Magla u Sarajevu , visegodisnji problem

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#1 Prva mjera pripravnosti - smog!

Post by x0z0y0 »

Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo je, zbog povećane koncentracije zagađujućih supstanci u zraku, proglasilo prvu mjeru pripravnosti za posebne situacije, na osnovu Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka.

Kako je saopćeno iz ovog ministarstva, na osnovu rezultata mjerenja kvaliteta zraka u protekla 24 sata, uočene su povećane koncentracije zagađujućih supstanci, posebno čađi (crnoga dima) i to na tri mjerna mjesta u Kantonu Sarajevo - Otoci, Higijenskom zavodu i Ilidži. Vrijednosti na preostale dvije loakcije - Vogošća i Vijećnica, nešto su niže.

Poduzimanje prve mjere pripravnosti podrazumijeva upozoravanje rizičnih grupa stanovništva za smanjenje kretanja, posebno u jutarnjim i večernjim satima, zatim apel za smanjenje korištenja privatnih automobila i smanjenje svih emisija iz različitih izvora, kao što su ložišta, industrijski pogoni i slično.

U sklopu mjera koje Ministarstvo poduzima u smislu preventivnog djelovanja na smanjenje zagađenja je i pojačana inspekcijska kontrola u različitim industrijskim, privrednim i poslovniom subjektima kod kojih je konstatirana emisija štetnih supstanci, iznad zakonom dozvoljenih vrijednosti.

Također, Ministarstvo je naložilo KJKP "Toplane" da hitno sačini program za smanjenje emisija iz kotlovnica za produkciju toplotne energije, kojima upravlja ovo preduzeće.

Razlog povećanja zagađenja je formiranje magle u jutarnjim i večernjim satima, usljed relativne vlažnosti zraka i viših temperatura, a koja pogoduje zadržavanju štetnih materija u atmosferi sarajevske kotline.

Inače, presudan uticaj na vrijednosti koncentracije polutanata, uz emisije u zrak, imaju vremenske prilike koje karakterišu tzv. temperaturne inverzije i kotlinski položaj Kantona Sarajevo.

U saradnji sa Federalnim hidrometeorološkim zavodom i Zavodom za javno zdravstvo Kantona planira se uvođenje i dodatnih mjerenja kvaliteta zraka na više lokacija u Kantonu Sarajevo, radi dobijanja vjerodostojnijih podataka i preduzimanja konkretnih mjera.

Prema najavama Federalnog hidrometeorološkog zavoda do petka se ne očekuje bitnija promjena vremena, što bi moglo uzrokovati zadržavanje zagađenja. Ukoliko do toga dođe, razmotrit će se i prelazak u drugi prag mjera, odnosno upozorenja prema Planu, a nisu isključene ni redukcije saobraćaja, zabrana kretanja automobila koji nemaju katalizator i si.

O ovim mjerama će odlučivati, zavisno od konkretne situacije i po potrebi, Operativni štab Vlade Kantona Sarajevo za primjenu Plana interventnih mjera.

Da ne bi došli u situaciju u kojoj bi se morale primijeniti radikalnije mjere, Ministarstvo apeluje, posebno na vlasnike motornih vozila, da vode računa o tehničkoj ispravnosti izduvnih sistema vozila i kvalitetu goriva koje koriste, te da automobile upotrebljavaju u smanjenom obimu.

Na vlasnike ložišnih instalacija apelira se da redovno održavaju kotlovnice, popravljaju kvarove i smanjuju emisije štetnih supstanci u zrak, te operatore proizvodnih pogona da u okviru svojih aktivnosti pokažu maksimalnu odgovornost u smislu smanjenja emisije štetnih polutanata.

O svim aktivnostima koje će se preduzimati Ministarstvo će pravovremeno obavijestiti javnost, saopćeno je.

(FENA)


koliko mislite da "upozoravanje rizičnih grupa stanovništva za smanjenje kretanja" pije vode??
I ovo za Toplane...sad se sjetili da ih upozore a cim ova kriza prodje sve ce opet bit po starom ! :x :x
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#2

Post by ladyblue18 »

Vani je uzas, bila sad u gradu ne vidis s jedne strane obale na drugu, auta ne vidis moze te fino potkacit.
Vidjela sam nekoliko ljudi s maskama onim hiruskim kako hodaju gradom :roll:

Ne moze se disat, jednomo rjecju HAOS
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#3

Post by pitt »

i manje graha da se jede :D:D:D

Pa dobro....sa je u kotlini pa je malo i tesko otarasiti se smoa. Naravno da e treba nesto po tom pitanju pod hitno uraditi. Samo kad bi se smanjiop broj onih krseva na ulicama bilo bi malo bolje......a o dimnjacima i toplanama da ne pricam. Malo i drveca posaditi ne bi skodilo.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#4

Post by mamica papucarka »

izmedju ostalog i u halu se ide sa autom :roll:
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#5

Post by RIZVA »

podsjeca me na peking, ili na resident evil,samo gledam hoce li me sta zaskociti za vrat :D
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#6

Post by x0z0y0 »

ladyblue18 wrote: Vidjela sam nekoliko ljudi s maskama onim hiruskim kako hodaju gradom
:shock:
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#7

Post by Dori »

mamica papucarka wrote:izmedju ostalog i u halu se ide sa autom :roll:
Fakat :roll:

A ovako nam carsija izgleda sa planine :D :
Image
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#8

Post by x0z0y0 »

Dena wrote:
mamica papucarka wrote:izmedju ostalog i u halu se ide sa autom :roll:
Fakat :roll:

A ovako nam carsija izgleda sa planine :D :
Image
sjetim se zicare trebevicke u ovakvim danima
penjes se i onda izronis iz smoga i magle..gore suncano prelijepo a grad se gusi u sivilu
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#9

Post by Better Man »

Jedna mjera kojom bi se mogao rješiti dio ovg problema je trajno isklučivanje iz saobraćaja svih vozila marke Golf 1 i 2, dalje tu su svi kadet opeli i ostala Opel vozila koja se više ne proizvode, kao i sva druga vozila starija od 15 godina. Navedena vozila bi trebalo odvući na otpad i presovati.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#10

Post by pitt »

ma ne dat da se registruju takva auta i da prolaze inspekciju.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#11

Post by atko »

Hoce li ijedan kantonalni duznosnik svojim primjerom pokazati sta treba ciniti?
Npr, da udje u tramvaj i ode na posao?
Hoce li ijedna inspekcija u toku ljeta izvrsiti kontrolu kotlovnica, i ostalih vecih objekata koji vrse emisiju stetnih gasova?
Hoce li se poceti primjenjivati taj jebeni tehnicki pregled vozila?
Hoce li dio novca od registracije vozila otici tamo gdje mu je mjesto
Hoce li dio novca koji mi uzmu od plate otici tamo gdje je namjenjen?
Hoce li jebene toplane izvrsiti reparaciju pojedinih postrojenja koja su dotrajala i kojim pravdaju poskupljenje grijanja?

I na kraju ispade problem to sto ja ili neko peti ili deseti koristi 10 minuta auto do posla i 10 minuta nazad kuci da bih radio i zaradio sve te dadzbine da prdonje donose hitne mjere i apele... jednom rjecju MRSH!
User avatar
starii
Posts: 3297
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#12

Post by starii »

Image

uzivajte :P
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#13

Post by Umjetnik a »

starii wrote:Image

uzivajte :P

ovo drugo isto ostrvo :-D :lol:
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#14

Post by Umjetnik a »

atko wrote:Hoce li ijedan kantonalni duznosnik svojim primjerom pokazati sta treba ciniti?
Npr, da udje u tramvaj i ode na posao?

Hoce li ijedna inspekcija u toku ljeta izvrsiti kontrolu kotlovnica, i ostalih vecih objekata koji vrse emisiju stetnih gasova?
Hoce li se poceti primjenjivati taj jebeni tehnicki pregled vozila?
Hoce li dio novca od registracije vozila otici tamo gdje mu je mjesto
Hoce li dio novca koji mi uzmu od plate otici tamo gdje je namjenjen?
Hoce li jebene toplane izvrsiti reparaciju pojedinih postrojenja koja su dotrajala i kojim pravdaju poskupljenje grijanja?

I na kraju ispade problem to sto ja ili neko peti ili deseti koristi 10 minuta auto do posla i 10 minuta nazad kuci da bih radio i zaradio sve te dadzbine da prdonje donose hitne mjere i apele... jednom rjecju MRSH!

ja mislim da direktor podzemne u nju jorku ima ferraria u garaži, a na posao ide podzemnom, čini mi se
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#15

Post by lolita_xx »

atko wrote:Hoce li ijedan kantonalni duznosnik svojim primjerom pokazati sta treba ciniti?
Npr, da udje u tramvaj i ode na posao?
Hoce li ijedna inspekcija u toku ljeta izvrsiti kontrolu kotlovnica, i ostalih vecih objekata koji vrse emisiju stetnih gasova?
Hoce li se poceti primjenjivati taj jebeni tehnicki pregled vozila?
Hoce li dio novca od registracije vozila otici tamo gdje mu je mjesto
Hoce li dio novca koji mi uzmu od plate otici tamo gdje je namjenjen?
Hoce li jebene toplane izvrsiti reparaciju pojedinih postrojenja koja su dotrajala i kojim pravdaju poskupljenje grijanja?

I na kraju ispade problem to sto ja ili neko peti ili deseti koristi 10 minuta auto do posla i 10 minuta nazad kuci da bih radio i zaradio sve te dadzbine da prdonje donose hitne mjere i apele... jednom rjecju MRSH!
nece, nazalost!
tavijapi
Posts: 169
Joined: 25/06/2007 22:43
Location: sarajevo

#16

Post by tavijapi »

pa sta je ovo??? kriza zestoka. njemacka je cudo. ni smoga ni golfova (1,2), sve regulisano.. treba dosta stvari pokusati kod nas primjeniti?? ALI;ALI bojim se da ne ide...
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#17

Post by roki »

sad sam bio na Bjelasnici na nekih par sati.Cim se uz krupac krene magla ostane iza tebe.nebo,cisto,obasjale zvijezde.
Po povratku,kada opet udoh u maglu,ili smog,neznam ni sta je vise,toliko osjetih smrad kroz ventilaciju u autu.fuj
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#18

Post by pitt »

Umjetnik a wrote:

ja mislim da direktor podzemne u nju jorku ima ferraria u garaži, a na posao ide podzemnom, čini mi se
ma to je gradonacelnik Bloomberg bio. Ne znam bas da koristi to svaki dan. Al gdje je NYC a gdje je SA :D:D:D
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#19

Post by Vertigo »

roki wrote:sad sam bio na Bjelasnici na nekih par sati.Cim se uz krupac krene magla ostane iza tebe.nebo,cisto,obasjale zvijezde.
Po povratku,kada opet udoh u maglu,ili smog,neznam ni sta je vise,toliko osjetih smrad kroz ventilaciju u autu.fuj
na Igmanu sunce, ja se sunc`o :) a suma miriseee
User avatar
jasko_ba
Posts: 7796
Joined: 13/11/2006 17:47

#20

Post by jasko_ba »

maloprije dodjoh iz zenice, jbno isto..ne vidis drugu stranu ulice..prestrasno skoro :-) :)
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#21

Post by shadow »

pitt wrote:ma ne dat da se registruju takva auta i da prolaze inspekciju.
koju inspekciju, to se preskace kod nas...nema tehnicki pregled, samo daj papire i pare..auto nikad i ne vide a kamo li pregledaju.

nego, zbog ove magle i smoga treba Igman srusiti sto prije :D
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#22

Post by roki »

jasko_ba wrote:maloprije dodjoh iz zenice, jbno isto..ne vidis drugu stranu ulice..prestrasno skoro :-) :)
kad smo kod druge strane ulice.Takoder ista situacija na ulazu u sarajevo.Neki majmun se nasao pametan pa poceo preticati vozila,a vidljivost 20 metara.Auto je bilo neko napucano
User avatar
van Basten
Posts: 7515
Joined: 21/09/2006 02:59

#23

Post by van Basten »

ma ja... opet će mjere po sirotinji biti, a opet će svaki zamjenik pomoćnika kantonalnog ministra na posao i ine službene obaveze ići sa službenim autom, i to sam. Pa ako neće u tramvaj, de nek se bar utale da po 2-3 idu na po jedno auto.
I fol naloženo toplanama da naprave neki elaborat o smanjenju emisije štetnih tvari. Pa to ste trebali u avgustu raditi, da se sada taj plan uveliko primjenjuje. A dok se plan napravi, eto nam proljeća, Sunca, svi će zaboraviti na to i opet iduće zime kukati.
Ni raskopane ceste koje se kao grade godinama već i koje hoćešnećeš stvaraju čepove gdje ljudi mile u 1. brzini nisu doprijenele poboljšanju stanja.
Najlakše je platu uzeti... pogotovo kad se ne mora ni zaraditi :x
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#24

Post by kEN0 »

sjeb :-)
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#25

Post by x0z0y0 »

Image

e ovako izgleda kad se magla "povlaci" :D
juce se desilo da se par puta povukla i vratila , jako zanimljivo za vidjet takvo nesto :-)
Post Reply