Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#476 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by MOSALJOZE »

Mogu misliti kakvih će se sutra izgovora naslušati milicija :-)
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#477 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Edin H. »

MOSALJOZE wrote:Mogu misliti kakvih će se sutra izgovora naslušati milicija :-)
Skrivenu kameru postaviti po hitno. :lol: :lol: :lol:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#478 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by MOSALJOZE »

Edin H. wrote:
MOSALJOZE wrote:Mogu misliti kakvih će se sutra izgovora naslušati milicija :-)
Skrivenu kameru postaviti po hitno. :lol: :lol: :lol:
Dodju meni na posao,piju kafu i spavaju,pa ću ti prepričat :mrgreen:
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#479 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by The Realist »

Sretno svim bronhitičarima od sutra...... :izet: :izet:
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#480 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Edin H. »

MOSALJOZE wrote:
Edin H. wrote:
MOSALJOZE wrote:Mogu misliti kakvih će se sutra izgovora naslušati milicija :-)
Skrivenu kameru postaviti po hitno. :lol: :lol: :lol:
Dodju meni na posao,piju kafu i spavaju,pa ću ti prepričat :mrgreen:
To si se dobro sjetio, sto kod nas mozes cuti izgovora to definitivno nema nigdje. :D
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#481 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

avetinja wrote:
kloniran wrote:
Naslovnica wrote:U odnosu na jučerašnjih 313, trenutni index zagađenja je 265. Efekti par-nepar su već vidljivi iako primjena počinje od sutra.
Vizionarska vlast!
Hvala Vlado!
pa neki dan je bilo u novinama da se ove mjere mogu primjenjivati samo kad prosjecna dnevna zagađenost pređe 400, a oni na 300 uveli :roll:
Treba državi narodna sisa, da izvuku i ono malo para što je kod raje ostalo. Ne bi me čudilo da sutra bude policije kao da će rat početi, samo da bi opalili kazne. Samo me zanima šta će političari koji imaju broj tablica koji je zabranjen za vožnju taj dan. Hoće li gospoda ići sa drugim automobilom (ili im je, ne daj Bože, sav vozni park sa parnim/neparnim završnim brojem), ili je najbolje da se nikako ne pojavljuju na poslu, ili će krhnuti pet milja marka? Sjeme im se zatrlo. I ovo oko kažnjavanja stranih tablica, neka dijaspora i turisti auto ostave u Tarčinu, pa sutra nek' autobusom dođu po kola, ha ja.
Mogu jedino na Ivanu i to na hercegovackoj strani, na pola tunela pocinje kanton sarajevo :lol:

a oni koji imaju tranzit kroz sarajevo iz hercegovine nek idu na prozor :lol:
User avatar
avetinja
Posts: 31423
Joined: 19/07/2014 13:31

#482 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by avetinja »

kloniran wrote:Mogu jedino na Ivanu i to na hercegovackoj strani, na pola tunela pocinje kanton sarajevo :lol:

a oni koji imaju tranzit kroz sarajevo iz hercegovine nek idu na prozor :lol:
Treba i za aVtobuse, trole, tramvaje i taHije uvest ovo par-nepar (bim-bam-bus). Ko hin jebe. Nek' i oni malo odmore, a nek' raja ide pješ'e, nisu se rodili u kolima hitne pomoći. :lol: :lol:
mali_balon
Posts: 11274
Joined: 12/09/2012 09:57

#483 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mali_balon »

StupskaBitanga wrote:I Sutra na ulicama Sarajeva 10000 auta
Niti bi ih mogli sve kazniti a i da hoce zakonskog uporišta nema
Kako de pojasni....
User avatar
emigrazione
Posts: 7369
Joined: 01/09/2010 13:40

#484 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by emigrazione »

Imam u komsiluku jedan razdrdani kamion, dvica zadnji broj registracije, u mene na autu trica...jos cemo se ćerati degenerici iz vlasti :thumbup:
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#485 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Izlija »

Suma sumarum i dok smo bili sedma sila na svijetu bilo je problema sa maglom i smogom a sada sa ovom vlašću i načinom upravljanja državom neka niko ne očekuje poboljšanje životnih uslova. Posebno sa ovakvim narodom koji je indolentan na svoje okruženje i koji nije niti malo društveno i socijalno osvješten, mene čudi kako je i ovako fino u državi u kojoj ništa ne valja.
User avatar
avetinja
Posts: 31423
Joined: 19/07/2014 13:31

#486 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by avetinja »

Valja mi skidat' tablice po komšiluku sutra. :lol:
memx
Posts: 158
Joined: 19/10/2011 15:33

#487 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by memx »

Sutra će pola beba u Sarajevu ostati kući, umjesto da jedini dan u sedmici kad im roditelji ne rade, odu malo na bilo koje brdo gdje ima čistog zraka.
Pitanje za genijalce iz vlade - hoće li i njihova djeca ostati u zagađenom gradu, zbog toga što imaju parne brojevena tablicama?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#488 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by StupskaBitanga »

mali_balon wrote:
StupskaBitanga wrote:I Sutra na ulicama Sarajeva 10000 auta
Niti bi ih mogli sve kazniti a i da hoce zakonskog uporišta nema
Kako de pojasni....
Koliko ja znam nije vanredno stanje proglašeno
autoskolee
Posts: 286
Joined: 13/08/2014 23:00

#489 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by autoskolee »

memx wrote:Sutra će pola beba u Sarajevu ostati kući, umjesto da jedini dan u sedmici kad im roditelji ne rade, odu malo na bilo koje brdo gdje ima čistog zraka.
Pitanje za genijalce iz vlade - hoće li i njihova djeca ostati u zagađenom gradu, zbog toga što imaju parne brojevena tablicama?
Ovo se ne odnosi na drzavna auta.. :)


Dugu tesku bolest svima njima
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#490 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by hizo ramidovic »

dobar domacin uvijek ima dva auta, jedno sa parnim a jedno sa neparnim brojem. bijedi i fukari koja ima samo jedno auto i treba uvesti ovakve zabrane. ima tramvaj, neka lijepo sjede i voze se...
User avatar
muha_sa
Posts: 128491
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#491 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by muha_sa »

hizo ramidovic wrote:dobar domacin uvijek ima dva auta, jedno sa parnim a jedno sa neparnim brojem. bijedi i fukari koja ima samo jedno auto i treba uvesti ovakve zabrane. ima tramvaj, neka lijepo sjede i voze se...
:thumbup:
velikonja
Posts: 793
Joined: 19/01/2014 20:37

#492 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by velikonja »

mali_balon wrote:
StupskaBitanga wrote:I Sutra na ulicama Sarajeva 10000 auta
Niti bi ih mogli sve kazniti a i da hoce zakonskog uporišta nema
Kako de pojasni....
Procitao sam Odluku, nigdje ne pise da je MUP nadlezan za sprovodjenje iste.
Jedino sto je MUP ovlasten tom Odlukom, jeste slanje na vanredni teh pregled.
Tako da mislim da MUP KS nema ovlastenje za prekrsajno sankionisanje. Za provodjenje mjera iz Odluke su nadlezni opstinski i kantonalni inpekcijski organi
User avatar
MrNobody
Posts: 33
Joined: 15/12/2013 14:02

#493 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by MrNobody »

Snake Eyes wrote:
MrNobody wrote:Prije bilo kojeg saobraćajnog rješenja u cilju smanjenje zagađenja zraka na području grada Sarajeva, donijeti osnovnu mjeru: „...ZABRANITI U CJELOSTI LOŽIŠTA NA UGALJ I DRUGE EKOLOŠKI NEČISTE MATERIJE...“.
A pojeftiniti drva i grijanje na struju. To bi bila prava mjera.
problemnatravunu wrote:
MrNobody wrote:Prije bilo kojeg saobraćajnog rješenja u cilju smanjenje zagađenja zraka na području grada Sarajeva, donijeti osnovnu mjeru: „...ZABRANITI U CJELOSTI LOŽIŠTA NA UGALJ I DRUGE EKOLOŠKI NEČISTE MATERIJE...“.
Ko će to raditi, jarane znas li ti koliki je to posao!
Ovako ,uvedes ovu nebulozu, operes svjoju savjest pred Bogom, a glasačko tijelo ti svakako polupismeno ne kontaju ništa,samo ponosni kako su im vodje pametne i ginu za njih :lol: :lol: , rade , evo i subotom popodne jadnici, a sve za naše dobro, da nas spasu

Za početak sve kotlovnice Toplane prebaciti na ekološka goriva, nek jednu tranšu MMF-a preusmjere na ovaj projekat a ne za plate i penzije ili nek se zaduže kod EBRD-a, a vjerovatno bi se moglo to uraditi i preko nekih IPA fondova. Stimulisati domaćinstva da koriste plin (s tim da treba provjeriti kaloričnost plina koju nam prodaju) i struju za grijanje. Uporedo sa ovim rješavati i probleme sa automobilima. Jeste ogroman posao ali svaki posao se može uraditi kad se hoće. "Ali znam ja nas, hebo ti nas".

Problemi sa smogom su svake godine, ali se mi sjetimo o njima razglabati samo u decembru. Proći će i ovaj decembar, puhnut će vjetar za 10-20 dana pa ćemo svi zaboraviti na ovo do sljedećeg decembra.
mali_balon
Posts: 11274
Joined: 12/09/2012 09:57

#494 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mali_balon »

velikonja wrote:
mali_balon wrote:
StupskaBitanga wrote:I Sutra na ulicama Sarajeva 10000 auta
Niti bi ih mogli sve kazniti a i da hoce zakonskog uporišta nema
Kako de pojasni....
Procitao sam Odluku, nigdje ne pise da je MUP nadlezan za sprovodjenje iste.
Jedino sto je MUP ovlasten tom Odlukom, jeste slanje na vanredni teh pregled.
Tako da mislim da MUP KS nema ovlastenje za prekrsajno sankionisanje. Za provodjenje mjera iz Odluke su nadlezni opstinski i kantonalni inpekcijski organi
edit
Proglašenje Treće epizode "UZBUNA"
24.12.2016

Dana 24.12.2016.godine, Operativni štab Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo je donio Odluku o ukidanju Druge epizode "Upozorenje" povećanih koncentracija zagađujućih materija u zraku u Kantonu Sarajevo, te proglasio Treću epizodu “Uzbuna” povećanih koncentracija zagađujućih materija u zraku u Kantonu Sarajevo. U okviru naređenih mjera Ministartvo untrašnjih poslova Kantona Sarajevo poduzet će aktivnosti iz svoje nadležnosti koje se ogledaju u:

-Privremenom ograničenju upotrebe motornih vozila po sistemu “par – nepar” tablica počinje sa primjenom 25.12.2016. godine u 07.00 sati, za vozila sa zadnjim parnim brojem i traje do 24.00 sati, istog dana. (zabrana za parne brojeve)

-Privremeno ograničenje upotrebe motornih vozila sa zadnjim neparnim brojem počinje 26.12.2016. godine u 00.00 i traje do 24.00 sati istog dana. (zabrana za neparne brojeve)

-Za naredne dane privremeno ograničenje upotrebe motornih vozila će se naizmjenično mijenjati, tj. jedan dan ograničenje za vozila sa zadnjim parnim brojem, a drugi dan za vozila sa zadnjim neparnim brojem.

-Članom 41. stav (2) Odluke o zaštiti i poboljšanju kvalitete zraka u Kantonu Sarajevo (“Sl. novine Kantona Sarajevo” broj 23/16), propisano je da su građani, pravna i fizička lica dužni postupati u skladu sa Planom interventnih mjera, te blagovremeno reagovati u situacijama koje zahtijevaju interventne mjere. Za postupanje suprotno navedenom, predmetno Odlukom je propisana novčana kazna u iznosu od 500,00 do 1000,00 KM.

-Ovo se ne odnosi na vozila policije, ministarstva odbrane, javnog gradskog prevoza, komunalnih preduzeća, vozila inspekcijskih organa, vozila sa diplomatskim tablicama i vozila hitnih intervencija.

-Policijski službenici MUP-a Kantona Sarajevo će prilikom obavljanja svakodnevnih poslova i zadataka konstantno preduzimati mjere na dosljednom poštivanju privremenog ograničenja upotrebe motornih vozila, uvođenjem sistema “par – nepar” tablica.
http://mup.ks.gov.ba/aktuelno/obavjeste ... ode-uzbuna
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#495 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by StupskaBitanga »

Tehnički mup ks nema kapaciteta da sprovodi tu odluku jer laički na cesti izađe 100 hiljada vozila i kako ih prekontrolisati a da ne budu ugroženi ostali sigurnosni aspekti
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#497 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by Donnie Smith »

Vala, ko se na plin ugrije, a u kući živi, ja mu skidam kapu do poda. Koga ba vi ložite. Džaba fasada, dobra izolacija, džaba sve, ja u plin ne vjerujem, plus skup. Pelet zakon :thumbup:
A smog/magla je problem, ne od juče, nego od prije 100 godina i samo nam može gore biti. Zgrada se naredalo, sve nas je više, svi auto imaju, neki i po dva :D, i šta se radi po tom pitanju, ništa. Iz šupljeg u prazno godinama. Nisam stučnjak ali ne kontam šta je problem s Ivan Sedlom. Odloži Merlina za 2017., pare utroši na rješavanje gorućeg problema. Kažu, došla bi nam mediteranska klima, nije pogodna za bukvu, Šipad bi se mor'o ugasiti, to je bila vadiona prije. Eto, ko da je more tu iza ćoška namah, pa će nam se galebovi preseliti. Ovo par-nepar je takva nebuloza, kap u moru problema. :roll:
velikonja
Posts: 793
Joined: 19/01/2014 20:37

#498 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by velikonja »

Hebi ga, ne znam nalijepiti tu Odluku ali evo link
http://mpz.ks.gov.ba/content/odluka-o-z ... u-sarajevo

U clanu 4 stoji ko je odgovoran za provodjenje mjera a u cl 58 - 60 ko vrsi nadozor inspekciju i propisuje sankcije


Zbog tog pitam, jer se u cijelom tekstu Odluke MUP spominje samo u dijelu upucivanja vozila na vanredni tp


A ta vsaopstenja irfana nefica su odavno smijesna
mali_balon
Posts: 11274
Joined: 12/09/2012 09:57

#499 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by mali_balon »

StupskaBitanga wrote:Tehnički mup ks nema kapaciteta da sprovodi tu odluku jer laički na cesti izađe 100 hiljada vozila i kako ih prekontrolisati a da ne budu ugroženi ostali sigurnosni aspekti
I ja kontam, ali jesi li sretan ili peh :D
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#500 Re: Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Post by kloniran »

i ako budu provodili ovo provodice na sirotinji po obicaju
Post Reply