Memoari gospodina Hemfera

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#1 Memoari gospodina Hemfera

Post by Qwert »

Vehabije, Selefije, Britanski hamali

"Memoari gospodina Hemfera, Britanskog špijuna za Bliski Istok" je naziv dokumenta objavljenog u epizodama u Njemačkom listu "Špigel" pa potom i u jednom poznatom Francuskom listu. Libaneski doktor ga je preveo na Arapski jezik sa kojeg je onda preveden na Engleski i druge jezike. "Vakuf Ihlas" izdavačka kuća iz Istanbula je objavila ovaj dokumenat u vidu knjižice a i elektronski na Internetu na svom web sajtu pod nazivom: Konfesije Britanskog špijuna i Britansko neprijateljstvo prema Islamu. Ovaj dokument otkriva stvarnu pozadinu Vehabijskog pokreta koji je iniciran od strane Muhammeda bin Abdul-Vehhaba, te objašnjava porijeklo brojnih laži i obmana koje su oni proširili u ime Islama otkrivajući time svoje neprijateljstvo prema Islamu, Poslaniku Muhammedu -sallallahu `alejhi ve sellem- i Muslimanima u cjelini. Nije ni čudo što danas Vehabije stoje kao kičma takozvanog "Islamskog" terorizma dopuštajući i finansirajući ubijanje nedužnih Muslimana kao i nemuslimana, širom svijeta. Njihova poznata istorija terorizma, dokumentovana u djelu 'Fitnetul-Vehabija' od Mekkanskog Muftije, Šejh Ahmed Zejni Dehlana, kao i njihova tekuća aktivnost u pogubljenjima i atentatima, je proizvod njihova bolesnog vjerovanja da su svi blasfemičari (mušrici) osim njih. Njihova aktivnost se itekako tiče Bošnjačkog naroda, kako u Bosni tako i u dijaspori. Naime, ta izopačena ideologija se počela širiti Bosnom u zabrinjavajućim razmjerima, pogotovo poslije ratnog primirja. Nevina Bošnjačka omladina, neupućena u proces stvarne Islamske obnove i s jakim vjerskim entuzijazmom, nesvjesno upada u kandže heretika iz Nedžda. Prije samog dokumenta o Britanskom špijunu želim navesti stručno zapažanje rahmetli muhaddisa Imam Ebul Fejda, koji je napisao preko 140 Islamskih knjiga, te posjedovao stvarni uvid u ovu temu:

CITAV DOKUMENT
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#2

Post by Qwert »

Isjecak iz teksta:

Pare sipaju iz Saudijske kase kupujući naklonost vlade i mešihata. Oni znaju ko su Vehabije, ali trenutna politička bura nije povoljna za javno istupanje protiv njih, jer na kraju krajeva pozicija i para je važnija. Vehabije koriste tu situaciju da privuku omladinu ukazujući im na svu licemjernost Bosanske uleme, tvrdeći da su samo oni na pravom putu jer su, očigledno, jedini koji striktno praktikuju Islam. To nije daleko od istine, jer većina Bosanaca misli da su njihova srca čista, te im stoga nije potrebno da klanjaju svakodnevni namaz ili napuste alkohol i slične harame. Na drugoj strani, neprijatelji Islama kao što su pojedini novinari lista "Dani" i drugi, koriste ponašanje i vjerovanja takvih ljudi kao odličan materijal za defamaciju Islama u Bosni. Ako se nešto ne poduzme, ono malo Bošnjaka koji su se spasili paganskih klaonica, nestat će u tami Vehabijske blasfemije. Sada je vrlo teško objasniti toj zavedenoj omladini da su oni nasjeli na delikatnu anti-islamsku aktivnost, jer to podrazumjeva gutanje ponosa i distanciranje od prijašnjih žarkih izjava i polemika. Potrebno je dosta duhovne snage da se to uvidi i prihvati. Naravno, neprijatelji Islama će jedva dočekati da se slatko nasmiju i šprdaju sa tom omladinom, nabijajući im na nos Islamsku "nepogriješivu Vehabijsku" prošlost. Bosanska Ulema je ta koja treba stati na stranu te omladine i odriješiti jezike u odbrani Sunni Islama i onih Muslimana koji žele praktikovati Islam na Bosanskom tlu. Na kraju krajeva ta ista ulema je donekle kriva za prodor Vehabizma na Bošnjački prostor. Ja ipak više volim te naše Bosance koji su nasjeli Vehabijskim mahinacijama, nego one koji ne praktikuju ništa i još kritikuju druge koji nešto rade. Zašto? Zato što ta naivna omladina želi Islam ali ne zna kako a ovi drugi pak uopšte ne žele Islam, drugim riječima dvoličnjaci koji kao ljute guje prave otrovna gnijezda unutar muslimanske bešike. Kako sam čuo oni sebe sad nazivaju Hanbelijama. Recimo da su oni stvarno Hanbelije, u šta ja lično dosta sumnjam, zar nije bilo lakše da su odštampali knjige Hanefijskog mezheba i propagirali ih po Bosni, koja je kao i cijeli Balkan od dolaska Turaka u Evropu bila obrazovana po Hanefijskom pravu (fikhu) i teologiji (akaidu). To bi bila najkorisnija opcija i vrlo lahko ostvarljiva kad se uzme u obzir da na stotine Hanefija studira na Saudijskim univerzitetima. Da je se kojim slučajem iskreno razmatrao najefektivniji način obnove Islama u Bosni onda bi te Hanbelije prišle Bošnjacima sa Hanefijskom literaturom i učenjacima čime bi se izbjegla ova fitna i vjerski razdor u Bosni koja je vjekovima ognjište Hanefija i derviša Nakšibendije, Kadirije, Rufaije itd. Što bi naš narod rekao, 'Drvo se po plodu raspoznaje'. Vehabizam ili kako ga oni sad nazivaju Hanbelizam, nije kompaktan Bošnjačkoj prirodi i obrazovanju. Bosanski narod je oduvijek bio vrlo emotivan i produhovljen narod ispunjen merhametom i mehkoćom koja olikuje Islam kao univerzalnu religiju. Radi toga su Islamski mistični (sufijski) korijeni u Bosni stari koliko i sam Islam. Bezumna beskompromisnost i okorjelost Vehabizma nije kompaktna sa Bosnom i njenim narodom, štaviše ona je vrlo opasna za Bosanski narod koji se nalazi ivici istrijebljenja u sred nemuslimanske Evrope. Naš narod treba vremena za tihu i efektivnu obnovu Islama bez provokativnih nastupa i "velikih" ali praznih riječi Vehabijskih "reformatora". Velika fitna se proširila po svijetu a Vehabije su samo jedna glava od velike satanske nemani. Neka nas Allah zaštiti od njihova zla i smutnje. Amin!

Ebu Irfan el-Bosni
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#3

Post by ragib »

...
Last edited by ragib on 18/04/2004 18:06, edited 1 time in total.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#4

Post by -DA- »

A znate li da su ti "memoari" izmisljeni?

A... Fikret :) Covjek je musliman pa necu o tome. Enegram, nobody's perfect. :)


Aletrnativa je da stanete u red za klanje pa naval'te...
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#5

Post by Qwert »

Eto znas odgovor :shock:

Ma izmisljeni ili ne cinjenica je da su obicna sekta. Isto kao i u krscanstvu tako i u islamu postoji prilican broj sekti, ljudi za izopacenim vjerovanjem. U krscanstvu su se ljudi na vrijeme ogradili takvih ljudi i izolovali ih dok su se u islamu poprimile kojekakve nebuloze sve zarad 'Islam je jedan'. Utopija. Vrijeme je da se i u islamu takve sekte izoluju jer donose samo zlo. :-? Vehabizam, talibanizan, bin-ladenovci :x
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#6

Post by ragib »

jeli Sudejsi glavni imam dzamije u mekki vehabija a?

DA bih ja smatrao njih kao sektu, to bi davno ucenjaci kazali.(kao sto su se izjasnili sa sijama) A koliko ja znam cim se zaratilo u BiH dosli su prvi da pomognu opstanku muslimana na ovim prostorima.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#7

Post by MUNAFIK »

Ja mislim da ove rasprave treba prepustiti zvanicnoj ulemi da rijesava.
Mi svi vjerujemo u 1 boga u njegove poslanike u melekue u bozije objave u sudnji dan i sve sto se dogadja da je to boziija volja i bozije odredjenje i da je prozivljenje poslije smrti istina. znaci svi vjerujemo u isto nisu ''vehabije'' problem (sve dok nepocnu da nas napadaju sto je danas sve rijrdje i rijedje) a ja njih necu nikada napadat, problem su ustase cetnici i drugi neprijatelji i cafiri zato koristimo energiju da njih savladamo i pobjedimo pogledajte u Iraqu kad su poceli muslimani da se ujedinjuju odmah su jaci, zato netrebamo padati na zamke koje nam postavljaju cafiri i napadat se medjusobno, oni se najvise boje naseg ujedinjenja
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#8

Post by ragib »

tako je munafik
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#9

Post by Qwert »

Izjave su ti bolesne :-?

Ma ne prepusti nikom. Valjda imam pravo odlucivati o sebi i buducnosti svoje djece. Ne da mi neki sektasi odlucuju kako i zasto sa njihovim novim verzijama. Ograditi se nego sta. Sto se mene tice zbogom 'komunizmo' zauvijek. Najlakse je cutati i puniti dzepove.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#10

Post by pape »

Gluhoprdic
Posts: 90
Joined: 20/01/2004 00:00

#11

Post by Gluhoprdic »

Sljedbenici Kurana, to nam treba da bude naziv.
manimo se nebuloza
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#12

Post by Fair Life »

LUGAVIC: Odvest ce nas zaista daleko razgovor o porijeklu, ali bih se osvrnuo na zadnju recenicu. Radikalizam u islamu nikada nije imao svog odjeka i svog uspjeha. Osnovno u islamu jeste pozivanje na islam lijepo i mudro, pametno, dijalogom. Treba i sa ovim ljudima uci u dijalog i pomoci im da prihvataju islam, ako to vec zele, na nacin kako je uobicajeno i onako kako nasi djedovi i pradjedovi vec stoljecima upraznjavaju svoju vjeru. Ruzno je cuti one koji kazu da su dosli da islamiziraju, recimo, Tuzlu. Islam ne priznaje teoriju da nemuslimanu ne treba dati ruku za pozdrav. Ruzno je cuti da se muslimani na takav nacin ogradjuju ili zatvaraju sebe u svoju vjeru i onda pod plastom te vjere isplivava nesto drugo. Ovdje je za vrijeme Bajrama bilo ruznih desavanja. Licno nemam nista protiv da se ljudi vesele na svoj nacin kad su praznici, ali je ruzno da se puca, da se vristi... Kod nas u ovom gradu je, recimo, za Bajrame bila fina lagana pleh-muzika, nanule su klepetale kroz sokake, ljudi su jedni drugima dolazili. Bio sam svjedokom kada su katolici i katolkinje cestitali i dolazili na Bajram muslimanima. Niko nije ni prozivao ko je ko, nego je to uvijek bio komsija sa najljepsim i najpostovanijim odnosom. Ja zelim da ta vrsta islama ili takav islam, tradicionalni, koji ne steti i nije patvoreni islam, nego istiniti islam, i dalje traje, i tu je moj kljuc svega ovoga sto se desava, to ocito nekome smeta.
___
Moje iskreno postovanje Muhamedu-efendiji Lugavicu.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#13

Post by -DA- »

Qwert wrote:Eto znas odgovor :shock:

Ma izmisljeni ili ne cinjenica je da su obicna sekta. Isto kao i u krscanstvu tako i u islamu postoji prilican broj sekti, ljudi za izopacenim vjerovanjem. U krscanstvu su se ljudi na vrijeme ogradili takvih ljudi i izolovali ih dok su se u islamu poprimile kojekakve nebuloze sve zarad 'Islam je jedan'. Utopija. Vrijeme je da se i u islamu takve sekte izoluju jer donose samo zlo. :-? Vehabizam, talibanizan, bin-ladenovci :x
E blago tebi. Govoris o sektama, a sam si sektas. :) Kojem "Islamu" ti pripadas? :lol: Nema sta, nebuloze su ti jaca stvar, sorry ali tako je. :-)
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#14

Post by St.Germain »

-DA-

pa jesu li i vehabije i talibani muslimani i da li su oni ispravni tumaci Islama?
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#15

Post by ragib »

talibani odnosno muslimani iz Afganistana su hanefiskog mesheba, kao sto je vecina muslimana u BiH. germa.
Muslimanu je cilj da mu bude dobro na ovome i buducem svijetu.(Da siri pravdu i mir na ovome svijetu)

Svaki musliman treba da slijedi Kuran i sunnet(vjerodostojne hadise) koliko je u stanju.
Imas tih razilazenja medju 4 mesheba i ehli suneta, ali to su jako male razlike skoro neprimjetne.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#16

Post by -DA- »

Naravno da su muslimani, St.Germain. a sto se tumacenja tice to je malo komplikovanija tema. Ne mozes o tome govoriti bez da sam poznajes Islam do tog stepena da mozes govoriti o tumacenju vjere i bez poznavanja njihovih (taliban) odluka, stavova razloga za to. Mislim da su imali dobru namjeru ali da su tu i tamo grijesili, imali pogresan pristup nekim stvarima itd. Dakle nisu bili savrseni kako se to izgleda ocekuje ako neko sebi da prefiks "islamski". Danas se vidi da je protiv njih vodjena medijska kampanja, svaka greska je maksimalno koristena protiv njih, uvelicavana, satanizirani su u svakom pogledu, laz se pomijesala sa istinom itd dok se o svemu pozitivnom kod njih sutilo i skrivalo od ociju javnosti a zapravo je bio pripreman teren za okupaciju Afganistana davno prije 9/11.
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#17

Post by St.Germain »

-DA- wrote:Naravno da su muslimani, St.Germain. a sto se tumacenja tice to je malo komplikovanija tema. Ne mozes o tome govoriti bez da sam poznajes Islam do tog stepena da mozes govoriti o tumacenju vjere i bez poznavanja njihovih (taliban) odluka, stavova razloga za to. Mislim da su imali dobru namjeru ali da su tu i tamo grijesili, imali pogresan pristup nekim stvarima itd. Dakle nisu bili savrseni kako se to izgleda ocekuje ako neko sebi da prefiks "islamski". Danas se vidi da je protiv njih vodjena medijska kampanja, svaka greska je maksimalno koristena protiv njih, uvelicavana, satanizirani su u svakom pogledu, laz se pomijesala sa istinom itd dok se o svemu pozitivnom kod njih sutilo i skrivalo od ociju javnosti a zapravo je bio pripreman teren za okupaciju Afganistana davno prije 9/11.
priznajem, ne poznajem islam bas previse, ali mi nije jasna ova recenica

Mislim da su imali dobru namjeru ali da su tu i tamo grijesili, imali pogresan pristup nekim stvarima itd

kojim stvarima i gdje tu i tamo?


slazem se s tobom u pogledu medijske kampanje, ali ja ti mogu onako otvoreno reci, da ih poimam nista drugacije od hitlerovih fasista, a nisu bili daleko od toga (zabrana muzike, zabranjivanje prava zenama. to je za mene gomila barbara zarobljena u svojim ogranicenim umovima, mentalni sklop evropskog covjeka u srednjem vijeku ....
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#18

Post by Qwert »

-DA- wrote: E blago tebi. Govoris o sektama, a sam si sektas. :) Kojem "Islamu" ti pripadas? :lol: Nema sta, nebuloze su ti jaca stvar, sorry ali tako je. :-)
En ten tini, savaraka tini... :zzzz: Zasto svi koji nauce nekoliko ajeta iz Kur'ana misle da su pokupili svu pamet ovog svijeta :P

Nego kad me vec pitas, moje vjerovanje je bazirano na sest rijeci.

Citiram: 'Pomozi sebi da bi ti pomogao'



PS: Nebuloze su mi vrlina :-)
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#19

Post by -DA- »

St.Germain wrote:
-DA- wrote:Naravno da su muslimani, St.Germain. a sto se tumacenja tice to je malo komplikovanija tema. Ne mozes o tome govoriti bez da sam poznajes Islam do tog stepena da mozes govoriti o tumacenju vjere i bez poznavanja njihovih (taliban) odluka, stavova razloga za to. Mislim da su imali dobru namjeru ali da su tu i tamo grijesili, imali pogresan pristup nekim stvarima itd. Dakle nisu bili savrseni kako se to izgleda ocekuje ako neko sebi da prefiks "islamski". Danas se vidi da je protiv njih vodjena medijska kampanja, svaka greska je maksimalno koristena protiv njih, uvelicavana, satanizirani su u svakom pogledu, laz se pomijesala sa istinom itd dok se o svemu pozitivnom kod njih sutilo i skrivalo od ociju javnosti a zapravo je bio pripreman teren za okupaciju Afganistana davno prije 9/11.
priznajem, ne poznajem islam bas previse, ali mi nije jasna ova recenica

Mislim da su imali dobru namjeru ali da su tu i tamo grijesili, imali pogresan pristup nekim stvarima itd

kojim stvarima i gdje tu i tamo?
Govorio sam uopsteno a ako pitas o specificnim stvarima ne bih o tome govorio jer smatram da treba cuti i njihovu stranu price, sto cesto nije bio slucaj. Uopste, zamijerali su im rigidnost policijskog i pravnog sistema. Medjutim ne treba zaboraviti da je ta zemlja cijelo vrijeme bila u ratu a oni tek nastali i osnovali vlast.
St.Germain wrote:slazem se s tobom u pogledu medijske kampanje, ali ja ti mogu onako otvoreno reci, da ih poimam nista drugacije od hitlerovih fasista, a nisu bili daleko od toga (zabrana muzike, zabranjivanje prava zenama. to je za mene gomila barbara zarobljena u svojim ogranicenim umovima, mentalni sklop evropskog covjeka u srednjem vijeku ....
Pa dobro St.Germain, koji su genocid oni pocinili da ih smatras fasistima? Nisam te vidio da spominjes koaliciju u takvom svjetlu iako su oni cine upravo ono sto je Hitler radio a genocid je zamijenila magicna rijec 'kolateralna steta'. Ti njih zapravo samo mrzis pa si spreman da im nalijepis sve ono najgore sto ti padne na pamet.

Ne znam da li ima uopste smisla da pisem o nekim cinjenicama vezanim za njih kada su oni unaprijed krivi i osudjeni.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#20

Post by -DA- »

Qwert wrote:
-DA- wrote: E blago tebi. Govoris o sektama, a sam si sektas. :) Kojem "Islamu" ti pripadas? :lol: Nema sta, nebuloze su ti jaca stvar, sorry ali tako je. :-)
En ten tini, savaraka tini... :zzzz: Zasto svi koji nauce nekoliko ajeta iz Kur'ana misle da su pokupili svu pamet ovog svijeta :P


Nego kad me vec pitas, moje vjerovanje je bazirano na sest rijeci.

Citiram: 'Pomozi sebi da bi ti pomogao'



PS: Nebuloze su mi vrlina :-)
:lol: Nema sta, vidi se. U tom pogledu sve vise napredujes :-)
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#21

Post by Qwert »

Opet ti o neprijateljskim zavjerama :-? jos kad bi znao ciji su oni produkt i ko ih je doveo na vlast nebi ih toliko branio.

Vec vidim kako ti ljudi opaljuju cvoke :) intelektualac.
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#22

Post by St.Germain »

-DA-

ja nikog ne mrzim i mislim da svaka daljnja diskusija s tobom ne vodi nicemu, jer si ti spreman da opravdas cak i barbare ako su iste vjere kao ti a ocigledno si zadojen mrznjom prema svemu sto dolazi sa zapada.
molio bih da mi se vise ne obracas, a i ja cu zaobilaziti tvoje postove, ne zelim se natezati sa svakom budaletinom na forumu.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#23

Post by -DA- »

Qwert, ti haman sa zavjerama, podvalama propagandom i lazima imas iskustva pa nam o tome mozes iz iskustva govoriti?

St.Germain, po tvom pisanju ovdje ocigledno je da si pristrasan, iskomleksiran mrznjom i uz to bezobrazni idiot. Ako ti se ne svidja sta pisem sto mi se uopste obracas i uz to vrijedjas?
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#24

Post by sekiracija »

Covjek nece vjerovati ispravnim vjerovanjem,sve dok ne ostavi laz,prepirku i svdju,pa makar i u pravu bio.
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#25

Post by ragib »

xDa
Allah.dz.s te nagradio za tvoj trud, zelim ti sve najbolje. Jedan veliki poljubac. :P
Post Reply