Mobilni radari / kamere

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1501 Re: mobilni radari tj kamere

Post by condy »

hellhammer wrote:
condy wrote:U zakonu je tako propisano da se odmjeri u svakom konkretnom slucaju vozacu, ako je neko ko rijetko ili nikako ne cini prekrsaje onda da mu se izrekne minimalna od 100 KM a ko cesto ponavlja prekrsaje visa kazna od 100 KM do 300 KM. Sad u praksi nije tako.
Ne moze policajac odlucivati koliko da pise on pise uvjek tu minimalnu a vecu moze samo sud odrediti
ZOBS takvo ogranicenje ne propisuje za prekrsajne naloge od policije.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1502 Re: mobilni radari tj kamere

Post by hellhammer »

Policija moze da pise samo minimalnu propisanu zakonom a sudija moze vecu da odreze
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#1503 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Dope_Man »

Jarana mi je upravo obradovala jedna cestitka kakvu nije zelio.. 25 preko.. kaze iznenadio ga znak naglo sniziki a odmah iza coska kamera :D

Sad razmisljamo, ajde lovu ima, ali zbog posla mu je bitno auto bar u naredna 2 mjeseca, nakon toga i moze hladovati mjesec. Ali kako nismo pretjerano upoznati sa procedurom da pitam iskusnije ovdje:

1. Da li moze platiti 50% kazne, a naknadno predati vozacku kad mu ne bude potrebna i da se to sve racuna kako treba?

2. Da li moze neko drugi (imamo jednoj jarana s vozackom al bez auta godinama, i sigurno ga nece imati ni u narednim mjesecima) da se prijavi da je vozio, tako da se kazna prebaci na ime tog jarana? Ja sam mu rekao da vjerovatno moze, ali on se malo prepao jer nije siguran da li pri takvom pokusaju gledaju sliku da vide ko je stvarno vozio (ako se uopste vidi).
NediM17
Posts: 21627
Joined: 05/11/2009 11:49

#1504 Re: mobilni radari tj kamere

Post by NediM17 »

To su drumski razbojnici kojima je samo cilj puniti budzete i nista drugo. Slobodno neka prebaci krivicu na jarana i neka uziva.

Zbog ovakvih situacija sam poceo koristiti noznu kocnicu kod snizenja ogranicenja.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#1505 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Romeo 80 »

NediM17 wrote:To su drumski razbojnici kojima je samo cilj puniti budzete i nista drugo. Slobodno neka prebaci krivicu na jarana i neka uziva.

Zbog ovakvih situacija sam poceo koristiti noznu kocnicu kod snizenja ogranicenja.


Moram priznati da te na prvu nisam razumio sta zelis reci, a onda mi se upalila lampica! Isti sam takav :D :skoljka:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#1506 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Dope_Man »

hahaha a hebiga.. desi se valja.. istina meni se ova 2-3 puta do sada desilo iskljucivo u onom ''kulturnom'' rasponu od 10-20 preko, 25 se uplati, vozacka moja i mirna Bosna.

Al eto omaklo se cojku hebiga :D
ITNet
Posts: 776
Joined: 30/09/2016 11:47

#1507 Re: mobilni radari tj kamere

Post by ITNet »

Dope_Man wrote:Jarana mi je upravo obradovala jedna cestitka kakvu nije zelio.. 25 preko.. kaze iznenadio ga znak naglo sniziki a odmah iza coska kamera :D

Sad razmisljamo, ajde lovu ima, ali zbog posla mu je bitno auto bar u naredna 2 mjeseca, nakon toga i moze hladovati mjesec. Ali kako nismo pretjerano upoznati sa procedurom da pitam iskusnije ovdje:

1. Da li moze platiti 50% kazne, a naknadno predati vozacku kad mu ne bude potrebna i da se to sve racuna kako treba?

2. Da li moze neko drugi (imamo jednoj jarana s vozackom al bez auta godinama, i sigurno ga nece imati ni u narednim mjesecima) da se prijavi da je vozio, tako da se kazna prebaci na ime tog jarana? Ja sam mu rekao da vjerovatno moze, ali on se malo prepao jer nije siguran da li pri takvom pokusaju gledaju sliku da vide ko je stvarno vozio (ako se uopste vidi).
1. Odmah neka plati kaznu ono u roku od 8 dana 50% itd... Prvo ti dodje kazna pa poslije par mjeseci to dodje poziv da predas vozacku na lezanje, kad i i taj dopis dodje mozes njega ignorisati neko vrijeme dok ti ne dodju kuci drotovi da ti kazu da dostavis vozacku na lezanje

2. Kad je primio kaznu dobio je papir na kojem pise ako nije on vozio neka napise tko je itd...To moze isto uraditi, da li ce neko tamo gledati slike tko je tacno vozio tj, da li se uopste vidi je upitno i obicno to nasi drotovi ne gledaju, moze otici da vidi sliku pa ako se ne vidi na slici tko je vozio da onda tog druga da prijavi.

Mene su uslikali u 3 mjesecu, kazna mi dosla sredinom 5 mjeseca a poziv na lezanje vozacke pocetkom 7 mjeseca
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#1508 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Dope_Man »

Hvala na detaljnom objasnjenju, mozda u buducnosti posluzi sljedecem koji se upeca. A sto se ovog slucaja tice odlucio je uplatiti i nadati se da ce odluka za predaju doci bar za jedno mjesec-mjesec i po sto bi mu bilo OK, tj. nece mu onda biti nuzno da voza tih 30tak dana.

Nakon slucaja instalirah mu navigon da mu pisti cim pridje blizu kameri :D
Last edited by Dope_Man on 14/08/2017 15:57, edited 1 time in total.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#1509 Re: mobilni radari tj kamere

Post by colt »

Dope_Man wrote:Jarana mi je upravo obradovala jedna cestitka kakvu nije zelio.. 25 preko.. kaze iznenadio ga znak naglo sniziki a odmah iza coska kamera :D

Sad razmisljamo, ajde lovu ima, ali zbog posla mu je bitno auto bar u naredna 2 mjeseca, nakon toga i moze hladovati mjesec. Ali kako nismo pretjerano upoznati sa procedurom da pitam iskusnije ovdje:

1. Da li moze platiti 50% kazne, a naknadno predati vozacku kad mu ne bude potrebna i da se to sve racuna kako treba?

2. Da li moze neko drugi (imamo jednoj jarana s vozackom al bez auta godinama, i sigurno ga nece imati ni u narednim mjesecima) da se prijavi da je vozio, tako da se kazna prebaci na ime tog jarana? Ja sam mu rekao da vjerovatno moze, ali on se malo prepao jer nije siguran da li pri takvom pokusaju gledaju sliku da vide ko je stvarno vozio (ako se uopste vidi).
Vozačku možeš naknadno predati na ležanje a i također možeš nekom drugom "podvaliti" pod uslovom da ga ta ista prihvati. Imao sam slučaj u familiji da je osoba dala vozačku nakon 6 mjeseci od prekršaja,a isto tako, majka je prihvatila kaznu (oduzimanje vozačke) za svog sina koji je vozio prebrzo . .
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#1510 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Dope_Man »

Ma u ovom cijelom slucaju je najvaznije bilo upravo to kada mora dati vozacku. Kako ni on, a ni ja, nismo imali iskustva sa tom kaznom do sada mislili smo na prvu da mora predati odmah vozacku. Kasnije skontamo da dolazi posebna odluka od policije u kojoj se trazi predaja vozacke, i da dodje (po pricama raje) bar oko mjesec nakon kazne.. taj mjesec + period za predaju (procitah negdje 15 dana) bi mu vec bio OK da odradi sta treba, pa krajem septembra da je preda, ili kad vec dodje taj papir.
ITNet
Posts: 776
Joined: 30/09/2016 11:47

#1511 Re: mobilni radari tj kamere

Post by ITNet »

Dope_Man wrote:Ma u ovom cijelom slucaju je najvaznije bilo upravo to kada mora dati vozacku. Kako ni on, a ni ja, nismo imali iskustva sa tom kaznom do sada mislili smo na prvu da mora predati odmah vozacku. Kasnije skontamo da dolazi posebna odluka od policije u kojoj se trazi predaja vozacke, i da dodje (po pricama raje) bar oko mjesec nakon kazne.. taj mjesec + period za predaju (procitah negdje 15 dana) bi mu vec bio OK da odradi sta treba, pa krajem septembra da je preda, ili kad vec dodje taj papir.
Ja sam htio obrnuto, kad mi je dosla kazna ja sam htio odmah da je predam jer mi kasnije nije odgovaralo ali ne moze nema kazne u sistemu cekaj poziv :-)
User avatar
elmirčo
Posts: 1264
Joined: 27/02/2011 13:15
Location: kamčatka

#1512 Re: mobilni radari tj kamere

Post by elmirčo »

danas me uslikala kamera kod benzinske pumpe u bos. petrovcu.. vidio sam ga sa 200-300 metara, ogranicenje i sve to, ali zapricao se sa kolegom i odjednom crveni fles.... ebiga, vozio sam 21-30 preko ogranicenja

prevedeno na naski, 100 km, 2 boda, vozacka mjesec..

posto je meni vozacka = posao, da li je neko imao iskustva sa "uslovnim " kaznama, tj da se plati puni iznos bez oduzimanja vozacke, uslovno 6 mjeseci?
User avatar
elmirčo
Posts: 1264
Joined: 27/02/2011 13:15
Location: kamčatka

#1513 Re: mobilni radari tj kamere

Post by elmirčo »

elmirčo wrote:danas me uslikala kamera kod benzinske pumpe u bos. petrovcu.. vidio sam ga sa 200-300 metara, ogranicenje i sve to, ali zapricao se sa kolegom i odjednom crveni fles.... ebiga, vozio sam 21-30 preko ogranicenja

prevedeno na naski, 100 km, 2 boda, vozacka mjesec..

posto je meni vozacka = posao, da li je neko imao iskustva sa "uslovnim " kaznama, tj da se plati puni iznos bez oduzimanja vozacke, uslovno 6 mjeseci?
EDIT : službeno auto :-)
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1515 Re: mobilni radari tj kamere

Post by condy »

elmirčo wrote:danas me uslikala kamera kod benzinske pumpe u bos. petrovcu.. vidio sam ga sa 200-300 metara, ogranicenje i sve to, ali zapricao se sa kolegom i odjednom crveni fles.... ebiga, vozio sam 21-30 preko ogranicenja

prevedeno na naski, 100 km, 2 boda, vozacka mjesec..

posto je meni vozacka = posao, da li je neko imao iskustva sa "uslovnim " kaznama, tj da se plati puni iznos bez oduzimanja vozacke, uslovno 6 mjeseci?
Trazis sudsko odlucivanje.

Kad dobijes poziv za rocite, na sudu priznas krivicu i predlozis izricanje uslovne osude.

Pojasnis da ti je vozacka posao i da ce ti doci posao u pitanje. Napravis se pravo zabrinut i potresen.

Pa ces vidjeti sta i kako ce sud odluciti.

Ako ti ne prihvati uvjet, mozes se zaliti.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#1516 Re: mobilni radari tj kamere

Post by orinoco »

Srpske autoceste su uvele praksu prema kojoj se na naplatnim kućicama utvrđuje prosječna brzina tako da se pogleda kilometraža prevaljene dionice i potrebno vrijeme. Ako izračun pokaže da je prosječna brzina bila veća od maksimalne dopuštene, vozaču se na licu mjesta ispisuje kazna.
:D
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#1517 Re: mobilni radari tj kamere

Post by kafanski_covjek »

Ljubogošta prema Mokrom
Image
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#1518 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Dope_Man »

Radi ''poboljsanja sigurnosti na cesti'' sigurno.

Nemam nista protiv prisustva normalne policije na cesti. Njih ces vidjeti i usporiti, opcenito ces se osjecati sigurnijim jer ipak znas da ih ima (npr. ova fora koju su radili oko Zenice ljetos) koliko god inace znali da ne rade bog zna sta. Nemam ni protiv neoznacenih ako se vozaju i odmah zaustavljaju divljanje.

Ali ovo je ocito tu za uzimanje para i nista vise. Onaj ko divlja ce prodivljati i pored toga, i dobice on kaznu za mjesec na adresu, a dotad je mozda upravo na tom putovanju kada je slikan udario u nekoga i ubio i sebe i drugoga, sto bi se mozda i sprijecilo da je umjesto ovih ninji vidio policijsko auto pored puta.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#1519 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Kataklinger »

Dope_Man wrote:(npr. ova fora koju su radili oko Zenice ljetos) koliko god inace znali da ne rade bog zna sta.
Dobra fora. Na svakih 15ak kilometara na potezu od Zenice do Karuša (par kilometara prije Doboja) patrola sa upaljenim rotacijama (nebitno dan/noć) i naravno ništa ne rade, ne zaustavljaju. Ali postave tronožac +-100 metara da im bude u vidokrugu i lagano pune budžet. Na onim pravcima od Zenice do Žepča gdje je ograničenje 80km/h može se normlano voziti i preko 90km/h ali kurko, spiči te tronožac iz grma/bankine i slično. Iako su obilježili mjesta sa znakom "Radarska kontrola" na mjestima gdje uobičajeno vrše kontrolu brzine, uveliko su se udaljili od toga pa su počeli silovat radarima i na neoznačenim lokacijama.
User avatar
drug_profi
Posts: 50552
Joined: 16/07/2012 16:00

#1520 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

Znam da su švabe parkirale stara neupotrebljiva policijska vozila kraj puteva. Čim vidiš zeleno-bijelo automatski usporavaš. A nigdje policjota zglave.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#1521 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Dope_Man »

To mi se svidja.. a evo svjeze o radarima:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kazne-v ... /170905073
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1522 Re: mobilni radari tj kamere

Post by dobar osjecaj »

Neko je već spominjao primjer s autoputeva iz Srbije. Za one koji često putuju kroz Srbiju, zvanično je počela primjena novog sistema naplate kazni na autoputevima u Srbiji (E70 and E75) po principu mjerenja prosječne brzine na auto-putu, radi kažnjavanja u slučaju prekoračenja. Mjerit će se prosječne brzine na autoputevima između naplatnih rampi i kažnjavati vozači koji je prekorače.

Praktično, ako prosječna brzina vozila između naplatnih rampi pređe dozvoljenih 120 km/h, na licu mjesta se naplaćuju sljedeće kazne:

brzina (km/h) 121 – 140 kazna (EUR) 25
brzina (km/h) 141 – 160 kazna (EUR) 42
brzina (km/h) 161 – 181 kazna od 50 do 170
brzina (km/h) 181 – 200 kazna od 125 do 250
brzina (km/h)201+ od 830 do 1000 i do 15 dana zatvora
Primjenjivati ce se i druge kazne, u nekim slučajevima oduzimanje prava na upravljanje vozilom određeni vremenski period.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#1523 Re: mobilni radari tj kamere

Post by MOSALJOZE »

User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#1524 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Aurea Mediocritas »

A da li će se iko sjetiti da vrati dio putarine u slučaju da se zbog radova na auto putu (ili zbog nekog drugog razloga) ne može voziti maksimalnom dozvoljenom brzinom?
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#1525 Re: mobilni radari tj kamere

Post by novi_korisnik »

Da li moze strani državljanin završiti u zatvoru ako pici 200+ km/h u Srbiji ?
Mada da imas prosjek 200+, treba ti žestoko auto i lijepa dionica bez puno krivina i guzve :D
Post Reply