Mercedes 123 - savjeti

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
deda_jr
Posts: 235
Joined: 10/11/2011 13:32

#1 Mercedes 123 - savjeti

Post by deda_jr »

Zdravo vam ljudi,

necu kriti, jos od djetinjstva sam potajno blago zagledan u Mercedes 123. Auto koje ima neku svoju draz, barem meni, i koje sam oduvijek od milja zvao Gipsy Magic. Ali naravno, uvijek sam birao i vozio neka prakticnija auta.
No, kako se stvari znaju lijepo posloziti u zivotu, sada imam priliku (a i mogucnosti) da kupim jednog ovakvog i to za relativno male pare. Mercedes 123, 2.4 diesel, 1982. godiste, 53KW.
Ali kako sam kao sto i rekoh uvijek bio vezan za neka prakticnija auta, ne znam kakva je situacija sa odrzavanjem ovakvog, ipak malo starijeg auta. Pa bih zamolio kolege forumase koji imaju neka iskustva sa Gipsy Magic-om da malo pomognu..

Kakva je situacija sa odrzavanjem, dobrim majstorima, nabavkom dijelova i slicno? Inace zivim u Sarajevu, tako da me posebno interesuju ove stvari na ovom podrucju.
I da, ne bi skodilo ni par savjeta na sta posebno obratiti paznju kod pregleda automobila? Naravno da cu odvesti kod mehanicara da pregleda, ali na sta obratiti paznju?

Hvala svima koji podijele iskustvo i daju neki savjet! Pomoci cete u ostvarenju djecackog sna :-D
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#2 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by corsa »

Imam ja nesto bolje za tebe! Naravno ako imas vremena da se malo igras i sredjujes ga. :wink:

http://www.olx.ba/artikal/14825094/mercedes-minika/
deda_jr
Posts: 235
Joined: 10/11/2011 13:32

#3 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by deda_jr »

corsa wrote:Imam ja nesto bolje za tebe! Naravno ako imas vremena da se malo igras i sredjujes ga. :wink:

http://www.olx.ba/artikal/14825094/mercedes-minika/
Jeste, lijepo je to, ali kako rekoh, jos od djetinjstva zagrizao za 123 :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66200
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by _BataZiv_0809 »

corsa wrote:Imam ja nesto bolje za tebe! Naravno ako imas vremena da se malo igras i sredjujes ga. :wink:

http://www.olx.ba/artikal/14825094/mercedes-minika/
Ubica ziva :thumbup:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#5 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by corsa »

Prodaje ga moj rodjak. Mislio ga raditi k'o sebi, ali nema sad vremena, a ni prostora za njega i kaze bolje da ga neko sredi nego da meni stoji bezveze. Po meni ima samo jednu manu, ubacen mu je dizel motor.
deda_jr
Posts: 235
Joined: 10/11/2011 13:32

#6 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by deda_jr »

I bas niko nista nema da kaze? :skoljka:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

deda_jr wrote:I bas niko nista nema da kaze? :skoljka:
Imao je kod mene stari do 2000. godine MB123 200D, 80-to godište, bijeli, kromirane lajsne na blatobranima :-) , centralna, kolor stakla, unutrašnjost plave boje, ma gori hala auto. :mrgreen: Znam da nije bilo nešto kvarova samo redovno održavanje, kočione obloge i sl. Par servisa je napravio kod nekog majstora u Visokom pa ću se raspitati za ime.

E sada s obzirom da je taj star 33 godine mislim da ne očekuješ da bude u savršenom stanju. Vjerovatno će tu biti dosta stvari za uraditi i zamijeniti ali generalno ti motori prelaze milione kilometara. Majstora ima, dijelova mislim isto tako ima ali nisam siguran da li se mogu naći originalni MB dijelovi ili su sve zamjenski.

Po meni ovakvo auto bi trebalo da bude više hobi i neka zanimacija a ne primarno auto za vožnje. Ko ima vremena i malo para mislim da može imati prelijep pouzdan autić za guštanje.

Sretno.
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#8 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by promaha »

ako je servis u visokom za mercedesa vrlo moguce da je u pitanju Becar mada opet nisam siguran da vise rade starija vozila.

A sto se tice dijelova po onome sto sam cuo od njega skladista u stutgartu su ostala puna dijelova za 123-cu i 124-u jer su auta stvarno bila overengeneered :D
citroen xm
Posts: 18125
Joined: 17/04/2012 22:57

#9 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by citroen xm »

Auto je baš kvalitetno, ali je i prilično lijeno. 200 D se vukao kao krava po putu. Stvar je donekle popravljao 300 D, a za ovaj 240 ne znam. Mada ako nisi neki trkač već uživaš, nema problema. Pogledaj stanje limarije oko zadnjeg dijela(blatobrani, pod, gepek...).
deda_jr
Posts: 235
Joined: 10/11/2011 13:32

#10 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by deda_jr »

Hvala na odgovorima.. Upravo i jeste takva situacija, hocu da imam za gusta, i naravno da ne ocekujem savrseno stanje za auto staro 32 godine.. Morati ce se sredjivati. Pa sam bas zbog toga i htio da vidim kakvo je stanje sa dijelovima i majstorima..
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#11 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by 530i »

Problem je limarija. A, Boga mi, i mehanika. Dijelovi za Mercedese su dostupni, ali nisu nimalo jeftini. Majstora malo ima nagodnih...Pametnije je kupiti auto u što boljem stanju, nego neki "grob" pa ga sređivati.
citroen xm
Posts: 18125
Joined: 17/04/2012 22:57

#12 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by citroen xm »

Tako je, ako hoćeš da sređuješ opet gledaj što bolju bazu za sređivanje. Teški krš se nikada ne dovede u željeno stanje. Bolje je u startu dati više novce nego posle taj isti novac davati majstorima i gubiti živce. :thumbup:
deda_jr
Posts: 235
Joined: 10/11/2011 13:32

#13 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by deda_jr »

Pozdrav svima... Evo gledam, od mog zadnjeg posta na temu W123 prođoše dvije godine. Ali eto, poklopile se neke stvari i ja sebi uzeh, protivno svim savjetima, jednog dedu...
Da je u najboljem stanju, nije, ima dosta toga što treba na njemu poraditi, prvenstveno kada je u pitanju kozmetika, ali polako, tako sam nekako i zamislio, uzeti auto i onda ga polako sređivati. Dovezao me od Bosanske Krupe do Sarajeva bez problema, malo vozikanja ovdje po gradu i osim što je lijen ko' Choloepus hoffmanni iliti dvoprsti ljenjivac (200D), ja sam zadovoljan. Poslužiti će za ono za što je namijenjen.

E sada pitanje... Htio bih prvo da malo sredim mehaniku, kočnice, stajni trap, ulje, filteri i ostale stvari kako bi bio siguran da imam sigurno auto. Trebao bih preporuku mehaničara na području Sarajeva koji bi imao živaca da se bakće sa ovim, pošto u "većim" servisima baš i nisu spremni da gube dan na radu na njemu ili kako mi čovjek reče, to je prestaro za nas, tu pola dana možeš izgubiti na odvrtanju jednog šarafa, bolje ti to odvezi nekom majstoru koji ima onako garažu u mahali i koji će to htjeti.

Pa je li ima neka preporuka za mehaničara koji bi se htio baviti dedom od 36 godina?

Hvala!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66200
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by _BataZiv_0809 »

Cestitke :thumbup:

I ja sanjam o kupovini hobi auta, mada mi je jako tesko izdiferencirati kojeg bi uzeo :D Mnogo mi ih se svidja, ali recimo da bi w123 bio sigurno medju top 10. :thumbup:

Sto se tice majstora, potrazi nekog ko se hoce tim baviti, nekog ko radi privatno u garazi, a na servise zaboravi.
deda_jr
Posts: 235
Joined: 10/11/2011 13:32

#15 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by deda_jr »

_BataZiv_0809 wrote:Cestitke :thumbup:

I ja sanjam o kupovini hobi auta, mada mi je jako tesko izdiferencirati kojeg bi uzeo :D Mnogo mi ih se svidja, ali recimo da bi w123 bio sigurno medju top 10. :thumbup:

Sto se tice majstora, potrazi nekog ko se hoce tim baviti, nekog ko radi privatno u garazi, a na servise zaboravi.
:thumbup:

Za takvog i tražim preporuku :-D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#16 Re: Mercedes 123 - savjeti

Post by Ommadawn »

Cestitam :) Stodvadesettrojka je, poslije VW Bube, moj absolutni favorit. No otom-potom...
Post Reply