Moj prvi posao u Kanadi

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
zlatana
Posts: 3
Joined: 23/04/2005 15:15

#1 Moj prvi posao u Kanadi

Post by zlatana »

Nova u Kanadi :)
Voljela bih cuti Vasa iskustva po dolasku.Svjesna sam da ce prvi mjeseci biti najteze. Mora se smjestiti ,naci prvi posao,kupiti namjestaj itd.
Sta bih ja mogla raditi za pocetak za "srednjim "znanjem jezika a da nije najminimalnije placeno.(7-8 dolara).
Nemojte da pomislite da sam razmazena i da pucam na samo velike plate, ali treba djecu nahraniti ,obuci ,platiti kiriju ,skolu itd .. Sa minimalcem necu sve ovo moci.
Hajde pisite kako su prosli Vasi "prvi dani" u dijaspori.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32227
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2

Post by Bobi »

1. Udaj se :D
zlatana
Posts: 3
Joined: 23/04/2005 15:15

#3

Post by zlatana »

Sta ce na to reci moj muz? :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32227
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#4

Post by Bobi »

Citajuci tvoj post dodje se do zakljuchka da si samohrana majka :) .A sta on radi...obilazi lokalne kafane :-) ?
zlatana
Posts: 3
Joined: 23/04/2005 15:15

#5

Post by zlatana »

Pa i on ce da radi :-D
Usput pitanje, da li ti obilazis neke nase klubove?Ima li mjesta gdje se okuplja raje iz BiH?
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#6

Post by Harrys »

Ja nisam u Kanadi,ali mislim da je svugdje slican problem.
Moj ti je savjet da se prvu godinu malo "stisnes" sto se tice standarda zivota,dok imas drzavnu pomoc da maksimalno iskoristis za usavrsavanje znanje jezika ,ako prilike dozvole i neku formaciju ili kurs,blisko tvom zanimanju.Vazno je da se i kreces medju onima koji te sponzorisu jer je integracija u sredinu veoma vazna.
Mnogo srece.


GENS UNA SUMUS Jedan smo rod.
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#7

Post by Zadig »

prvi dani u dijaspori... ah rat bijesni...

ja u gastarbajterskom restoranu kuham, pa sanker, pa konobar, pa milion problema, pa iz drzave u drzavu (cak do kanade), pa joj, predugo je to.

Moj ti je savjet da se klonis nasih ljudi koliko mozes.
Gledaj da one koje znas iskoristis za neke informacije, uci jezik, i pokusaj se sto skuplje prodat na trzistu...


good luck
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#8

Post by whow »

znas kako kazu - covjek je covjeku vuk.
Iako postujem zadig-a( kao covjeka ) ovaj put se ne mogu sloziti sa njegovim misljenjem o nasim ljudima . Nego to budi oprezna sa ovim Kanadanima, to su ti lisice .
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#9

Post by digger »

Zadig wrote:...Moj ti je savjet da se klonis nasih ljudi koliko mozes.
Gledaj da one koje znas iskoristis za neke informacije, uci jezik, i pokusaj se sto skuplje prodat na trzistu...
good luck
Evo ga; sad je Zadig "ispeceni." Da ti pravo kazem. kako sam u Kanadi, moj telefonski broj je "unlisted" samo zbog nasih.

Ali, Zadig je mislio drugacije: nemoj se suvise petljati po nasem jugo-nacinu (kao kucni dolasci svakoga koga znas i ne znas).
Najprije, MORAS doci u kontakt s nasima kada trazis posao jer ti tu oni mogu pomoci idejom ili savjetom. Znaju gdje se prima, koliko se placa, gdje ici da kupis ovo ili ono....
Ali, kao "kanadjanin" sada valja da ucis da ne mnora svako znati sta si jucer kuhala i kolika je muzu satnica. Ja srecom nisam morao da idem kroz slican period, ali ti je bolje da nadjes "kanadjane" (bez obzira na rasu i nacionalnost) i da brze naucis jezik.
Kada smo kod jezika, te "soap opera" programi od 1 do 5 popodne na TV su idealni: sve tece sporo, a sve sta kazu mozes da razumijes.

Sa srecom!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#10

Post by nineac »

Zadog je upravu. Kloni s enših ljudi, odlaska na sjela i te gluposti. Samo kukaju kako se prije dobro zivjelo (cast izuzecima), kako nista nevalja tu (ja sam u USA bio, i opet idem). Dok imaju bolje poslove ili znaju više solit će ti pamet, a kada malo odskočiš postanu ljubomori isto paščad!
Nađite neke prave prijatelje koji će vam pokazati neke škole gdje da nešto usavršite, ili ako imate ovdje fakultete da polažete razliku. Ako nemate, neka vam neko pokaže dobre Community college.
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#11

Post by Zadig »

Evo recimo da znas nekoga kao digger, s takvima se mozes druzit
:D
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#12

Post by bpsang »

KAKO POBJECI U DIJASPORU
IMA LI KO DA ME USVOJI :D :D
OVDJE JE KATASTROFA :? :?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#13

Post by pitt »

100_KA wrote:KAKO POBJECI U DIJASPORU
IMA LI KO DA ME USVOJI :D :D
OVDJE JE KATASTROFA :? :?

Zadig trazi novog momka :D:D
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#14

Post by mr2 »

nakon 14 godina vani samo ti mogu savjetovat,privikni se malo i uci jezik sto vise mozes
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#15

Post by neko iz mase »

izbjegavaj VECINU nasih ljudi!!!
pokusaj se upoznati sa vecinom ali odrzati ih na distanci. Trebace ti par godina da prokontas ko je ko, pa se zbog toga ne uvaljuj previse u neka prijateljstva. Kasnije se moze desiti da se uhvatis za glavu i kazes "pa s kim sam se ono druzila". Nisu svi udi isti, jedni bi da ti odmognu i na tvoju muku da se slade jer si u vecim problemima nego oni, a postoje ljudi koji su voljni i zeljni da ti pomognu. Ovih drugih je veoma malo jer su imali previse posla sa ljudima iz prve grupe, pa takodje izbjegavaju previse zblizavanja bilo kakve vrste sa ostatkom nase nacije.
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#16

Post by cHupjahalic@ »

Vjerujem da se @zlatana dobro do sad smjestila, naucila dobro jezik i nasla sebi posao ili mozda se odlucila na skolovanje. :)

A sto se tice druzenja sa bosancima mislim da je povrsno savjetovati jednu odraslu osobu da li ce se druziti sa nasima ili ne.
Moje misljenje je da se uvijek moze naci neko "normalan", tj ljudi koji nisu obuzeti kaficama i tracevima, nego su bas tu da porazgovaraju s` tobom k`o ljudi (slazem se sa ostatkom da je takvih sasvim malo ali - ima i takvih :) ). Nova sredina, novi jezik, susret sa novim tradicijama... u biti SVE pocinjes iz pocetka.
Ne zaboravi svoje, al` da bih se mogla uklopiti u novi krug onda moras postovati i njihovo (ovo je u biti savjet za sve koji upanu u ovakvu situaciju).
Uh... znam kako je (prosla sam i sama sve te faze. Jes` da je tesko u pocetku ali i to prodje). :) :)
Post Reply