Miljacka

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#76 Re: Miljacka

Post by otsam »

AdnaNr wrote:Miljacka je predivna rijeka a uništili smo je. Ona protiče kroz skoro cio grad, a mi je prljamo.
:roll:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#77 Re: Miljacka

Post by karanana »

zna li neko sta se radi u miljacki u blizini rtv doma odnosno alipasinog mosta, kod one livade gdje je i luna park?

u prolazu tuda vidim nekakve bagere i kamione i kubike i kubike pijeska i kamena koji je cini mi se izvadjen iz rijeke.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#78 Re: Miljacka

Post by Chmoljo »

karanana wrote:zna li neko sta se radi u miljacki u blizini rtv doma odnosno alipasinog mosta, kod one livade gdje je i luna park?

u prolazu tuda vidim nekakve bagere i kamione i kubike i kubike pijeska i kamena koji je cini mi se izvadjen iz rijeke.
srušena Žica, mislim... ili neka hala do Žice... nadam se da neće novo ustakljeno kockasto čudovište nići tu...
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#79 Re: Miljacka

Post by karanana »

Chmoljo wrote:
karanana wrote:zna li neko sta se radi u miljacki u blizini rtv doma odnosno alipasinog mosta, kod one livade gdje je i luna park?

u prolazu tuda vidim nekakve bagere i kamione i kubike i kubike pijeska i kamena koji je cini mi se izvadjen iz rijeke.
srušena Žica, mislim... ili neka hala do Žice... nadam se da neće novo ustakljeno kockasto čudovište nići tu...
ne zica. govorim o radovima sa ove strane miljacke, znaci odmah lijevo od rtv doma ako ga gledas sa tramvajske stanice. ima veliki parking rtv doma, pa ide velika livada gdje je trenutno luna park. e odmah do luna parka na lijevoj obali bageri i kamioni i te hrpe pijeska. mozda samo ciste korito, ali se bas radi.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#80 Re: Miljacka

Post by Chmoljo »

karanana wrote:
ne zica. govorim o radovima sa ove strane miljacke, znaci odmah lijevo od rtv doma ako ga gledas sa tramvajske stanice. ima veliki parking rtv doma, pa ide velika livada gdje je trenutno luna park. e odmah do luna parka na lijevoj obali bageri i kamioni i te hrpe pijeska. mozda samo ciste korito, ali se bas radi.
a to... vidio sam i ja... ne znam fakat. ondje ima dobar komad zemljišta, ne bi me čudilo da se još nešto pravi i tu.
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#81 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

E K O L O G I J A sarajevske rijeke Miljacke

Sarajevo |Objavljeno 16.09.2011. u 21:50

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/clanak/110916144

Podignuta brana na Bentbaši. Pročišćeno korito rijeke Miljacke

Image
× FOTO: EDIN PUZIĆ/SARAJEVO-X.COM
U Sarajevu je večeras podignuta brana na Bentbaši i ispuštena akumulirana voda kako bi se pročistilo korito rijeke Miljacke, simbola grada.

Duži period bez padavina i visoke temperature najzaslužniji su za nizak vodostaj i zagađenost rijeke Miljacke.

Zbog toga su se stanovnici Sarajeva ovo ljeto svakodnevno morali nositi sa neugodnim mirisom koji se iz korita rijeke širio gradom.

Puštanjem akumulirane vode na Bentbaši bi se trebao poboljšati kvalitet vode u Miljacki, te uspostaviti ekološki prihvatljiv protok vode, odnosno biološki minimum koji je bio ugrožen dugotrajnom sušom.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#82 Re: Miljacka

Post by PapakizSarajeva »

Sarajevo |Objavljeno 16.09.2011. u 21:50

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/clanak/110916144

Podignuta brana na Bentbaši. Pročišćeno korito rijeke Miljacke

U Sarajevu je večeras podignuta brana na Bentbaši i ispuštena akumulirana voda kako bi se pročistilo korito rijeke Miljacke, simbola grada.

Duži period bez padavina i visoke temperature najzaslužniji su za nizak vodostaj i zagađenost rijeke Miljacke.

Zbog toga su se stanovnici Sarajeva ovo ljeto svakodnevno morali nositi sa neugodnim mirisom koji se iz korita rijeke širio gradom.

Puštanjem akumulirane vode na Bentbaši bi se trebao poboljšati kvalitet vode u Miljacki, te uspostaviti ekološki prihvatljiv protok vode, odnosno biološki minimum koji je bio ugrožen dugotrajnom sušom.
E ne procitah vise nebuloza na jednom mjestu, Sa-X svaka cast ... Pa konsultujte se s nekim (relevantnim) prije nego napisete i objavite masu gluposti ...

Kako se to jednokratnim pustanjem vece kolicine vode niz korito moze postici ovo sto napisaste ???
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#83 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

Veliki pomor ribe u Miljacki: Uzrok hemijski otpad?

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... otpad.html

Autor M. G. 2011-09-19 13:49:00

Image
Velika je vjerovatnost da je otpad otrovan i za ljude, ističe dr. Pašagić
Građani koji su se jučer ujutro zatekli u blizini Vilsonovog šetališta neugodno su se iznenadili kada su ugledali veliki broj riba koje su plutale Miljackom. Najviše riba uginulo je, kako su nam rekli, kod Mosta "Ars Aevi" i u blizini zgrade "Elektroprivrede BiH".

Razlog pomora ribe u Miljacki još nije poznat, ali, kako kažu prolaznici, ovo ih ne začuđuje, s obzirom na ovogodišnju situaciju s velikim vrućinama, sušom i niskim vodostajem. Neki su rekli da bi ovo mogla biti posljedica podizanja brane na Bentbaši.

Kako nam je rekao specijalista epidemiolog dr. Šefik Pašagić, riječ je najvjerovatnije o hemijskom otpadu.

- Miljacka jeste prljava van svake granice, ali u pitanju je prljavština koja je nastala zbog biološkog otpada, tj. fekalija. Ribe u Miljacki su se prilagodile ovim uvjetima, tako da je sigurno riječ o nekoj novoj supstanci koja je dospjela u rijeku. Kako se to dogodilo, ne mogu sa sigurnošću reći, ali ako je otrovno za ribe, velika je vjerovatnost da je otrovno i za ljude. Morat će se uraditi detaljna analiza uzorka vode iz Miljacke i to što prije - istakao je Pašagić.
Last edited by Bumerang on 19/09/2011 19:19, edited 1 time in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#84 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

Sarajevo |Objavljeno 19.09.2011. u 16:19

Šta je uzrokovalo ekološki problem?
Nakon pomora ribe u Miljacki analiziraju se uzorci vode

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS će, nakon pomora ribe u rijeci Miljacki u Sarajevu, ispitati šta je bio uzrok ovog ekološkog incidenta.

Piše: E. G.

Image
Miljacka u nedjelju (Foto: Čitatelj portala)

Tokom vikenda, tačnije u nedjelju, građani su primijetili uginule ribe koje su plutale na površini rijeke, a na Vilsonovom šetalištu se širio smrad, dok je vodostaj bio nešto viši od uobičajnog u ovo doba godine.

"Nakon informacije da se u koritu rijeke Miljacke jučer pojavio veći broj uginulih riba, kantonalni vodni inspektor je danas uzeo uzorke vode. Uzorci su odmah proslijeđeni u laboratoriju Agencije za vodno područje rijeke Save, koja će izvršiti analize na mikrobiološku i fizičko-hemijsku ispravnost, te rezultate dostaviti Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove čim budu poznati", rekla je za Sarajevo-x.com Vildana Bosno, stručni saradnik za informisanje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

Image
Miljacka u ponedjeljak (Foto: Feđa Krvavac/Sarajevo-x.com)

Inspektor je potrebne uzorke uzeo na lokalitetu kod Elektroprivrede BiH, gdje su građani i primijetili uginule ribe.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#85 Re: Miljacka

Post by PapakizSarajeva »

.
.
.
.
.

Inspektor je potrebne uzorke uzeo na lokalitetu kod Elektroprivrede BiH, gdje su građani i primijetili uginule ribe.
Cemu zurba ? Pa mogao je to uraditi i u sljedeci ponedeljak ...

Drzavo, hebem ti majku, a posebno OCA koji nam te ovakvu ostavi i njegovog SINA koji te naslijedi...
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#86 Re: Miljacka

Post by prezimenko »

Bumerang wrote:Veliki pomor ribe u Miljacki: Uzrok hemijski otpad?
- Miljacka jeste prljava van svake granice, ali u pitanju je prljavština koja je nastala zbog biološkog otpada, tj. fekalija. Ribe u Miljacki su se prilagodile ovim uvjetima, tako da je sigurno riječ o nekoj novoj supstanci koja je dospjela u rijeku. Kako se to dogodilo, ne mogu sa sigurnošću reći, ali ako je otrovno za ribe, velika je vjerovatnost da je otrovno i za ljude. Morat će se uraditi detaljna analiza uzorka vode iz Miljacke i to što prije - istakao je Pašagić.
Bio ja na carsiji na WC-u :)




"Bas lijepo i ugodno vece, klizim niz ulicu. Miljacka jos smrdi al tece..."
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#88 Re: Miljacka

Post by dusa_raskopuša »

Ja sam primijetila da stravicno smrdi. Kad god prodjem pored, izmijenjam boje k'o semafor.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8487
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#89 Re: Miljacka

Post by kokuz_sa »

dusa_raskopuša wrote:Ja sam primijetila da stravicno smrdi. Kad god prodjem pored, izmijenjam boje k'o semafor.
wow
koje ti imas zapazanje :D
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#90 Re: Miljacka

Post by dusa_raskopuša »

Ja sam kokuz bekrija, marka mi k'o tepsija. :mrgreen:
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#91 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

.
Last edited by Bumerang on 18/03/2012 18:11, edited 1 time in total.
DON_eARL
Posts: 3726
Joined: 31/10/2010 22:26

#92 Re: Miljacka

Post by DON_eARL »

Šta se radi na obali Miljacke kod RTVa?
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#93 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

dusa_raskopuša wrote:Ja sam primijetila da stravicno smrdi. Kad god prodjem pored, izmijenjam boje k'o semafor.
Miljacka smrdi iz razloga sto se vecina gradske kanalizacije ispusta i uliva u rijeku Miljacku a preko Miljacke i u druge rijeke sto je opet ogromna ekoloska katstrofa tih svih rijeka. Da ne govorimo o trovanju ribe i kupaca koji se koriste tim rijekama.

Mislim da bi se ovaj problem mogao jednostavno i brzo rijesiti na taj nacin sto bi se cijelom duzinom korita rijeke miljacke sve od starog dijela grada pa sve do izlaza iz grada negdje do Ilidze postavile siroke kanalizacione cijevi. U te cijevi bi se ukopcala ta danasnja gradska kanalizacija koja danas ide direktno u miljacku i preko kanalizacionih cijevi bi se kanalizacija izvozila iz grada i ukljucivala negde van grada u posebne zemljisne deponije i gdje bi se fekalije u zemlji preciscavale preko posebnih preciscivaca. Ove kanalizacione cijevi koje bi se postavile na ovaj nacin koritom rijeke Miljacke bilo bi lako odrzavati, servisirati i potpuno mijenati za nove mozda svakih 30-tak godina. Na ovaj nacin bi se potpuno iskljucilo ulijevanje kanalizacije i zagadjivanje rijeke Miljacke kao i drugih rijeka u koje se ona ulijeva. Rijeka Miljacka kao i druge rijeke u koje se ulijeva bi postale potpuno ciste.

Link slicne teme. Prečišćivači otpadnih voda u BiH: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 32&t=70986
Last edited by Bumerang on 27/12/2011 17:22, edited 1 time in total.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#94 Re: Miljacka

Post by Wind »

Pa nije da je losa ideja samo ...vec postoji kolekor za preciscavanje otpadnih voda, tamo na supu, ali je problem sto ne radi....a sto ne radi.....e to je pitanje za odgovorne....
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#95 Re: Miljacka

Post by Wind »

Obnova postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Butila u Sarajevu početkom naredne godine ulazi u najvažniju fazu, a to je procedura izbora glavnog izvođača radova.

Obnova prečistača vode nametnula se kao najveći prioritet u poslijeratnom periodu, budući da se zbog nefunkcionisanja postrojenja sve otpadne vode Sarajeva odvode u Miljacku, a zatim u rijeku Bosnu.

Uskoro treba da bude poznato ime konsultatske firme čiji će zadatak biti izrada tenderske dokumentacije te nadzor nad rekonstrukcijom postrojenja. Nakon toga, raspisat će se međunarodni javni poziv za odabir izvođača radova na rekonstrukciji postrojenja.

Ovaj projekat finansirat će se kreditom Svjetske banke koja je dobrila 23,6 miliona eura, te sredstvima iz IPA fondova, a projekat će, osim rekonstrukcije postrojenja obuhvata i nabavku vozila za održavanje mreže i obnovu i dogradnju kanalizacione mreže.

Nakon provedene javne nabavke, odlučeno je da se za isporuku šest specijalnih vozila za održavanje i čišćenje kanalizacione mreže potpiše ugovor sa konzorcijem JV Agra d.o.o. Zagreb i Muller Umwelttechnic Njemačka. Ugovor je vrijedan blizu miliona eura, a vozila će biti dopremljena sredinom novembra.

Do kraja godine također bi trebali biti potpisani ugovori za rekonstrukciju kanalizacione mreže, na 15 lokaliteta provedeni su postupci za općine Stari Grad i Centar, te sanaciju kolektora Bjelašnica – Hadžići u dužini od dva kilometra.

Trenutno je samo poznato da će domaća kompanija Harysco iz Sarajeva raditi rekonstrukciju mreže u ulicama Arapova i Pirin brijeg, dok se za izvođače na drugim lotovima tek treba napraviti evaluacioni izvještaj i poslati Svjetskoj banci na odobrenje.

"U 2012.godini nastaviće se poslovi na rehabilitaciji kanalizacije, a ključno težište biće na provođenju postupka za odabir izvođača za rekonstrukciju postrojenja u Butilama. Naime, prema postignutom dogovoru BiH, Svjetske banke i Evropske komisije, uspostavit će se fond za kofinansiranje projekta, tako da se mogu zajednički implementirati sredstva dobijena iz oba izvora i kreditna i grant sredstva IPA fonda", navode se u Informaciji resornog Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša KS.

Ipak, sredstva Svjetske banke neće biti dovoljna da se rekonstruiše postrojenje u Butilama, pa se mora se iznaći dodatni izvor finansiranja do zaokruženja potpune finansijske konstrukcije od 32 miliona eura.

Trenutno nedostaje nešto više od 3,5 miliona eura za revitalizaciju kotlovnice i generatora za proizvodnju struje, što je realno omogućiti iz različitih međunarodnih finansijskih institucija.

O rekonstrukciji prečišćivača na Butilama govorilo se godinama nakon rata, ali sve do ugovora Svjetske banke, projekat se nije pokrenuo sa mrtve tačke.

Prvo koji su izrazili interes da obnove postrojenje bili su Japanci, koji su u saradnji sa domaćim stručnjacima 1998. godine uradili Studiju za revitalizaciju postrojenja.

Oni su preko Japanske agencije za razvoj (JICA), ponudili kantonalnim vlastima zajam u iznosu od 68 miliona KM, sa rokom otplate od 40 godina, godišnjom kamatnom stopom od 1 posto i grejs periodom od 10 godina. Kanton je odbio njihov zajam zbog, kako ističu, bojazni opterećenja od velikog finansijskog zaduženja.

Nakon toga, 2002. godine javila se njemačka kompanija Wassertechnik GmbH, koja je ponudila obnovu uređaja po sistemu BOT (izgraditi, upravljati i prenijeti).

Procijenjena vrijednost projekta je bila oko 74 miliona KM, pri čemu bi strani kapital učestvovao sa 70%. Ova ponuda također je glatko odbijena, jer je ocijenjena još nepovoljnijom od kredita Japanske vlade.

U periodu od 1998. do 2007.godine bilo je i drugih ponuda, međutim, analizom finansijskih efekata, a imajući u vidu probleme u poslovanju KJKP "Vodovod i Kanalizacija", te tešku socijalnu situaciju stanovništva i prioritete Kantona za ulaganje, ponuđeni aranžmani nisu prihvaćeni.

Sporazumom koji je sklopljen da Svjetskom bankom, predviđeno je da ova institucija finansira 95% posto projekta, a Kanton sudjeluje sa pet posto za radove i opremu.

"Iz kreditnih sredstava, osim obnove postrojenja (15,43 miliona eura), iznos od oko 5,5 miliona eura će se usmjeriti za prioritetnu rekonstrukciju kanalizacione mreže. Naime, ocijenjeno je da bez ulaganja u ovu namjenu nije svrsishovito investirati u rekonstrukciju postrojenja, jer veliki dio otpadnih voda zbog devastiranosti i nedostatka kanalizacione mreže ne dospijava na samo postrojenje", navode u kantonalnom ministarstvu za zaštitu okoliša.

Za rekonstrukciju prečišćivača predviđen je jedan ugovor za čitavo postrojenje, a radovi će se izvoditi po principu `ključ u ruke`. Kompletan projekat sa svim komponentama treba biti okončan u 2015. godini.

N.Voloder
ArmandoSA
Posts: 59
Joined: 26/05/2010 13:47

#96 Re: Miljacka

Post by ArmandoSA »

Kod RTV doma mislim da uređuju korito. Svakodnevno dovlače velike količine šljunka a bageri rade na obalama Miljacke
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#97 Re: Miljacka

Post by dusa_raskopuša »



Volimo mi nju, uprkos tome sto je smrdljiva. (e to je prava ljubav) :mrgreen:
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#98 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

Sarajevo |Objavljeno 16.12.2011. u 16:30

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/ ... /111216110

SARAJEVO

Obilazak radova na rekonstrukciji dijela kolektora Bjelašnica-Hadžići

Ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Abid Jusić i saradnici, direktor KJU za zaštićena prirodna područja Osman Delić i izvršni direktor pogona Kanalizacija u KJKP Vodovod i Kanalizacija Nermin Drnda, obišli su danas radove na rekonstrukciji fekalnog kolektora Bjelašnica-Igman-Hadžići.

Image
U toku je rekonstrukcija dijela kolektora dužine od 1850 metara na potezu od Radave vode do skakaonica na Kabalovu. Radovi teku predviđenim tempom i do sada je zamijenjeno oko 1400 metara dotrajale kanalizacione mreže do Planinarskog doma Bosanski zambak. Ukoliko to vremenske prilike budu dozvoljavale preostali radovi bi trebali biti završeni do kraja godine.

Kako je naglasio direktor Drnda cilj ovog projekta je sprečavanje isticanja fekalnih otpadnih voda u podzemlje slivnog područja, odnosno izvorište rijeke Bosne. "Na taj način štitimo kvalitet vode Vrela Bosne, ali i kvalitet podzemnih voda u Sarajevskom polju odakle se crpi voda za piće", istakao je Drnda.

Ukupna vrijednost radova na rekonstrukciji ovog dijela kolektora je 460.000 KM. Sredstva za ovu namjenu su osigurana iz kredita Svjetske banke iz tzv. komponente "A" za rekonstrukciju kanalizacione mreže. Završetkom ovih radova bit će rekonstruisano pet od ukupno18 kilometara kolektora. Ministar Jusić izrazio je očekivanja da će se realizacija ovog važnog projekta nastaviti i to na dionici Mrazište-Kabalovo u dužini od tri kilometra.

"Također je riječ o prioritetnoj dionici sa stanovišta neutralisanja negativnih utjecaja otpadnih voda na podzemlje. Za ovu namjenu potrebno je izdvojiti oko 1.500.000 KM", istakao je ministar Jusić. Prema njegovim riječima Kanton Sarajevo i KJKP Vodovod i kanalizacija na ova sredstava konkurisali su preko Fonda za zaštitu okoliša FBiH te se očekuje da bi uskoro mogla biti i odobrena.

Radove na rekonstrukciji kolektora od Radave vode do skakaonica na Kabalovu izvodi firma Mibral.

Vise na Vodovod i Kanalizacija: http://www.viksa.ba/historijat.html
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#99 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

Projekat Čista rijeka Miljacka

http://www.centar.ba/ekologija/?jezik=bos&x=486&y=537

Odlučna u nastojanju da odgovori na brojne zahtjeve građana za zdravijim i ljepšim okolišem, na što se obavezala i uvođenjem međunarodnog ekološkog standarda ISO 14001 prošle godine, Općina Centar je pokrenula projekt uređenja cjelokupnog toka rijeke Miljacke kako bi se nekadašnjoj ljepotici vratio njen prijašnji izgled.

Projektna ideja pod nazivom "Čista rijeka Miljacka" prezentirana je u Općini Centar 20. marta 2008. godine - na Međunarodni dan rijeka, uz učešće zvaničnika i uposlenika Općine Centar, Općine Stari Grad, Kantona Sarajevo, razvojne agencije SERDA, Istočnog Sarajeva i Opštine Pale, te nevladinih udruženja koja se bave ekologijom "Green Visions" i "Mozaik".

Projektnu ideju je predstavio sekretar općinskog organa uprave Željko Varunek, inače i vođa tima za kvalitet koji je radio na uspostavljanju ISO standarda u Općini Centar. Pri tom je naglasio da je Općina Centar, bez obzira što još uvijek nema nadležnosti iz domena ekologije, inicirala projekt uređenja cijelog toka Miljacke koja povezuje širi prostor i treba da doprinese prevazilaženju granica između općina i entiteta, razvoju turizma, zapošljavanju, te podizanju svijesti kod građana, a posebno mladih o potrebi zaštite okoliša.
U svojim obraćanjima skupu načelnik Općine Centar Dževad Bećirević, kantonalni ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša Abid Jusić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Radomir Kezunović i direktor sarajevske razvojne agencije SERDA Šefkija Okerić i predstavnici nevladinog sektora dali su jednodušnu podršku ideji i iskazali spremnost da učestvuju u realizaciji projekta uređenja Miljacke, ocijenivši da je to ulaganje u budućnost. Pri tom su naglasili da Miljacka ponovo treba biti ponos cijele gradske regije.
Zaključeno je da što prije treba krenuti u realizaciju ideje projekta, za što bi bila zadužena agencija SERDA s obzirom da ima kadrovske i druge potencijale. Kako se radi o dugoročnom i skupom projektu za koji bi se tražila i sredstva iz evropskih fondova, dogovoreno je da inicijalna sredstva za njegovo pokretanje zajednički obezbijede Kanton, Grad i općine iz oba entiteta kroz koje protiče Miljacka.

CILJEVI PROJEKTA


Krajnji cilj projekta je poboljšanje i očuvanje kvaliteta vode u vodotocima na nivo I klase kvalitete, odnosno zaštita resursa i ekosistema slivnih područja rijeka: Miljacke, Željeznice, Zujevine, Dobrinje i neposrednog sliva rijeke Bosne


RAZLOZI / PROBLEMATIKA


Slivno područje gornjeg toka rijeke Bosne predstavlja prostor sa vrlo razvijenom mrežom površinskih i podzemnih vodotoka i vrlo je značajno kako sa aspekta očuvanja količine vode tako i sa aspekta očuvanja kvaliteta vode.
Intenzivan i nekontroliran antorpogeni utjecaj, u posljednjem desteljeću, doveo je do: degradacije kvaliteta voda vodotoka i onečišćenja njihovih slivnih područja sa različitih aspekata:
unošenja neprečišćenih otpadnih voda
nekontrolirano odlaganje otpada,
nekontrolirano korištenje vodnih resursa,
nekontrolirane eksploatacije građevinskog materijala iz riječnih korita (šljunka i pijeska),
nekontrolirane sječe i sl.
Slivno područje rijeke Miljacke - pod najizraženijim stepenom antropogenih pritisaka


PRISTUP RJEŠAVANJA PROBLEMATIKE

Usljed specifičnih hidrogeoloških, geoloških, geomorfoloških i klimatskih karakteristika šireg prostora postalo je jasno da rješavanje navedenih problema u slivu rijeke Miljacke nije moguće izolovano sprovesti, bez implementacije istih aktivnosti na slivnim područjima susjednih rijeka: Dobrinje, Željeznice, Zujevine i neposrednog sliva Bosne do VS Reljevo.

Dosadašnji pristupi rješavanju problema

Vrlo loše stanje kvaliteta vodotoka nametalo je potrebu za rješavanjem ove problematike kroz različite inicijative i akcije koje su preduzimale različite organizacije, od javnih do nevladinog sektora.
Opća karakteristika dosadašnjih aktivnosti na rješavanju problema je parcijalno tretiranje, kako sa aspekata prostornog obuhvata tako i sa aspekata strukture projekata.

Nerješavanje problema
po prioritetima ?
Zašto?
Prioriteti nisu definirani

“GAP” u dosadašnjim aktivnostima se treba prevazići izradom Studije

ZNAČAJ PROJEKTA

Na temelju detaljne analize svih podloga i raspoložive relevantne dokumentacije, obilazaka terena, te dodatnih istraživanja i ispitivanja, očekuje se;
Koncizno formuliranje konkretnih mjera i akcija, sa prijedlozima razrješenja i rješenja nastale problematike, kroz pojedinačne prijedloge projekata sa vrlo jasnim i realnim programima radova, a u cilju poboljšanja kvaliteta voda razmatranog područja za postizanje ekološki vrlo dobrog stanja voda (I kategorija prema Uredbi o klasifikaciji i kategorizaciji voda).


REALIZACIJA CILJEVA

Prva faza u realizaciji ciljeva projekta je izrada Studije, kojom bi se, za svaki vodotok zasebno, dobilo:
”nulto” stanje po razmatranim oblastima,
definirale konkretne mjere i aktivnosti kroz pojedinačne prijedloge projekata, za ispunjenje postavljenih ciljeva.


Na osnovu, u Studiji, razrađenih programa radova i istraživanja za svaki od pojedinačno predloženih projekata, neophodno je procjeniti:
Prioritete u rješavanju problematike
Potrebna finansijska sredstava,
Vremensku dinamiku realizacije.


Prva faza u realizaciji ciljeva projekta je izrada Studije, kojom bi se, za svaki vodotok zasebno, dobilo:
”nulto” stanje po razmatranim oblastima, definirale konkretne mjere i aktivnosti kroz pojedinačne prijedloge projekata, za ispunjenje postavljenih ciljeva.


Realizacija Studije - kroz 3 faze

I FAZA - PRIPREMNI RADOVI
II FAZA - PRIPREMA PODLOGA
III FAZA - MJERE ZA POBOLJŠANJE KVALITETA VODA - VODOTOKA



I FAZA - PRIPREMNI RADOVI

Prikupljanje i proučavanje ranije rađenih podloga i raspoložive studijsko-razvojno-planske i projektne dokumentacije iz oblasti vodoprivrede i ostalih sektora privrede koji su predmet proučavanja i analize, po slivnim područjima

1.2. Detaljno rekognosciranje predmetnog terena multidisciplinarnog tima specijalista za pojedine oblasti, sa Izradom detaljnog izvještaja o izvršenim obilascima terena, po slivnim područjima

1.3. Na osnovu stručnih obilazaka terena, te izvršenom pregledu relevantne dokumentacije i dobijenih informacija o novonastalim uslovima, izvršiti kritičku analizu ranije izvršenih obrada, te utvrditi kompatibilnost i pouzdanost prikupljenih dokumenata i podataka, po slivnim područjima

1.4. Razrada metodologije izrade studije sa prijedlogom radnog plana i očekivanjima za naredne faze

1.5. Izlaganje i diskusija sa predstavnicima naručioca – javnih preduzeća, kantona, općina i drugih zainteresiranih organizacija – Uvodna



II FAZA - PRIPREMA PODLOGA

Geodetske podloge
Klimatološke i hidrološke podloge
Hidrološke karakteristike sliva
Geološke, geomorfološke i hidrogeološke podloge
Biogeografske karakteristike slivnih područja
Pedološke karakteristike zemljišta
Šume i šumska zemljišta slivnog područja
Demografske karakteristike prostora
Urbanogeografske karakteristike, po slivnim područjima
Socijalno zdravstvene prilike
Ekologija i zaštita životne sredine
Kulturno naslijeđe
Ostale podloge
Privreda
Poljoprivredna proizvodnja
Industrija
Eksploatacija mineralnih sirovina
Energetika
Trgovina i ugostiteljstvo
Saobraćaj
Turizam


II FAZA - PRIPREMA PODLOGA

2.15. Vodoprivreda

2.15.1. Prikaz postojećeg stanja, kvantitativnih i kvalitativnih karakteristika glavnih izvorišta vode za potrebe stanovništva i privrede, kako podzemnih tako i površinskih, sa glavnim elementima planiranog razvoja; Proračun potreba za vodom stanovništva i privrede za usvojene pragove planiranja.

2.15.2.Prikaz postojećeg stanja mineralnih i termomineralnih voda, iskorištenost, izučenost, sa glavnim elementima planiranog razvoja; Analiza razvojno-planske dokumentacije u oblasti korištenja ovih voda.

2.15.3. Prikaz postojećeg stanja sistema vodosnabdijevanja stanovništva i privrede (raspoloživi i iskorišteni kapaciteti izvorišta, glavni transportni cjevovodi i rezervoari) sa elementima planiranog razvoja; Analiza razvojno-planske dokumentacije u oblasti vodosnabdijevanja.

2.15.4. Prikaz postojećeg stanja zaštitnih zona izvorišta u Sarajevskom polju, (uključujući i masiv Igman-Bjelašnica); Prijedlog aktivnosti na rješavanju prisutne problematike.

2.15.5. Postojeće stanje zaštićenih područja, po slivovima.

2.15.6. Postojeće stanje zaštite od voda, uređenje vodotoka, uređenje bujičnih tokova. Analiza razvojno-planske dokumentacije u ovoj oblasti.

2.15.7. Posebnu pažnju treba obratiti na odlagališta otpada na razmatranom području (kruti otpad iz naselja i industrije, deponije šljunka, jalovišta i sl.), te na problem nekontrolirane eksploatacije šljunka iz korita rijeke Željeznice


2.15.8. Pregled stanja izgrađenih i planiranih sistema za prikupljanje i odvođenje otpadnih voda, kao i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (tehnologija i kapacitet postrojenja);

2.15.9.Definiranje izvora zagađenja i izrada katastra svih zagađivača vode na razmatranom području, sa podacima o vrstama i količinama zagađenja (koncentrisani i rasuti zagađivači), vezati ih za uzdužne profile vodotoka, te prikazati promjenu kvaliteta voda recipijenta;

2.15.10.Analiza stanja kvaliteta voda vodotoka i ispitivanje kvaliteta voda sa ciljem utvrđivanja trenutnog stanja po pojedinim vodotocima na unaprijed definiranim kontrolnim tačkama studije. a koje će se dogovoriti uz saglasnost između Investitora i Izvođača Vezati ih za uzdužne profile vodotoka.

2.15.11.Izvršiti klasifikaciju i kategorizaciju svih vodotoka, prema postojećim zakonskim aktima u BiH, i u skladu sa EU Legistlativom.

2.16. Uspostava GIS baze podataka po svim analiziranim segmentima pojedinačno po slivnim područjima.

2.17. Izlaganje i diskusija sa predstavnicima Investitora – Druga radionica/Workshop


Kroz II fazu, za sve razmatrane oblasti, potrebno je izvršiti kritičku analizu ranije izvršenih obrada (na osnovu relevantne već postojeće dokumentacije), te rezultata vlastite (kroz Studiju) obrade, po slivnim područjima.
Potrebno je dati prikaz osnovnih parametara vodoprivrednih rješenja predlaganih u ranije rađenoj relevantnoj dokumentaciji, te izvršiti njihovu ocjenu, posebno sa stajališta današnjih potreba i mogućnosti.


III FAZA

3. MJERE ZA POBOLJŠANJE KVALITETA VODA VODOTOKA


Na temelju detaljne analize svih podloga i raspoložive relevantne dokumentacije, obilazaka terena očekuje se;
Koncizno formuliranje konkretnih mjera i akcija, sa prijedlozima razrješenja i rješenja nastale problematike, kroz pojedinačne prijedloge projekata sa vrlo jasnim i realnim programima radova, a u cilju poboljšanja kvaliteta voda razmatranog područja za postizanje ekološki vrlo dobrog stanja voda (I kategorija prema Uredbi o klasifikaciji i kategorizaciji voda).
Pri tome je neophodno voditi računa o potrebi integralnog rješavanja svih današnjih i očekivanih – budućih problema, u oblasti zaštite voda, svih vidova korištenja i upotrebe voda i zaštite od voda.

3.1. MJERE ZA POBOLJŠANJE KVALITETA VODA VODOTOKA

Za detaljno formirane konkretne mjere i akcije, sa prijedlozima rješenja kroz pojedinačne prijedloge projekata predložiti
dinamiku izvršenja neophodnih/potrebnih mjera i aktivnosti,
po prioritetima, na smanjenju i eliminaciji zagađenja vodotoka i poboljšanju kvaliteta voda do nivoa traženih projektnim zadatakom,
sa očekivanim rezultatima i procjenom finansijkih sredstva potrebnih za realizaciju.

Prioritet u rješavanju treba dati rijeci Miljacki.


Studijom se očekuje definiranje slijedećih konkretnih aktivnosti i mjera kroz prijedloge projekata na:
RJEŠAVANJU KANALIZACIONE INFRASTRUKTURE
PREČIŠĆAVANJE INDUSTRIJSKIH, KANALIZACIONIH, SANITARNIH I DRUGIH OTPADNIH VODA
UKLANJANJE I SANACIJA DIVLJIH DEPONIJA I OSTALIH DEPONIJA KOJE NA BILO KOJI NAČIN NEGATIVNO UTIČU NA KVALITET VODA
ZAŠTITA, REGULACIJA I UREĐENJE VODOTOKOVA I OBALA, SA POSEBNIM OSVRTOM ZA REGULISANI DIO RIJEKE MILJACKE SA SVOJIM PRITOKAMA KROZ GRAD SARAJEVO;
SPREČAVANJE NELEGALNE EKSPLOATACIJE ŠLJUNKA IZ KORITA VODOTOKOVA,
PROCJENA UTJECAJA POSTOJEĆIH I PLANIRANIH HIDRO-ENERGETSKIH POSTROJENJA,
DEFINIRANJE EKOLOŠKI PRIHVATLJIVIH PROTOKA
USPOSTAVA STALNOG MONITORINGA KVALITETA VODA PO SLIVNIM PODRUČJIMA,
DEFINISANJE SISTEMA UPRAVLJANJA KVALITETOM VODA
UNAPREĐENJE EKOLOŠKE SVIJESTI LOKALNOG STANOVNIŠTVA
USAGLAŠAVANJE DOMAĆE POSTOJEĆE ZAKONSKE LEGISLATIVE SA STANDARDIMA EUROPSKE UNIJE,
SPRJEČAVANJE ILEGALNE SJEČE,
.......
Te ostalih mjera i aktivnosti, pretočenih u prijedloge projekata, koje će se utvrditi tokom izrade studije, odnosno u toku procesa dogovaranja sa Investitoom (Nakon druge radionice).


III FAZA

3.2. ZAVRŠNI RADOVI

Na bazi proračuna u tački 3.1. i ostalih proračuna, napraviti Prijedlog projekata za izbor varijante (varijanti) sa elementima višekriterijumske analize.
Izrada nacrta Studije – konačnog izvještaja.
Prezentacije Studije i diskusija – Završna radionica/Workshop.
Izrada Studije u definitivnoj obradi.


4. Realizacija Studije

Na osnovu postavljenih ciljeva, te programa radova, realizacija Studije bi se trebala provoditi po predviđenim fazama I, II i III.
Potrebno je zasebno, kroz predviđene faze, tretirati svaki sliv:
sliv rijeke Miljacke (sa pritokama);
sliv rijeke Željeznice (sa pritokama);
sliv rijeke Zujevine (sa pritokama),
sliv Dobrinjske rijeke (sa pritokama);
neposredni sliv rijeke Bosne.
Prioritet u realizaciji ima slivno područje rijeke Miljacke.

Sve aktivnosti na izradi Studije trebaju biti u suglasju sa domaćom i EU legistlativom koja tretira analiziranu problematiku.



AKTIVNOSTI NA PROJEKTU "ČISTA RIJEKA MILJACKA"

U prostorijama Sarajevske regionalne razvojne agencije "SERDA" (Hamdije Čemerlića 2) održan je 21. jula 2008. godine sastanak na kojem je predstavljen Protokol o realizaciji projekta "Čista rijeka Miljacka" pokrenutog na inicijativu Općine Centar u martu ove godine.
Sastanku su prisustvovali učesnici iz oba entiteta - načelnici općina Centar i Novo Sarajevo Dževad Bećirević i Nedžad Koldžo, direktor agencije "SERDA" Ševkija Okerić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Radomir Kezunović, predstavnici općina Ilidža i Istočni Stari Grad, te Ministarstva privrede Kantona Sarajevo i Agencije za vodno područje rijeke Save.
Cilj ovog dugoročnog projekta je očuvanje i poboljšanje kvaliteta voda, osiguranje čistoće, zaštita resursa i ekosistema rijeke Miljacke kao i promocija turističkih lokaliteta uz Miljacku, te razvoj ekološke svijesti stanovništva. U okviru projekta, na osnovu analize sadašnjeg stanja, planirana je izrada studije kojom bi se definisali konkretni programi i aktivnosti na uređenju Miljacke, uz procjenu potrebnih finansijskih sredstava i zajednički nastup prema donatorima i partnerima u projektu. Projektnim aktivnostima će koordinirati SERDA, a partneri u projektu su: Grad Sarajevo, Grad Istočno Sarajevo, Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo, Agencija za vodno područje rijeke Save a tehničku i finansijsku podršku pružit će općine: Centar, Stari Grad, Novo Sarajevo, Novi Grad, Ilidža, Pale i Istočni Stari Grad.
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#100 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

KRUG 99 O TEMI 'ČISTA RIJEKA MILJACKA'

http://www.sarajevo-x.com/vijesti/bih/v ... 20318049#2

Vode u Sarajevu su u gorem stanju nego prije 40 godina
Vode u Sarajevu nisu očišćene i u gorem su stanju nego prije 40 godina, a projekt "Čista rijeka Miljacka", u aktuelnoj fazi, završen je s prijedlogom od skoro 300 projekata kojima vode u sarajevskoj regiji treba dovesti na nivo prve kategorije, odnosno da budu podobne za kupanje.

× FOTO: NEDIM GRABOVICA/SARAJEVO-X.COM

Ovo je rekao dugogodišnji direktor Instituta za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu, prof. dr. Tarik Kupusović, govoreći u nedjelju u Sarajevu na redovnoj sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99 o temi "Čista rijeka Miljacka".

Projekt "Čista rijeka Miljacka, kako je istaknuo Kupusović, obuhvatio je sve što može utjecati na kvalitet voda - od urbanog razvoja, sistema za odvođenje otpadnih voda, sistema za prečišćavanje, kao i sve druge elemente koji eventualno utječu na kvalitet voda, poput saobraćaja, šumarstva, poljoprivredne djelatnosti, industrije i turizama, te ukazao da se radi o dugotrajnoj aktivnosti.

Projekt "Čista rijeka Miljacka", prema Kupusovićevim riječima, samo je skraćeni naziv za širi projekt "Čiste vode cijele sarajevske kotline" i osim rijeke Miljacke, od njenih izvorišta do ušća, njime su obuhvaćene rijeke Dobrinja, Željeznica, Zujevina i dio rijeke Bosne.

"To će biti dugotrajan i skup projekt, skoro 900 miliona eura, i da je Bosna i Hercegovina već stekla kandidatski status za EU mogli bismo računati na ogromna sredstva koja su od EU-a predodređena za projekte unapređenja infrastrukture i okoliša", kazao je Kupusović.

Sredstva od EU-a, kako je dodao, mogla bi se koristiti za kvaltet voda, vodosnabdijevanje, ali i odvođenje otpadnih voda i prečišćavanje tih otpadnih voda.

Predsjednik "Kruga 99" Sulejman Redžić kazao je da su vode u Bosni i Hercegovini sve zagađenije i da se povećava trend eutrofikacije, odnosno nepovoljnog ekološkog procesa koji nastaje unošenjem organskih materija u vodu.

"Više ne postoje čak ni izvorske vode koje su mikrobiološki ispravne i pogodne za čovjekovu upotrebu, a takav primjer je rijeka Miljacka. Ona je danas sjecište svih otpadnih voda, a zbog povećanje eutrofikacije i smanjenja kisika stvara se i nesnosni miris na čitavoj dužini njezina toka kroz Sarajevo", kazao je Redžić.
Post Reply