Magistri prije Bolonje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#226 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Bloo »

Euridika wrote:
hrasno38 wrote:Ama donijeli oni ili ne odluku koliko sam se ja uspio nacitati o Bolonji magistrat u staroj formi vise ne postoji i stvarno mi nije jasno zasto pojedini fakulteti jos uvijek uzimaju pare ljudima za to. Dakle titula magistar znanosti vise nema samo magistar struke ali fakulteti i dalje uzimaju masnu pinku za tu titulu "mr". Jebem li ga ako smo uveli Bolonju onda smo je uveli ili nam je i obrazovanje napola kao i sve u drzavi. U stvari i jeste jer Bolonja isto tako ne poznaje prolaznosti studenata koje se desavaju na nasim fakultetima ali poznaje i jedan novi termin koji se zove "odgovormost profesora za takvu prolaznost".
A koji fakultet to još nudi stari magistarski studij? Ja sam na ETF-u bila zadnja generacija koja je upisala taj studij (koji, nažalost, nikad nisam završila :sad:) i to je bilo 2006/2007 ak. godine. Nakon toga je 2-3 godine bila pauza (što je uvijek i bilo, dok se skupi dovoljan broj kandidata za novi ciklus), a onda je na snagu stupila Bolonja i studij po bolonjskom principu.
Filozofski ne nudi više zato sam morala upisati "bolonjski" postdiplomski :mrgreen:
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#227 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Matzan »

Koliko god se bolonjci upirali da dokažu da su magistri neznamtičega, sabirali i oduzimali ECTS bodove, busali se u prsa krvavim radom i redovnom
prisustvu nastavi, činjenica je da su daleko bliže dodiplomskom studiju prije uvođenja Bolonje nego postidplomskom.
Da se ne lažemo. :wink:
User avatar
velikibrnjo
Posts: 948
Joined: 26/05/2009 12:11

#228 Re: Magistri prije Bolonje

Post by velikibrnjo »

Matzan wrote:Koliko god se bolonjci upirali da dokažu da su magistri neznamtičega, sabirali i oduzimali ECTS bodove, busali se u prsa krvavim radom i redovnom
prisustvu nastavi, činjenica je da su daleko bliže dodiplomskom studiju prije uvođenja Bolonje nego postidplomskom.
Da se ne lažemo. :wink:

sta ima doktore


eo ja zavrsio po starom i magistriro po starom i dzrim da su oni prije bolonje apsolutno nezasluzeno zmalo izjednaceni s ljudima koji jesu zavrsili po bolonji i postali masteri necega
jer ne moze me niko ubjediti da je
4=4+1
ili ti ga

240=300

ili ti ga da eso radeljas sad treba biti doktor
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#229 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Euridika »

hrasno38 wrote:
Euridika wrote:
hrasno38 wrote:Ama donijeli oni ili ne odluku koliko sam se ja uspio nacitati o Bolonji magistrat u staroj formi vise ne postoji i stvarno mi nije jasno zasto pojedini fakulteti jos uvijek uzimaju pare ljudima za to. Dakle titula magistar znanosti vise nema samo magistar struke ali fakulteti i dalje uzimaju masnu pinku za tu titulu "mr". Jebem li ga ako smo uveli Bolonju onda smo je uveli ili nam je i obrazovanje napola kao i sve u drzavi. U stvari i jeste jer Bolonja isto tako ne poznaje prolaznosti studenata koje se desavaju na nasim fakultetima ali poznaje i jedan novi termin koji se zove "odgovormost profesora za takvu prolaznost".
A koji fakultet to još nudi stari magistarski studij? Ja sam na ETF-u bila zadnja generacija koja je upisala taj studij (koji, nažalost, nikad nisam završila :sad:) i to je bilo 2006/2007 ak. godine. Nakon toga je 2-3 godine bila pauza (što je uvijek i bilo, dok se skupi dovoljan broj kandidata za novi ciklus), a onda je na snagu stupila Bolonja i studij po bolonjskom principu.
Zar ovo nije 3+2+2+3??? ili je samo ostalo i niko se nije udostojio da ispravi

http://etf.unsa.ba/index.php?id=62

a meni se cini i na masinstvu...

http://www.mef.unsa.ba/opsti/Studij.aspx#

dok je na ekonomiji to onako kako bi trebalo...

http://www.efsa.unsa.ba/ef/bs/doktorski-studij
Nije. Govorim za ETF. Do 2007-e godine je bio standardni studij 4.5 godina + ovaj stari magistarski 1.5 godina. Titula koja se dobijala po uspješnom okončanju studija je bila mr. sci (magistar nauka). Onda je uslijedila pauza s magistarskim studijem (dodiplomski je još par godina nastavio po starom programu). Poslije toga je uvedenja Bolonja i sistem 3+2+3, a studentima koji su započeli studij po starom nastavnom programu je dat rok u kojem moraju završiti taj studij (odnosi se i na dodiplomski i na postdiplomski). Taj rok je produžen do septembra 2018. godine.
Studenti koji su završili dodiplomski po SNP, a magistarski upisali po Bolonji su išli na ekvivalenciju, koja se sastojala od 3 ispita + rad. Dobijali su titulu mag. el. teh. (ili tako nešto), uglavnom magistar struke. Isto je i za studente koji su od starta pohađali bolonjski nastavni program (dodiplomski + postdiplomski, 3+2).

Znači, ni u jednom momentu nije bilo da završiš postdiplomski po Bolonji (2 godine), pa još postdiplomski magistarski studij po SNP (2 godine). Bilo je ili-ili, s tim da te titule i nivoi znanja i zvanja nisu jednake. Mr. sci je viši stupanj od mag. struke. Zato i jeste prijedlog da svi magistri nauka (po SNP) na doktorski studij po Bolonji idu samo 2 godine, tj. preskaču prvu (de facto bi njihovo studiranje bilo 4.5 + 1.5 + 2, u sumi opet 8 godina kao po Bolonji).
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#230 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Matzan »

velikibrnjo wrote:
Matzan wrote:Koliko god se bolonjci upirali da dokažu da su magistri neznamtičega, sabirali i oduzimali ECTS bodove, busali se u prsa krvavim radom i redovnom
prisustvu nastavi, činjenica je da su daleko bliže dodiplomskom studiju prije uvođenja Bolonje nego postidplomskom.
Da se ne lažemo. :wink:

sta ima doktore


eo ja zavrsio po starom i magistriro po starom i dzrim da su oni prije bolonje apsolutno nezasluzeno zmalo izjednaceni s ljudima koji jesu zavrsili po bolonji i postali masteri necega
jer ne moze me niko ubjediti da je
4=4+1
ili ti ga

240=300

ili ti ga da eso radeljas sad treba biti doktor

Isto tako 4+1 ≠ 4+2

Inače, tehnički fakulteti su trajali 5 godina i prije Bolonje.

I ne znam otkud od svih da se zakačiš baš za Essu Radeljaša. :?
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#231 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

Matzan wrote:
velikibrnjo wrote:
Matzan wrote:Koliko god se bolonjci upirali da dokažu da su magistri neznamtičega, sabirali i oduzimali ECTS bodove, busali se u prsa krvavim radom i redovnom
prisustvu nastavi, činjenica je da su daleko bliže dodiplomskom studiju prije uvođenja Bolonje nego postidplomskom.
Da se ne lažemo. :wink:
sta ima doktore

eo ja zavrsio po starom i magistriro po starom i dzrim da su oni prije bolonje apsolutno nezasluzeno zmalo izjednaceni s ljudima koji jesu zavrsili po bolonji i postali masteri necega
jer ne moze me niko ubjediti da je
4=4+1
ili ti ga

240=300

ili ti ga da eso radeljas sad treba biti doktor

Isto tako 4+1 ≠ 4+2

Inače, tehnički fakulteti su trajali 5 godina i prije Bolonje.

I ne znam otkud od svih da se zakačiš baš za Essu Radeljaša. :?
Pa zato vjerovatno sto samo onaj ko ne zeli znati ne zna kako je taj PRIMAT dosao do diploma!!! Tehnicki fakulteti su trajali 4 godine makar dok sam ja nekada davno studirao i naravno diplomski sto se ne ubraja u godine studiranja.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#232 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Bloo »

hrasno38 wrote:
Pa zato vjerovatno sto samo onaj ko ne zeli znati ne zna kako je taj PRIMAT dosao do diploma!!! Tehnicki fakulteti su trajali 4 godine makar dok sam ja nekada davno studirao i naravno diplomski sto se ne ubraja u godine studiranja.
molim te ne vrijeđaj primate
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#233 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

Bloo wrote:
hrasno38 wrote:
Pa zato vjerovatno sto samo onaj ko ne zeli znati ne zna kako je taj PRIMAT dosao do diploma!!! Tehnicki fakulteti su trajali 4 godine makar dok sam ja nekada davno studirao i naravno diplomski sto se ne ubraja u godine studiranja.
molim te ne vrijeđaj primate
moje duboko izvinjenje svim primatima :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#234 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Bloo »

hrasno38 wrote:
Bloo wrote:
hrasno38 wrote:
Pa zato vjerovatno sto samo onaj ko ne zeli znati ne zna kako je taj PRIMAT dosao do diploma!!! Tehnicki fakulteti su trajali 4 godine makar dok sam ja nekada davno studirao i naravno diplomski sto se ne ubraja u godine studiranja.
molim te ne vrijeđaj primate
moje duboko izvinjenje svim primatima :D
ostavit cemo te na zivotu :D
Image
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#235 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Matzan »

hrasno38 wrote:
Matzan wrote:

Isto tako 4+1 ≠ 4+2

Inače, tehnički fakulteti su trajali 5 godina i prije Bolonje.

I ne znam otkud od svih da se zakačiš baš za Essu Radeljaša. :?
Pa zato vjerovatno sto samo onaj ko ne zeli znati ne zna kako je taj PRIMAT dosao do diploma!!! Tehnicki fakulteti su trajali 4 godine makar dok sam ja nekada davno studirao i naravno diplomski sto se ne ubraja u godine studiranja.

Uredu za godine studiranja.

A to u vezi Esse zadire u neke sasvim druge stvari i mislim da nije ovdje tema.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#236 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Daryl Dixon »

Inicijativa ministra za obrazovanje, nauku i mlade KS-a za izjednačavanjem visoke stručne spreme (VII stepen) koja je stečena po predbolonjskom sistemu studija s drugim ciklusom studija (master) po bolonjskom sistemu studija bila je tačka dnevnog reda 43. redovne sjednice održane 4. 5. 2016. godine. Prethodno je, po ustaljenoj proceduri, inicijativa razmatrana na pripremnim sjednicama grupacija nauka/umjetnosti 25. i 26. aprila ove godine - navodi UNSA.
kazazovic, aka teleća glava, na aparatima :-D

http://www.avaz.ba/clanak/239860/unsa-n ... vnom-nivou
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#237 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Euridika »

Matzan wrote:
hrasno38 wrote:
Matzan wrote:

Isto tako 4+1 ≠ 4+2

Inače, tehnički fakulteti su trajali 5 godina i prije Bolonje.

I ne znam otkud od svih da se zakačiš baš za Essu Radeljaša. :?
Pa zato vjerovatno sto samo onaj ko ne zeli znati ne zna kako je taj PRIMAT dosao do diploma!!! Tehnicki fakulteti su trajali 4 godine makar dok sam ja nekada davno studirao i naravno diplomski sto se ne ubraja u godine studiranja.

Uredu za godine studiranja.

A to u vezi Esse zadire u neke sasvim druge stvari i mislim da nije ovdje tema.
@hrasno38

Ako se dobro sjećam, mi smo s istog fakulteta, a on je koliko znam uvijek imao 4.5 godine studija (9 semestara ili 14 trimestara) + izrada diplomskog rada, pa se to uvijek pikalo kao 5 godina. Ne znam koja si ti tačno generacija, ali mislim da si u ovim trimestarskim. Ispravi me ako griješim. Isto je bilo i na drugim tehničkim fakultetima.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#238 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

Bloo wrote:molim te ne vrijeđaj primate
hrasno38 wrote:moje duboko izvinjenje svim primatima :D
Bloo wrote:ostavit cemo te na zivotu :D

Image
Image
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#239 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

Euridika wrote:Ako se dobro sjećam, mi smo s istog fakulteta, a on je koliko znam uvijek imao 4.5 godine studija (9 semestara ili 14 trimestara) + izrada diplomskog rada, pa se to uvijek pikalo kao 5 godina. Ne znam koja si ti tačno generacija, ali mislim da si u ovim trimestarskim. Ispravi me ako griješim. Isto je bilo i na drugim tehničkim fakultetima.
Vidi u to nase vrijeme ETF studij se racunao kao cetverogodisnji i upisaivao se kao cetverogodisnji a medicina recimo 5 godina. Bar koliko se ja sjecam tako je svugdje pisalo a slazem se ja da je to trajalo nesto duze medjutim vodilo se kao cetverogodisnji i svi fakulteti osim medicine i stomatologije su se viodili kao cetverogodinji.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#240 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

Matzan wrote:
hrasno38 wrote:
Matzan wrote:

Isto tako 4+1 ≠ 4+2

Inače, tehnički fakulteti su trajali 5 godina i prije Bolonje.

I ne znam otkud od svih da se zakačiš baš za Essu Radeljaša. :?
Pa zato vjerovatno sto samo onaj ko ne zeli znati ne zna kako je taj PRIMAT dosao do diploma!!! Tehnicki fakulteti su trajali 4 godine makar dok sam ja nekada davno studirao i naravno diplomski sto se ne ubraja u godine studiranja.
Uredu za godine studiranja.
A to u vezi Esse zadire u neke sasvim druge stvari i mislim da nije ovdje tema.
Ne nego bas suprotno na svakom cosku treba podsjecati kakvi su sve debili dobili diplome i magistrat!!!! Prijeratni portir Esso!!!
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#241 Re: Magistri prije Bolonje

Post by sarlo »

Daryl Dixon wrote:
Inicijativa ministra za obrazovanje, nauku i mlade KS-a za izjednačavanjem visoke stručne spreme (VII stepen) koja je stečena po predbolonjskom sistemu studija s drugim ciklusom studija (master) po bolonjskom sistemu studija bila je tačka dnevnog reda 43. redovne sjednice održane 4. 5. 2016. godine. Prethodno je, po ustaljenoj proceduri, inicijativa razmatrana na pripremnim sjednicama grupacija nauka/umjetnosti 25. i 26. aprila ove godine - navodi UNSA.
kazazovic, aka teleća glava, na aparatima :-D

http://www.avaz.ba/clanak/239860/unsa-n ... vnom-nivou
Obrazovanje je u nadleznosti Kantona! Mislim da tako pise u Ustavu FBiH.
Izgleda da u Senatu Univerziteta nema pravnika.
Odgovorna osoba u Univerzitetu Sarajevo i odgovorne osobe na Fakultetima Univerziteta moraju poznavati materijalne propise vezane za obrazovanje.
Ne mogu reci nismo znali. Polupismenost na svim nivoima.
Drzave ima kakva-takva je i Pravni sistem je propisao za sto su odgovorni čjudi koji obavljaju odredjene funkcije i odgovorni moraju raditi svoj posao.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#242 Re: Magistri prije Bolonje

Post by mirsek »

sarlo wrote:
Daryl Dixon wrote:
Inicijativa ministra za obrazovanje, nauku i mlade KS-a za izjednačavanjem visoke stručne spreme (VII stepen) koja je stečena po predbolonjskom sistemu studija s drugim ciklusom studija (master) po bolonjskom sistemu studija bila je tačka dnevnog reda 43. redovne sjednice održane 4. 5. 2016. godine. Prethodno je, po ustaljenoj proceduri, inicijativa razmatrana na pripremnim sjednicama grupacija nauka/umjetnosti 25. i 26. aprila ove godine - navodi UNSA.
kazazovic, aka teleća glava, na aparatima :-D

http://www.avaz.ba/clanak/239860/unsa-n ... vnom-nivou
Obrazovanje je u nadleznosti Kantona! Mislim da tako pise u Ustavu FBiH.
Izgleda da u Senatu Univerziteta nema pravnika.
Odgovorna osoba u Univerzitetu Sarajevo i odgovorne osobe na Fakultetima Univerziteta moraju poznavati materijalne propise vezane za obrazovanje.
Ne mogu reci nismo znali. Polupismenost na svim nivoima.
Drzave ima kakva-takva je i Pravni sistem je propisao za sto su odgovorni čjudi koji obavljaju odredjene funkcije i odgovorni moraju raditi svoj posao.
Tacno.
Zakonski, kantoni su nadlezni za obrazovanje. Mislim da je ovo sve zbog hiperprodukcije diploma privatnih fakulteta. Ova odluka bi bila najveci udar za ove privatne Travnike i Kiseljake ali bi isto tako pogodila i drzavne bolonjce prvenstveno dodiplomce sto po meni nije bas u redu jer im znanje i diplome sigurno vrijede vise od VI stepena. Imaju mozda ovi na Univerzitetu neku zelju i ideju da ovo rijese ali jos nisu ponudili sveobuhvatno i posteno rjesenje.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#243 Re: Magistri prije Bolonje

Post by sarlo »

@mirsek
S obzirom da je obrazovanje je u nadleznosti Kantona Senat i drugi organi Univerziteta su trebali da traze i predloze Zakon o visokom obrazovanju kojem bi nadleznost za visoko obrazovanje (a i za srednje) presla na nivo Federacije. Predlaganje nekakvog Pravilnika... Pravilnici su provedbeni propisi zakona. Ne moze se donijeti pravilnik na niovu Drzave kad nije predmet regulisan zakonom. Nonsens.
Slozio bih se da je Srednjobosanski Kanton degradirao visoko obrazovanje na pijacu. Nazalost i Sarajevski Univerzitet to tolerise jer su pojedinci i citave grupe vidjeli sansu da se otvori trziste/pijaca diploma.

Sta su "bolonjci"? Koja je to strucna sprema. Ne znam.
Poplava diploma i zvanja je degradirala znanje i "struku".
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#244 Re: Magistri prije Bolonje

Post by dustaban »

mirsek wrote: Zakonski, kantoni su nadlezni za obrazovanje. Mislim da je ovo sve zbog hiperprodukcije diploma privatnih fakulteta. Ova odluka bi bila najveci udar za ove privatne Travnike i Kiseljake ali bi isto tako pogodila i drzavne bolonjce prvenstveno dodiplomce sto po meni nije bas u redu jer im znanje i diplome sigurno vrijede vise od VI stepena. Imaju mozda ovi na Univerzitetu neku zelju i ideju da ovo rijese ali jos nisu ponudili sveobuhvatno i posteno rjesenje.
Postoji veoma prosto i posteno rjesenje > predbolonjska diploma + x godina radnog iskustva u struci = master, ili sta vec...
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#245 Re: Magistri prije Bolonje

Post by mirsek »

dustaban wrote:
mirsek wrote: Zakonski, kantoni su nadlezni za obrazovanje. Mislim da je ovo sve zbog hiperprodukcije diploma privatnih fakulteta. Ova odluka bi bila najveci udar za ove privatne Travnike i Kiseljake ali bi isto tako pogodila i drzavne bolonjce prvenstveno dodiplomce sto po meni nije bas u redu jer im znanje i diplome sigurno vrijede vise od VI stepena. Imaju mozda ovi na Univerzitetu neku zelju i ideju da ovo rijese ali jos nisu ponudili sveobuhvatno i posteno rjesenje.
Postoji veoma prosto i posteno rjesenje > predbolonjska diploma + x godina radnog iskustva u struci = master, ili sta vec...
Nista ni od toga.
Sad ti mozes naci stotine firmi koje ce ti dati potvrdu da si kod njih stekao iskustvo u struci i onda su opet svi masteri.
Ako trazis staz ovi koji su se uvalili preko stela u drzavne firme i administraciju su opet u prednosti jer dosta raje ne moze kod privatnika da bira da li ce raditi u struci ili nece.
Po meni je relativno OK samo ovako:

1. stari dodiplomci = bolonjski dodiplomci ( ako i kad se upise master stari idu 1 godinu a bolonjci 2 godine )

2. stari magistri = bolonjski masteri ( ako i kad se upise doktorat stari idu 2 godine a bolonjci 3 godine )

Ovo naravno prilagoditi specificnim fakultetima tipa Medicina, ETF, Saobracajni, Arhitektura itd.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#246 Re: Magistri prije Bolonje

Post by sabanss »

hrasno38 wrote: Vidi u to nase vrijeme ETF studij se racunao kao cetverogodisnji i upisaivao se kao cetverogodisnji a medicina recimo 5 godina. Bar koliko se ja sjecam tako je svugdje pisalo a slazem se ja da je to trajalo nesto duze medjutim vodilo se kao cetverogodisnji i svi fakulteti osim medicine i stomatologije su se viodili kao cetverogodinji.
Koja generacija druze? ETF je imao 9 semestara i na toj famoznoj petoj godini si imao 5 ili 6 predmeta za poloziti + ljetni semestar za izradu diplomskog tako da mozemo rahat reci da je pet godina. Nisu postojale ni teoretske sanse da ga zavrsis prije juna pete godine studiranja.

Masinstvo isto tako, koliko znam...

No istina je da ovo ipak najmanje pogadja diplomirane elektro inzenjere zbog toga sto je ta titula jos uvijek nesto cjenjenija nego bolonjski master. Najgore su prosli magistri po starom programu, izletili grdne pare i nista nisu dobili.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#247 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

sabanss wrote:
hrasno38 wrote: Vidi u to nase vrijeme ETF studij se racunao kao cetverogodisnji i upisaivao se kao cetverogodisnji a medicina recimo 5 godina. Bar koliko se ja sjecam tako je svugdje pisalo a slazem se ja da je to trajalo nesto duze medjutim vodilo se kao cetverogodisnji i svi fakulteti osim medicine i stomatologije su se viodili kao cetverogodinji.
Koja generacija druze? ETF je imao 9 semestara i na toj famoznoj petoj godini si imao 5 ili 6 predmeta za poloziti + ljetni semestar za izradu diplomskog tako da mozemo rahat reci da je pet godina. Nisu postojale ni teoretske sanse da ga zavrsis prije juna pete godine studiranja.

Masinstvo isto tako, koliko znam...

No istina je da ovo ipak najmanje pogadja diplomirane elektro inzenjere zbog toga sto je ta titula jos uvijek nesto cjenjenija nego bolonjski master. Najgore su prosli magistri po starom programu, izletili grdne pare i nista nisu dobili.
Ja sam starija trimestarska generacija ali ocito da se ne razumijemo. Pravno formalno vecina fakulteta se vodilo kao cetvrtogodisnje skolovanje a medicima recimo petogodisnje. Dakle tada kada si upisivao recimo ETF upisivao si fakultet koji na papiru pise da traje 4 godine, ekonomija 4 godine, pravo 4 godine....itd itd.....medicina 5 godina.....dakle zakonski su se vodili kao 4 godine i o tome ja pricam.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#248 Re: Magistri prije Bolonje

Post by nasa »

Mnogi su svakako sa 4 godine otisli pravo na doktorat cim je bolonja uvedena, e sad da li je to bilo u nadleznosti fakulteta ili opce pravilo ili samo rupa koju su neki iskoristili to ne znam ....
Ovo sad je samo konacno stavljanje tacke na tu pricu. Sasvim logicna odluka , a mogu eventualno biti u pitanju sad dorade oko statusa svih zainteresovanih pri upisu na doktorat. On sto se nudi je da oni koji su zavrsili magistarski imaju manje godinu na doktoratu koji je inace 3, tako sam gledala veceras na tv...

Ne vidim nista sporno niti potrebu za nekakvim pretjeranim reakcijama.

Cak mi je pomalo nevjerovatno da se analiziraju 4 godine sarajevskog univerziteta uz realnost u kojoj imamo masu fakulteta sirom zemlje koji ne vrijede ni jace srednje skole...
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#249 Re: Magistri prije Bolonje

Post by mirsek »

nasa wrote:Mnogi su svakako sa 4 godine otisli pravo na doktorat cim je bolonja uvedena, e sad da li je to bilo u nadleznosti fakulteta ili opce pravilo ili samo rupa koju su neki iskoristili to ne znam ....
Ovo sad je samo konacno stavljanje tacke na tu pricu. Sasvim logicna odluka , a mogu eventualno biti u pitanju sad dorade oko statusa svih zainteresovanih pri upisu na doktorat. On sto se nudi je da oni koji su zavrsili magistarski imaju manje godinu na doktoratu koji je inace 3, tako sam gledala veceras na tv...

Ne vidim nista sporno niti potrebu za nekakvim pretjeranim reakcijama.

Cak mi je pomalo nevjerovatno da se analiziraju 4 godine sarajevskog univerziteta uz realnost u kojoj imamo masu fakulteta sirom zemlje koji ne vrijede ni jace srednje skole...
Jel ovo podebljano znaci da mozemo zakljuciti da su stari magistri = masteri po bolonji = stari dodiplomski a da su beneficije jedino ostvarive kad se ode na doktorat ??
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#250 Re: Magistri prije Bolonje

Post by nasa »

ne znam kakve beneficije se inace ocekuju od magistarskog, valjda se ostvare cim ga zavrsis, ako je upitanju bodovanje onda vjerovatno treba bodovati vise nego one koji su zavrsili samo 4, a vjerovatno vise i od onih koji su isli 5 po bolonji....
Ne znam, alternativa bi bila da drzava sad finansira petu godinu radi eto nekakvog usavrsavanja svima koji su zavrsili 4 ili neke druge kombinacije ovisno od fakulteta ali to je suludo....zamisli ljude koji rade godinama ili su davno otisli vani ili...a
usloviti radnim stazem bi bilo komedija jer ispalo bi da su ljudi krivi sto godinama vise na birou pa sad jos nisu n kvalifikovani, a imaju legitimne diplome...
Post Reply