MORALNOST BEZ BOGA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#801 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by VerticalHairFactor »

despina wrote:
VerticalHairFactor wrote:

Dakle vjera u Boga nije garant moralnosti, niti obratno - moralnost je pojava za sebe, i ljudi je jednostavno trebaju, i ona mora biti isključivo ljudska osobina, koju bi ljudi trebali kultivirati, ako žele preživjeti i opstati. Preživjeti i opstati jednako potreba i nužnost.

apsolutno tačno :thumbup:

rekao si da si vjernik, imaš razumna stajališta o vezi ; relaciji bog-moral, moral-nevjernik, vjernik-moral

e vidiš, mene nerviraju vjernici koji sole pamet nevjernicma da su oni na osnovu svog nevjerovanja u boga automatski nemoralni ljudi.

gdje je onaj biser, fabridj...fabrodj... nešto...nemam pojma, koji u svojim teorijama vrijeđa ateiste i naziva ih bludnicima, kurvama, prevarantima, ženama koje se sa svima je.u jer nemaju morala i redovno abortiraju..... :roll:
vidiš, to je njegova slika i pojam ateiste kada je u pitanju moral, a ruku na srce, takvih ima jaaakooo jaakoo puno.
Despina, kako da ti kažem, ja ti baš nisam vjernik u onom klasičnom smislu. :D
Meni je, nekako, duhovniji Ajnštajn od Haruna Jahje, iskreno. Ja sam više prirodan, nego dogmatiziran.
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#802 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by severin »

pa dragi ljudi zar stvarno mislite da cete zivjeti vjecno? :) da poslje smrti nema nista i da se meso i kosti samo pokrece
pa zar na ovome svijetu dolazi sve samo od sebe..zivite u zabludi
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#803 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by despina »

severin wrote:pa dragi ljudi zar stvarno mislite da cete zivjeti vjecno? :) da poslje smrti nema nista i da se meso i kosti samo pokrece
pa zar na ovome svijetu dolazi sve samo od sebe..zivite u zabludi

eto ti me prosvijetli :roll:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#804 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by ljubav_aha »

moralnost na pdf filozofija :D
User avatar
Steve Nash
Posts: 321
Joined: 10/06/2011 03:01

#805 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by Steve Nash »

Nešto nemam vremena da iscitavam 30+ stranica postova, al moram da se upišem. Vec nekih godinu-dvije se nalazim u nekoj zoni "ni tamo ni vamo", valjda su to te godine (22), pa sam iz tog razloga dosta citao o religijama uopšte i uglavnom stekao utisak da je vjerovanje, odnosno religija, odlicno za ljude koji mogu prihvatiti takve stvari bez potrebe za logickim ispitivanjem stvari. Za nas ostale tu je etika. Jedini problem s etikom, odnosno jedina prednost koju religija ima u odnosu na etiku je osjecaj pripadnosti jednom dijelu covjecanstva koji religijski obredi i rituali ugrađuju u covjeka. Ali sto se morala tice apsolutno je ravnopravna. Tako da vjerovati ili ne vjerovati je za mene isto sve dok svoje stavove ne namcete drugim ljudima.
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#806 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by Obskurni »

severin wrote:pa dragi ljudi zar stvarno mislite da cete zivjeti vjecno? :) da poslje smrti nema nista i da se meso i kosti samo pokrece
pa zar na ovome svijetu dolazi sve samo od sebe..zivite u zabludi
Nevjerovatno koliko ljudski egoizam seže. K tome cisti potez ocajnika kada se nema šta drugo reci.
Usput, VerticalHairFactor svaka cast n apostu. Jedan si od pametnijih i normalnijih ljudi koji postaju ovdje a identificiraju se sa vjerom. Ti i arzulah ste divni ljudi i poštujem vas neizmjerno.
Fabridjijo
Posts: 129
Joined: 22/08/2007 11:54
Location: Sjever

#807 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by Fabridjijo »

despina wrote:
VerticalHairFactor wrote:

Dakle vjera u Boga nije garant moralnosti, niti obratno - moralnost je pojava za sebe, i ljudi je jednostavno trebaju, i ona mora biti isključivo ljudska osobina, koju bi ljudi trebali kultivirati, ako žele preživjeti i opstati. Preživjeti i opstati jednako potreba i nužnost.

apsolutno tačno :thumbup:

rekao si da si vjernik, imaš razumna stajališta o vezi ; relaciji bog-moral, moral-nevjernik, vjernik-moral

e vidiš, mene nerviraju vjernici koji sole pamet nevjernicma da su oni na osnovu svog nevjerovanja u boga automatski nemoralni ljudi.

gdje je onaj biser, fabridj...fabrodj... nešto...nemam pojma, koji u svojim teorijama vrijeđa ateiste i naziva ih bludnicima, kurvama, prevarantima, ženama koje se sa svima je.u jer nemaju morala i redovno abortiraju..... :roll:
vidiš, to je njegova slika i pojam ateiste kada je u pitanju moral, a ruku na srce, takvih ima jaaakooo jaakoo puno.
jel se ovo na mene odnosilo :? ako je prisjeti me gdje i kada sam ja to izjavio? ako tvrdis da jesam to je notorna laz!
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#808 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by nihil_ »

Moral je kad radis ono sto je uredu bez obzira jesu ti to drugi rekli a vjera je kad radis ono sto su ti drugi rekli bez obzira je li u redu ili nije...
Zato besmisleno je tvrditi da su vjernici moralni a nevjernici nemoralni...Sotonizam se moze smatrati religijom...jesu li i oni moralni?

fabridjo zar ti nisi reko da neces vise raspravljati :lol: :-)
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#809 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by Obskurni »

Hmmm, pa sad ne znam da li se sotonizam moze klasifikovati kao religija.
Radi se o kompletnom odbacivanju bilo kakvih utjecaja i postojanja natprirodnih sila. Bazira se na fokusiranju sebe i razvijanju intelekta bez zavisnosti od viših sila.
Onako, nešto kao Grčka u antici samo bez religije.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#810 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by mariner »

Najgora stvar je u tome sto niko nikad ne pit samog sebe koliko lupa gluposti sa svojim misljenjem i stavovima. Mislim na zabludu koju ne vidimo a mislimo da je istinita stvar.

Za moralnost se mora ici u sirinu i daljinu sa opazanjima, i vrlo brzo se dolazi do zavrzlame i relativiteta pa na krajuu i do teskog razocarenja u zivot uopse.
Jedan vjernik obavlja svoje obrede i naloge svog pravilnik avjere i kaze za sebe da je moralan ! Moralan, ali dali moze svaki aspekt svog aponasanja sagledati, dali mu sta promakne iz vidnog polja ili saznjanja ? Navno da promakne ! Svaki covjek vidi samo onoliko koliko mu godi njegovom egu, narcisticka orijentacija, tesko ko vidi ( osim ako namjerno to cini) svoje greske i kontradikcije u ponasanju i djelanju, jer narcizam ega je ono sto nas stiti od ranjivosti i tjeskobe. Pa tako stalno projektujemo svoje misljenje i stavove a onaj koji se samosvjesniji manje projektuje ili onaj koji ima toliki obim svijesti da sve sagledava odjednom, taj ne projektuje, ali takav ideal ne nemoguc u realnosti. Neko za sebe kaze moralan sam, jer se trudim da sve bude kako trebe bez greske. On misli da j emoralan, a uistinu nije, jer zavisi sta je moral uopste. Da covjek nije bice koj eima svjesnu i nesvjesnu psihicku sferu stvar bi bila laksa,ali ta nesvjesna sfera pravi ponekad problem i ego narcisticka obrana ( ipak bez nje bi bili ranjivi) Za hindusa je nemoralno ubiti zivotinju i hraniti se s njom, ali za zapadnog vjernika ( islam, krisvcanstvo, judeiz.)je to moralno i tu ne vidi ikakvu gresku u postupku ubijanja. Vec je ovdje vidljiv mali relativizam morala. Hitler je violio pomilovati malu djecu i primiti cvijece, voliti pse i macke i naravno mnoge ljude oko sebe, ali on ne vidi da nemoralnost preovladava u njegovom zivotu ( ubijanje ) ili vidi a misli i drzi da to tako treba radi vecih ideala i dobra na zemlji.. Ubijanje je najveci nemoral, ali opet filozofko pitanje : kakvo ubijanje i radi cega? Ako umiremo od gladi ubiti zivotinju radi prehrane nije nemoralno, ali ubiti je onako bez potrebe je nemoralno, totalno britalno i nekulturno, primitivno, zvjerski akt. Zivotinja je ubijena, to je cin, a radi cega vise nije ni bitno , vazno je da je ubijena. To je jako nemoralno i nije oprostivo. Opravdanja ne piju vode.
Onda neko kaze vazno je ne ubiti covjeka a zivotinju mozemo. Po cemu to treba i naosnovu cega razlikovati ziva bica, po kategorijama, velicini, rasi ili bitnosti za nas? Moral je relativna stvar i sredstvo ontrole populacije a i sredstvo ogromnih problema u drustvu i prirodi. Sto je to tako niko nikad nece dati odgovor, samo nagadjati do beskraja.
Ovdje bacam akcent na '' slabost covjeka kao bica'' Slabost i nemoc pred prirodom i sobom uopse ga tjera u ocaj i beznadedje, ali uvijek ego narcisticki pronadje neku zanimaciju ili zabludu kako biu sebi pribaviuo ravnotezu ili neki smisao u zivotu. Dali stvarno smisao covjeka predstavlja osvjescenje svega oko sebe i samog sebe i tako spasenje od potopa kontradikcija i zabluda koje prozimaju zivot. Ali nikad ne zaboraviti, covjek je ne savrsen i potpun cilj osvjescenja je nemoguc .
Pozdrav
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#811 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by nihil_ »

Obskurni wrote:Hmmm, pa sad ne znam da li se sotonizam moze klasifikovati kao religija.
Radi se o kompletnom odbacivanju bilo kakvih utjecaja i postojanja natprirodnih sila. Bazira se na fokusiranju sebe i razvijanju intelekta bez zavisnosti od viših sila.
Onako, nešto kao Grčka u antici samo bez religije.
hmmm zasto se onda zovoe sotonizam ako odbacuje sve natrpirodne sile
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#812 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by despina »

Fabridjijo wrote:
despina wrote:
VerticalHairFactor wrote:

Dakle vjera u Boga nije garant moralnosti, niti obratno - moralnost je pojava za sebe, i ljudi je jednostavno trebaju, i ona mora biti isključivo ljudska osobina, koju bi ljudi trebali kultivirati, ako žele preživjeti i opstati. Preživjeti i opstati jednako potreba i nužnost.

apsolutno tačno :thumbup:

rekao si da si vjernik, imaš razumna stajališta o vezi ; relaciji bog-moral, moral-nevjernik, vjernik-moral

e vidiš, mene nerviraju vjernici koji sole pamet nevjernicma da su oni na osnovu svog nevjerovanja u boga automatski nemoralni ljudi.

gdje je onaj biser, fabridj...fabrodj... nešto...nemam pojma, koji u svojim teorijama vrijeđa ateiste i naziva ih bludnicima, kurvama, prevarantima, ženama koje se sa svima je.u jer nemaju morala i redovno abortiraju..... :roll:
vidiš, to je njegova slika i pojam ateiste kada je u pitanju moral, a ruku na srce, takvih ima jaaakooo jaakoo puno.
jel se ovo na mene odnosilo :? ako je prisjeti me gdje i kada sam ja to izjavio? ako tvrdis da jesam to je notorna laz!

na temi koju su administratori izbrisali. u jednoj rečenici si rekao kako žene koje ne vjeruju u boga, imaju veće preddispozicije da žive "bludničkim životom" (ovo nije doslovni citat, ali je bilo u tom kontekstu). mislim da je bila tema o novoj godini i islamskoj zajednici.
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#813 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by Obskurni »

nihil_ wrote:
Obskurni wrote:Hmmm, pa sad ne znam da li se sotonizam moze klasifikovati kao religija.
Radi se o kompletnom odbacivanju bilo kakvih utjecaja i postojanja natprirodnih sila. Bazira se na fokusiranju sebe i razvijanju intelekta bez zavisnosti od viših sila.
Onako, nešto kao Grčka u antici samo bez religije.
hmmm zasto se onda zovoe sotonizam ako odbacuje sve natrpirodne sile
Pa onako, mislim da su uzeli to ime zato što je Lucifer izvršio pobunu protiv Boga pa tako i oni. Odbacuju bilo koji oblik i postojanje natprirodne sile i bave se samo antropoloskim i filozofskim pitanjima.
A i bolje ce se reklamirati ako se zove Sotonizam :D
Iscitaj malo o Antonu LaVeyu i informiši se o tome. Zanimljivo je i ne fokusira se na ispijanju krvi djevica i prizivanju đavola :D
Fabridjijo
Posts: 129
Joined: 22/08/2007 11:54
Location: Sjever

#814 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by Fabridjijo »

despina wrote:
gdje je onaj biser, fabridj...fabrodj... nešto...nemam pojma, koji u svojim teorijama vrijeđa ateiste i naziva ih bludnicima, kurvama, prevarantima, ženama koje se sa svima je.u jer nemaju morala i redovno abortiraju..... :roll:
vidiš, to je njegova slika i pojam ateiste kada je u pitanju moral, a ruku na srce, takvih ima jaaakooo jaakoo puno.
na temi koju su administratori izbrisali. u jednoj rečenici si rekao kako žene koje ne vjeruju u boga, imaju veće preddispozicije da žive "bludničkim životom" (ovo nije doslovni citat, ali je bilo u tom kontekstu). mislim da je bila tema o novoj godini i islamskoj zajednici.
U gornjem boldanom si mnogo toga vise nabrojala. Nejse, znam da to nikad ovdje nisam izjavio i ocito je da si me zamijenila s nekim. I bio bi red da mi se izvines ali kako hoces...
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#815 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by despina »

Fabridjijo wrote:
despina wrote:
gdje je onaj biser, fabridj...fabrodj... nešto...nemam pojma, koji u svojim teorijama vrijeđa ateiste i naziva ih bludnicima, kurvama, prevarantima, ženama koje se sa svima je.u jer nemaju morala i redovno abortiraju..... :roll:
vidiš, to je njegova slika i pojam ateiste kada je u pitanju moral, a ruku na srce, takvih ima jaaakooo jaakoo puno.
na temi koju su administratori izbrisali. u jednoj rečenici si rekao kako žene koje ne vjeruju u boga, imaju veće preddispozicije da žive "bludničkim životom" (ovo nije doslovni citat, ali je bilo u tom kontekstu). mislim da je bila tema o novoj godini i islamskoj zajednici.
U gornjem boldanom si mnogo toga vise nabrojala. Nejse, znam da to nikad ovdje nisam izjavio i ocito je da si me zamijenila s nekim. I bio bi red da mi se izvines ali kako hoces...

duboko bih se izvinula da sam pogriješila, ali se zaista sjećam da si to bio ti, upamtila sam jer me iznerviralo poređenje.
ako nekim čudom to ti nisi napisao, unaprijed se izvinjavam Fabridjijo, eto, sada sam ti ime zapamtila ;-)
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#816 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by quasar »

Sjecam se tog posta, ali mi se cini da to nije fabridjijo postao. Ima ga citiranog i po drugim temama, takav je to biser bio. Naravno da je i mene jako uvrijedilo, jer imam dvije odrasle kceri koje dijele moje svjetonazore, i po svemu mogu biti uzor vrsnjacima, a neki polupismeni idiot se nasao da procjenjuje njihovu moral i etiku prema svom, drogama spaljenom, poimanju svijeta.
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#817 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by despina »

quasar wrote:Sjecam se tog posta, ali mi se cini da to nije fabridjijo postao. Ima ga citiranog i po drugim temama, takav je to biser bio. Naravno da je i mene jako uvrijedilo, jer imam dvije odrasle kceri koje dijele moje svjetonazore, i po svemu mogu biti uzor vrsnjacima, a neki polupismeni idiot se nasao da procjenjuje njihovu moral i etiku prema svom, drogama spaljenom, poimanju svijeta.

ako se sjećaš da nije bio fabridjijo, onda se zaista izvinjavam, ali bi me zanimalo ko je to napisao.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#818 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by quasar »

despina wrote:
quasar wrote:Sjecam se tog posta, ali mi se cini da to nije fabridjijo postao. Ima ga citiranog i po drugim temama, takav je to biser bio. Naravno da je i mene jako uvrijedilo, jer imam dvije odrasle kceri koje dijele moje svjetonazore, i po svemu mogu biti uzor vrsnjacima, a neki polupismeni idiot se nasao da procjenjuje njihovu moral i etiku prema svom, drogama spaljenom, poimanju svijeta.

ako se sjećaš da nije bio fabridjijo, onda se zaista izvinjavam, ali bi me zanimalo ko je to napisao.
sad, ne mogu da se sjetim, ali mi fabridjijo ne zvoni.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#819 Re: MORALNOST BEZ BOGA

Post by NIN »

...gledam ja nema vas kad, ono, vam se preselili :D

...e ne more :wink:
Locked