Moć molitve!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#1 Moć molitve!

Post by patriot_1 »

"Oprostite, ja sam Rebecca Smith, CNN. Kako se zovete?"
"Morris Feinberg", odgovorio je stari Židov
"Gospodine, koliko dugo dolazite i molite na zapadnom zidu?"
"Već šezdeset godina."
"Šezdeset godina, to je zadivljujuće, a o čemu molite?"
"Molim za mir medju kršćanima, židovima i muslimanima.
Molim za prestanak mržnje i ratova. Molim da djeca odrastu u
odgovorne zrele osobe i da vole svoje bližnje."
"I kako se osjećate nakon šezdeset godina?"
"Kao da govorim zidu."

Ha Ha,,ili se moli pogrešnom Bogu ili na pogrešnom mjestu ili Boga uopće nema!
Sad ozbiljno,što je molitva,kako se molite,komu,zašto,kada,gdje,u koje vrijeme itd!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#2 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

Katolici i pravoslavci mole naučene molitve uglavnom!Ove izrečene svojim riječima Bogu zovu spontane molitve!
Ne mole se samo Bogu nego i svecima pa i Anđelima!I Mariji!
Pravoslavci vjerovatno isto tako(neznam puno o pravoslavlju ).
Protestanti se mole isključivo Bogu,ne svecima , anđelima i Mariji i mole uglavnom spontane molitve,svojim riječima se obraćaju Bogu!
Iznimka je jedino "Oče naš".
Po mom mišljenju , dobro je da se čovjek moli bilo gdje,bilo kada,ne samo u crkvi!Položaj tijela nije bitan(klečiš il stojiš ili ležiš,hodaš itd).
Molitva treba ići iz srca,treba imati sigurnost da nas Bog čuje i da nas voli!Znao sam doživjeti a i čuo od drugih da kad molimo,dogode se nevjerovatna uslišanja!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Moć molitve!

Post by Dope_Man »

Iz prvog posta haman pomislig da je domoljub presao na dark side.. a onda u drugom vidim da je sve samo jos jedna klasicni ''pi*aj po drugima, vidi kako su smijesni dok smo mi tako kul'' tema.
:zzzz:
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Moć molitve!

Post by Truba »

ko vjeruje vjerujem da pomaze i da ima jaka dusevna svojstva
ponekad i tijelo izlijeci jer je sve u korelaciji

stetiti ne moze
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#5 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Iz prvog posta haman pomislig da je domoljub presao na dark side.. a onda u drugom vidim da je sve samo jos jedna klasicni ''pi*aj po drugima, vidi kako su smijesni dok smo mi tako kul'' tema.
:zzzz:
Tko tebe može razumiti?Vjerovatno ni ti sam sebe!O molitvi pišem informativno,ne omalovažavajući nikog!
No da neki vjernik napiše za nešto da je dobro,ti bi odmah skočio na sve 4 "Nije".Da napiše da je loše,isto bi učinio!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#6 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

Zanima me kako muslimani shvaćaju molitvu i kako mole!
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#7 Re: Moć molitve!

Post by zagortenej »

Image
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#8 Re: Moć molitve!

Post by kerima1 »

patriot_1 wrote:Zanima me kako muslimani shvaćaju molitvu i kako mole!
Pa isto kao i svaka druga molitva bez obzira kako sklapao ruke,noge svako ko je predan molitvi i vjeruje u to dejstvo vjeruje da pomaze.
Bog bi se mozda i odaziao molitvava kad bi vjernici iste upucivali vise za druge,a malo ili nikako za sebe, jer Knjige vele da se Bog vjerniciva smilovao samim time sto ih uputio.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#9 Re: Moć molitve!

Post by patriot_1 »

kerima1 wrote:
patriot_1 wrote:Zanima me kako muslimani shvaćaju molitvu i kako mole!
Pa isto kao i svaka druga molitva bez obzira kako sklapao ruke,noge svako ko je predan molitvi i vjeruje u to dejstvo vjeruje da pomaze.
Bog bi se mozda i odaziao molitvava kad bi vjernici iste upucivali vise za druge,a malo ili nikako za sebe, jer Knjige vele da se Bog vjerniciva smilovao samim time sto ih uputio.
I za sebe i za druge,bi trebalo moliti!
Pitao sam iskreno,kako muslimani shvaćaju molitve.Nekako mi se čini da vi samo klanjate!Ili grešim!
Postoji li molitva uvas npr, Fata moli Boga da Haso ozdravi od psorioze ili astme!
Nije sprdnja,slučajno sam se sjetio tih legendi iz viceva!
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#10 Re: Moć molitve!

Post by kerima1 »

Pa da sve isto ko i u 'vas.muslimani vjeruju u posebne trenutke kad se molitva uslisava pa tada mole.
I nevjernici u teskim trenucima pozele iz duse lijepe zelje, primjer za ozdravljenje nekom.
Prije ce se 'primiti' od iskenog nevjernika nego zajedljivog vjernika. :D
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Moć molitve!

Post by Truba »

zagortenej wrote:Image
Image

mislim da je placebo u najmanju ruku postojeći i dokazan i kao takav nema štete
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#12 Re: Moć molitve!

Post by Dope_Man »

Efekti placeba jesu moguci u odredjenim stvarima, uglavnom stvarima ciji uzrok je psiholoski. A s obzirom da postoje i stvari koje su fizicka manifestacija psihickih problema, placebo se tada moze uciniti efikasnim i u fizickim stvarima, ali treba shvatiti da postoji taj bitan medijator - psiha.

Ali slomljenu nogu nece zalijeciti niti jedna molitva, kao sto nece ukloniti celije raka ili virus. Covjeku svakako moze biti malo bolje i lakse, ali psiha nije svemoguca pred fizickom stvarnoscu.

I ta recenica je, kao i sve generalizacije, za neke ljude pogresna. Ima i onih koji su svjesni da je zivot samo jedan, da mogu u bilo kom trenutku umrijeti, i spremni su za to, pa ni kada avion pocne padati nece prestati biti ono sto jesu, jer su svjesni da je kraj svakako morao doci.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Moć molitve!

Post by Truba »

e jesi vala naveo primjere

mogao si i meteor koji ide ka zemlji
onda sunce koje ce swe ugasiti za koju milijardu i vise godina
te sqmu ideju smrti kao konacni poraz organizma i psihe
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#14 Re: Moć molitve!

Post by arzuhal »

Dope_Man wrote: Ima i onih koji su svjesni da je zivot samo jedan, da mogu u bilo kom trenutku umrijeti, i spremni su za to, pa ni kada avion pocne padati nece prestati biti ono sto jesu, jer su svjesni da je kraj svakako morao doci.
Da, i meni su odmah naumpali pripadnici zen-budizma, sljedbenici bušida i dr.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#15 Re: Moć molitve!

Post by HAVANA »

Lijepa rijec i celicna vrata otvara.Ja molim svaki dan,tetu na salteru,tetu u posluzi,banci,ciku na pijaci...Dobar dan,molim vas...
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Moć molitve!

Post by Truba »

ko kuca
otvorit ce mu se
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#17 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
Dope_Man wrote: Ima i onih koji su svjesni da je zivot samo jedan, da mogu u bilo kom trenutku umrijeti, i spremni su za to, pa ni kada avion pocne padati nece prestati biti ono sto jesu, jer su svjesni da je kraj svakako morao doci.
Da, i meni su odmah naumpali pripadnici zen-budizma, sljedbenici bušida i dr.
Jel' to i ti voliš kung fu filmove? :sax:
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Moć molitve!

Post by Truba »

smeta jednobozacvka molitva
a ne smeta invazija istocnjackih zen filozofija i ostaloga :thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#19 Re: Moć molitve!

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:
Dope_Man wrote: Ima i onih koji su svjesni da je zivot samo jedan, da mogu u bilo kom trenutku umrijeti, i spremni su za to, pa ni kada avion pocne padati nece prestati biti ono sto jesu, jer su svjesni da je kraj svakako morao doci.
Da, i meni su odmah naumpali pripadnici zen-budizma, sljedbenici bušida i dr.
Jel' to i ti voliš kung fu filmove? :sax:
Ko ne voli kung-fu filmove treba ga u top stavit, al' ovo što sam rekao (onako usput) je zasnovano na čitanju literature koju si i ti čitao, od Čedomila Veljačića, preko Froma pa dalje, te čudesnom spoju zen-budizma na japanskom otočju s putem bušido-ratnika, samurajskim kodom, svojevrsnim potiranjem nefsa u trenucima susreta s protivnikom kada sve nestaje, itd.

Inače, Kung Fu Panda 3 je najbolji dio, fakat. Barem meni.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#20 Re: Moć molitve!

Post by arzuhal »

Black swan wrote:smeta jednobozacvka molitva
a ne smeta invazija istocnjackih zen filozofija i ostaloga :thumbup:
To je zbog strašnog abrahamskog boga :mrgreen:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#21 Re: Moć molitve!

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:...Molitva treba ići iz srca,treba imati sigurnost da nas Bog čuje i da nas voli!Znao sam doživjeti a i čuo od drugih da kad molimo,dogode se nevjerovatna uslišanja!
Tebi se to dogodi?!

A vidiš, katolici misle da je papa božiji poslanik na zemlji. Znam da se Franjo moli ko mutav za mir u Siriji i za Sirijce, ali nikakve fajde od njegove molitve.

I veliš, ti dobio nevjerovatna uslišenja a Njofra nije! :-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#22 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

Black swan wrote:ko kuca
otvorit ce mu se
Ma najgore kad vire kroz špijunku pa neće da ti otvore a ti kucaš li kucaš .... :wink:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#23 Re: Moć molitve!

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
Black swan wrote:smeta jednobozacvka molitva
a ne smeta invazija istocnjackih zen filozofija i ostaloga :thumbup:
To je zbog strašnog abrahamskog boga :mrgreen:
Po gnosticizmu abrahamski bog je zapravo božanstvo nižeg ranga, stvoritelj materijalnog svijeta, Demijurg ili Jaldabaoth po starijim nazivima.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Moć molitve!

Post by insomnia78 »

A molitva "na jezicima"? :-D

Jednom davno, davno u mom proslom zivotu :) sticajem kojekakvih okolnosti, zbog kojekakvih sema sa njima budemo pozvani na rucak i molitvu u jednu evangelisticku zajednicu.
Kod "baptista" kako smo ih mi iz zajebancije zvali mada sumnjam da su imali kakve veze sa baptizmom :lol:

Dosli mi, kamara naroda, svih naroda i narodnosti. Zena, djece, staraca, lijecenih narkomana, zatvorasa, "crème de la crème" a sve to vodi jedan Spanac i njegova zena
Bilo je naglaseno da ko zeli moze prisustvovati samo rucku ali odemo mi na "propovjed" i na molitvu da vidimo kako to izgleda

I da ne duljim :) pici propovjed, nekakav ciko iz SvedskU vazi o nekim djelovima biblije. Poprilicno zanimljivo. Pa malo svjedocenja ljudi kojima je Isus promjenio zivot, pa predavanje, pa ovo, pa ono. Krenuli se mi vec lagano smarati kad poce sou.
Uzese oni gitare i krenuse sa boguugodnim pjesmama. Hajd, vec je lakse. Nisu lose ni pjesme, ni muzika, tapse se (tasun, tasun, tanana :mrgreen: ) al kad se ljudi stadose moliti. :-)
I sad je to frka, galama, svako sebi, onaj usto, drugi pjeva, baba place. U po' svega toga poce zena od ovog spanca pricati na nekakvom, ljudima nepoznatom jeziku. Istraumatizirali smo se da valja. :lol: :lol:

Kasnije nam je ovaj kolega objasnjavo da je to specijalni dar i tako...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#25 Re: Moć molitve!

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:
Black swan wrote:smeta jednobozacvka molitva
a ne smeta invazija istocnjackih zen filozofija i ostaloga :thumbup:
To je zbog strašnog abrahamskog boga :mrgreen:
Po gnosticizmu abrahamski bog je zapravo božanstvo nižeg ranga, stvoritelj materijalnog svijeta, Demijurg ili Jaldabaoth po starijim nazivima.
Pa ateizmu nije čak ni to.
Post Reply