Mit o "umerenim" muslimanima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#351 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by SaraFina »

Towelie wrote:
Nurudin wrote:Apsurdno je pričati o "umerenim muslimanima" u zemlji u kojoj je nad istima počinjen genocid i urađeno
sve što bi valjda po nekoj vašoj logici muslimani trebali da rade , a ne nad njima da se radi.
Ali kad ti je struktura realnosti izgrađena na internetu, a ne na onom što te okružuje , dobiješ peškirka i ekipicu
Apsurdno je da forumski puk ne razume da se tema tice svih muslimana, a ne samo bosanskih. Oni su svakako po brojnosti na nivou statisticke greske u ummetu. Vise su, za ovu temu, relevantna misljenja malezijskih, iranskih ili pakistanskih muslimana nego raznih sara i nurudina koji po forumu bleblecu o onome sta ne razumeju.

LOL čuj argumenta, otvorio temu na najposjećenijem bosanskohercegovačkom forumu i forumaše proziva statističkom greškom. K tome još dodaje ( pazi apsurda ) da je za temu relevantno mišljenje malezijskih, iranskih ili pakistanskih muslimana. :D

Pa što ćeš ovdje?

Mene da zanima takvo što, potražila bi od nekog od pomenutih sugovornika mišljenje na njihovim portalima. Engleski jezik pišeš i čitaš?

I mene takodjer ne zanima blebetanje na ekavici, treba mi i translate za prijevod :D
Imaš krstaricu, sandžačke portale i sl. Ne? :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#352 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by dadinjo33 »

SaraFina wrote:
I mene takodjer ne zanima blebetanje na ekavici, treba mi i translate za prijevod :D
Imaš krstaricu, sandžačke portale i sl. Ne? :D
Tranzlejt za tranzlejt je prva liga. On kao Srbijanac ima krstaricu, a ti kao Bosanka-mjesečnicu. Ne?

Da zna da će pustiti suzu ko mi bude dirao muzu ;)

:kiss:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#353 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Nurudin »

Towelie wrote:
Nurudin wrote:Apsurdno je pričati o "umerenim muslimanima" u zemlji u kojoj je nad istima počinjen genocid i urađeno
sve što bi valjda po nekoj vašoj logici muslimani trebali da rade , a ne nad njima da se radi.
Ali kad ti je struktura realnosti izgrađena na internetu, a ne na onom što te okružuje , dobiješ peškirka i ekipicu
Apsurdno je da forumski puk ne razume da se tema tice svih muslimana, a ne samo bosanskih. Oni su svakako po brojnosti na nivou statisticke greske u ummetu. Vise su, za ovu temu, relevantna misljenja malezijskih, iranskih ili pakistanskih muslimana nego raznih sara i nurudina koji po forumu bleblecu o onome sta ne razumeju.
Indonezija
najmnogoljudnija muslimanska zemlja
četvrta po broju stanovnika u svijetu
Ima
nekoliko stotina državljana koji su članovi isila ...
Toliko ih ima i Bih

Dakle , matematički izračunaj , od 250. miliona , kad oduzmeš par stotina ljudi
na kojoj strani se nalazi većina?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#354 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by arzuhal »

dadinjo33 wrote:
arzuhal wrote: Zato sam ja mnogo prije i pozvao @dadinja33, @zagor-te-neja i slične samozatajne pripadnike sekti koji su se okomili na islam, na temelju ovog ajeta: hajde bolan čini kakvo dobro, pokaži svojim djelom da si bolji kao čovjek, da si veći dobročinitelj jer pripadaš toj i toj religiji ili sekti, pa time istakni ispravnost te vjere, a ne da svoju "vjeru" dokazuješ time što ćeš stalno pokušavati popljuvati islam pa će se tako pokazati tvoja religija ili sekta kao ispravna ili ispravnija od islama, a ne živjeti u hinjskoj bezmudosti. Jalov je to posao, to i Allah kaže...
Znači dobro djelo je da prestanemo tebe "dominirati", što reče Sarafina :kiselavoda: , te da ti otkrijemo kojim čudnovatim sektama pripadamo, pa da možeš prestati čupati kosu od tolikog nagađanja i napokon prestati pisati patetične impotentne ad hominem postove i mirno zaspati :D
Ma jok, znam sasvim dovoljno o tebi (ono što treba znati), nego te uzimam kao dobar i plastičan primjer...A što's nervozan? :mrgreen:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#355 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote: Ma jok, znam sasvim dovoljno o tebi (ono što treba znati), nego te uzimam kao dobar i plastičan primjer...A što's nervozan? :mrgreen:
Pa kako ne bih bio, prošlo čitavih nekoliko vječnih minuta, a SaraFina mi se ne javlja :sad:

:P
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#356 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by BHCluster »

"Prorok Muhamed je štitio kršćane, ISIL i al Kaida su prokletnici i heretici"

Islamski prorok Muhamed za svog života i u svojim vizijama vidio je "Muslimansku naciju" kao vjerski pluralističko društvo koje je jamčilo slobodu vjeroispovijesti svojim građanima. Konkretno, surađivao je, dogovarao život u zajedništvu i miru s kršćanskim zajednicama, što se sve iščitava iz skupine tekstova o savezima proroka Muhameda s kršćanima tog vremena.

Sociolog Craig Considine sa Sveučilišta Rice u Houstonu predstavio je svoju studiju u kojoj dokazuje da su ekstremistička učenja poput onih na koja se oslanjaju ISIL, al-Kaida i slični, zapravo u suprotnosti s originalnim Muhamedovim naukom, dakle u suprotnosti s islamom uopće. Istodobno se i ksenofobni i rasistički pokreti na Zapadu, koji govore o islamu kao o religiji koja je netrpeljiva u samom korijenu, zapravo oslanjaju na teze koje uopće ne drže vodu.

Considine se u svom članku referira na niz tekstova o "savezima Muhameda s kršćanskim zajednicama", nastalima u godinama između 622. i 632. Zapravo nije čak riječ o ničem novom, nego se naprosto već jako dugo nitko nije bavio nizom dokumenata koji su odavno poznati, a koje posljednjih godina i Zapad i islamski svijet počinje iznova izvlačiti na vidjelo.

Riječ je o dokumentima o Muhamedovim savezima s, redom, "redovnicima s planine Sinaj" (kršćanskim redovnicima), potom onom "s kršćanima Najrana", "s kršćanima Perzije" i s "kršćanima svijeta". U njima se jamčila sigurnost i ravnopravnost kršćanskim zajednicama kao i hodočasnicima.
...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#357 mod-comment

Post by arzuhal »

Towelie wrote:
dadinjo33 wrote:
Towelie wrote: Sara u svom elementu. :D

Ma znaš ono "šovinstičko" da žene u Bošnja nemaju ime, nego su Šemsinica, Mujinica i slično. Mislim da bi ipak većina Bošnja dopustili da budu izdominirani, da budu Milicajci, a kako je tek bogougodno i religiozno-uzvišeno biti Saracen, to ne smijem ni pomisliti :D
Jel se ovo suptilno javljas na konkurs za bogougodnika? :D Da se osevapis :izet:
Danas je @iz Mostara banovan iz istog razloga na 7 dana, a nakon opomena. Vas dva zato idete duplo.

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» Towelie

2 sedmice

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» dadinjo33

2 sedmice
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#358 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Connaisseur Karlin »

asurbanipal wrote:
Towelie wrote:
salik79 wrote:„Nema prisile u vjeru, Pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko nevjeruje u Taguta, a vjeruje u Allaha, drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti! A Allah sve čuje i zna!“ Al-Baqara,256
Lep ajet, samo sto ga u mainstream Islamu derogira hadis o ubijanju apostata.

Obratiti pažnju od 50-e sekunde.

:D :-) :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#359 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Connaisseur Karlin »

zagortenej wrote:
Kaže El-Kaadi Ijjad u svojoj knjizi Eš-Šifa, str.405, navodeći govor Muhammeda Ibn. Sahnuna, poznatog Malikijskog učenjaka:
''Ulema se složila da je onaj koji psuje i ponižava Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, kafir, i da ga slijedi Allahova kazna na budućem svijetu, a na ovome svijetu će nad njim biti izvršena smrtna kazna. A onaj koji sumnja u njegovo nevjerstvo, počinio je kufr''.

Imam Ahmed o onome ko psuje Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, kaže:
"Mora biti ubijen." Pa je rečeno da li o tome ima hadisa? On reče: "Da. Od njih je hadis slijepca koji je ubio ženu i riječi Ibn-Omera: 'Onaj ko vrijeđa Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, mora biti ubijen'."

Omer b. Abdul-Aziz je rekao da mora biti ubijen.
U predaji kod Abdullaha kaže: Neće mu se dati prilika na pokajanje jer je Halid b. Velid ubio čovjeka koji je opsovao Poslanika sallallahu alejhi ve sellem ,ne dajući mu priliku na pokajanje."

Predanje o ubistvu židova Ka’ba ibn Ešrefa, s kojim je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi vesellem, sklopio ugovor da ne pomaže njegove neprijatelje i da se ne bori protiv njega. A kada je opsovao Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, on upita: “Ko će ubiti Ka’ba b. Ešrefa, uistinu on vrijeđa Allaha i Njegovog Poslanika?!” Ustade Muhammed ibn Mesleme, pa reče: “Allahov Poslaniče, želiš li da ga ja ubijem?” Odgovori: “Da.”
U ovom predanju opisuje se i način njegova ubistva: bio je to klasičan atentat, a ne borba između dvije vojske.

:shock: :run:
User avatar
Ludzak
Posts: 5483
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#360 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Ludzak »

animals wrote:Bosanski muslimani su najumjereniji muslimani na svijetu bili..
iako im sad prosjek kvari Bakir i njegova klika..
I zahiragići, pezići, bosnići itd. :D
User avatar
Ludzak
Posts: 5483
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#361 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Ludzak »

zagortenej wrote:Image
Yaahh,, govori čovjek koji je zabranio Wikipediju, doskora YouTube i još ko zna što sve.
I ako je Islam Islam, zašto Suniti mrze Šiite i obratno? I jedna i druga sorta pripadaju islamu.
Neko je ovdje licemjeran očito.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#362 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by salik79 »

Neka mi halale oni kojima nisam odgovorio, uletih brzinski :D

Samo da postavim, za ove koji bi nadugo i nasiroko, izjednacavajuci vehabizam sa (od toga) cistim dini islamom, 99 direktnih Allahovih naredbi, pa ko se njih bude pridrzavao bice rahat i on, od svoga zla, a samim time i svi oko njega. :-D

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#363 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Connaisseur Karlin »

salik79 wrote:Neka mi halale oni kojima nisam odgovorio, uletih brzinski :D

Samo da postavim, za ove koji bi nadugo i nasiroko, izjednacavajuci vehabizam sa (od toga) cistim dini islamom, 99 direktnih Allahovih naredbi, pa ko se njih bude pridrzavao bice rahat i on, od svoga zla, a samim time i svi oko njega. :-D

15. dont' consume interest :D ne potoji bankovni sistem bez toga :D

20. judge justice between people , dali isto pravilo vazi i za zene ?

Zasto se podvlaci da zene takodjer imaju pravo na nasljedstvo :shock: :lol:

54. Family should be led by men :-) :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#364 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Nurudin »

Hajmo sad svi kwotati video koji podupire naš stav
i kreveljiti se do besvijesti :roll:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#365 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by aurora313 »

dadinjo33 wrote:... On kao Srbijanac ima krstaricu, a ti kao Bosanka-mjesečnicu. Ne?
Hvala antičkim bogovima što ovdje ima vehabija, sufija, isilovaca i pmsovaca... bar je veselo. :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#366 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Nurudin »

aurora313 wrote:
dadinjo33 wrote:... On kao Srbijanac ima krstaricu, a ti kao Bosanka-mjesečnicu. Ne?
Hvala antičkim bogovima što ovdje ima vehabija, sufija, isilovaca i pmsovaca... bar je veselo. :D
kao i muških šovinista koji se brinu za ženska prava ...kakav spoj prozapadnog liberalizma i balkanskog
primitivizma!
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#367 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Pandakonda »

Muslimani u BiH su uradili "moralnu" reformu Islama, jednostavno odbacuju te neke baš radikalne djelove jer se kose sa našim balkanskim mentalitetom. Pa svaki musliman koji je počinio teroristički napad bilo gdje u svijetu je bio sa područija bliskog istoka ili afrike, što znači da je bilo više do kulture nego vjere. Po mom mišljenju 70% kultura i 30% vjera.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#368 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by aurora313 »

Pandakonda wrote:Muslimani u BiH su uradili "moralnu" reformu Islama, jednostavno odbacuju te neke baš radikalne djelove jer se kose sa našim balkanskim mentalitetom. Pa svaki musliman koji je počinio teroristički napad bilo gdje u svijetu je bio sa područija bliskog istoka ili afrike, što znači da je bilo više do kulture nego vjere. Po mom mišljenju 70% kultura i 30% vjera.
Zbunjivo. Možeš li objasniti detaljnije šta si mislio pod ovim? Jer ispada da su teroristi sa područija bliskog istoka ili afrike kulturno nadahnutiji da budu deash-ovci od drugih extremista.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#369 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Pandakonda »

aurora313 wrote:
Pandakonda wrote:Muslimani u BiH su uradili "moralnu" reformu Islama, jednostavno odbacuju te neke baš radikalne djelove jer se kose sa našim balkanskim mentalitetom. Pa svaki musliman koji je počinio teroristički napad bilo gdje u svijetu je bio sa područija bliskog istoka ili afrike, što znači da je bilo više do kulture nego vjere. Po mom mišljenju 70% kultura i 30% vjera.
Zbunjivo. Možeš li objasniti detaljnije šta si mislio pod ovim? Jer ispada da su teroristi sa područija bliskog istoka ili afrike kulturno nadahnutiji da budu deash-ovci od drugih extremista.
Kod njih postoji dosta jača anti zapadna retorika nego kod nas, zbog stvari koje je zapad uradio njima od malena ih se uči kako je zapad najveće zlo + vjera im se stavlja kao glavni prioritet. Recimo Indonezija je država sa najvećim brojem muslimana u svijetu pa opet nisi čuo da je neki musliman azijat počinio teroristički napad.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#370 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Nocty »

SaraFina wrote:
Towelie wrote:Zanimljivo da balkanski muslimani uglavnom ne zele Serijat.

Image
Zašto bi željeli šerijat kad generacijama unazad, šerijat nije dio kulturnog, a ni vjerskog nasledja balkanskih muslimana. Kad kažem nije dio ni vjerskog, onda to ozbiljno mislim, jer biti musliman za tebe automatski znači željeti i šerijatsko uredjenje države???
.. Kako nekom može šerijat biti blizak, kad balkanski muslimani nikad nisu živjeli po njegovim pravilima.




- Ti ustvari ovom temom želiš reći da islam kao religija, iako balkanski muslimani generacijama žive na ovim prostorima nije dio evropskog kontinenta?


-Ili želiš pak reći da balkanski muslimani ako žele prakticirati islam trebali bi i stanište promijeniti, odnosno odreći se evropskog kontinenta i otići u države na druge kontinente gdje vladaju šerijatski zakoni?


-Bez šerijata ne može se adekvatno prakticirati Islam i za pravovjernost u islamu šerijatsko uredjenje je nužno?


-Balkanski muslimani nisu islamski pravovjernici i iz islama uzimaju samo dijelove vjere koji im se čine kao praktični i " umjereni " dok šerijat i njegova pravila odbacuju i zadovoljavaju se demokratskim uredjenjem evropskih zemalja i beneficijama?

Rasvijetli nam bit. Da ne nagadjamo :D

Uglavnom, što se tiče bosanskohercegovačkih muslimana (Bošnjaka) oni nikad tokom svog postojanja nisu prestavljali nikom prijetnju. Uvijek su bili potlačeni.
Generacijama unazad. U EX YU nisu imali ni status naroda, za razliku od Srba i Hrvata i devedesetih jedino što su željeli je " opstati i preżivjeti"...
Bošnjaci su zbog svoje naivnosti i nedostatka nacionalne i vjerskog svijesti i jesu postali najveće žrtve...Sad im se spočitava i to što nisu istrijebljeni?
U biti rat će se nastaviti drugim srestvima i današnja islamofobija i jačanje evropske desnice dovršiće posao devedesetih?
Glupljeg naroda nema u evropi od bosnja.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#371 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by AleksoMKD »

Pandakonda wrote:Recimo Indonezija je država sa najvećim brojem muslimana u svijetu pa opet nisi čuo da je neki musliman azijat počinio teroristički napad.
Mislim da ima nesto i u tome da prilicno (ako ne i vecina) Indonezana pre nego sto dodje na zapad prvo radi u Arapskim zemljama kao UAE pa kad stignu na zapad tretman koji dobiju je svetlosnim godinama bolji od tretmana koji dobiju od "brace" po veri.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#372 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Connaisseur Karlin »

Nurudin wrote:Hajmo sad svi kwotati video koji podupire naš stav
i kreveljiti se do besvijesti :roll:
tebi su diskirmiinacija i sovinizam OK , meni nisu , ne kmeci,jer nisi u pravu :)

imm pravo sa se nasmijem nelogicnosti postavljenih dijelova koji su meni vlro vazni :-D
15. dont' consume interest :D ne potoji bankovni sistem bez toga :D

20. judge justice between people , dali isto pravilo vazi i za zene ?

Zasto se podvlaci da zene takodjer imaju pravo na nasljedstvo :shock: :lol:

54. Family should be led by men :-) :D
sto je tebi ovdje logicno :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#373 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Nurudin »

Čuj to...po čemu si ti zaključila da su meni "diskriminacija i šovinizam ok " :?
Ja sam upravo reagovao na muški šovinizam , a ti si , umjesto da uradiš isto , počela da kvotaš i kleberiš se
jer ti je izgleda krivo što je moderacija sankcionisala taj šovinizam.
Niđe veze :-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#374 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by Connaisseur Karlin »

Nurudin wrote:Čuj to...po čemu si ti zaključila da su meni "diskriminacija i šovinizam ok " :?
Ja sam upravo reagovao na muški šovinizam , a ti si , umjesto da uradiš isto , počela da kvotaš i kleberiš se
jer ti je izgleda krivo što je moderacija sankcionisala taj šovinizam.
Niđe veze :-)
haaa ?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#375 Re: Mit o "umerenim" muslimanima

Post by salik79 »

desni wrote:
salik79 wrote:Image
    :thumbup:
      Ne znam zašto,ali ti si mi prvi naumpao kad sam počeo čitati bljuvotine na ovoj temi.Halali :mrgreen:
        Zbog zlobne primisli koju sam dobio"Gdje je sad onaj Salik,ako je iskren u onom što piše da se ovdje oglasi".Respekt puni za napisano na temi.
          Jedino se ne slažem da selefijama/tekfirdžijama(da budemo politički korektni) u potpunosti diriguju cionisti.Jest da njima odgovara ovakva slika o muslimanima,ali ne treba ih amnestirati.Mislim da se radi uglavnom o vjerski i uopće neobrazovanim i isključivim ljudima koji posežu za najlakšim odgovorima.
            Ili da kažemo jedni drugima dođu ko neko opravdanje :idea:
            Halalolsun, halali ti meni sto tek ti tek sada odgovaram. :-D

            Rijetko zalazim na ovu temu, jer sam odavno uocio da na vecini tema trolaju likovi kojima nije cilj nesto saznati i nauciti, nego popljuvati tudje, odnosno, opcenito sve sto je vezano za vjeru. U tome niti zelim, niti imam zivaca ucestvovati. Na ovu temu sam iz znatizelje uletio, uocivsi da se taj dan konstantno vrtila na forumskom inexu. Tako odlucih i koju napisati. :)

            U potpunosti se slazem za sljedbenike vehabijskog pokreta, ali sam ja mislio na ideologe i finansijere, koji su direktno podredjeni cionistickim/masonskim gospodarima. Sva ta kraljevstva i emirati su masonske prcije, osnovane s jednim ciljem - kontrolom tih podrucja, kako instaliranim vladarima, tako i nakaradnom ideologijom koja ce konstantno akumulirati medjumuslimansku fitnu i sukobe, te tako razarati ummet iznutra, a samim time osigurati i svoje interese bez dodatnih napora. Zatupljivanjem tih zemalja, degeneracijom naroda, stvara se amorfna masa, koja ne da ne zna sama za sebe "brinuti", niti sama bilo kakvom napretku doprinjeti, nego i masa koja je svojom situacijom i "zadovoljna", jer zive od danas do sutra, kao zombiji nesposobni za bilo sta osim onoga sto im gospodari daju u zamjenu za "crno zlato". Sutra da nestane "crnog zlata" oni sami ne bi znali ni narandzu oguliti, a kamoli sta vise. A gdje bi mogli biti da su, recimo, umjesto ibn Abdulvehabovog, slijedili izvorni/istinski Islam, Islam ibn Sine, ili al-Hvarizmija!?
            Post Reply