Mercedes-Benz ALL ABOUT

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
heat
Posts: 17403
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#1 Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by heat »

Mercedes-Benz ili samo Mercedes je čuveni proizvođač automobila u svijetu. Sjedište kompanije je u Stuttgartu, Njemačka. Merecedes-Benz proizvodi ne samo automobile nego autobuse, vozove i kamione. Trenutna firma koja je vlasnik Mercedesa je DaimlerAG. Daimler-Benz kompanije je osnovana 28. juli 1926 godine.
Osnovana 1871, Benz & Cie je bila najbitnija kompanija koju je Karl Benz osnovao. Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach su osnovali DMG kompaniju 1890 godine.
29. januara, 1886. godine dobio je patent za kola (DRP 37435) i u julu je predstavio svijetu prvi benzinsko-pokretni automobil. 1903. godine Benz odustaje od Benz & Co. i postaje penzioner, ali zadržava mjesto na nadzornom odboru sve do njegove smrti. Benz i Daimler firme su se kasnije ujedinjene da bi se stvorila Daimler-Benz firma 1926. godine - automobili te kompanije su otada poznati kao Mercedes-Benz. Umro je 1929. godine u Ladenbergu.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#2 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by sema911s »

branko sta si htjeo rec oovim citatom sa vikipedie
User avatar
mbenz
Posts: 979
Joined: 18/06/2013 16:26

#3 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by mbenz »

<----- pratim! sve me interesuje :)
User avatar
heat
Posts: 17403
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#4 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by heat »

sema911s wrote:branko sta si htjeo rec oovim citatom sa vikipedie
citat je samo uvod u temu druzino....a raja neka pise svoja iskustva i misljenja o modelima koje su posjedovali.
zapoceo sam temu jer zelim kupiti vozilo u njemackoj....pa citam na raznim temama svasta o Mercu a ovdje moze ko zeli napisati o navedenom vozilu.

lijep pozdrav
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#5 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by sema911s »

nemoj se ljutit druzee,.

a kojeg ces mercuu sta ti treba imam ja jednog koji je mojom greskom zavrsio u servisu(ne barci oko kompresora ni pod zivu glavu)
User avatar
heat
Posts: 17403
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#6 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by heat »

nisam ljut ociju mi :)

kontm da uvucem E220 ili C220......dvoumim se :roll: .....al prije ce biti E klasa...jest da vise trosi al je komotnija.... :D
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#7 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by sema911s »

heat wrote:nisam ljut ociju mi :)

kontm da uvucem E220 ili C220......dvoumim se :roll: .....al prije ce biti E klasa...jest da vise trosi al je komotnija.... :D

sto ce ti dizlo pored plina,.,.
mi imamo(jos uvjek) c180 143konja e je dosta skuplja al Eeeeeeeee mi smo htjeli eee al supruga nedade ko veliko(nebi mogla u grazu stat) ja sam visok 183 i morao sjediste privuc maks dok u C ono poprilicno odmaknem,.,
koji god da uzmes neces se zahebat,., dizlo nece preko 7-8-9 u E,.,. mada moja preporuka je uvjek bemzin jos sa plinom
mi sa 14KM predjemo 100km 10l plina i litar bemzina,., jos automatik,. kada prevedes u dizel auto mora da trosi 5,6l/100km sto moze al tesko ovo je voznja dobrinja 07h- vogosca17h
E nemozes naci ispod 7000€ da valja ima ih za 5k€ al su mi nekako beze,.,
User avatar
heat
Posts: 17403
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#8 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by heat »

sema911s wrote:
heat wrote:nisam ljut ociju mi :)

kontm da uvucem E220 ili C220......dvoumim se :roll: .....al prije ce biti E klasa...jest da vise trosi al je komotnija.... :D

sto ce ti dizlo pored plina,.,.
mi imamo(jos uvjek) c180 143konja e je dosta skuplja al Eeeeeeeee mi smo htjeli eee al supruga nedade ko veliko(nebi mogla u grazu stat) ja sam visok 183 i morao sjediste privuc maks dok u C ono poprilicno odmaknem,.,
koji god da uzmes neces se zahebat,., dizlo nece preko 7-8-9 u E,.,. mada moja preporuka je uvjek bemzin jos sa plinom
mi sa 14KM predjemo 100km 10l plina i litar bemzina,., jos automatik,. kada prevedes u dizel auto mora da trosi 5,6l/100km sto moze al tesko ovo je voznja dobrinja 07h- vogosca17h
E nemozes naci ispod 7000€ da valja ima ih za 5k€ al su mi nekako beze,.,

ee da slusam zenu kupio bi ja VW Turan ili Renault Scenic :lol: al ne pada mi na pamet :mrgreen:
razmisljam o plinu....samo pojma nemam dal ima dodatnih placanja prilikom uvoza, troskova gratis jer je plin :roll:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#9 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by sema911s »

heat wrote:
sema911s wrote:
heat wrote:nisam ljut ociju mi :)

kontm da uvucem E220 ili C220......dvoumim se :roll: .....al prije ce biti E klasa...jest da vise trosi al je komotnija.... :D

sto ce ti dizlo pored plina,.,.
mi imamo(jos uvjek) c180 143konja e je dosta skuplja al Eeeeeeeee mi smo htjeli eee al supruga nedade ko veliko(nebi mogla u grazu stat) ja sam visok 183 i morao sjediste privuc maks dok u C ono poprilicno odmaknem,.,
koji god da uzmes neces se zahebat,., dizlo nece preko 7-8-9 u E,.,. mada moja preporuka je uvjek bemzin jos sa plinom
mi sa 14KM predjemo 100km 10l plina i litar bemzina,., jos automatik,. kada prevedes u dizel auto mora da trosi 5,6l/100km sto moze al tesko ovo je voznja dobrinja 07h- vogosca17h
E nemozes naci ispod 7000€ da valja ima ih za 5k€ al su mi nekako beze,.,

ee da slusam zenu kupio bi ja VW Turan ili Renault Scenic :lol: al ne pada mi na pamet :mrgreen:
razmisljam o plinu....samo pojma nemam dal ima dodatnih placanja prilikom uvoza, troskova gratis jer je plin :roll:
hahahaha jbga ja vozim sluzbeno a mercu je ono ja birao da ona vozi il obratno,.,.
vjeruj jos ako kupis auto kod (handler) ono radnja dobije povrat poreza 20% i to je nama pokrilo plin,.,platili auto 4800€ 870 nam povrata uplatili jest da smo cekali nekih 3 mjeseca,.,

a bezninjare su im ocuvanije i manje presle.,., nije je nikakav turcin,albanac, grk, domorodac vozio,., :D :D
a i nekako je ljepse za vozit,, ova octavio se cuje na kilometar kako trokotoce dok mecoo prede(bar je preo) jos kada na 2000+ kompresor pocne da urlice
User avatar
mbenz
Posts: 979
Joined: 18/06/2013 16:26

#10 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by mbenz »

sema cini mi se da si ti dobar poznavaoc mercedesa i cini mi se da ga i sada imas, pa nam malo informacija daj, odrzavanje , cijene djelova -uporedba sa drugim cijenama drugih auta i tako ...
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#11 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by sema911s »

mbenz wrote:sema cini mi se da si ti dobar poznavaoc mercedesa i cini mi se da ga i sada imas, pa nam malo informacija daj, odrzavanje , cijene djelova -uporedba sa drugim cijenama drugih auta i tako ...

cijene dijelova su kao (vozio prije g4) malo skuplji max 15% al su kvalitetniji i nemas ih svukuda,
slaabo ko ih hoce cackat
slabe tacke w203 C prva generacija lim los, pogotovo vrata, baglame znaju da spadnu,.
automatiku gledaj da je zamjenjen hladnjak ulja mjenjaca zamjenski valeo je oko 300km
ne cackaj kompresor ni po razno( moj stoji u servisu vec mjesec)
ona prica da se auto nekvari nepije vode ima dijelove koi se mjenjaju kada odu ko i ostali,.,
sta je skupo to je ulje u mjenjacu,. moras sipat malo bolje motorno ulje,.

kada ga uporedim sa drugovim a4(B5) cijena je dosta prihvatljivija odrzavanje i to,., mali servis dodje oko 200km njega oko 250km ovo su najbolji dijelovi, ulja i to,. udobniji poprilicno,. osjecaj u voznji nemozes poredit, jos kada vozis brze avudi konstantno nosom proklizava dok meni treba poprilicno velika greska za to,.,

mana je nema lsd,. pa je nezgodan na klizavom(vrti tocak sa najmanje otpora pa tesko kreces,. al u voznji normalnoj ne osjetis ),.
o dizlima znam da su malko osjetljivi na nasa uber kvalitetna goriva koja zadovoljavaju sve moguce evropske norme(kazu da imamo gorivo za e7motore)
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#12 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by negredo »

pozdrav dobri ljudi, namjeravam kupiti B klasu, pa me zanima ima li neko iskustva sa njima pozz
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#13 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by Lucazode »

Ja sam potencijalna mušterija C klase. Konkretno C200 i C220. Volio bih da kolege sa foruma podijele iskustva po pitanju ovog modela. Na Pik.ba ova vozila se prodaju sa 200+ kilometražom što nije baš ohrabrujuće.
Na šta obratiti pažnju, kakva je potrošnja, limarija, dijelovi i gdje servisiraju ljubimce?
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#14 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by sema911s »

Lucazode wrote:Ja sam potencijalna mušterija C klase. Konkretno C200 i C220. Volio bih da kolege sa foruma podijele iskustva po pitanju ovog modela. Na pik .ba ova vozila se prodaju sa 200+ kilometražom što nije baš ohrabrujuće.
Na šta obratiti pažnju, kakva je potrošnja, limarija, dijelovi i gdje servisiraju ljubimce?
cek ako ganjas w203 i 200+kilometara ti punoo neznam sta hoces od auta koje je staro 10+godina,., ako ga nadjes sa malom kilometrazom treba se sdobro zapitat sto je tako,.,jest da ih ima al u bih nema takvih,.,
dizle su malo osjetljive na gorivo, ovo sto nama prodaju uber kvalitetno koje daje 200% vise snage, 186% manje trosi 199% manje zagadjuje od goriva u zapadnoj evropi,., ako gledas w203 obrai paznju na koroziju,. prije facelifta su imali problema sa korozijom,. vrta, baglame, blatobrani,. vidi jel farbano,., ostalo ono baci pogleda da nije odvaljen negdje ,.,.,..,.,.,.,, :D to je tenk,.
User avatar
ElRe
Posts: 10580
Joined: 12/12/2011 11:28

#15 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by ElRe »

Da li ima neko iskustva sa A klasom W169, CDI modeli?
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#16 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by Lucazode »

vettel wrote:koji model konkretno? jel w203

Da da :)
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#17 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by Industrialyzer »

Lucazode wrote:
vettel wrote:koji model konkretno? jel w203

Da da :)
Trazi 2004, 05 i 06. godiste, ovi raniji su imali nekih problema
Sagittarius88
Posts: 13
Joined: 28/08/2013 14:49

#18 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by Sagittarius88 »

mercedes-benz c200 cdi , 2004 godina, interesuje me da li je skup za održavati? koliko košta otprilike veliki servis?
i kako se ponaša na snijegu, jer nikad do sada nisam vozio auto na zadnji pogon?
Amazingness
Posts: 676
Joined: 16/09/2013 01:37
Location: Zahumlje

#19 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by Amazingness »

Mercedes 190d, 1986 godište. Kupljen je davne 1996-1997 (drugi korisnik, prvo je kupio auto, vozao ga samo malo i umro je nažalost, tako da je auto stajalo u garaži). I dan danas ide kao da je tek iz fabrike izašao. Stanje mu je vrhunsku i to auto ne bi nikada prodao nego će se lagano čuvati. Uvijek garažiran.

Trenutno razmišljam o Mercedesu C-klase (12-15 hiljada KM).

Mercedes je Mercedes, najbolje auto svih vremena, ostala auta su ruku na srce, autići za njega ;-)
User avatar
ragnoti
Posts: 35
Joined: 05/09/2013 11:49

#20 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by ragnoti »

Vozio W123 220 D kratko,
Vozio W201 ili 190 D 2.5 Turbo-D 5 dugih godina, model sa nivo regulirung-om, iako ima puno boljih auta od te 190 ke, danas mi ga žao, mijenjao ga za W202 C 280 :sad:

Jaran imao W124 300 D Turbo 4-matic (automatic mnjenjač i automatski pogon na 4 točka, prebacuje na prednje kada neki od zadnjih prokliže). takodže nivo regulirung, drvo, koža, klima... Poslije njega W210 E320 4-Matic (automatik mnjenjač i STALNI pogon na 4 točka), vrh nema dalje :thumbup:

Kada bih bio imučan kupio bih, namirio se za čitav život, za po džah kad W221 S500 4-Matic, i W463 G400 CDI za kijameta, i šutio bih poklopio bih se po ušima, da me ko nepita odakle ti lova frajeru :D
Amazingness
Posts: 676
Joined: 16/09/2013 01:37
Location: Zahumlje

#21 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by Amazingness »

Image

Šta će ti djevojka, žena, ljubavnica, prostitutkinja...
User avatar
ElRe
Posts: 10580
Joined: 12/12/2011 11:28

#22 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by ElRe »

C/P
А класа (стара) - жене углавном и неки мушкарац који мисли да је купио градски ауто

А класа (нова) - жене, нечије ћерке, љубавнице као и ''млади и успешни менаџери'' и слични псеудо мушкарци

Б класа - таксисти, ''породични људи''.

Ц класа (стара) - разна група људи, од клинаца од 18 година, преко цигана, таксиста, првих власника до шверцера.

Ц класа (нова) - жене, нечије ћерке, љубавнице као и ''млади и успешни менаџери'' и слични псеудо мушкарци са више пара од оних који терају А класу

Е класа:

- W114 и модели пре њега: старији људи, љубитељи и познаваоци аутомобила, колекционари и јако мали број хипстера. Углавном се не користи на дневној бази, а они који га возе знају шта је. Нема случајних корисника

- W123: Цигани, таксисти (раније сада ређе), сељаци и понеки љубитељ старих аутомобила. Ако је ауто у добром стању онда га вози овај последњи.

- W124: таксисти, Шиптари, људи од 50 год. који су га купили новог, а неће да га се одрекну, људи из унутрашњости и Пипистрел. Најпопуларнији у Албанији.

- W210: таксисти који немају за боље, али неће да терају циганску срећу или пасат Б5.

- W211: мало богатији таксити који имају ''своје муштерије'', млађи људи који би да оставе ''утисак'', али немају паре за ЕС класу или нову Е класу, понеки криминалац, мало слабији бизнисмен

- W212/W213: људи са парама, мање агресивни од оних који терају БМВ серије 5, таксисти га не возе јер је скуп, млађи су заинтересовани за Ф10, женама превише озбиљан.

- Г класа: мафија, кобре, ДБ, служба за обезбеђење државника.

- МЛ: бизнисмени, естрадне личности, директори, политичари, жене истих, понеки клинац или клинка коме је то неко други купио и наравно гастарбајтери

- ГЛ: већи од претходника, ређа појава,... Драган Марковић Палма.

- ЕС класа:

- W126 и модели пре њега: бивши амабасадори, бивши директори, бивши високи чинови у ДБ-у... Навикли на ауто у коме су се свакодневно возили. Био чест призор у државној служби. Превише троши да би га возили таксисти иако има понеки који се нађе, премало привлачан за млађе, а нарочито жене.

- W140 слон: све зависи од стања. Ако је добар онда неки који има паре, али неће да купи нову ЕС класу или неки други ауто јер му ''слон'' стоји и навикао је на њега. Ако је у лошем стању: неко ко хоће да буде директор, мафијаш, глава, председник, а не може... као ни да плати делове и оправку. Моћан ауто, симбол 90-тих. Цобес машин.

-W220: Редак. Возили га гастарбајтери, естрадне личности, ређе криминалци. Непопуларан.

-W221: Чест призор. Гастози, криминалци, власиници коцкарница, естрадне личности, пословни људи,... Има га чак и међ таксистима, али је јако редак и ти возе за вишу тарифу и по позиву.

-W222: онај ко има паре + председници држава.
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#23 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by trambusek88 »

Ne pamtim kad sam zadnji put vidio 2 W123 da stoje na semaforu, al danas ugledah prizor za koji su šanse 1:100.000.000 coupe i karavan jedan iza drguog na semaforu.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#24 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by corsa »

Pogotovo karavan, njih je najmanje napravljeno.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#25 Re: Mercedes-Benz ALL ABOUT

Post by condy »

Kakva je Mecka e 200 cdi od 100 kw? 2012 godiste...jel trom?
Post Reply