Mercedes C220 - cijena održavanja?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

kratos1987
Posts: 52
Joined: 20/04/2013 12:18

#1 Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by kratos1987 »

Pozdrav svima,
imam par pitanja za one koji voze ili su vozili ovo auto :)

Konkretno, interesira me C220 (ona serija koja se proizvodila od negdje 2001 do 2005). Zanima me koja je cijena redovnog održavanja (i rezervnih dijelova) tog automobila u odnosu na druge automobile tog godišta, nekog opela, WW, audia i slično? Naravno, kod nas u BiH...

I još me zanima koja je razlika u cijeni održavanja jednog recimo C220 i E220 otprilike istog godišta (dakle ova generacija do 2005. godine)?
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#2 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by sema911s »

cijena dijelova jest skuplja nekih 20% al su dugotrajniji i nema fuserskih kao na ostalim,.
w203 serija ako kupujes pripazi na koroziju na vratima i gepeku,. djelovi za e su malko skuplji jer nose malo vece auto,tezina,. i samim tim ulazis u klasu iznad i oodrzavanje je malko skuplje,.
nas ce servis zamjena ulja, filtera izac oko 200km sa rukama,. dok za golf 4 1,9tdi 120km, g5 tdi 150km sve zavisi koje ces ulje, koji filter, i sl.-. cijena moze dole al meni nije zao nasut najskuplje ulje, jbga,.,.
veliki servis nas je izasao 1000km stim da smo djelove kupili u DE,. (dan kada smo ga kupili uzeli i djelove i ovdje zamjenili),.
jos je samo ostao da se promjeni filter na mjenjacu i lamela(oni cekaju u gepeku) cijena je bila oko 270euro,.,


servis za vw i ostalu sicu je skup ako kupujes dobre dijelove,. a ako sipas ulje od 7km/l,. filter ulja od4,70km, filter zaraka, klime od 9km,. filter goriva 12km
shandrprcSA
Posts: 9794
Joined: 23/02/2013 08:16

#3 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by shandrprcSA »

to se ne pita :run:
kratos1987
Posts: 52
Joined: 20/04/2013 12:18

#4 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by kratos1987 »

shandrprcSA wrote:to se ne pita :run:
Zašto ne, pa i to je ono što dolazi s autom?

@sema911s, hvala na kvalitetnom odgovoru ;-)
nanobo2
Posts: 39
Joined: 02/01/2013 22:57

#5 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by nanobo2 »

kratos1987 wrote:
shandrprcSA wrote:to se ne pita :run:
Zašto ne, pa i to je ono što dolazi s autom?

@sema911s, hvala na kvalitetnom odgovoru ;-)
Pa zato sto hoces mercedesa,jer cim pitas to znaci da nisi pri parama i nek, nedo Bog, bude veci kvar odmah ces ga talit dalje.
User avatar
Edin H.
Posts: 47020
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by Edin H. »

nanobo2 wrote:
kratos1987 wrote:
shandrprcSA wrote:to se ne pita :run:
Zašto ne, pa i to je ono što dolazi s autom?

@sema911s, hvala na kvalitetnom odgovoru ;-)
Pa zato sto hoces mercedesa,jer cim pitas to znaci da nisi pri parama i nek, nedo Bog, bude veci kvar odmah ces ga talit dalje.
Nije to bas tako, kvalitetniji dijelovi, rjedje ga vodis mehanicaru, ali zato je sve i skuplje.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#7 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by motorola01 »

nanobo2 wrote:
kratos1987 wrote:
shandrprcSA wrote:to se ne pita :run:
Zašto ne, pa i to je ono što dolazi s autom?

@sema911s, hvala na kvalitetnom odgovoru ;-)
Pa zato sto hoces mercedesa,jer cim pitas to znaci da nisi pri parama i nek, nedo Bog, bude veci kvar odmah ces ga talit dalje.
Nema to veze. Covjeka zanima koliki bi bili troskovi da se nesto pokvari pa da vidi koliko ce ga to "zadovoljstvo" kupovine merca kostati. Covjek planira unaprijed i nije neki moron koji se zaleti i kupi takvo auto pa onda dodje u tu situaciju o kojoj ti govoris. Znas onu, ko pita ne skita..Jednostavo hoce da vidi da li je u stanju voziti to auto.
nanobo2
Posts: 39
Joined: 02/01/2013 22:57

#8 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by nanobo2 »

Iskreno se nadam da je tako al u zadnje vrijeme sve je vise ovih o kojim ja govorim.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#9 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by kurty »

ovako...
B servis kostao 540KM... to ej onaj na oko 180 000
s tim da sma se svadjao zbog cijene u Vogosci... u 10.02 h sam ostavio kljuc od auta na "recepciju"... prosetao do Vogosce, popio kafu, vratio se u krug u 11.49... Auto je tada bilo na parkingu ispred... kaze mi zena na recepciji da sacekam, jer su majstori na pauzi... Elem, u 12.30,dolazi ovajneki "glavni", ulazi u kancelariju, i iznosi mi kljuc i racun, bez servisne knjizice... Navodno je servisna knjizica istekla, pa trebam novu i ona kosta 40KM, ali je nemaju na stanju...
Uzimam racun kad na racunu izmedju ostalog i "ruke majstora...3h...120KM"
I tada sam se poceo svadjati jer sam auto ostavio u 10.02, a dosao u 11.49 i gledao u "svoje" auto, a naplacuju mi tri sata ruku... Elem, platio sve, a servisna knjizica dosla tek nakon 28 dana...

A servis...je na nekih 200 000 (tada je bar poceo pokazivati to), ali evo vec 220 000 na satu, jos nije uradjen i nema nikakvih problema... Cijena tog servisa je izmedju 600 i 800KM, zavisi od svaceg neceg...

Sto se servisa tice...preporuke za AUTO Line u rajlovcu i ciku u Visokom... nedavno se nesto pokvario motoric za dizanje prozora i odvucem auti u rajlovac... cekao sat vremena, zamjenili dio i "popravili i podmazali" jos masu stvarcica... Neke sitnice, koje su ono malo bile otisle, da s etako izrazim su ljudi uradili i napomenuli mi da su to uradili i da nema sanse da im ostavim "na kafu"...
Dok one u Vogosci treba izbjegavati u sirokom luku... Cim je kupljeno auto, svratim do njih da mi neko objasni samo kako da oborim sjedista, tacnije zadnju klupu i tada su trazili 30KM za to
kratos1987
Posts: 52
Joined: 20/04/2013 12:18

#10 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by kratos1987 »

Pa zato sto hoces mercedesa,jer cim pitas to znaci da nisi pri parama i nek, nedo Bog, bude veci kvar odmah ces ga talit dalje.
Koje god auto da kupim, ako se desi neki veći kvar, jebo sam ježa. A pare, pare su većini problem, da nisu problem kupio bih lijepo novog mercedesa, ne bih ni gledao starija auta :)

hvala @kurty :thumbup:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#11 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by sema911s »

posto hoces dizlu moja prepuraka bi ti bila c200d,.blok elektornika ista kao u c220 veceg brata samo malo manje snage,. rasterecn,. jest da je malko trom(a koji meco nije),. mi kada smo uzimali u ponudi nam je bio i taj i tip da nam pokaze sta ce nas ocekivat i kakvi su to auti provoza nas u svome c200d sa nepunih 600k Km na satu,. kaze da mu je promjenio: lamelu, ulje u difu, hladnjak, Vrata na opozivu, neki motoric od brisaca,., pored redovnog odrzavanja(ulja filtera sijalica)
tak ako ste u mogucnosti i nemate potrebe za 143 ps tih 119 konjica koji nudi slabiji motor su savim dovoljni,.,
i mi smo bili u dilemi 163 il 142 konja,. pa je na kraju boja presudila i tek kada smo registrovali auto,., aha ja uzeli smo ovaj jaci ,.,
i moj savjet idi te na auomatika,. jest mu malo skuplje odrzavanje( filter,ulja, valeo hladnjak 8-) ) al je uzitak,., vozio sam par god passata sa automatikom al mi se ovaj mjenjac cini ugladjenijim, salta, mirnije,. jest da manuelni ima sminka otvor ventilacije pored rucice mjenjaca,.,,
i da nemojte ovdje u bih uzimat mecu,. jeftinije su vani i bolje,. i pripazite kada budete uzimali da vam pod avangard ne uvale clasic il neku uber specijalnu ediciju,. ima na netu spisak sta je clasic,elegance a sta avangard,. nevjerujte tim naljepnicama, sarama i sl,.,.


sretno u kupovini i ako se odlucite znate kako kazu u njemackoj
rodis se u mrecedesu i vratis se u mercedesu :D
kratos1987
Posts: 52
Joined: 20/04/2013 12:18

#12 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by kratos1987 »

Ja sam zapikirao C220, facelift verziju (2004. god >) sa 150 KS i s ručnim mjenjačem (nekako to više preferiram) :) Slažem se da je bolje kupiti auto vani jer je ipak manja mogućnost da ću kupit mačka u vreći, iako je to uvijek lutrija kod polovnih auta.

Hvala na pomoći :thumbup:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#13 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by hladan.preminger »

kratos1987 wrote:Ja sam zapikirao C220, facelift verziju (2004. god >) sa 150 KS i s ručnim mjenjačem (nekako to više preferiram) :) Slažem se da je bolje kupiti auto vani jer je ipak manja mogućnost da ću kupit mačka u vreći, iako je to uvijek lutrija kod polovnih auta.

Hvala na pomoći :thumbup:

Evo da kopiram dio svog posta sa druge teme:
Prije mjesec dana uzeo C220 CDI 2005. godina, 150 KS.
Auto je predobro, nema buke, leti po cesti. Udoban, ali ne previse da imas osjecaj da si na brodu.
Nisam htio automatik, ali me prijatelj nagovorio i nisam se zajebao. Ma milina automatik voziti. Ni sam ga ne bih tako fino šaltao.
Kvaliteta izrade je vidljiva na svakoj maloj sitnici koju inace ne primjećuješ, ali kad je to potrebno baš to bude drago što je tako napravljeno.

Kod Merca imas dva servisa, svaki na 15.000 km i tako u krug.
A-servis je fancy ime za zamjenu ulja i filtera, cca. 300 KM.
B-servis je zamjena ulja i filtera plus samo pregled kočnica, svjetala, klime i još nekih kontrolnih tačaka. Ako je potrebno vrši se i zamjena ulja u mjenjaču na svakih 50 ili 60 hiljada (ako je automatik), cca. 250 KM.
Da dodam da sam ga uvezao preko prijatelja iz Njemačke. Prešao je 130.000 km. Dobio sam dva seta guma: čelične felge+zimske gume jednu sezonu vožene i alu-felge+ljetne gume 2 sezone vožene.
Iako je mozda auto uvezeno iz Njemačke malo skuplje u konačnici, isplati se jer je očuvanije i redovno servisirano ako ga kupuješ od privatnika.
kratos1987
Posts: 52
Joined: 20/04/2013 12:18

#14 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by kratos1987 »

Da dodam da sam ga uvezao preko prijatelja iz Njemačke. Prešao je 130.000 km. Dobio sam dva seta guma: čelične felge+zimske gume jednu sezonu vožene i alu-felge+ljetne gume 2 sezone vožene.
Iako je mozda auto uvezeno iz Njemačke malo skuplje u konačnici, isplati se jer je očuvanije i redovno servisirano ako ga kupuješ od privatnika.
I ja sam planirao u Njemačkoj potražit? Našao si primjerak s nepuno kilometara, može cijena ako nije tajna? :) Koliko još dodatno izađe troškova da se uveze kod nas? Nisam do sada uvozio auto iz vana, pa ne znam. Carine nema, plaća se PDV i još neki dodatni troškovi + naravno gorivo i privremene tablice?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#15 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by Bakir1 »

ako nisi do sada, nemoj ni od sada, komplikovano je to kada ides sam i grlom u jagode, vidi sa nekim ko to prakticira svako malo da te povede.
i nemoj ziv bio mercedesa, dizela, sa rucnim mjenjacem, to nije to, vjeruj mi
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#16 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by kurty »

Bakir1 wrote:ako nisi do sada, nemoj ni od sada, komplikovano je to kada ides sam i grlom u jagode, vidi sa nekim ko to prakticira svako malo da te povede.
i nemoj ziv bio mercedesa, dizela, sa rucnim mjenjacem, to nije to, vjeruj mi
????

sto ovo???
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by Bakir1 »

zbog velikog obrtnog momenta svaka je brzina kratka, kod tih cdi motora, stalno saltaj, a ima poprilicno tvrdo kvacilo, zamorno je to, lijepi automatik, prije ces ga naci u mercedesu bilo kojem, pa i c klasi nego manuelni.
270 cdi aut i 270 cdi manuelni ni u putu se nisu sreli
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#18 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by emko1234 »

Bakir1 wrote:ako nisi do sada, nemoj ni od sada, komplikovano je to kada ides sam i grlom u jagode, vidi sa nekim ko to prakticira svako malo da te povede.
i nemoj ziv bio mercedesa, dizela, sa rucnim mjenjacem, to nije to, vjeruj mi
e bakire vala i ovo od tebe da cujem.
kakve veze ima sto ima puno momenta? c220 cdi je 2.0 dizel koliko ja znam, i ima 340nm momenta. to nije opste neki momenat koji je toliko tezak i ozbiljan da se ne moze sa shalt getribom izaci na kraj. ljudi voze manuelne mjenjace na dizelima koji imaju i preko 500nm i izlaze na kraj s njima.
moja preporuka ti je manuelac. mercedesov automat je dobar u novijim mercedesima, iz te godine mislim da se radi o petostepenom automatika tj tiptronic mjenjacu. ako ne volis da saltas, onda uzmi automat, ako volis onda uzmi manuelni. brate merak je, kad krenes vozit auto sa zadnjim pogonom a jos ga saltas a ne pustis da te mjenjac jebe kad on hoce.
ja imam automatika, i uzeo sam ga silom prilika. da je tad bila varijanta da uzmem manuelni mjenjac s ovim motorom, uzeo bih ga, iako je ovaj automatik savrsen.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#19 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by hladan.preminger »

kratos1987 wrote:
Da dodam da sam ga uvezao preko prijatelja iz Njemačke. Prešao je 130.000 km. Dobio sam dva seta guma: čelične felge+zimske gume jednu sezonu vožene i alu-felge+ljetne gume 2 sezone vožene.
Iako je mozda auto uvezeno iz Njemačke malo skuplje u konačnici, isplati se jer je očuvanije i redovno servisirano ako ga kupuješ od privatnika.
I ja sam planirao u Njemačkoj potražit? Našao si primjerak s nepuno kilometara, može cijena ako nije tajna? :) Koliko još dodatno izađe troškova da se uveze kod nas? Nisam do sada uvozio auto iz vana, pa ne znam. Carine nema, plaća se PDV i još neki dodatni troškovi + naravno gorivo i privremene tablice?

Na kraju me sve izašlo 19.300 do registracije.
Švabo je tražio 7.900€ i jedva je spustio cijenu auta za 150€ samo zbog toga jer smo ga prema ugovoru morali cekati 10 dana da preda auto jer je on cekao isporuku novog Mercedesa.
Na cijenu koju platiš tamo moraš dodati:
1. Zoll table = 150-200€ kako gdje.
2. Homologacija = 250 KM
3. Troškove prevoza auta do BiH sa gorivom i putarinama. Računaj cca. 300 KM
4. Cca. 500 KM za onoga ko ti dotjera auto.
5. 17% PDV-a na procjenjenu vrijednost auta i to katalošku. Zbog ovog je dobro da zajedno sa nekim kome vjeruješ i ko inače uvozi auta tražiš sebi auto i uvezeš auto preko te osobe jer oni mogu sa carinicima znatno umanjiti vrijednost auta. Imaju te neke šeme. :)

To je to otprilike.

Ako ti budeš išao tražiti auto bježi od Balkanaca, Rusa i Turaka ko dječaci od vladike. Tu si donji kako god okreneš.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#20 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by Bakir1 »

emko1234 wrote:e bakire vala i ovo od tebe da cujem.
kakve veze ima sto ima puno momenta? c220 cdi je 2.0 dizel koliko ja znam, i ima 340nm momenta. to nije opste neki momenat koji je toliko tezak i ozbiljan da se ne moze sa shalt getribom izaci na kraj. ljudi voze manuelne mjenjace na dizelima koji imaju i preko 500nm i izlaze na kraj s njima.
sta da ti kazem, 220 cdi je 2,2 , svi su 2,2 (200 cdi i 220 cdi), samo razlicite snage, vozio c klasu, sa 200 cdi, 220 cdi, 270 cdi, 320 cdi, ovi do 270 cdi i bili su sa manuelnim mjenjacem, 320 nije bio, mercedesa manuelni mjenjac voziti nije to to, dizel plus aut, milina, vrlo malo izgubi sa aut mjenjacem.
druga stvar je sto neko nije navikao na mercedesa, mislim kupiti c klasu, dizela, i traziti opravdanje u manuelnom mjenjacu kao uzivanju u perfomansama, vic decenije.
moje misljenje, mercedes dizel bez automatskog mjenjaca, nije pravi mercedes.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#21 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by goran16v »

Vec izvjesno vrijeme po Grbavici vidjam srebrenu C klasu W203 koja je koridirala k'o Opel Kadett. Vidim s desne strane zadnja obrva sva pojedena, ajd mozda je neko sfuserio kad je popravljao, kad s lijeve strane jos gore, obrva, donji rubovi obojih vrata i prednje blatobrana sve probilo na povrsinu i nabubrilo. Ili je to neka prilicna greska ili je ovaj brcn'o u slanu vodu!
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#22 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by Bakir1 »

bila je servisna akcija, za taj model c klase, saniranje limarije, vlasnik iste za to ili nije znao pa dao nekome u svojoj reziji ili su mu ga sredili onako domacinski u nekom od nasih bajnih servisa.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#23 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:bila je servisna akcija, za taj model c klase, saniranje limarije, vlasnik iste za to ili nije znao pa dao nekome u svojoj reziji ili su mu ga sredili onako domacinski u nekom od nasih bajnih servisa.
Znaci poznati feler...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#24 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by Bakir1 »

da, od te bolesti je patila i w202, kao i w210 i w211
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#25 Re: Mercedes C220 - cijena održavanja?

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:da, od te bolesti je patila i w202, kao i w210 i w211
Ovaj sto sam ja vidio je bas ono k'o Kadett suza iz najboljih dana! :lol:
Post Reply