Moć molitve!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#26 Re: Moć molitve!

Post by chupacabra »

Molitva ce imati efekta kada vidimo da je nekome sa amputiranom nogom poslije molitve izrasla ista. Sve do tada je samo placebo.

Doktori su radili naucna istrazivanja o efektu molitve na hiljade i hiljade pacijenata u kontrolisanim okolnostima (za grupu A se niko ne moli; za grupu B se mole a pacijenti to ne znaju; za grupu C se mole a pacijenti to znaju). Pacijenti su uglavnom bili srcani bolesnici koje su doktori pratili poslije operacija srca. Ispostavilo se cak da su pacijenti koji su znali da se neko za njih moli, imali procentualno vise komplikacija i duzi oporavak. Znaci gore nego oni za koje se niko nije molio. Pretpostavlja se da je razlog stres uzrokovan cinjenicom da su znali da se hiljade ljudi moli za njih pa su mislili da ce uskoro umrijeti.
Ovakve studije financira fondacija John Templeton (religijska organizacija), kojoj je bilo u interesu da se pokaze efikasnost molitve. Ali nauka je nauka, i svaki put je dokazano suprotno.
Radjeno je vise ovakvih dugorocnih eksperimenata pa cak i metaanalize rezultata od svih radjenih studija. Rezultat uvijek isti. Molitva ima efekta koliko i secerna tableta.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#27 Re: Moć molitve!

Post by arzuhal »

insomnia78 wrote:A molitva "na jezicima"? :-D

Jednom davno, davno u mom proslom zivotu :) sticajem kojekakvih okolnosti, zbog kojekakvih sema sa njima budemo pozvani na rucak i molitvu u jednu evangelisticku zajednicu.
Kod "baptista" kako smo ih mi iz zajebancije zvali mada sumnjam da su imali kakve veze sa baptizmom :lol:

Dosli mi, kamara naroda, svih naroda i narodnosti. Zena, djece, staraca, lijecenih narkomana, zatvorasa, "crème de la crème" a sve to vodi jedan Spanac i njegova zena
Bilo je naglaseno da ko zeli moze prisustvovati samo rucku ali odemo mi na "propovjed" i na molitvu da vidimo kako to izgleda

I da ne duljim :) pici propovjed, nekakav ciko iz SvedskU vazi o nekim djelovima biblije. Poprilicno zanimljivo. Pa malo svjedocenja ljudi kojima je Isus promjenio zivot, pa predavanje, pa ovo, pa ono. Krenuli se mi vec lagano smarati kad poce sou.
Uzese oni gitare i krenuse sa boguugodnim pjesmama. Hajd, vec je lakse. Nisu lose ni pjesme, ni muzika, tapse se (tasun, tasun, tanana :mrgreen: ) al kad se ljudi stadose moliti. :-)
I sad je to frka, galama, svako sebi, onaj usto, drugi pjeva, baba place. U po' svega toga poce zena od ovog spanca pricati na nekakvom, ljudima nepoznatom jeziku. Istraumatizirali smo se da valja. :lol: :lol:

Kasnije nam je ovaj kolega objasnjavo da je to specijalni dar i tako...
Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#28 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:
Da, i meni su odmah naumpali pripadnici zen-budizma, sljedbenici bušida i dr.
Jel' to i ti voliš kung fu filmove? :sax:
Ko ne voli kung-fu filmove treba ga u top stavit, al' ovo što sam rekao (onako usput) je zasnovano na čitanju literature koju si i ti čitao, od Čedomila Veljačića, preko Froma pa dalje, te čudesnom spoju zen-budizma na japanskom otočju s putem bušido-ratnika, samurajskim kodom, svojevrsnim potiranjem nefsa u trenucima susreta s protivnikom kada sve nestaje, itd.

Inače, Kung Fu Panda 3 je najbolji dio, fakat. Barem meni.
Ja sam se prosvijetlio jednom kad sam gledao kung fu film Ž produkcije sa slijepom kineskinjom kung fu borcem koja povalja po podu sve odreda a jedan fakin se u neko doba prodera: "Ja sve se nema a svake godine nove japanke"!

Čovo je bio zen majstor a ja sam tad upao u satori i evo još i sad nikako da izađem! :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#29 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
Po gnosticizmu abrahamski bog je zapravo božanstvo nižeg ranga, stvoritelj materijalnog svijeta, Demijurg ili Jaldabaoth po starijim nazivima.
Po ateizmu nije čak ni to.
Ma ne daj bože da su gnostici u pravu, tek onda smo svi đuture nahebali, molili se, ne molili se!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#30 Re: Moć molitve!

Post by insomnia78 »

arzuhal wrote:
Image
Ka'e, samo Otaj rad
Image
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#31 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:...Molitva treba ići iz srca,treba imati sigurnost da nas Bog čuje i da nas voli!Znao sam doživjeti a i čuo od drugih da kad molimo,dogode se nevjerovatna uslišanja!
Tebi se to dogodi?!

A vidiš, katolici misle da je papa božiji poslanik na zemlji. Znam da se Franjo moli ko mutav za mir u Siriji i za Sirijce, ali nikakve fajde od njegove molitve.

I veliš, ti dobio nevjerovatna uslišenja a Njofra nije! :-)
Neke njegove su uslišane,i neke moje!I bilo čije!
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#32 Re: Moć molitve!

Post by Ludzak »

Predzadnja rečenica ti je najtačnija.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#33 Re: Moć molitve!

Post by Truba »

fatamorgana wrote:
Black swan wrote:ko kuca
otvorit ce mu se
Ma najgore kad vire kroz špijunku pa neće da ti otvore a ti kucaš li kucaš .... :wink:
gurnes sestar
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#34 Re: Moć molitve!

Post by Truba »

Ludzak wrote:Predzadnja rečenica ti je najtačnija.
nisam znao da u gorazdu ima ateista :mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#35 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

Black swan wrote:
fatamorgana wrote:
Black swan wrote:ko kuca
otvorit ce mu se
Ma najgore kad vire kroz špijunku pa neće da ti otvore a ti kucaš li kucaš .... :wink:
gurnes sestar
Ma prod'o ga u ratu!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#36 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

Mnogi „uslišanu molitvu“ smatraju Božjim izvršenjem zamolbe koju smo mu iznijeli. Ukoliko molba nije izvršena, često se to shvaća kao neuslišana molitva. Međutim, to je neispravno shvaćanje molitve. Bog uslišuje svaku molitvu koja mu je upućena. Međutim, trebamo imati na umu da Bog ponekad odgovara „ne“ ili „čekaj“. Bog obećava da će izvršiti samo one molitve koje su u skladu s njegovom voljom. U 1. Ivanovoj 5,14-15 čitamo: „A ovo je sinovsko pouzdanje koje imamo u nj da nas uslišava ako što molimo po njegovoj volji. A ako znamo da nas uslišava što god ga molimo, znamo da već posjedujemo ono što smo ga molili.“

Što znači moliti po Božjoj volji? Moliti po Božjoj volji znači moliti za ono što će uzvisiti i proslaviti Boga i/ili moliti za ono što Biblija jasno očituje kao Božju volju za naše živote. Molimo li se za nešto što ne proslavlja Boga ili nije Božja volja za naš život, Bog nam neće dati ono što smo tražili. Kako možemo znati što je Božja volja? Bog obećava da će nam dati mudrosti kada je tražimo. Jakovljeva 1,5 obznanjuje: „Ako komu od vas nedostaje mudrosti, neka ište od Boga, koji svima daje obilno i bez prigovora, i dat će mu je.“ Upoznajte se s onim što Biblija kaže o Božjoj volji za vaš život. Što bolje razumijete Božju riječ, bolje ćete znati za što se trebate moliti. Što bolje znate za što se trebate moliti, to će učinkovitije biti vaše molitve.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#37 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

patriot_1 wrote:Mnogi „uslišanu molitvu“ smatraju Božjim izvršenjem zamolbe koju smo mu iznijeli. Ukoliko molba nije izvršena, često se to shvaća kao neuslišana molitva. Međutim, to je neispravno shvaćanje molitve. Bog uslišuje svaku molitvu koja mu je upućena. Međutim, trebamo imati na umu da Bog ponekad odgovara „ne“ ili „čekaj“. Bog obećava da će izvršiti samo one molitve koje su u skladu s njegovom voljom. U 1. Ivanovoj 5,14-15 čitamo: „A ovo je sinovsko pouzdanje koje imamo u nj da nas uslišava ako što molimo po njegovoj volji. A ako znamo da nas uslišava što god ga molimo, znamo da već posjedujemo ono što smo ga molili.“

Što znači moliti po Božjoj volji? Moliti po Božjoj volji znači moliti za ono što će uzvisiti i proslaviti Boga i/ili moliti za ono što Biblija jasno očituje kao Božju volju za naše živote. Molimo li se za nešto što ne proslavlja Boga ili nije Božja volja za naš život, Bog nam neće dati ono što smo tražili. Kako možemo znati što je Božja volja? Bog obećava da će nam dati mudrosti kada je tražimo. Jakovljeva 1,5 obznanjuje: „Ako komu od vas nedostaje mudrosti, neka ište od Boga, koji svima daje obilno i bez prigovora, i dat će mu je.“ Upoznajte se s onim što Biblija kaže o Božjoj volji za vaš život. Što bolje razumijete Božju riječ, bolje ćete znati za što se trebate moliti. Što bolje znate za što se trebate moliti, to će učinkovitije biti vaše molitve.
A jesi li ti molio za mudrost? :wink:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#38 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

Kako mogu postići da mi Bog usliši molitve?

Odgovor: Mnogi „uslišanu molitvu“ smatraju Božjim izvršenjem zamolbe koju smo mu iznijeli. Ukoliko molba nije izvršena, često se to shvaća kao neuslišana molitva. Međutim, to je neispravno shvaćanje molitve. Bog uslišuje svaku molitvu koja mu je upućena. Međutim, trebamo imati na umu da Bog ponekad odgovara „ne“ ili „čekaj“. Bog obećava da će izvršiti samo one molitve koje su u skladu s njegovom voljom. U 1. Ivanovoj 5,14-15 čitamo: „A ovo je sinovsko pouzdanje koje imamo u nj da nas uslišava ako što molimo po njegovoj volji. A ako znamo da nas uslišava što god ga molimo, znamo da već posjedujemo ono što smo ga molili.“

Što znači moliti po Božjoj volji? Moliti po Božjoj volji znači moliti za ono što će uzvisiti i proslaviti Boga i/ili moliti za ono što Biblija jasno očituje kao Božju volju za naše živote. Molimo li se za nešto što ne proslavlja Boga ili nije Božja volja za naš život, Bog nam neće dati ono što smo tražili. Kako možemo znati što je Božja volja? Bog obećava da će nam dati mudrosti kada je tražimo. Jakovljeva 1,5 obznanjuje: „Ako komu od vas nedostaje mudrosti, neka ište od Boga, koji svima daje obilno i bez prigovora, i dat će mu je.“ Upoznajte se s onim što Biblija kaže o Božjoj volji za vaš život. Što bolje razumijete Božju riječ, bolje ćete znati za što se trebate moliti. Što bolje znate za što se trebate moliti, to će učinkovitije biti vaše molitve.
C/P
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Moć molitve!

Post by Truba »

Ora et labora
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#40 Re: Moć molitve!

Post by mariner »

Ljudi se mole bogu i svecima ili posrednicima ( katolicanstvo-velika majka ostaci paganizma -bogorodica) i tako misle da ce to pomoci kad hoce da se zadovolje narcisticke potrebe: za uspjehom, za dobitkom, za srecom koje imaju milionite varijacije, npr: da neko ozdravi, da meni bude dobro, da nemam zapinjanja u zivotu, da druge kazni bog jer mi nisu neso po volji, da drugiu dobiju pakao i muke jer su mi neprijatelji, da drugima bog saspe najgoru kaznu, da bobijem novac, da dobijem raj, da budem nesto iznad ostalih ..itd..itd)

Cekaj malo !

Prvo, sta je to u tom zagrobnom, svijetu ? Birokratija i kancelarije za uslisavanje miliona molitva i procjenjivanje kome dati odgovore i rjesenja!
Zasluzeni raj bogorodici, isusu, svecima...itd nije dosta nego jos da sjede u kancelariji 24 h dnevno da se ljudima ugadja sad ovako sad onako.
Jednostavno molitva je jedna velika ILUZIJA i narcisticka tendencija da se zadrzi ravnoteza.
Ali kako ovaj gor spomenu u predhodnom komentaru, PLACEBO i to koji u vecini slucajeva radi.

Mozemo cuti kako se na stadionu ljudi pomolili bogu za svog favorita da pobjedi, pa stotine hiljada ljudi nesto moli nesto ocekuje i duboko se nada da ce mu se ostvariti zelja, ali cesto uzalud, promasaj. Posebno je smjesno milioni vjernika koji mole da im se ostvare zelje a uistinu su jako dobri ljudi pa od toga nista ne bude, kao da je bog odlucio da se sa njim poigrava ili da ga kazni mucenjem, a recimo neki nemoralni fakinski djukac koji je toliko pokvaren u svom osnovnom ljudskom bicu dobija u zivotu takve privilegije i takvu srecu da je tuzno koliki relativitet se prozima u pitanju ispravnost-neispravnost i zasluge-kazne na ovom svijetu.

Molitva je prisilni ritual bilo kolektivni bilo individualni koji ima svrhu da uspostavlja narusavanje narcisticke ravnoteze u svakodnevnom tegobnom zivotu. Ona i dogma je srasla sa pojedincem kao da je to on sam, pa iustinu i jeste. Otuda tolika bjesna reakcija kad se nekome dirne tradicija ili vjeroispovjest koda mu iglu primices oku, jednostavno on brni svoj self, svoj kontinuitet, svoje ja svoju potrebu za vjecnoscu ali na koji nacin ??
Na nacin zgazi sve druge da ja ostanem najbolji, najmocniji, najdrazi bogu, najfiniji, najuljudniji, najnesebicniji..itd.. Sve ovo je jeftina inverzija suprotnih osjecanja i misli koji se nalaze s onu stranu maske.
Kad zagrebes masku, imamo veci kvantum satanizacije( mrznje) nego idealizacije( ljubavi).
Ljudi u svojoj molitvi pocesto nekad svjesno glasno a nekad hinjavo bojazljivo zele zlo nekom i uzivaju kad se to dogodi pa kazu : eto ti, bog te kaznio za ono onda pa sad trpi tu nesrecu. Ali kad se ta ista nesreca desi njemu samom onome koji uziva nad nesreci drugog, nikad ne kaze : evo, pa imene bog kaznio za nesto, evo i ja dobih zaslugu pa tako treba da je trpim. ( Ovo samo osvjesceni pojedinci mogu shvatiti i trpiti, ali vecina dogmatika ni 1 posto to ne razumije).

Molitva ima moc kao psiholosko dejstvo i ona ima milionite forme izrazaja kod arhaicnog covjeka..rituali su iste kategorije, vjerovanje u bolji efekat poslije obreda ili inicijacije..
https://postimg.io/image/bl9zg2629/
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#41 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

Kako bismo razumjeli Isusa kao Boga na zemlji koji se moli svome Ocu na nebu, moramo shvatiti da su vječni Otac i vječni Sin imali vječan odnos prije no što je Isus uzeo obličje čovjeka. Molim vas da pročitate Ivanovo Evanđelje 5,19-27, posebice stih 23 gdje Isus uči da je Otac poslao Sina (vidi također Ivana 15,10). Isus nije postao Božjim Sinom kad se rodio u Betlehemu. On je oduvijek bio Božji Sin od prošle vječnosti, još uvijek je Sin Božji i uvijek će biti Sin Božji.

Izaija 9,6 nam kaže da je Sin bio dan i da se Dijete rodilo. Isus je uvijek bio dio Trojstva, zajedno sa Svetim Duhom. Trojedinost je uvijek postojala: Bog Otac, Bog Sin i Bog Duh – ne tri boga, nego jedan Bog koji postoji u tri osobe. Isus je poučavao da su On i Otac jedno (Ivan 10,30), što znači da su On i Njegov Otac od iste supstancije i iste biti. Otac, Sin i Duh su tri jednake osobe koje postoje kao Bog. To troje imalo je, te i dalje ima, vječan odnos.

Kada je Isus, vječni Božji Sin, na sebe uzeo bezgrješno čovječanstvo, također je uzeo i oblik sluge, ostavljajući svoju nebesku slavu (Filipljanima 2,5-11). Kao Bogo-čovjek, morao se naučiti poslušnosti (Hebrejima 5,8) svome Ocu kroz Sotonske kušnje, kroz ljudsko optuživanje, odbacivanje od vlastita naroda i, na kraju, kroz raspeće. Kada se molio nebeskome Ocu, molio se za silu (Ivan 11,41-42) i mudrost (Marko 1,35; 6,46). Njegova molitva pokazala je njegovu ovisnost o Ocu u njegovoj čovječnosti kako bi proveo Očev plan otkupljenja, što vidimo u Kristovoj velikosvećeničkoj molitvi u Ivanu 17. Njegova molitva pokazala je da se On sasvim pokorio Očevoj volji, a Očeva volja bila je da ode na križ i plati kaznu (smrt) za naše kršenje Božjega zakona (Matej 26,31-46). Naravno, On je tjelesno ustao iz mrtvih i osvojio oproštenje i vječni život za one koji se pokaju od svojih grijeha i povjeruju u njega kao svoga Spasitelja.

Činjenica da se Bog Sin molio ili razgovarao s Bogom Ocem ne predstavlja nikakav problem. Kao što smo spomenuli, oni su imali vječan odnos prije no što je Isus postao čovjekom. Taj odnos opisan je u Evanđeljima tako da možemo vidjeti kako je Bog Sin u svojoj čovječnosti izvršio Očevu volju, te učinivši to, ostvario otkupljenje za Njegovu djecu (Ivan 6,38). Kristovo stalno pokoravanje nebeskom Ocu dobivalo je snagu i održavalo žarište kroz njegov molitveni život. Kristov primjer molitve možemo i sami slijediti.

Isus Krist nije bio ništa manje Bog na zemlji kada se molio svome Ocu na nebu. Pokazao je da je nužno da čak i bezgrješni čovjek ima vitalan molitveni život kako bi činio volju svoga Oca. Isusova molitva Ocu pokazatelj je Njegova odnosa unutar Trojstva i služi kao primjer nama da se trebamo pouzdati u Boga kroz molitvu kako bismo dobili snagu i mudrost koja nam je potrebna. Budući da je Krist, kao Bogo-čovjek, trebao imati vitalan molitveni život, isto je i s Kristovim sljedbenikom danas.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#42 Re: Moć molitve!

Post by HAVANA »

Jarane,ti i smrcak ko da ste od dva brata djeca. :roll: Posvadjana brata.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#43 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

HAVANA wrote:Jarane,ti i smrcak ko da ste od dva brata djeca. :roll: Posvadjana brata.
Ko Tito :-D i Hebrang!
Pa bolan nebio,zašto bi se nas dva trebali slagat u svemu?On Musliman ja Kršćanin!Islam i Kršćanstvo se slažu u mnogočemu,ali ne u svemu!
E sad što je istina?Pitaj Boga! :izet:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#44 Re: Moć molitve!

Post by triconja »

patriot_1 wrote:
HAVANA wrote:Jarane,ti i smrcak ko da ste od dva brata djeca. :roll: Posvadjana brata.
Ko Tito :-D i Hebrang!
Pa bolan nebio,zašto bi se nas dva trebali slagat u svemu?On Musliman ja Kršćanin!Islam i Kršćanstvo se slažu u mnogočemu,ali ne u svemu!
E sad što je istina?Pitaj Boga! :izet:
Oj havana kako ubode :lol: , bravo :thumbup:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#45 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

triconja wrote:
patriot_1 wrote:
HAVANA wrote:Jarane,ti i smrcak ko da ste od dva brata djeca. :roll: Posvadjana brata.
Ko Tito :-D i Hebrang!
Pa bolan nebio,zašto bi se nas dva trebali slagat u svemu?On Musliman ja Kršćanin!Islam i Kršćanstvo se slažu u mnogočemu,ali ne u svemu!
E sad što je istina?Pitaj Boga! :izet:
Oj havana kako ubode :lol: , bravo :thumbup:
https://www.youtube.com/watch?v=3IXziQ2R3tM
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#46 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

triconja wrote:
patriot_1 wrote:
HAVANA wrote:Jarane,ti i smrcak ko da ste od dva brata djeca. :roll: Posvadjana brata.
Ko Tito :-D i Hebrang!
Pa bolan nebio,zašto bi se nas dva trebali slagat u svemu?On Musliman ja Kršćanin!Islam i Kršćanstvo se slažu u mnogočemu,ali ne u svemu!
E sad što je istina?Pitaj Boga! :izet:
Oj havana kako ubode :lol: , bravo :thumbup:
https://www.youtube.com/watch?v=3IXziQ2R3tM
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#47 Re: Moć molitve!

Post by triconja »

Jaka muzika pravo :thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#48 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

HAVANA wrote:Jarane,ti i smrcak ko da ste od dva brata djeca. :roll: Posvadjana brata.
Nas dva brata oba ratujemo, ne plač' majko ako poginemo! :sax:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#49 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

fatamorgana wrote:
patriot_1 wrote:Mnogi „uslišanu molitvu“ smatraju Božjim izvršenjem zamolbe koju smo mu iznijeli. Ukoliko molba nije izvršena, često se to shvaća kao neuslišana molitva. Međutim, to je neispravno shvaćanje molitve. Bog uslišuje svaku molitvu koja mu je upućena. Međutim, trebamo imati na umu da Bog ponekad odgovara „ne“ ili „čekaj“. Bog obećava da će izvršiti samo one molitve koje su u skladu s njegovom voljom. U 1. Ivanovoj 5,14-15 čitamo: „A ovo je sinovsko pouzdanje koje imamo u nj da nas uslišava ako što molimo po njegovoj volji. A ako znamo da nas uslišava što god ga molimo, znamo da već posjedujemo ono što smo ga molili.“

Što znači moliti po Božjoj volji? Moliti po Božjoj volji znači moliti za ono što će uzvisiti i proslaviti Boga i/ili moliti za ono što Biblija jasno očituje kao Božju volju za naše živote. Molimo li se za nešto što ne proslavlja Boga ili nije Božja volja za naš život, Bog nam neće dati ono što smo tražili. Kako možemo znati što je Božja volja? Bog obećava da će nam dati mudrosti kada je tražimo. Jakovljeva 1,5 obznanjuje: „Ako komu od vas nedostaje mudrosti, neka ište od Boga, koji svima daje obilno i bez prigovora, i dat će mu je.“ Upoznajte se s onim što Biblija kaže o Božjoj volji za vaš život. Što bolje razumijete Božju riječ, bolje ćete znati za što se trebate moliti. Što bolje znate za što se trebate moliti, to će učinkovitije biti vaše molitve.
A jesi li ti molio za mudrost? :wink:
Izgleda da nije ....
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#50 Re: Moć molitve!

Post by mariner »

patriot_1 wrote:Kako bismo razumjeli Isusa kao Boga na zemlji koji se moli svome Ocu na nebu, moramo shvatiti da su vječni Otac i vječni Sin imali vječan odnos prije no što je Isus uzeo obličje čovjeka. Molim vas da pročitate Ivanovo Evanđelje 5,19-27, posebice stih 23 gdje Isus uči da je Otac poslao Sina (vidi također Ivana 15,10). Isus nije postao Božjim Sinom kad se rodio u Betlehemu. On je oduvijek bio Božji Sin od prošle vječnosti, još uvijek je Sin Božji i uvijek će biti Sin Božji.

Izaija 9,6 nam kaže da je Sin bio dan i da se Dijete rodilo. Isus je uvijek bio dio Trojstva, zajedno sa Svetim Duhom. Trojedinost je uvijek postojala: Bog Otac, Bog Sin i Bog Duh – ne tri boga, nego jedan Bog koji postoji u tri osobe. Isus je poučavao da su On i Otac jedno (Ivan 10,30), što znači da su On i Njegov Otac od iste supstancije i iste biti. Otac, Sin i Duh su tri jednake osobe koje postoje kao Bog. To troje imalo je, te i dalje ima, vječan odnos.

Kada je Isus, vječni Božji Sin, na sebe uzeo bezgrješno čovječanstvo, također je uzeo i oblik sluge, ostavljajući svoju nebesku slavu (Filipljanima 2,5-11). Kao Bogo-čovjek, morao se naučiti poslušnosti (Hebrejima 5,8) svome Ocu kroz Sotonske kušnje, kroz ljudsko optuživanje, odbacivanje od vlastita naroda i, na kraju, kroz raspeće. Kada se molio nebeskome Ocu, molio se za silu (Ivan 11,41-42) i mudrost (Marko 1,35; 6,46). Njegova molitva pokazala je njegovu ovisnost o Ocu u njegovoj čovječnosti kako bi proveo Očev plan otkupljenja, što vidimo u Kristovoj velikosvećeničkoj molitvi u Ivanu 17. Njegova molitva pokazala je da se On sasvim pokorio Očevoj volji, a Očeva volja bila je da ode na križ i plati kaznu (smrt) za naše kršenje Božjega zakona (Matej 26,31-46). Naravno, On je tjelesno ustao iz mrtvih i osvojio oproštenje i vječni život za one koji se pokaju od svojih grijeha i povjeruju u njega kao svoga Spasitelja.

Činjenica da se Bog Sin molio ili razgovarao s Bogom Ocem ne predstavlja nikakav problem. Kao što smo spomenuli, oni su imali vječan odnos prije no što je Isus postao čovjekom. Taj odnos opisan je u Evanđeljima tako da možemo vidjeti kako je Bog Sin u svojoj čovječnosti izvršio Očevu volju, te učinivši to, ostvario otkupljenje za Njegovu djecu (Ivan 6,38). Kristovo stalno pokoravanje nebeskom Ocu dobivalo je snagu i održavalo žarište kroz njegov molitveni život. Kristov primjer molitve možemo i sami slijediti.

Isus Krist nije bio ništa manje Bog na zemlji kada se molio svome Ocu na nebu. Pokazao je da je nužno da čak i bezgrješni čovjek ima vitalan molitveni život kako bi činio volju svoga Oca. Isusova molitva Ocu pokazatelj je Njegova odnosa unutar Trojstva i služi kao primjer nama da se trebamo pouzdati u Boga kroz molitvu kako bismo dobili snagu i mudrost koja nam je potrebna. Budući da je Krist, kao Bogo-čovjek, trebao imati vitalan molitveni život, isto je i s Kristovim sljedbenikom danas.
Zasto je Isus pred svoju smrt govorio tako ce samnom biti i tako je Bog odlucio. Nema potrebe da se sklanjam, nema potrebe da Judu maknemo, nema potrebe da brinete za mene..suudbina je jasna i prepusta se njoj, rece svojim zabrinutim ucenicima.
Ali zasto se on prelomio kad je zakucan na krst pa spomenu: Boze sta mi uradise, sto mi ledja okrenu??

Ovo ti meni odgovori a ne ono gore!

( ove stvari su inace dobro bile poznate genijalnom Fridrihu Nietscheu pa je to u svojoj knjizi antihrist lijepo objasnio)
Post Reply