Miljacka

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#101 Re: Miljacka

Post by PapakizSarajeva »

"To će biti dugotrajan i skup projekt, skoro 900 miliona eura, i da je Bosna i Hercegovina već stekla kandidatski status za EU mogli bismo računati na ogromna sredstva koja su od EU-a predodređena za projekte unapređenja infrastrukture i okoliša", kazao je Kupusović.

Kako li dodje do ove cifre ? To mora da ce kopati zlatnim kasikama, pogotovo ovi iz privatniziranog Instituta za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu ...
User avatar
jazzer
Posts: 7210
Joined: 20/12/2004 14:44

#102 Re: Miljacka

Post by jazzer »

PapakizSarajeva wrote:"To će biti dugotrajan i skup projekt, skoro 900 miliona eura, i da je Bosna i Hercegovina već stekla kandidatski status za EU mogli bismo računati na ogromna sredstva koja su od EU-a predodređena za projekte unapređenja infrastrukture i okoliša", kazao je Kupusović.

Kako li dodje do ove cifre ? To mora da ce kopati zlatnim kasikama, pogotovo ovi iz privatniziranog Instituta za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu ...
Za 900 mio EUR mozemo Unu dovuci pa da protice kroz Sarajevo :)
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#103 Re: Miljacka

Post by vodoinstalater »

jazzer wrote:
PapakizSarajeva wrote:"To će biti dugotrajan i skup projekt, skoro 900 miliona eura, i da je Bosna i Hercegovina već stekla kandidatski status za EU mogli bismo računati na ogromna sredstva koja su od EU-a predodređena za projekte unapređenja infrastrukture i okoliša", kazao je Kupusović.

Kako li dodje do ove cifre ? To mora da ce kopati zlatnim kasikama, pogotovo ovi iz privatniziranog Instituta za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu ...
Za 900 mio EUR mozemo Unu dovuci pa da protice kroz Sarajevo :)
Nemam pojma šta ce biti sa Unom ali znam da već sada Željeznica na jedan način teče ispod mostova u Sarajevu.
Jednog dana budemo sigurno potrošili mnogo novaca da uopše imamo vodu u Sa.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#104 Re: Miljacka

Post by PapakizSarajeva »

vodoinstalater wrote:
jazzer wrote:
PapakizSarajeva wrote:"To će biti dugotrajan i skup projekt, skoro 900 miliona eura, i da je Bosna i Hercegovina već stekla kandidatski status za EU mogli bismo računati na ogromna sredstva koja su od EU-a predodređena za projekte unapređenja infrastrukture i okoliša", kazao je Kupusović.

Kako li dodje do ove cifre ? To mora da ce kopati zlatnim kasikama, pogotovo ovi iz privatniziranog Instituta za hidrotehniku Građevinskog fakulteta u Sarajevu ...
Za 900 mio EUR mozemo Unu dovuci pa da protice kroz Sarajevo :)
Nemam pojma šta ce biti sa Unom ali znam da već sada Željeznica na jedan način teče ispod mostova u Sarajevu.
Jednog dana budemo sigurno potrošili mnogo novaca da uopše imamo vodu u Sa.
Djelom se slazem sa tobom.

Za pocetak bilo bi dovoljno izdvojiti 50 Mil. KM za kvalitetno saniranje vodovodne mreze (da gubici u mrezi ne budu 75 %). Zamislite da odete u prodavnicu po litar mlijeka, a dok dodjete kuci iscurilo 3/4. E takav je slucaj sa srajevskim vodovodom.

Sanacija sarajevskog uredjaja je procijenjena na 80 Mil. KM, otprilike bi trebalo 200 Mil. za razdvajanje oborinske i fekalne kanalizacije. Ostatak od (1.750 - 330 Mil.) 1.420 Mil. KM bi Kupusovici, SDA, SDP, i sl. krcmili po kojekakvim workshop-ovima i presipanjima iz supljeg u prazno ...

Malo nam pojasni ovo boldirano, ne kontam... :? :? :?
User avatar
petunija
Posts: 3038
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#105 Re: Miljacka

Post by petunija »

svirac wrote:Ne jedem naravno .....
Pa zašto ih onda loviš :?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#106 Re: Miljacka

Post by kokuz_sa »

petunija wrote:
svirac wrote:Ne jedem naravno .....
Pa zašto ih onda loviš :?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
jesi ikad cula za sportski ribolov?

Catch&Release
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#107 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

Objavljeno 17.05.2012. u 13:29 | Komentari: 26

REZULTATI ANALIZE UZORAKA VODE

Miljacka poplavjela zbog guste boje organskog porijekla


Nakon što se u rijeci Miljacki prošle sedmice pojavila plava gusta boja, i čemu je naš portal pisao, slučaj je prijavljen Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, koja je prijavila slučaj Inspektoratu poljoprivredne, vodne i šumarske inspekcije. Nakon analize uzoraka, utvrđeno je da se radi o boji organskog porijekla i mutnoće.

Mikrobiološkom i fizičko-hemijskom analizom jednokratnog uzorka vode, uzetog iz rijeke Miljacke, iz kolektora otpadnih voda na desnoj obali, ispod mosta Ćumurija, utvrđena je visoka vrijednost boje organskog porijekla i mutnoće, saopćeno je iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

Kako se navodi u izvještaju Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, čiji su uposlenici na inicijativu kantonalnog vodnog inspektora izvršili uzorkovanje u srijedu 9. maja, lokalitet "udarnog zagađenja“ vodotoka zbog vremenske distance, od momenta zagađenja do uzorkovanja, nije bilo moguće odrediti.

Analiza uzoraka vode urađena je na osnovu prijave Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo o pojavi plave boje u koritu rijeke Miljacke, kod zgrade Papagajka. O ovom slučaju odmah je upoznat i kantonalni vodni inspektor, koji je po hitnom postupku izvršio inspekcijski nadzor. Nakon toga je i usmenim putem obavijestio predstavnike Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, od kojih je zahtijevao uzimanje uzoraka na kanalizacionom ispustu, što je i učinjeno istog dana oko 16 sati

Prema zaključku Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, ovakvi slučajevi, nažalost, nisu rijetki, a da bi se postigla strožija kontrola ispusta otpadnih tvari, potrebno je donijeti propise za vododtoke druge kategorije na kantonalnom nivou, koji se odnose na postupke i mjere u slučaju akcidentnih zagađenja u vodama i obalnom vodnom zemljištu.

Prema procjenama Federalnog meteorološkog zavoda BiH iz 1990. godine, Miljacka je prema fizičko-hemijskoj i mikrobiološkoj kvaliteti pripadala veoma zagađenim vodotocima, a prema poslijeratnim istraživanjima takvo stanje se nije bitnije promijenilo.

Foto: Klix.ba
Image

http://www.klix.ba/vijesti/bih/miljacka ... /120517064
Last edited by Bumerang on 03/01/2017 01:42, edited 1 time in total.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#108 Re: Miljacka

Post by Chisum »

A tacno sam znao... toliko su strumfovi sinoc srali na onoj temi Kup BiH, da se ovo moralo desiti.... :lol:
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#109 Re: Miljacka

Post by smurf »

Jesi li to u dosluhu sa djuturumom muhom :-) :lol: :lol: :lol: :lol:
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#110 Re: Miljacka

Post by ice2cube »

Miljacka je divna rijeka, moze se ona jos mnogo uljepsati i poboljsati...
Svaki glavni grad u Evropi (osim Madrida) ima rijeku koja protice kroz njega pa i Sarajevo, samo bi bilo dobro da porade malo na njoj, jer ovakva kakva jeste sigurno nije turisticka atrakcija.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#111 Re: Miljacka

Post by Skyfox »

ice2cube wrote:Miljacka je divna rijeka, moze se ona jos mnogo uljepsati i poboljsati...
Svaki glavni grad u Evropi (osim Madrida) ima rijeku koja protice kroz njega pa i Sarajevo, samo bi bilo dobro da porade malo na njoj, jer ovakva kakva jeste sigurno nije turisticka atrakcija.
Koliko znam nema ni Sofija rijeku (nisam siguran)

sta bi s onim medvjedom sto su ga prinasli mrtvog u Miljacki? Otkud tamo...
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#112 Re: Miljacka

Post by ice2cube »

Skyfox wrote:
ice2cube wrote:Miljacka je divna rijeka, moze se ona jos mnogo uljepsati i poboljsati...
Svaki glavni grad u Evropi (osim Madrida) ima rijeku koja protice kroz njega pa i Sarajevo, samo bi bilo dobro da porade malo na njoj, jer ovakva kakva jeste sigurno nije turisticka atrakcija.
Koliko znam nema ni Sofija rijeku (nisam siguran)

sta bi s onim medvjedom sto su ga prinasli mrtvog u Miljacki? Otkud tamo...
Ne znam, ja sam negdje procitao da je Madrid jedini glavni grad u Evropi bez rijeke.
A sto se tice medvjeda, pise da je dosao sa Trebevica, ali otkud tamo, nisam znao da ima tu medvjeda :-)
Ali svejedno, steta jako mi ga je zao i ne vjerujem u pricu da se "utopio" :(
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#113 Re: Miljacka

Post by sinuhe »

Cudna je ta priroda. Otkud medvjed pred gradom od nekliko stotina hiljada stanovnika. Zilavoj bosanskoj divljaci :thumbup:
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#114 Re: Miljacka

Post by Muhamed Đakmić »

Uvijek je na Trebeviću bilo medvjeda, samo pitanje je kako se spustio haman do grada. Mada mi nije jasno otkud mu guma na glavi, nekako mi ne pada na pamet prirodan način da se to desi.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#115 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

Objavljeno 17.08.2012. u 16:46 | Komentari: 33

EKOLOŠKA KATASTROFA

Dedić: Zaprepašten sam koliko je ribe potrovano u rijeci Bosni

Nakon jutrošnjeg frapantnog prizora u rijeci Bosni kod Ilijaša, gdje se desio masovni pomor ribe, u poslijepodnevnim satima voda je odnijela većinu zagađenja i mrtvih riba, a istraga na terenu je nastavljena.

Piše: A. Pobrić

Image
× Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba

Dugogodišnji ribolovac iz Visokog Mustafa Muste Dedić rekao nam je da zaprepašten štetom koja je nanesena ovom području.

"Nisam mogao vjerovati da ima toliko ribe. Ovo što se desilo je nevjerovatno. Šteta je ogromna. Potrovani su klenovi, mrene, škobalji i mnoge manje ribe. Ja sam mogao plakati", požalio nam se Dedić.

O ovom događaju su obaviješteni Federalna uprava za inspekcijske poslove te MUP Zeničko-dobojskog i Sarajevskog kantona.

Glasnogovornik MUP-a KS Irfan Nefić rekao nam je da je njihova ekipa bila na mjestu događaja, potvrdila da je došlo do pomora ribe te da dalju istragu vrše Tužilaštvo i sanitarna inspekcija.

Zagađena voda i ribe poslane su na analizu kako bi se utvrdilo šta je uzrokovalo pomor.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/dedic-za ... 20817119#6
Last edited by Bumerang on 03/01/2017 01:42, edited 1 time in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#116 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

Čišćenje Miljacke: Vraća se nekadašnje kupalište na Bembaši

U dužini od 350 metara, sve do iza restorana "Bazeni", očišćene su ogromne količine plavnog i nanosnog materijala koji se sakupljao u posljednjih 20 godina

Autor I. Tr. | Objavljeno 22.08.2012. u 08:59

Image

Angažirane firme rade bez naknade

Općina Stari Grad nastavlja s čišćenjem korita Miljacke uzvodno od bazena na Bembaši.


- Dogovorili smo sa zainteresiranim firmama da očiste korito od nanesenog mulja, uklone betonske ploče i da odvezu smeće na deponiju, a to što valja, neka uzmu sebi i iskoriste kao građevinski materijal. Firme to rade bez ikakve naknade pa Općina za ove radove nije potrošila ni feninga - pojašnjava načelnik Ibrahim Hadžibajrić.

U dužini od 350 metara, sve do iza restorana "Bazeni", očišćene su ogromne količine plavnog i nanosnog materijala koji se sakupljao u posljednjih 20 godina. Nakon čišćenja riječno korito je svedeno na normalnu dubinu od tri i po metra kad je brana puna.

- Sada čistimo uzvodno, od općinskih bazena. U tom, gornjem dijelu ponovo smo postavili prvu branu na mjesto gdje je nakad bila, od kamenja koje već postoji. To nam je veliko olakšanje - kaže Hadžibajrić.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... basi.htmll

__________________________________________________
Cestitam, pozitivne vijesti, bravo Hadžibajriću & Co :thumbup:
Last edited by Bumerang on 03/01/2017 01:41, edited 1 time in total.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#117 Re: Miljacka

Post by Skyfox »

Image

:)
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#118 Re: Miljacka

Post by Bumerang »

rijeka Bosna: http://srkbosna.com/index.php?option=co ... &Itemid=90
Image

Objavljeno 24.01.2013. u 17:47 | Komentari: 0

ZBOG ULIJEVANJA

Načelnici Memić i Efendić razgovarali o regulaciji korita rijeke Bosne


Načelnici općina Ilidža i Novi Grad Senaid Memić i Semir Efendić razgovarali su danas o rješavanju regulacije korita rijeke Bosne, u dijelu gdje čini granicu između ove dvije općine.

Image
Senaid Memić (Foto: Arhiv)

Taj dio rijeke veoma je problematičan i svake godine, usljed većih padavina, Bosna se izlijeva iz korita i pričinjava velike probleme stanovnicima tog područja.

Agencija za vodno područje rijeke Save, koja je nadležna za uređenje korita rijeka, ima osigurana kreditna sredstva kojima se može regulisati vodotok na ovom dijelu. Međutim, problem je u imovinsko-pravnim odnosima i izdavanju odgovarajućih dozvola. S tim u vezi, načelnici su postigli dogovor da općine Novi Grad i Ilidža upute zajednički zahtjev kantonalnom ministarstvu prostornog uređenja za izdavanje urbanističke saglasnosti za regulaciju ovog dijela vodotoka, kako bi se što prije moglo početi s rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa.

"Nadamo se da ćemo do kraja godine riješiti ove probleme i imati korita koja će samo u iznimno teškim situacijama imati mogućnost izlijevanja na okolna područja", rekao je Senaid Memić, dodajući da Ilidža ima veliki problem kada su u pitanju podzemne vode.

"Ljudi su izgradili naselja na mjestima gdje se nalazi podzemne vode. To znači da su i prije nego što su počeli sa gradnjom, znali da će ta podzemna voda ulaziti u njihove kuće", rekao je.

Načelnik Semir Efendić kazao je kako će Općina Novi Grad slijediti pozitivan primjer Ilidže, te dodao da u narednom periodu namjerava formirati klub privrednika u Novom Gradu, navodi se u saopćenju Press službe Općine Novi Grad.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/nacelnic ... /130124126
Last edited by Bumerang on 03/01/2017 01:44, edited 1 time in total.
sara87
Posts: 5
Joined: 30/04/2012 18:44

#119 Re: Miljacka

Post by sara87 »

Uskoro ce dan zastite vode, bas da vidimo sta ce vlasti po tom pitanju da urade. voda je vrlo vazan resusr i treba ucniti sve da je ne unistimo
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#120 Re: Miljacka

Post by Hadzi Lojo »

Ima jedno 5 godina kad sam pustio oko 10 kg pastrmki gore oko Darive i vidim razmnizile se diljem Miljacke.
Bistrik boy
Posts: 1
Joined: 22/03/2013 01:34

#121 Re: Miljacka

Post by Bistrik boy »

Čitam već nešto više od sat vremena postove na ovoj temi, i svega sam se načitao. Nisam znao da nam je ovakva Miljacka dok ne pročitah mnoga mišljenja naših sugrađana. Jedno mi samo nije jasno. Dali današnji stanovnici našega grada znaju da Miljacka teče i iznad vječnice. Dali znaju da je Miljacka na relaciji od brane na Bentbaši pa do entitetske granice, dokle pripada Općini Stari Grad trenutno voda prve klase kvalitete. Znaju li Naši građani da se i taj gornji dio rijeke naziva Miljacka, ili istu smatraju samo od Viječnice pa nizvodno.

Evo nam je došao i dan zaštite voda. Baš me Interesuje da li će se neko sjetiti od nadležnih iz Kantona ili Općina da bar prošeta Mijackom. Dali čemo mi građani kojima najviše i pripada rijeka nekada napraviti neku akciju i zaći obalama rijeke pa je očistiti od ztv. zastava srama (najlonskih kesa i otpada) koje su okitile drveće duž toka kao novogodišnje Jelke. Nedavno šetajići Darivom naiđem na nekakav skup građana, te im se pridružim da priupitam šta se ustvari dešava. Također mi zamirisao njihov roštilj pa me same noge njima odvele. :-D :-D Sretnem tu jednog poznanika i kroz razgovor sa njim dobijem informaciju da je skup organizovalo ribarsko udruzenje "Miljacka" povodom otvaranja ribolovne sezone na Miljacki, a koje je po prvih puta organizovano na Miljacki od kad se i lovi na njoj. Pa nek mi neko samo kaže da je broj 13 baksuzan, a mislim na ovu 2013. god. Tolike godine prošle, a da još nikad niko ništa ovako značajno nije uradio na našoj Miljacki do neki dan. Ovo udruženje je kako sam razumio novo osnovano udruženje od lokalnih ribolovaca koji godinama love na Miljacki, a koji su osnovani iz razloga što su nezadovoljni dosadašnjim zalaganjem za rijeku kako svih nivoa vlasti tako i lokalnim ribolovnim udruženjima koja su nekad, i ovim koje sad trenutno upravljaj rijekom Miljackom. Ti ljudi imaju namjeru posvetiti se rijeci i želju da joj pokušaju vratiti nekadašnji stari sjaj bar u gornjem dijelu rijeke od brane pa uzvodno, kako bi na nju vratile ribare i izletnike kao nekada.
Međutim, da bi stvar bila interesantnija ti ljudi su dobili prijetnje od kantona Sarajevo rješenjem da ako budu čistili Miljacku i organizovali ikakav skup na njoj obavjestit će kantonalnu inspekciju te tražiti da ista napravi prijavu i kazni organizatora (udruženje "Miljacka"), jer nemaju pravo čistiti Miljacku oni nego udruzenje koje je dobilo vodu na korištenje od KS, a koje se na Miljacki nije pojavilo 3 godine. Isto rješenje je potpisao gosp. Emir Hrenovica, Ministar Privrede u KS. Uprkos tome, ti ljudi su se iskupili, čistili gornji tok miljacke, i na kraju organizovali poveće druženje na kojem je prisustvovalo po mojoj procjeni između 50 i 60 ljudi. Čak sam primjetio da je skupu prisutan i gosp. Ibrahim Hadžibajrić, načelnik Općine Stari Grad. Isprva sam zgrožen slušao šta mi ljudi govore, i koliko je grad zainteresovan za Miljacku, a poslje sam se ono momački ismijao shvativši kakvi nam sve ljudi sjede u Kantonu i koliko mare za svoj grad i svoju rijeku na kojoj su vjerujem mnogi od njih upravo na njoj i proplivali. Zamislite i kad neko pokuša nešto dobro uraditi, ovi im spucaju prijavu. Nije ni čudo što nam je ovakva voda.

Svaka čast gosp. Hadžibajriću koji jedini koliko vidimo po medijima pokušava posvetiti se Miljacki, i promjeniti joj sadašnju sliku, te se nadam da će bar on podržati ovu skupinu ljudi koji napokon žele nešto promjeniti na Miljacki kako bi smo i mi ljubitelji prirode jednog dana uz one ribare mogli uživati na našoj Miljacki.

Interesuje me još dali ovdje postoji neko kome je stalo da podrži one ljude i da uz njih uredimo sebi naše šetalište prema kozijoj ćupriji, te da jednom i mi iz Sarajeva možemo poslati sliku drugima kako uživamo na našoj Miljacki i njenim obalama, pa makar i nama Kanton pisao prijave što čistimo i uređujemo svoju rijeku. :-D :-D

Pozdrav sa memli Bistričke strane.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#122 Re: Miljacka

Post by PapakizSarajeva »

Bistrik boy wrote: .
..
...
Nedavno šetajići Darivom naiđem na nekakav skup građana, te im se pridružim da priupitam šta se ustvari dešava. Također mi zamirisao njihov roštilj pa me same noge njima odvele. :-D :-D Sretnem tu jednog poznanika i kroz razgovor sa njim dobijem informaciju da je skup organizovalo ribarsko udruzenje "Miljacka" povodom otvaranja ribolovne sezone na Miljacki, a koje je po prvih puta organizovano na Miljacki od kad se i lovi na njoj. Pa nek mi neko samo kaže da je broj 13 baksuzan, a mislim na ovu 2013. god. Tolike godine prošle, a da još nikad niko ništa ovako značajno nije uradio na našoj Miljacki do neki dan. Ovo udruženje je kako sam razumio novo osnovano udruženje od lokalnih ribolovaca koji godinama love na Miljacki, a koji su osnovani iz razloga što su nezadovoljni dosadašnjim zalaganjem za rijeku kako svih nivoa vlasti tako i lokalnim ribolovnim udruženjima koja su nekad, i ovim koje sad trenutno upravljaj rijekom Miljackom. Ti ljudi imaju namjeru posvetiti se rijeci i želju da joj pokušaju vratiti nekadašnji stari sjaj bar u gornjem dijelu rijeke od brane pa uzvodno, kako bi na nju vratile ribare i izletnike kao nekada.
.
..
...
Čak sam primjetio da je skupu prisutan i gosp. Ibrahim Hadžibajrić, načelnik Općine Stari Grad.
.
..
...
Svaka čast gosp. Hadžibajriću koji jedini koliko vidimo po medijima pokušava posvetiti se Miljacki, i promjeniti joj sadašnju sliku, te se nadam da će bar on podržati ovu skupinu ljudi koji napokon žele nešto promjeniti na Miljacki kako bi smo i mi ljubitelji prirode jednog dana uz one ribare mogli uživati na našoj Miljacki.
.
..
...
Interesuje me još dali ovdje postoji neko kome je stalo da podrži one ljude i da uz njih uredimo sebi naše šetalište prema kozijoj ćupriji, te da jednom i mi iz Sarajeva možemo poslati sliku drugima kako uživamo na našoj Miljacki i njenim obalama, pa makar i nama Kanton pisao prijave što čistimo i uređujemo svoju rijeku. :-D :-D

Pozdrav sa memli Bistričke strane.
Bistrik boy, hvala ti sto si nam se bar malo pridruzio prilikom tog druzenje, saslusao nase price i sto si stvorio pozitivnu sliku o nasim namjerama. Nadam se da ti je vrijeme provedeno sa nama bilo ugodno jer smo se trudili da udovoljimo svima koji su prisustvovali tom okupljanju. Ja sam jedan od clanova tog SRD i ono druzenje je i bilo prevashodno organizovano da zaintrigiramo setace na Darivi, da se upitaju ko smo, sta smo i sta nam je cilj. Nisi bio jedini koji je prisao, pitao o cemu se radi, popio pice, pojeo bar par cevapa (bez njih nema price :D ). Znaci da smo u svojoj namjeri i uspjeli ...

U Nedelju, 19.05. smo opet organizovano izasli na Miljacku i malo cistili oko stare brane. Posla na ciscenju obala ima i previse, tako da smo poceli raditi malo vise planski, dio po dio. Namjera nam je, jedno po jedno, ponovo uspostaviti stara mjesta za kupanje i izlete (Golubinjak, Krecana, Oficirsko, Popova, ...).

Osim gore navedenog, vrlo brzo planiramo (sto ce takodjer biti po prvi put u Sarajevu) organizovati Fly Fishing kup "Miljacka - 2013." Do odrzavanja ovog kupa trebamo ocistiti najmanje 450 m bar desne obale, od smetlja, siblja, nanesenog drveta, pokositi, poribiti (i nekako sacuvati ubacenu ribu do zavrsetka kupa) ... Ovo pobrojano je veliki posao, zahtjeva puno rada, materijalnih i finansijskih sredstava, vremena.

Pozivamo sve vas koji setate Darivom, kada vidite da se nesto radi, upitajte sta je u pitanju. Razgovarajte sa tim ljudima, volonterima, dobrovoljcima koji nesto eto kao pokusavaju promjeniti na Miljacki. Mozda vam proradi savjest, mozda upitate kada ce biti sljedeca akcija pa nam se i pridruzite.

Zahvaljujem se USR Sarajevo 1906 sto nam kao korisnici ribarskog prava na Miljacki dozvoljavaju da radimo nesto po Miljacki, sto ce nam dozvoliti odrzavanje ovog planiranog kupa. Takodjer, zahvaljujem se Nacelniku Hadzibajricu koji nam pruza svaki vid podrske ...
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#123 Re: Miljacka

Post by DON_eARL »

Gledam maloprije nešto Google Maps i uočih da tamo piše kako kroz Sarajevo teče Paljanska Miljacka. :D Koliko je meni poznato Miljacka nastaje spajanjem Paljanske i Mokranjske Miljacke. Da li su mene pogrešno naučili na geografiji, ili onoga ko je napravio Edit na mapi, ne znam. :zjev:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#124 Re: Miljacka

Post by vješalica »

Drago mi je ove godine vidjeti galebove u Miljacki,samo su se patke negdje sakrile ili ih ja nisam vidjela u skorije vrijeme od kada su se novi gosti pojavili :)
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#125 Re: Miljacka

Post by kokuz_sa »

vješalica wrote:Drago mi je ove godine vidjeti galebove u Miljacki,samo su se patke negdje sakrile ili ih ja nisam vidjela u skorije vrijeme od kada su se novi gosti pojavili :)
patke sada imaju pacice..
a vec 2-3 puta sam dok sam setao vilsonovim vidio kako galeb grabi pacica i odlazi s njim..
pa tako da vjerovatno se patke sakrile..mada ima ih..

mada svojevrsno iznenadjenje vidjeti da je miljacka ozivjela..

ima galebova,
pataka, caplji (izad Bentbaše)
puna je klenova, sapaca i bijele ribe..

evo i koja slikica
s pecanja iz centra grada :)
Image

Image
Post Reply