Mobilni radari / kamere

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1476 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Tomahawk11 »

Da se bunimo protiv astronomskih kazni....šta, da proteste organizujemo?
Imaš svakako dvije opcije: drži se ograničenja ili rizikuj, pa kad dođe čestitka, jbg.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1477 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

Onih 10 km/h tolerancije su sasvim dobra margina da ako iole pazis na znakove, ostanes nekaznjen.
Spreman sam da platim kaznu za prekoračenje do +20 km/h. 25 maraka i troskovi, ono ako svjesno prelazim ogranicenje.
Vec ona sljedeca stepenica jako boli radi 30 dana nagradnog oduzimanja.
A realno, ako si fakat preletio sa više od 20 iznad ograničenja, moraš se malo i zabrinuti i nasekirati. Prati znakove, pusti gas, prebaci u nizi stepen.
Jbg. nervira, ali sta da se radi.
Throttle
Posts: 12974
Joined: 10/06/2016 12:35

#1478 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Throttle »

Kataklinger wrote:Na primjer kreneš iz pravca Žepča prema Zenici, i na onim pravcima poslije Hotela Marić gdje je ograničenje 80km/h, možeš komotno vozit i 100 bez da se neko ugrozi jer nije ni naseljeno, govna uštekaju tronožac iza bankine i raja puši zboj jebenih 11km/h preko ograničenja. S tim da tu ima znak za radarsku kontrolu. Ali tih 91km/h za koje bi dobio kaznu su realno ništa na onakvoj nenaseljenoj i ravnoj dionici.
Tu je ograničenje 70, skretanje za Papratnicu, radar je tu stalno i čuvaj se :D Radar hvata u smjeru iz Žepča prema Zenici, rijetko kontra
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1479 Re: mobilni radari tj kamere

Post by condy »

drugi profil wrote:Onih 10 km/h tolerancije su sasvim dobra margina da ako iole pazis na znakove, ostanes nekaznjen.
Spreman sam da platim kaznu za prekoračenje do +20 km/h. 25 maraka i troskovi, ono ako svjesno prelazim ogranicenje.
Vec ona sljedeca stepenica jako boli radi 30 dana nagradnog oduzimanja.
A realno, ako si fakat preletio sa više od 20 iznad ograničenja, moraš se malo i zabrinuti i nasekirati. Prati znakove, pusti gas, prebaci u nizi stepen.
Jbg. nervira, ali sta da se radi.
To je tako, ali po meni ne bi trebalo biti isto za sve ceste. Odnosno na autoputu važe ista pravila kao i na magistralnoj cesti. Prekoračenje preko +20 km/h do 30 km/h i ode vozačka mjesec dana i na magistralnoj i na autoputu. Mislim da bi tolerancija na autoputu trebala biti +20 km/h a granica od + 30 km/h za oduzimanje vozačke. Za autoput tolerancija od samo 10 km/h je bezvrijedna jer ne osjetiš tu razliku. Znam čovjeka kojem je na autoputu otišla vozačka a vozio je 125 km/h gdje je bilo ograničenje 100 km/h. To nije toliko prekoračenje za autoput da treba vozačku oduzimat. Jeste za novčane kazne, ali za oduzimanje vozačke nije.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#1480 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Dope_Man »

drugi profil wrote:Onih 10 km/h tolerancije su sasvim dobra margina da ako iole pazis na znakove, ostanes nekaznjen.
Spreman sam da platim kaznu za prekoračenje do +20 km/h. 25 maraka i troskovi, ono ako svjesno prelazim ogranicenje.
Vec ona sljedeca stepenica jako boli radi 30 dana nagradnog oduzimanja.
A realno, ako si fakat preletio sa više od 20 iznad ograničenja, moraš se malo i zabrinuti i nasekirati. Prati znakove, pusti gas, prebaci u nizi stepen.
Jbg. nervira, ali sta da se radi.
:thumbup:

Potpuno se slazem. Meni je bar do 20tak preko limita standardna praksa. Ako ih primjetim lako je usporiti za 10tak i biti unutar tolerancije, a i ako uhvate moze se to platiti. Vec preko mi nije ni potrebna tolika brzina, osim ako sam na APu, a ne bih da mi cetiri vikenda budu sjedenje u kuci :D
axe22
Posts: 1780
Joined: 11/03/2013 21:21

#1481 Re: mobilni radari tj kamere

Post by axe22 »

condy wrote:
drugi profil wrote:Onih 10 km/h tolerancije su sasvim dobra margina da ako iole pazis na znakove, ostanes nekaznjen.
Spreman sam da platim kaznu za prekoračenje do +20 km/h. 25 maraka i troskovi, ono ako svjesno prelazim ogranicenje.
Vec ona sljedeca stepenica jako boli radi 30 dana nagradnog oduzimanja.
A realno, ako si fakat preletio sa više od 20 iznad ograničenja, moraš se malo i zabrinuti i nasekirati. Prati znakove, pusti gas, prebaci u nizi stepen.
Jbg. nervira, ali sta da se radi.
To je tako, ali po meni ne bi trebalo biti isto za sve ceste. Odnosno na autoputu važe ista pravila kao i na magistralnoj cesti. Prekoračenje preko +20 km/h do 30 km/h i ode vozačka mjesec dana i na magistralnoj i na autoputu. Mislim da bi tolerancija na autoputu trebala biti +20 km/h a granica od + 30 km/h za oduzimanje vozačke. Za autoput tolerancija od samo 10 km/h je bezvrijedna jer ne osjetiš tu razliku. Znam čovjeka kojem je na autoputu otišla vozačka a vozio je 125 km/h gdje je bilo ograničenje 100 km/h. To nije toliko prekoračenje za autoput da treba vozačku oduzimat. Jeste za novčane kazne, ali za oduzimanje vozačke nije.

Zar to nije regulisano naseljenim i ne naseljnim mjestom??

Image

kao na ovoj slici.
(starija je slika)

Mene su ufatili s prekoracenjem preko 30 km/h i mislio sam da ide vozacka, bila je samo novcana kazna. Policajac kaze da nije naseljeno mjesto.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1482 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

Da si ti živ i zdrav ima novi ZOBS već pola godine, i nove kazne.
Nema više razlike između naseljenog mjesta i otvorene ceste po pitanju prekoračenja.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1483 Re: mobilni radari tj kamere

Post by condy »

To su kazne po starom ( dobrom :D ) zakonu, vidiš piše Sl. glasnik BiH iz 2010. godine. Po novom iz ove godine koji je sad u primjeni je drugačije, novčane kazne su dosta više, i preko ograničenja 20 km/h bez obzira gdje vozio ide vozačka mjesec dana, a preko 30 km/h ide vozačka dva mjeseca.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#1484 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

Ne zaboravi novčanu kaznu: 400-1000 KM za prekoračenje veće od 30 km/h, uz nagradno oduzimanje vozačke 2-6 mjeseci i 2 kaznena boda.
100-300 KM za prekoračenje veće za 20-30 km/h uz nagradno oduzimanje 1-4 mjeseci i 2 kaznena boda.
Prekoračenje za 10-20 km/h - 50 KM kazne.
Sve novčane kazne se mogu prepoloviti ako se plate u roku 8 dana.
Ako se ovim prekršajem izazove nesreća kazne su mnogo teže i oštrije.
axe22
Posts: 1780
Joined: 11/03/2013 21:21

#1485 Re: mobilni radari tj kamere

Post by axe22 »

drugi profil wrote:Da si ti živ i zdrav ima novi ZOBS već pola godine, i nove kazne.
Nema više razlike između naseljenog mjesta i otvorene ceste po pitanju prekoračenja.
Jbg, nisam duzi period zaustavljan zbog prekoracenja tako da nisam ni znao da su i to promjenili.
Znao sam da su podigli kazne, ali da su izbacili naseljeno i ne naseljeno to nisam.

Hvala
moja greska
User avatar
dzeko1
Posts: 810
Joined: 18/09/2012 13:55

#1486 Re: mobilni radari tj kamere

Post by dzeko1 »

Da li policija može izreći samo minimalnu novčanu kaznu, npr za prekoracenje od 20-30km/h u zakonu je predvidjena kazna od 100-300km, da li policajci mogu propisati samo najmanju kaznu ( znam da je takav slučaj kod inspekcija, pa kontam i jedni i drugi su upravni organi)?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1487 Re: mobilni radari tj kamere

Post by condy »

dzeko1 wrote:Da li policija može izreći samo minimalnu novčanu kaznu, npr za prekoracenje od 20-30km/h u zakonu je predvidjena kazna od 100-300km, da li policajci mogu propisati samo najmanju kaznu ( znam da je takav slučaj kod inspekcija, pa kontam i jedni i drugi su upravni organi)?
Policija može izreći propisanu zakonom kaznu :wink:
Za to prekoračenje se izriče kumulativno : novčana kazna minimalna od 100 KM , kazneni bodovi 1 bod, i oduzimanje vozačke 1 mjesec. Ako je propisana novčana kazna kao što je ovdje do 300 KM, policija može izreći minimalnu od 100 KM, što i radi redovno. Međutim, kad je propisano, kao ovdje da se uz novčanu kaznu mora oduzeti i vozačka 1 mjesec, policija ne može da je ne oduzme.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1488 Re: mobilni radari tj kamere

Post by supercali »

Ne kontam sto ce ovaj raspon od 100 do 300 kad uvijek napisu kaznu od 100
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#1489 Re: mobilni radari tj kamere

Post by condy »

U zakonu je tako propisano da se odmjeri u svakom konkretnom slucaju vozacu, ako je neko ko rijetko ili nikako ne cini prekrsaje onda da mu se izrekne minimalna od 100 KM a ko cesto ponavlja prekrsaje visa kazna od 100 KM do 300 KM. Sad u praksi nije tako.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1490 Re: mobilni radari tj kamere

Post by hellhammer »

condy wrote:U zakonu je tako propisano da se odmjeri u svakom konkretnom slucaju vozacu, ako je neko ko rijetko ili nikako ne cini prekrsaje onda da mu se izrekne minimalna od 100 KM a ko cesto ponavlja prekrsaje visa kazna od 100 KM do 300 KM. Sad u praksi nije tako.
Ne moze policajac odlucivati koliko da pise on pise uvjek tu minimalnu a vecu moze samo sud odrediti
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1491 Re: mobilni radari tj kamere

Post by konektovan »

Maloprije me zaustavi policija kod Zepca, gdje je ona benzinska i motel, sa desne strane kad se ide prema Zenici. Kaze mi drot, "nisi koristio pokazivac smjera kad si prestizao" a ja kazem da jesam, stvarno, ne lazem. :D Natezanje s njima, jesam, nisam, posto sam ih vidio kad sam obavljao tu casnu radnju. :D Na kraju, kazem, pisite, zurim, moram na posao. Daju mi cesritku, i jos mi saopste da je bio tronozac postavljen malo ispred njih, a ja ga ne vidjeh, valjda od auta koja su mi bila sa desne. E reko, pa sto odmah ne rekoste i za radar, da se ne peglam zbog ove kazne od 15 KM. :D :D Ona mi dodje k'o slag na tortu. :D
Nisam puno vozio preko ogranicenja, 15-16 Km/h.
Kolike su kaznice, da znam ako dodje cestitka, da uzmem kakvog kredita?! :D
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#1492 Re: mobilni radari tj kamere

Post by novi_korisnik »

Moguce je da nece doci ta za radar ako si vozio 15-16km/h preko ogranicenja.. Imas 10km/h tolerancije i auto na brzini od 70-80 laze otprilike 5km/h... A i ako dode nije strasno 25KM :D
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1493 Re: mobilni radari tj kamere

Post by konektovan »

novi_korisnik wrote:Moguce je da nece doci ta za radar ako si vozio 15-16km/h preko ogranicenja.. Imas 10km/h tolerancije i auto na brzini od 70-80 laze otprilike 5km/h... A i ako dode nije strasno 25KM :D

Ih, pa to je jako lijepa vijest, ne treba mi kredit. :D
Hvala za info!!!! :thumbup:
NediM17
Posts: 21658
Joined: 05/11/2009 11:49

#1494 Re: mobilni radari tj kamere

Post by NediM17 »

Eto vidis da nekada nije lose imati slab auto. Da si imao dovoljno brz auto sad bi platio 200KM kazne i ostao 2mj. bez vozacke. :lol:
GoodTaste
Posts: 817
Joined: 04/04/2012 22:56

#1495 Re: mobilni radari tj kamere

Post by GoodTaste »

konektovan wrote:Maloprije me zaustavi policija kod Zepca, gdje je ona benzinska i motel, sa desne strane kad se ide prema Zenici. Kaze mi drot, "nisi koristio pokazivac smjera kad si prestizao" a ja kazem da jesam, stvarno, ne lazem. :D Natezanje s njima, jesam, nisam, posto sam ih vidio kad sam obavljao tu casnu radnju. :D Na kraju, kazem, pisite, zurim, moram na posao. Daju mi cesritku, i jos mi saopste da je bio tronozac postavljen malo ispred njih, a ja ga ne vidjeh, valjda od auta koja su mi bila sa desne. E reko, pa sto odmah ne rekoste i za radar, da se ne peglam zbog ove kazne od 15 KM. :D :D Ona mi dodje k'o slag na tortu. :D
Nisam puno vozio preko ogranicenja, 15-16 Km/h.
Kolike su kaznice, da znam ako dodje cestitka, da uzmem kakvog kredita?! :D

Ako si vozio 15-15km/h to ti je kazna 50 KM, tj 25 ako platis u roku od 7 dana :bih:
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1496 Re: mobilni radari tj kamere

Post by konektovan »

NediM17 wrote:Eto vidis da nekada nije lose imati slab auto. Da si imao dovoljno brz auto sad bi platio 200KM kazne i ostao 2mj. bez vozacke. :lol:
razmisljao sam i o tome, fakat, da ima covjek neku mrcinu pod haubom, to bi bilo dobro preko ogranicenja. A cile sa svojih 90 KS, jedva dodje u prekrsaj. :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#1497 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Dope_Man »

To je stvarno tako.. ja sa svoji 100 jos vozim normala, tih 10-20 preko.. ali sam siguran da imam vise da bi lako skakalo auto na preko 30 iznad ogranicenja... a ne bi valjalo.. zato do 100 mjera, jest da neki kazu da auta ispod 200 konja ne mogu ici po nasim brdima, al eto ja nekako izguram.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1498 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Tomahawk11 »

Svakako, inače ti što kažu voze mašine od 600 konja....ništa manje.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1499 Re: mobilni radari tj kamere

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
NediM17 wrote:Eto vidis da nekada nije lose imati slab auto. Da si imao dovoljno brz auto sad bi platio 200KM kazne i ostao 2mj. bez vozacke. :lol:
razmisljao sam i o tome, fakat, da ima covjek neku mrcinu pod haubom, to bi bilo dobro preko ogranicenja. A cile sa svojih 90 KS, jedva dodje u prekrsaj. :mrgreen:
ma stedis gorivo , priznaj :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1500 Re: mobilni radari tj kamere

Post by konektovan »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:
NediM17 wrote:Eto vidis da nekada nije lose imati slab auto. Da si imao dovoljno brz auto sad bi platio 200KM kazne i ostao 2mj. bez vozacke. :lol:
razmisljao sam i o tome, fakat, da ima covjek neku mrcinu pod haubom, to bi bilo dobro preko ogranicenja. A cile sa svojih 90 KS, jedva dodje u prekrsaj. :mrgreen:
ma stedis gorivo , priznaj :mrgreen: :mrgreen:
Ma ne mozes ti puno potrositi i da hoces, na 150 km/h trosi izmedju 6-7 litara, sramota. :mrgreen:
Post Reply