minimalni broj uposlenika d.o.o.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#26 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

JThomas wrote:ni u sudu, ni u kantonalnoj poreznoj, ni u inspekciji, ni u PIO, ni u UIO, ni prilikom osnivanja, ni prilikom promjena ni prilikom likvidacije mi nisu pravili probleme sa firmama koje imaju samo jednog zaposlenika.

al' eto, ti možda s gugla znaš bolje.
Iz iskustva znam bolje! Inače, nije ti prvi put da iznosiš dezinformacije ovdje, ako ne znaš - mudrije je prećutati, ne dovoditi u zabludu čitaoce, neko će ti i povjerovati, pa načiniti sebi problem :(
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

jesi ikad zbavio pravi tekst ZOO, a ne nacrt što podvaljuješ ljudima pod tekst?
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#28 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by talić »

registrovao sam firmu 2003. djelatnost trgovina na veliko i morali smo prijaviti direktora i 2 radnika. Nikad nijedna kontrola nije pitala za broj uposlenih ali vide to iz dokumentacije. Zavisi od grada, u Zenici su strogi u nekim manjim sredinama je mnogo lakše, čak i u Sarajevu je mnogo lakše, znam da mnoge firme rade godinama bez upotrebne dozvole za objekat i minimalnih uslova.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#29 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

JThomas wrote:jesi ikad zbavio pravi tekst ZOO, a ne nacrt što podvaljuješ ljudima pod tekst?
Imam ga još od prije rata, kada ti nisi ni znao šta je ZOO :oops:
User avatar
Komšinica
Posts: 1719
Joined: 30/03/2010 17:51
Location: Sarajevo

#30 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Komšinica »

JThomas wrote:ne znam je li ikad stavljena na propisan način van snage, al' se više ne primjenjuje. milion posto možeš registrovati firmu samo sa direktorom.
Ja sam imala slučaj da firma ima samo direktora koji također želi da se odjavi, a da se na njegovo mjesto prijavi novi direktor... uglavnom trebao mi je podatak u kom roku se mora prijaviti novi direktor... uglavnom zapetljano...

Tako sam i došla do ove Uredbe, ali zaista ne znam da li se još primjenjuje ili ne...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#31 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

ne bi baš rekao. hajd' da ti osvježim sjećanje, kad smo kod širenja dezinformacija:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 38&t=82626
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#32 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

JThomas wrote:ne bi baš rekao. hajd' da ti osvježim sjećanje, kad smo kod širenja dezinformacija:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 38&t=82626
Ti, očito, imaš veliki problem sa zaključivanjem na osnovi pročitanog. Treba biti posebno "nadaren" pa ne pročitati tekst u zagradi, pa ne pročitati poziv na službeni list itd. i ne zaključiti o čemu se radi :-)

Nemoj više svega ti, zamaraš... :(
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#33 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

Komšinica wrote:
JThomas wrote:ne znam je li ikad stavljena na propisan način van snage, al' se više ne primjenjuje. milion posto možeš registrovati firmu samo sa direktorom.
Ja sam imala slučaj da firma ima samo direktora koji također želi da se odjavi, a da se na njegovo mjesto prijavi novi direktor... uglavnom trebao mi je podatak u kom roku se mora prijaviti novi direktor... uglavnom zapetljano...

Tako sam i došla do ove Uredbe, ali zaista ne znam da li se još primjenjuje ili ne...
ma sto posto. mislim da uhljupi nisu nikad stavili uredbu van snage, al' je jednostavno ne primjenjuju.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#34 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

poznanik wrote:
JThomas wrote:ne bi baš rekao. hajd' da ti osvježim sjećanje, kad smo kod širenja dezinformacija:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 38&t=82626
Ti, očito, imaš veliki problem sa zaključivanjem na osnovi pročitanog. Treba biti posebno "nadaren" pa ne pročitati tekst u zagradi, pa ne pročitati poziv na službeni list itd. i ne zaključiti o čemu se radi :-)

Nemoj više svega ti, zamaraš... :(
član 467 - mijenjan član 378... :D

kad je mijenjan, prosvijetli me? :D
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#35 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by sarajevoxxxx »

jajasmin wrote:otvorio sam firmu d.o.o. i sada cekam rješenje o registraciji sa suda. čuo sam negdje da je minimalni broh zaposlenih u d.o.o. dva. da li je to istina.

hvala unaprijed
Da bi otvorio firmu dovoljno je da prijaviš sebe ili nekog drugog kao direktora i to je to. Dva ili više radnika se ne uslovljava, jedino što za specificne djelatnosti postoje zakoni koji se moraju ispoštovati.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#36 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Miki123 »

Poznanik, pametnjaković..

Sad ako ja kažem, prenesem što mi je knjigovođa rekao koji ima blizu 100-tinjak komitenata, što poduzetnika (tr., obrti..) što d.o.o., i koji je na prisustvovao svakoj inspekcijskoj kontroli u tim firmama, da niko već godinama se ne obazire na tu uredbu?

Pa više ti obmanjuješ ljude, koji će prijaviti nekog bezveze i na taj način izletiti 243 puta više novca, za nešto što im niko nikad neće tražiti.

"pametnjaković" opće prakse.. :run:

al' eto, već očekujem, ti "znaš" nije ovo istina..
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#37 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Wind »

pa...pazite, jedna je stvar koliko treba biti uposlenika po zakonu a druga stvar je ta da li ce neko da to gleda ili nece....

ako je bilo propisano za d.o.o. min. dva uposlenika a nije ukinuta ta odredba, onda je tako bez obzira da li to neko kontrolise ili ne.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#38 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

Miki123 wrote:Poznanik, pametnjaković..
Sad ako ja kažem, prenesem što mi je knjigovođa rekao koji ima blizu 100-tinjak komitenata, što poduzetnika (tr., obrti..) što d.o.o., i koji je na prisustvovao svakoj inspekcijskoj kontroli u tim firmama, da niko već godinama se ne obazire na tu uredbu?
Pa više ti obmanjuješ ljude, koji će prijaviti nekog bezveze i na taj način izletiti 243 puta više novca, za nešto što im niko nikad neće tražiti.

"pametnjaković" opće prakse.. :run:

al' eto, već očekujem, ti "znaš" nije ovo istina..
Je li federalni Parlament donio "Uredbu o uslovima koje je preduzeće i drugo pravno lice dužno da ispunjava u pogledu broja zaposlenih radnika radi obavljana registrirane djelatnosti", a Službeni list je objavio u Novinama br. 15, 1998. godine? Jest!

Je li ta Uredba ikad stavljena izvan snage? Nije!

Je li svaka radnja učinjena protivno Uredbi protupravna? Jest!

Zagovaram li ja protupravne radnje, "savjetujem" li ja čitaoce na radnje koje su protivne pravilima i propisima? Ne!

Je li knjigovođa relevantna osoba za provođenje zakona i propisa koji tretiraju upis u Registar privrednih društava? Nije!

Ko je ovdje pametnjaković... :(
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#39 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

a jes' i taj asaf kršitelj propisa, hebo majku... :D
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#40 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Miki123 »

Je li knjigovođa relevantna osoba za provođenje zakona i propisa koji tretiraju upis u Registar privrednih društava?
Pametnom dosta. Otkad je ova uredba uslov za upis u registar društava? Jesi li ti ikad vidio prijavu i njene priloge za upis u registar društava? da ne govorim uradio... bolje šutit, nego se ovako provaljivati..

Je li federalni Parlament donio "Uredbu o uslovima koje je preduzeće i drugo pravno lice dužno da ispunjava u pogledu broja zaposlenih radnika radi obavljana registrirane djelatnosti", a Službeni list je objavio u Novinama br. 15, 1998. godine? Jest!
Parlament ne donosi uredbe, nego Vlada, u ovom slučaju Vlada Federacije BiH.

Imaš još koju provalu?
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#41 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Miki123 »

JThomas wrote:a jes' i taj asaf kršitelj propisa, hebo majku... :D

'ta će, asaf :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#42 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

Miki123 wrote:
Je li knjigovođa relevantna osoba za provođenje zakona i propisa koji tretiraju upis u Registar privrednih društava?
Pametnom dosta. Otkad je ova uredba uslov za upis u registar društava? Jesi li ti ikad vidio prijavu i njene priloge za upis u registar društava? da ne govorim uradio... bolje šutit, nego se ovako provaljivati..
Nisam ni pisao da je ova Uredba uslov za upis u registar, pisao sam o knjigovođi – osobi koja svojim poslovima nije relevantna za validno uplitanje u poslove koje tretiraju upis u registar privrednih društava. Firme se registriraju prema zakonu o privrednim društvima, u kojem su predviđena pravila i propisi, a niti jedno ne dotiče poslove i djelatnost knjigovođe. Sasvim je druga situacija u praksi, u kojoj se mnoge knjigovođe petljaju i “sveznaju”, čak i pravno savjetuju, a posebno znaju propise kod upisa u registar privrednih društava, ne bi li zadržali komitenta i naplatili više…i takva praksa postaje uvriježeno pravilo.
Ne kažem da neko i ne zna, ali danas svi sve znaju, za marku će i vraga ponuditi.


Je li federalni Parlament donio "Uredbu o uslovima koje je preduzeće i drugo pravno lice dužno da ispunjava u pogledu broja zaposlenih radnika radi obavljana registrirane djelatnosti", a Službeni list je objavio u Novinama br. 15, 1998. godine? Jest!
Parlament ne donosi uredbe, nego Vlada, u ovom slučaju Vlada Federacije BiH.
Da, vlada donosi uredbe, greška u pisanju, nije prva ni zadnja, treba li poći na stub srama zbog toga, ili čitati primitivni pokušaj diskreditacije?
Ova predmetna Uredba je još na snazi, nije proglašena nevažećom, a u vezi je sa ranijim Zakonom o preduzećima FBiH iz 1995. godine, koji je proglašen nevažećim Zakonom o privrednim društvima, 1999. godine, kojim je predviđeno da društvo može početi s obavljanjem djelatnosti danom upisa u sudski registar i kada je aktom nadležnog organa utvrđeno da ispunjava uslove za obavljanje djelatnosti (ova Uredba je jedan od uslova).
Prema tome, konačno odobrenje za otpočinjanje sa poslovima iz registrirane djelatnosti privrednih društava izdaju opštinske ili kantonalne inspekcije uvjerenjima o ispunjenosti uslova, koje, osim specifičnosti iz djelatnosti, zahtijevaju i potreban broj radnika, shodno predmetnoj uredbi ...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#43 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

e vidiš, taj član tog zakona jeste mijenjan, za razliku od ZOO, i sada glasi malo drukčije:

Društvo može poceti s obavljanjem djelatnosti danom upisa u registar društava i kada organu
nadležnom za inspekcijski nadzor dostavi obavještenje o pocetku obavljanja djelatnosti i
ispunjavanju uvjeta tehnicke opremljenosti, zaštite na radu, zaštite i unapredenja životne
sredine i drugih uvjeta propisanih za obavljanje te ili tih djelatnosti.


glumiš pravnika, a bolno je očigledno da to nisi. niko nije napisao da to valja ili ne valja, da je ispravno ili da nije - samo da se dotična uredba u praksi više NE sprovodi od nadležnih organa. provjereno milion posto u praksi, iz nulte ruke, ja nisam guglo i nije mi niko pričao, nego ja sve osim notarskog akta i sastavljam i predajem i podižem.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#44 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Miki123 »

Da, vlada donosi uredbe, greška u pisanju, nije prva ni zadnja, treba li poći na stub srama zbog toga, ili čitati primitivni pokušaj diskreditacije?
Pa treba kad se hvataš nečega o čemu nemaš nikakvo ili površno znanje. Meni je žao jer vidim da se ovdje javljaju ljudi koji započinju biznis, tek otvaraju firme i poslušat će tvoj savjet i eto belaja, džaba u trošak uletiti.

Mislim, šta ti pokušavaš dokazati ovdje? Uredba je na snazi? jeste, na snazi je, niko to ne spori. Da si u praksi znao bi da ima i zakona koji su na snazi ali se jednostavno ne primjenjuju u praksi. Kažem Zakona, koje je donio parlament federacije, npr. starji Zakon o poljoprivrednom zemljištu FBiH, ili ovaj novi iz 2009. godine koji zabranjuje prodaju zemljišta od 1 do 4 bonitetne kategorije bez provedene zakonom utvrđene procedure, a niko ga ne zarezuje ni 0,2 %. Eto, ako imaš koga da je nedavno kupovo' kakvu njivu, pitaj ga je li imao problema sa uknjižbom prava vlasništva na svoje ime, iako taj zakon propisuje da je svaki ugovor zaključen suprotno odredbama tog zakona ništav...

itd.. itd..
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#45 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

JThomas wrote:e vidiš, taj član tog zakona jeste mijenjan, za razliku od ZOO, i sada glasi malo drukčije:

Društvo može poceti s obavljanjem djelatnosti danom upisa u registar društava i kada organu
nadležnom za inspekcijski nadzor dostavi obavještenje o pocetku obavljanja djelatnosti i
ispunjavanju uvjeta tehnicke opremljenosti, zaštite na radu, zaštite i unapredenja životne
sredine i drugih uvjeta propisanih za obavljanje te ili tih djelatnosti.


glumiš pravnika, a bolno je očigledno da to nisi. niko nije napisao da to valja ili ne valja, da je ispravno ili da nije - samo da se dotična uredba u praksi više NE sprovodi od nadležnih organa. provjereno milion posto u praksi, iz nulte ruke, ja nisam guglo i nije mi niko pričao, nego ja sve osim notarskog akta i sastavljam i predajem i podižem.
Da, i kakva je toliko drastična razlika – da li je izmijenjenim članom moguće započeti privrednu djelatnost bez slijeda odredaba Uredbe iz 1999. godine koja propisuje minimalan broj uposlenih?
I u izmjenjenom članu traži se „pribavljanje drugih uvjeta propisanih za obavljanje djelatnosti“, identično kao i u prvobitnom. Ne znam šta si htio postići citiranjem izmjenjenog člana u kontektsu ove teme. Ne znam znaš li i sam... :(
Ja tvrdim da je Uredba i dalje na snazi, i da je protupravno započeti djelatnost, a ne ispoštovati njene odredbe. Ti tvrdiš da je slobodno započinjanje djelatnosti, da se niko ne brine, jer je niko ne poštuje :-)

Neprofesionalno je da ti, kao pravnik (ne notarov mali) savjetuješ mimoilaženje zakona? Činjenica da je za ovu uredbu čulo jako malo osoba na odgovornim pozicijama u javnoj upravi, najbolji je pokazatelj nivoa njihovog profesionalizma, mnogo je raznoraznih stručnjaka sa sumnjivim kvalifikacijama na ključnim pozicijama po ministarstvima, upravama i sl, no, takva nam je i gotovo cijela država, pozicionirali su se skorojevići i danas ih ničim više nije moguće potjerati.
Ali, ne donose se uredbe samo za uže Sarajevo, ima Federacije i izvan "Šenoine", izađi ponekad iz grada, idi vidi svijeta, pomoći će ti vjeruj mi, nestaće ti te ograničenosti u razmišljanju i zaključivanju. Dijete drago, spavaš na ovom forumu, od jutra do kasno uveče, jedeš li šta, pripremiš li kakav ugovor na poslu, imaš li curu, jado...

Što se tiče tvrdnje da se „dotična uredba više ne sprovodi u praksi“, pročitaj ponovo post @Suzie Q:
Suzie Q je napisao/la:oprosti kako si otvorio firmu bez zaposlenih?
ja kad sam svoju otvarala, nisam u općini mogla podnijeti zahtjev za dobivanje dozvole za rad bez potvrde iz PIO-a o zaposlenim a moraju biti dva minimalno.
Kod tebe izgleda “sve može, samo daj pare…” dobro te uči tvoj notar.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#46 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

Miki123 wrote:
Da, vlada donosi uredbe, greška u pisanju, nije prva ni zadnja, treba li poći na stub srama zbog toga, ili čitati primitivni pokušaj diskreditacije?
Pa treba kad se hvataš nečega o čemu nemaš nikakvo ili površno znanje. Meni je žao jer vidim da se ovdje javljaju ljudi koji započinju biznis, tek otvaraju firme i poslušat će tvoj savjet i eto belaja, džaba u trošak uletiti.

Mislim, šta ti pokušavaš dokazati ovdje? Uredba je na snazi? jeste, na snazi je, niko to ne spori. Da si u praksi znao bi da ima i zakona koji su na snazi ali se jednostavno ne primjenjuju u praksi. Kažem Zakona, koje je donio parlament federacije, npr. starji Zakon o poljoprivrednom zemljištu FBiH, ili ovaj novi iz 2009. godine koji zabranjuje prodaju zemljišta od 1 do 4 bonitetne kategorije bez provedene zakonom utvrđene procedure, a niko ga ne zarezuje ni 0,2 %. Eto, ako imaš koga da je nedavno kupovo' kakvu njivu, pitaj ga je li imao problema sa uknjižbom prava vlasništva na svoje ime, iako taj zakon propisuje da je svaki ugovor zaključen suprotno odredbama tog zakona ništav...itd.. itd..
Vjerujem da službenici u općinskimili kantonalnim upravama nadležnim za izdavanje konačnih odobrenja za otpočinjanje privredne djelatnosti, uglavnom, ne poznaju dovoljno ili skoro nikako propise koji su na snazi, osim onih koje su napamet naučili. Siguran sam da se pravna lica ne bi s lakoćom provlačili s jednim uposlenim, da službenici u tim upravama znaju za ovu uredbu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#47 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

prvo, htio sam postići da se vidi da nemaš blage veze o ovome, jer ne znaš niti naći aktuelni tekst zakona, iako ovaj ima na guglu. a kamoli da znaš iz prakse kako to ide.

drugo, drastična razlika je kad otvaraš firmu možeš li početi bez rješenja ili moraš čekati rješenje da počneš, zato je to i mijenjano. i da išta od ovoga radiš u praksi, znao bi ovo. ja ovo sve radim iz dana u dan u stvarnom životu, u prosjeku jednu firmu mjesečno, a ti si taj koji znanje crpi sa interneta. i moj posao je bruku širi od notarovog. u razloge i ispravnost ne ulazim, ali u stvarnosti tu uredbu više nijedan nadležni organ ne primjenjuje. to što se to tebi ne sviđa, drugi je par rukava.

prodaješ raji muda pod bubrege, jednom nacrt pod važeći zakon, drugi put mijenjani član pod važeći, treći put parlament donosi uredbu, to su sitne nebitne greškice kad se baviš pravom, jelde? džaba ti sva pravna terminologija, ti nisi pravnik i to se vidi iz aviona.

hajd' sad slobodno još jedan red ličnih uvreda, meni ne smeta, a tebi možda bude lakše.
crazymmama
Posts: 26
Joined: 22/02/2009 19:37

#48 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by crazymmama »

Prije nekih dvadesetak dana u jednoj firmi nam je bio inspektor rada.Radi se o doo trgovacke djelatnosti.Firma je ranije imala vise zaposlenih ali zbog trenutne krize radi samo vlasnik odnosno direktor.Inspektor nam je doslovno rekao:Znate li da po zakonu ne mozete imati samo jednog uposlenika? Moje je da vas upozorim ali ja stvarno nemam srca zbog toga nekoga kaznjavati. Napisao nam je zapisnik o zatecenom stanju i nije nam izrekao nikakvu kaznu.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#49 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Suzie Q »

zaboravila sam reći da nam je po otvaranju, tj. početku rada, nakon možda mjesec dana, došla radna inspekcija i provjeravala zaposlene. rekli su nam da je to uobičajena provjera kod otvaranja novih poduzeća.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#50 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Karen »

Pitanje:
da li osoba koja obavlja dužnost direktora firme (privatne) može to obavljati volonterski, bez zasnivanja radnog odnosa. I koliko radnika treba imati, 1 ili 2?
Post Reply