Moralna Dilema

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#26 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

VeriBizi wrote:
Da li bi ti volio da znaš kakve su te karte zapale ili i kad si ti u pitanju smatraš da je ignorance bliss?
Ja lično bih, ali ima osoba koje se boje smrti, pa njima ne bi bilo dobro reći da će umrijeti za mjesec, dva ili pola godine, bolje im bilo pružati nadu da će se "izvući".
User avatar
VeriBizi
Posts: 2565
Joined: 01/08/2011 11:00
Location: Sarajevo

#27 Re: Moralna Dilema

Post by VeriBizi »

Ali ima i ovakvih ko mi. Bio teista ili ateista - daj da znam kakav mi je grah. :) Mislim da je laž samo u rijetkim slučajevima dobar izbor.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#28 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

VeriBizi wrote:Ali ima i ovakvih ko mi. Bio teista ili ateista - daj da znam kakav mi je grah. :) Mislim da je laž samo u rijetkim slučajevima dobar izbor.
Ma najbolje bi bilo nikada ne lagati, ali eto u ovim slučajevima treba procijeniti da li osoba može podnijeti istinu, ili će
joj istina još veću patnju prouzrokovati.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#29 Re: Moralna Dilema

Post by pussysmoke »

Great Cornholio wrote:A ko je doktor da zna kad će Bog uzeti nečiju dušu. Vidiš, ti si ateista i zato ne vjeruješ u čuda, ne vjeruješ da i Bog nekome može pomoći da ozdravi , kad ga svi drugi otpišu. Drugo, zbog toga što si ateista ti ne vjeruješ da postoji život poslije ovozemaljskog i zato smrt doživljavaš kao kraj, i zato je razumljivo da imaš ovakav stav, jer onaj ko vjeruje U Boga on vjeru u život ne gubi ni kad vidi da mu tijelo umire, i zato nema potrebu da se oprašta i kad mu neki ljekar " izda smrtnu presudu".
Ka se prvi put operisala mojoj mami su prognozirali da neće živjeti ni godinu dana, to joj je prognozirala doktorica koja ju je operisala, ali na svu sreću njeno liječenje je nastavila doktorica koja je imala malo puno više vjere, a i mama joj se svidjela zato što je bila borac 8-) pa je ona poživjela 5 godina . Borili smo se svi zajedno , bilo je poraza i pobjeda, i na kraju nas je i Bog "nagradio", učinio je da mama ode , ne u mukama i strahu, već ponosno, boreći se do zadnjeg daha, tijelo nije izdržalo, ali duša jeste.

Mama, hvala ti što si nam pokazala kako se bori za život, vidimo se gore.
Kao i obično, dosta stvari koje mi odgovaraju u tvojim postovima, ali i dosta toga što "ne kontam". :sax:
Mi ne znamo, bog zna (ali nam ne govori), a doktori su u većini slučajeva u pravu kada je u pitanju očekivanje smrti zbog teške bolesti. Ne vjerujem da će mi molitve pomoći, ali vjerujem u zdravu ishranu, u vježbanje, u pozitivno razmišljanje, u pozitivnu energiju koju prenose dobri ljudi, u medicinu (do određene granice).
Great Cornholio wrote:I još nešto, ja sam siguran da već sada postoji otkriven lijek za rak, samo farmaceutske kuće ne žele da ga stave u masovnu upotrebu, zato što bi time izgubili ogromnu zaradu koju zarađuju na kemoterapijama. Ali, staće i njima Neko u kraj...
Slažem se u potpunosti kada je ovo u pitanju.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#30 Re: Moralna Dilema

Post by casanova123 »

ja da sam bolestan i da mi je preostalo jos malo zivota, bih volio to da znam... iskoristio bih to na najbolji moguci nacin.. ali sam siguran da bih bio ono sjeban doslovno(nema druge rijeci za opisati).. mislim, heeej... hoces da legnes da spavas i razmisljas u fazonu sta ako se sutra ne probudim, hocul umrijeti, gdje mi je porodica, da ih zagrlim jos jednom i tako to.. veoma tesko razdoblje bi to bilo, ali definitno bih volio kad bih to znao i sigurno ne bih za to rekao svojoj porodici.. doktori trebaju to da kazu pacijentu a ne clanovima porodice.. njima je sgurno jos teze, jer samo razmisljaju o tome kako ce covjek da umre, kako ce ih napustiti i tako.. to je kao da samo cekas kad ces covjeka pokopati.. to su onda mjeseci strave, depresije i svega ostalog..

da sam bolestan, trazio bih koliko god para imam da dignem i od porodice(da nemam), i proveo bih se sigurno maksimalno sto mogu.. uzivao bih u ljepotama ovog svijeta, u ljudima, u svemu doslovno..
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#31 Re: Moralna Dilema

Post by miki.ba »

Ja licno ne bi volio saznati da cu umrijeti za dva mjeseca, zato smatram da ne bi ni trebao reci nekome da ce umrijeti.
Ko god misli da bi volio saznati površno gleda na te stvari, vecinom bi se ti zadnji dani života sveli na patnju, na razmišljanje šta bi bilo da je bilo, a ne na neki provod, ko je to u stanju provoditi se znajuci da ce umrijeti za nekoliko mjeseci. Predpostavljam da je to bolestan covjek koji i da nece umrijeti nije u stanju za neki provod.
Sama zamisao da nikada više neceš vidjeti svoju djecu, porodicu i prijatelje vjerovatno bi mu otežali ostatak života ma koliko vjernik bio.
Ako je covjek dužan neki kredit opteretit ce se da ga vrati, ako u životu nije dovoljno djeci ostavio opet ce se opteretiti, ne vidim ni jedan razlog da mu se kaže.
Price o provodima posljednjih dana života postoje samo u filmovima.
Dozvolimo covjeku da uživa u utakmici ne znajuci da mu je zadnja jer ako sazna ni u njoj nece uživati.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#32 Re: Moralna Dilema

Post by kojeime »

"Ali, staće i njima Neko u kraj..."

Meni se cini, onoliko koliko poznajem istoriju, da Neko jos nikome takvom nije stao u kraj. Ako i jeste, onda samo nekima, nije svima koji su zasluzili. Ali, ljudski je nadati se, pa cak i kada je ta nada iluzorna.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#33 Re: Moralna Dilema

Post by kojeime »

miki.ba wrote:Ja licno ne bi volio saznati da cu umrijeti za dva mjeseca, zato smatram da ne bi ni trebao reci nekome da ce umrijeti.
Ko god misli da bi volio saznati površno gleda na te stvari, vecinom bi se ti zadnji dani života sveli na patnju, na razmišljanje šta bi bilo da je bilo, a ne na neki provod, ko je to u stanju provoditi se znajuci da ce umrijeti za nekoliko mjeseci. Predpostavljam da je to bolestan covjek koji i da nece umrijeti nije u stanju za neki provod.
Sama zamisao da nikada više neceš vidjeti svoju djecu, porodicu i prijatelje vjerovatno bi mu otežali ostatak života ma koliko vjernik bio.
Ako je covjek dužan neki kredit opteretit ce se da ga vrati, ako u životu nije dovoljno djeci ostavio opet ce se opteretiti, ne vidim ni jedan razlog da mu se kaže.
Price o provodima posljednjih dana života postoje samo u filmovima.
Dozvolimo covjeku da uživa u utakmici ne znajuci da mu je zadnja jer ako sazna ni u njoj nece uživati.
Smrt je neizbjezna. Jedino sta covjeku preostaje je da pronadje nacin da se emotivno sa tim pomiri. Ko to uspije, svejedno mu je zna li ili ne kada ce umrijeti jer odlazi mirno. Da je tesko, jeste. Da li je nemoguce, ne znam.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#34 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

kojeime wrote:
Smrt je neizbjezna. Jedino sta covjeku preostaje je da pronadje nacin da se emotivno sa tim pomiri. Ko to uspije, svejedno mu je zna li ili ne kada ce umrijeti jer odlazi mirno. Da je tesko, jeste. Da li je nemoguce, ne znam.
Da, smrt je neizbježna, ali ja mislim da se čovjek ne treba pomiriti s tim da je smrt definitivni kraj, ja vjerujem da nije, i zbog toga je se ne plašim toliko, a normalno je da je se svi mi plašimo, jer čovjek se plaši stvari koje ne poznaje.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#35 Re: Moralna Dilema

Post by miki.ba »

Great Cornholio wrote:
kojeime wrote:
Smrt je neizbjezna. Jedino sta covjeku preostaje je da pronadje nacin da se emotivno sa tim pomiri. Ko to uspije, svejedno mu je zna li ili ne kada ce umrijeti jer odlazi mirno. Da je tesko, jeste. Da li je nemoguce, ne znam.
Da, smrt je neizbježna, ali ja mislim da se čovjek ne treba pomiriti s tim da je smrt definitivni kraj, ja vjerujem da nije, i zbog toga je se ne plašim toliko, a normalno je da je se svi mi plašimo, jer čovjek se plaši stvari koje ne poznaje.
Plašiš se zato što vjeruješ, što znaci da ne znaš, da znaš ne bi se plašio i ako ne poznaješ.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#36 Re: Moralna Dilema

Post by harač »

Great Cornholio wrote:
Vidiš, ti si ateista (...) tijelo nije izdržalo, ali duša jeste.
kontradiktoran si. upravo zato što si vjernik ne bi trebalo da bude straha i užasa od smrti. upravo vi vjerujete da je smrt haman pa trivijalan događaj, da ćete se nakon smrti instantno teleportirati na neko puno ljepše mjesto bez patnje, bola i itd. također, iako je želja za produženjem ovog ovozemaljskog života svakako opravdana (s ateističke tačke gledišta), upravo za vjernike je smrt bolji izbor: time si bliže bogu, ideš na puno ljepše mjesto, za koje je ovaj život bio trivijalna predigra, a drugi će ti se (ako zasluže) i pridružiti

(ukratko: vjerovatno ispravna odluka, ali iz pogrešnih razloga)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#37 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

miki.ba wrote: Plašiš se zato što vjeruješ, što znaci da ne znaš, da znaš ne bi se plašio i ako ne poznaješ.
Da, ne znam šta će se desiti kad umrem, ali znam da se manje plašim smrti zato što vjerujem da smrt nije kraj.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#38 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

harač wrote:
Great Cornholio wrote:
Vidiš, ti si ateista (...) tijelo nije izdržalo, ali duša jeste.
kontradiktoran si. upravo zato što si vjernik ne bi trebalo da bude straha i užasa od smrti. upravo vi vjerujete da je smrt haman pa trivijalan događaj, da ćete se nakon smrti instantno teleportirati na neko puno ljepše mjesto bez patnje, bola i itd. također, iako je želja za produženjem ovog ovozemaljskog života svakako opravdana (s ateističke tačke gledišta), upravo za vjernike je smrt bolji izbor: time si bliže bogu, ideš na puno ljepše mjesto, za koje je ovaj život bio trivijalna predigra, a drugi će ti se (ako zasluže) i pridružiti

(ukratko: vjerovatno ispravna odluka, ali iz pogrešnih razloga)
Nisam ba kontradiktoran, pa i vjernici su ljudi, a svi se ljudi plaše nečega što ne poznaju i za šta znaju da može biti bolno.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#39 Re: Moralna Dilema

Post by miki.ba »

@Great Cornholio
Vratimo se temi, bi li ti volio da ti kažu da umireš za mjesec dana il ne?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#40 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

miki.ba wrote:@Great Cornholio
Vratimo se temi, bi li ti volio da ti kažu da umireš za mjesec dana il ne?
Ja bih volio da poginem u tuči , u 80-toj godini 8-) :lol:

Šalim se, ja mislim da to meni ne bi morali govoriti, mislim da bi sam, na osnovu simptoma, mogao zaključiti da bolujem od neke neizlječive bolesti i da mi se bliži smrt.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#41 Re: Moralna Dilema

Post by kojeime »

:Šalim se, ja mislim da to meni ne bi morali govoriti, mislim da bi sam, na osnovu simptoma, mogao zaključiti da bolujem od neke neizlječive bolesti i da mi se bliži smrt."

Ne gubi se zivot samo od bolesti. Gine se u saobracajnoj nesreci, pozaru, ubijen zalutalim metkom, ubijen od strane manijaka, itd. a za to nema simptoma i ne moze se predosjetiti.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#42 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

@kojeime, valja nam svima umrijeti, svi se mi plašimo smrti, neko više a neko manje, ja bih volio da se ne patim, pa zato i ne bi bilo loše da me pogodi zalutali metak, negdje na nekoj svadbi, i to u trenutku kad sam u super raspoloženju.
Eh :sad: pusti snovi :lol:
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#43 Re: Moralna Dilema

Post by pussysmoke »

Great Cornholio wrote:@kojeime, valja nam svima umrijeti, svi se mi plašimo smrti, neko više a neko manje, ja bih volio da se ne patim, pa zato i ne bi bilo loše da me pogodi zalutali metak, negdje na nekoj svadbi, i to u trenutku kad sam u super raspoloženju.
Eh :sad: pusti snovi :lol:
Pa da drugima pokvariš veselje! :evil:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#44 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

pussysmoke wrote:
Great Cornholio wrote:@kojeime, valja nam svima umrijeti, svi se mi plašimo smrti, neko više a neko manje, ja bih volio da se ne patim, pa zato i ne bi bilo loše da me pogodi zalutali metak, negdje na nekoj svadbi, i to u trenutku kad sam u super raspoloženju.
Eh :sad: pusti snovi :lol:
Pa da drugima pokvariš veselje! :evil:
Jest vala, u pravu si,sebično s moje strane :oops: Onda biram da me pogodi meteor kad sam super raspoložen :D
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#45 Re: Moralna Dilema

Post by pussysmoke »

Great Cornholio wrote:Jest vala, u pravu si,sebično s moje strane :oops: Onda biram da me pogodi meteor kad sam super raspoložen :D
Znao sam. Hoćeš popularnost! Pa da te "provlače" po novinama. Prvi čovjek kojeg je ubio meteor. :evil:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#46 Re: Moralna Dilema

Post by Avetinho »

Great Cornholio wrote:
I još nešto, ja sam siguran da već sada postoji otkriven lijek za rak, samo farmaceutske kuće ne žele da ga stave u masovnu upotrebu, zato što bi time izgubili ogromnu zaradu koju zarađuju na kemoterapijama.
Ali, staće i njima Neko u kraj, i zato ne gubite nadu u život ni kad vas otpišu.
Ja isto vjerujem da Pape i Imami znaju da nema boga, ali ne zele da to javno objave jer bi izgubili ogromnu zaradu na krstovima i polumjesecima, Biblijama i Kuranima.
Ali, staće i njima neko u kraj, i zato ne gubite nadu ni kad vas posalju po zapis kod hodze.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#47 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Ja Sam Odavle wrote:
Great Cornholio wrote:
I još nešto, ja sam siguran da već sada postoji otkriven lijek za rak, samo farmaceutske kuće ne žele da ga stave u masovnu upotrebu, zato što bi time izgubili ogromnu zaradu koju zarađuju na kemoterapijama.
Ali, staće i njima Neko u kraj, i zato ne gubite nadu u život ni kad vas otpišu.
Ja isto vjerujem da Pape i Imami znaju da nema boga, ali ne zele da to javno objave jer bi izgubili ogromnu zaradu na krstovima i polumjesecima, Biblijama i Kuranima.
Ali, staće i njima neko u kraj, i zato ne gubite nadu ni kad vas posalju po zapis kod hodze.
Sve je biznis kad je medicina u pitanju, znaš li ti koje bi ogromne pare izgubile farmaceutske kuće izgubile kad bi se pronašao lijek protiv karcinoma, kad bi se prekinula praksa liječenja kemoterapijama koje uništavaju i ono što nije zdravo i ono što je zdravo i za koje se daju ogromni novci. Ja ne mogu prihvatiti to da je nemoguće naći lijek koji će uništavati samo nezdrave ćelije, poštediti zdrave, i vjerujem da je takav lijek već otkriven, ali se ne želi staviti u masovnu upotrebu zbog toga što bi farmaceutske kuće tada bile na gubitku, jer im se više isplati da oboljele od raka liječe duže vrijeme skupim kemoterapijama, ne bi im se isplatilo to da se oboljeli izliječe brzo.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#48 Re: Moralna Dilema

Post by Avetinho »

Great Cornholio wrote:
Ja Sam Odavle wrote:
Great Cornholio wrote:
I još nešto, ja sam siguran da već sada postoji otkriven lijek za rak, samo farmaceutske kuće ne žele da ga stave u masovnu upotrebu, zato što bi time izgubili ogromnu zaradu koju zarađuju na kemoterapijama.
Ali, staće i njima Neko u kraj, i zato ne gubite nadu u život ni kad vas otpišu.
Ja isto vjerujem da Pape i Imami znaju da nema boga, ali ne zele da to javno objave jer bi izgubili ogromnu zaradu na krstovima i polumjesecima, Biblijama i Kuranima.
Ali, staće i njima neko u kraj, i zato ne gubite nadu ni kad vas posalju po zapis kod hodze.
Sve je biznis kad je medicina u pitanju, znaš li ti koje bi ogromne pare izgubile farmaceutske kuće izgubile kad bi se pronašao lijek protiv karcinoma, kad bi se prekinula praksa liječenja kemoterapijama koje uništavaju i ono što nije zdravo i ono što je zdravo i za koje se daju ogromni novci. Ja ne mogu prihvatiti to da je nemoguće naći lijek koji će uništavati samo nezdrave ćelije, poštediti zdrave, i vjerujem da je takav lijek već otkriven, ali se ne želi staviti u masovnu upotrebu zbog toga što bi farmaceutske kuće tada bile na gubitku, jer im se više isplati da oboljele od raka liječe duže vrijeme skupim kemoterapijama, ne bi im se isplatilo to da se oboljeli izliječe brzo.
Pa zasto bi to ogranicio samo na karcinom? Osim toga znas li koliko razlicitih oboljenja ima koje sve trpaju u istu grupu "karcinom"? Zasto taj recept zarade ne primijene i na boginje, kugu, bjesnilo, lepru, posjekotine, prehladu i gripu? Propade im silni profit.

Znas li koliko se ljudi na planeti bavi medicinom? Znas li koji su im motivi? Mozes li zamisliti kako je tolikom broju ljudi tesko cuvati tajnu i mozes li zamisliti slavu i novce koju ce pokupiti prva grupa ljudi koja dokaze da ima ovakav lijek u rukama?

Ne bih rekao.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#49 Re: Moralna Dilema

Post by Great Cornholio »

Ja Sam Odavle wrote: Pa zasto bi to ogranicio samo na karcinom? Osim toga znas li koliko razlicitih oboljenja ima koje sve trpaju u istu grupu "karcinom"? Zasto taj recept zarade ne primijene i na boginje, kugu, bjesnilo, lepru, posjekotine, prehladu i gripu? Propade im silni profit.

Znas li koliko se ljudi na planeti bavi medicinom? Znas li koji su im motivi? Mozes li zamisliti kako je tolikom broju ljudi tesko cuvati tajnu i mozes li zamisliti slavu i novce koju ce pokupiti prva grupa ljudi koja dokaze da ima ovakav lijek u rukama?

Ne bih rekao.
Prošlo je vrijeme nauke radi nauke kojom su se bavili naučnici kojima je motiv bio isključivo istina, danas je i nauka, kao i sve drugo podređena profitu malog broja superbogataša ( onih 5 % koji drže 95 % svjetskog kapitala ), koji drže sve pod svojom šapom, koji ne prepuštaju ništa slučaju, sve ono što bi im smanjilo zaradu i uticaj se koči ili odbacuje.

Neko od nas dvojice je u pravu, ko, budućnost če pokazati.
Baltazar008
Posts: 17
Joined: 07/06/2012 09:12

#50 Re: Moralna Dilema

Post by Baltazar008 »

Vjerujem da se neke stvari drze tajnom od obicne raje ali nije to bas toliko koliko se napucava sigurno. Da ima lijek za karcinom (oficijelni) kad vec ude u kasniju fazu i kad postane tesko stanje mislite da bi umro Steve Jobs, bar je on sebi mogao priustiti to, a vjerujem da je imao i "poznanstva".

Ja bih volio da znam da bolujem, nek patim i nek dumam al bolja je istina o bilo koje lazi, da odem dostojanstveno a ne da se ko nesto nadam i drugi me tjese kao bit ce a znaju da nece ... svima je gore u toj situaciji.
Post Reply