Mi smo Bogovi...

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Hollow
Posts: 16
Joined: 01/02/2010 14:59

#1 Mi smo Bogovi...

Post by Hollow »

Malo sam se pozabavio ovom tematikom, krenuo sam od tog zasto u Kur' anu i prvim stranicama Biblije takodje se Bog spominje kao pluralno bice, u mnozini kao "MI". Krenuo sam od tog podatka, Googlao i infomrisao se sa wikipedije. Dosao sam d ozakljucka da dosta ljudi misli da je sustina religija da smo MI Bogovi, da kada se kaze da smo mi stvoreni na boziji lik misli se na Um, razum koji nam je Bog podario da je to sto nas pravi slicnim Bogu. Eh sada dolazi podudaranje, u Islamu i drugim religijama uci se da je BOg sve, mi smo NISTA, dok ima ucenja kad se kaze MI smo Bogovi stvaraoci, mi omzemo sto i Bog moze jer nas je on stvaorio sto je automatski Sirk, pridruzujemo Bogu nekoga ravnim.. i to sami sebe. to me zbunjuje. Jer nasao sam dosta dokaza za ovo "MI SMO BOG" npr, ljudi stalno "gledaju" u nebesa moleci se Bogu i nadjauci da ce im on se "ukazati" i pomoci, ali u sustini Bog nas ceka, mi smo ti koji njemu treba da dodjemo a ne obratno.. malo zbunjujuce mogu pisati jos o ovome ali uglavnom zelim da vidim kakav je stav Religija prema ovome, mozda sam pogrijesio podforum, halalite :D
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#2 Re: Mi smo Bogovi...

Post by Azamo »

Hollow wrote:Malo sam se pozabavio ovom tematikom, krenuo sam od tog zasto u Kur' anu i prvim stranicama Biblije takodje se Bog spominje kao pluralno bice, u mnozini kao "MI". Krenuo sam od tog podatka, Googlao i infomrisao se sa wikipedije. Dosao sam d ozakljucka da dosta ljudi misli da je sustina religija da smo MI Bogovi, da kada se kaze da smo mi stvoreni na boziji lik misli se na Um, razum koji nam je Bog podario da je to sto nas pravi slicnim Bogu. Eh sada dolazi podudaranje, u Islamu i drugim religijama uci se da je BOg sve, mi smo NISTA, dok ima ucenja kad se kaze MI smo Bogovi stvaraoci, mi omzemo sto i Bog moze jer nas je on stvaorio sto je automatski Sirk, pridruzujemo Bogu nekoga ravnim.. i to sami sebe. to me zbunjuje. Jer nasao sam dosta dokaza za ovo "MI SMO BOG" npr, ljudi stalno "gledaju" u nebesa moleci se Bogu i nadjauci da ce im on se "ukazati" i pomoci, ali u sustini Bog nas ceka, mi smo ti koji njemu treba da dodjemo a ne obratno.. malo zbunjujuce mogu pisati jos o ovome ali uglavnom zelim da vidim kakav je stav Religija prema ovome, mozda sam pogrijesio podforum, halalite :D
Opasna tema,teško je raspravljati o tome,za čas možeš preći granicu,mora se biti baš oprezan.Dr. Hafizović ima interesantnu definiciju čovjeka,on kaže:"Čovjek je iskra duha Božijeg ušatorena ondje".Ako kažemo da smo mi ništa znači da praktično ne postojimo a Bog je sve,a ja vidim tebe a ti vidiš mene,ti za sebe kažeš "ja" a za mene "ti".Sretno u daljnjem toku,ima tu puno toga da kažem "ne logičnog"
Hollow
Posts: 16
Joined: 01/02/2010 14:59

#3 Re: Mi smo Bogovi...

Post by Hollow »

Azamo wrote:
Hollow wrote:Malo sam se pozabavio ovom tematikom, krenuo sam od tog zasto u Kur' anu i prvim stranicama Biblije takodje se Bog spominje kao pluralno bice, u mnozini kao "MI". Krenuo sam od tog podatka, Googlao i infomrisao se sa wikipedije. Dosao sam d ozakljucka da dosta ljudi misli da je sustina religija da smo MI Bogovi, da kada se kaze da smo mi stvoreni na boziji lik misli se na Um, razum koji nam je Bog podario da je to sto nas pravi slicnim Bogu. Eh sada dolazi podudaranje, u Islamu i drugim religijama uci se da je BOg sve, mi smo NISTA, dok ima ucenja kad se kaze MI smo Bogovi stvaraoci, mi omzemo sto i Bog moze jer nas je on stvaorio sto je automatski Sirk, pridruzujemo Bogu nekoga ravnim.. i to sami sebe. to me zbunjuje. Jer nasao sam dosta dokaza za ovo "MI SMO BOG" npr, ljudi stalno "gledaju" u nebesa moleci se Bogu i nadjauci da ce im on se "ukazati" i pomoci, ali u sustini Bog nas ceka, mi smo ti koji njemu treba da dodjemo a ne obratno.. malo zbunjujuce mogu pisati jos o ovome ali uglavnom zelim da vidim kakav je stav Religija prema ovome, mozda sam pogrijesio podforum, halalite :D
Opasna tema,teško je raspravljati o tome,za čas možeš preći granicu,mora se biti baš oprezan.
znam, zato i trazim "profesinalnu" pomoc :) jer ova, kako reci vrsta "vjerovanja" govori o Bogu, on postoji sve to ok, ali da mi imamo Bozije moci, da stvaramo, da lijecimo, da su poslanici radili Mudzize jer su znali kako koristiti svoj Um i da i mi isto to mozemo raditi ako se posvetimo samome sebi.. :/
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#4 Re: Mi smo Bogovi...

Post by XXS »

Mi jesmo bogovi.
Nije bog stvorio ljude, nego su ljudi stvorili bogove. Od bogova vatre, vode, oluje, sjetve, zetve, preko bogova planeta suncevog sistema, do svemogucih gospodara universuma.
Kako se ljudski um, kroz desetine hiljada godina evolucije i ucenja razvijao i obrazovao tako su i nasi bogovi rasli i ovladalavali planinama i ravnicama, morima i okeanima, planetama i galaksijama.

Covjecanstvo je jos uvijek malo, nezasticeno i neobrazovano i normalno je da nam treba jedan koji je velik, svemoguc i sveznajuc po kojem smo nastali i stvoreni.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#5 Re: Mi smo Bogovi...

Post by atko »

Imamo dvije krajnosti o covjeku od covjeka ... od olicenja majmuna do olicenja boga ...

dakle ... mi smo kreteni manje vise :wink: :D
User avatar
Azamo
Posts: 556
Joined: 05/07/2007 17:33
Location: GPS signal lost...
Contact:

#6 Re: Mi smo Bogovi...

Post by Azamo »

znam, zato i trazim "profesinalnu" pomoc :) jer ova, kako reci vrsta "vjerovanja" govori o Bogu, on postoji sve to ok, ali da mi imamo Bozije moci, da stvaramo, da lijecimo, da su poslanici radili Mudzize jer su znali kako koristiti svoj Um i da i mi isto to mozemo raditi ako se posvetimo samome sebi.. :/
Hmm,tema je vrlo opširna,a nisam baš sa vremenom,uglavnom mi nismo Bogovi,jer Rabb nikad neće biti Rob i obrnuto čak ni na trenutak.
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#7 Re: Mi smo Bogovi...

Post by The Admiral »

prijatelju se obracas sa TI a profesoru sa VI, to je znacenja iza MI u Kur'anu....


znaci to je formal 'you' i informal 'you' ko na spanskom 'tú' (formal, jaranu) a 'usted' (informal, profesoru)


(ko svako prevodjenje sa jezika na jezik dosta toga izgubi smisao zato se Kur'an jedino na Arapskom zove Kur'an a ostalo je prijevod Kur'ana)
Hollow
Posts: 16
Joined: 01/02/2010 14:59

#8 Re: Mi smo Bogovi...

Post by Hollow »

uredu to sa "Ti" i "VI", ali zasto mnozina?
ljudozder
Posts: 257
Joined: 05/06/2010 01:12

#9 Re: Mi smo Bogovi...

Post by ljudozder »

Jel to znači i da su profesori bogovi? :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#10 Re: Mi smo Bogovi...

Post by nellington »

ljudozder wrote:Jel to znači i da su profesori bogovi? :D
Tunjo Filipović je pričao kako u govoru muslimana ovog prostora do početka dvadesetog vijeka nije bilo persiranja ikoga osim Boga... Zanimljivo.
ronhill
Posts: 110
Joined: 22/06/2010 21:09

#11 Re: Mi smo Bogovi...

Post by ronhill »

odgovor na to "MI" u Kur'anu i mene je zanimalo, jedan profesor koji je jedno vrijeme predavao u Maleziji na Islamskom fakultetu rekao mi je da je to samo do prevoda, jer se ta imenica u arapskom jeziku ne moze bolje prevesti, dakle nikako se ne misli da mnozinu.
Zamisli da pricas o sebi i persiras sebe
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#12 Re: Mi smo Bogovi...

Post by beautyfool »

Jako interesantno pitanje ali nemogu vjerovati kakav zakljucak se izrodio od tog tvog googlanja :shock: :shock:

Da nebi ja filozofirala evo nasla sam na google odgovor od ucenijih po tom pitanju :


Pitanje: Zašto Allah u Kur'anu nekada kaže ''Ja'', a nekada ''Mi''?

Odgovor: Uzvišeni Allah objavio je Kur’an na arapskom jeziku. Objavljivanje Kur’ana na arapskom jeziku podrazumijeva korištenje načina izražavanja koji su bili prisutni u arapskom jeziku u tom vremenu. Jedan od tih načina izražavanja jeste i upotreba množine u smislu izražavanja veličine i moći. Tako korištenje izraza “Mi” u Kur’anu ukazuje na moć i veličinu Uzvišenog Allaha. Dakle, Uzvišeni Allah spominje Sebe u Kur’anu u jednini, množini i trećem licu, dok ne spominje u dvojini, jer dvojina ukazuje na mnoštvo, a množina u ovom slučaju ukazuje na moć i veličinu, kao što je to bilo općepoznato u arapskom jeziku u vremenu objavljivanja Kur’ana. A Allah najbolje zna! (Er-Risale et-Tedmurijje, str. 49-50.)

Odgovorio: Hfz. Dževad ef. Gološ
User avatar
The Admiral
Posts: 91
Joined: 03/03/2010 01:28
Location: Detroit
Contact:

#13 Re: Mi smo Bogovi...

Post by The Admiral »

^ bravo

komotno kljuc moze ovdje :)
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#14 Re: Mi smo Bogovi...

Post by memlija »

Hollow wrote:Malo sam se pozabavio ovom tematikom, krenuo sam od tog zasto u Kur' anu i prvim stranicama Biblije takodje se Bog spominje kao pluralno bice, u mnozini kao "MI". Krenuo sam od tog podatka, Googlao i infomrisao se sa wikipedije. Dosao sam d ozakljucka da dosta ljudi misli da je sustina religija da smo MI Bogovi, da kada se kaze da smo mi stvoreni na boziji lik misli se na Um, razum koji nam je Bog podario da je to sto nas pravi slicnim Bogu. Eh sada dolazi podudaranje, u Islamu i drugim religijama uci se da je BOg sve, mi smo NISTA, dok ima ucenja kad se kaze MI smo Bogovi stvaraoci, mi omzemo sto i Bog moze jer nas je on stvaorio sto je automatski Sirk, pridruzujemo Bogu nekoga ravnim.. i to sami sebe. to me zbunjuje. Jer nasao sam dosta dokaza za ovo "MI SMO BOG" npr, ljudi stalno "gledaju" u nebesa moleci se Bogu i nadjauci da ce im on se "ukazati" i pomoci, ali u sustini Bog nas ceka, mi smo ti koji njemu treba da dodjemo a ne obratno.. malo zbunjujuce mogu pisati jos o ovome ali uglavnom zelim da vidim kakav je stav Religija prema ovome, mozda sam pogrijesio podforum, halalite :D

Što se izgleda nedavno čitao Dan Brown.....otprilike ovo što si ti zakukuljeno i zamumuljeno ovdje pokušao elaborirati stoji i na kraju njegove knjige 'Izgubljeni Simbol', tj Langdon sa svojom dragom raspreda o ovome....inače dobra knjiga pravo za one koji vole ovaj žanr..pročitao sam je za 3 dana (660 stranica) :mrgreen:
Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#15 Re: Mi smo Bogovi...

Post by arzuhal »

Već je to objašnjeno i nema veze za promišljanjem kolege iz uvodnog posta. Za ''kraljevsko MI'', pogledati, npr:

http://en.wikipedia.org/wiki/Majestic_plural

Potom postoje tefsiri/egzegeze Kur'ana koji upućuju na to u kojem kon/tekstu Uzvišeni Allah govori u prvom licu jednine, kada u trećem jednine, a kada u prvom množine. Ja trenutno pri sebi nemam ta detaljna razjašnjenja, ali ona govore o tome kako Allah isključivo koristi jedninu kada jasno i otvoreno ukazuje na svoju Jedinost (tevhid), a množinu kada, recimo, govori o stvaranju, itsl. U nekim tumačenjima se veli kako to Allah čini iz svoje plemenitosti prema melekima, ubrajajući ih (pod to ''Mi'') kao Svoje savršeno poslušne robove koji djeluju u svemiru na način na koji im je On naredio.

U svakom slučaju, tvrdnja da se pod tim ''MI'' mogu prepoznati ljudi nema nikakve osnove, pogotovo ako se i potpuno dekoncentrisano pročita/prouči cijeli Kur'an.

Ali, naumpade mi nešto kada ugledah Browna u postu iznad...odem na bilo koji sajam knjige (kao što sam prekjuče bio na trgu A.I.) i vidim današnji odnos vrijednosti: knjiga Siorena Kierkegaarda ''Ili-ili'' (da ja ne pišem ko je on bio: http://hr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B8ren_Kierkegaard) je triput jeftinija (a i ''deblja'') od bilo koje knjige Dana Browna. Pa ipak, iako Kierkegaard (upravo kao vjernik-kršćanin) cijelog svog života ulazi u najintimnije dijelove kršćanstva, kritikuje, razmatra, pita, izaziva srdžbu danskog (i evropskog) klera - ali, obzirom na snagu njegovih primišljanja o ključnim pitanjima religije, morala, filozfije postaje utemeljivač egzistencijalizma i pokretač još mnogih snažnih duhova u tradiciji evropske filozofije - dotle Brown koristeći se raznim površnostima, copy-paste idejama i instanst konceptima, na krajnje populistički način (a finansijski veoma pogodan po njega samog) trpa raznolike ''spoznaje'', ''pronicljivosti'' i ''rješenja'' u glave svojih fanova...
A odnos te Kierkegaardove knjige i bilo koje knjige Dana Browna je kao odnos stropa Sikstinske kapele i nekog džambo-plakata u Međugorju...
Obrazovanje gradi ljude :mrgreen:
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#16 Re: Mi smo Bogovi...

Post by memlija »

arzuhal wrote:Već je to objašnjeno i nema veze za promišljanjem kolege iz uvodnog posta. Za ''kraljevsko MI'', pogledati, npr:

http://en.wikipedia.org/wiki/Majestic_plural

Potom postoje tefsiri/egzegeze Kur'ana koji upućuju na to u kojem kon/tekstu Uzvišeni Allah govori u prvom licu jednine, kada u trećem jednine, a kada u prvom množine. Ja trenutno pri sebi nemam ta detaljna razjašnjenja, ali ona govore o tome kako Allah isključivo koristi jedninu kada jasno i otvoreno ukazuje na svoju Jedinost (tevhid), a množinu kada, recimo, govori o stvaranju, itsl. U nekim tumačenjima se veli kako to Allah čini iz svoje plemenitosti prema melekima, ubrajajući ih (pod to ''Mi'') kao Svoje savršeno poslušne robove koji djeluju u svemiru na način na koji im je On naredio.

U svakom slučaju, tvrdnja da se pod tim ''MI'' mogu prepoznati ljudi nema nikakve osnove, pogotovo ako se i potpuno dekoncentrisano pročita/prouči cijeli Kur'an.

Ali, naumpade mi nešto kada ugledah Browna u postu iznad...odem na bilo koji sajam knjige (kao što sam prekjuče bio na trgu A.I.) i vidim današnji odnos vrijednosti: knjiga Siorena Kierkegaarda ''Ili-ili'' (da ja ne pišem ko je on bio: http://hr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B8ren_Kierkegaard) je triput jeftinija (a i ''deblja'') od bilo koje knjige Dana Browna. Pa ipak, iako Kierkegaard (upravo kao vjernik-kršćanin) cijelog svog života ulazi u najintimnije dijelove kršćanstva, kritikuje, razmatra, pita, izaziva srdžbu danskog (i evropskog) klera - ali, obzirom na snagu njegovih primišljanja o ključnim pitanjima religije, morala, filozfije postaje utemeljivač egzistencijalizma i pokretač još mnogih snažnih duhova u tradiciji evropske filozofije - dotle Brown koristeći se raznim površnostima, copy-paste idejama i instanst konceptima, na krajnje populistički način (a finansijski veoma pogodan po njega samog) trpa raznolike ''spoznaje'', ''pronicljivosti'' i ''rješenja'' u glave svojih fanova...
A odnos te Kierkegaardove knjige i bilo koje knjige Dana Browna je kao odnos stropa Sikstinske kapele i nekog džambo-plakata u Međugorju...
Obrazovanje gradi ljude :mrgreen:
@arzulah, to što sam spomenuo Browna je isključivo radi toga što sam nedavno pročitao to štivo :D i kada sam ugledao ovaj post od uvodničara djelovao mi je kao copy-paste iz Brownove knjige...zbog toga sam Browna i spomenuo u tom kontekstu...da sam njegov fan moram priznati jesam, volim takvu vrstu štiva isto kao što periodično okrenem i na Ludlama, Jergovića, Rumija,Veličkovića, Pamuka, Hosseinia, Coelha, Čulina :D itd i nije tvoje da ocjenjuješ kroz neke uporedbe(stropa Sikstinske kapele i nekog džambo-plakata u Međugorju...) stepene ljudskog obrazovanja...a to da obrazovanje gradi ljude znamo vrlo dobro i ti i ja...u stvari kako ono počinje 'uči u ime....
bez ljutnje
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#17 Re: Mi smo Bogovi...

Post by NIN »

arzuhal wrote:Ali, naumpade mi nešto kada ugledah Browna u postu iznad...odem na bilo koji sajam knjige (kao što sam prekjuče bio na trgu A.I.) i vidim današnji odnos vrijednosti: knjiga Siorena Kierkegaarda ''Ili-ili'' (da ja ne pišem ko je on bio: http://hr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B8ren_Kierkegaard) je triput jeftinija (a i ''deblja'') od bilo koje knjige Dana Browna. Pa ipak, iako Kierkegaard (upravo kao vjernik-kršćanin) cijelog svog života ulazi u najintimnije dijelove kršćanstva, kritikuje, razmatra, pita, izaziva srdžbu danskog (i evropskog) klera - ali, obzirom na snagu njegovih primišljanja o ključnim pitanjima religije, morala, filozfije postaje utemeljivač egzistencijalizma i pokretač još mnogih snažnih duhova u tradiciji evropske filozofije - dotle Brown koristeći se raznim površnostima, copy-paste idejama i instanst konceptima, na krajnje populistički način (a finansijski veoma pogodan po njega samog) trpa raznolike ''spoznaje'', ''pronicljivosti'' i ''rješenja'' u glave svojih fanova...
A odnos te Kierkegaardove knjige i bilo koje knjige Dana Browna je kao odnos stropa Sikstinske kapele i nekog džambo-plakata u Međugorju...
Obrazovanje gradi ljude :mrgreen:
Eh, znaju to klerici, oligarhija i razno-razne alfe i alfice u politici pa im s toga i nije bas u cilju kvalitetnije obrazovati i promovirati znanje u svojim drustvima jer jako dobro znaju da bi u tom slucaju sigurno ostali bez podrske. Najbolji primjer su SAD gdje je zaglupljivanje mase doseglo zabrinjavajuci stepen, a jos zabrinjavajuce je to da su upravo nasi BH pavijani na vlasti objerucke prihvatili ovaj model mentalnog sakacenja, od skole pa do medija (pogledaj samo izbor stampe na trafikama). Takodjer, nije zgorega navesti i opsesivno-fobicnu cenzuru u zemaljama Bliskog Istoka gdje se ukupno (oko 300 mil. stanovnika) za jednu godinu ne prevede knjiga koliko ih se prevede za samo jedan mjesec u Spaniji koja broji oko 40 mil. stanovnika! Slicno se radilo i u doba Staljina u SSSR-u i sirom Varsavskog bloka, Kini (srecom, ne i kod nas za vrijeme Tita). Crvenim Kmerima prvo sto je bilo na udaru je bila njihova sopstvena inteligencija - mislim da je istina da je jedno vrijeme kmerska milicija zatvarala, slala na polja rize i ubijala sve svoje stanovnike koji su imali dioptrijske naocale jer, kako rekoh, rezim je najvise strahovao od svoje inteligencije, na stranu njihovo neutemeljeno i bolesno paranoicno tumacenje dioptrije. Itd.

S druge strane medalje, sjeti se evropskog Prosvjetiteljstva i sta znaci za ljudski napredak obrazovanje i razmjena znanja i ideja. :)
User avatar
andolC
Posts: 1217
Joined: 20/03/2008 23:46
Location: bez recepta

#18 Re: Mi smo Bogovi...

Post by andolC »

savrsenstvo je u jednostavnosti
Hollow
Posts: 16
Joined: 01/02/2010 14:59

#19 Re: Mi smo Bogovi...

Post by Hollow »

memlija wrote: @arzulah, to što sam spomenuo Browna je isključivo radi toga što sam nedavno pročitao to štivo :D i kada sam ugledao ovaj post od uvodničara djelovao mi je kao copy-paste iz Brownove knjige...zbog toga sam Browna i spomenuo u tom kontekstu...da sam njegov fan moram priznati jesam, volim takvu vrstu štiva isto kao što periodično okrenem i na Ludlama, Jergovića, Rumija,Veličkovića, Pamuka, Hosseinia, Coelha, Čulina :D itd i nije tvoje da ocjenjuješ kroz neke uporedbe(stropa Sikstinske kapele i nekog džambo-plakata u Međugorju...) stepene ljudskog obrazovanja...a to da obrazovanje gradi ljude znamo vrlo dobro i ti i ja...u stvari kako ono počinje 'uči u ime....
bez ljutnje
da da, Dan Brown-a sam procitao prije nekoliko dana i to mi je bila "inspiracija" da napisem ovaj post, jos sto me drug jedan motivisao i on mi prica stalno "mi smo Bogovi, shvati to", i naravno "Sveta Krv Svetog Grala" knjiga od koje je sve pocelo, knjiga od koje svi autori "kradu" sadrzaj, ko nije procitao neka procita nezz sad tacno ko je pisac.. ima ih vise, uglavnom pitao sam profesora u vezi tog "MI" i rekao je da je to samo zato sto Bog zeli da iskaze svoju velicinu u nekome kontekstu.

Ali tacno sto sam zelio ovim postom jeste da neko ko vjeruje u to da smo mi Bogovi, da cujem njegova misljenja o vjerama, i nacinu njegovog vjerovanja..
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#20 Re: Mi smo Bogovi...

Post by Static-X »

Da ovo mozda nema veze sa onim Allah -> arm, leg, leg, arm, head
ronhill
Posts: 110
Joined: 22/06/2010 21:09

#21 Re: Mi smo Bogovi...

Post by ronhill »

Static-X wrote:Da ovo mozda nema veze sa onim Allah -> arm, leg, leg, arm, head
da, definitivno ima s tim americkim smecem i njihovim vjerovanjem da ce iduci poslanik biti iz chicaga
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#22 Re: Mi smo Bogovi...

Post by anthraxQ »

Hollow wrote:Malo sam se pozabavio ovom tematikom, krenuo sam od tog zasto u Kur' anu i prvim stranicama Biblije takodje se Bog spominje kao pluralno bice, u mnozini kao "MI". Krenuo sam od tog podatka, Googlao i infomrisao se sa wikipedije. Dosao sam d ozakljucka da dosta ljudi misli da je sustina religija da smo MI Bogovi, da kada se kaze da smo mi stvoreni na boziji lik misli se na Um, razum koji nam je Bog podario da je to sto nas pravi slicnim Bogu. Eh sada dolazi podudaranje, u Islamu i drugim religijama uci se da je BOg sve, mi smo NISTA, dok ima ucenja kad se kaze MI smo Bogovi stvaraoci, mi omzemo sto i Bog moze jer nas je on stvaorio sto je automatski Sirk, pridruzujemo Bogu nekoga ravnim.. i to sami sebe. to me zbunjuje. Jer nasao sam dosta dokaza za ovo "MI SMO BOG" npr, ljudi stalno "gledaju" u nebesa moleci se Bogu i nadjauci da ce im on se "ukazati" i pomoci, ali u sustini Bog nas ceka, mi smo ti koji njemu treba da dodjemo a ne obratno.. malo zbunjujuce mogu pisati jos o ovome ali uglavnom zelim da vidim kakav je stav Religija prema ovome, mozda sam pogrijesio podforum, halalite :D

znas, ovo je, Islamski gledano, vrlo opasno sto si napisao! opasno prema pravome Bogu, jednom! nadam se da iskreno ne mislis ovako! je je covjek toliko slabo i ovisno bice, da ne moze biti "bog" samome sebi...
Bog,pojam, priziva savrsenstvo, covjek je nesavrsen, tako da nema govora o nekom ljudskom bozanstvu! da li covjek moze ista uciniti da sprijeci svoju smrt, da li se covjeku svaki trud isplati, da li je svaki covjek isti? znas, to su pitanja na koja treba dati odgovor osoba tvoga stajalista....

P. S. mozes li se pozabaviti i ovom recenicom: I mravima smo mi veliki, da li nas to cini njihovim bogovima?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#23 Re: Mi smo Bogovi...

Post by arzuhal »

memlija wrote:
@arzulah, to što sam spomenuo Browna je isključivo radi toga što sam nedavno pročitao to štivo :D i kada sam ugledao ovaj post od uvodničara djelovao mi je kao copy-paste iz Brownove knjige...zbog toga sam Browna i spomenuo u tom kontekstu...da sam njegov fan moram priznati jesam, volim takvu vrstu štiva isto kao što periodično okrenem i na Ludlama, Jergovića, Rumija,Veličkovića, Pamuka, Hosseinia, Coelha, Čulina :D itd i nije tvoje da ocjenjuješ kroz neke uporedbe(stropa Sikstinske kapele i nekog džambo-plakata u Međugorju...) stepene ljudskog obrazovanja...a to da obrazovanje gradi ljude znamo vrlo dobro i ti i ja...u stvari kako ono počinje 'uči u ime....
bez ljutnje
Ustvari, molim ja tebe da se ne ljutiš jer da sam htio tebi da direktno repliciram - citirao bih tvoj post. A nisam to htio, neka svako čita šta hoće, to ne diram. I ja sam pročitao jednu Brownovu knjigu - Da Vincijev kod - jer ju je neko donio u moju kuću, pa sam i to pročitao, što iz uobičajene ljubavi prema knjizi, što iz radoznalosti da saznam o čovjeku koji je oduševio milione.
I, da budem iskren, čitao sam i boljih krimića :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#24 Re: Mi smo Bogovi...

Post by arzuhal »

NIN wrote:
arzuhal wrote:Ali, naumpade mi nešto kada ugledah Browna u postu iznad...odem na bilo koji sajam knjige (kao što sam prekjuče bio na trgu A.I.) i vidim današnji odnos vrijednosti: knjiga Siorena Kierkegaarda ''Ili-ili'' (da ja ne pišem ko je on bio: http://hr.wikipedia.org/wiki/S%C3%B8ren_Kierkegaard) je triput jeftinija (a i ''deblja'') od bilo koje knjige Dana Browna. Pa ipak, iako Kierkegaard (upravo kao vjernik-kršćanin) cijelog svog života ulazi u najintimnije dijelove kršćanstva, kritikuje, razmatra, pita, izaziva srdžbu danskog (i evropskog) klera - ali, obzirom na snagu njegovih primišljanja o ključnim pitanjima religije, morala, filozfije postaje utemeljivač egzistencijalizma i pokretač još mnogih snažnih duhova u tradiciji evropske filozofije - dotle Brown koristeći se raznim površnostima, copy-paste idejama i instanst konceptima, na krajnje populistički način (a finansijski veoma pogodan po njega samog) trpa raznolike ''spoznaje'', ''pronicljivosti'' i ''rješenja'' u glave svojih fanova...
A odnos te Kierkegaardove knjige i bilo koje knjige Dana Browna je kao odnos stropa Sikstinske kapele i nekog džambo-plakata u Međugorju...
Obrazovanje gradi ljude :mrgreen:
Eh, znaju to klerici, oligarhija i razno-razne alfe i alfice u politici pa im s toga i nije bas u cilju kvalitetnije obrazovati i promovirati znanje u svojim drustvima jer jako dobro znaju da bi u tom slucaju sigurno ostali bez podrske. Najbolji primjer su SAD gdje je zaglupljivanje mase doseglo zabrinjavajuci stepen, a jos zabrinjavajuce je to da su upravo nasi BH pavijani na vlasti objerucke prihvatili ovaj model mentalnog sakacenja, od skole pa do medija (pogledaj samo izbor stampe na trafikama). Takodjer, nije zgorega navesti i opsesivno-fobicnu cenzuru u zemaljama Bliskog Istoka gdje se ukupno (oko 300 mil. stanovnika) za jednu godinu ne prevede knjiga koliko ih se prevede za samo jedan mjesec u Spaniji koja broji oko 40 mil. stanovnika! Slicno se radilo i u doba Staljina u SSSR-u i sirom Varsavskog bloka, Kini (srecom, ne i kod nas za vrijeme Tita). Crvenim Kmerima prvo sto je bilo na udaru je bila njihova sopstvena inteligencija - mislim da je istina da je jedno vrijeme kmerska milicija zatvarala, slala na polja rize i ubijala sve svoje stanovnike koji su imali dioptrijske naocale jer, kako rekoh, rezim je najvise strahovao od svoje inteligencije, na stranu njihovo neutemeljeno i bolesno paranoicno tumacenje dioptrije. Itd.

S druge strane medalje, sjeti se evropskog Prosvjetiteljstva i sta znaci za ljudski napredak obrazovanje i razmjena znanja i ideja. :)
Slažem se. Eno, vidio si vijest o prvom ''palestinskom solarnom autu''? To je ono što, npr. u dobroj mjeri odvaja Palestince od ostatka arapskog svijeta...
Princ_Magike
Posts: 24
Joined: 21/07/2010 12:33

#25 Re: Mi smo Bogovi...

Post by Princ_Magike »

Evo i mene...

Nisam se puno bavio čitanjem komentara članova...
Što se tiče Den Browna i Izgubljenog simbola, zaista dobra knjiga (ali ne bih je preporučio početnicima)...
Ja sam je sažvakao sa tri dana (uzme li se u obzir i da sam upoznat s takvom tematikom do najsitnijih detalja)...

I da: neko je spomenuo razvoj sebe i sopstvenog uma...
Um je najsnažnija stvar u čovjeku...
Negdje sam čitao o tome kako je razlika između čovjeka i kosmosa u tome što je čovjek KOSMOS UOKVIREN SVIJEŠĆU (LJUDSKOM sviješću, koja je, nažalost jako ograničena)... No, danas metafizičari tvrde kako i najsitnija stvar (poput atoma) ima svijest...

Postoji dosta raprava na tu temu...
Post Reply