Maglenje šajbe

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#26 Re: Maglenje šajbe

Post by HB_BHF »

Ma sve filtere mijenjao sredinom augusta kod mehaničara gdje idem već par godina. Ne bi me zeznuo za obični filter majka mu stara :D.

Možda je maglilo zato što je auto bilo na toplom (15 - 16 stepeni C) u garaži 3 - 4 dana i onda sam u nedjelju navečer krenuo, temperatura bila oko 1 stepen C, a nas 5 u autu. Ali čudno mi jer stajao sam 5 - 6 minuta, pojačao "puhanje" max na šajbu i ništa. Po staklu ko da kiša iznutra pada xD.

Danas mi nije maglilo, fkt bio sam sam u autu i vozio sam na kratkoj relaciji. Vidjet ću ako bude nastavilo tako, onda ću otići do mehaničara da mi zamijeni filter kabine. Ako ni to ne upali, probat ću ove vaše narodne savjete sa truleksima i deterdžentom :razz:
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#27 Re: Maglenje šajbe

Post by basicm »

Provjeri onu klapnu koja otvara i zatvara cirkulisanje zraka unutar kabine. Zaglavljena klapna ili ona koja nedovoljno otvara ima magljenje kao jedan od simptoma.
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#28 Re: Maglenje šajbe

Post by dingosp0 »

samo cekam ko ce prvi napraviti auto koje ima grijace na svakom prozoru :D to je jedina solucija za ovo...
harla_kurla
Posts: 101
Joined: 02/07/2010 14:51

#29 Re: Maglenje šajbe

Post by harla_kurla »

dingosp0 wrote:samo cekam ko ce prvi napraviti auto koje ima grijace na svakom prozoru :D to je jedina solucija za ovo...

Ford Mondeo iz 1995 godine ima prednju sajbu sa grijacima u nekom od zimskih paketa, tako da nije to nista novo, mislim da Ford i dalje ima u ponudi ovu opciju prednje grijane sajbe.

Sto se tice magljenja sajbe, moja "taktika" je da okrenem da puse prema sajbi, i prema putnicima, upalim klimu i stavim na 20 stepeni, nakon sto se sajba odmagli sacekam 5-10 minuta, i iskljucim klimu i smanjim puhanje....meni radi:)
harla_kurla
Posts: 101
Joined: 02/07/2010 14:51

#30 Re: Maglenje šajbe

Post by harla_kurla »

harla_kurla wrote:
dingosp0 wrote:samo cekam ko ce prvi napraviti auto koje ima grijace na svakom prozoru :D to je jedina solucija za ovo...

Ford Mondeo iz 1995 godine ima prednju sajbu sa grijacima u nekom od zimskih paketa, tako da nije to nista novo, mislim da Ford i dalje ima u ponudi ovu opciju prednje grijane sajbe.

Sto se tice magljenja sajbe, moja "taktika" je da okrenem da puse prema sajbi, i prema putnicima, upalim klimu i stavim na 20 stepeni, nakon sto se sajba odmagli sacekam 5-10 minuta, i iskljucim klimu i smanjim puhanje....meni radi:)

PS: Sad tek procitah "na svakom prozoru" hehehe....mislim da niti jedno auto nema na svim prozorima:)
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#31 Re: Maglenje šajbe

Post by dingosp0 »

harla_kurla wrote:
dingosp0 wrote:samo cekam ko ce prvi napraviti auto koje ima grijace na svakom prozoru :D to je jedina solucija za ovo...

Ford Mondeo iz 1995 godine ima prednju sajbu sa grijacima u nekom od zimskih paketa, tako da nije to nista novo, mislim da Ford i dalje ima u ponudi ovu opciju prednje grijane sajbe.

Sto se tice magljenja sajbe, moja "taktika" je da okrenem da puse prema sajbi, i prema putnicima, upalim klimu i stavim na 20 stepeni, nakon sto se sajba odmagli sacekam 5-10 minuta, i iskljucim klimu i smanjim puhanje....meni radi:)
dobro prednja, zadnja...ali da imaju i bocne strane... npr da se napravi neka tanka ventilacija uz prozor... sto je moguce izvesti ja mislim
Muzikjunki
Posts: 341
Joined: 24/04/2010 11:33

#32 Re: Maglenje šajbe

Post by Muzikjunki »

Ne moze nista nabrzinu, moras biti strpljiv :D
Prvo krpom ocisti, onda nastimaj da vazduh puse samo u sajbu, pojacaj na max i sacekaj 5-10 minuta. Kad nestane magla, onda smanji, nastimaj normalnu temperaturu u autu i vozi Misko :D
harla_kurla
Posts: 101
Joined: 02/07/2010 14:51

#33 Re: Maglenje šajbe

Post by harla_kurla »

dingosp0 wrote:
harla_kurla wrote:
dingosp0 wrote:samo cekam ko ce prvi napraviti auto koje ima grijace na svakom prozoru :D to je jedina solucija za ovo...

Ford Mondeo iz 1995 godine ima prednju sajbu sa grijacima u nekom od zimskih paketa, tako da nije to nista novo, mislim da Ford i dalje ima u ponudi ovu opciju prednje grijane sajbe.

Sto se tice magljenja sajbe, moja "taktika" je da okrenem da puse prema sajbi, i prema putnicima, upalim klimu i stavim na 20 stepeni, nakon sto se sajba odmagli sacekam 5-10 minuta, i iskljucim klimu i smanjim puhanje....meni radi:)
dobro prednja, zadnja...ali da imaju i bocne strane... npr da se napravi neka tanka ventilacija uz prozor... sto je moguce izvesti ja mislim
Vecina novijih automobila ima ventilaciju uz prednje bocne prozore, o efikasnosti se moze pricati, meni dovoljno da mi odmagli pogled do retrovizora:)....
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#34 Re: Maglenje šajbe

Post by Melami »

hahahah pa u zadnjih 10 godina najmanje se prave auta za malim otvorima za zrak pored bocnih stakala
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#35 Re: Maglenje šajbe

Post by Optimist »

Forumski znalci, u zadnjih nekoliko dana mi je auto pocelo nenormalno da magli da ni klima ne pomaze. Izvadio sam filter kabine i stekao utisak da onda magli jos gore. Zatim sam stavio novi filter ali nista opet nisam dobio. Sa upaljenom klimom uspijem drzati prednju sajbu cistu, dok na svim bocnim staklima voda kao da izvire. Cim ugasim klimu za 30 sekundi pocne da magli i prednja sajba. Kao da iz ventilacije izlazi voda a ne topao zrak.

Tepih kod suvozaca je suh, voda nigdje ne ulazi u auto. Sta mislite u cemu bi mogao biti problem?

Napominjem da je prije bilo sve uredu, cim bi pocelo da magli pojacao bih grijanje ili upalio klimu na par minuta i problem bi nestao.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#36 Re: Maglenje šajbe

Post by Bakir1 »

i kod mene se isto desava, malo je bolje kako sam detaljno ocistio stakla, ali izgleda da su klimatske prilike takve da je to neizbjezno, podovi su suhi sve je ok.
malo pomaze kada se otvori jedan od prozora na prednjem dijelu, ne previse, dovoljno je sasvim malo za cirkulaciju zraka
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#37 Re: Maglenje šajbe

Post by LeKo »

Klimatski uslovi ovih dana takvi, meni također magli na privatnom i na službenom, a ok su filteri, tepisi i stakla.
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#38 Re: Maglenje šajbe

Post by chelo »

LeKo wrote:Klimatski uslovi ovih dana takvi, meni također magli na privatnom i na službenom, a ok su filteri, tepisi i stakla.
Pa ovih dana rel. vlaznost u zraku i jeste 100%. Ali inace apsolutna vlaznost je niza cim je temperatura niza. To se lako rjesava kvalitetnom klimom. Ja nemam uopste problema, a zamagli mi ako ostavim cirkulaciju zraka u kabini, naravno - i promptno nestane cim upalim klimu. Normalni servisi u pitanju, nista spec.
Poenta klime je da isusuje zrak ljeti kad je osjecaj vrucine jos veci, dje nece moci zimi, kad se radi o minornim isparavanjima. Ne kontam ove krpe i premaze u ranijim postovima...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#39 Re: Maglenje šajbe

Post by goran16v »

Vjerovatno je otkrivanje tople vode za mnoge, ali svaki auto negdje nazad ima "izlaznu" ventilaciju zbog cirklulacije zraka kroz auto (ako se dobro sjecam na Astri G su otvori sa rebrima sakriveni ispod zadnjeg branika) pa se zna desiti da zbog zaguranih stvari po coskovima i sl budu blokirani i onda je pojacano magljenje.
Meni je ta ista Astra G pocela odjednom magliti, zbog tog razloga sam dosao do tih otvora) i problem je bio da je crkao motor koji regulise klapnu za re-cirkulaciju unutrasnjeg zraka, prekidac je pokazivao da je re-cirkulacija iskljucena i da uvlaci zrak svana, medjutim zbog pokvarenog motora je klapna sa svjez zrak ostala zatvorena.
Kao sto je bakir napisao, cista stakla pomazu jer se kondenz lakse zadrzava i teze skida sa prljavstine i masnoce na staklima.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#40 Re: Maglenje šajbe

Post by Don Zivconi »

Ja sam to maglenje sajbe rijesio vrlo jednostavno jer sam imao problema da to sto zamagli na minusima i zaledi pa struzi :lol:...Obicno u autu imam 2 do 3 osobe i dogadjalo se da mi auto i preko noci zamagli izbjegao sam to tako sto bih prije nego stignem na destinaciju rashladio auto znaci bar priblizno izjednacim temperaturu ako nista otvorim sva vrata na parkingu i pricekam malo. Velike razlike u temperaturi u autu i van njega izazivaju kondenz a to je narocito izrazeno kod auto koja dobro dihtuju :) prije na zastavama nije bilo ovih problema. Tako da sada i kad vozim ekipu nema magljenja koje takodjer moze izazvati peludni filter odnosno filter kabine ;-)
haris89
Posts: 5
Joined: 07/01/2015 11:20

#41 Re: Maglenje šajbe

Post by haris89 »

HB_BHF wrote:Radi se o Passatu B6 (Klimatronic). Jučer sam par puta morao stajati jer nenormalno mi počela magliti šajba, kao i sva ostala stakla u autu. Ne pomaže ni klima. Jedino krpa, pa briši svake 2 minute :D. Pravo zeznuta situacija, još navečer... Je li još ko imao ovaj belaj? Kako riješiti to?
drug nadam se da si rijesio ovaj problem pa da i meni kazes u cemu je problem,,,kod mene je ista situacija..pad temperature magli sve zivo ni klima ne pomaze..mjnejao sam filter kabine nije do toga mislim da nije ni hladnjak jer ne fali antifriz ni nista ali i dalje isto..nadam se da ces mi moci pomoci jer dva mehanicara i elektricar nisu mogli pronaci kvar a ja vec ludim...nadam se odgovoru pozzz i hvala unaoprijed
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#42 Re: Maglenje šajbe

Post by mirzet87sa »

haris89 wrote:
drug nadam se da si rijesio ovaj problem pa da i meni kazes u cemu je problem,,,kod mene je ista situacija..pad temperature magli sve zivo ni klima ne pomaze..mjnejao sam filter kabine nije do toga mislim da nije ni hladnjak jer ne fali antifriz ni nista ali i dalje isto..nadam se da ces mi moci pomoci jer dva mehanicara i elektricar nisu mogli pronaci kvar a ja vec ludim...nadam se odgovoru pozzz i hvala unaoprijed
probaj pritisnut to dugme
Image
ispod passenger, meni odmagli odma
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#43 Re: Maglenje šajbe

Post by HB_BHF »

haris89 wrote:
HB_BHF wrote:Radi se o Passatu B6 (Klimatronic). Jučer sam par puta morao stajati jer nenormalno mi počela magliti šajba, kao i sva ostala stakla u autu. Ne pomaže ni klima. Jedino krpa, pa briši svake 2 minute :D. Pravo zeznuta situacija, još navečer... Je li još ko imao ovaj belaj? Kako riješiti to?
drug nadam se da si rijesio ovaj problem pa da i meni kazes u cemu je problem,,,kod mene je ista situacija..pad temperature magli sve zivo ni klima ne pomaze..mjnejao sam filter kabine nije do toga mislim da nije ni hladnjak jer ne fali antifriz ni nista ali i dalje isto..nadam se da ces mi moci pomoci jer dva mehanicara i elektricar nisu mogli pronaci kvar a ja vec ludim...nadam se odgovoru pozzz i hvala unaoprijed
Ja sam imao taj problem dok nisam uradio mali servis. Zamijenio sam sve filtere (uključujući i filter kabine koji navodno nije bio zamijenjen, a ja mislio da jeste :D ) i to je riješilo problem sa magljenjem. Odi do još nekog majstora, mora biti rješenje. Ako živiš u unsko sanskom kantonu, možemo otići do mog mehaničara pa da ti to riješi.
Last edited by HB_BHF on 07/01/2015 17:51, edited 1 time in total.
haris89
Posts: 5
Joined: 07/01/2015 11:20

#44 Re: Maglenje šajbe

Post by haris89 »

zivim ja u at ali sam iz usk bihac..kod kojeg mehanicara ides,mozda ga znam??mjnejao sam filter nije pomoglo
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#45 Re: Maglenje šajbe

Post by HB_BHF »

haris89 wrote:zivim ja u at ali sam iz usk bihac..kod kojeg mehanicara ides,mozda ga znam??mjnejao sam filter nije pomoglo
I ja sam iz Bihaća. Odi onda kod Bagramelija... Telefon: 037/351-944 , 061/149-754
haris89
Posts: 5
Joined: 07/01/2015 11:20

#46 Re: Maglenje šajbe

Post by haris89 »

navratit cu bas i kod njih...raskopat cu sve auto dok to ne rijesim jer ovako ne ide vise
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#47 Re: Maglenje šajbe

Post by Skyfox »

Don Zivconi wrote:Ja sam to maglenje sajbe rijesio vrlo jednostavno jer sam imao problema da to sto zamagli na minusima i zaledi pa struzi :lol:...Obicno u autu imam 2 do 3 osobe i dogadjalo se da mi auto i preko noci zamagli izbjegao sam to tako sto bih prije nego stignem na destinaciju rashladio auto znaci bar priblizno izjednacim temperaturu ako nista otvorim sva vrata na parkingu i pricekam malo. Velike razlike u temperaturi u autu i van njega izazivaju kondenz a to je narocito izrazeno kod auto koja dobro dihtuju :) prije na zastavama nije bilo ovih problema. Tako da sada i kad vozim ekipu nema magljenja koje takodjer moze izazvati peludni filter odnosno filter kabine ;-)
ovo je i kod mene bio slucaj. svi struzu iz vana ja sa unutrasnje strane :lol: pish...
dosta je pomoglo sto ugasim grijenje par minuta prije gasenja auta i odvojim vremena da se ohladi kabina. okrenem na hladenje i nema problema... A u voznji magli bas ako je exstremna vlaga.
haris89
Posts: 5
Joined: 07/01/2015 11:20

#48 Re: Maglenje šajbe

Post by haris89 »

ma kod mene zamagli odjednom vozim sve normalno i odjednom onda zamaglii katastrofa...ponekad cim upalmin auto vidim kako magle sva stakla
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#49 Re: Maglenje šajbe

Post by Sodom1 »

Gde bude ta radnja,radiona?
haris89
Posts: 5
Joined: 07/01/2015 11:20

#50 Re: Maglenje šajbe

Post by haris89 »

Bihac nize tehnicke skole prema kamenici..sad tacno ne mogu objasniti ali tu pitas
Post Reply