Mobilni radari / kamere

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1226 Re: mobilni radari tj kamere

Post by azdralovic »

drugi profil wrote:
azdralovic wrote: nismo se razumjeli, ne mislim koje je vrijeme reakcije kamere... nego da radar tolerise prve 2 sekunde nakon sto se upalilo crveno, a nakon toga da slika...
Auf pa to je onda samo za ozbiljne budale koje će proći na debelo crveno.
pa mislim da svrha i jeste da se kazne ti koji svjesno prolaze na crveno , a ne nekoga ko se premisljao hoce li proci na zuto ili nije uspio zakociti ili sta vec...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1227 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

Meni opet nije logicno da ima ikakve milosti.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1228 Re: mobilni radari tj kamere

Post by azdralovic »

drugi profil wrote:Meni opet nije logicno da ima ikakve milosti.
pretpostavljam da sistem nije savrsen pa zato imaju odredjenu toleranciju...
takodjer i kada brzinu snimaju obicno slika na 10 iznad, a ne na tacnu brzinu po ogranicenju
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1229 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

azdralovic wrote:
drugi profil wrote:Meni opet nije logicno da ima ikakve milosti.
pretpostavljam da sistem nije savrsen pa zato imaju odredjenu toleranciju...
takodjer i kada brzinu snimaju obicno slika na 10 iznad, a ne na tacnu brzinu po ogranicenju
Zato što nema propisane kazne za prekoračenje do +10. To mi je logično. Ali nema u zakonu tolerancije za 1-2 sekunde crvenog. Zato postoji žuto svjetlo na koje si dužan zaustaviti auto osim ako ne možeš radi bezbjednosti to uraditi. Zato žuto traje nekoliko sekundi. Sad imamo i trepčuće zeleno i skoro pa da nema opravdanja za prolazak ni na žuto.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1230 Re: mobilni radari tj kamere

Post by azdralovic »

drugi profil wrote:
azdralovic wrote:
drugi profil wrote:Meni opet nije logicno da ima ikakve milosti.
pretpostavljam da sistem nije savrsen pa zato imaju odredjenu toleranciju...
takodjer i kada brzinu snimaju obicno slika na 10 iznad, a ne na tacnu brzinu po ogranicenju
Zato što nema propisane kazne za prekoračenje do +10. To mi je logično. Ali nema u zakonu tolerancije za 1-2 sekunde crvenog. Zato postoji žuto svjetlo na koje si dužan zaustaviti auto osim ako ne možeš radi bezbjednosti to uraditi. Zato žuto traje nekoliko sekundi. Sad imamo i trepčuće zeleno i skoro pa da nema opravdanja za prolazak ni na žuto.
ne opravdavam ni ja, ali vjerovatno postoji razlog zasto je to tako uradjeno...
opet kazem, samo sam cuo tako ne mora znaciti da sam u pravu 100%
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1231 Re: mobilni radari tj kamere

Post by supercali »

drugi profil wrote:
azdralovic wrote:
drugi profil wrote:Meni opet nije logicno da ima ikakve milosti.
pretpostavljam da sistem nije savrsen pa zato imaju odredjenu toleranciju...
takodjer i kada brzinu snimaju obicno slika na 10 iznad, a ne na tacnu brzinu po ogranicenju
Zato što nema propisane kazne za prekoračenje do +10. To mi je logično. Ali nema u zakonu tolerancije za 1-2 sekunde crvenog. Zato postoji žuto svjetlo na koje si dužan zaustaviti auto osim ako ne možeš radi bezbjednosti to uraditi. Zato žuto traje nekoliko sekundi. Sad imamo i trepčuće zeleno i skoro pa da nema opravdanja za prolazak ni na žuto.
Nije to sto nema propisane kazne nego sto tahometri u auta nisu precizni 100%
Dovoljno je gume druge velicine staviti da pokazuje pogresnu brzinu
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1232 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

Ne nego zato što nema propisane kazne za prekoračenje do +10. Nije njega briga što ti imaš nestandardne gume.
Postoje i fabrička odstupanja tahometra do 3%, pa i samog uređaja radara koja zbirno mogu pogriješiti do možda 5%.

Ali razlog zašto slika tek na +11 je zato što nema propisane kazne za prekoračenja do +10.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#1233 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Android Knego »

drugi profil wrote:Ali nema u zakonu tolerancije za 1-2 sekunde crvenog. Zato postoji žuto svjetlo na koje si dužan zaustaviti auto osim ako ne možeš radi bezbjednosti to uraditi. Zato žuto traje nekoliko sekundi. Sad imamo i trepčuće zeleno i skoro pa da nema opravdanja za prolazak ni na žuto.
ne znam je li tacno, ali negdje sam procitao da po zakonu ne smijes proci kroz zuto ako na semaforu postoji trepcuce zeleno.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1234 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

Android Knego wrote:
drugi profil wrote:Ali nema u zakonu tolerancije za 1-2 sekunde crvenog. Zato postoji žuto svjetlo na koje si dužan zaustaviti auto osim ako ne možeš radi bezbjednosti to uraditi. Zato žuto traje nekoliko sekundi. Sad imamo i trepčuće zeleno i skoro pa da nema opravdanja za prolazak ni na žuto.
ne znam je li tacno, ali negdje sam procitao da po zakonu ne smijes proci kroz zuto ako na semaforu postoji trepcuce zeleno.
Ma smijes. Nije se to promijenilo. Prolazak kroz žuto generalno nije dozvoljen, osim ako se ne možeš bezbjedno zaustaviti.
Trepčuće zeleno nije garancija da češ vidjeti prvi treptaj jer ipak moraš gledati u saobraćaj, a ne stalno u semafor. Korisno je jer je manja šansa da te iznenadi i da dođe do naglog kočenja. Da ima tajmer kraj svjetla to bi bilo ipak sasvim druga priča.
U mom slučaju ja nisam vidio tri treptaja, već samo zadnji i mislio sam da je prvi, ili možda drugi... bio preblizu semaforu i vozio dovoljno brzo da se nisam mogao bezbjedno zaustaviti.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#1235 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Android Knego »

ne mislim na novi zakon, nego sam to ranije negdje procitao.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1236 Re: mobilni radari tj kamere

Post by supercali »

drugi profil wrote:Ne nego zato što nema propisane kazne za prekoračenje do +10. Nije njega briga što ti imaš nestandardne gume.
Postoje i fabrička odstupanja tahometra do 3%, pa i samog uređaja radara koja zbirno mogu pogriješiti do možda 5%.

Ali razlog zašto slika tek na +11 je zato što nema propisane kazne za prekoračenja do +10.
Pa nema propisane kazne zbog toga sto brzinomjeri nisu tacni
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1237 Re: mobilni radari tj kamere

Post by drug_profi »

supercali wrote:
drugi profil wrote:Ne nego zato što nema propisane kazne za prekoračenje do +10. Nije njega briga što ti imaš nestandardne gume.
Postoje i fabrička odstupanja tahometra do 3%, pa i samog uređaja radara koja zbirno mogu pogriješiti do možda 5%.

Ali razlog zašto slika tek na +11 je zato što nema propisane kazne za prekoračenja do +10.
Pa nema propisane kazne zbog toga sto brzinomjeri nisu tacni
E to je već tačnija konstatacija. Samo se treba shvatiti uzročno-posljedična veza. Nije zakon briga zbog tvojih i mojih guma, već se mora uzeti u obzir odstupanje u mjernim uređajima i na autu i na radaru, pa to pretočiti u neku maksimalnu grešku, te taj dio pokriti kaznenim odredbama koje će dozvoliti manja prekoračenja radi moguće greške u mjerenju.

Međutim, ako se desi udes, nema te sive zone. U zapisnik ulazi brzina kretanja. Sud odlučuje dalje o tome i izreći će ti kaznu za izazvanje udesa zbog neprilagođene brzine.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1238 Re: mobilni radari tj kamere

Post by supercali »

drugi profil wrote:
supercali wrote:
drugi profil wrote:Ne nego zato što nema propisane kazne za prekoračenje do +10. Nije njega briga što ti imaš nestandardne gume.
Postoje i fabrička odstupanja tahometra do 3%, pa i samog uređaja radara koja zbirno mogu pogriješiti do možda 5%.

Ali razlog zašto slika tek na +11 je zato što nema propisane kazne za prekoračenja do +10.
Pa nema propisane kazne zbog toga sto brzinomjeri nisu tacni
E to je već tačnija konstatacija. Samo se treba shvatiti uzročno-posljedična veza. Nije zakon briga zbog tvojih i mojih guma, već se mora uzeti u obzir odstupanje u mjernim uređajima i na autu i na radaru, pa to pretočiti u neku maksimalnu grešku, te taj dio pokriti kaznenim odredbama koje će dozvoliti manja prekoračenja radi moguće greške u mjerenju.

Međutim, ako se desi udes, nema te sive zone. U zapisnik ulazi brzina kretanja. Sud odlučuje dalje o tome i izreći će ti kaznu za izazvanje udesa zbog neprilagođene brzine.
Ma skontao si ti odmah sta sam htio reci al nebitno
Drugi profil guma je samo primjer zasto tahometar ne pokazuje tacnu brzinu
Tu jos imamo odstupanje fabricko onda jos ako je neki kvar u tom lancu sa tocka do table eto razloga zasto nema propisane kazne za prekoracenje od 10+


I to 10+ nije zbog brzina 50-60
Nego zbog brzina 130 i vise
Na brzini 60 ne moze lagati 10km/h na brzinama od 130 i vise raspon moze biti i do 30km/h
miki8888
Posts: 6
Joined: 21/02/2011 11:34

#1239 Re: mobilni radari tj kamere

Post by miki8888 »

Za stacionirane kamere se postavlja onaj znak radarska kontrola kao upozorenje, jel to obavezno i kad policajci rade i sa mobilnim rucnim radarima i onim na tronozcima
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#1240 Re: mobilni radari tj kamere

Post by JedanOdBraceMorica »

Pa kad bi postavljali znakove nikad nijedne kazne ne bi naplatili :roll:
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1241 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Optimist »

I kazu nasa policija supci jer iskacu iz grmlja...

Image

Image

Image
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1242 Re: mobilni radari tj kamere

Post by azdralovic »

Optimist wrote:I kazu nasa policija supci jer iskacu iz grmlja...
ovo rade i u Srbiji... samo kod njih sjede policajci, najcesce Zastava Punto (Zunto)
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1243 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Optimist »

U Zenici kad je kisa i ruzno vrijeme, pored puta sam vidjao u vise navrata tamno plavi Golf 5 sa kamerom na instrument tabli, parkiran pored ceste te sa policajcem unutra. Vjerovatno tako koriste čari tronosca za vrijeme loseg vremena.
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#1244 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Throttle »

Optimist wrote:U Zenici kad je kisa i ruzno vrijeme, pored puta sam vidjao u vise navrata tamno plavi Golf 5 sa kamerom na instrument tabli, parkiran pored ceste te sa policajcem unutra. Vjerovatno tako koriste čari tronosca za vrijeme loseg vremena.
Taj Golf 5 je presretač, najčešće je na M17, ima svu opremu za snimanje u vožnji, tablica mu počinje sa 7...
Imaju i Golfa 4 tamnoplavog karavana, čuvaj se i njega :mrgreen:
Od neobilježenih još imaju par VW Pola i bijelog VW Caddyja, al nisam njih vidjao s kamerom, pretežno krim-policija to vozi
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1245 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Optimist »

Bijelog Pola kao i tamno plavu cetvorku karavan sam vidjao na M17 pored tronozaca. Dakle i njih redovno koriste pored tog presretaca.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1246 Re: mobilni radari tj kamere

Post by 530i »

Throttle wrote:
Optimist wrote:U Zenici kad je kisa i ruzno vrijeme, pored puta sam vidjao u vise navrata tamno plavi Golf 5 sa kamerom na instrument tabli, parkiran pored ceste te sa policajcem unutra. Vjerovatno tako koriste čari tronosca za vrijeme loseg vremena.
Taj Golf 5 je presretač, najčešće je na M17, ima svu opremu za snimanje u vožnji, tablica mu počinje sa 7...
Imaju i Golfa 4 tamnoplavog karavana, čuvaj se i njega :mrgreen:
Od neobilježenih još imaju par VW Pola i bijelog VW Caddyja, al nisam njih vidjao s kamerom, pretežno krim-policija to vozi
Ta petica je 2.0 TDI sa Highline opremom, pozna se izvana po alu felgama. Tablice su 617-T-xxx. Viđao sam je par puta u akciji. Tamnoplavi g4 karavan je bivši EUPM i on nosi kameru, kao i bijele Vitare nafriško...ostalo su sve obilježena policijska auta u ZDK.
Throttle
Posts: 13007
Joined: 10/06/2016 12:35

#1247 Re: mobilni radari tj kamere

Post by Throttle »

Da,da, 617, do mene je
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1248 Re: mobilni radari tj kamere

Post by 530i »

Nisu se sjetili da promijene tablice koji put :mrgreen:
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#1249 Re: mobilni radari tj kamere

Post by esso_sa »

Throttle wrote: Imaju i Golfa 4 tamnoplavog karavana, čuvaj se i njega :mrgreen:
Tamnoplavog Golfa 4 karavana imaju i u Hercegovini. 4Motion, zatamnjena stakla. Danas ga vidio nadomak Mostara, kod Grabovice, na potezu gdje je ogranicenje 70. Ima nesto kao klasicni foto aparat, montiran direktno na konzolu instrument table i slika onako kroz sofersajbu. Ne znam da li slika u oba pravca, ako slika zguza, na*ebao sam :)
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#1250 Re: mobilni radari tj kamere

Post by novi_korisnik »

esso_sa wrote:
Throttle wrote: Imaju i Golfa 4 tamnoplavog karavana, čuvaj se i njega :mrgreen:
Tamnoplavog Golfa 4 karavana imaju i u Hercegovini. 4Motion, zatamnjena stakla. Danas ga vidio nadomak Mostara, kod Grabovice, na potezu gdje je ogranicenje 70. Ima nesto kao klasicni foto aparat, montiran direktno na konzolu instrument table i slika onako kroz sofersajbu. Ne znam da li slika u oba pravca, ako slika zguza, na*ebao sam :)

Slika u oba smjera..

Ima na stranici MUPa HNK svaki mjesec lista sa radarima.. Uvijek su precizni.. Imaju samo jedan radar u citavom Kantonu, tako da je par dana u Konjicu, par dana u Mostaru a par dana juzno dole
Post Reply