Magistri prije Bolonje

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#201 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Bosanski_kralj »

lijepa u dusi wrote:Pa u čemu je razlika jesi li na master/magistarski išao godinu ili dvije, je li ti stoji ispred imena mr. ili iza imena MA, kad oba na kraju mogu na isti doktorski? Morebit da sam ja glupa i ne kontam, a morebit da ne konta niko, pa ni oni...
Koji su mr. sad kad idu na doktorski olakšano im je polaganje ispita. Ne moraju slušati neka predavanja, neke ispite ne moraju polagati, dok MA imaju više obaveza na doktroskom studiju
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#202 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Free Spirit »

lijepa u dusi wrote: Znači, ako ne upišem master (MA nakon imena), ja sam obično ništa, moja diploma nema jednaku vrijednost kao predbolonjska diploma? Ako kojim slučajem budem hajvan pa upišem i taj master, e onda sam ekvivalent prijašnjim diplomcima. Ako hoću i na doktorat, e onda smo prijašnji diplomci, magistri nauka, a i ja kao magistar struke, svi jednaki ili pak nismo? A ako neću, onda sam ja opet najgore prošla jer imam jednu godinu fakulteta više od prijašnjih diplomaca, a isto zvanje? Niži rang od magistara nauke sam kako god okreneš...
a subhanallah :-)
Ovako isto sam i ja shvatio čitavu priču oko zvanja, i mislim da je to to otprilike. Kod nas na mašinstvu ista sitacija, i baš zbog ovog ništavnog bachelor-a sa kojim si donji u odnosu na sve starije nastavio sam odmah i master. Prije nego neko nastavi sa s*anjem da je po bolonji lakše, ako ne znate šta se na svakom fakultetu radilo onda ne generalizujte stvari i ne lupajte bezveze, na mašinstvu bolonja nije ništa olakšala, baš suprotno. Na većini predmeta broj rokova se sveo na: 1 parcijala, druga parcijala = završni, popravni = ponavljanje samo jedne od parcijala, septembar = integralno al nek' je sa srećom u polaganju. Na sve to dodaš seminarske, projektne i zadaće iz svakom hebenog predmeta (pogotovo od treće godine pa dalje), i gubitak potpisa ako izostaneš više od 3 puta sa vježbi (negdje i predavanja) dobiješ totalno opuštenu atmosferu, ono :roll:

I kao što već neko reče, volim ovu zemlju i planiram da ostanem ovdje ali ovakvim odlukama nas bukvalno tjeraju da idemo vani gdje će naša zvanja biti priznatija, pa ako ništa svi će bar imati približno jednake šanse...
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#203 Re: Magistri prije Bolonje

Post by lijepa u dusi »

Free Spirit wrote:
lijepa u dusi wrote: Znači, ako ne upišem master (MA nakon imena), ja sam obično ništa, moja diploma nema jednaku vrijednost kao predbolonjska diploma? Ako kojim slučajem budem hajvan pa upišem i taj master, e onda sam ekvivalent prijašnjim diplomcima. Ako hoću i na doktorat, e onda smo prijašnji diplomci, magistri nauka, a i ja kao magistar struke, svi jednaki ili pak nismo? A ako neću, onda sam ja opet najgore prošla jer imam jednu godinu fakulteta više od prijašnjih diplomaca, a isto zvanje? Niži rang od magistara nauke sam kako god okreneš...
a subhanallah :-)
Ovako isto sam i ja shvatio čitavu priču oko zvanja, i mislim da je to to otprilike. Kod nas na mašinstvu ista sitacija, i baš zbog ovog ništavnog bachelor-a sa kojim si donji u odnosu na sve starije nastavio sam odmah i master. Prije nego neko nastavi sa s*anjem da je po bolonji lakše, ako ne znate šta se na svakom fakultetu radilo onda ne generalizujte stvari i ne lupajte bezveze, na mašinstvu bolonja nije ništa olakšala, baš suprotno. Na većini predmeta broj rokova se sveo na: 1 parcijala, druga parcijala = završni, popravni = ponavljanje samo jedne od parcijala, septembar = integralno al nek' je sa srećom u polaganju. Na sve to dodaš seminarske, projektne i zadaće iz svakom hebenog predmeta (pogotovo od treće godine pa dalje), i gubitak potpisa ako izostaneš više od 3 puta sa vježbi (negdje i predavanja) dobiješ totalno opuštenu atmosferu, ono :roll:

I kao što već neko reče, volim ovu zemlju i planiram da ostanem ovdje ali ovakvim odlukama nas bukvalno tjeraju da idemo vani gdje će naša zvanja biti priznatija, pa ako ništa svi će bar imati približno jednake šanse...
kod nas postoje test 1, test 2 (u koji realno može ući i gradivo s prvog testa), završni ispit i popravni, na kojem se radi samo završni. broj bodova na testovima nije eliminatoran, ali ako nemaš onaj minimum 55 %, ne možeš imati 55 u zbiru. Na popravnom ne možeš raditi ponovo niti jedan od testova, pa si automatski u slučaju bolesti ili bilo kojeg drugog razloga onemogućen da imaš dobru ocjenu, ako propustiš jedan od testova.
Dakle imamo redovni rok za polaganje završnog, popravni, pa ponovo popravni u septembru. Navodno su ukinuti usmeni, a više od pola spiska bude označeno zvjezdicom, sa naznakom da se javi predmetnom nastavniku, što znači usmeni ispit.
Na sve to, gubim vrijeme sa seminarskim, sa projektima raznoraznim, skupljajući uzorke profesorici za njeno istraživanje što mi se vodi kao obavezni dio projekta, terenske nastave gdje nam za jedan cijeli dan i prespavanu noć u hotelu, plus bus, uzmu 112 KM. Naravno, nema potpisa bez prisusttva na 3 obavezne terenske nastave... Itd... Svako vrijeme nosi svoje breme, ne kažem da je sad teže nego što je bilo, ali majku mu, s ovim nas dodiplomce po bolonji baciše pod noge.
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#204 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Free Spirit »

lijepa u dusi wrote: kod nas postoje test 1, test 2 (u koji realno može ući i gradivo s prvog testa), završni ispit i popravni, na kojem se radi samo završni. broj bodova na testovima nije eliminatoran, ali ako nemaš onaj minimum 55 %, ne možeš imati 55 u zbiru. Na popravnom ne možeš raditi ponovo niti jedan od testova, pa si automatski u slučaju bolesti ili bilo kojeg drugog razloga onemogućen da imaš dobru ocjenu, ako propustiš jedan od testova.
Dakle imamo redovni rok za polaganje završnog, popravni, pa ponovo popravni u septembru. Navodno su ukinuti usmeni, a više od pola spiska bude označeno zvjezdicom, sa naznakom da se javi predmetnom nastavniku, što znači usmeni ispit.
Svako vrijeme nosi svoje breme, ne kažem da je sad teže nego što je bilo, ali majku mu, s ovim nas dodiplomce po bolonji baciše pod noge.

Ehh ovi minimumi su priča za sebe, 55% je normala da moraš dobiti da bi se priznao ispit. Kod nas obavezno bude bar jedan predmet sa tim sistemom da parcijale ne možeš nikako ponovit pa ako fuliš jednu (smrtno bolestan, pregazio te kamion, svejedno je njima) možeš slobodno zaboravit na 9 i 10 jer obično one nose po 15-20 bodova. I naravno da se bodovi sa projektnih/seminarskih ne mogu popravljati, što imaš moraš predat do 15. sedmice ili prije (zavisno od ćejfa profesora).

Zaboravih spomenuti, ovo što smo do sad naveli nisu jedini sistemi, haman svaki profesor ima neku svoju varijantu bodovanja jer svaki stariji profesor naravno da nije uveu bolonju kako treba nego je napravio kombinaciju starog sistema i bolonje (čitaj: ograničenja ispita) po svom ćejfu...
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#205 Re: Magistri prije Bolonje

Post by mirsek »

Znaci nekako da sumiramo sta smo mi na forumu "skontali" :D :

1. Bolonja dodiplomski < dodiplomski stari

2. dodiplomski stari = master po bolonji (ako se ne ide na doktorat)

3. dodiplomski stari < master po bolonji (ako se ide na doktorat)

4. stari magistarski u odnosu na stari diplomski i u odnosu na master bolonju ??? :?
Last edited by mirsek on 06/06/2016 09:42, edited 1 time in total.
smart
Posts: 9
Joined: 18/01/2009 21:47

#206 Re: Magistri prije Bolonje

Post by smart »

Znači ljekar predbolonja(5god. Studij)=ljekar bolonja (6god.studiji).odnosno dipl.predbolonja =mag.struke bolonja.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#207 Re: Magistri prije Bolonje

Post by mirsek »

smart wrote:Znači ljekar predbolonja(5god. Studij)=ljekar bolonja (6god.studiji).odnosno dipl.predbolonja =mag.struke bolonja.
Vjerovatno ovo sto su rekli da ce individualno rjesavati zvanja da se to odnosi na pojedinacne fakultete u okviru univerziteta a ne na svaku osobu pojedinacno ( bar se nadam da je tako :D ) tako da usaglasavanje diploma na medicini nece biti isto kao na Ekonomiji, Pravu, ETF-u itd.
Valjda....
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#208 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Free Spirit »

mirsek wrote: Vjerovatno ovo sto su rekli da ce individualno rjesavati zvanja da se to odnosi na pojedinacne fakultete u okviru univerziteta a ne na svaku osobu pojedinacno ( bar se nadam da je tako :D ) tako da usaglasavanje diploma na medicini nece biti isto kao na Ekonomiji, Pravu, ETF-u itd.
Valjda....

Ako imaju imalo mozga tako će se i raditi, na nekim fakultetima ekvivalencija ima smisla, na nekim apsolutno nema...
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#209 Re: Magistri prije Bolonje

Post by gilla »

smart wrote:Pa zašto tuzbe.upisali su master studiji dobili zvanje mag.struke.sada mogu upisati doktorski studiji.
Zato što sam npr. platio 12 milja na efsi za određeni smjer jer nisam ni imao nekog izbora s obzirom na posao i vrijeme.
A i na poslu mi se priznala samo viša sprema ( bolonja, 3 godine).
Da ne govorim da sam morao spremati i diplomski i zavrsni master rad...
Jednostavno sam morao u datom momentu.

A mogao sam npr. eventualno uplatiti sitnicu od ove gore sume, završiti 4 godinu,samo diplomski i imao bi isto bodova i visoku spremu( ako se ova odluka sprovede).
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#210 Re: Magistri prije Bolonje

Post by mirsek »

gilla wrote:
smart wrote:Pa zašto tuzbe.upisali su master studiji dobili zvanje mag.struke.sada mogu upisati doktorski studiji.
Zato što sam npr. platio 12 milja na efsi za određeni smjer jer nisam ni imao nekog izbora s obzirom na posao i vrijeme.
A i na poslu mi se priznala samo viša sprema ( bolonja, 3 godine).
Da ne govorim da sam morao spremati i diplomski i zavrsni master rad...
Jednostavno sam morao u datom momentu.

A mogao sam npr. eventualno uplatiti sitnicu od ove gore sume, završiti 4 godinu,samo diplomski i imao bi isto bodova i visoku spremu( ako se ova odluka sprovede).
Ko ti je to priznao bolonju kao visu skolu :?
Ne znamo jos kakvo ce biti bodovanje i hoce li navuci 300 ECTS poena nama starim diplomcima.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#211 Re: Magistri prije Bolonje

Post by dustaban »

gilla wrote:
smart wrote:Pa zašto tuzbe.upisali su master studiji dobili zvanje mag.struke.sada mogu upisati doktorski studiji.
Zato što sam npr. platio 12 milja na efsi za određeni smjer jer nisam ni imao nekog izbora s obzirom na posao i vrijeme.
A i na poslu mi se priznala samo viša sprema ( bolonja, 3 godine).
Da ne govorim da sam morao spremati i diplomski i zavrsni master rad...
Jednostavno sam morao u datom momentu.
A mogao sam npr. eventualno uplatiti sitnicu od ove gore sume, završiti 4 godinu,samo diplomski i imao bi isto bodova i visoku spremu( ako se ova odluka sprovede).
I ja sam prijatelju platio prvi broj za mobitel tisucu KM, prvi ravni televizor 5000 KM... i sta sad? Da pitam telekom i ducan da mi vrate pare?!
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#212 Re: Magistri prije Bolonje

Post by gilla »

dustaban wrote:
gilla wrote:
smart wrote:Pa zašto tuzbe.upisali su master studiji dobili zvanje mag.struke.sada mogu upisati doktorski studiji.
Zato što sam npr. platio 12 milja na efsi za određeni smjer jer nisam ni imao nekog izbora s obzirom na posao i vrijeme.
A i na poslu mi se priznala samo viša sprema ( bolonja, 3 godine).
Da ne govorim da sam morao spremati i diplomski i zavrsni master rad...
Jednostavno sam morao u datom momentu.
A mogao sam npr. eventualno uplatiti sitnicu od ove gore sume, završiti 4 godinu,samo diplomski i imao bi isto bodova i visoku spremu( ako se ova odluka sprovede).
I ja sam prijatelju platio prvi broj za mobitel tisucu KM, prvi ravni televizor 5000 KM... i sta sad? Da pitam telekom i ducan da mi vrate pare?!
"Dobra deflacija" nema veze sa temom i onim što sam napisao. Iako shvatam ugao iz kojeg pucas.
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#213 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

mirsek wrote:
gilla wrote:
smart wrote:Pa zašto tuzbe.upisali su master studiji dobili zvanje mag.struke.sada mogu upisati doktorski studiji.
Zato što sam npr. platio 12 milja na efsi za određeni smjer jer nisam ni imao nekog izbora s obzirom na posao i vrijeme.
A i na poslu mi se priznala samo viša sprema ( bolonja, 3 godine).
Da ne govorim da sam morao spremati i diplomski i zavrsni master rad...
Jednostavno sam morao u datom momentu.

A mogao sam npr. eventualno uplatiti sitnicu od ove gore sume, završiti 4 godinu,samo diplomski i imao bi isto bodova i visoku spremu( ako se ova odluka sprovede).
Ko ti je to priznao bolonju kao visu skolu :?
Ne znamo jos kakvo ce biti bodovanje i hoce li navuci 300 ECTS poena nama starim diplomcima.
Pa sad kad se ovako olako daju titule magistara ne vidim razloga sto se ne bi pripazili ni ljudi sa visom skolom i njima naslo neko mjesto ekvivalentno u Bolonji :izet:
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#214 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Qoom »

Izgleda ništa od ovoga.

Džaba priča. Treba ključat' temu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#215 Re: Magistri prije Bolonje

Post by ultima_palabra »

Ko kaže?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#216 Re: Magistri prije Bolonje

Post by _BataZiv_0809 »

Na koju se politicko-teritorijalnu jedinicu ovo odnosi?
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#217 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Euridika »

_BataZiv_0809 wrote:Na koju se politicko-teritorijalnu jedinicu ovo odnosi?
Na KS i UNSA. Ako se uopće više i odnosi. :roll:
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#218 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

Ama donijeli oni ili ne odluku koliko sam se ja uspio nacitati o Bolonji magistrat u staroj formi vise ne postoji i stvarno mi nije jasno zasto pojedini fakulteti jos uvijek uzimaju pare ljudima za to. Dakle titula magistar znanosti vise nema samo magistar struke ali fakulteti i dalje uzimaju masnu pinku za tu titulu "mr". Jebem li ga ako smo uveli Bolonju onda smo je uveli ili nam je i obrazovanje napola kao i sve u drzavi. U stvari i jeste jer Bolonja isto tako ne poznaje prolaznosti studenata koje se desavaju na nasim fakultetima ali poznaje i jedan novi termin koji se zove "odgovormost profesora za takvu prolaznost".
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#219 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

_BataZiv_0809 wrote:Na koju se politicko-teritorijalnu jedinicu ovo odnosi?
Ma ne moze se takva odluka druze donositi samo za jedan kanton to sam davno napisao. Kanton SA je jedino mogao dati inicijativu
User avatar
velikibrnjo
Posts: 948
Joined: 26/05/2009 12:11

#220 Re: Magistri prije Bolonje

Post by velikibrnjo »

Kako stoje stvari dzaba su se ovi neki radovali da ce dobiti na foru titulu magistra

:D
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#221 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Euridika »

hrasno38 wrote:Ama donijeli oni ili ne odluku koliko sam se ja uspio nacitati o Bolonji magistrat u staroj formi vise ne postoji i stvarno mi nije jasno zasto pojedini fakulteti jos uvijek uzimaju pare ljudima za to. Dakle titula magistar znanosti vise nema samo magistar struke ali fakulteti i dalje uzimaju masnu pinku za tu titulu "mr". Jebem li ga ako smo uveli Bolonju onda smo je uveli ili nam je i obrazovanje napola kao i sve u drzavi. U stvari i jeste jer Bolonja isto tako ne poznaje prolaznosti studenata koje se desavaju na nasim fakultetima ali poznaje i jedan novi termin koji se zove "odgovormost profesora za takvu prolaznost".
A koji fakultet to još nudi stari magistarski studij? Ja sam na ETF-u bila zadnja generacija koja je upisala taj studij (koji, nažalost, nikad nisam završila :sad:) i to je bilo 2006/2007 ak. godine. Nakon toga je 2-3 godine bila pauza (što je uvijek i bilo, dok se skupi dovoljan broj kandidata za novi ciklus), a onda je na snagu stupila Bolonja i studij po bolonjskom principu.
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#222 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

Euridika wrote:
hrasno38 wrote:Ama donijeli oni ili ne odluku koliko sam se ja uspio nacitati o Bolonji magistrat u staroj formi vise ne postoji i stvarno mi nije jasno zasto pojedini fakulteti jos uvijek uzimaju pare ljudima za to. Dakle titula magistar znanosti vise nema samo magistar struke ali fakulteti i dalje uzimaju masnu pinku za tu titulu "mr". Jebem li ga ako smo uveli Bolonju onda smo je uveli ili nam je i obrazovanje napola kao i sve u drzavi. U stvari i jeste jer Bolonja isto tako ne poznaje prolaznosti studenata koje se desavaju na nasim fakultetima ali poznaje i jedan novi termin koji se zove "odgovormost profesora za takvu prolaznost".
A koji fakultet to još nudi stari magistarski studij? Ja sam na ETF-u bila zadnja generacija koja je upisala taj studij (koji, nažalost, nikad nisam završila :sad:) i to je bilo 2006/2007 ak. godine. Nakon toga je 2-3 godine bila pauza (što je uvijek i bilo, dok se skupi dovoljan broj kandidata za novi ciklus), a onda je na snagu stupila Bolonja i studij po bolonjskom principu.
Zar ovo nije 3+2+2+3??? ili je samo ostalo i niko se nije udostojio da ispravi

http://etf.unsa.ba/index.php?id=62

a meni se cini i na masinstvu...

http://www.mef.unsa.ba/opsti/Studij.aspx#

dok je na ekonomiji to onako kako bi trebalo...

http://www.efsa.unsa.ba/ef/bs/doktorski-studij
User avatar
hrasno38
Posts: 31431
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#223 Re: Magistri prije Bolonje

Post by hrasno38 »

velikibrnjo wrote:Kako stoje stvari dzaba su se ovi neki radovali da ce dobiti na foru titulu magistra

:D
Pa oni koji su zavrsili 5 godina Bolonje po defaultu imaju titulu magistra ali struke a ne nauke jer ta titula vise ne postoji. Master/magistar je sada jedno te isto samo zavisi kako je gdje nazvano. U Hrvatskoj su magistri a kod nas masteri.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#224 Re: Magistri prije Bolonje

Post by P308 »

velikibrnjo wrote:Kako stoje stvari dzaba su se ovi neki radovali da ce dobiti na foru titulu magistra

:D
Kad je objavljena vijest, kod mene je facebook doslovno poludio od objava kako su od danas magistri. Ok, bilo je i onih koji su se salili, svakako, ali pojedinci :shock: :? Do jucer su isti ti ljudi omalovazavali diplome stecene po Bolonjskom procesu i tu cuvenu rijec "magistar" o kojoj se evo vec danima raspravlja.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#225 Re: Magistri prije Bolonje

Post by Connaisseur Karlin »

Zasto ne postoji sluzneo obralzozenje na stranici Univerziteta? Primjetila sam da niko nije dovoljno razumio problem vezan za prebacivanje poena. Nelogicnmo je da osobe sa starom magistarskom diplomom,danas u skladu sa Bolonjskom deklaracijom da ne moraju slusati prvu godinu tokom sticanja doktorata. Kako se moze preskociti jedna godina doktorata?
Post Reply