad se i dalje prazni. Ljudi beže u okolna sela i druge susedne opštine, a ima odlazaka u druge republike.

Posle svega doživljenog proteklih dana, opisano zatišje deluje nestvarno, a za mnoge i ne baš kao sasvim dobar predznak. Ovde stižu informacije da se na području zapadne Hercegovine konsoliduju hrvatske odbrambene snage opštine sa tog područja koje se deklarišu kao jedinice Teritorijalne odbrane. Takođe se opisuju i veliki pokreti rezervnih formacija JNA iz pravca istočne Hercegovine prema dolini Neretve. U vestima u 15 časova Radio-Sarajevo je objavilo da su počele borbe jedinica JNA i lokalnih snaga, koje takođe figuriraju kao Teritorijalna odbrana područja na platou Dubrava, kroz koje prolazi put Čapljina - Stolac. (Drago Marić)


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/36837-l ... inice.html


NASTAVLJENE ULIČNE BORBE (13. april):

.....

I dalje traju pljačke i brutalni pritisci na iseljavanje srpskog stanovništva, a sa njima odlaze i brojni Muslimani. Posle jučerašnjeg napad na predsedništvo Tanjuga, kao i posle nicanja brojnih brikada po gradu, sve teže je govoriti o normalizaciji prilika i o urednijem snbdevanju hranom. Slično je i u Mostaru gde blede nade o skorom smirivanu. Zabeleženi su opet okršaji na ulicama između različitih paravojnih formacija, kao i napada na objekte JNA. Raspoloženje mostarskog kriznog štaba drastično se menja prema vojsci, pa se ona sada već naziva javno "srbočetničkom" i "okupatorskom" jer uzvraća na napade iz zapadne Hercegovine.

....

(R. K.)


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/37044-B ... -mrzi.html


Događaj koji sam nešto ranije spominjao, a koji govori o sukobu pripadnika rezervnog sastava milicije i TO BiH sa rezervistima JNA u južnom dijelu grada kod Fabrike duhana. Kod ulaska u UNIS, samo nekoliko desetina metara južnije od Fabrike duhana, bili su postavljeni grudobrani i ježevi JNA. Sve je to od kasarne Južni logor bilo udaljeno nekih 200 metara, možda čak i manje...

ARMIJA MORA DA SPREČI NEZAKONITE RADNJE NEKIH SVOJIH PRIPADNIKA (Mostar, 14. aprila):

Iako je sinoćni oružani sukob u jednom mostarskom kvartu samo dobrodošla prilika da se već postojeće paravojne snage, pre svega hrvatski HOS i muslimanske ¨zelene beretke˝, objedine zajedno sa legalnim jedinicama Teritorijalne odbrane u novoimenovane oslobodilačke snage grada, sasvim je izvesno da su pojedini rezervisti JNA svojim ponašanjem, odnosno pohlepom, veoma mnogo doprineli tom cilju. Nema sumnje da su rezervisti JNA sinoć bili sprečeni u nameri da iz Fabrike cigareta pokupe šta tamo nađu, kao što su juče i prethodnih dana učestvovali u prisvajanju imovine, mašina i materijala iz Unisovih pogona, stovarišta Dalme kao i još nekih drugih preduzeća u blizini vojne kasarne. Zbog hronične uzajamne sumnjičavosti vojni organi nisu prethodnih meseci poklanjali dovoljno pažnje prijavama i prigovorima civilnih vlasti zbog ispada rezervista na području grada. Sada je takvo ponašanje poprimilo šire razmere da kod već dovoljno zaplašenih građana stvara i dodatni eksplozivni gnev. Teško je poverovati da vojne strukture imaju nešto sa takvim ponašanjem, ali je činjenica da se opljačkane stvari i roba prevoze čak i kamionima. Posebno bi bilo važno da se JNA ogradi ne samo od ponašanja pojedinca u svojim redovima, nego i onih koji joj se priključe, poput dobrovoljaca i sl. Možda je ćutanje dela medija prema sličnom ponašanju rezervista na dubrovačkom primorju prošle jeseni, što je hrvatska propaganda zloupotrebljavala, a vojni državni organi potcenjivali, ohrabrilo nove prestupnike u vojnim redovima. U svakom slučaju, pljačke, prateće maltretiranje građana i nepoštovanje pravila vojničkog ponašanja, dodatno opterećuje položaj JNA i ruše njen autoritet.

Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/37044-B ... -mrzi.html


TENKOVI STIGLI BRODOM "LIBURNIJA" (Trebinje, 20. aprila)

.....

U Mostaru, posebno na desnoj obali Neretve, saznaje se iz vojnih izvora, hrvatsko-muslimanska paravojska i dalje kontroliše vitalne objekte, prilazne puteve i raskrsnice.


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/37291-S ... stine.html


Izdanje dnevnog lista "Politike" od 22. aprila 1992. godine

.....

U Mostaru je relativno mirniji dan, verovatno pred nove okršaje. Iz zapadne Hercegovine, prema mnogim vestima, oružane snage Hrvatske, koje su okupirale ovaj deo BiH, javno prete novim agresivnim akcijama na grad, naselja na levoj obali Neretve i JNA. Trupe gardista i hosovaca gomilaju se u Livnu, Duvnu, Čitluku, Lištici, Metkoviću i drugim gradovima.

.....


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/37379-P ... -grlu.html

Izdanje dnevnog lista "Politika" od 23. aprila 1992. godine

ŠIRI SE POŽAR GRAĐANSKOG RATA



.....

Situacija u Mostaru, Srebrenici, Zvorniku i još nekim gradovima je i dalje teška. (R. K.)


.....

MUSLIMANIMA U BILEĆI NE FALI NI DLAKA S GLAVE (Bileća, 23. aprila):

Vest koja je saopštena juče u Dnevniku RTV Sarajevo, a koja je našla prostora i danas u programima ove TV kuće - kako su "srpski teroristi" i pripadnici Šešeljevih odreda na području Trebinja i Bileće masakrirali ni manje ni više nego 380 Muslimana, izazvala je uznemirenost i burno reagovanje među stanovništvom ovog dela Hercegovine.
Poznato je naime da su u vrtlogu ratnih zbivanja u BiH baš ove istočnohercegovačke opštine, gde žive i Srbi i Muslimani, ostale u potpunosti mirne, pa je protest protiv neodgovornosti RTV Sarajevo, koja se inače zaklinje u tačnost i objektivnost, utoliko veći.
Drugi deo ove iste vesti, objašnjavajući motive navodnog zločina nad nedužnim muslimanskim stanovništvom, kaže da su "srpski teroristi" to učinili da bi se dokopali ličnih isprava svojih žrtava i da bi prerušeni kao Muslimani ušli u redove "branilaca" Mostara.
Upozoravaju se zato Mostarci da je neprijatelj među njima i da budu oprezni i budni, itd... Ova vest je izazvala ogorčenje kod srpskog naroda u Hercegovini, a kod Muslimana i ogorčenje i strah.
Zato su članovi Opštinskog odbora SDA iz Bileće Hašim Drljević, Fadil Isović i Ismet Telarević predstavnicima štampe najenergičnije demantovali ovu vest izražavajući protest i osudu uređivačke politike RTV Sarajevo i pokušaj da se u ovim kriznim vremenima poremete dosta dobri međunacionalni odnosi u ovim opštinama.
Protiv ove dezinformacije najenergičnije protestuju i muslimanski verski predstavnici iz Bileće. (N. Asanović)


Izvor: http://www.e-novine.com/feljton/37480-V ... krese.html
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#115 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Sarajmen wrote:
asurbanipal wrote:Šteta što nema arhive Oslobođenja na internetu...
Vidi može li biti od koristi , link : http://abunodisceomnes.wellcomecollecti ... sample/i1/

Ostale učesnike na temi bih zamolio da navedu izvor sa kojeg crpe fotografije ili dokumenta koja objavljuju u svojim komentarima, uz pojašnjenje šta ti prilozi predstavljaju. Hvala na razumijevanju.

Hvala na linku, ali na pdf-ovima sve sama pustoš i bjelina... :mrgreen:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#116 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Sarajmen wrote:Vidi, pogledam ti post i skontam da je npr u fokusu 8 april 1992 na području Mostara, to znači da tražim informacije od 9 aprila, dakle sutradan... :D nije bilo interneta. I na linku http://abunodisceomnes.wellcomecollecti ... ter-05.pdf
nađem na stranici broj 4 nekih info o Mostaru, tipa '' Opasna južna zona Mostara'' te informacije o 4 ranjena, bombardovanje Širokog Brijega,Obračun u Starom Gradu , pa naprđivanje pukovnika JA Ljubotine '' . Kupres se pominje da je JA ušla na njega... poslije će tu biti krvi do koljena...
I tako, moguće je da bude više informacija o konkretnom događaju i par dana nokon što se desio, neka vrsta rekaputulacije... ali hajde, u svakom slučaju su iskustva aktera na terenu a koji se evo javljaju na temi su svakako zanimljiviji . Da ne bude zabune, ja svaki link mogu da otvorim u pdf-u , dakle živi su i hronološki poredani po godinama, mjesecima, danima i na stabilnoj platformi. A eto, za volje vam. Podržat' ću temu koliko budem mogao.

Izvinjavam se, nastavite vi... :thumbup:

Sad tek skontah ovaj dio oko arhive Oslobođenja u pdf-u. Moram ga prvo skinuti, tj. downloadovati da bih nešto pročitao. U svakom slučaju još jednom hvala na preporuci :thumbup:
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#117 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Image
A Serbian soldier takes cover behind a wall as he looks at the bridge over the Neretva River in the town of Mostar, Capital of Herzegovina, some 100 miles southwest of Sarajevo, Monday, June 9, 1992. The bridge divides warring Serbian and Muslim-Croatia. The bridge is still under sniper fire from both sides. (AP Photo/Nikola Solaja)
Image
Image
Two Croatian militiamen pause while advancing to the frontline in Mostar, Tuesday, April 29, 1992 during fighting in this southwestern Bosnian city. Mostar came under heavy mortar fire shortly before midnight Tuesday. Reports said 12 Serbs were killed in northern Bosnia and four Croats were wounded just across the border in Croatia by Serb shells. (AP Photo/David Brauchli)
Image
A man pushes his bicycle through broken glass and debris in Mostar, Bosnia and Herzegovina on Wednesday, April 29, 1992 after a mortar attack on a Croatian position in Moster at night on Tuesday by Serbian forces. A blossoming tree which sustained damage is at center. Moster came under intense shelling as Croatian and Serbian troops traded shellfire throughout at night. (AP Photo/David Brauchli)
Image
A Croatian militiamen hides behind a car during a sniper attack in central Mostar, Tuesday, April 29, 1992. Mostar came under heavy mortar fire shortly before midnight Tuesday. Reports said 12 Serbs were killed in Northern Bosnia and four Croats were wounded just across the border in Croatia by Serb shells. (AP Photo/David Brauchli)
Image
An HVO, or Croatian Defence Forces in Bosnia, soldier runs through a courtyard Friday, June 18, 1993, in Mostar, Herzegovina, under Muslim sniper fire, while another HVO soldier prepares to follow. The ceasefire, which was to start at noon, does not appear to have any effect in Mostar. (AP Photo/Zoran Bozicevic)
Image
Image
Image
Image
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#118 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Na nekim slikama ne piše izvor,jer sam ih skinuo,s foruma neko ih je upload-o na jedan fajl,,ima ih podosta
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#119 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#120 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Apoll0 wrote:
Image

Two Croatian militiamen pause while advancing to the frontline in Mostar, Tuesday, April 29, 1992 during fighting in this southwestern Bosnian city. Mostar came under heavy mortar fire shortly before midnight Tuesday. Reports said 12 Serbs were killed in northern Bosnia and four Croats were wounded just across the border in Croatia by Serb shells. (AP Photo/David Brauchli)

U ovoga desno, grb s ljiljanima na kapi... :mrgreen:
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#121 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

asurbanipal wrote:
Apoll0 wrote:

Two Croatian militiamen pause while advancing to the frontline in Mostar, Tuesday, April 29, 1992 during fighting in this southwestern Bosnian city. Mostar came under heavy mortar fire shortly before midnight Tuesday. Reports said 12 Serbs were killed in northern Bosnia and four Croats were wounded just across the border in Croatia by Serb shells. (AP Photo/David Brauchli)

U ovoga desno, grb s ljiljanima na kapi... :mrgreen:
Tako piše ,pojma nisu stranci imali ko je ko poslikaju i uhvate se noge
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#122 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Apoll0 wrote: Tako piše ,pojma nisu stranci imali ko je ko poslikaju i uhvate se noge

Ima li kakvih slika s lijeve obale dok je bila pod Srbima, uže gradsko jezgro, ili barem Bijelo polje, Blagaj, Podveležje ?
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#123 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

asurbanipal wrote:
Apoll0 wrote: Tako piše ,pojma nisu stranci imali ko je ko poslikaju i uhvate se noge

Ima li kakvih slika s lijeve obale dok je bila pod Srbima, uže gradsko jezgro, ili barem Bijelo polje, Blagaj, Podveležje ?
Slabo,davno je neki lik,više se ni imena foruma ne sjećam stavio upload-ovo na jedan fajl pa sam skino uglavnom sve se iste mogu naći na internetu,samo na nekim piše čije su,a na nekim ne uglavnom gradska zona 93,tu i tamo ima slika iz 92.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#124 Re: Mostar u ratu

Post by Apoll0 »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#125 Re: Mostar u ratu

Post by asurbanipal »

Post Reply