"Majstori" parkiranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#17451 Re: "Majstori" parkiranja

Post by Dope_Man »

johntra wrote:Neprovodivo je ovo, nema ništa od toga...ne brinite...
Itekako je provodivo. Vlastima otkucava, previse para se trosi i nove izvore moraju naci, a ovo ce biti jedan. Nije nikakav problem njima poslati par saobracajaca da pisu po cijeli dan kazne. Za jedan dan bi nakupili plate za jednu stanicu kad bi sve koje vide popisali.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#17452 Re: "Majstori" parkiranja

Post by johntra »

nightvision wrote: Sve dok ti jedno jutro na sajbi ne osvane cestitka s vec popunjenom priznanicom. Mozda nije nemoguce da uz narednu registraciju budemo placali i "parkirarinu".
Vlast podrazumijeva da registrovani automobil moras negdje parkirati, makar imao i vlastitu garazu nekad ces otici nekome u goste, dakle sasvim opravdan razlog da se unaprijed naplati parkiranje a prihodovana sredstva usmjeri u izgradnju autoputa. Novalic tvrdi da moze biti izgradjen za 6-7 godina. Mada vjerujem da je zapravo htio reci 60-70.
neće...prvo, jer je neustavno, jer zadire u prava lokalne zajednice, pošto kanton mora vratit nadležnosti opštinama svakako...to i Konaković non stop ponavlja, ali se pravi lud...jedno govori, drugo radi...džaba mu, kad bi odluka odmah pala na ustavnom sudu, kao što će mu pasti odluka i o poskupljenju parkinga i uvođenju novih zona...
drugo, ovo je fizički nemoguće uraditi, jer ne postoji infrastruktura koja može zadovoljiti sve potrebe građana za parkingom...i da svi plate ovo, više od trećine građana ne bi imalo gdje parkirati, jer mjesta nema...čak i da se na ta mjesta ne parkiraju došljaci....ovo već ne funkcionira u Općini Centar, jer ljudi koji godišnje plaćaju parking nemaju gdje parkirati zbog onih iz drugih dijelova grada...
Last edited by johntra on 19/07/2017 10:47, edited 1 time in total.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#17453 Re: "Majstori" parkiranja

Post by johntra »

Dope_Man wrote:
johntra wrote:Neprovodivo je ovo, nema ništa od toga...ne brinite...
Itekako je provodivo. Vlastima otkucava, previse para se trosi i nove izvore moraju naci, a ovo ce biti jedan. Nije nikakav problem njima poslati par saobracajaca da pisu po cijeli dan kazne. Za jedan dan bi nakupili plate za jednu stanicu kad bi sve koje vide popisali.
eto ti odgovor iznad...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#17454 Re: "Majstori" parkiranja

Post by O'zone »

amar1994 wrote:aha kako da ne , ako ljudi klepe usima onda neka , nek bude 500KM :thumbup:
Haj ba ko da su do sada mahali njima...
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#17455 Re: "Majstori" parkiranja

Post by MOSALJOZE »

U Zagrebu je ovakav sistem :zoka:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17456 Re: "Majstori" parkiranja

Post by amar1994 »

O'zone wrote:
amar1994 wrote:aha kako da ne , ako ljudi klepe usima onda neka , nek bude 500KM :thumbup:
Haj ba ko da su do sada mahali njima...
:D :D
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#17457 Re: "Majstori" parkiranja

Post by TDK-90 »

Daryl Dixon wrote:
Novi nameti: Uvodi se naplata parkinga ispred stambenih zgrada

Bit će slobodnih mjesta i moći će se parkirati. Stanari će imati naljepnice i besplatno će parkirati, s tim da će platiti godišnju taksu", rekao je Pavlović.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#17458 Re: "Majstori" parkiranja

Post by supercali »

Ma moglo bi ovo proci juce bas nesto gledam po parkinzima na njih 5 sam bio i minimalno 4 auta na svakom parkingu su neregistrovani
Mozda bi bilo ok 50 maraka godisnja neka za parkiranje u zonama imas stiker za zonu i to je po meni neko rjesenje za obe strane
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#17459 Re: "Majstori" parkiranja

Post by drug_profi »

Ovo između ostalog ograničava slobodu kretanja i raspolaganja vlastitom imovinom. Znači idem autom negdje izvan svoje zone i ne mogu parkirati, ili mozda mogu ako platim nekome parking, dok istovremeno imam placen parking. Dakle dva puta placam parkiranje. Znaci iz svoje zone ne mozes izaci ako neces platiti.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17460 Re: "Majstori" parkiranja

Post by amar1994 »

Neka , dobra je demokratija ova :) , socijalizam je sranje :run:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#17461 Re: "Majstori" parkiranja

Post by supercali »

Moja neka ideja bi bila recimo centar ono sto je sada zona 1 da ostane tako zona 2 od marijin dvora do ilidze i ako imas naljepnicu za zonu 2 parkiras u svaku zonu 2 besplatno jedino zonu 1 placas
Onaj iz zone 1 ne placa nista al mu je i ta taksa da j3 nazovemo veca
Znaci jedino ko nema tu naljepnicu placao bi gdje god ode
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#17462 Re: "Majstori" parkiranja

Post by drug_profi »

I sta si rijesio osim sto si napunio kasu opstinama da mogu bolje da se balahaju? Niti ce parkiranje biti uređenije, niti ćeš imati mjesta pred zgradom kao ni do sad.
Samo manje para u dzepu.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#17463 Re: "Majstori" parkiranja

Post by supercali »

drugi profil wrote:I sta si rijesio osim sto si napunio kasu opstinama da mogu bolje da se balahaju? Niti ce parkiranje biti uređenije, niti ćeš imati mjesta pred zgradom kao ni do sad.
Samo manje para u dzepu.
Rijesio si kako nisi rijesio
Naljepnicu nece imati onaj iz buca potoka pa da ostavi auto na otoci oko pijace na marijin dvoru na grbavici pa ode u grad isto tako nece imati oni iz vogosce hadzica sa soukbunara vratnika i sl
Nego fino plati pa ces parkirati
A poznavajuci nas bilo bi.mjesta za park8ng na bacanje posebno kad se sklone neregistrovani havarisani i sl kao sto pise na drugoj temi
Naravno ovo sve uz uslov kad bi se postovao i provodio taj zakon od strane policije
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#17464 Re: "Majstori" parkiranja

Post by drug_profi »

Pa ako ti na CVili i ja na Otoci imamo istu naljepnicu, imace je i onaj iz Kvadranta, Buca potoka, Anexa... i svi ce oni doci sa autom tu tebi oko pijace i meni oko škole. I ja opet na drvo da ga parkiram.... :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#17465 Re: "Majstori" parkiranja

Post by Haris.ba »

drugi profil wrote:I sta si rijesio osim sto si napunio kasu opstinama da mogu bolje da se balahaju? Niti ce parkiranje biti uređenije, niti ćeš imati mjesta pred zgradom kao ni do sad.
Samo manje para u dzepu.
U Beču možeš dobiti naljepnicu kao stanar. Platiš godišnji iznos i imaš pravo parkirati na javnim parkinzima u svom distriktu. Ali nemaš pravo na rezervisano mjesto. Samo dobiješ pravo na parkiranje bez daljnjeg plaćanja. Kad sa autom ideš u drugi distrikt - plaćaš parkiranje kao i svi ostali.

Ja ne vidim problem da distrikti budu organizirani kao organske cjeline. Kvadrant npr. zasebna cjelina, Vranicini neboderi zasebna, Velanini neboderi zasebna...
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#17466 Re: "Majstori" parkiranja

Post by nightvision »

johntra wrote:neće...prvo, jer je neustavno, jer zadire u prava lokalne zajednice, pošto kanton mora vratit nadležnosti opštinama svakako...to i Konaković non stop ponavlja, ali se pravi lud...jedno govori, drugo radi...džaba mu, kad bi odluka odmah pala na ustavnom sudu, kao što će mu pasti odluka i o poskupljenju parkinga i uvođenju novih zona...
drugo, ovo je fizički nemoguće uraditi, jer ne postoji infrastruktura koja može zadovoljiti sve potrebe građana za parkingom...i da svi plate ovo, više od trećine građana ne bi imalo gdje parkirati, jer mjesta nema...čak i da se na ta mjesta ne parkiraju došljaci....ovo već ne funkcionira u Općini Centar, jer ljudi koji godišnje plaćaju parking nemaju gdje parkirati zbog onih iz drugih dijelova grada...
Ako je neustavno zasto onda ljudi vec placaju? Iz tuzle sam i ovo takodje "ne funkcionira" u mom gradu. Ljudi placaju mjesecne i godisnje parkinge u postojecim parking zonama bez da imaju vlastito parking mjesto. Imaju samo povlastenu cijenu parking karte za zonu u kojoj prebivaju.
Poenta je u tome da vlast ne interesuje hoces li ti (i mi ostali) imati parking, oni ce se vec ograditi od obaveze da bilo sta ponudi zauzvrat. Vlastima je u interesu da od gradjana otme novac a "parkirarina" je izvanredna prilika da to uradi. Da mi zivimo u pravnoj drzavi u kojoj su gradjani zasticeni i jednaki pred zakonom mi mozda uopste ne bi ni imali ovu raspravu. Ali mi zivimo u drzavi u kojoj se ustav konstantno i kontinuirano krsi i u kojoj se ne sprovode ni pravosnazne presude ustavnog suda. A gdje kadija tuzi i kadija sudi nema prostora za ljudska prava i ostale nebitne stvari.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#17467 Re: "Majstori" parkiranja

Post by johntra »

nightvision wrote: Ako je neustavno zasto onda ljudi vec placaju? Iz tuzle sam i ovo takodje "ne funkcionira" u mom gradu. Ljudi placaju mjesecne i godisnje parkinge u postojecim parking zonama bez da imaju vlastito parking mjesto. Imaju samo povlastenu cijenu parking karte za zonu u kojoj prebivaju.
Poenta je u tome da vlast ne interesuje hoces li ti (i mi ostali) imati parking, oni ce se vec ograditi od obaveze da bilo sta ponudi zauzvrat. Vlastima je u interesu da od gradjana otme novac a "parkirarina" je izvanredna prilika da to uradi. Da mi zivimo u pravnoj drzavi u kojoj su gradjani zasticeni i jednaki pred zakonom mi mozda uopste ne bi ni imali ovu raspravu. Ali mi zivimo u drzavi u kojoj se ustav konstantno i kontinuirano krsi i u kojoj se ne sprovode ni pravosnazne presude ustavnog suda. A gdje kadija tuzi i kadija sudi nema prostora za ljudska prava i ostale nebitne stvari.
zato što je kod vas već opštinska nadležnost, odnosno, gradska...ovo kod nas hoće da uvede Kanton, a prema zakonu o lokalnoj samoupravi, Kanton nikada nije bio nadležan za ove stvari, nego opštine...druga je stvar što Kanton neće da izgubi zlatnu koku, a izgubit će je uskoro...
u TZ isto to vrijedi u užim gradskim jezgrima, a to već ima i kod nas u Centru i isto nije ustavno jer je to opet Kanton preuezo...ljudi imaju problema sa tim, jer nemaju uvijek parking na raspoloaganju...
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#17468 Re: "Majstori" parkiranja

Post by mk ultra »

Haris.ba wrote:
drugi profil wrote:I sta si rijesio osim sto si napunio kasu opstinama da mogu bolje da se balahaju? Niti ce parkiranje biti uređenije, niti ćeš imati mjesta pred zgradom kao ni do sad.
Samo manje para u dzepu.
U Beču možeš dobiti naljepnicu kao stanar. Platiš godišnji iznos i imaš pravo parkirati na javnim parkinzima u svom distriktu. Ali nemaš pravo na rezervisano mjesto. Samo dobiješ pravo na parkiranje bez daljnjeg plaćanja. Kad sa autom ideš u drugi distrikt - plaćaš parkiranje kao i svi ostali.

Ja ne vidim problem da distrikti budu organizirani kao organske cjeline. Kvadrant npr. zasebna cjelina, Vranicini neboderi zasebna, Velanini neboderi zasebna...
Pa onda bi u svakoj od tih cjelina morao imati sektor za ljude sa strane, vjerovatno placen...
I ja sad radim recimo u hrasnom AB Simica i dolazim sa AP autom, gdje da parkiram i kome da platim parking. Placenog parkinga nema nigdje u blizini
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#17469 Re: "Majstori" parkiranja

Post by supercali »

drugi profil wrote:Pa ako ti na CVili i ja na Otoci imamo istu naljepnicu, imace je i onaj iz Kvadranta, Buca potoka, Anexa... i svi ce oni doci sa autom tu tebi oko pijace i meni oko škole. I ja opet na drvo da ga parkiram.... :-)
Kako ce doci onaj iz buca potoka ako tamo nema parkinga i nece imati automatski naljepnicu
Znaci ako zivis u ulici koja ima parking taj dobijes naljepnicu ako nema parkinga u ulici u kojoj zivis ne dobijes naljepnicu jednostavno
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#17470 Re: "Majstori" parkiranja

Post by nightvision »

johntra wrote:zato što je kod vas već opštinska nadležnost, odnosno, gradska...ovo kod nas hoće da uvede Kanton, a prema zakonu o lokalnoj samoupravi, Kanton nikada nije bio nadležan za ove stvari, nego opštine...druga je stvar što Kanton neće da izgubi zlatnu koku, a izgubit će je uskoro...
u TZ isto to vrijedi u užim gradskim jezgrima, a to već ima i kod nas u Centru i isto nije ustavno jer je to opet Kanton preuezo...ljudi imaju problema sa tim, jer nemaju uvijek parking na raspoloaganju...
S obzirom da je sarajevski kanton pod okupacijom sda uopste ne sumnjam da imaju potrebnu vecinu da namjeru i odluku o tome sprovedu kroz opstinske organe vlasti, kada dodje do toga. Radi se novcu a toga njima nikad dosta. Isto bi ucinio i sdp. Mislim da se ne radi o tome hocete li biti ye8ani vec ko ce vas ye8ati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#17471 Re: "Majstori" parkiranja

Post by Haris.ba »

mk ultra wrote: Pa onda bi u svakoj od tih cjelina morao imati sektor za ljude sa strane, vjerovatno placen...
I ja sad radim recimo u hrasnom AB Simica i dolazim sa AP autom, gdje da parkiram i kome da platim parking. Placenog parkinga nema nigdje u blizini
Proglase skoro sve javne parkinge na području grada parkinzima koji se naplaćuju. Znači - plaćaš svugdje u kotlini po satu parkiranja.

Imaš pravo kao stanar dobiti naljepnicu da smiješ parkirati u svom naselju uz godišnju simboličnu naknadu. Isto tako i poslovni prostor.

Nešta slično ko što je sada u centru.

Nije to problem uvesti. Samo je cilj šta se hoće. Beč je ovo uveo jer mu je cilj što manje korištenje automobila, i što veće hodanje, bicikli i javni prevoz.

Ja mislim da sa ovakvim jadnim javnim prevozom kao alternativom nema smisla radikalno zabranjivati parkiranje. Nema biciklističkih staza, trotoari se uzurpiraju... Ali, nema ni smisla da stanari ne mogu prići ulazu od auta nestanara.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17472 Re: "Majstori" parkiranja

Post by tempuser »

johntra wrote:
nightvision wrote: Sve dok ti jedno jutro na sajbi ne osvane cestitka s vec popunjenom priznanicom. Mozda nije nemoguce da uz narednu registraciju budemo placali i "parkirarinu".
Vlast podrazumijeva da registrovani automobil moras negdje parkirati, makar imao i vlastitu garazu nekad ces otici nekome u goste, dakle sasvim opravdan razlog da se unaprijed naplati parkiranje a prihodovana sredstva usmjeri u izgradnju autoputa. Novalic tvrdi da moze biti izgradjen za 6-7 godina. Mada vjerujem da je zapravo htio reci 60-70.
neće...prvo, jer je neustavno, jer zadire u prava lokalne zajednice, pošto kanton mora vratit nadležnosti opštinama svakako...to i Konaković non stop ponavlja, ali se pravi lud...jedno govori, drugo radi...džaba mu, kad bi odluka odmah pala na ustavnom sudu, kao što će mu pasti odluka i o poskupljenju parkinga i uvođenju novih zona...
drugo, ovo je fizički nemoguće uraditi, jer ne postoji infrastruktura koja može zadovoljiti sve potrebe građana za parkingom...i da svi plate ovo, više od trećine građana ne bi imalo gdje parkirati, jer mjesta nema...čak i da se na ta mjesta ne parkiraju došljaci....ovo već ne funkcionira u Općini Centar, jer ljudi koji godišnje plaćaju parking nemaju gdje parkirati zbog onih iz drugih dijelova grada...
Neustavno su poskupili grijanje za maj pa su junski racuni umanjenji za to nezakonito poskupljenje. Sve je to Kiflino maslo.
Ja jesam da se parking plati, to je praksa svih uredjenoih gradova, to za rezultat ima smanjenje guzvi i na parkingu i na cestama jer bi se ljudi okretali alternativama, javni prevoz, car pooling, bic, pjeske, ali za to treba stvoriti infrastrukturu i poboljsati standard, a ne prvo otmi pa onda pitaj jesi li imao od cega.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17473 Re: "Majstori" parkiranja

Post by tempuser »

drugi profil wrote:Ovo između ostalog ograničava slobodu kretanja i raspolaganja vlastitom imovinom. Znači idem autom negdje izvan svoje zone i ne mogu parkirati, ili mozda mogu ako platim nekome parking, dok istovremeno imam placen parking. Dakle dva puta placam parkiranje. Znaci iz svoje zone ne mozes izaci ako neces platiti.
Nema tu nikakvog organicenja kretanja, niko ti nista ne brani, samo plati, a kad smo kod placanja ne valja ti rezon. To je isto kao kad bi objasnjavao zasto neces da platis hotel ili neki drugi smjestaj van svog stana jer si stan kupio ili placas kiriju za njega pa bi 2 x placao.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#17474 Re: "Majstori" parkiranja

Post by nightvision »

tempuser wrote:...ali za to treba stvoriti infrastrukturu i poboljsati standard, a ne prvo otmi pa onda pitaj jesi li imao od cega.
Ne pitaju oni ima li se od cega ni prije ni poslije. Ja nijednom nisam cuo fadila da to pita. Cak sta vise, fadil onomad rece da gradjani dobro zive. Fadile oprosti.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#17475 Re: "Majstori" parkiranja

Post by nightvision »

nightvision wrote: Ljudi placaju mjesecne i godisnje parkinge u postojecim parking zonama bez da imaju vlastito parking mjesto. Imaju samo povlastenu cijenu parking karte za zonu u kojoj prebivaju.
Pogrijesio sam, moguce je imati rezervisano parking mjesto u tuzli.
Image
Godišnja, mjesečna i dnevna karta važi za sva javna parkirališta za zonu za koju je kupljena i za sve niže zone.
Povlaštena/stanarska karta važi za jedno javno parkiralište.
Rezervisano mjesto uključuje i fizičku zapreku.
Locked