Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#526 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by amar1994 »

moze se otic u pm , eto gdje moze , hajd jel te dosta vise :roll:
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#527 Re: RE: Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by saabsa »

kloniran wrote:[

evo malo poređenje

euro 5 dizel vs ugalj samo u sadržaju sumpora CO2 neću da pominjem jer nema logike

po dostupnim podacima na netu
Sadržaj sumpora

euro 5
do 50 mg/kg (MILIGRAMA PO KILOGRAMU)

ugalj: ukupni postotak u kilogramu goriva za tri najzastupljenija u sarajevu:

Banovići 1,83% (18,3 grama po kilogramu)
Breza 2,36% (23,6 grama po kilogramu)
Miljevina 2,2% (22 grama po kilogramu)

al nek bude da su auta najveci zagađivači
Ako su fakat ovi podaci tacni ovo treba na svim mrezama i portalima prosiriti.
Znao sam da je razlika velika al da je ovolika to nisam znao. Znaci moj komsija za prvo lozenje zagadi koliko odprilike 4500 auta zagade za nekih 4-5 sati voznje
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#528 Re: RE: Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by amar1994 »

saabsa wrote:
kloniran wrote:[

evo malo poređenje

euro 5 dizel vs ugalj samo u sadržaju sumpora CO2 neću da pominjem jer nema logike

po dostupnim podacima na netu
Sadržaj sumpora

euro 5
do 50 mg/kg (MILIGRAMA PO KILOGRAMU)

ugalj: ukupni postotak u kilogramu goriva za tri najzastupljenija u sarajevu:

Banovići 1,83% (18,3 grama po kilogramu)
Breza 2,36% (23,6 grama po kilogramu)
Miljevina 2,2% (22 grama po kilogramu)

al nek bude da su auta najveci zagađivači
Ako su fakat ovi podaci tacni ovo treba na svim mrezama i portalima prosiriti.
Znao sam da je razlika velika al da je ovolika to nisam znao. Znaci moj komsija za prvo lozenje zagadi koliko odprilike 4500 auta zagade za nekih 4-5 sati voznje
otprilike tako nekako :-) :run:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#529 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

hizo ramidovic wrote:
kloniran wrote:
hizo ramidovic wrote:ispravna odluka vlade koju tremo svi podrzati. sto se tice lozenja uglja, cipela, plastike i sl., to ne treba zabraniti jer se ljudi moraju nekako grijati vec treba pored sistema par-nepar uvesti i totalnu zabranu za automobile tri dana sedmicno. za prevoz ima tramvaj, trolejbus, biciklo, a ima i pjesacenje, ako se moglo u ratu moze i u miru
moraju ljudi nekako i na posao, to je vaznije od grijanja kuce, a zamisli ne zive svi u sarajevu
a veliki broj tih iz sarajeva zamisli ne radi u sarajevu i ne koriste svi samo tramvaj kao prijevoz

automobili su neuporedivo manji zagađivači od ćumuraša
a gdje pise da se mora ici na posao? moze se otici na bolovanje, uzeti godisnji odmor, neplaceno odsustvo, dati otkaz itd.

ako ces nam ti i takvi finansirati porodice ja cu odmah dati otkaz ;-)
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#530 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Tercius »

velikonja wrote:Hebi ga, ne znam nalijepiti tu Odluku ali evo link
http://mpz.ks.gov.ba/content/odluka-o-z ... u-sarajevo

U clanu 4 stoji ko je odgovoran za provodjenje mjera a u cl 58 - 60 ko vrsi nadozor inspekciju i propisuje sankcije


Zbog tog pitam, jer se u cijelom tekstu Odluke MUP spominje samo u dijelu upucivanja vozila na vanredni tp


A ta vsaopstenja irfana nefica su odavno smijesna
Ev procitah i poprilicno si u pravu.Kako ja razumijem ovu problematiku trenutno sad, policija ce postupati isto kao i u slucajevima zabrane prometa recimo eksplozivnih materija ili odrejdene vrste vozila tipa iznad 3,5 t odredjenim saobracajnicama u odredjenom vremenskom periodu.Nece on tebe kazniti kao kad recimo napravis neki prekrsaj, al vjerovatno ukoliko se tako bude zahtjevalo da ce uzimati podatke iskljucivati iz saobracaja te podatke prosljedjivati nadleznim isnpekcijama koje ce naknadno vrsiti sankcionisanje.Naravno nije iskljuceno ni da insoekcija bude prisutna na licu mjesta koja ce to odmah obavljati.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#531 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by muha_sa »

ocito da ne poznajete našu živu forumsku legendu hizu ramidovica :lol: :lol: :lol:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#532 Re: RE: Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

amar1994 wrote:
saabsa wrote:
kloniran wrote:[

evo malo poređenje

euro 5 dizel vs ugalj samo u sadržaju sumpora CO2 neću da pominjem jer nema logike

po dostupnim podacima na netu
Sadržaj sumpora

euro 5
do 50 mg/kg (MILIGRAMA PO KILOGRAMU)

ugalj: ukupni postotak u kilogramu goriva za tri najzastupljenija u sarajevu:

Banovići 1,83% (18,3 grama po kilogramu)
Breza 2,36% (23,6 grama po kilogramu)
Miljevina 2,2% (22 grama po kilogramu)

al nek bude da su auta najveci zagađivači
Ako su fakat ovi podaci tacni ovo treba na svim mrezama i portalima prosiriti.
Znao sam da je razlika velika al da je ovolika to nisam znao. Znaci moj komsija za prvo lozenje zagadi koliko odprilike 4500 auta zagade za nekih 4-5 sati voznje
otprilike tako nekako :-) :run:
ovo za ugalj je ukupni sadrzaj sumpora, dio izgori i nastane sumpor dioksid, dio ostane u pepelu oko 5 grama po kilogramu
al evo da uzmemo termoelektranu koja izgara ugalj na neuporedivo vecim temperaturama od kotlova u domacinstvima
sadrzaj SO2 u produktima sagorijevanja bi bio oko 0,2% ukupno tj za slucaj breza 4,72 grama po kilogramu
E sad koliko izbaci jedna kucna kotlovnica koja nema nijednog filtera ne bih znao ali manje od ovoga sigurno nije.
To bolje znaju profesori sa masinstva.

namjerno sam izostavio CO2 jer je to smijesno porediti sa automobilima

edit: e sad opet treba uporediti 50 miligrama po kilogramu koje izbaci automobil sa kotlovnicom koja da 5 grama po kilogramu :-)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#533 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mali_milojica »

I auta koja vecinom koriste euro4 i euro5 gorivo imaju DPF filtere,EGR ventile,a u nekim slucajevima (kod nas doduse rijetko) i SCR tehnologiju.
1 auto sa 1 litrom nafte,zagadi 1000x manje nego kuca sa 1kg cumura.
Last edited by mali_milojica on 25/12/2016 13:22, edited 1 time in total.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#534 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mirzet87sa »

Ja imam dpf, a nakon ovog vakat je da ga vadim.. ugusi se sirotinjo :D
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#535 Re: RE: Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by saabsa »

kloniran wrote:[

edit: e sad opet treba uporediti 50 miligrama po kilogramu koje izbaci automobil sa kotlovnicom koja da 5 grama po kilogramu :-)
Ko kakva razlika :D 1: 1000
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#536 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

pa eto nek zagadi 100 puta manje opet ogroman broj

a samo cinjenica da je sigurno preko 20000 domacinstava u sarajevu preslo na ugalj nakon sto je plin poskupio i nek zagađuju 10 puta vise to je 200 hiljada auta

svaka pec dnevno spici bar 20 kila uglja pa skontajte

a mnogo mnogo vise je kotlovnica na ugalj nego sto sam napisao
:-)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#537 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mali_milojica »

Neka svaki dan 100k auta u gradu potrosi po 5 litara,odnosno 500 000 litara goriva,odnosno 25 000 grama Sumpora.
To je kao da sve kuce u Sarajevu potrose cca 1.5t cumura :D :lol:
Pa toliko potrosi dnevno jedna ulica na Vratniku :lol:
Bog te molovo ko nas vodi i ko nam zivote kroji,jbm ti sudija majku :facepalm:
Last edited by mali_milojica on 25/12/2016 13:36, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#538 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by amar1994 »

:lol: :lol:

ma sta ti znas :P , hizo i sl. njemu ce da nam pojasni :lol: :lol: :run:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#539 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

mali_milojica wrote:Neka svaki dan 100k auta u gradu potrosi po 5 litara,odnosno 500 000 litara goriva,odnosno 25 000 grama Sumpora.
To je kao da sve kuce u Sarajevu potrose cca 1.5t cumura :D :lol:
Pa toliko potrosi dnevno jedna ulica na Vratniku :lol:
Bog te molovo ko nas vodi i ko nam zivote kroji,jbm ti sudija majku :facepalm:
nek je ovo sve odokativno, ali opet sigurno nije omjer ispod 1:20 sto je ogromno

a dovoljno je samo jednom pogledati u dimnjak gdje se lozi ugalj pa onda u auspuh upaljenog automobila pa opet u taj dimnjak :lol:
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#540 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by hizo ramidovic »

kloniran wrote: ako ces nam ti i takvi finansirati porodice ja cu odmah dati otkaz ;-)
pa snadji se, jarane. nadji posao blizu kuce da ne moras ici autom, radi privatno kod kuce, kupi jos jedno auto pa upari registracije itd. vazda ima nacina ko hoce da radi...dobar i snalazljiv domacin uvijek ima rjesenje
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#541 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by muha_sa »

fatat se bicikla ko Švede
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#542 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by bordo gandalf »

al-em wrote:Nece je niko platiti ova dva dana. Tek od utorka ce poceti kaznjavati.
Je li ovo zvanicno ili?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#543 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by muha_sa »

Analiza / Martin Tais: Jedino rješenje za loš zrak je zabrana loženja uglja

25. 12. 2016. u 08:33:00 Radiosarajevo.ba

Jutros od 7 sati na putevima u Kantonu Sarajevo provodi se "par-nepar" sistem saobraćanja, kao jedan od vidova smanjenja zagađenja zraka u zimskom periodu, sve u sklopu epizode "Uzbuna".

Veliki je broj onih koji su reagirali na ovakve mjere, koje je uveo Operativni štab Vlade Kantona Sarajevo, a među njima je svakako jedna od najrelevantnijih kritika bila ona napisana na Facebook profilu Martina Taisa, stručnjaka za kvalitetu zraka i klimatske promjene.

Tais je, za sve one koje to zanima, pojasnio kako se to upravlja zrakom, te koje mjere je potrebno provoditi s ciljem prevencije ovakvih alarmantno pogoršanih uslova u Sarajevu, ali i brojnim drugim gradovima diljem BiH.

"Zaštita okoliša, u prvom redu, ostvaruje se smislenim upravljanjem prostorom za što je nužno dobro poznavanje tog prostora, njegovih obilježja, vrednota, osjetljivosti i ugroženosti. Tek tada je moguće objektivizirati probleme, utvrditi uzroke te pronaći najdjelotvornija rješenja unapređivanja stanja okoliša. Zrak kao ograničavajući faktor razvoja Grada Sarajeva zbog prirodnih i orografskih uslova je bitan ograničavajući faktor", ističe Tais u svom obrazlaganju problema.

Nadalje, pojašnjeno je i da stabilne vremenske situacije doprinose akumuliranju štetnog zraka u atmosferi grada, jer u ovakvim vremenskim situacijama nema generalnih vazdušnih strujanja u prizemnom sloju tamosfere. Zbog svega toga potrebno je smanjiti emisiju štetnih materija u zrak, za što postoji nekoliko načina koje je Tais i naveo.

"Sarajevo je prije rata uvelo plin, kao energent, za zagrijavanje. Posljednjih godina se uočava trend povecanja SO2 i crnog dima u atmosferi grada, a što je posljedica sve veće potrošnje ugljeva u domaćinstvima i nekim kotlovnicama. Ugalj, koji se koristi je sumnjivog kvaliteta –povećanog sadržaja sumpora.
Postoje odluke u zakonskim propisima KS o vrsti ugljeva koji se mogu koristiti na području kantona. Nema kontrole koje se vrste ugljeva koriste u kantonu, niti u kojim količinama.
Potrebno naći rješenja za destimulaciju korištenja ugljeva, kao i stimulaciju korištenja plina ili alternativnih goriva - biomase, energije sunca, vjetra i slično.
Treba donositi dugoročna rješenja na smanjenju emisija u zrak, jer je kapacitet sarajevske kotline u hladnijem dijelu godine ograničen visinom sloja temperaturne inverzije", objašnjava Tais, te ističe da je mjera i naredba o proglašenju "Pripravnosti", a ne "Uzbune" jedina ispravna u ovom trenutku i može doprinijeti poboljšanji kvaliteta zraka.

No, navodi da je ovo samo kratkoročna mjera i da će se ubuduće morati razmišljati dugoročnije, kako se ovakve i gore situacije ne bi dešavale svakodnevno, te je potrebna izrada strateških ciljeva i mjera smanjenja emisije štetnih materija u zrak.

"Prvi cilj je potpuna zabrana korištenja čvrstih goriva, posebno uglja. Dugoročno treba zamijeniti korištenje uglja sa kotištenjem plina. Naravno ne može se zabraniti ljudima da se griju na ugalj, a ne ponuditi im prihvatljivo rješenje. Treba zato subvencionirati cijene plina u tri zimska mjeseca u KS da bi bio isti ili jeftiniji od uglja. Treba stimulisati ugradnju plina u automobile, a gradski saobračaj da koristi samo plin. Treba stimulirati utopljavanje zgrada, kao poznatu mjeru u svijetu, da bi se izvršile uštede potrošnje energije - goriva", poručuje Tais.

Ističe da su sve ove mjere, koje treba pripremati dugoročno, poznate u cijelom svijetu, te da samo tako možemo spriječiti ono što se ovih dana dešava u glavnom gradu BiH.

"Moramo imati u vidu da je i London šezdesetih godina imao velikih problema sa smogom - zagađenim zrakom i rješio ga. Kako ga je rješio? Tako što je zabranio loženje uglja", zaključuje Tais.
al-em
Posts: 3119
Joined: 01/03/2014 00:26

#544 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by al-em »

bordo gandalf wrote:
al-em wrote:Nece je niko platiti ova dva dana. Tek od utorka ce poceti kaznjavati.
Je li ovo zvanicno ili?
Rekao konakovic.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#545 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#546 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by P308 »

kloniran wrote:http://www.avaz.ba/clanak/269130/drasti ... zica-video

ono 4 tramvaja vise u saobracaju :lol: :pisnuo:
Zar se na temi o GRAS-u nije tvrdilo da bi povecanje tramvaja opteretilo mrezu i da se ne moze ici iznad sadasnjeg broja? :?
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#547 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by made_in_sarajevo »

Podaci mjernih stanica: U većem dijelu Sarajeva u nedjelju smanjeno zagađenje zraka
http://www.klix.ba/clanak/161225057

Joj Alija ustani da ja legnem. Cuj u nedelju jos Bozic i kazu manje zagadjenje ima efekta. Pa jebem vam sve debilno zar bas smatrate da su ljudi toliko glupi i primitivni majmuni debilni svi redom. Pa svake nedelje pogotovo za praznik je manja guzva,a kako su stanice pored ceste normalno da ce manje pokazivati.

Nista da ja zakljucam firmu do daljnjeg i nek mi kanton isplati stetu koju cu imati radi ovoga

Poslano sa mog SM-N9005 koristeći Tapatalk
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#548 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

made_in_sarajevo wrote:Podaci mjernih stanica: U većem dijelu Sarajeva u nedjelju smanjeno zagađenje zraka
http://www.klix.ba/clanak/161225057

Joj Alija ustani da ja legnem. Cuj u nedelju jos Bozic i kazu manje zagadjenje ima efekta. Pa jebem vam sve debilno zar bas smatrate da su ljudi toliko glupi i primitivni majmuni debilni svi redom. Pa svake nedelje pogotovo za praznik je manja guzva,a kako su stanice pored ceste normalno da ce manje pokazivati.

Nista da ja zakljucam firmu do daljnjeg i nek mi kanton isplati stetu koju cu imati radi ovoga

Poslano sa mog SM-N9005 koristeći Tapatalk
kad se sutra pocnu faliti da su im uvedene mjere dale pozitivan efekat :lol:
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#549 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by made_in_sarajevo »

Utorak tek jer tad najavljuju vjetar ili padavine nisam plaho sluso ali promjena sigurno :D

Poslano sa mog SM-N9005 koristeći Tapatalk
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#550 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by saabsa »

Kaze ministar da je nemoguce ustanoviti koja je euro norma u automobilu.
Ministre jesi li bar nekad otvorio saobracajnu dozvolu?
Post Reply