Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#1 Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Vozdra raja :-) »

Tri veoma veoma zanimljiva videa o velicini planeta, zvijezda, galaksija, i svemira, a sve to u usporedbi sa nama, i uz fantasticnu muziku!

Mi smo stvarno premali, ...i jos manji od toga! Da te uhvati jezzzaaa...

http://www.youtube.com/watch?v=Nroo-i8t8vg

http://www.youtube.com/watch?v=uTmYmvRk ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=BGxRWCmw ... re=related

Ne drzeci se strogo religiskih i naucnih teza, hajde da mi pokusamo odgonetnuti na pitanje ko smo, odakle dolazimo, gdje idemo, i zasto smo ovdje?

********************************
Jedna osoba je ostavila ovakav komentar;

"We are bacteria that lives in other bacteria. We are literaly under a cabinet in some dudes kitchen and when he cleans we will are gonna be screwed... i think hes coming now"

Prevod: "Mi smo bakterije koje zive u drugim bakterijama. Mi smo bukvalno ispod nekog ormara u kuhinji nekog tipa, i kada on dodje da pomete, bit cemo gotovi. Mislim da upravo dolazi..."
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#2 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Skyfox »

Prije par godina u jednom dokumentarcu cuo sam komentar znanstvenika koji mi se urezao u pamcenje.
"Nase Sunce je jedno od mogih u Svemiru, ocekivanje da ce svako jutro Sunce zasjati na nebu ljudi uzimaju za nesto neupitno, a moguce je da se jednog dana ono jednostavno ne pojavi na istoku..."
brrr da se najezis
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#3 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Bušman »

Ima ona uporedjivanje velicine Orion nebule sa Suncem. Kada bi Orion nebula bila na 4.5 sv. godina (trenutna udaljenost alfe kentauri) ne bi imali noc. Ta stvar je ogromna... i prelijepa. Pogledajte ;-)
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#4 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by walkabout »

mi smo mali...
ali tehnichari... :oops:
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#5 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by ♥ Julianna ♥ »

Pogledajte crtani Horton, baš prikladan ovoj temi...
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#6 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by koma »

Evo jedan mali, prikladan gif.. Ne znam sta je na tubi, ne mogu otvarati na poslu, ali valjda nije ista stavr : )
Image
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#7 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by _veleposlanik »

Julianna wrote:Pogledajte crtani Horton, baš prikladan ovoj temi...
:thumbup:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#8 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Skyfox »

@koma super gif

koliko li bi zivotnih vjekova trebalo da se obidje pjeske ovaj Canis Majoris :shock:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by cyprus »

Dokaz da je sve relativno :)
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#10 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by sffovac »

prva dva videa sam gledao prije, treci nisam i super su sva tri

jedino sto mogu reci, zalio bih kada bi ovo bio kraj, kada ne bi vidio ili spozna bar dio od svega ovoga, na bilo koji nacin, ne bitno da li tvorac ovoga svega postoji ili je nastalo spontano
prelijepo je, ali boji se da mi nikada necemo biti spremni napredovati i spoznati, jer cemo uvijek ostati zaokupljeni sobom, bojim se ljudske gluposti, mislim na kompletnu rasu !!!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#11 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by JThomas »

Skyfox wrote:@koma super gif

koliko li bi zivotnih vjekova trebalo da se obidje pjeske ovaj Canis Majoris :shock:
pisac članka na wikipediji kao da ti čita misli:

"Similarly, if a human could walk on the surface of Canis Majoris – assuming a speed of 5 km/h (3 mph) for 8 hours a day – the person would have to walk for 650,000 years to circle the star (compared with 2 years 11 months to complete the same task on the Earth, and 310 years 7 months on the Sun)."

i da, strašan gif :thumbup:
latinalover
Posts: 961
Joined: 29/10/2004 22:01

#12 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by latinalover »

jeste li ikad razmisljali ,gdje je kraj svemira,gdje je kraj crne tamnine i asta se nalazi iza toga???

to je iznav nasih mogucnosti shvatanja... :roll: jezim se kad pomislim...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#13 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Skyfox »

latinalover wrote:jeste li ikad razmisljali ,gdje je kraj svemira,gdje je kraj crne tamnine i asta se nalazi iza toga???

to je iznav nasih mogucnosti shvatanja... :roll: jezim se kad pomislim...
ja nekad sanjam kako sam sve manje u beskonacnom crnilu :D

ne fakat jel stvarno beskonacan ili ima neku granicu :shock:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#14 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Skyfox »

JThomas wrote:
Skyfox wrote:@koma super gif

koliko li bi zivotnih vjekova trebalo da se obidje pjeske ovaj Canis Majoris :shock:
pisac članka na wikipediji kao da ti čita misli:

"Similarly, if a human could walk on the surface of Canis Majoris – assuming a speed of 5 km/h (3 mph) for 8 hours a day – the person would have to walk for 650,000 years to circle the star (compared with 2 years 11 months to complete the same task on the Earth, and 310 years 7 months on the Sun)."

i da, strašan gif :thumbup:
My God :shock:

650 000 g koliko generacija???
A nisam znao ni da se zemlja moze obici za nepune 3g - cool
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#15 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by JThomas »

pa mogla bi kad bi se svuda moglo hodati :mrgreen:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#16 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Skyfox »

JThomas wrote:pa mogla bi kad bi se svuda moglo hodati :mrgreen:
paa namjestis brzinu broda na brzinu ljudskog koraka i et...

garant je neko vec probao, neki americki entuzijast... :-)
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#17 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Bušman »

Btw, to je prosjecna brzina ljudskog hoda ;)

A evo Orion nebule koju sam spominjao. Volio bih da pokriva pola naseg neba :)

Image

Naravno, ubjedljivo najljepsa je Orao nebula:

Image

A posebno jedan dio tog oblaka se istice:

Image

Ova zadnja je proglasena najljepsom na space.com
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#18 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by nigdje.nikog »

Ova poredjenja su potpuno BESMISLENA.

Radi se zaboga o potpuno drugacijim prostorima i pravilima u njima.
Dimenzijski odnosi i sile koje vladaju u atomu su potpuno neuporedive sa suncevim sistemom.

Zamisli bakteriju na ivici tvog nosa koja ugleda tvoju facu u spigli i kaze - jebote kolka mu je glava!

Ali i ta mala bakterija moze dohakati glavi!

Sta je pisac htio da kaze? Kolko god da je nesta veliko ili malo, tolko je malo da nesta ili kolko je God velik :?
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#19 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by sffovac »

nigdje.nikog wrote:Ova poredjenja su potpuno BESMISLENA.

Radi se zaboga o potpuno drugacijim prostorima i pravilima u njima.
Dimenzijski odnosi i sile koje vladaju u atomu su potpuno neuporedive sa suncevim sistemom.

Zamisli bakteriju na ivici tvog nosa koja ugleda tvoju facu u spigli i kaze - jebote kolka mu je glava!

Ali i ta mala bakterija moze dohakati glavi!

Sta je pisac htio da kaze? Kolko god da je nesta veliko ili malo, tolko je malo da nesta ili kolko je God velik :?
ako sam dobro shvatio htio si reci nesto poput

"sto vise sira to vise rupa
sto vise rupa, to manje sira
sto vise sira to manje sira"

meni samo nije jasno kako ne postoji veca volja da se posalje veci i bolji teleskop od hubblea u svemir, bar sada poslije 20 godina

Image

tako mali, a tako veliki

Image
Last edited by sffovac on 26/08/2008 00:43, edited 1 time in total.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#20 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Bušman »

Do 2020. ce poslati seriju boljih teleskopa, i NASA i ESA. Mozda i Rusi i Kinezi odrijese kesu :D
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#21 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by nigdje.nikog »

sffovac wrote:
nigdje.nikog wrote:Ova poredjenja su potpuno BESMISLENA.

Radi se zaboga o potpuno drugacijim prostorima i pravilima u njima.
Dimenzijski odnosi i sile koje vladaju u atomu su potpuno neuporedive sa suncevim sistemom.

Zamisli bakteriju na ivici tvog nosa koja ugleda tvoju facu u spigli i kaze - jebote kolka mu je glava!

Ali i ta mala bakterija moze dohakati glavi!

Sta je pisac htio da kaze? Kolko god da je nesta veliko ili malo, tolko je malo da nesta ili kolko je God velik :?
ako sam dobro shvatio htio si reci nesto poput

"sto vise sira to vise rupa
sto vise rupa, to manje sira
sto vise sira to manje sira"
Da kolega, upravo tako.
Rupa je dakle moguca samo ako je u necemu, odnosno nesto je moguce samo ako ima rupu!

Bravo, shvatili ste poantu.
User avatar
Vozdra raja :-)
Posts: 1379
Joined: 28/02/2008 02:57
Location: Istok
Contact:

#22 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Vozdra raja :-) »

Ako ateisti smatraju da Bog ne postoji, onda mora da oni imaju odgovor na pitanja o stvaranju svega! Jer, kako neko moze sa sigurnoscu tvrditi da Bog ne postoji, kada taj isti nezna skoro nista ni o planeti Zemlji a kamoli o svemiru, njegovom sastavu, i granicama. Sumnjati da Bog postoji je razumno, ali tvrditi da Bog sigurno ne postoji nije mudro ni pametno! :-?

Postoji nekoliko pitanja na koja nas mozak nemoze da odgovori, ...ili mozda nam nije ni namijenjeno da znamo odgovore, barem ne na ovome svijetu...;

1.Odakle je svemir dosao, kako je nastao?
2.Dali svemir ima granicu, je li beskonacan?
3.Dali je svemir veliki, ili se to nama samo cini jer smo mi maleni?
4.Zasto uopste svemir i mi postojimo?
5.Jesmo li sami?


Moje skromno razmisljanje

1. Ako ce mo se sloziti da svaka materija mora imati svoga tvorca i sastav, onda po toj logici i Svemir mora da ima svoga tvorca, jer znamo da nista nemoze nastati samo od sebe i iz nicega! Ako svemir ima tvorca, ko je On? Taj tvorac mora da nije materijalno bice i nije ogranicen vremenom, jer da jeste ovo dvoje, to bi znacilo da tu nije kraj.
2. Ako kazemo da je svemir beskonacan, to znaci da uvijek ide dalje i dalje i dalje, neprestano. Ali gdje, dokle? A ako kazemo da Svemir ima kraj, i da nije beskonacan, onda se postavlja pitanje; kako izgleda taj kraj? Jeli to neki zid, ili zlatna kapija itd..., kako god, automatski se postavlja pitanje; a sta je iza te kapije? Nesto mora biti!! Ako kazemo "nista", sta je to "nista"? Zrak, pijesak, magla... I zar upravo to nije nastavak nekakvog drugog ili istog svemira??
3. U usporedbi sa nama ljudima i nasom planetom Zemljom, ostale galaksije i svemir su ogromni, toliko veliki da mi neposjedujemo rijec kojom mozemo opisati tu velicinu. Ali..., ko smo to mi ljudi da budemo mjera za bilo sta? Mozda Svemir i nije tako veliki ako se uporedi sa ...(?), eh to vec neznam, neznam sa cime!
4. Kada se ustinemo, to nas zaboli. To je zato sto smo zivi, zato sto postojimo itd... Mi, planete, galaksije, Svemir... sve to postoji. Ili barem mi, po nasem shvatanju i logici, mislimo da postoji. Ali..., zato Svemir, zvijezde..., i mi postojimo? Zasto je sve ovo ovdje? Zasto je potrebno sve ovo? Zasto? Kome? Cemu? Sta bi bilo kada Svemir i mi ne bi postojali? Umjesto toga bi bilo..., sta? Mislim da odgovor na ova pitanja sigurno necemo naci na ovome svijetu!
5. Ako nasa galaksija ima bezbroj zvijezda i planeta, a Svemir bezbroj galaksija, a pri tome smo do sada istrazili jedno veliko "nista", mislim da je smisno, vrlo bezobrazno, i naivno smatrati da smo mi jedini u Svemiru. Ovakvi kakvi smo, primitivni, sigurno ne zasluzujemo da budemo jedini! Jedan od dokaza o postojanju drugih svjetova i i jedan ajet iz Kur'ana: "U ime Allaha milostivog samilosnog, Gospodara svih svjetova..."

Prema mome misljenju, odgovore na ova pitanja necemo nikada dobiti, barem ne na ovome svijetu, i zato ja pripadam u onu grupu ljudi koja vjeruje u Boga!
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#23 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by A-ZO »

Vozdra raja wrote: Sumnjati da Bog postoji je razumno, ali tvrditi da Bog sigurno ne postoji nije mudro ni pametno! :-?


Covjek je nadmeno bice, misli da je upravo onako kako on/ona kaze, npr. ne postoji i tacka, ili postoji i tacka! E, a zasto jednostavno ne prizna i sebi i drugima da NE ZNA, jer je to jedina ISTINA.
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#24 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by _veleposlanik »

Vozdra raja wrote: 4. Kada se ustinemo, to nas zaboli. To je zato sto smo zivi, zato sto postojimo itd... Mi, planete, galaksije, Svemir... sve to postoji. Ili barem mi, po nasem shvatanju i logici, mislimo da postoji. Ali..., zato Svemir, zvijezde..., i mi postojimo? Zasto je sve ovo ovdje? Zasto je potrebno sve ovo? Zasto? Kome? Cemu? Sta bi bilo kada Svemir i mi ne bi postojali? Umjesto toga bi bilo..., sta? Mislim da odgovor na ova pitanja sigurno necemo naci na ovome svijetu!

covjece, otkako sam poceo koristiti razum postavljam sebi upravo ista ovakva pitanja, potpuno ista!

umjesto svemira, sta bi bilo??? :?

tako sam u 10oj godini upitao jednu tetu a ona :shock: , i od tada rijetko kome sam spominjao jer znam da odgovora nema niti cemo ga mi imati...
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#25 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by koma »

Vozdra raja wrote:Ako ateisti smatraju da Bog ne postoji, onda mora da oni imaju odgovor na pitanja o stvaranju svega! Jer, kako neko moze sa sigurnoscu tvrditi da Bog ne postoji, kada taj isti nezna skoro nista ni o planeti Zemlji a kamoli o svemiru, njegovom sastavu, i granicama. Sumnjati da Bog postoji je razumno, ali tvrditi da Bog sigurno ne postoji nije mudro ni pametno! :-?
/cut
Prema mome misljenju, odgovore na ova pitanja necemo nikada dobiti, barem ne na ovome svijetu, i zato ja pripadam u onu grupu ljudi koja vjeruje u Boga!
Ti ne znas odgovore, pa to pripisujes superiornom bicu. Jako racionalno i argumentovano.
A obojena argumentacija ti je posebno jaka: mi smo tu- ima boga. svijet postoji - ima boga. sve mora nastati iz necega - ima boga(a on/ona je nastao iz ? Ili tu prestaje racionalizacija i kazemo da je bezvremen/a i bezprostoran/na).
Sudis svemir, galaksije, smisao zivota po zemaljskim mjerilima.. Tu nastaje kurslus. Naravno da pomoc pocinjes traziti u svemocnom i jedinom :(
Sretno na drugom svijetu, nadam se da ces naci odgovore...
Post Reply