Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4176 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

zateznistub wrote:
pici wrote:samo veterinar... do tada ispirati mlakom kamilicom... namociti u gazu il stapici za uho i blago po otoku i oku
Hvala pici
nema na cemu... ne mora znaciti da je udario moguce je ujed kukca a i hladan propuh... uglavnom kamilica topla dosta pomogne al veterinar je najkompetentniji... meni je maci bilo suzilo oko i zatvaralo se zvao veterinara i rekao mi ispiranje kamilicom dok ne dovedem je kod njega, kaze mi da dosta smiri otok i bol jer je oko upitanju... kasnije dobio od njega mast za mazanje i to je to... kaze najvjerovatnije propuh il ujed kukca.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4177 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zijancer »

User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4178 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

nemojte ni pomisljat experimentisat s mackom i pticom ko na gornjem videu :mrgreen: 99% je saMse da ostanete bez kanarinca :mrgreen:
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#4179 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Ericha100 »

Pošto imam i pticu i mačku (odrasli su skupa), samo ću podvući ovo što pici gore kaže.
Moj mačor ne dira pticu kada je u kavezu. Nekad legne na sto u kuhinji i gleda je preko ormara gdje je kavez, ali ako je vani, a on je ušao u sobu, odmah krene prema njoj. Ne mogu tvrditi da bi je odmah ubio da je ščepa, ali ne mogu tvrditi ni da ne bi. :lol:
A što je najgore ptica se sad navikla na njega i ne boji ga se više nimalo. Ne registruje ga uopće.

Ja ne znam ove mačke po jutubetu, kako to sa pticom tako fino i nježno. Uvijek mislim da su na drogama žešćim. :D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#4180 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by irac300 »

Ma ove mačke na zapadu su davno izgubile instinkt za lov. Nema kod njih ovi lutalica kao kod nas. Ja baš gledam svog mačka kada vidi guštera ili pticu, taj ne žali ni sebe ni nju u pokušaju da je se dočepa. Dva puta mi pao s balkona loveći goluba u letu.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4181 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by TDK-90 »

Ovdje ptica na "drogama" :D ne otima se ne bjezi ne "titra" pred ocima macke i maci to nije dovoljno intresantno sta li :-D
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#4182 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by negredo »

irac300 wrote:Ma ove mačke na zapadu su davno izgubile instinkt za lov. Nema kod njih ovi lutalica kao kod nas. Ja baš gledam svog mačka kada vidi guštera ili pticu, taj ne žali ni sebe ni nju u pokušaju da je se dočepa. Dva puta mi pao s balkona loveći goluba u letu.
:cry: ovoga me je strah, pisao sam podavno da stanujem na 5. spratu, i da moja čuupa voli preko lima i ograde do komsiluka skoknut, dzaba viKaT nemoj :D , sto se Tica tice moja ima neku taktiku pa same ulete u stan, :mrgreen: par puta nasao peruske golubove kad dodjem s posla, a jednom me nije bilo 2 dana, bila sama u kuci i nasao sam vrabca poluocerupanog jadnog na lusteru stoji, haman je imo srece pa se samo malo igrala sa njjim.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#4183 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ultima_palabra »

Da li je neko zainteresovan da primi sijamku, cca 2,5 godine, 100% kucna maca, sterilizirana?

S nama je jos kad je bila mace, medjutim otkad smo dobili dijete, ne mozemo bas da joj posvetimo paznju i osjetim da je nezadovoljna. Tesko mi pada da je se rijesim, a nisam medju familijom i prijateljima nasao nikog ko bi je primio.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#4184 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Kaligrafija »

Pa sto je ne zadrzite, nece djetetu nista...Cak bi bili super drugari...! Grehota vam je poslije 2,5 godine da je date nekome...Jedino ako vam je dijete zivahno, pa progoni macu, znam da mace to ne vole, ali i to prodje vremenom...!?! :(
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55679
Joined: 15/12/2008 16:53

#4185 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by ultima_palabra »

Kaligrafija wrote:Pa sto je ne zadrzite, nece djetetu nista...Cak bi bili super drugari...! Grehota vam je poslije 2,5 godine da je date nekome...Jedino ako vam je dijete zivahno, pa progoni macu, znam da mace to ne vole, ali i to prodje vremenom...!?! :(
Pa nece namjerno, ali zna biti nervozna i zatrcati se, a dijete od mjesec lezi na kaucu. Onda pravi jos vise belaja nego obicno, jer joj se posvecuje manje paznje.

Znam ja da mogu biti super drugovi, ali valja docekati taj period. Lomim se iskreno, bas bezveze situacija.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#4186 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Kaligrafija »

ultima_palabra wrote:
Kaligrafija wrote:Pa sto je ne zadrzite, nece djetetu nista...Cak bi bili super drugari...! Grehota vam je poslije 2,5 godine da je date nekome...Jedino ako vam je dijete zivahno, pa progoni macu, znam da mace to ne vole, ali i to prodje vremenom...!?! :(
Pa nece namjerno, ali zna biti nervozna i zatrcati se, a dijete od mjesec lezi na kaucu. Onda pravi jos vise belaja pnego obicno, jer joj se posvecuje manje paznje.

Znam ja da mogu biti super drugovi, ali valja docekati taj period. Lomim se iskreno, bas bezveze situacija.
A mala bebica je u pitanju...ma zadrzite macu, vjeruj da ce biti nerazdvojni..samo malo vremena treba da se maca navikne...a vjeruj poslije niko nece moci prici bebi, stit ce je ko pas...! Ja sam imao 5 macaka u stanu do njihovog 7mog mjeseca...nisam imao kome udomit...kukao sam ovde...4 maceta i mama macka...zamisli tog cirkusa, na plafonu prijatelju je to sve bilo...lude one, lud ja, ludi ukucani... :lol: Naposlijetku se troje udomilo, sve super i ovo cetvrto mace, ostavim da mama maca ima drustvo...Crko sam od tuge vjeruj kad mi je ono troje otislo...Reko da je malo da protrce sad...bilo mi je doslo da odem autom kod udomitelja i da se izvinem ljudima i da od sviju pokupim mace i vratim kuci...Meni su ko clanovi obitelji bili, da sam bio u kuci, a ne u stanu, sve bi ostavio...jbg...zato ti kazem, izdrzite, nemojte se sekirati zbog macke, nece djetetu nista, a vi cete patiti za tom mackom, pa kamen da nosis 2,5 godine bi zavolio, a kamo li macu...
macchiato
Posts: 613
Joined: 31/05/2013 21:39

#4187 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by macchiato »

nema mi ništa mrže od ovoga kad hoće šutnuti životinju jer im se više ne da/došlo dijete/ne mogu se dovoljno posvetiti/nastavi niz.

pa šta je onda koji qurac i nabavljate? :? :-)


to je grehota prema tom stvorenju koje te voli i koje se naviklo na tebe, da je se tek tako odrekneš kao da je komad namještaja, a ne živo biće i da je šutneš u nepoznato među nepoznate ljude.
imam mačku i nema tog boga i nema tog razloga koji bi me natjerao da uopšte razmišljam da je nekome dam, a kamo li da to stvarno uradim.


ako sam je nabavila, ima da se brinem o njoj do smrti, nema nazad.
User avatar
holowey
Posts: 8439
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4188 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by holowey »

macchiato wrote:nema mi ništa mrže od ovoga kad hoće šutnuti životinju jer im se više ne da/došlo dijete/ne mogu se dovoljno posvetiti/nastavi niz.

pa šta je onda koji qurac i nabavljate? :? :-)


to je grehota prema tom stvorenju koje te voli i koje se naviklo na tebe, da je se tek tako odrekneš kao da je komad namještaja, a ne živo biće i da je šutneš u nepoznato među nepoznate ljude.
imam mačku i nema tog boga i nema tog razloga koji bi me natjerao da uopšte razmišljam da je nekome dam, a kamo li da to stvarno uradim.


ako sam je nabavila, ima da se brinem o njoj do smrti, nema nazad.
predlazes da radije dijete daju u dom? :-)
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4189 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

ultima_palabra wrote:
Kaligrafija wrote:Pa sto je ne zadrzite, nece djetetu nista...Cak bi bili super drugari...! Grehota vam je poslije 2,5 godine da je date nekome...Jedino ako vam je dijete zivahno, pa progoni macu, znam da mace to ne vole, ali i to prodje vremenom...!?! :(
Pa nece namjerno, ali zna biti nervozna i zatrcati se, a dijete od mjesec lezi na kaucu. Onda pravi jos vise belaja nego obicno, jer joj se posvecuje manje paznje.

Znam ja da mogu biti super drugovi, ali valja docekati taj period. Lomim se iskreno, bas bezveze situacija.

malo ljubomore i nista posebno... pokusaj se naviknuti i ti jer maci je novi clan obitelji-porodice novo i ona nema pojma sta se desava i pokusava se navici... probaj izdrzati jer grehotati je kucnu macu izbacivati al eto tvoj izbor...ako ne mozes izdrzati il se ne uklopi, daj je nekome ko zaista voli zivotinje a nije im zabava za njih il njihovu djecu...pozz
macchiato
Posts: 613
Joined: 31/05/2013 21:39

#4190 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by macchiato »

holowey wrote:
macchiato wrote:nema mi ništa mrže od ovoga kad hoće šutnuti životinju jer im se više ne da/došlo dijete/ne mogu se dovoljno posvetiti/nastavi niz.

pa šta je onda koji qurac i nabavljate? :? :-)


to je grehota prema tom stvorenju koje te voli i koje se naviklo na tebe, da je se tek tako odrekneš kao da je komad namještaja, a ne živo biće i da je šutneš u nepoznato među nepoznate ljude.
imam mačku i nema tog boga i nema tog razloga koji bi me natjerao da uopšte razmišljam da je nekome dam, a kamo li da to stvarno uradim.


ako sam je nabavila, ima da se brinem o njoj do smrti, nema nazad.
predlazes da radije dijete daju u dom? :-)
kakav idiotski zaključak i totalno omašena poenta.


ne treba se šutati ni dijete ni životinja nego pronaći način da to sve funkcioniše, pa nemaju tigra u kući koji će ih zaklati nego mačku.
treba malo pregrmiti taj period, možda ih za početak odvajati i postepeno puštati da se polako privikavaju jedni na druge, mački pružati više pažnje, maziti je, igrati se s njom da se ne osjeća odbačeno itd.


neki ljudi jednostavno ni ne trebaju nabavljati životinju, ako će pri prvom problemu gledati da idu linijom manjeg otpora i riješe je se.
User avatar
holowey
Posts: 8439
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4191 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by holowey »

macchiato wrote:
holowey wrote:
macchiato wrote:nema mi ništa mrže od ovoga kad hoće šutnuti životinju jer im se više ne da/došlo dijete/ne mogu se dovoljno posvetiti/nastavi niz.

pa šta je onda koji qurac i nabavljate? :? :-)


to je grehota prema tom stvorenju koje te voli i koje se naviklo na tebe, da je se tek tako odrekneš kao da je komad namještaja, a ne živo biće i da je šutneš u nepoznato među nepoznate ljude.
imam mačku i nema tog boga i nema tog razloga koji bi me natjerao da uopšte razmišljam da je nekome dam, a kamo li da to stvarno uradim.


ako sam je nabavila, ima da se brinem o njoj do smrti, nema nazad.
predlazes da radije dijete daju u dom? :-)
kakav idiotski zaključak i totalno omašena poenta.


ne treba se šutati ni dijete ni životinja nego pronaći način da to sve funkcioniše, pa nemaju tigra u kući koji će ih zaklati nego mačku.
treba malo pregrmiti taj period, možda ih za početak odvajati i postepeno puštati da se polako privikavaju jedni na druge, mački pružati više pažnje, maziti je, igrati se s njom da se ne osjeća odbačeno itd.


neki ljudi jednostavno ni ne trebaju nabavljati životinju, ako će pri prvom problemu gledati da idu linijom manjeg otpora i riješe je se.
a nije ti palo na pamet da mozda beba recimo ima disajnih poteskoca pa da zele da uklone sve moguce alergene iz okoline?
macchiato
Posts: 613
Joined: 31/05/2013 21:39

#4192 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by macchiato »

ne moramo sad izmišljati izgovore, dijete nema nikakve disajne probleme (jer bi valjda bilo napisano) nego to što ne mogu posvetiti pažnju mački kao prije i što ona radi toga ljubomoriše, fino sve piše ko zna sa razumjevanjem čitati.
a sve se to da srediti, ko hoće doduše naći će način, ko neće onda... ah ništa.



inače alergije su mi jedini prihvatljivi razlog zašto bi se neko odrekao životinje, koliko god bilo žalosno i teško čovjekovo zdravlje mora biti na prvom mjestu, ali pod uvjetom da joj se obezbjedi provjeren i siguran dom, a ne da je neko šutne na ulicu kad mu dosadi kao 90% puka.

da je alergija u pitanju i da dijete ima probleme sa disanjem, ne bih mu ni "A" rekla... ali ovako, bezveze.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#4193 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mega Man X »

Mislim da mačka ne bi trebala biti ljubomorna, čak štaviše ako bi je dali nekome, može se osjećat "otpušteno".
Ovako, malo pomiliš, dadneš jelo, vode i opet će ona osjetit da joj se pridaje pažnja.

Ja svoju npr. rijetko kad gnjavim, osim u slučajevima da se malo poigra jer i ona poželi igru. Odem u neku drugu sobu, ona ili sama dođe ili ode negdje spavat. A drago joj bude kad me vidi, pogotovo kad s posla dođem. I opet nekako niti je ljubomorna nit išta, valjda takva osobina.
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4194 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

macke su itekako ljubomorne tj. teritorijalne... kad neka nepoznanica udje u njen kutak zna biti izuzetno tvrdoglava, ljubomorna pa i agresivna... recimo kad sam donio mace tikija ova moja princeza micka je siktala i nije dala da joj pridje mace a kad smo vise njemu pridavali paznje znala se je povuc u ormar ili na ormar i nikako ne kontaktirati ni sakim pa ni da se mazi, toliko je opsesivno ljubomorna bila... proslo je mjeseci dok se nije navikla i sada je od one fine mirne mace postala ratoborna jer je ovaj bandit uticao na nju... ako jedno mazim a drugo ne, namrste se i pocnu se ulagivati... dakako zavisi i od macijeg karaktera, ima maca dje im je sve ravno do mora samo da su site i da im je toplo
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#4195 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Mega Man X »

Slažem se. Mada npr. i moja zna bit ljubomorna, pogotovo ako vidi da češkam neku drugu mačku. Mada se odljuti brzo, ne zahaturi mi. :lol:

Ali što ima odbrambenu narav, to je nešta. Je li vidi bilo šta u bašti, reži. Brani svoj teritorij. :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4196 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

evo malo interesantnih crta o macijoj ljubavi prema vama... mozda pomogne da ih shvatite...

KAKO ZNATE DA VAS VAŠA MAČKA VOLI? Evo načina kako da saznate istinu!Naučnici tvrde da se mačke ne vezuju za svoje vlasnike, jer nisu u stanju da razviju osećaj da su im oni potrebni.

Vlasnica jedne mace, Fej Šopen, inače poznata novinarka britanskog Gardijana, odlučila je da pobije tu tvrdnju i izložila je 25 dokaza da je mačkama i te kako stalo do svojih vlasnika

Mačka uvek čeka vlasnika – kada se vlasnik vraća sa posla, mačka već kada čuje zvuk motora automobila kako se približava kući, stane da ga sačeka

Prati vas svuda naokolo – mačka se uvek trudi da svaki trenutak provede zajedno sa svojim vlasnikom. Ako to nije ljubav …

Netremice vas gleda – možda deluje zastrašujuće, ali mačke stvaraju takav kontakt očima samo prema onima u koje imaju poverenje

Trepće očima – to je kod mačaka ravno poljupcu

Mazi se – kada se mačka njiše i mazi, to ne radi sa drugim mačkama, već samo sa ljudima

Toleriše vaše postupke – mačka će vam dopustiti i da je poljubite, iako joj to naročito ne prija. Možda će malo „gunđati“ ali neće pobeći

Ne grize vas – mačke grizu samo one koje ne vole ili ih nedovoljno dobro poznaju

Hoće da se igra– mačke vole da se igraju, a jedino tada će možda da ugrizu vlasnika i to bez namere

Pritiska vam leđa – na taj način prenosi feromone na vas i pokazuje da ste njeni

Traži vas kada vas nema – kada mačka vidi da vas neko vreme nema, traži vas svuda, jer joj nedostaje gazda

Upada u spavaću sobu – kada mačka vidi zatvorena vrata vaše spavaće sobe, ona ih grebe i proizvodi buku, što samo znači da ne može bez vas ni minuta

Dodiruje vas – siguran znak da joj je stalo

Liže vas – to je prava čast, time vas posmatra kao člana porodice

Donosi vam poklone – doduše, prema mogućnosti, ali omiljeni su joj miševi i ptice, mada ume da vas iznenadi i žabama i crvima

„Mesi“ vas – kao testo. Baš kao što mačići rade sa svojom mamom, pa ako to mačka radi vama, onda znači da vas gleda kao majku

Ljubomorna je – mačka lako postane ljubomorna na nekoga, ili nešto čemu posvećujete malo veću pažnju. Na primer na kompjuter
:mrgreen:

Sapliće vas – to jeste iritantno, a može da bude i neprijatno. Ali ako vam se mačka baca pod noge, to pokazuje da ste joj neka vrsta idola

Izvodi tačke– mački je jako stalo da privuče pažnju svog gazde, pa je u stanju da izvodi razne tačke ako je ne primećujete. Na primer, ume da se „uneredi“ na vašem omiljenom komadu nameštaja

Duri se – kada se vratite sa nekog puta dužeg od 10 dana, možete da očekujete da vam mačka neće prići dva dana. Oseća se povređeno i duriće se

Sedi vam u krilu – to radi stalno. Ako i samo par sekundi sednete, mačka će vam se odmah naći u krilu

Sedi vam i na drugim delovima tela – na glavi joj je omiljeno mesto

Pokazuje vam stomak – to joj je najranjiviji deo tela i time pokazuje poverenje

Uvek su tu – neće vas napustiti, u to budite sigurni

Nikada neće da kaže “NE” – kada je pitate „Da li me voliš?“ od nje nikada nećete čuti „Ne“

Mačke vole, ali ne na način na koji to možda očekujete – njihova ljubav je dublja, iskrenija i misterioznija nego kod ijednog ljudskog bića

Image
nadam se da ce pomoci i ja nemam pojma o nekim stvarima al ovo sa treptanjem ocima je sigurno... kada hocete da je umirite i da steknete povjerenje samo polako trepcite ocima... to je njima ko apaurin :mrgreen:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72883
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4197 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Velkoski »

možda se zato zavlači iza monitora... :lol:
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4198 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

Velkoski wrote:možda se zato zavlači iza monitora... :lol:

meni tiki obavezno zna lec na laptop a micka kad sam na kompu obavezno mi se vrti oko monitora i stane sapama na tastaturu, pa mi sjebe nesto sto sam radio u adobeu :evil: dodje mi da je nabijem nogom u gujicu :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4199 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

evo za kolegu forumasa o bebi i macki od veterinara...

Beba i mačka zajedno u kući / Mačja dlaka
E-mail Ispis




Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb
P: Imam bebu od 3 tjedna i mačku. Patronažna sestra me upozorila da postoji mogućnost da mi beba udahne mačju dlaku i da dlaka uđe u pluća i da može dovesti do smrti. Živimo u stanu. Maca jest sad u posebnoj sobi, ali budući da je do nedavno boravila svuda, mačje dlake nalazim posvuda ma koliko usisavala i čistila (nađe se pokoja i na bebinoj odjeći). Volim svoju macu i rekla sam da je nikad ne bih dala, ali ovo što mi je rekla patronažna sestra jako me uznemirilo. Hvala na odgovoru, Spomenka


O: Smatra se da teza o opasnosti od ugušenja mačjom dlakom potječe još iz doba
renesanse, kada je ugledni francuski kirurg Ambroise Paré izjavio da je mačja dlaka izrazito opasna jer začepljuje dišne prohode.

Od tog vremena, pa sve do danas mnoge stvari su se promijenile (način držanja ljubimaca i naš odnos prema njima, održavanje higijene,...) tako da gore navedena teza gubi na važnosti.
Danas se veća važnost pridodaje opasnosti od alergija, parazita (koji mogu prijeći s ljubimca na dijete) te prezentiranju ljubomore ljubimca u obliku agresivnih ispada prema djetetu.
Smatra se da je glavni uzrok alergijskih reakcija na mačke bjelančevina (Fel D-1) koja se može naći u slini mačaka i ljuskama mačje kože. Kad se životinja liže, odnosno provodi higijenu, slina koja zaostaje na njezinoj koži i dlaci suši se i oslobađa alergene u zrak što uzrokuje klasične simptome alergija kod ljudi.
U novije vrijeme, određena ispitivanja provedena na vodećim sveučilištima u Ujedinjenom Kraljevstvu i Švedskoj utvrdila su da je bojazan, da mačke i psi uzrokuju alergije i bolesti, potpuno neutemeljena. Također, novija ispitivanja pokazuju da djeca, koja su neprestano izložena alergenima s pasa i mačaka, rjeđe obolijevaju od alergija nego njihovi vršnjaci koji nemaju ljubimaca.
Od parazita bih spomenuo gliste i trakavice koje se s ljubimca mogu prenijeti na dijete. To se može izbjeći redovitim tretiranjem ljubimca s nekim od antiparazitika te održavanjem, kako osobne, tako i higijene prostora stanovanja. Također, savjetuje se provoditi redovite kontrole zdravstvenog statusa ljubimca kod veterinara.
O drugim zaraznim bolestima i parazitima, koji se s mačke mogu prenijeti na ljude, pisala je kolegica Vlatka Erman, dr.vet.med. ovdje.

Ljubomoru kod ljubimca možete umanjiti postupno navikavajući ljubimca na bebu u kući. Bilo bi potrebno postupno naviknuti ljubimca na novu prostoriju (prostorija koja je odvojena od prostorije u kojoj boravi beba) te postupno naviknuti ljubimca na bebu. Za to vrijeme, ne zaboravite posvetiti i određenu pažnju ljubimcu kako se ljubimac ne bi osjetio zapostavljeno ili ugroženo od novog "sustanara".
Također, ne ostavljajte bebu i ljubimca zajedno bez nadzora jer uvijek postoji opasnost da ljubimac nehotično ozljedi bebu.
Znanstveno je dokazano da djeca koja odrastaju uz ljubimce imaju manje zdravstvenih problema od odraslih.
Također, određena ispitivanja su pokazala važnost kućnih ljubimaca (pas, mačka) u psihičkom, fizičkom, imunološkom, emotivnom i socijalnom razvoju djeteta.
Stoga, s odgovarajućom pripremom, suživot bebe i ljubimca je moguć.
Za sve daljnje informacije, savjetujem Vam da se obratite svom pedijatru.
User avatar
pici
Posts: 43586
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4200 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »



evo bebe i mace
Post Reply