Masovni iftari na javnim mjestima - kič sa ukusom politikantstva

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#126 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by zagortenej »

seln wrote:
kockakockica wrote:Bosnjaci su od strane komunistickih, cetnickih i ustaskih vlasti 50 godina bili nabijeni medju cetiri zida. Sve bilo zabranjeno, apsolutno sve.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Govorili su nam i govore da smo prije živjeli u agresivnom ateizmu. E, u tom agresivnom ateizmu sam svaki ramazan postila.
Nisam to ni od koga krila, niti sam imala razloga kriti, ali nisam ni isticala niti očekivala da zbog svoje želje i potreba za postom budem u bilo čemu privilegovana. Dok sam bila srednjoškolka (pohađala sam Medicinsku školu na Bjelavama) moje drugarice iz razreda – Milenija, Spasenija, Zora ( sad su sve tri doktori nauka), bi mi pripremile iftar pa sa prozora gledale kad će se upaliti kandilji da me obavijeste. Ipak su mi najljepši iftari bili oni koje je spremala rahmetli majka
.
...
Sad kad je vjera postala nešto poput statusnog simbola, ja ne postim, ne klanjam, ne idem na teravije. Nestala je ona čistota u srcima, postači kao da očekuju kako ih se treba tretirati drugačije nego obične ljude, pa i oni koji samo glume da poste (Kome? Onaj u ime koga se posti vidi i misao, kamoli djelo), organizuju se javni bogati iftari, fotografije istih objavljuju na društvenim mrežama, a masa onih najiskrenijih vjernika jedva si može priuštiti najskromniji obrok. Na društvenim mrežama se masovno objavljuju molitve Allahu.
Voljela bih, baš bih jako voljela da mi neko uman, a pošten, odgovori na pitanje: Zašto je danas, kad je vjera prisutnija nego ikad, i kriminala, droge, nemorala, svega ružnog i zlog, više nego ikad?
http://ba.n1info.com/a170645/Kolumne/Nu ... -bili.html
Last edited by zagortenej on 23/06/2017 11:23, edited 1 time in total.
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#127 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by hhaarree »

manki wrote:
Volis ga i ti turit hanumi gdje je uze, samo je belaj priznati, ne da lazni SDAovski moral! :D :izet: :izet: :izet:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#128 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by Haris.ba »

agent_zero wrote:
basicm wrote: Pa ko je koga poceo karati, niko od postaca nije spomenuo nikog, dok su se ovi kao vrane skupili o iftaru, pjesmice se po fb pisu protiv iftara, I onda kaze vjernici agresivni.
Mnogo lijevih ima komplekse koje lijece javnom frustracijom protiv islama, iskljucivo islama, pozivajuci se na bilo sta, samo neka je uprljati sliku islama i ljudi koji ga praktikuju. Sta bolan smeta iftar skupe se ljudi, postili cijeli dan, sjeli zajedno da jedu, progovore, vide se? Normalnom covjeku ne smeta.
Nikom normalnom ne smeta iftar, kod mene bio preksinoć.

Ali smeta ovaj novkomponovani SDAovski kvazibošnjački iftar na ulicama, trgovima, livadama, po šatorima, što nikad nije bilo u tradiciji bh muslimana.

Treba li vama to crtati? Šta poturate i podmećete da smetaju iftari i islam generalno. Mislim znam, nemate šta pametno reći u vezi ovog novkomponovanog turbofolka i kiča, pa odmah hajmo generalno napasti i kmečati da nekom smeta islam i iftar.
Kada vidiš nekoga muslimana da griješi, priđi i reci mu. Nađi gdje je nemuslimanski biti na javnom iftaru. Ok, nije loše ni preko foruma ako hoćeš da više ljudi čuje. Evo, podjeli gdje je mimo vjere da se ide na javni iftar.

Ali, ako te on ne sluša, ostavi ga. Ne dira te. Jede čovjek na ledini. NIkoga ne dira.

A, ako smatraš da je to mimo tradicije? Pa šta. Tradicija je nešta promjenjivo. Nova ponašanja preko generacije mogu postati tradicija. Naravno, ne mora novo ponašanje biti pozitivno. Možeš reći i da to novo ponašanje (mimo tradicije) nije pozitivno.

To nemoj ići na javne iftare, i svojim primjerom pokažeš da tvoje djelovanje je bolje. A to što drugi idu? Tebi ne može naštetiti.
Romeo 80 wrote:http://ba.n1info.com/a170771/Vijesti/Vi ... Polju.html

Samo je jedna slika dovoljna da pokaže svo licemjerje današnjih bosanskih vjernika i moralnih vertikala! Baš onako u modernom vjerničkom duhu, sa puno empatije i osjećaja za drugoga.
Pa u čemu je problem? Šta te briga što su ljudi licemjeri. Ti pomogni ovome djetetu, a to što ostali neće - šta se uzbuđuješ.
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#129 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by kockakockica »

Juh pa radije i potomci totalitaristickih rezima i roze gacice nego zeleni seljacko-mahalski balijanderi s laznim moralom i trimovanim efendijskim bradicama :)[/quote]



Meni nista ne smeta sto si se ti odlucio da ga primas. Postujem tvoj izbor :D[/quote]

Volis ga i ti turit hanumi gdje je uze, samo je belaj priznati, ne da lazni SDAovski moral! :D :izet: :izet: :izet:[/quote]



Tanak si, nemastovit i fali ti humora da bi nekog dotakao. Vidi se da si peskir. Ja bih sve politicare strpao u jedan zatvor zajedno sa ostalim peskirima, SDA nije iznimka.
:-D
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#130 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by hhaarree »

bas se s ovim fanaticima ni nasalit ne mozes, samo da gledas bez interakcije, ko u pionirskoj :mrgreen:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#131 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by seln »

basicm wrote:
seln wrote:
Mohamad Sissoko wrote: Ne prosjecan... vec SVAKI bosanski desnicar je previse glup da bi shvatio.
To je ona vjera tipa "imal ko da nevoli Alaha i poslanika, da mu jebem fameliju".
Pa ko je koga poceo karati, niko od postaca nije spomenuo nikog, dok su se ovi kao vrane skupili o iftaru, pjesmice se po fb pisu protiv iftara, I onda kaze vjernici agresivni.
Mnogo lijevih ima komplekse koje lijece javnom frustracijom protiv islama, iskljucivo islama, pozivajuci se na bilo sta, samo neka je uprljati sliku islama i ljudi koji ga praktikuju. Sta bolan smeta iftar skupe se ljudi, postili cijeli dan, sjeli zajedno da jedu, progovore, vide se? Normalnom covjeku ne smeta.
Ko kaze da smeta? Neko je otvorio temu i postavi pitanje sta mislimo o tome. Ljudi iznose svoje misljenje, nista vise. Neki su misljenja da je vjera nesto intimno, da ima vise veze sa unutrasnjim stavom i ubjedjenjem, a manje sa demonstracijom forme. To nema nikakve veze sa politickom matricom lijevo - desno, rekao bih da opste obrazovanje vise utice na taj stav.
Vidis, dovoljno sam star, pa se sjecam vremena kad demonstracija vjere nije mogla pomoci u pravljenju karijere, pa su uglavnom vjerovali ono kojima je zbilja bilo do same vjere. I tada je bilo zajednickih iftara, ali nikome nije padalo na pamet da organizuje iftar na principu "ko ce vise"...
nego, onako, porodicno: pozovu se komsije i rodjaci, 5-10 osoba... znalo je biti i vise, pogotovo ako je bila malo imucnija kuca, pa se znalo skupiti i po 20-30 osoba, ali to je bilo to...
Sjecam se da su mi govorili "ako jedes nesto lijepo, pazi da to ne vidi neko ko mozda ne moze sebi priustiti isto". Vec iz tog razloga se smatralo neprimjernim iznosenje iftara u javni prostor.
Dodaj tome uplitanje politike kao organizatora i atmosferu takmicenja ko ce napraviti iftar za vise postaca.... za mene dovoljno da imam negativan stav . Ali, gluho bilo da mi smeta... jos se mogu, na daj boze, ovako nakurceni muslimani kao ovaj Siso ko osjetiti ugrozenim.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#132 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by skupljac_zeljeza »

Point. wrote:Bas me zanima koliko je od onih 7000 dusa postilo?
Mogao si i ti doći i niko te ne bi pitao da li si postio ili nisi. Da su provjeravali detektorom opet bi ronc'o.

Rijaset svakom ramazanu da poseban cilj, a u ovom je bio zbližavanje ljudi u džematu i inače u islamskoj zajednici. Jedan od načina su sigurno i zajednički iftari. Ima ljudi kojima smeta zajedništvo muslimana i voljeli bi da se ovdje pokoljemo međusobno kao u Siriji, ali... Ko je slušao sinoć reisov govor u K. Polju bit će mu jasnije.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#133 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by seln »

omega369 wrote:
seln wrote:
omega369 wrote:Ovi desnicari/ateisti bas agresivni u zadnje vrijeme. Svako malo nesto smeta, te BBI, iftari... treba to pozatvarati izmedju 4 zida :zzzz:
Sta se ti javljas, je li ti Sebija dala slobodan dan?
Vidim, prepoznao si se :-)

e cuj sebija :lol: :lol:
Pa ti joj cjelivas guzove po vas dan.
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#134 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by hhaarree »

ah taj mokri san nas komunista, socijalista, cetnika i ustasa, masona, iluminata i ne znam dje sam jos uclanjen
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#135 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by seln »

tranquil wrote:
kockakockica wrote:Potomci totalitaristickih rezima divljaju, bale i pjene na temi.
Wow, kakav nivo islamofobije :shock: reći ljudima da divljaju, bale i pjene...

i to samo zato podržavaju religijske obrede na otvorenom :shock:
Zajebo si se, on je "tvoj"... friendly fire.
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#136 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by kockakockica »

Urlanje, zivotinjski krikovi i rezanje prelazi u kolektivnu histeriju. Vrijedjanje, psovanje i otvorena mrznja su sveprisutni. Vakat je da se povucemo sa ove teme koja obiluje pederlukom, krezubim nakazama niskog cela, alkoholicarima i ovisnicima o raznim drogama.
Allahimanet
:D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#137 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by JThomas »

skupljac_zeljeza wrote:
Point. wrote:Bas me zanima koliko je od onih 7000 dusa postilo?
Mogao si i ti doći i niko te ne bi pitao da li si postio ili nisi. Da su provjeravali detektorom opet bi ronc'o.

Rijaset svakom ramazanu da poseban cilj, a u ovom je bio zbližavanje ljudi u džematu i inače u islamskoj zajednici. Jedan od načina su sigurno i zajednički iftari. Ima ljudi kojima smeta zajedništvo muslimana i voljeli bi da se ovdje pokoljemo međusobno kao u Siriji, ali... Ko je slušao sinoć reisov govor u K. Polju bit će mu jasnije.
i u temeljnoj stranci. jel problem napisati i to ako je očito tako :mrgreen:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#138 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by seln »

kockakockica wrote:Urlanje, zivotinjski krikovi i rezanje prelazi u kolektivnu histeriju. Vrijedjanje, psovanje i otvorena mrznja su sveprisutni. Vakat je da se povucemo sa ove teme koja obiluje pederlukom, krezubim nakazama niskog cela, alkoholicarima i ovisnicima o raznim drogama.
Allahimanet
:D
Idi, idi... mozemo lose uticati na tvoj iman i ahlak.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#139 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by Maraschino »

Romeo 80 wrote:
Maraschino wrote:Nesto najljepse sto se desava od rata na ovamo.
Politika sa ovim nema nista. Dodju kao i svaki drugi na iftar.
Posebno ovi iftari imaju svoju draz u povratnickim naseljima.

:thumbup:

PAZI OVO
U duhu ramazana i iftarske noći, aktivisti NIK projekta su se posebno potrudili i organizirali večeru i druženje na Kicelju u Tuzli za sve one koji poste. Iftaru je prisustvovalo oko 70 mladih iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine a i šire, bez kojih ovaj događaj ne bi bio ovako poseban. Dragi gosti iz CROPS-a, mladi iz Franjevačkog samostana i profesori Univerziteta u Tuzli su također obogatili iftar svojim prisustvom. Značajno je istaći da su nikovci i mladi Franjevačkog samostana Tuzla ti koji su spremili i donijeli hranu i piće. Svako je dao dio sebe za ovu svečanu noć i još jednom pokazali pravu sliku Bosne i Hercegovine i bogatsva koje ona ima sa svim svojim različitostima. Pokazali su da nije bitno kako se ko zove, koje je vjere i odakle dolazi, nego koliko se poštuju i razumiju. U ugodnoj atmosferi, okruženi prirodnim bogatstvom naše zemlje u svijet su poslali poruku ljubavi, tolerancije i mira. Mjesec Ramazan je mjesec milosti, te za muslimane ovaj događaj ima vrlo veliku važnost. Aktivisti NIK-a će nastaviti sa svojim aktivnostima u dosadašnjem duhu širenja blagostanja i poštovanja drugih. | Preuzeto sa: http://tuzlanski.ba/carsija/na-izletist ... stva-foto/
Toga nama treba vise, zajamnog postovanja, razumijevanja, pomaganja...


http://ba.n1info.com/a170771/Vijesti/Vi ... Polju.html

Samo je jedna slika dovoljna da pokaže svo licemjerje današnjih bosanskih vjernika i moralnih vertikala! Baš onako u modernom vjerničkom duhu, sa puno empatije i osjećaja za drugoga.

Ali u mjesecu Limburgu... :roll:
Koja podlost i niskost novinarstva.

Zasto ne objave ime i prezime djecaka? Ko ga je odbio iz satora? Jesu li to ona djeca koja svaki dan prose po ulici ili je jos jedan ''Adis koji je zeljan hljeba''?

Proljev od novinara.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#140 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by skupljac_zeljeza »

JThomas wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
Point. wrote:Bas me zanima koliko je od onih 7000 dusa postilo?
Mogao si i ti doći i niko te ne bi pitao da li si postio ili nisi. Da su provjeravali detektorom opet bi ronc'o.

Rijaset svakom ramazanu da poseban cilj, a u ovom je bio zbližavanje ljudi u džematu i inače u islamskoj zajednici. Jedan od načina su sigurno i zajednički iftari. Ima ljudi kojima smeta zajedništvo muslimana i voljeli bi da se ovdje pokoljemo međusobno kao u Siriji, ali... Ko je slušao sinoć reisov govor u K. Polju bit će mu jasnije.
i u temeljnoj stranci. jel problem napisati i to ako je očito tako :mrgreen:
Ako hoćeš svoju islamofobiju učiniti racionalnom onda je najbolje umotati u politiku jer će neko i zagristi. Jelde? Došli ljudi u džamiju i napravili sebi iftar pred džamijom i tebi, Nuri i Jergoviću je ovo papanluk. Lijepo moje urbano koje Nura kritikuje. :mrgreen:

Image
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#141 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by JThomas »

kakve to veze ima sa onim što sam ja napisao? :mrgreen:
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#142 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by hhaarree »

:wink:
seln wrote:
tranquil wrote:
kockakockica wrote:Potomci totalitaristickih rezima divljaju, bale i pjene na temi.
Wow, kakav nivo islamofobije :shock: reći ljudima da divljaju, bale i pjene...

i to samo zato podržavaju religijske obrede na otvorenom :shock:
Zajebo si se, on je "tvoj"... friendly fire.
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#143 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by Sara03 »

Ode i ova tema u onu dobro poznatu "ateisti i komunjare svršavaju nad islamom i muslimanima". :-)

Koliko je novca utrošeno na ovaj iftar? Tih 7.000 duša bi se svakako iftarilo, jah vako, jah nako. Zar ne bi bilo svrsishodnije, da su ti isti muslimani taj novac uplatili onima koji nemaju? Koji tragaju za makar jednim obrokom dnevno, a takvih je u ovoj državi i previše, nebitno koje vjerske ili etničke pripadnosti oni bili. Veći bi im sevap bio.

Nura :thumbup:
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#144 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by hhaarree »

kockakockica wrote:Urlanje, zivotinjski krikovi i rezanje prelazi u kolektivnu histeriju. Vrijedjanje, psovanje i otvorena mrznja su sveprisutni. Vakat je da se povucemo sa ove teme koja obiluje pederlukom, krezubim nakazama niskog cela, alkoholicarima i ovisnicima o raznim drogama.
Allahimanet
:D
e moji majorizirani vjernici, pederi vas nadjacase i otjerase s teme :mrgreen:

kolege skidajte te roze armani bokserice, da slavimo pobjedu :lol:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#145 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by skupljac_zeljeza »

JThomas wrote:kakve to veze ima sa onim što sam ja napisao? :mrgreen:
Pa ima. Vidi im zelene zastave. :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81670
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#146 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by Truba »

nemojte sad jergovića napadati :D dobar je bio dok je onomad one blatio a ? :D
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#147 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by Innovation »

Black swan wrote:kome treba pomagati oko utovara stvari na kamion nek me zove
:thumbup:
:thumbup:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5603
Joined: 12/10/2014 01:12

#148 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by skupljac_zeljeza »

Sara03 wrote:Ode i ova tema u onu dobro poznatu "ateisti i komunjare svršavaju nad islamom i muslimanima". :-)

Koliko je novca utrošeno na ovaj iftar? Tih 7.000 duša bi se svakako iftarilo, jah vako, jah nako. Zar ne bi bilo svrsishodnije, da su ti isti muslimani taj novac uplatili onima koji nemaju? Koji tragaju za makar jednim obrokom dnevno, a takvih je u ovoj državi i previše, nebitno koje vjerske ili etničke pripadnosti oni bili. Veći bi im sevap bio.

Nura :thumbup:
Jesi li uplatila vitre? Zekat? Vitre ti se pikaju do bajrama pa ti vidi...
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#149 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by hhaarree »

vazi, zovem poslije iftara da se ne naprezete po ovom dzehenemu a postite. vidite kako sam obziran :mrgreen:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#150 Re: Iftari na javnim mjestima - kič vs politikantstvo

Post by JThomas »

vrlo je lako pobijati ono što nije napisano. izmisliš i kofol pobijaš.
Locked