Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#1 Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by karanana »

sta mislite da otvorimo temu o ovoj dokumentaronoj mini seriji, ha?

Ne znam ko je gledo, vjerovatno nije puno raje, ali sam konto da ova tema bude za one koji su odgledali seriju i da budu dozvoljeni spoileri i da se diskutuje o seriji odnosno o slucaju, da li je ili nije i tako to.

ukratko ja. pogledao sam seriju u 4 dana. kad sam kreto, nisam nesto bio preuzbudjen....dokumentarac, neki slucaj....imam to na IDX svaki dan.
ali haj, par preporuka ovdje, netflixova reputacija u smislu pravljenja dobrih serija i upalim.

i brzo se zarazis i ne mozes da izdrzis a da ne upalis novu epizodu.

veoma interesantna serija koja je u meni izazvala rollercoster emocija, sto bi se reklo. jeste uradio, nije uradio, nema sanse da je uradio, nema sanse da nije uradio.....
interesantno je to da serija prati desavanja i da je snimana ako se ne varam 12 godina. ne znam ko je producent jer netflix tada nije ni postojao ali su ocigledno kupili prava i sklepali seriju od materijala i snimaka ljudi koji su pratili desavanja kod averija. ocigledno je i da je serija na strani optuzenog a kako i ne bi nakon svega sto mu se desilo i nakon nekih veoma cudnih stvari i desavanja vezano za ovaj slucaj ubistva.

eto toliko za pocetak, haj da vidim ima li interesovanja i je li raja ovo gledala pa da razvijemo diskusiju.
i sta ja mislim o slucaju?
na kraju ja subjektivno i racionalno mislim da je steve vjerovatno rokno ovu zensku, ALI takodjer mislim da sud nije dokazao ovo i mislim da ima sasvim dovoljno upitnika nad glavom da se proglasi da nije kriv.
a onda tu dolazi i onaj brandon. e tu bi se i nova tema mogla otvoriti. ali haj da vidimo sa ovom kako ide.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#2 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Officer Crabtree »

Odgledao sam seriju, za kraće vrijeme od tebe, i meni je dosta zanimljivija od Jinxa.

Hm, ja nisam ubjeđen da je ubio onu batre, da li zbog načina koji je to serija prikazala il' iskreno vjerujem ne znam, al ako bih se vodio po američkom sudstvu, nema šanse da ne postoji opravdana sumnja i da je trebao odšetati.

Zaista je zanimljivo da u americi sa svim oblicima napretka u sudstvu i medijskom praćenju, neke stvari kao što su se pojavljivale njemu u procesu se mogu desiti. Prateći seriju ponekad sam zaista osjećao da je neki od Cohenovih filmova.

taj dio sa brandanom je najjadniji od svih, ono ispitivanje policajaca, vidi se da je momak težeg mentalnog onesposobljenja... da ne govorim o načinu na koji je žena pronašla auto (sa upitnikom zašto bi ga se onako riješio), način na koji je pronađen ključ, istraga policije lokalnog distrikta uprokos zabrani, a kao šlag na tortu sva historija lokalnih policajaca, naročito onog lika koji je iscrtao počinioca prvog slučaja...

sve u svemu, trebaju pogledati seriju svi koji vole kriminalističke serije, stvari su se baš odvijale kao u nekom orginalnom scenariju a ne u životu...

samo količina mentalne ograničenosti, gluposti i jednostavnosti glavnih aktera je baš fascinantna i daje cijelom slučaju pravi šmek... telefonski razgovori između njega i njegove stare, kasnije sestre su prejaki.... kasnije brandona i njegove majke/av. sestre... prejako
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by karanana »

ko ju je mogao ubiti?
policajci? sumnjam da bi zavjera isla tako duboko.
onaj tadich sa brendonovim bratom? mozda. mada ne vjerujem da su toliko pametni da sve to ovako izvedu. a i da su je njih dvojica ubili onda bi se morali dogovoriti i sa onim policajcima da sve zajedno namjeste stevi.

eh sad na stevinu stranu, stvari koje mu idu na ruku: kljuc, prljanje istrage od strane onih koji su optuzeni da su ga zajebali u prvom slucaju, nedostatak drugih dna tragova tipa krvi zrtve u kuci, u garazi, nedostatak brendonove dna bilo gdje. mada su oni vjerovatno mogli spaliti i carsafe i sve ostalo gdje je bilo krvi i mozda drugih tjelesnih tekucina ali ne vjerujem da su toliko pametni da bi sve to tako dobro pazljivo ocistili. mada ima onaj metak.....ma bas mi je osjecanje tamo-vamo. te jeste, te nije.
onda auto....ako ja ubijem nekoga zar bih bio toliko lud da auto ostavim na svom imanju i pokrijem ga sa nekoliko grancica? ako nista unistio bih ga onom presom a da ne govorim da bih ga odvezo negdje ili u sumu ili u neko jezero i tu zapalio ili gurno u vodu.
a nekako najintrigantnije a vrlo se malo o tome i u filmu raspravljalo je onih zadnjih 5-6 minuta 5. epizode kada svjedoci onaj colburn. pustili su snimak kad on zove stanicu i pita da mu u stanici kazu kome pripada taj i taj broj tablice. onda dispecherka rece da pripada toyoti vlasnistvo nestale osobe. kao da je gledo u auto ispred sebe i citao tablicu.

inda brendon. ja uopste ne znam kako je sud prihvatio njegovo svjedocenje. ocigledno je decko dobro zaostao, znaci zar sud nije mogao reci da je on osoba sa posebnim potrebama i da njegov iskaz nije validan. a uz to jos ga maloljetnog bez prisustva roditelja i advokata ispitivali i gurali da kaze sta oni hoce. pa onda onaj njegov prvi advokat....ludnica.

ali stvarno, nevjerovatan je prikaz tog jednog segmenta americkog drustva, koliko su nekako nazadni i da kazem glupi. to je veliki dodatak samom slucaju taj prikaz i ulazak u zivote ovih hilibilija.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#4 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Officer Crabtree »

karanana wrote:ko ju je mogao ubiti?
policajci? sumnjam da bi zavjera isla tako duboko.
pa ne znam ko je mogao ubiti, mogao je gotovo svako... dokazi da je on mogao ubiti su njegova krv kraj volana (trag), te ključ u njegovoj sobi (sumnjiv dokaz znaš i sam) i kosti u vatri kraj njegove kuće (par)... kao i automobil na njegovom imanju

ne vjerujem da bi se on na takav način riješio dokaza, a da je ovo ostalo....

ako gledaš iz ugla ko bi mogao drugi teško da ćeš naći nekog drugog naravno, al ako gledaš po dokazima ko je sigurno - onda ne vjerujem da je on...

mislim da bi uz neku drugu porotu odšetao...

njegova glupost i glupost ljudi oko njega je koštala ga svega ovoga, i naravno cjelokupni sistem koji je totalno lud.... čast advokatima, baš su bili sjajni...

goreg advokata od onog brandonovog ni u filmovima nisam vidio :lol:


najviše vjerujem njemu kad kaže nisam, način na koji je to govorio prvi put, činjenica da je odgulio dugu robiju a da je mogao priznati i izaći uz manju kaznu, a nije nego je gulio... činjenica da je priprost čovjek koji uvijek govori istinu - i kad kaže da nije ja mu eto vjerujem, ne znam zašto nije ga izveo na klupu da da i on izjavu... to jedino mi nije jasno
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#5 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Officer Crabtree »

btw nisam pobornik teorija zavjera, ne mislim naravno da je policija odgovorna za smrt žene, al nisam uvjeren da oni policajci kako su se ponašali prethodnih godina, i nakon tužbe i svega, nisu u stanju da podmetnu dokaze koji ga terete... ja im ne vjerujem...

postoji mogućonst da su našli žrtvu, i da su prilagodili sve tome da njega osude... dakle malo da su dokaze pogurali, da li su sumnjali isto tako da je on ubica ili su to uradili zbog historije, ne znam...
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by karanana »

sve je to moguce.
jos kad je otkriveno da je neko otvarao kutiju sa njegovim uzorkom krvi i da je probijena rupiza za iglu da se izvuce krv.
covjece, kakav je to dokaz bio. ali eto navodno nije bilo one supstance u krvi u toyoti koja se nalazi u krvi eprueti.

bas citam da ce uskoro novo saslusanje koje ce se upravo fokusirati na onaj nalaz fbi-ja.
ali svakako je to nesto sto je bas bas sumnjivo kad su nasli one dokaze onakve.

ali bi trebalo provjeriti da li ima snimaka ili zapisnika da li je iko od onih sumnjivih policajaca u tom nekom okviru od 2-3 dana ulazio i izlazio iz sobe gdje se nalazi krv u eprueti.

i apsolutno je realno reci da postoji osnovana sumnja o tome da li je stevo ubica ili nije. to je dovoljno da ga se oslobodi jer dokazi nisu dovoljni da ga osude.
gdje je ostatak kostiju? nije moguce da vatra sve sagori i da ostane par komadica.
Last edited by karanana on 15/01/2016 14:58, edited 1 time in total.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#7 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Officer Crabtree »

a kako pravdaš to što brandon fasova? :lol:

e to mi je povrh svega bilo baš komično i tu sam rekao ne d'o bog ko izbjeglica završit tamo :lol:


(ako postoji neko ko prati ovo naše piskaranje a nije gledao seriju - preporučujem - ako vas imalo zanima krimi tematika nema fule s ovim)
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by karanana »

Officer Crabtree wrote:a kako pravdaš to što brandon fasova? :lol:

e to mi je povrh svega bilo baš komično i tu sam rekao ne d'o bog ko izbjeglica završit tamo :lol:


(ako postoji neko ko prati ovo naše piskaranje a nije gledao seriju - preporučujem - ako vas imalo zanima krimi tematika nema fule s ovim)
to nema opravdanja. on je osudjen sa priznanjem da je rokno zenu u prikolici. optuzba kao dokazala da je zena ubijena u garazi.
on zaostao, maloljetan, nasilno natjeran na priznanje bez prisustva staratelja ili advokata. kad je dobio advokata, advokat radio na priznanju....to je katastrofa. nikako mi nije jasno kako ga osudise.
jebote, koja je razlika izmedju kad platis advokata i kad ti dodjele nekog propaliteta.
ljudi pogledajte ovo, necete se pokajati mame mi. pravo uzbudljivo.
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#10 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Bancho »

Odlican dokumentarac. Stavio bih ga u ravnu sa dokumentarcima kao sto su The Thin Blue Line ili ovaj serijal sto je Boateng postavio Paradise Lost. Za aktere ova dva spomenuta dokumentarca na kraju se zavrsilo pozitivnim ishodom, tako da se nadam da ce se i ova prica na kraju zavrsiti sa oslobadjajucom presudom, jer ovo sudjenje i jednom i drugom je cista farsa.
Nikolai Stavrogin
Posts: 280
Joined: 21/08/2014 17:57

#11 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Nikolai Stavrogin »

Predobra. Krenuo gledati u 1 polupospan, na kraju pregledao 3 epizode do 4 sata.

Pišaj po sirotinji. Ne valja se zajebavati sa policajcima, koliko god da ih pritjeraš u škripac, koliko god da oni morali odgovarati na istražiteljeva pitanja "ne sjećam se", govna se izmigolje i od one day sveca ponovo naprave kriminalca.

Ubijediše šabani svu onu javnost koja se do juče zgražala na činjenicu da je Steven Avery proveo 18 godina u zatvoru, da je on, slučajno, sada kada se protiv šabana planira tužba kojom trebaju isplatiti 36 miliona dolara zbog namještanja zločina nevinom čovjeku, da je jadni Steven IQ 70 Avery, dobri nasmiješeni čovječuljak, osoba neviđeno hladnokrvna , da je ubio ženu na imanju, ponovo ga odvedu u zatvor. :lol:

Ispitivanje onog maloljetnog idiota bez dozvole njegovih roditelja? :?

Lik koji je bio ispitivan zbog zataškavanja dokaza u slučaju silovanja, pronalazi ključ ispod papuče ? :lol:

Ne znam samo da l' se treba smijati il' plakati zbog svega ovoga? :roll:

U inače dosadnoj Balzakovoj knjizi "Seljaci", krezubi Balzak je napisao da je pravda instrument bogatih koji ima zadatak da sačuva bezbrižni san bogataša od gladnog stomaka siromaha, bilo i biće tako. Živio Bog novac, pišaj sirotinju.

Ako mi se nešto sviđa u Amera to je svakako njihov kazneni sustav, ali očigledno da i najbolji sustav podliježe onima koji su ga stvorili, sustav zbog kojeg nevini ljudi odlaze u zatvor, više puta , samo zbog toga što smrde okolini u kojoj borave.
Podsjeća me na Paradise Lost. Razgoropađeni sustav natovaren na pleća nesretnih i neprilagođenih pojedinaca, koji zbog toga dobar dio svoga života provedu u kavezu.
Deder natovarite drugu Avery-u još jedan džak nepravde na leđa, jak je dorat može on to!!!! :caj:
Rob_Atl
Posts: 5332
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#12 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Rob_Atl »

Meni su buraz i bivsi momak nekako sumnjivi. Ponajvise bivsi momak, e pa ne mogu da vjerujem da njih nisu nista pitali, obicno kad se nestala osoba prijavi, prvi na listi su njeni najblizi za ispitivanje pa onda ostali. Policija uopste nije ispitivala nikog, odma su pravo otisli kod Steve. Onda onaj murijas kad je bio na sudu kad je procitao tablice auta za koje se jos nije ni znalo. Al ima dosta toga sto neflix nije pokazao sto se tice tuzilastva i njihovih dokaza, recimo u dokumentarcu nisu nikad spomenuli da su nasli DNA od znoji,(kako se vec kaze) koji je ne moguce podmetnuti. Ima jos par nekih detalja moze se naci na internetu. Al i dalje mislim da on nije ubio, moguce je isto da su i njegova braca umjesana.

Tako su i mene uhapsili pogresno, tuca bila u klubu kontali da sam ja zapoceo, drzi nedaj, hajmo u zatvor kazna 3000 dolara , uzmi advokata jos milja da bi dokazao da nisam kriv, al dzaba dok te hapse ne mozs nista samo govore reci sudiji i brani se na sudu jebe se njima. I onda ti sve zavisi od porote realno jebe se i njima. Bio sam i porota jer je to ovdje po zakonu ako dobijes pismo da ides moras ici.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by karanana »

pa jesi proglasen not guilty?
onda nisi morao platiti 3000?

a za film se slazem. zasto nisu malo bolje pogledali u gospodina tadicha i onog brandonovog brata ili polubrata ili sta mu je vec? jer bas u doba kad je zenska bila na imanju i oni su se tuda vrtili i kao odose u lov, a mozda su krenuli za njom negdje je safatali i ubili.
a onda naletio onaj policajac vidio auto i provjeravo broj tablice. kako se tu prosuo i kako je to bilo nelogicno kad su ga ispitivali oko toga.

ovo je malo na dugom stapu ali je moguce. ja opet kazem, licno vjerujem da je jeste stevo ubio, ali kazem i to da tuzilastvo nije dokazalo ono sto se kaze bez ikakve sumnje da je on ubica. mislim da sumnja o ubici itekako postoji.

ali definitivno se vidi da su autori filma bili na strani averija i da nisu pokazali dovoljno slucaj tuzbe. jer nije moguce da su samo na osnovu onih par stvari donijeli odluku da je kriv.
Rob_Atl
Posts: 5332
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#14 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Rob_Atl »

karanana wrote:pa jesi proglasen not guilty?
onda nisi morao platiti 3000?
Jesam bio not guilty, samo sto je meni proces trajao 2 godine, i sve dok traje proces para nema. Fazon je ako hoces da izadjes iz zatvora odma moras imati kolika ti je kazna, pa tek onda ides na sud za jedno 2-3 mjeseca , pa onda odgode malo, pa opet i oduzi se. I opet na kraju kad ti vrate pare uzmu ti porez, ti dao 3 milje oni tebi 2, 700 vrate :mrgreen: :run:
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#15 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Officer Crabtree »

The Land of the Free and the Home of the Brave :lol: :lol:
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#16 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by SSemir »

Odgledah danas dvije epizode.
Pa cekaj, ovi svi snimci, dijalozi su ustvari autenticni, nije odglumljeno poslije? Mislim na stivena konkretno.
Jer po onim snimcima vala mi nimalo ne odaje izgled ubice, nijednim pokretom ili rijecju
Rob_Atl
Posts: 5332
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#17 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Rob_Atl »

Sve su orginal snimci, kako kazu 10tak godina su snimali ovaj dokumentarac
User avatar
zomri
Posts: 12858
Joined: 03/05/2006 07:31

#18 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by zomri »

Za znoj ispod haube je postojala osnovana sumnja da se ne može koristiti kao dokaz zato što su kod uzimanja uzorka koristili nesanitizirani alat tako da je na njemu već mogao postojati Stevenov DNA.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#19 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by sunceKOtepsija »

karanana wrote:
Officer Crabtree wrote:a kako pravdaš to što brandon fasova? :lol:

e to mi je povrh svega bilo baš komično i tu sam rekao ne d'o bog ko izbjeglica završit tamo :lol:


(ako postoji neko ko prati ovo naše piskaranje a nije gledao seriju - preporučujem - ako vas imalo zanima krimi tematika nema fule s ovim)
to nema opravdanja. on je osudjen sa priznanjem da je rokno zenu u prikolici. optuzba kao dokazala da je zena ubijena u garazi.
on zaostao, maloljetan, nasilno natjeran na priznanje bez prisustva staratelja ili advokata. kad je dobio advokata, advokat radio na priznanju....to je katastrofa. nikako mi nije jasno kako ga osudise.
jebote, koja je razlika izmedju kad platis advokata i kad ti dodjele nekog propaliteta.
ljudi pogledajte ovo, necete se pokajati mame mi. pravo uzbudljivo.
ok veceras skidam :thumbup:
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#20 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by SSemir »

ubijena tu na njegovom imanju, ovi supci iskoristili da ga uniste. nema ba sanse da ju je stev ubio, dokazi su bas ofirni.
ako je covjek bio spreman ici toliko daleko da unisti sve dokaze o ovoj zenskoj, pa ju je cak spasio, onda bi bilo i logicno da se i auta rijesio, ima presu, ima onu spravu za spaljivanje (koju isto nije iskoristio da spali zensku?). znaci, ako je mislio da unisti dokaze sve, onda je mora se sjetit i auto da unisti. jos pogotovo kad se vidi da je auto pokriveno granjem i sa par onih komada metala, znaci sjetio se auta da ga treba sakrit.
jbm ti serije, u tri dana je izgleda, sve tri dana sam nervozan, iznervirase me nepravdom ovom :D

i sta se desilo sa ovog slucaja dalje? je li neko istrazivao? u ovih 10 godina od kako mu je presudjeno. jel se pokretalo jos sta dalje?
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#21 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by karanana »

mislim da je u toku ponovna njegova apelacija i trazenje da se neke stvari i dokazi dodatno ispitaju.
u ovih nekoliko godina mislim da su mu neke apelacije odbijene. ako se ne varam sad to ide na neki veci sud.

ali malo mi i slucajno da on pali neku veliku vatru bez veze. mada opet ne znam kako su nasli samo par kostiju sto ukazuje da je spaljena negdje drugo. ili je stevo kupio kosti iz pepela i dodatno ih unistio ili zakopao negdje.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#22 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by SSemir »

eh i meni jedino to baca sumnju. mada mi je tu malo odbrana propust napravila, trebali su utvrditi, mozda covjek ima obicaj tako da pali vatru, smece spaljuje npr. da li su i ranije imali obicaj da prave tu "logorsku vatru".
a mozda su i pokusali to uradit, pa im nije isla na ruku istina :)
User avatar
Skream
Posts: 1740
Joined: 11/11/2010 02:26
Location: Night Shift

#23 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Skream »

Ja mislim da su njega ukopali brat i familija, onaj stariji brat ofiran skroz
Murija samo uskočila jer im odgovara naravno

cijela familija je čudna, samo mi žao one njegove matere
Rob_Atl
Posts: 5332
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#24 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Rob_Atl »

Poslali su njegovi advokati zalbu na federalnom nivou (jer su prethodni svi odbijeni, grad, drzava(wisconsin) itd.), jos 2014te , pa eto jos uvijek cekaju sta ce sudija odluciti. Sporo to ovdje sve ide kad treba nesto u tvoju korist.
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#25 Re: Making a murderer (dozvoljeni spoileri)

Post by Boateng »

karanana wrote:mislim da je u toku ponovna njegova apelacija i trazenje da se neke stvari i dokazi dodatno ispitaju.
u ovih nekoliko godina mislim da su mu neke apelacije odbijene. ako se ne varam sad to ide na neki veci sud.

ali malo mi i slucajno da on pali neku veliku vatru bez veze. mada opet ne znam kako su nasli samo par kostiju sto ukazuje da je spaljena negdje drugo. ili je stevo kupio kosti iz pepela i dodatno ih unistio ili zakopao negdje.
Bila je Noć vještica, možda je zbog toga palio vatru.
Post Reply