McDonald's u Mostaru

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#26 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Arteta »

Rodoljub wrote:Znaju li oni koji paru ostavljaju u McDonald`su da ovi prekobarski kerovi finansijski podrzavaju genocid, eksekucije, koncentracione logore itd. nad Palestincima?
:thumbup:
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#27 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Arteta »

MCDONALD'su nije mjesto u BiH 8) :bih:
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#28 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Zox »

bas sam sinoc usao u mcd. nisam vidio ni jednu debelu osobu. svi slank. nije mcd kriv za debljanje. vec prezderavanje. a vise se predzderes dvadesetkom nego onom sicom iz mcd.
tvoj_neko
Posts: 17
Joined: 15/05/2012 20:16

#29 Re: McDonald's u Mostaru

Post by tvoj_neko »

McDonald's je živa pljačka za ljude u BiH. Hamburger i cheeseburger su po 2 KM, u Španiji recimo u La Rambli (najpoznatija ulica u Barceloni) u njihovom McDonaldsu košta 1 euro (manje od 2 KM, ne znam tačno koliko) tako da ispade da je jeftinije u Španiji nego u BiH a kakav je standard kod nas a kakav kod njih, o tome nećemo. :D
U Kanu, za vrijeme festivala, 20-30 m od mjesta gdje se održaje festival ista cijena kao i ovdje, eto cheesburger je 1.50 (ili 1.30) eura a hamburger je isto kao i ovdje.
A treba ti najmanje 8 KM da se najedeš + piće.
Ako već hoće da otvaraju mogli su se malo osvrnuti na standarde država u kojima otvaraju svoje poslovnice.
Al' eto, ko voli nek' izvoli!! :D
:bih:
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#30 Re: McDonald's u Mostaru

Post by malsal »

Mc je losa klopa i veliko razocarenje. Ali ima jedna pozitivna stvar sa Mc, makar za nase krajeve - nikad u istoriji nije drzava sa McDonaldsom objavila rat drugoj drzavi sa McDonaldsom, sto znaci da sad kad ima McDonald i u Srbiji i Hrvatskoj samo je Makedonija ostala prjetnja stabilnozti Balkana :-)
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#31 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Melami »

tvoj_neko wrote:McDonald's je živa pljačka za ljude u BiH. Hamburger i cheeseburger su po 2 KM, u Španiji recimo u La Rambli (najpoznatija ulica u Barceloni) u njihovom McDonaldsu košta 1 euro (manje od 2 KM, ne znam tačno koliko) tako da ispade da je jeftinije u Španiji nego u BiH a kakav je standard kod nas a kakav kod njih, o tome nećemo. :D
U Kanu, za vrijeme festivala, 20-30 m od mjesta gdje se održaje festival ista cijena kao i ovdje, eto cheesburger je 1.50 (ili 1.30) eura a hamburger je isto kao i ovdje.
A treba ti najmanje 8 KM da se najedeš + pićeu .
Ako već hoće da otvaraju mogli su se malo osvrnuti na standarde država u kojima otvaraju svoje poslovnice.
Al' eto, ko voli nek' izvoli!! :D
:bih:
pa nije ni u Spaniji standard za pozeljeti :D
Trebas samo vidjeti cijena u Svicarskoj u McD.
U USA je pilecu sendvic i hamburger po $1. Ja 1-2 puta u mjesecu uzmem po 4-5 komada i ko covjek se najedem :D
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#32 Re: McDonald's u Mostaru

Post by neki »

malsal wrote:Mc je losa klopa i veliko razocarenje. Ali ima jedna pozitivna stvar sa Mc, makar za nase krajeve - nikad u istoriji nije drzava sa McDonaldsom objavila rat drugoj drzavi sa McDonaldsom, sto znaci da sad kad ima McDonald i u Srbiji i Hrvatskoj samo je Makedonija ostala prjetnja stabilnozti Balkana :-)
Sve i da je tacno, a nije (Srbija-SAD, Rusija-Gruzija,..) to je samo slucajnost i nema veze sa McDonald'som
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#33 Re: McDonald's u Mostaru

Post by malsal »

neki wrote:
malsal wrote:Mc je losa klopa i veliko razocarenje. Ali ima jedna pozitivna stvar sa Mc, makar za nase krajeve - nikad u istoriji nije drzava sa McDonaldsom objavila rat drugoj drzavi sa McDonaldsom, sto znaci da sad kad ima McDonald i u Srbiji i Hrvatskoj samo je Makedonija ostala prjetnja stabilnozti Balkana :-)
Sve i da je tacno, a nije (Srbija-SAD, Rusija-Gruzija,..) to je samo slucajnost i nema veze sa McDonald'som
---------------------
Ajde priznam, nije 100% istina. (mada sam mislio da mi je ko balkancu dozvoljeno da preuvelicavam stvari)
Ali sam mislo nesto ovako:

Golden Arches Theory of Conflict Prevention
In his book The Lexus and the Olive Tree, Thomas L. Friedman discussed the Golden Arches Theory of Conflict Prevention, also known as "the McDonald's Doctrine". In short, Friedman asserted: "No two countries that both had McDonald's had fought a war against each other since each got its McDonald's". He supports this argument by stating that when a country has reached an economic development where it has a middle class strong enough to support a McDonalds network, it would become a "McDonald's country", and will not be interested in fighting wars anymore. This logic is primarily based on the idea that McDonald's countries have established such strong economic interdependence among themselves that they would have too much to lose to ever wage a war against one another. Regardless of whether the statement is true, the conclusions to be drawn are unclear. The global expansion of McDonald's restaurants is a relatively recent phenomenon when put into the context of the history of warfare, and, with a few notable exceptions, has proceeded into relatively stable markets.


The theory was false as soon as it hit print, as the 1989 United States invasion of Panama was one of the first such conflicts. Shortly after the book was published, the NATO bombing of Serbia again proved the theory wrong, though in a later edition Friedman argued that this exception proved the rule: the war ended quickly, he argued, partly because the Serbian population did not want to lose their place in a global system "symbolised by McDonald's" (Friedman 2000: 252–253). Friedman framed this theory in terms of McDonald's Golden Arches "with tongue slightly in cheek" (Friedman 2005). Recently, Friedman has updated the theory with the Dell Theory of Conflict Prevention (Friedman 2005). Yet in 1999, McDonald's host countries India and Pakistan fought a war over the Kashmir Border known as the Kargil War. Though the war was not fought in all theatres (such as Rajasthan and Punjab borders), both countries had moblised their military all along the border and both countries also flaunted their nuclear capabilities. At least two more wars between McDonald's hosting nations have occurred since the NATO bombing of Serbia: the 2006 war between Israel and Lebanon which had been ongoing since 1973, with South Lebanon occupied until May 2000, which did not hinder the establishment of McDonald's franchises in Israel and Lebanon in 1993 and 1998, respectively. The two countries engaged in a brief war in the summer of 2006, although the Lebanese Armed Forces were not a party to the fighting, the Israel Defense Forces action being taken instead against the paramilitary group Hezbollah; and the conflict between Georgia and Russia over South Ossetia occurred in 2008.


To note: the Golden Arches Theory differs from Democratic peace theory in a sense that whereas the former emphasizes on market-oriented factors which bring about peace, the latter focuses on the norms and values of liberal democracy as the key for reducing conflicts amongst nations. See also Democratic peace theory and Capitalist peace.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#34 Re: McDonald's u Mostaru

Post by friskyoreo »

malsal wrote:
neki wrote:
malsal wrote:Mc je losa klopa i veliko razocarenje. Ali ima jedna pozitivna stvar sa Mc, makar za nase krajeve - nikad u istoriji nije drzava sa McDonaldsom objavila rat drugoj drzavi sa McDonaldsom, sto znaci da sad kad ima McDonald i u Srbiji i Hrvatskoj samo je Makedonija ostala prjetnja stabilnozti Balkana :-)
Sve i da je tacno, a nije (Srbija-SAD, Rusija-Gruzija,..) to je samo slucajnost i nema veze sa McDonald'som
---------------------
Ajde priznam, nije 100% istina. (mada sam mislio da mi je ko balkancu dozvoljeno da preuvelicavam stvari)
Ali sam mislo nesto ovako:

Golden Arches Theory of Conflict Prevention
In his book The Lexus and the Olive Tree, Thomas L. Friedman discussed the Golden Arches Theory of Conflict Prevention, also known as "the McDonald's Doctrine". In short, Friedman asserted: "No two countries that both had McDonald's had fought a war against each other since each got its McDonald's". He supports this argument by stating that when a country has reached an economic development where it has a middle class strong enough to support a McDonalds network, it would become a "McDonald's country", and will not be interested in fighting wars anymore. This logic is primarily based on the idea that McDonald's countries have established such strong economic interdependence among themselves that they would have too much to lose to ever wage a war against one another. Regardless of whether the statement is true, the conclusions to be drawn are unclear. The global expansion of McDonald's restaurants is a relatively recent phenomenon when put into the context of the history of warfare, and, with a few notable exceptions, has proceeded into relatively stable markets.


The theory was false as soon as it hit print, as the 1989 United States invasion of Panama was one of the first such conflicts. Shortly after the book was published, the NATO bombing of Serbia again proved the theory wrong, though in a later edition Friedman argued that this exception proved the rule: the war ended quickly, he argued, partly because the Serbian population did not want to lose their place in a global system "symbolised by McDonald's" (Friedman 2000: 252–253). Friedman framed this theory in terms of McDonald's Golden Arches "with tongue slightly in cheek" (Friedman 2005). Recently, Friedman has updated the theory with the Dell Theory of Conflict Prevention (Friedman 2005). Yet in 1999, McDonald's host countries India and Pakistan fought a war over the Kashmir Border known as the Kargil War. Though the war was not fought in all theatres (such as Rajasthan and Punjab borders), both countries had moblised their military all along the border and both countries also flaunted their nuclear capabilities. At least two more wars between McDonald's hosting nations have occurred since the NATO bombing of Serbia: the 2006 war between Israel and Lebanon which had been ongoing since 1973, with South Lebanon occupied until May 2000, which did not hinder the establishment of McDonald's franchises in Israel and Lebanon in 1993 and 1998, respectively. The two countries engaged in a brief war in the summer of 2006, although the Lebanese Armed Forces were not a party to the fighting, the Israel Defense Forces action being taken instead against the paramilitary group Hezbollah; and the conflict between Georgia and Russia over South Ossetia occurred in 2008.


To note: the Golden Arches Theory differs from Democratic peace theory in a sense that whereas the former emphasizes on market-oriented factors which bring about peace, the latter focuses on the norms and values of liberal democracy as the key for reducing conflicts amongst nations. See also Democratic peace theory and Capitalist peace.
Ali, ovo je Balkan i tu sva logika prestaje. :-) :run:
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#35 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Tkd »

Ukusno je, nema tu dileme, no to je obični "junk" food. Ovdje naravno mislim na "viška" masnoće. Ja, kao sportiska to ne bi nikada stavio u usta. Dok sam bio manji, volio sam naravno Mc Donalds, ali većinom radi igračke :D

Po meni je to čisto bacanje para. No , u nas su na to ljudi navikli. Bitno je imati dobar mobitel, markiranu odjeću i jesti "kvalitetno" u ovom slučaju "skupu" hranu.

Idi u prodavnicu, kupi sebi piletine i skuhaj, iskoristi to maksimalno, a ne davati keš za to zlo.
User avatar
glas_jace
Posts: 70
Joined: 25/07/2012 18:50
Location: Mostar,Hercegovina

#36 Re: McDonald's u Mostaru

Post by glas_jace »

pun pogogdak za grad,uvijek pun i ljudi se radju njemu
svaka cast
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#37 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Tkd »

Jest drug pun pogodak. No uspoređujući kvalitet hrane sa cijenom i "općim" namirnicama daleko da je to povoljno.
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#38 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Dady »

malsal wrote:Mc je losa klopa i veliko razocarenje. Ali ima jedna pozitivna stvar sa Mc, makar za nase krajeve - nikad u istoriji nije drzava sa McDonaldsom objavila rat drugoj drzavi sa McDonaldsom, sto znaci da sad kad ima McDonald i u Srbiji i Hrvatskoj samo je Makedonija ostala prjetnja stabilnozti Balkana :-)
Pa Skoplje je imalo mekic davno prije Sarajeva. :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#39 Re: McDonald's u Mostaru

Post by insomnia78 »

malsal wrote:Mc je losa klopa i veliko razocarenje. Ali ima jedna pozitivna stvar sa Mc, makar za nase krajeve - nikad u istoriji nije drzava sa McDonaldsom objavila rat drugoj drzavi sa McDonaldsom, sto znaci da sad kad ima McDonald i u Srbiji i Hrvatskoj samo je Makedonija ostala prjetnja stabilnozti Balkana :-)
Ja ti istorije i prdimahune

s' moje sokocalo
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#40 Re: McDonald's u Mostaru

Post by AmirBaa »

Nekvalitetno meso u Mc'donaldsu? Ja ne znam odakle izvlacite te nebuloze. Hrana kod taleta, u chipasu, pingvin, zmaj, zeljo, fan, to je sve kvalitetno meso jel? Zato ih ima po hiljade i izvan BiH jel tako? Da se razumijemo, jeste skup Mc'donalds, ali da ne valja ne bi imao hiljade svojih poslovnica !
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#41 Re: McDonald's u Mostaru

Post by malsal »

AmirBaa wrote:Nekvalitetno meso u Mc'donaldsu? Ja ne znam odakle izvlacite te nebuloze. Hrana kod taleta, u chipasu, pingvin, zmaj, zeljo, fan, to je sve kvalitetno meso jel? Zato ih ima po hiljade i izvan BiH jel tako? Da se razumijemo, jeste skup Mc'donalds, ali da ne valja ne bi imao hiljade svojih poslovnica !
----------------------
Klopa je nekvalitetna, u to nema sumnje.I nezdrava (pogledajte "supersize me" dokumentarac). Razlog popularnosti je sto je u USA mcdonalds pravo jeftin (mozes se najest ko budala za 3 dolara) i sto ulazu ogromne pare u reklame.
Posljedice te popularnosti se vide u gojaznosti, ni jedna zemlja na planeti se ne moze porediti sa amerikom sto se tice kila po glavi stanovnika.
U dosta evropskih zemalja mcdonas je skup, ali popularan kao globalni brand i prvi lanac hamburgera. Ni cola nije dobro pice (30 % cole je secer) ali je popularna, radi istorije i radi reklame.
Inace, od lanaca burgera, svi drugi su bolji od McDonalsda - Burger King, Wendys, Arbys...svi imaju ukusnije burgere od Mcdonaldsa ali Mc je ipak najveci i najpoznatiji.
I ja i dalje makar jednom mjesecno pojedem burger tamo...
User avatar
Đinajlu
Posts: 460
Joined: 24/05/2012 02:38
Location: Marijan's left nut

#42 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Đinajlu »

Radi li i dalje ovaj restoran?
eroslav
Posts: 226
Joined: 15/07/2013 18:34
Location: delta quadrant

#43 Re: McDonald's u Mostaru

Post by eroslav »

junk ( gmo) hrana...što se mene osobno tiče, sutra ga mogu odma zatvoriti- niti sam ušao niti ću IKAD feninga dati anglosaxonskoj bagri
eroslav
Posts: 226
Joined: 15/07/2013 18:34
Location: delta quadrant

#44 Re: McDonald's u Mostaru

Post by eroslav »

AmirBaa wrote:Nekvalitetno meso u Mc'donaldsu? Ja ne znam odakle izvlacite te nebuloze. Hrana kod taleta, u chipasu, pingvin, zmaj, zeljo, fan, to je sve kvalitetno meso jel? Zato ih ima po hiljade i izvan BiH jel tako? Da se razumijemo, jeste skup Mc'donalds, ali da ne valja ne bi imao hiljade svojih poslovnica !
:shock:

majstore! :D
Jasminak
Posts: 121
Joined: 18/02/2013 00:26

#45 Re: McDonald's u Mostaru

Post by Jasminak »

s tim da ne mogu da nadjem temu McDonald's Sarajevo, napisat cu ovdje :D .. jutros u 11.00h u restoranu u Titovoj ulici, imali smo neugodno iskustvo sa jednom radnicom i navodno seficom, mislim da se zove Amila.. marucila sam jedan Happy Meal i dala novacanicu od 50KM.. djevojka mi je odmah izdala racun, medjutim, posto nije imala sitna za kusur odlazi do sefice i dolazi sa odgovorom da me ne mogu usluziti jer mi nemaju vratiti kusur.. pozvali smo seficu koja nam je, drzeci ruke u dzepovima, rekla da nas ne mogu usluziti ako mi nemamo sitna, jer ima banke nisu jos donijele novac.

interesuje me je li to "propust" zaposlenih ili praksa u BiH Mc restoranima ili inace u svim Mc restoranima sirom svijeta, jer mi se ovo prvi put desilo?????? ako neko zna kontakt kome se mogu zaliti, neka mi napise.. hvala :)
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#46 Re: McDonald's u Mostaru

Post by alibegoa »

Jao kakvo traumaticno iskustvo!
RtrnOfSalisbury
Posts: 3575
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#47 Re: McDonald's u Mostaru

Post by RtrnOfSalisbury »

imo sam i ja tu cast da hodocastim i licno vidim to cudo u mostaru. aman kompletna zgrada je vunderbar sve sa podzemnom garazom. jos je vunderbarnija unutri, ima svasta: butici, centri ... ona djevojka sto pravi kafucina i kahve itd. je malo preopteretita, zna se ufatit red. inace ko se otruje u mekdonaldu, ako prezivi je sretan covjek jer ima sansu dobro zaradit. ako ne uspije trovanje, osoba more probat sa padanjem na pod. jedan mali procenat tije zrtava dobije dosta para. glede rane: sta rijet? mekdonald ko mekdonald 8-)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#48 Re: McDonald's u Mostaru

Post by zlo zlo »

RtrnOfSalisbury wrote:imo sam i ja tu cast da hodocastim i licno vidim to cudo u mostaru. aman kompletna zgrada je vunderbar sve sa podzemnom garazom. jos je vunderbarnija unutri, ima svasta: butici, centri ... ona djevojka sto pravi kafucina i kahve itd. je malo preopteretita, zna se ufatit red. inace ko se otruje u mekdonaldu, ako prezivi je sretan covjek jer ima sansu dobro zaradit. ako ne uspije trovanje, osoba more probat sa padanjem na pod. jedan mali procenat tije zrtava dobije dosta para. glede rane: sta rijet? mekdonald ko mekdonald 8-)
mogo si prekoputa meca, pitu pojest :D i što je to vunder u zgradurini koja izgleda ko nuklearna elektrana, ako odes dalje od 200 metara od nje? :? ona siva boja, uzas, stvarno su s bojama zajeb napravili :D
RtrnOfSalisbury
Posts: 3575
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#49 Re: McDonald's u Mostaru

Post by RtrnOfSalisbury »

aman dje da idem dvjesto metara po onom zvizdanu :shock: sivom bojom su sceli da istaknu svu ljepotu oblacnog neba.
a ko zna, morebit da ce nam trebat zgrade ko nuklearke, zbog cvrstoce. najdalje sam dobacio tamo do neke knjiznice,
kad uljego unutri ostado bez teksta, jedva nekako prozbori: jestel vi emina mozda? heh nisam, odgovori ona. nista nista, izvinte, ucinilo mi se. a gospodin zeli ... ? ma krenijo u mekdonald pa cu poslije da napisem nesta na internetu ... jel idete na internet ;-)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#50 Re: McDonald's u Mostaru

Post by zlo zlo »

ali...za pitu nisi trebo ic 200 metara dalje, možda desetak :lol:
Post Reply