Mit o "umerenim" muslimanima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#401 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Fudo Bosna »

E svasta :-) Koji "moron" moras biti da postavis ovako "ozbiljnu" temu, pa da raspravljas, je li 1,8 milijardi ili cirka 23% stanovnistva Planete , "umjereno ili neumjereno"? :-)


Govoriti jednoj religijskoj, rasnoj ili etnickoj skupini da je " neumjerena", a ne govoriti o umjerenosti drugih kultura, religija ili slicno, je bezobrazluk i licemjere bez premca.S kojim pravom uopste raspravljati o umjerenosti jedne svjetske religije i civilizacije, druge po brojnosti na Planeti?

Citava jedna religija i islamska civilizacija kobajagi " neumjerena", pa kako onda ti "neumjereni" ne izazvase nijedan svjetski rat?

Nekazemo da je krscanstvo "neumjereno" i objektivno to se ne moze generalno reci ni za jednu religiju, ali pobogu je li mi muslimani izazvasmo i vodismo dva svjetska rata i je li mi pobismo sedamdesetak miliona ljudi? Je li muslimani u konclogorima i mimo logora pobise pet/sest miliona Jevreja, i ostalih naroda, je li muslimani poravnase veliki broj evropskih gradova bombama od 250 kg, je li muslimani bacise dvije atomske bombe na Japan?


Je li muslimani istrijebise stotine hiljada sjevrnoamerickih Indijanaca, je li muslimani istrijebise; Maje , Asteke, pokrstise, nasilno, Latinsku Ameriku i Sjevernu Ameriku , je li muslimani istrijebise domorodce Australije?

Je li muslimani pobise sto hiljada Alziraca, pocinise zlocine u Libiji i sirom Sjeverne Afrike, je li muslimani nasilno pokrstavase u ostatku Afrike, je li muslimani drzase kolonije po Africi, pljackase i silovase i ubijase, je li muslimani napravise aparthejdi i rasnu segregaciju u Juznoafrickoj Republici ?

Je li muslimani pljackase Indiju, je li muslimani terorisase godinama hinduse i muslimane i budiste?

Je li muslimani zadnjih decenija unistise Libiju, Iraq, je li muslimani danas "uvode demokraciju", pljackaju drzave , bombarduju civile , itd?

Je li muslinani bacise stotine hiljada bombi na Vijetnam, gadjase napalmom, ubijajuci budiste i druge religijske skupine? Je li izum muslimana , inkvizicija?

Je li muslimani pobise osam hiljada ljudi u Srebrenici, je li muslimani porusise sve dzamije u BIH , izuzev 2 , a koliko znam u Zenici, Tuzli, Sarajevu i slicno , crkve i katedrale i sinagoge ostadose, niko ih od tih " netolerantnih" muslimana, ne minira i ne razrusi?

Malo manje licemjerja pa onda pricajmo o umjerenim/neumjerenim religijama, rasama i civilizacijama ? :run:
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#402 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Fudo Bosna »

"Umerene i neumerene vere" ? :?
Last edited by Fudo Bosna on 13/05/2017 08:44, edited 2 times in total.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#403 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Fudo Bosna »

I nijedan se "umereni" krscanski vladar ne pozva na islam ili na serijat kada krenu da izvrsava neke od ovih zlocina? (Bogme u osvajanja, poglavito u proslosti krenuse, ne sa Kur'anom i serijatom , nego sa krstom , Biblijom )i opet ne kaze niko iole pametan:" eto to je krscanstvo, ta "neumerenost" , to su "oni" i "njihova" vera", jer to moze samo budala generalizirati i stavljati znak jednakosti !


I nije ovo bilo " nekad" pa se prije eto bilo , u "prahistoriji" kao "neumereno", a sada su napredne, zapadne zemlje , "umerene"!

Prije 700 godina je poceo zlocin nad Indijancima Amerike , progon Jevreja i muslimana Spanije/inkvizicija, prije stotinjak godina zlocini u kolonijama, diljem svijeta, prije 70 tak godina zlocini II svjetskog rata, a jos imamo zlocine nad civilima Iraqa, Libije itd...

I opet niko ne optuzuje cijelu religiju ili civilizaciju ili crkvene /serijatske/ vjerske norme?



P.S.
A moglo se je , nije da se bilo uvijek " slabo", od druge polovine 7 vijeka pa do 18/19 vijeka su drzali stalno ili povremeno ; od Atlantika pa do Indonezije, od Centralne Afrike pa cak do Peste/cak i do Poljske, pa ostadose i crkve i katedrale i sinagoge, i u Srbiji npr manastiri, a bilo se, "pod neumernim muslimanima", samo u Srbiji 400 ili u Bosni 500 godina, pod vlascu, " neumerenih" muslimana?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#404 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko »

Ma svi su muslimani i ljudi muslimanskog porijekla skoro neumjereni. Samo puse, kockaju se, piju, drogiraju se, kurvaju se, psuju... [Zavrsi niz].

Morao sam. Sad mi nampalo ovo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#405 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Ma svi su muslimani i ljudi muslimanskog porijekla skoro neumjereni. Samo puse, kockaju se, piju, drogiraju se, kurvaju se, psuju... [Zavrsi niz].

Morao sam. Sad mi nampalo ovo.
Za ove ne muslimane ne znam. :evil:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#406 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
harač wrote:
*sve ovo stoji cak i ako "vrata idztihada" nisu zatvorena, ali to je druga prica
O ovom bi se itekako dalo raspravljati.
:thumbup:
ijtihad
encyclopedia
Ijtihad, arab. iǧtihād, Mental effort, understood in Islamic law as the ability to interpret his laws;
I. Addresses issues that are not directly described in the Qur'an and do not derive from the tradition of Mohammed ( sunna );
The right to use i. Theoretically every Muslim, practically only lawyers (mujahideen);
Basic tools i. It's a goat and a stick ;
In the Sunni law, and was disappearing around the 10th century, after the formation of 4 legal schools, and its renewal took place only over the turn.
XIX and XX century (D. D. al-Afghani);
In Shia and., It has always been the basis of law making, hence the great role of theologians and lawyers in this part of Islam.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#407 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by harač »

Connaisseur Karlin wrote:
Gojeni H wrote:
harač wrote:
*sve ovo stoji cak i ako "vrata idztihada" nisu zatvorena, ali to je druga prica
O ovom bi se itekako dalo raspravljati.
:thumbup:
ijtihad
encyclopedia
Ijtihad, arab. iǧtihād, Mental effort, understood in Islamic law as the ability to interpret his laws;
I. Addresses issues that are not directly described in the Qur'an and do not derive from the tradition of Mohammed ( sunna );
The right to use i. Theoretically every Muslim, practically only lawyers (mujahideen);
Basic tools i. It's a goat and a stick ;
In the Sunni law, and was disappearing around the 10th century, after the formation of 4 legal schools, and its renewal took place only over the turn.
XIX and XX century (D. D. al-Afghani);
In Shia and., It has always been the basis of law making, hence the great role of theologians and lawyers in this part of Islam.
čisto da se zna na šta se odnosila moja prvobitna kvalifikacija
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#408 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Connaisseur Karlin »

harač wrote:
Connaisseur Karlin wrote: :thumbup:
ijtihad
encyclopedia
Ijtihad, arab. iǧtihād, Mental effort, understood in Islamic law as the ability to interpret his laws;
I. Addresses issues that are not directly described in the Qur'an and do not derive from the tradition of Mohammed ( sunna );
The right to use i. Theoretically every Muslim, practically only lawyers (mujahideen);
Basic tools i. It's a goat and a stick ;
In the Sunni law, and was disappearing around the 10th century, after the formation of 4 legal schools, and its renewal took place only over the turn.
XIX and XX century (D. D. al-Afghani);
In Shia and., It has always been the basis of law making, hence the great role of theologians and lawyers in this part of Islam.
čisto da se zna na šta se odnosila moja prvobitna kvalifikacija
harac, da, to sam upravo mislila kad si spomenuo doticni termin, hvala :thumbup: :-D
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#409 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by aurora313 »

Fudo Bosna wrote:E svasta :-) Koji "moron" moras biti da postavis ovako "ozbiljnu" temu, pa da raspravljas, je li 1,8 milijardi ili cirka 23% stanovnistva Planete , "umjereno ili neumjereno"? :-)
Zašto je moron ako je postavio temu? Tema nije Mit o umjerenim hrišćanima i muslimanima pa mi je nejasno, zašto vadiš stvari iz hrišćanstva kada nisu tema? Zadnji sam da ih branim, ali mi je ovo tvoje nešto kao da neko piše da Željo igra loše, a drugi se nađe da odgovori da je Sarajevo još gore... a tek Čukarički!

Tvoj materijal stoji na nekoj temi o vjerama i posebno hrišćanstvu, ali izgleda da si ti ovde taj koji je omanuo, a ne onaj ko je postavio temu.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#410 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Fudo Bosna »

aurora313 wrote:
Fudo Bosna wrote:E svasta :-) Koji "moron" moras biti da postavis ovako "ozbiljnu" temu, pa da raspravljas, je li 1,8 milijardi ili cirka 23% stanovnistva Planete , "umjereno ili neumjereno"? :-)
Zašto je moron ako je postavio temu? Tema nije Mit o umjerenim hrišćanima i muslimanima pa mi je nejasno, zašto vadiš stvari iz hrišćanstva kada nisu tema? Zadnji sam da ih branim, ali mi je ovo tvoje nešto kao da neko piše da Željo igra loše, a drugi se nađe da odgovori da je Sarajevo još gore... a tek Čukarički!

Tvoj materijal stoji na nekoj temi o vjerama i posebno hrišćanstvu, ali izgleda da si ti ovde taj koji je omanuo, a ne onaj ko je postavio temu.



Halo ??? Lik imputira da je vecina muslimana neumjerena?
Citat:
"Da li su umereni muslimani vecina ili su pak manjina, postoji li uopste takva kategorija?" :-)
Kada bi ja kao musliman ili kao covjek opcenito, poceo ovako da razmisljam, (za bilo koju vjersku skupinu:krscane, jevreje, budiste, da su vecina "neumjereni"), iskreno, zabrinuo bih se za sebe i kao vjernik, kakav sam vjernik, i kao covjek, kakav sam to covjek postao?
(Pobise mi ,hriscani/pravoslavni, podosta familije pa opet ne kazem da su , vecina "neumereni", srusise sve dzamije tamo gdje im stade vojnicka cizma , pa opet smatram hriscane,vecinu, umjerenim i dobrim ljudima ?)



Zato sto je ovo "tema" koja vrijedja zdravu inteligenciju?
Imas petnaestak hiljada kozogreba iz nekog isila, koga je osnovao ,ko zna ko, i koji radi sranja po Siriji, Iraqu ili Libiji i dovodis u pitanje umjrenost, imputiras da je ostatak od 1,7 ili 1,8 milijardi muslimana u svijetu "neumjereno" , znaci , impliciras da su svi muslimani ili vecina nas, mozda ekstremni.

I ja dajem sasvim konkretan pokazatelj? Ako nisu "umereni" , kako pripadnici te vjere za desetak stoljeca kada su bili velesila, ne unistise krscane i njihove crkve i manastire: Spanjolske, Srbije, Grcke, Bosne, Portugala, Bugarske, itd, a kako mozemo i imamo uopste obraza pricati o "umerenosti", sa akcentom na ekavstinu, kada u vecini danasnje Srbije za 10 godina nestade svaki trag skoro pola milenijuma , cetiri stoljeca vladajuceg islama, kako imamo obraza pricati o neumerenosti islama/ muslimana, kada za 3,5 godine bi poruseno , slovom i brojem, 614 dzamija, a " neumereni" muslimani ne srusise ni crkve , ni katedrale u Sarajevu, Tuzli , Zenici , Travniku, itd i slicno? Ostale su , samo dvije dzamije tamo gdje su umereni hriscani drzali teritoriju, jedna je dzamija opstala na Bjelasnici a za drugu nisam siguran...

Nadalje, ako danas nema serijatskog uredjenja pa imali smo ga u Spanjolskoj citavih 7/sedam stoljeca, imali smo Otomansku imperiju pa opstadose krscani od tog "neumerenog" islama, sve crkve , svi manastiri u Srbiji, bezmalo pola milenijuma, niko ne unisti hriscane i ne napravi genocid, u Spaniji za 7 stoljeca opsta krscanstvo a crkve ostadose, u Grckoj Sveta Gora i sve crkve ostadose i hriscani opstadose sesto godina?

Znaci, trebas biti bahat, bezobrazan i licemjeran, pa govoriti o neumjerenosti vecine muslimana, a manjinsku bagru ili zaostale rezime, koje usput, upravo taj krscanski zapad podrzava i zahvaljujuci kome i opstaju, imputirati muslimanima kao, "neumerenost' i kao nesto iza cega stoji vecina muslimana !


P.S.
Posebna je prica kako jedna velesila kakva je NATO pakt, " nije u stanju" , pobiti 15 tak hiljada kozogreba i unistiti jedan ISIL/DAIS?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#411 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Towelie »

Umerenost u brojkama

Image
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#412 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by zagortenej »

Ne treba dozvoliti nove kordopske mučenike
U muslimanskoj Španiji, u Kordobi, između 850. i 859. godine odvijala se prava drama: četrdeset osam kršćana bilo je pogubljeno nakon što su namjerno javno vrijeđali islam i Božjeg poslanika Muhammeda a.s. Najveći dio ovih kršćana svjesno je počinio to djelo znajući da će ih muslimanske vlasti pogubiti. Oni su željeli da budu kršćanski mučenici.
:shock:

http://www.preporod.com/sve-vijesti/dru ... e-mucenike

S. Kuduzović like this.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#413 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by asurbanipal »

Svi članovi islamske zajednice u jednom evropskom gradu jednoglasno dižu ruke za smrtnu kaznu za napuštanje islama, preljub i homoseksualce.


User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#414 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by harač »

tek djelimicno tangira temu, ali zanimljivo pogledati: BiH je vodeća u Europi prema broju državljana u redovima ISIL-a (broj po glavi stanovnika... nisam siguran da li su brojali samo po glavi muslimana u drzavi, ili svih drzavljana; ako je samo ovo drugo, a sto je izgledno, onda je BiH medju vodecima u svijetu po broju terorista koje je iznjedrila)

https://www.rferl.org/a/foreign-fighter ... 84940.html

iako je kolinda budala, ovo je zabrinjavajuce
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#415 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by insomnia78 »

Ne mozes gledati tako. Bosna ima mozda i najveci (osim Kosova) procenat muslimanskog stanovnistva u Evropi
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#416 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by insomnia78 »

Mada zanimljiv argument protiv onih koji tvrde kako Daesh nema veze sa islamom
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#417 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by MyTao »

Uvijek mi je bilo zanimljivo ovo "umjereni vs ekstremni"

Ako je islam vjera mira, ako je to nesto sto je dobro za ljude na ovom i "onom" svijetu... Zasto se oni koji su "umjereni" u tome smatraju dobrim, naprednim... a oni koji su ekstremni u tom "dobru" u tom "miru" itd su zaostali?

Ili pocnite islam (kao i sve druge religije) zvati onim sto jeste, a to je zlo i davno zaostala filozofija nekih pustinjskih arapa koja nema mjesta u danasnjem drustvu, ili one koji se raznose po marketima i gradovima pocnite nazivati umjerenim, a ove sto bi da zive ko kjafiri nazivajte extremistima.

rant over.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#418 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by sadie_forever »

animals wrote:Bosanski muslimani su najumjereniji muslimani na svijetu bili..
iako im sad prosjek kvari Bakir i njegova klika..
/
Bakir je prosjecni bosnjacki musliman,puna usta islama a dijela nigdje :D

nismo bas najumjereniji,imas tu Albanaca,tatara(ruskih muslimana)...na popisu u bosnjaka islam je preko 97%(ubrajam tu i bosance cisto da bi bilo fer,sami bosnjaci su 99% muslimani,nije puno manje ni sa bosancima doduse).u Albaniji je bilo oko 10% ateista,a u ruskom Tatarstanu oko 23%
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#419 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by arzuhal »

Tema je tačno...Image

:mrgreen:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#420 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by aldinjo »

MyTao wrote:Uvijek mi je bilo zanimljivo ovo "umjereni vs ekstremni"

Ako je islam vjera mira, ako je to nesto sto je dobro za ljude na ovom i "onom" svijetu... Zasto se oni koji su "umjereni" u tome smatraju dobrim, naprednim... a oni koji su ekstremni u tom "dobru" u tom "miru" itd su zaostali?

Ili pocnite islam (kao i sve druge religije) zvati onim sto jeste, a to je zlo i davno zaostala filozofija nekih pustinjskih arapa koja nema mjesta u danasnjem drustvu, ili one koji se raznose po marketima i gradovima pocnite nazivati umjerenim, a ove sto bi da zive ko kjafiri nazivajte extremistima.

rant over.
:lol: :lol: :lol: :run:
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#421 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Rugafet »

MyTao wrote:Uvijek mi je bilo zanimljivo ovo "umjereni vs ekstremni"

Ako je islam vjera mira, ako je to nesto sto je dobro za ljude na ovom i "onom" svijetu... Zasto se oni koji su "umjereni" u tome smatraju dobrim, naprednim... a oni koji su ekstremni u tom "dobru" u tom "miru" itd su zaostali?

Ili pocnite islam (kao i sve druge religije) zvati onim sto jeste, a to je zlo i davno zaostala filozofija nekih pustinjskih arapa koja nema mjesta u danasnjem drustvu, ili one koji se raznose po marketima i gradovima pocnite nazivati umjerenim, a ove sto bi da zive ko kjafiri nazivajte extremistima.

rant over.
Znam da je vruce, vjerujem i da mozak u ovakvim uslovima radi u nekakvom lijevom rezimu, ali to za Boga miloga ne znaci da trebas svaku glupost koja ti prolazi kroz tintaru postati na forumu je ili pripovjedati na javnim mjestima. Stanes, malo razmislis (znam da ti ovo je tesko) ako treba i cetiri puta procitaj sta si napisao prije no sto pritisnes Submit i ispadnes. Za tvoje dobro, poslusaj me.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#422 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by MyTao »

Rugafet wrote:
MyTao wrote:Uvijek mi je bilo zanimljivo ovo "umjereni vs ekstremni"

Ako je islam vjera mira, ako je to nesto sto je dobro za ljude na ovom i "onom" svijetu... Zasto se oni koji su "umjereni" u tome smatraju dobrim, naprednim... a oni koji su ekstremni u tom "dobru" u tom "miru" itd su zaostali?

Ili pocnite islam (kao i sve druge religije) zvati onim sto jeste, a to je zlo i davno zaostala filozofija nekih pustinjskih arapa koja nema mjesta u danasnjem drustvu, ili one koji se raznose po marketima i gradovima pocnite nazivati umjerenim, a ove sto bi da zive ko kjafiri nazivajte extremistima.

rant over.
Znam da je vruce, vjerujem i da mozak u ovakvim uslovima radi u nekakvom lijevom rezimu, ali to za Boga miloga ne znaci da trebas svaku glupost koja ti prolazi kroz tintaru postati na forumu je ili pripovjedati na javnim mjestima. Stanes, malo razmislis (znam da ti ovo je tesko) ako treba i cetiri puta procitaj sta si napisao prije no sto pritisnes Submit i ispadnes. Za tvoje dobro, poslusaj me.

To definitivno vazi za jednog od nas... pitanje je za koga?

Ne znam jeli do vrucine kao sto kazes, ali zdrav mozak definitivno nebi bice koje dozvoli da nevina djeca umiru od gladi po svijetu nazvao "milim"... cak iako je to dizajnirano da testira vjeru nekog guzonju kao sto obicno religija tvrdi.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#423 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Rugafet »

Gle stvarno, ne zezam se kad ti savjetujem da prije no nesto lupis malo razmislis o tome...Vidim, nisi me poslusao. Znam da je tesko odoliti, ali molim te, prije svega za tvoje dobro, kad napises nesto procitaj prije postanja, malo proanaliziraj misao, probaj sam pronaci greske i nepovezanosti. Dobitak je ogroman, a sve sto ti mozes 'izgubiti' je jedan post manje.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#424 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by MyTao »

OK Sinane. :roll:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#425 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Gojeni H »

MyTao wrote:Uvijek mi je bilo zanimljivo ovo "umjereni vs ekstremni"

Ako je islam vjera mira, ako je to nesto sto je dobro za ljude na ovom i "onom" svijetu... Zasto se oni koji su "umjereni" u tome smatraju dobrim, naprednim... a oni koji su ekstremni u tom "dobru" u tom "miru" itd su zaostali?

Ili pocnite islam (kao i sve druge religije) zvati onim sto jeste, a to je zlo i davno zaostala filozofija nekih pustinjskih arapa koja nema mjesta u danasnjem drustvu, ili one koji se raznose po marketima i gradovima pocnite nazivati umjerenim, a ove sto bi da zive ko kjafiri nazivajte extremistima.

rant over.
Islam je vjera mira, ali i vjera rata. Nista posebno drugacija od drugih vjera ili ideologija. Islam precizno propisuje ponasanje muslimana u borbi.

Dalo bi se raspravljati o tome da li je islam vece zlo od, npr. ateizma.
Dva najkrvavija pokreta/ideologije u historiji ljudskog roda su nacional-socijalizam i komunizam (boljsevicka varijanta).
Obje ideologije su rodjene i razvile se na gradjanskom principu bez ikakve primjese standardnih organizovanih religija.
Boljsevizam cak ima i periode militantnog ateizma. A, posto je boljsevizam jedna od varijanti komunizma, a Marks kaze da je "religija opijum za mase", nuzno se zapitati kakvo zlo je opilo ove proleterske mase, ako to nije religija?

Nacional-socijalizam je prilicno na istim principima - paganski kult vodje koji nema nikakve veze sa monoteistickim religijama.

Islam je utjeha mnogima i nacin kako prebroditi svakodnevne izazove. Daje priliku covjeku da ostane onakav kakav je stvoren - Boziji namjesnik na Zemlji, i rob Onome ko jedini zasluzuje da mu se robuje, a ne rob laznim bozanstvima i idolima.

Islam je, bez obzira sto to nekome tesko padalo, imao i ima svoju dozu tiranije i pokoravanja slobodnog duha. Svaka civilizacija je imala ili ima ove periode i islam nije nikakav izuzetak.
Post Reply