Mesa Selimovic

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Sunce
Posts: 4
Joined: 30/04/2004 16:01

#1 Mesa Selimovic

Post by Sunce »

Ovo nije namjera da kontriram temi "Gorski Vijenac" i uz duzno postovanje koje imam prema piscima susjednih drzava (jer gledam knjizevnost kao umjetnost-i samo kao umjetnost) mislim da se BiH moze pohvaliti (posto je veoma mala drzava i vjecito na putu "velikim planovima" susjednih drzava) mnogim piscima i ljudima od pera koji su ovoj drzavi dali neprolaznu slavu i ovjekovjecili njene stanovnike, njihovu dusu, osjecanja....
Izmedu svih njih (da ih ne nabrajam-ne zelim nikoga da izostavim) izdvajam Mesu Selimovica.
Mesina djela su do sada prevedena na 30 jezika, a od svih je, pogadate, najvise prevodena "Tvrdava".
Mesa je takode veoma kontraverzna licnost, zbog svog nacionalnog izjasnjavanja, preseljenja u Beograd i nerasciscenih odnosa sa SKJ, a sve provuceno nitima vjere, koja je i nakon nacionalnog izasnjavanja ostala duboko usadena u bice, Bosanca, Mese Selimovica.
Jesam li ja jedina koja misli da je, sto se tice poznavanja duse Bosanske, jedini Mesa dosao blize nego iko prije i poslije njega (ukljucujuci Andrica) u opisu iste?
Da li bi smo bili bolji ljudi i bolji Bosanci, ako bi umjesto Biblije, Tore i casnog Kurana, nosili i vjerovali u Tvrdavu? Ja bih, eto toliko volim Mesu...
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#2

Post by sojka »

I ja. :)

>>Pali smo, jer smo padu bili skloni<<.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#3

Post by BECHO »

Mesa je genijalac!

"Mi nismo niciji. Uvijek smo na nekoj medji, uvijek neciji miraz. Stoljecima mi se trazimo i prepoznajemo, uskoro necemo znati ko smo. Zivimo na razmedju svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije kao na grebenu.Otrgnuti smo, a neprihvaceni. Ko rukavac sto ga je bujica odvojila od majke pa nema vise ni toka, ni usca, suvise malen da bude jezero, suvise velik da ga zemlja upije.Drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo.Mame nas kad smo potrebni, a odbacuju kad odsluzimo.
Nesreca je sto smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje, a sve se placa pa i ova ljubav.Svako misli da ce nadmudriti sve ostale i u tome je nasa nesreca. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamrseniji ljudi na svijetu, ni s kim se istorija nije tako posalila kao sa Bosnom. Juce smo bili ono sto danas zelimo da zaboravimo, a nismo postali ni nesto drugo. S nejasnim osjecajem stida zbog krivice i otpadnistva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kad da gledamo unaprijed.Nesreca je sto smo zavoljeli tu svoju mrtvaju, pa necemo iz nje, a sve se placa, pa i ta ljubav. Zar smo mi slucajno tako pretjerano mehki i surovi, raznjezeni i tvrdi.Zar se slucajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodredjenosti, zasto?Zato sto nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno znaci da smo posteni. A kad smo posteni, svaka cast nasoj ludosti."

Odlican citat o famoznom bosanskom merhametluku! Interesuje me samo zbog cega nam prekodrinska "braca" konstantno nabija na nos da se napisano odnosti iskljucivo na bosanske muslimane ako se vec i u samom tekstu spominju bosanci tj. svi bez obzira na religioznu pripadnost?! Ovo me jako podsjeca na Andricevo "Pismo iz 1920", gdje Ivo govori o Bosni i njenim narodima a ne prvenstveno o Bosnjacima kao sto su/bi neki kvazi lingvisti iz komsiluka protumacili! :x
Sunce
Posts: 4
Joined: 30/04/2004 16:01

#4

Post by Sunce »

Nekome odgovara da tako tumaci sve sto iz Bosne dolazi.
Kome je Bosna u srcu, tumaci to upravo tako kako je i napisano.
Evo jos nesto sto je o Bosni izjavio:

"Bosna je moja velika ljubav i moja povremena bolna mrznja. Bezbroj puta sam pokusavao da
pobjegnem od nje i uvijek ostajao, iako nije vazno gdje covjek fizicki zivi. Bosna je u meni kao
krvotok. Nije to samo neobjasnjiva veza izmedju nas i zavicaja, vec i koloplet naslijedja, historije,
cjelokupnog zivotnog iskustva mog i tudjeg, dalekog, koje je postalo moje. Vidjena izvana i bez
ljubavi, Bosna je gruba i teska, vidjena iznutra i sa ljubavlju, koju zasluzuje, ona je ljudski bogata
iako u sebi nesaznana potpuno. Rijetko je ko bolnije i dramaticnije odredjen historijom kao
Bosanac. Sta se sve kroz stoljeca nakupilo u tim ljudima! Osjecanje vlastite neodredjenosti,
tudje krivice, teske historije, neizvjesne buducnosti, straha od promjene, zelje za dobrotom i
humanoscu koja bi se odnosila na sve ljude bez ikakvih ogranicenja, i cestih razocarenja koja su
radjala mrznju. To su veoma slozeni i zamrseni ljudi i tesko ih je razrjesavati po prvom vidjenju i
po spoljasnjim utiscima."

Mesa Selimovic

A da bi ovo razumio/la moras se ovdje roditi ti, tvoji roditelji, njihovi roditelji......A gdje sada zivis, nije ni bitno, jer ko' sto Mesa rece: "Bosna je u meni kao krvotok". Lijep pozdrav.
leticija
Posts: 793
Joined: 17/01/2004 00:00

#5

Post by leticija »

Obozavam Mesu Selimovica.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#6

Post by BECHO »

leticija wrote:Obozavam Mesu Selimovica.
I JA isto! :)
Post Reply