Miljacka

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#51 Re: Miljacka

Post by Broj 1 »

E, sto me naruziste, ko da sam ratni zlocinac!

Pa pastrmke sam kupio u ribarnici na alpasinom polju, pa valjda prodaju zdrave za ljudsku ishranu!

Prosle srijede sam kupi tamo blizu Markala i malih sarancica, pa pustio tamo na Popovcu.

Sta ba kukate odma, pa ja sam vidio samo kuju Plisku u Gagu u Miljacki.
Ja sam svoje uradi, a ribice nek se sad snalaze.

Sad imam u planu da kupim zeceva i vjevrica pa da ih pustim po Bjelasnici nek se razmnozavaju.
Donijece mi rodjak iz Belgije zeceve i vjevrice po 2 para.

Mislio sam takodje da pustam one male pticice sto prodaju po prodavnicama, papgaje, sjenice, slavuje itd, itd. Da malo obogatim nase planine. Ptice cu pustiti u ljeto tako da imaju vremena da se prilagode a zajceke u kasno proljece.

Ja sam opsjednut pustanjem zivotinja na slobodu.
Sta mislite bil se smudjevi iz Jablanickog jezera navikli u Miljacki????
:run: :bih:
Ako uspijem ove lokalne bogatase da nagovorim, da plate 2 bagera odoh ja u proljece graditi brane na Miljacki, ako nista produbiti korito a taj sljunak nabaciti kao branu recimo tamo gdje je nekad bila ona stara betonska ispod Babinog Zuba kod
tunela. Ovo mi je zivotna zelja da napravim brane na miljacki od bazena pa do Kozije Cuprije, ovo bi bilo stvarno fenomenalno. Kod Kozije Cuprije na lijevoj obali postoje jos zidine gdje je bio nekad han ili svratiste, barem sam tako citao u knjizi od Kresevljakovica. Zamislite tako nesto restaurirati a ispod mosta dubina za skakanje laste!!!
Mi nismo svjesni kakvu ljepotu imamu u samom gradu, alpinisticka penjalista da privuces turiste samo tako.

To bi se dalo svake godine uraditi pa nek se djeca kupaju!!!!!! :dance: :run:
Odoh ja traziti pticice i zajceke pa se cujemo kad ih pustim!
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#52 Re: Miljacka

Post by KatarinaKosaca »

Samovoljno poribnjavanje zaista može dovesti do ekološke katastrofe, ali ipak, mislim, da u slučaju MIljacke nije strašno. Kao što netko napisa riba tu ima ozbiljnih problema za ikakav opstanak.
Na primjer znam malo jezero u koje su bacili štuku i time upropastili linjaka i šarana, samo je amur preživo.
U svakom slučaju, ja uopće i ne znam koje "autohtone" ribe ima u Miljacki?
User avatar
KadSeMrtviProbudimo
Posts: 533
Joined: 09/09/2009 15:54
Location: mešihat nevjerne zajednice

#53 Re: Miljacka

Post by KadSeMrtviProbudimo »

Prije nego još neko ovdje počne "lupati gluposti" i pisati samo da bi nešto napisao, a ispadne potpuno besmiseleno, pročitajte još jedno postove @J.B.Tito i @The Nightwatchman. Ne treba imati mnogo inteligencije da bi se shvatio smisao napisanog.

P.S. @J.B.Tito već godinama vodi jedan od najkvalitetnijih ribičkih portala u BiH, i jedan je od najboljih poznavalaca ribe.
User avatar
J.B.Tito
Posts: 161
Joined: 26/10/2007 17:24
Location: Sarajevo

#54 Re: Miljacka

Post by J.B.Tito »

Broj 1, nema potrebe za sarkazmom i ironijom, moje namjere su bile da i tebe i druge upozorim na opasnosti koje nosi "samoinicijativno poribljavanje".
Jeste, kalifornije koje si kupio jesu jestive, ne bi tebi nista neki virus ili bakterija koje bi mogle pobiti sve potocne pastrmke kojih ima i koje se svake godine (po 12.000 kom) ubacuju u Miljacku i Moscanicu.Saran - mogao si te pare komotno ubaciti odmah u Miljacku, da se ne mucis i ne nosas ribe bezze, isti ucinak bi imalo.
Imas lijepe i pozitivne ideje, neke su i meni padale na pamet (kanjon Miljacke, mala jezerca.....)ali se ne trebas prihvatati realizacije ako nisi svjestan stetnih posljedica koje mogu proizaci iz njih.Moj post je bio samo da te upoznam sa tim negativnim posljedicama, ja ti ne mogu zabraniti da uradis sto si naumio.Ovo je vise bio prijateljski savjet jer time i krsis Zakon o slatkovodnom ribarstvu koji kaze:
Član 46.
Na ribolovnom području i drugoj ribolovnoj vodi zabranjeno je:
7. poribljavati ribolovne vode nekvalitetnom i bolesnom ribom, ribljom mlađi i oplođenom ikrom;
a u njemu je precizirano i kako se poribljava (gdje se nabavlja riba, obavezno prisustvo inspekcije...), te i predvidjene sankcije koje su od 200 pa do 8000 KM.
Izvini, nemam namjeru da se prepirem, svadjam, niti te uopste napadam, samo kazem kako jeste i sta se moze desiti.

@KadSeMrtviProbudimo, nisam ja ni blizu "jedan je od najboljih poznavalaca ribe", ali imam dosta informacija ;-)
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#55 Re: Miljacka

Post by The Nightwatchman »

Broj 1 wrote:E, sto me naruziste, ko da sam ratni zlocinac!

Pa pastrmke sam kupio u ribarnici na alpasinom polju, pa valjda prodaju zdrave za ljudsku ishranu!

Prosle srijede sam kupi tamo blizu Markala i malih sarancica, pa pustio tamo na Popovcu.

Sta ba kukate odma, pa ja sam vidio samo kuju Plisku u Gagu u Miljacki.
Ja sam svoje uradi, a ribice nek se sad snalaze.

Sad imam u planu da kupim zeceva i vjevrica pa da ih pustim po Bjelasnici nek se razmnozavaju.
Donijece mi rodjak iz Belgije zeceve i vjevrice po 2 para.

Mislio sam takodje da pustam one male pticice sto prodaju po prodavnicama, papgaje, sjenice, slavuje itd, itd. Da malo obogatim nase planine. Ptice cu pustiti u ljeto tako da imaju vremena da se prilagode a zajceke u kasno proljece.

Ja sam opsjednut pustanjem zivotinja na slobodu.
Sta mislite bil se smudjevi iz Jablanickog jezera navikli u Miljacki????
:run: :bih:
Ako uspijem ove lokalne bogatase da nagovorim, da plate 2 bagera odoh ja u proljece graditi brane na Miljacki, ako nista produbiti korito a taj sljunak nabaciti kao branu recimo tamo gdje je nekad bila ona stara betonska ispod Babinog Zuba kod
tunela. Ovo mi je zivotna zelja da napravim brane na miljacki od bazena pa do Kozije Cuprije, ovo bi bilo stvarno fenomenalno. Kod Kozije Cuprije na lijevoj obali postoje jos zidine gdje je bio nekad han ili svratiste, barem sam tako citao u knjizi od Kresevljakovica. Zamislite tako nesto restaurirati a ispod mosta dubina za skakanje laste!!!
Mi nismo svjesni kakvu ljepotu imamu u samom gradu, alpinisticka penjalista da privuces turiste samo tako.

To bi se dalo svake godine uraditi pa nek se djeca kupaju!!!!!! :dance: :run:
Odoh ja traziti pticice i zajceke pa se cujemo kad ih pustim!
moje cestitke i naklon za taj stav i ljubav prema prirodi. ali, daj uzmi to para sto si potrosio i otidji u ribolovno drustvo, ljudima koji znaju kako se to radi, i doniraj za obnovu ribljeg fonda miljacke. oni ti jos i zahvalnicu naprave i ti je okacis na zid u dnevnom boravku.

pastrmka u ribarnici ne nosi bez razloga epitet "konzumna", dakle to je riba koja se uzgaja za konzumiranje. ta riba nema nikakve reproduktivne sposobnosti i jako je tesko da ce se sama hraniti u rijeci. dalje, objasnio sam ti da šaran ne može preživjeti u miljacki isto kao što mrki medvjed ne može preživjeti u tropskoj prašumi....

jedan mali primjer: to ti je isto kao da si uzeo psa vučjaka i pustio ga u šumu sa vukovima, ne bi li se asimilirao, naš'o kakvu dobru vučicu i podario joj svoj genetski materijal. pa nema šanse.

nemas pojma koliko je opasno raditi takve stvari na svoju ruku i iz ljubavi sranje napraviti. izvini molim te ako ja zvučim grubo, ali to mi je profesionalna deformacija.
matorakobila
Posts: 93
Joined: 08/08/2009 16:51

#56 Re: Miljacka

Post by matorakobila »

Uhvatio Mujo zlatnu ribicu. Ribica - hop u mrezicu i kaze:
"Ispunicu ti sve zelje, samo me ne vracaj u Miljacku!"
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#57 Re: Miljacka

Post by Broj 1 »

Ok, ubuiduce idem u ribolovno drustvo dati donaciju.
Nisam ni znao da se bave sa tim.
Konto sam nista u drzavi ne stima pa ko ce onda jos o ribama voditi racuna.
Ali vjeverice i zajceke ima da pustim na slobodu, takodje i pticice.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#58 Re: Miljacka

Post by Broj 1 »

Neki dan gledo na CNN kako u Americi unistavaju Azijske sarane koji su se toliko namnzili da ugrozavaju druge vrste ribe kao sto je mladz Lososa tako da sarane truju posebnim otrovima jer ih ne mogu iskorjeniti. Navodno su dovezeni iz Kine prije 10 godina. Joj koji komadi, pravi oni divlji sarani.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#59 Re: Miljacka

Post by Control panel »

kad misle skloniti ovo drvo sto ga je miljacka nanijela. mozda cekaju da se primi ili da ga miljacka dalje odnese.

Image
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#60 Re: Miljacka

Post by BSn »

Danas se kod Principovog uredska stolica brckala u Milji.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#61 Re: Miljacka

Post by chuchumbamayumbe »

Broj 1 wrote:Ok, ubuiduce idem u ribolovno drustvo dati donaciju.
Nisam ni znao da se bave sa tim.
Konto sam nista u drzavi ne stima pa ko ce onda jos o ribama voditi racuna.
Ali vjeverice i zajceke ima da pustim na slobodu, takodje i pticice.
Vjeverica ce se snaci u divljini.
A ne znam da li mislis na pravog pravcatog ZECA, ili na KUNICHA?
AKo je zechina u pitanju, trebao bi biti OK, ali kunich nece docekati akshama, kunem ti se.
8-)
EMH_V1.0
Posts: 47
Joined: 21/01/2008 00:46
Location: Bosna i Hercegovina

#62 Re: Miljacka

Post by EMH_V1.0 »

Control panel wrote:kad misle skloniti ovo drvo sto ga je miljacka nanijela. mozda cekaju da se primi ili da ga miljacka dalje odnese.

Image

Mislim da se i kod Inat kuće brčka jedno drvo u lijepoj nam Miljacki.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#63 Re: Miljacka

Post by Control panel »

Image


Image

taman ono drvo otislo, a neko kao da je namjerno bacao ove flase. otkud odjednom ovolike flase.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#64 Re: Miljacka

Post by kekec »

Heco "ministre", ovo za tebe i tebi slicne najvise vazi ! :x

Image
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#65 Re: Miljacka

Post by Amazonka27 »

interesuje me kolike su ove zabe sto krekecu :D nevjerovatno koliko su glasne :D
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#66 Re: Miljacka

Post by Helikopter »

Image

Image

Dekoracija Miljacke. Lijepi stari brodovi na Miljacki u funkciji Hotela, Restorana, Kafica, Diskoteka, raznoraznih poslovnih firmi i slicno :D

Posto je Sarajevo izgradjeno na veoma uskom prostoru a i dalje se siri tako taj prostor treba maksimalno i iskoristiti. Bolje ovu tzv rijeku Miljacku dekorisati necim nego da gradjani i turisti svakodnevno gledaju prljavu rijeku sa mnogo smeca :cry: :?:
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#67 Re: Miljacka

Post by karanana »

premala ti je miljacka za tako ambiciozne stvari. ne mogu ni branu na bentbasi popraviti da vodostaj bude barem metar i da brze nosi govna, a ne da postavljaju brodove u nju.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#68 Re: Miljacka

Post by Helikopter »

karanana wrote:premala ti je miljacka za tako ambiciozne stvari. ne mogu ni branu na bentbasi popraviti da vodostaj bude barem metar i da brze nosi govna, a ne da postavljaju brodove u nju.
Pa dobro to sa brodovima je bila jedna od interesantnijih ideja za grad Sarajevo i stanovnike u njemu. Trebali bi onda neki dobri arhitekti i dizajneri da osmisle razne projekte za dekorisanje miljacke jer sve je mozda bolje nego svakodnevno gledati prljavu rijeku, smece u njoj i trpiti kanalizacioni smrad. Slobodnog zemljista/prostora u Sarajevu je jako malo a skoro sav prostor u i iznad Miljacke je neiskoristen?
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2315
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#69 Re: Miljacka

Post by zecko_kupuz »

Ti brodići bi bili pametna ideja da korito Milje ipak nije baš onako klaustrofobično i prožeto silnim kaskadama.
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#70 Re: Miljacka

Post by Incub »

Ovdje se spominje jezero Modrac i poribljavanje sa tom nekom stetocinom.
Samo poribljavanje nije vrsilo stanovnistvo jezera nego bezbeli "strucnjaci iz udruzenja" i sad su svojom greskom napravili to sto jeste.
Ovih pola stvari sto rade nesposobni moze na sud,mozda kad neko dodje do toga onda ce se poceti sa edukacijom.Ovako sve je to amaterski.
Eto ko bi rek'o da kreteni poribljavaju jezero a pojma nemaju o vrsti ribe.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#71 Re: Miljacka

Post by Control panel »

danas kod grcke ambasade. :shock:

koji je uzrok boga pitaj.

Image

Image

Image
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2315
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#72 Re: Miljacka

Post by zecko_kupuz »

Neko dobio proljev.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#73 Re: Miljacka

Post by Helikopter »

Control panel wrote:danas kod grcke ambasade. :shock:

koji je uzrok boga pitaj.

Image

Image

Image
Treba svaki put duz cijele Miljacke uzeti uzorak te vode i poslati odmah na analizu da se vidi uzrok tih ispustanja prljavih i vjerovatno zagadjenih raznoraznih otpada koji su opasni i po ekologiju i po ljude i po rjecni zivot itd a ispustace tih prljavih otpada rigorozno kaznjavati.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#74 Re: Miljacka

Post by Skyfox »

zecko_kupuz wrote:Neko dobio proljev.

pomislih na isto :D

od ljetos

Image
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8495
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#75 Re: Miljacka

Post by kokuz_sa »

HAVANA wrote:
hakazvaka wrote:
dr.gog wrote:Ulovi se i pokoja lopta :D

Image
kako je tako plava :shock:



:shock: :lol:
Ovo kod moje škole.
Tu sam ja upao,i ja i guma od fapa. :D Jedva me izvadili :-)
Mustafa jes to ti :D

znam jednog koji je upao za loptom u sred zime,da nije bilo mont jakne nista od njega bilo ne bi :D
Post Reply