Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jasko__ »

Znam da ima more sličnih tema ali ja ću biti konkretan sa tačnim modelima vozila pa će nam lakše biti raspravljati :D :D

Nakon par godina na VW-u stari naumio da mijenja auto..suzili smo izbor na ova 2 modela

Mercedes http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=17350

Audi http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=18808

Slični su modeli i po cijeni i po snazi i po godištu, sve je tu negdje..ja bih lično izabrao Audija ali on naginje ka Mercedesu..pa me interesuje i vaše mišljenje, iskustva sa ovim modelima..znam da je to sve stvar ukusa, oba vozila su extra ali eto da razmijenimo mišljenja, možda nam date par argumenata koji nam pomognu u izboru :thumbup: :thumbup:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#2 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by corsa »

Sve je stvar ukusa, ali Mercedes je bolji 10 puta! :D
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#3 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jasko__ »

corsa wrote:Sve je stvar ukusa, ali Mercedes je bolji 10 puta! :D
Zbog???? :D
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#4 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by ranger »

mecka je mecka.
ja volim nesto drugo, al merc respektujem.
zbog?
godine i godine tradicije, a mescini da ih manje kradu od audija, mozda i grijesim.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#5 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by corsa »

Ma ja sam tu subjektivan, vodim se onom "Mercedes je mercedes, ostalo su auta". Audi je također premijum, ali mislim da zbog politike firme jedna platforma za sva vozila gubi na ekskluzivnosti. BMW je jedini koji moze parirati Mercedesu u punom smislu rijeci, gdje je stvarno samo stvar ukusa. Mercedes više pažnje polaže na udobnost, dok je BMW sportski orijentisan. A Audi nešto između tako da nema vrhinske odlike ni jednog.

Opet kazem moje licno misljenje! :thumbup:
User avatar
Lord Vader
Posts: 526
Joined: 17/05/2014 11:19
Location: Bunker NVZa

#6 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by Lord Vader »

corsa wrote:Sve je stvar ukusa, ali Mercedes je bolji 10 puta! :D
:thumbup: :D

ranger wrote:mecka je mecka.
ja volim nesto drugo, al merc respektujem.
zbog?
godine i godine tradicije, a mescini da ih manje kradu od audija, mozda i grijesim.
Definitivno se manje kradu od generalno VW grupacije.

Ja bih lično izabrao Mercedesa, jer ih volim. Audi je igračka. :D
User avatar
inspiron
Posts: 533
Joined: 29/07/2009 12:00

#7 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by inspiron »

Jeste vi probali ta dva auta? Dosta puta dobijes odgovor na taj nacin.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#8 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by mali_milojica »

jasko__ wrote:Znam da ima more sličnih tema ali ja ću biti konkretan sa tačnim modelima vozila pa će nam lakše biti raspravljati :D :D

Nakon par godina na VW-u stari naumio da mijenja auto..suzili smo izbor na ova 2 modela

Mercedes http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=17350

Audi http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=18808

Slični su modeli i po cijeni i po snazi i po godištu, sve je tu negdje..ja bih lično izabrao Audija ali on naginje ka Mercedesu..pa me interesuje i vaše mišljenje, iskustva sa ovim modelima..znam da je to sve stvar ukusa, oba vozila su extra ali eto da razmijenimo mišljenja, možda nam date par argumenata koji nam pomognu u izboru :thumbup: :thumbup:
Mercedes.
Vise spada da ozbiljan covjek i u nekim zrelim godinama vozi takvo nesto. Audi mozda ima nesto bolje plastike unutra,sve ostalo je na strani Mercedesa.
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by konektovan »

Ako je mercedes nekad i bio bolji, sad je situacija totalno drugacija.

poslano sa Sonija Ze
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by amar1994 »

mercedes firma za sebe :wink: :)

audi=VW :D
autoskolee
Posts: 286
Joined: 13/08/2014 23:00

#11 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by autoskolee »

Audi a4 3.0tdi quattro sa S-line opremom neces pogrijesiti.
Inace male su razlike to su prakticno nova auta sta god da kupis neces se zeznuti to je samo sta vise volis :-D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by amar1994 »

bolje mu je passata kupiti onda :izet: , i usteda i moze ga novijeg i sa boljom opremom kupiti :)

u svakom slucaju mercedesa 8-) :)
User avatar
inspiron
Posts: 533
Joined: 29/07/2009 12:00

#13 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by inspiron »

Pa, Mercedes ima tu smirenu eleganciju izvana i iznutra i po mom misljenju manje (mozda je prejaka rijec) histericnu unutrasnjost. Osnovne linije su manje nervozne i nisu istrzane sa svim tim promjenama oblika, naglim prelazima, asimetrijama...pfff. Nekako mi se cini da se audi previse trudi da bude nesto opasan i ljut. A slike unutrasnjosti c klase na linku koje si postavio su totalna katastrofa. Moze to bolje da se nadje i uzivo izgleda puuuuuno bolje.

Mene licno odbija ta koncentracija silnih dugmica oko rucice mjenjaca. Previse se tu dogadja. Razumijem ja Audijevu filozofiju, malo nabrijano/mladalacki/dinamika/fuzija-shmuzija...mozda bi ti i to odgovaralo ocu ako ga je opalila kriza srednjih godina. Ako u svojoj odjevnoj kolekciji ima crvene hlace, odmah nek kupuje audija i moze lock na temu :mrgreen: .

Ako stvarno hoce da "promijeni" auto, onda brate mecka i to je to. I totalni savjet da NE mora biti avantgarde varijanta, Bolje da pare koje das za to da ti pise "avantgarde" kod pepeljare - i od toga nemas konkretno nista osim par lajsni i sitnica - preusmjeris u 7G automatski mjenjac. Ja sam tako uradio i nisam se sekundu pokajao. Trosice litar vise, al taj mjenjac je prava droga!

Za koji god da se odlucis, bjezi od jeftinih primjeraka i takvo auto obavezno trazi od komsije/poznanika/rodjaka ili vani.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#14 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by MrShadow »

mali_milojica wrote:
jasko__ wrote:Audi mozda ima nesto bolje plastike unutra,sve ostalo je na strani Mercedesa.
Druze mercedres nema plastiku, unutra je koza i drvo :izet:

Kakav audi, ne bacaj pare, uzmi pasata onda isto ces dobiti. Ako vec hoces pravo auto i nesto vise klase onda Mercka.
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by mayab »

Vec je skoro sve receno, ako hoćeš promjenu, Mercedes, osim ako nije u lošijem stanju od Audija
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#16 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by Montana »

evo i ja gledam..mercedes il audi...otkud vas kod tih audija u zadnje vrjeme....

mercedes naravno.ko je oba auta probo zna da je mercedes aljkav al izdržljiv.

audi "vorsprung durch technik"..ne znam šta su izmislili..one kirmes,kirvaj lampice na farovima i kad u njega sjedneš,isti osjećaj ko u pasatu,oktaviji...

bmw je spomenut isto....on je auto za sebe.ima dušu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#17 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

jasko__ wrote:Znam da ima more sličnih tema ali ja ću biti konkretan sa tačnim modelima vozila pa će nam lakše biti raspravljati :D :D

Nakon par godina na VW-u stari naumio da mijenja auto..suzili smo izbor na ova 2 modela

Mercedes http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=17350

Audi http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=18808

Slični su modeli i po cijeni i po snazi i po godištu, sve je tu negdje..ja bih lično izabrao Audija ali on naginje ka Mercedesu..pa me interesuje i vaše mišljenje, iskustva sa ovim modelima..znam da je to sve stvar ukusa, oba vozila su extra ali eto da razmijenimo mišljenja, možda nam date par argumenata koji nam pomognu u izboru :thumbup: :thumbup:
Izostavio si puno.
Jel Audi hocete sa Quattrom ili prednjom vucom? Jel MB sa 4Maticom ili sa zadnjom vucom?
Ako uzimas premimu, premium i prednja vuca NE MOGU u istu recenicu! Znaci ako stari ne ganja pogon na sve tockove, zadnja vuca mu je OK, onda definitivno MB.
Ako se trazi pogon na sve tockove, Audi je tu tata mata, i koliko god MB i BMW tvrdili da imaju bolji pogon, jednostavno nemaju!
Medjutim, OPET i sa Quatrom dobijas auto koje je preventsveno konstruisano kao auto sa prenjom vucom i bez obzira sto torsen salje 60% snage nazad u normalnim uslovima, to auto ce uvijek u krivinama pri velikim brzinama imati osjecaj podupravljanja. To Audi konstantno pokusava da rjesi novim modelima, ali problem je sto mnoge djelove dijele sa VW-om, a to je ogranicavajuci faktor u mnogim potencijalnim rjesenjima.
MB nema tih problema, i kao i BMW ne treba da radi kompromise kada su u pitanju neka kriticna rjesenja. Npr. BMW je uvijek imao manje mjesta od usporedivih Audija ili MB-a jer su im motori maksimalno pomjereni anzad radi rasporeda tezine tj. dinamika je u prvom planu pa onda prostor.
Znaci radi se o dvije razlicite koncepcije, i tvoj stari treba da razmisli sta ustvari hoce, i na kraju, auta su kupuju tako sto ih probas nekoliko puta! Forum ti moze dati hipoteticke odgovore, ali ne moze da ti da odgovor hocel se to auto svidjeti tvom ocu.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#18 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by condy »

Meni je Mercedes bolji izbor. Ne bih tog sto si okacio C 200 CDI. Gledaj C 220 CDI ili C 250 CDI sa automatskim 7g mjenjacem.

Audija A4 ima vise na cesti veci izbor. Sa quattro pogonom Audi ima najbolja vozna svojstva. Tu je kralj. 2.0 tdi od 136ps kod b8 nije najbolji izbor, nista ispod 177 ps. Plus quattro pogon i dsg, najbolja mjera za A4. Medjutim, meni pravi Audi pocinje od A5.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by jefferson »

condy wrote:Meni je Mercedes bolji izbor. Ne bih tog sto si okacio C 200 CDI. Gledaj C 220 CDI ili C 250 CDI sa automatskim 7g mjenjacem.

Audija A4 ima vise na cesti veci izbor. Sa quattro pogonom Audi ima najbolja vozna svojstva. Tu je kralj. 2.0 tdi od 136ps kod b8 nije najbolji izbor, nista ispod 177 ps. Plus quattro pogon i dsg, najbolja mjera za A4. Medjutim, meni pravi Audi pocinje od A5.
Najbolja vozna svojstva? Po cemu? Zatos to je Quattro? To pomaze, ali daleko od E90 trice.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#20 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by condy »

jefferson wrote:
condy wrote:Meni je Mercedes bolji izbor. Ne bih tog sto si okacio C 200 CDI. Gledaj C 220 CDI ili C 250 CDI sa automatskim 7g mjenjacem.

Audija A4 ima vise na cesti veci izbor. Sa quattro pogonom Audi ima najbolja vozna svojstva. Tu je kralj. 2.0 tdi od 136ps kod b8 nije najbolji izbor, nista ispod 177 ps. Plus quattro pogon i dsg, najbolja mjera za A4. Medjutim, meni pravi Audi pocinje od A5.
Najbolja vozna svojstva? Po cemu? Zatos to je Quattro? To pomaze, ali daleko od E90 trice.
Ko ima bolja vozna svojstva po kisi ili snijegu ?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#21 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by mali_milojica »

condy wrote:
jefferson wrote:
condy wrote:Meni je Mercedes bolji izbor. Ne bih tog sto si okacio C 200 CDI. Gledaj C 220 CDI ili C 250 CDI sa automatskim 7g mjenjacem.

Audija A4 ima vise na cesti veci izbor. Sa quattro pogonom Audi ima najbolja vozna svojstva. Tu je kralj. 2.0 tdi od 136ps kod b8 nije najbolji izbor, nista ispod 177 ps. Plus quattro pogon i dsg, najbolja mjera za A4. Medjutim, meni pravi Audi pocinje od A5.
Najbolja vozna svojstva? Po cemu? Zatos to je Quattro? To pomaze, ali daleko od E90 trice.
Ko ima bolja vozna svojstva po kisi ili snijegu ?
Opet BMW ako oba imaju 4x4 pogon.
Sasija,raspored tezine,sam razvoj auta od pocetka dovode do toga da je BMW nadmocan nad A4 ako su slicni modeli.
Pogon kod Audija nije toliko nadmocan (ako je uopste) da bi ostale stvari popravio u kojima je inferioran.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#22 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by condy »

Ne poredimo Audija sa Ferrarijem da pricamo o inferiornosti. BMW se predstavlja kao auto sa posebnim voznim svojstvima kao nesto unikatno a da svi drugi su prosjek. Daleko od toga da je tako.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#23 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by amar1994 »

condy wrote:Ne poredimo Audija sa Ferrarijem da pricamo o inferiornosti. BMW se predstavlja kao auto sa posebnim voznim svojstvima kao nesto unikatno a da svi drugi su prosjek. Daleko od toga da je tako.
normalno :thumbup: :)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#24 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by mali_milojica »

condy wrote:Ne poredimo Audija sa Ferrarijem da pricamo o inferiornosti. BMW se predstavlja kao auto sa posebnim voznim svojstvima kao nesto unikatno a da svi drugi su prosjek. Daleko od toga da je tako.
Ali BMW jeste auto sa posebnim voznim svojstvima,kad ga poredis sa Audijem :D
Salu na stranu,ali nije nesto unikatno.
Ali da je bolji,jbg jeste.
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#25 Re: Mercedes W204 ili Audi A4 B8

Post by citroen xm »

Ma Alfa ih ubija sve. ;)

Nešto kontam, nismo odavno zakuvali, a danas se naoblačilo pa su garant ljudi nervozni. [emoji38]
Post Reply