Meditacija

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1 Meditacija

Post by badalpur »

Zanima me koliko vas meditira i da li uopće meditira, kako meditacija djeluje na vas i koliko dugo meditirate?
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#2 Re: Meditacija

Post by pukepuke »

badalpur wrote:Zanima me koliko vas meditira i da li uopće meditira, kako meditacija djeluje na vas i koliko dugo meditirate?
Ne meditiram na klasični način, u položaju lotosa. Jedan od načina meditacija mi je molitva, definitivno me smiruje, razbistri mi um da lakše donesem neku odluku ili izađem na kraj s nekim problemom. Ne znam ima li veze s ritmičnim ponavljanjem ili s tim što vjerujem u ono što ponavljam... Kod mene je to stihijski proces, kad osjetim potrebu.
Pri fizičkoj aktivnosti često se uhvatim da sam u nekakvom stanju meditacije, um oslobođen od svakodnevnog zujanja i misli koje lete na sve strane, uglavnom vezanih za razne obveze i jaka usredotočenost na jednu misao/aktivnost.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#3 Re: Meditacija

Post by badalpur »

pukepuke wrote:
badalpur wrote:Zanima me koliko vas meditira i da li uopće meditira, kako meditacija djeluje na vas i koliko dugo meditirate?
Ne meditiram na klasični način, u položaju lotosa. Jedan od načina meditacija mi je molitva, definitivno me smiruje, razbistri mi um da lakše donesem neku odluku ili izađem na kraj s nekim problemom. Ne znam ima li veze s ritmičnim ponavljanjem ili s tim što vjerujem u ono što ponavljam... Kod mene je to stihijski proces, kad osjetim potrebu.
Pri fizičkoj aktivnosti često se uhvatim da sam u nekakvom stanju meditacije, um oslobođen od svakodnevnog zujanja i misli koje lete na sve strane, uglavnom vezanih za razne obveze i jaka usredotočenost na jednu misao/aktivnost.
Sve što ti pomaže da smiriš um je vid meditacije. Tibetanski monasi tvrde da čovjek može meditirati u svakoj situaciji, dok hoda, stoji u redu, vozi se gradskim prijevozom...
BJB
Posts: 4521
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#4 Re: Meditacija

Post by BJB »

badalpur wrote:Zanima me koliko vas meditira i da li uopće meditira, kako meditacija djeluje na vas i koliko dugo meditirate?
Ja sam meditirala na prvoj godini fakulteta, i prestala sam jer mi se uzasno spavalo nakon meditacije, a nisam imala kad odrapit jos sahatak ujutro i predvecer..TM meditaciju, igrom slucaja, blizi clan porodice je praktikovao TM meditaciju nekih 20tak godina, ne znam meditira li vise..
On mi je objasnio da je ta pospanost uzrokovana prevelikim nakupljenim stresom..Mogla bh opet poceti, nije da mi zivot nije stresan.
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#5 Re: Meditacija

Post by pukepuke »

badalpur wrote: Sve što ti pomaže da smiriš um je vid meditacije. Tibetanski monasi tvrde da čovjek može meditirati u svakoj situaciji, dok hoda, stoji u redu, vozi se gradskim prijevozom...
E tako nekako je to kod mene. Uhvatim se u totalnom zenu dok zalijevam cvijeće, općenito gledam prirodu ili heklam :)
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#6 Re: Meditacija

Post by badalpur »

BJB wrote:
badalpur wrote:Zanima me koliko vas meditira i da li uopće meditira, kako meditacija djeluje na vas i koliko dugo meditirate?
Ja sam meditirala na prvoj godini fakulteta, i prestala sam jer mi se uzasno spavalo nakon meditacije, a nisam imala kad odrapit jos sahatak ujutro i predvecer..TM meditaciju, igrom slucaja, blizi clan porodice je praktikovao TM meditaciju nekih 20tak godina, ne znam meditira li vise..
On mi je objasnio da je ta pospanost uzrokovana prevelikim nakupljenim stresom..Mogla buj h opet poceti, nije da mi zivot nije stresan.
I meni se na pocetku spavalo uzasno, jedva bih izdrzala 15 minuta, ali sad mi se to ne desava. Inace, ja praktikujem mindfulness meditaciju vec nekoliko mjeseci i svjedocim čudesnim promjenama u svom ponasanju
Jednostavno se vise ne nerviram kao ranije, emocije su mi stalozenije i jasnije, me brinem se zbog stvari zbog kojih sam se ranije brinula..ma sve u svemu, ovo je najbolje sto sam za sebe uradila a smatram da sam tek na pocetku..
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#7 Re: Meditacija

Post by tranquil »

badalpur wrote:
BJB wrote:
badalpur wrote:Zanima me koliko vas meditira i da li uopće meditira, kako meditacija djeluje na vas i koliko dugo meditirate?
Ja sam meditirala na prvoj godini fakulteta, i prestala sam jer mi se uzasno spavalo nakon meditacije, a nisam imala kad odrapit jos sahatak ujutro i predvecer..TM meditaciju, igrom slucaja, blizi clan porodice je praktikovao TM meditaciju nekih 20tak godina, ne znam meditira li vise..
On mi je objasnio da je ta pospanost uzrokovana prevelikim nakupljenim stresom..Mogla buj h opet poceti, nije da mi zivot nije stresan.
I meni se na pocetku spavalo uzasno, jedva bih izdrzala 15 minuta, ali sad mi se to ne desava. Inace, ja praktikujem mindfulness meditaciju vec nekoliko mjeseci i svjedocim čudesnim promjenama u svom ponasanju
Jednostavno se vise ne nerviram kao ranije, emocije su mi stalozenije i jasnije, me brinem se zbog stvari zbog kojih sam se ranije brinula..ma sve u svemu, ovo je najbolje sto sam za sebe uradila a smatram da sam tek na pocetku..
Ovo je, pretpostavljam, Vipassana? Ja sam krenuo sa tim, prekratko da osjetim neke efekte, i brzo odustao, ali imam namjeru da se ponovo vratim. Čitao sam o pozitivnim efektima, neke si već navela.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#8 Re: Meditacija

Post by KB9 »

suplja prica za ljude nesigurne u sebe
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#9 Re: Meditacija

Post by badalpur »

tranquil wrote: Ovo je, pretpostavljam, Vipassana? Ja sam krenuo sa tim, prekratko da osjetim neke efekte, i brzo odustao, ali imam namjeru da se ponovo vratim. Čitao sam o pozitivnim efektima, neke si već navela.

Stajališta se razilaze u pogledu toga da li su Vipassana i Mindfulness meditacija jedno. Znam da su veoma slične. Mindfulness sam izabrala jer znalci tvrde da jedina nije religijski obojena.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#10 Re: Meditacija

Post by badalpur »

KB9 wrote:suplja prica za ljude nesigurne u sebe
Ima jedna izreka koja kaže "Bolje šutjeti pa da ljudi misle da si glup, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju". Primjeni je :)
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#11 Re: Meditacija

Post by walter kurtz »

Stanja povisene svijesti induciram drogama :zoka:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#12 Re: Meditacija

Post by KB9 »

badalpur wrote:
KB9 wrote:suplja prica za ljude nesigurne u sebe
Ima jedna izreka koja kaže "Bolje šutjeti pa da ljudi misle da si glup, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju". Primjeni je :)
neodgojena si
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#13 Re: Meditacija

Post by tranquil »

badalpur wrote:
tranquil wrote: Ovo je, pretpostavljam, Vipassana? Ja sam krenuo sa tim, prekratko da osjetim neke efekte, i brzo odustao, ali imam namjeru da se ponovo vratim. Čitao sam o pozitivnim efektima, neke si već navela.

Stajališta se razilaze u pogledu toga da li su Vipassana i Mindfulness meditacija jedno. Znam da su veoma slične. Mindfulness sam izabrala jer znalci tvrde da jedina nije religijski obojena.
Ja sam recimo ranije razumio da Vipassana zapravo znači Mindfulness, kao riječ, doslovno, pa se tako i dvije riječi koriste za istu tehniku. Ono što sam ja učio nazivalo se Mindfulness, ali sam ja nešto pobrkao i mislio da je Vipassana isto. Sada gledam da nije po svima isto ali je jako slično, i da je Mindfulness, kao zapadnjačka tehnika, bazirana na Vipassani, minus "budistički put prema prosvjetljenju". Tehnika je, koliko vidim ista, cilj se razlikuje.

Jedan od razloga zašto sam izabrao ovo je isti kao tvoj - jer nije religijski obojena, mada potiče iz budističke tradicije.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#14 Re: Meditacija

Post by Bluemore »

pratim
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#15 Re: Meditacija

Post by SmokingMan »

Odlična je stvar "Šavasana - položaj mrtvaca" i to nakon što se završe vježbe "Hata joge" (tjelesne vježbe "asane" i vježbi disanja "Paranajama").Eh,da se vratit u rutinu. :D
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#16 Re: Meditacija

Post by badalpur »

Bluemore wrote:pratim
Meditiraš?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#17 Re: Meditacija

Post by Nurudin »

Zavisi šta želiš da postigneš sa meditacijom, neku relaksaciju ili što neko reče "viša stanja svijesti".
Za ovo prvo ti je dobra svaka i ima efekat kao popodnevna dremka, a inače to i nisu istinske meditacije
nego izmišljotine tzv gurua za tzv "alternativce" .
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#18 Re: Meditacija

Post by Bluemore »

badalpur wrote:
Bluemore wrote:pratim
Meditiraš?
godinama jesam i evo ima dva mjeseca stala... a fali mi...
MirtolaDas
Posts: 930
Joined: 05/11/2011 15:40
Location: dje me nadje

#19 Re: Meditacija

Post by MirtolaDas »

Svakodnevno. I ovaj mindfullness sto se spominje. Dobro za slaganje i ciscenje smeca sto se skupi kroz dan.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#20 Re: Meditacija

Post by badalpur »

MirtolaDas wrote:Svakodnevno. I ovaj mindfullness sto se spominje. Dobro za slaganje i ciscenje smeca sto se skupi kroz dan.
Super. Koliko je meditacija učinkovita i koliko zahvaljujući njoj postajemo bolje osobe, trebali bi je uvesti u škole kao obavezan predmet :)
Last edited by badalpur on 17/08/2017 22:54, edited 1 time in total.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#21 Re: Meditacija

Post by badalpur »

badalpur wrote:
MirtolaDas wrote:Svakodnevno. I ovaj mindfullness sto se spominje. Dobro za slaganje i ciscenje smeca sto se skupi kroz dan.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#22 Re: Meditacija

Post by Zoya »

badalpur wrote:
MirtolaDas wrote:Svakodnevno. I ovaj mindfullness sto se spominje. Dobro za slaganje i ciscenje smeca sto se skupi kroz dan.
Super. Koliko je meditacija učinkovita i koliko zahvaljujući njoj postajemo bolje osobe, trebali bi je uvesti u škole kao obavezan predmet :)
Svakodnevno sa učenicima :thumbup: Tako sam i prošle godine sa malom dječicom a sad sa malo većom. Meditacija je čudo.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#23 Re: Meditacija

Post by Njanjavi »

Ja sam se dosta u zivotu puta kao mladji sjebavao sto imam tu neku prazninu u umu katkad, ono vazda sam kontao da pametni ljudi, inteligentni imaju vazda nesto o cemu razmisljaju konstantno.
Sve sam to kontao do prije desetak godina, ne znam ni sam kako prevazidjoh to.
I onda prije par kuka nabasam na predavanja alan wattsa i skontah jbte kad prica o tome unutrasnjem miru, kad citam koliko ljudi imas koji se moraju skoncetrisat i preznojit da mozak isprazne toliko i dovedu ga u to neko zen stanje, a ja nekako po defaultu to od pamtivjeka imam tek tako.
I sto kaze pjukalo, nikad nisam mogao meditirat na fazon ja nesta mirno sjedim i dishem pravilno u nekim standardizovanim pozama.
Probao x puta i nije to to.
Al dok sam zivjeo u gradu, iza zgrade mezarluci bili i zelenila dosta, pa kad izadjem na prozor automatski mi se umiri psiha najvjerovatnije zbog te prirode.
Sad kako se preselih na selo, nepojmljivo kako shuma odmori psihu.
Meditiram setajuci kroz sumu, sjedeci na vrhu brda, ne misleci niocemu, udisuci miris borova.
Cesto i dok bajkam meditiram, jedino me jebe pravilno disanje u x situacija, jerbo cim se ja nesta riktam da disanje prilagodim, psiha se upali i to nije to odma.
Da mi je nekako jos to savladat da mi je disanje po defaultu i bez razmisljanja pravilno i bio bi na konju.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#24 Re: Meditacija

Post by badalpur »

Njanjavi wrote:Ja sam se dosta u zivotu puta kao mladji sjebavao sto imam tu neku prazninu u umu katkad, ono vazda sam kontao da pametni ljudi, inteligentni imaju vazda nesto o cemu razmisljaju konstantno.
Sve sam to kontao do prije desetak godina, ne znam ni sam kako prevazidjoh to.
I onda prije par kuka nabasam na predavanja alan wattsa i skontah jbte kad prica o tome unutrasnjem miru, kad citam koliko ljudi imas koji se moraju skoncetrisat i preznojit da mozak isprazne toliko i dovedu ga u to neko zen stanje, a ja nekako po defaultu to od pamtivjeka imam tek tako.
I sto kaze pjukalo, nikad nisam mogao meditirat na fazon ja nesta mirno sjedim i dishem pravilno u nekim standardizovanim pozama.
Probao x puta i nije to to.
Al dok sam zivjeo u gradu, iza zgrade mezarluci bili i zelenila dosta, pa kad izadjem na prozor automatski mi se umiri psiha najvjerovatnije zbog te prirode.
Sad kako se preselih na selo, nepojmljivo kako shuma odmori psihu.
Meditiram setajuci kroz sumu, sjedeci na vrhu brda, ne misleci niocemu, udisuci miris borova.
Cesto i dok bajkam meditiram, jedino me jebe pravilno disanje u x situacija, jerbo cim se ja nesta riktam da disanje prilagodim, psiha se upali i to nije to odma.
Da mi je nekako jos to savladat da mi je disanje po defaultu i bez razmisljanja pravilno i bio bi na konju.
Pa ti si pravi sretnik, ja teško umirim um. Imam pravi monkey mind. Meni disanje kako kad, kod mene to zavisi i od fizičkog stanja u tom trenutku, ako sam sita nema šanse da dišem ispravno.
MirtolaDas
Posts: 930
Joined: 05/11/2011 15:40
Location: dje me nadje

#25 Re: Meditacija

Post by MirtolaDas »

Ovo za disanje, treba biti pazljiv. Umiris tijelo i pustis ga da nadje svoj ritam. Ako pocnes na silu ga kontrolisati, mozes ga sjebati na duze staze a samim tim i um zatalasat previse. Samo lakapo. Nekad je potrebno duze vremena da tijelo nadje ritam disanja s obzirom na kolicinu smeca koje godinama skupimo u sebi.
Post Reply