Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#51 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by junior3 »

Da se more lakše preko brda? :mrgreen:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#52 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

condy wrote:Vozio sam novi A4 i mogu reci da ima vrhunska vozna svojstva. Poredit A4 sa Fabijom govori o tome da imas predrasude o Audiju. Probaj novog Audija A4 nekad kad budes imao priliku pa pricaj. Jer kako drugacije znati kakve perfomanse i vozna svojstva ima?

Generalno vecina ima predubjedjenje da je BMW tata mata kad su vozna svojstva u pitanju. Medjutim, nije tako. Mene niko ne moze ubjedit da auto sa zadnjim pogonom se bolje ponasa na cesti po kisi ili snijegu nego auto sa 4x4 pogonom. U zavoju, nije isto pritisnuti jaku masinu sa zadnjim pogonom po kisi i auto sa 4x4 pogonom. Kod auta sa 4x4 pogonom trakcija se rasporedi na sve tockove i to auto mora bit stabilnije u odnosu na samo zadnji ili samo prednji pogon.
Znaci Toyota Land Cruiser ima bolja dinamicna svojstva po kisi i snijegu od BMW-a, MB-a i slicnih auta? Dinamika veze s tim nema jer Audi A4 ne moze ostvariti maksimalnu G silu koju E90 BMW moze (za MB C klasu nisam siguran). To naravno u stvarnosti nema nekog prakticnogg efekta, ali se osjeti u voznji.
Drugo, ti kazes porediti Fabiju i A4. Gdje sam ja to njih poredio? Znaci ili ne citas uopste ono sto sam rekao ili izvrces moje rijeci da bi predstavio svoj "argument." Ja sam rekao da pri razvoju modela, ogranicavajuci faktor za Audi je sto mnogo dijelova dijeli sa VW koncernom, pa i sa Fabijom. Naravno, to je dobro ako je prioritet unutrasnjost i ekran koji novi A4 ima, jer moze pare uloziti u takve stvari dok MB i BMW takavu fleksibilnost nemaju, jer ne djele motore sa drugim automobilima. Medjutim, to je isto ogranicavajuci faktor, jer se motori dizajniraju da budu upotrebljivi u mnogim modelima bez obzira jer postavljen uzduzno ili poprecno, jel imaju samo prednji pogon ili pogon na sva cetiri tocka koji koristi Haldex ili Torsen. To trazi kompromise pri dizajniranju automobila. Takvih problema u ovom slucaju nema MB koji kada dizajnira C klasu koristi motore koji ce se koristiti u C ili E klasi, a oba auta imaju uzduzno postavljen motor i isti pogon.
Ti si sve to skontao jer sam ja to napisao i ranije. Ali na kraju, cinjenica je da 20-30000 jeftinija auta imaju istu tehniku kao i Audi A4, koji se prodaje kao premium.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#53 Re: RE: Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

konektovan wrote:
citroen xm wrote:Ja ne znam što su ljudi uopšte izmišljali prednju vuču i komplikovali kada je zadnja vuča bogom dana.
Sa tehnicke strane gledano, prednji pogon je moderniji, ako nista?![emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
S tehnicke strane prednji pogon je JEFTINIJI! Nesto sto treba uzeti u obzir pri kupovini "premium" Audija.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#54 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by kabal1337 »

koga briga za G sile, nece se covjek trkat.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#55 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

amar1994 wrote:
ado-šampion wrote:Nije bas da Audi pravi auta s prednjim pognom zato sto tako kupci zele, nego prvenstveno zbog Quattra. Hajmo biti realni, puno kupaca Audija uzima Quattro ne zato sto im treba pogon na sva 4 tocka nego zato sto je prednji pogon los u takvim autima, posebno u varijantama s vise tezine (A6, A8) ili vise snage. Zasto Audi recimo u A4 u svim varijantama s preko 400 Nm nudi iskljucivo Quattro, a BMW nudi iskljucivo xDrive samo u 335d koji ima 630 Nm. 330d s 560 Nm je i dalje serijski sa zadnjim pogonom. Slicna stvar s Mercedesom, cak i C63 sa 700 Nm dolazi sa zadnjim pogonom.

Drugo, sve je to manje vise konfekcija, konfekcija nije ono sto kupuju ljudi koji imaju manje-vise neogranicene finansije. Premium segment je u odnosu na klasicnu konfekciju tu da ponudi nesto vise, prvenstveno s aspekta kvaliteta, kao i s aspekta gusta.
Sto se tice gusta, Mercedes je tu kao luskuzna/udobna varijanta, a BMW kao sportska. I bas sto se tice tog gusta zadnji pogon je nenadjebiv, bez obzira koliko malo je snage pod tockovima. Nacin na koji zadnji pogon prenosi snagu, nacin na koji auto sa zadnjim pogonom ubrzava je jednostavno neuporediv u odnosu na auta s prednjim pogonom.
Realno uzmi bilo koje auto srednje klase staro recimo 6-7 godina, tipa Passat B6 ili B7 kad izadje novi model to auto postaje srednja zalost jer ga taj novi model tuce po svemu, kao i novi modeli vecine drugih proizvodjaca. A uzmi bezvezni E46 320d, 2000. godiste koji kupis za 7-8 hiljada, to auto i dalje nudi vise gusta nego sto ce i jedan stadardni VW, Opel, Pezo, itd, ikad ponuditi. Vjerujem da je ista situacija za ljude koji vole ono sto nude Mercedesi.

Audi, bar je to moj dojam, hoce da bude malo sportski, ali ja suha sigurnost voznje i dalje ja prvom mjestu, sto mene navodi na zakljucak da oni prave auta za ljude koji zele usminkani VW. Pogledaj samo koji review zadnjeg RS3, sjajan 5-cilindricni benzinac, a ljudi posle voznje frustrirani koliko auto podupravlja, dovodi do te granice da "auto vise uopste nije zabavno za voznju". Sto je meni i dalje OK za ljude koji vole sminku.

Sto se mene tice, ja bih ovdje izabrao Audi, cisto zato sto je moj dojam da ti Mercedesi djeluju penzionerski, a iskreno receno nisam ljubitelj nekog luksuza. :) Trenutno volim da auto brzo reaguje na komande, mozda kad ostarim promijenim misljenje. :D
sa par izuzetaka 8) , vise gusta sa ovim, nego sa svim obicnim bmw modelima za smijesne pare, a tu je i kvalitet :wink:

Image
:mrgreen:
za audi se potpuno slazem , bolje passat nego a4 8-) :thumbup:
Jesil ti ikad vozio ovo? Toliko je dobar da je Toyota prekinula saradnju zbog slabih Subaru-ovih motora. A bilo koja serija tri ce ga poderat kroz krivine, a o seriji dva i staroj seriji 1 je suvisno i pricat.
Subaru vise nije ni kopija one firme iz 90-tih. Skroz su se okrenuli modelima kao Outback i americkom trzistu i super im ide. Osim sto su im auta u rangu sa Toyotom kada je dosada u pitanju.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#56 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

kabal1337 wrote:koga briga za G sile, nece se covjek trkat.
Jel ti procita cijeli moj tekst ili samo citas prvih par rijeci jer ostalo postane komplikovano previse?
User avatar
konektovan
Posts: 40641
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#57 Re: RE: Re: RE: Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by konektovan »

jefferson wrote:
konektovan wrote:
citroen xm wrote:Ja ne znam što su ljudi uopšte izmišljali prednju vuču i komplikovali kada je zadnja vuča bogom dana.
Sa tehnicke strane gledano, prednji pogon je moderniji, ako nista?![emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
S tehnicke strane prednji pogon je JEFTINIJI! Nesto sto treba uzeti u obzir pri kupovini "premium" Audija.
Ne znam je l' jeftiniji, al' je moderniji.[emoji12]

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#58 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by kabal1337 »

jefferson wrote:
kabal1337 wrote:koga briga za G sile, nece se covjek trkat.
Jel ti procita cijeli moj tekst ili samo citas prvih par rijeci jer ostalo postane komplikovano previse?
Bgm Prvo cijeli pa mi G sile nesto privukose paznu. Briga starijeg covjeka sta neko drugi prica po forumu, iskreno. Dzaba da je neko X auto bolje od nekog A auta, a A auto ti se svidja. I sam znas da ce se kupiti A auto.

Mozes imati dva slucaja: Osobe koje govore ne moze zadnji pogon zimi
Osobe kojima je svejedno. Ako ce sta prelomiti biti ce pogon. Ali eto svi modeli u cjenovnom rangu imaju verzije 4x4
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#59 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by mali_milojica »

citroen xm wrote:Ja ne znam što su ljudi uopšte izmišljali prednju vuču i komplikovali kada je zadnja vuča bogom dana.
I Bog da je htio prednju vucu ljudi bi na rukama hodali :mrgreen:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#60 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

kabal1337 wrote:
jefferson wrote:
kabal1337 wrote:koga briga za G sile, nece se covjek trkat.
Jel ti procita cijeli moj tekst ili samo citas prvih par rijeci jer ostalo postane komplikovano previse?
Bgm Prvo cijeli pa mi G sile nesto privukose paznu. Briga starijeg covjeka sta neko drugi prica po forumu, iskreno. Dzaba da je neko X auto bolje od nekog A auta, a A auto ti se svidja. I sam znas da ce se kupiti A auto.

Mozes imati dva slucaja: Osobe koje govore ne moze zadnji pogon zimi
Osobe kojima je svejedno. Ako ce sta prelomiti biti ce pogon. Ali eto svi modeli u cjenovnom rangu imaju verzije 4x4
Pa mi govorimo o tehnickom aspektu, a o ukusima se ne raspravlja.
Ja sam rekao da G sile govore o dinamicnosti i max. G sile u prakticnoj primjeri nemaju veze, osim sto ce takvo auto biti dinamicnije kroz cijeli brzinski rezim.
4x4 i dinamika nemaju veze. Da je to tako BMW ne bi izricito rekao da M3 i M2 niakd nece dobiti 4x4 jer otezava platformu i narusava dinamicka svojstva.
Da je 4x4 prakticniji, to nema govora. Da niej tako en bi imao dva auta sa 4x4 pogonom.
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#61 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by basicm »

Jeffersone dzaba trosis slova. Ako imalo ima covjek osjecaja, pa barem 10-ak kilometara provozali svakog od njih znali bi o cemu pricas. Znali bi razliku izmedju njih, i onda kad odluce da bar znaju zasto. U mecki i audiju se lijepo voziti kao suvozac, kao vozac u bmw najvise uzivas, ko ne vidi razliku dzaba pricati. Meni cak i opel sladji za voziti nego audi.
Amare, mani se auta sa slika, i njih porediti sa e46 samo degradira tvoj izbor.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#62 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by amar1994 »

jefferson wrote:
amar1994 wrote: sa par izuzetaka 8) , vise gusta sa ovim, nego sa svim obicnim bmw modelima za smijesne pare, a tu je i kvalitet :wink:

Image
:mrgreen:
za audi se potpuno slazem , bolje passat nego a4 8-) :thumbup:
Jesil ti ikad vozio ovo? Toliko je dobar da je Toyota prekinula saradnju zbog slabih Subaru-ovih motora. A bilo koja serija tri ce ga poderat kroz krivine, a o seriji dva i staroj seriji 1 je suvisno i pricat.
Subaru vise nije ni kopija one firme iz 90-tih. Skroz su se okrenuli modelima kao Outback i americkom trzistu i super im ide. Osim sto su im auta u rangu sa Toyotom kada je dosada u pitanju.
nisam :mrgreen: ,al vjerujem ljudima, onda su svi oni budale :? , samo naveo primjer , nisam znao da su prekinuli saradnju, onda izgleda da je subaru krenuo stopama mitshubishia , samo je pitanje vremena kada ce rec: kraj WRX/impreze :-) :cry:
sta se njima svima desava nije mi jasno, drzava japan zaduzena 240+% BDP-a :-) :-)

e vala ce ga oderat 316i i 316d :run:
Last edited by amar1994 on 03/10/2016 20:58, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40641
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#63 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by konektovan »

Laicki receno, ja vise vjerujem prednjem pogonu.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#64 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by amar1994 »

basicm wrote:Jeffersone dzaba trosis slova. Ako imalo ima covjek osjecaja, pa barem 10-ak kilometara provozali svakog od njih znali bi o cemu pricas. Znali bi razliku izmedju njih, i onda kad odluce da bar znaju zasto. U mecki i audiju se lijepo voziti kao suvozac, kao vozac u bmw najvise uzivas, ko ne vidi razliku dzaba pricati. Meni cak i opel sladji za voziti nego audi.
Amare, mani se auta sa slika, i njih porediti sa e46 samo degradira tvoj izbor.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ma hebo e46 , samo E30 :D , taj mi se ogadio ,sto zbog rejsera, sto zbog suplje price u drustvu :wink: :run:
ja sam poredio mehaniku i naveo primjer jeftinije zabave za vozaca nego bmw, gdje sam naveo da je bolje, mehanike se zasniva na istom principu , jesam li sta pogrijesio :?
meni je dosadilo, ovaj je superioran, ovakav onakav, znam ,nisam glup :lol: , zato i kosta koliko kosta 8-)
i bolji je e60 iz 2004 od novog C5 iz 2016, aha kako da nije, samo da nije presao 250+kkm (eto to me najvise nervira i zato uvijek kontriram)
ljutite se kolko hocete :mrgreen: :thumbup:

a Audi naspram bmw i mercedesa je :lol: :lol: , pogotovo u voznji :zjev:
Last edited by amar1994 on 03/10/2016 20:55, edited 6 times in total.
citroen xm
Posts: 18129
Joined: 17/04/2012 22:57

#65 Re: RE: Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by citroen xm »

konektovan wrote:Laicki receno, ja vise vjerujem prednjem pogonu.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Ista priča, a i vozio sam par auta sa zadnjim pogonom i nisam osjetio tu neku nadmoć. Ovde ljudi vole da preuveličavaju. Ponoviću ono što sam pokazao klipom i rekao milion puta. Xm je u svoje vrijeme dinamikom poderao mnoga auta sa zadnjom vučom, čak i sportiste. A auto je ogromno i ima prednji pogon.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#66 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Laicki receno, ja vise vjerujem prednjem pogonu.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
ma ja vjerujem mozgu najvise :)
User avatar
konektovan
Posts: 40641
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#67 Re: RE: Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by konektovan »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:Laicki receno, ja vise vjerujem prednjem pogonu.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
ma ja vjerujem mozgu najvise :)
Hebi ga, nemamo svi dobar mozak.[emoji1] [emoji12]

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#68 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by basicm »

Nema tu nadmoci, nego je pitanje da li ste osjetili razlike ili ne, pa onda rekli vise volim prednji pogon zbog snijega ili ne znam cega, ili volim zadnji zbog osjecaja izlaska iz krivine a polako cu kad je mokro.
Ili da ne primjetite razliku prednje vuce u audi 100-a6 i kraceg auta. Nemoguce da vam je sve isto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
citroen xm
Posts: 18129
Joined: 17/04/2012 22:57

#69 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by citroen xm »

Nije isto, ali pričati kako je svaka vožnja sranje i penzija ako nije zadnja vuča, ne ide baš.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#70 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by 530i »

basicm wrote:Nema tu nadmoci, nego je pitanje da li ste osjetili razlike ili ne, pa onda rekli vise volim prednji pogon zbog snijega ili ne znam cega, ili volim zadnji zbog osjecaja izlaska iz krivine a polako cu kad je mokro.
Ili da ne primjetite razliku prednje vuce u audi 100-a6 i kraceg auta. Nemoguce da vam je sve isto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
:thumbup: :thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#71 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by madner »

Zadnja vuca je defintivno bolje rjesenje od nekih 200 ks, mada ima i skupih tehnickih rjesenja kod auta na prednji pogon za te slucaje. Teze je, umanjuje znatno prostor u unutrasnjosti i ima vece gubitke, tako da kod manjih automobila i nije bas najsretnija solucija.

Ova dva su na granici, ali za starijeg covjeka je to circa 19. pitanje.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#72 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

amar1994 wrote:
jefferson wrote:
amar1994 wrote: sa par izuzetaka 8) , vise gusta sa ovim, nego sa svim obicnim bmw modelima za smijesne pare, a tu je i kvalitet :wink:

Image
:mrgreen:
za audi se potpuno slazem , bolje passat nego a4 8-) :thumbup:
Jesil ti ikad vozio ovo? Toliko je dobar da je Toyota prekinula saradnju zbog slabih Subaru-ovih motora. A bilo koja serija tri ce ga poderat kroz krivine, a o seriji dva i staroj seriji 1 je suvisno i pricat.
Subaru vise nije ni kopija one firme iz 90-tih. Skroz su se okrenuli modelima kao Outback i americkom trzistu i super im ide. Osim sto su im auta u rangu sa Toyotom kada je dosada u pitanju.
nisam :mrgreen: ,al vjerujem ljudima, onda su svi oni budale :? , samo naveo primjer , nisam znao da su prekinuli saradnju, onda izgleda da je subaru krenuo stopama mitshubishia , samo je pitanje vremena kada ce rec: kraj WRX/impreze :-) :cry:
sta se njima svima desava nije mi jasno, drzava japan zaduzena 240+% BDP-a :-) :-)

e vala ce ga oderat 316i i 316d :run:
Preslab motor za takvo auto. ja sam imao priliku voziti podosta tog BRZ, i iako je stablan (a 128i bi ga poderao u svakom aspektu) motor je uzasno slab.
Subaru nije krenuo stopama Mitsubishija jer Subaru zaradjuje pare kao nikad prije. Oni su se samo fokusirali na trziste koje im ide. Ja sam kontao o Subaru Outbacku dok nisam vidio da dolazi samo sa onim sranjem od CVT mjenjaca.
Sto se tice drzev japan, zavise kome su zaduzeni, a najvise duguju same sebi, kao i amerikanci.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#73 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

amar1994 wrote:
basicm wrote:Jeffersone dzaba trosis slova. Ako imalo ima covjek osjecaja, pa barem 10-ak kilometara provozali svakog od njih znali bi o cemu pricas. Znali bi razliku izmedju njih, i onda kad odluce da bar znaju zasto. U mecki i audiju se lijepo voziti kao suvozac, kao vozac u bmw najvise uzivas, ko ne vidi razliku dzaba pricati. Meni cak i opel sladji za voziti nego audi.
Amare, mani se auta sa slika, i njih porediti sa e46 samo degradira tvoj izbor.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ma hebo e46 , samo E30 :D , taj mi se ogadio ,sto zbog rejsera, sto zbog suplje price u drustvu :wink: :run:
ja sam poredio mehaniku i naveo primjer jeftinije zabave za vozaca nego bmw, gdje sam naveo da je bolje, mehanike se zasniva na istom principu , jesam li sta pogrijesio :?
meni je dosadilo, ovaj je superioran, ovakav onakav, znam ,nisam glup :lol: , zato i kosta koliko kosta 8-)
i bolji je e60 iz 2004 od novog C5 iz 2016, aha kako da nije, samo da nije presao 250+kkm (eto to me najvise nervira i zato uvijek kontriram)
ljutite se kolko hocete :mrgreen: :thumbup:

a Audi naspram bmw i mercedesa je :lol: :lol: , pogotovo u voznji :zjev:
Zabava za vozaca? Pa nista tu nemoze prici Mazdi MX-5.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#74 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by amar1994 »

U pravu si, ja zaboravim na nju uvijek :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#75 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by mk ultra »

provozam te u dobrom E46 i dobrom E60... pa vidi gdje je citroen :mrgreen:
to što je 95% takvih u kantonu krš, to je druga priča...

mada, kako god, ljudi ne znaju granice svog vozila, pa na kiši koče na 40 kad se u krivinu ulazi... a auto iz 2015te na novim continentalima/dunlopu...
Post Reply