Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#4001 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Euridika »

Tomahawk11 wrote:Prije par dana....
Bila tetka iz Austrije i otisli nazad.
Kad je stigla, salje slike malog crnog maceta....kaze, valjda se negdje sakrilo kod tocka, gdje li, nemam pojma....dva puta odmarali i nije izaslo i mali imigrant je izasao tek kad su u Austriju stigli :)
Kakva smo država, i mačke bježe od nas... :-) :lol: :lol:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#4002 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub »

Image

Znaci skontao da nije visoko i hop onda spašavanje u gluho doba noći
User avatar
Filter
Posts: 8039
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4003 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Filter »

Image

:D
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#4004 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

jel ovo radi na svakoj mic mac :zoka:

valjda joj filing ko kad mama mac ščipi mače :mrgreen: nema mrdanja
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4005 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

Euridika wrote:
Tomahawk11 wrote:Prije par dana....
Bila tetka iz Austrije i otisli nazad.
Kad je stigla, salje slike malog crnog maceta....kaze, valjda se negdje sakrilo kod tocka, gdje li, nemam pojma....dva puta odmarali i nije izaslo i mali imigrant je izasao tek kad su u Austriju stigli :)
Kakva smo država, i mačke bježe od nas... :-) :lol: :lol:
:thumbup: :mrgreen:
User avatar
Filter
Posts: 8039
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#4006 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Filter »

shmizlica wrote:jel ovo radi na svakoj mic mac :zoka:

valjda joj filing ko kad mama mac ščipi mače :mrgreen: nema mrdanja
nemam pojma, prvo moram nabaviti ovako siroku klipsu da testiram na macanu :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4007 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

ja kad god sam svoje macaline uhvatio iza vrata bili su ko bubice... valjda to funkcionise al ja to nebi probao i ovako mi ih zao kad se zgrce :kiss:


i da nemojte to probat na macorima kad se pofajtaju... ruke odose ... tek kad sam ga uhvatio jace iza vrata i podigao onda se je smirio al je rezeao :mrgreen:
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#4008 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

jest žao, al kad treba radi neke intervencije i ako je efikasno :mrgreen:
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#4009 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by irac300 »

Ovaj moj bleso potamani guštere po balkonu. Žao mi gugija jbg, al' ne možeš stići reagovati, već mu je u ustima. I kažu ne znaju loviti ako ih mama nije učila, vraga, ovaj je kao mače došao kod mene, ali pretvori se u ubicu iako ne izlazi vani.
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4010 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

ono sto je manje od njih ona bukvalno sve lovi... jbg takva im genetika
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#4011 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub »

Ovaj moj pojede sve muhe po kuci i onda dođe da mene njusi. Fuj bljak
Inače, ostatak dana samo fjaka

Image
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#4012 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by shmizlica »

garo garavi :-D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#4013 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub »

Jedno pitanje ovim iskusnijim,
Ima mali bruhić na stomačiću i veterinar reče da to može srediti kad ga budem sterilisao, jel to fakat jednostavno ili...
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#4014 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Ericha100 »

Može li me neko uputiti u vakcinaciju i koje vakcine se kod nas mogu primiti? Mačak ima malo preko tri mjeseca i kućna je maca. Planiramo ga sterilisati. Uvijek je pod nadzorom i ako izlazi vani s nama je na povocu.
Zanima me je li onda nužno vakcinisati ga na bolesti koje se prenose seksualnim odnosima?
Kako ste vi vakcinisali svoje mace, koliko košta i gdje ste to obavili?
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4015 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by pici »

sterilizacija kod muzijaka traje nekih 10 minuta uspavaju ga naprave rez na mudima i izvade jajnike potom zasiju, kod zenki mora veci rez na dnonjem dijelu trbuha i traje malo duze... uglavnom za muzjake je oko 30km a za zenke 50 km sterilizacija... vakcine za zastitu jednom godisnje se primaju 35 km... veterinarska stanica slatina... provjerite jel jos uvjek toliko ja sam zadnji put svoje vodio iihhaa hha ihhaaa haa... poslije sterilizacije bspavaju dva tri sata i moraju po strani spavati radi jezika da se ne uguse, poslije budjenja budu jos jedno sat ko pjani i onda stare su mace... da ih boli najverovatnije posto se lizu po ranama... jbg



i daaa sterilizacuja tek nakon sest mjeseci starosti, tako veterinari kazu...
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#4016 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub »

pici wrote:sterilizacija kod muzijaka traje nekih 10 minuta uspavaju ga naprave rez na mudima i izvade jajnike potom zasiju, kod zenki mora veci rez na dnonjem dijelu trbuha i traje malo duze... uglavnom za muzjake je oko 30km a za zenke 50 km sterilizacija... vakcine za zastitu jednom godisnje se primaju 35 km... veterinarska stanica slatina... provjerite jel jos uvjek toliko ja sam zadnji put svoje vodio iihhaa hha ihhaaa haa... poslije sterilizacije bspavaju dva tri sata i moraju po strani spavati radi jezika da se ne uguse, poslije budjenja budu jos jedno sat ko pjani i onda stare su mace... da ih boli najverovatnije posto se lizu po ranama... jbg



i daaa sterilizacuja tek nakon sest mjeseci starosti, tako veterinari kazu...
Ma sve sam ovo prošao sa starom macom, brine me ovaj bruhić sto ima, jel to šta zajebato?
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#4017 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by fortaleza »

Ericha100 wrote:Može li me neko uputiti u vakcinaciju i koje vakcine se kod nas mogu primiti? Mačak ima malo preko tri mjeseca i kućna je maca. Planiramo ga sterilisati. Uvijek je pod nadzorom i ako izlazi vani s nama je na povocu.
Zanima me je li onda nužno vakcinisati ga na bolesti koje se prenose seksualnim odnosima?
Kako ste vi vakcinisali svoje mace, koliko košta i gdje ste to obavili?
zateznistub wrote:Jedno pitanje ovim iskusnijim,
Ima mali bruhić na stomačiću i veterinar reče da to može srediti kad ga budem sterilisao, jel to fakat jednostavno ili...
Ne bih da ispadne kao da pričam previše, ali razmislite dvaput prilikom razmišljanja o sterilizaciji.

Bez testosterona mačori se umrtve, onda im život postane patnja, i ovako leže dosta posebno preko ljeta... Mačori često postaju anksiozni bez tog hormona, bezvoljni, pa čak i depresivni. Izgube većinu nagona, jedva su pokretni, umorni... :sad:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#4018 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub »

fortaleza wrote:
Ericha100 wrote:Može li me neko uputiti u vakcinaciju i koje vakcine se kod nas mogu primiti? Mačak ima malo preko tri mjeseca i kućna je maca. Planiramo ga sterilisati. Uvijek je pod nadzorom i ako izlazi vani s nama je na povocu.
Zanima me je li onda nužno vakcinisati ga na bolesti koje se prenose seksualnim odnosima?
Kako ste vi vakcinisali svoje mace, koliko košta i gdje ste to obavili?
zateznistub wrote:Jedno pitanje ovim iskusnijim,
Ima mali bruhić na stomačiću i veterinar reče da to može srediti kad ga budem sterilisao, jel to fakat jednostavno ili...
Ne bih da ispadne kao da pričam previše, ali razmislite dvaput prilikom razmišljanja o sterilizaciji.

Bez testosterona mačori se umrtve, onda im život postane patnja, i ovako leže dosta posebno preko ljeta... Mačori često postaju anksiozni bez tog hormona, bezvoljni, pa čak i depresivni. Izgube većinu nagona, jedva su pokretni, umorni... :sad:
Sad si me zadeverao :?
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#4019 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zubi »

zateznistub wrote:
fortaleza wrote:
Ericha100 wrote:Može li me neko uputiti u vakcinaciju i koje vakcine se kod nas mogu primiti? Mačak ima malo preko tri mjeseca i kućna je maca. Planiramo ga sterilisati. Uvijek je pod nadzorom i ako izlazi vani s nama je na povocu.
Zanima me je li onda nužno vakcinisati ga na bolesti koje se prenose seksualnim odnosima?
Kako ste vi vakcinisali svoje mace, koliko košta i gdje ste to obavili?
zateznistub wrote:Jedno pitanje ovim iskusnijim,
Ima mali bruhić na stomačiću i veterinar reče da to može srediti kad ga budem sterilisao, jel to fakat jednostavno ili...
Ne bih da ispadne kao da pričam previše, ali razmislite dvaput prilikom razmišljanja o sterilizaciji.

Bez testosterona mačori se umrtve, onda im život postane patnja, i ovako leže dosta posebno preko ljeta... Mačori često postaju anksiozni bez tog hormona, bezvoljni, pa čak i depresivni. Izgube većinu nagona, jedva su pokretni, umorni... :sad:
Sad si me zadeverao :?
Ma kakvi, totalno netacno. Sterilizacija u svakom slucaju. Cuj jedva pokretni, umorni... nidje veze-
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#4020 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by zateznistub »

Prije ovog garavog sam imao mačku i prije sterilizacije su mi rekli (veterinari) koji ipak preporučuju sterilizaciju jer smanjuje šansu da moze dobiti karcinom na dojkicama, da će biti mirna i da će češće spavati.ona čim se probudila od sterilizacije ludovala kao i prije... E sad...
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#4021 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by fortaleza »

zubi wrote:
zateznistub wrote: Sad si me zadeverao :?
Ma kakvi, totalno netacno. Sterilizacija u svakom slucaju. Cuj jedva pokretni, umorni... nidje veze-
"Niđe veze" nije validan argument kao i "totalno netačno" ili pak "ma kakvi". Valja priču potkrijepiti.


Testosteron kod životinja radi istu stvar kao i kod ljudi, stvara nagon, potiče kretanje (zato kažu za sterilizirane mačke da neće otići od kuće), socijalizaciju, smanjuje depresiju, sudjeluje u borbi protiv raznih bolesti, izgrađuje mišićnu masu, sudjeluje u formiranju i oblikovanju koštane mase... Mislim da je dovoljno... Pa nisu tolike mačke pretile jer ih vlasnici previše hrane već zato što se mišić bez testa pretvara u salo.

Evo nek @pici objasni široj forumskoj masi (koliko sam vidio ima mačore, lijepio je slike) kako to da je baš svaka slika mačora bila u ležećem polumrtvom položaju.

Jednostavno nije prirodno da sakatimo živo biće i oblikujemo ga po svojoj volji samo zato što se nama igra s mačkom kad se vratimo s posla, posebno jer ostavlja stalne posljedice.
-------------


Btw. da dodam da sam ovu temu o testosteronu istražio uzduž i poprijeko iz razloga što sam imao problema s hipogonadizmom, tj. smanjene produkcije testosterona i mogu samo reći da je razlika između osobe s normalnom produkcijom tog hormona i one sa smanjenom produkcijom nebo i zemlja, potpuno druga osobnost. Ovo drugo ne bih ni neprijatelju poželio, izjedeš se od anksioznosti.

Mada je u pitanju životinja, a ne ljudsko biće...rezultat je isti, samo treba malo bolje pogledati...

Al eto, bujrum.
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#4022 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by SHTEVELEC »

fortaleza wrote:
zubi wrote:
zateznistub wrote: Sad si me zadeverao :?
Ma kakvi, totalno netacno. Sterilizacija u svakom slucaju. Cuj jedva pokretni, umorni... nidje veze-
"Niđe veze" nije validan argument kao i "totalno netačno" ili pak "ma kakvi". Valja priču potkrijepiti.


Testosteron kod životinja radi istu stvar kao i kod ljudi, stvara nagon, potiče kretanje (zato kažu za sterilizirane mačke da neće otići od kuće), socijalizaciju, smanjuje depresiju, sudjeluje u borbi protiv raznih bolesti, izgrađuje mišićnu masu, sudjeluje u formiranju i oblikovanju koštane mase... Mislim da je dovoljno... Pa nisu tolike mačke pretile jer ih vlasnici previše hrane već zato što se mišić bez testa pretvara u salo.

Evo nek @pici objasni široj forumskoj masi (koliko sam vidio ima mačore, lijepio je slike) kako to da je baš svaka slika mačora bila u ležećem polumrtvom položaju.

Jednostavno nije prirodno da sakatimo živo biće i oblikujemo ga po svojoj volji samo zato što se nama igra s mačkom kad se vratimo s posla, posebno jer ostavlja stalne posljedice.
-------------


Btw. da dodam da sam ovu temu o testosteronu istražio uzduž i poprijeko iz razloga što sam imao problema s hipogonadizmom, tj. smanjene produkcije testosterona i mogu samo reći da je razlika između osobe s normalnom produkcijom tog hormona i one sa smanjenom produkcijom nebo i zemlja, potpuno druga osobnost. Ovo drugo ne bih ni neprijatelju poželio, izjedeš se od anksioznosti.

Mada je u pitanju životinja, a ne ljudsko biće...rezultat je isti, samo treba malo bolje pogledati...

Al eto, bujrum.
Kod mene muzjak i zenka, prijatelj ima muzjaka, sve sterilisane i isto se ponasaju prije i poslije, nikakve razlike, niti se debljaju niti su mrtve. Svi veterinari koje sam pit'o su rekli za kucne macke obavezno to odraditi, bice lakse i tebi i njemu. Sta mislis kako je nesterilisanom macoru zatvorenom u kuci za vrijeme tjeranja? Ili zenki?
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#4023 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by fortaleza »

Nekad ti se čini da se igra s tobom, jer se u biti ti igraš s mačkom i zabavno ti je... A mačka anksiozna, jedva čeka da je ostaviš na miru.

A to veterinari govore iz par razloga, a to je generalno zbog populacije uličnih mačaka, mačića... Jer je tako NAMA lakše, a ujedno i njima, a ne životinji.

Imam i mačka koji slobodno šeta okolo (već neke dvije godine) i psa ženku koja će ubrzo kod novog vlasnika koji je na selu i ima dosta prostora pa će tako pas moći imati i kučiće, jer iste i želi novi vlasnik pa sam odlučio da je udomim negdje drugo nego da je vodim na sterilizaciju i držim u kući.
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#4024 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Ericha100 »

@fortaleza
Joj. :roll: Nisam tražila mišljenje da li da radim sterilizaciju ili ne. U današnje vrijeme gdje je toliko nezbrinutih životinja pričati o tome da li sterilizirati životinju ili ne je za novčanih kazni. Meni je mama ovog mog mačora došla i okotila se u stanu, mačka s ulice. I još za vrijeme dojenja mačića uhvatilo ju je novo tjeranje. E to je patnja. Gledati životinju kako urla po cijele dane. To je patnja. Patnja je svaka mačka koja ima po nekoliko okota u godini, kojoj se zdravlje ugrožava na taj način jer nema nikakve kontrole kada će opet imati okot, da li joj je tijelo spremno. To je patnja. I svi ti jadni mačići koje psi razderu ili auta pogaze.
I ova priča "ali moja mačka neće biti na ulici bla bla bla." Mačke ne pošalje na ulicu zubić vila nego loš čovjek koji upravo tako procijeni da sve to hoće tako kako je on zacrtao, pa kad prvi put mačor počne revati i zapišavati po kući, to mu je i zadnji put. Tako da te promocije neodgovornog vlasništva u korist neke kao dobrobiti mačka ili mačke, su ništa drugo nego nepoznavanje kako mačka funkcioniše i tipični sindrom gdje ljudi misle da su za sve stručnjaci i bolje znaju i od veterinara. I tu završavam svoje upise na tu temu.

Nego, ono bitnije...
Može li me neko uputiti u vakcinaciju i koje vakcine se kod nas mogu primiti? Mačak ima malo preko tri mjeseca i kućna je maca. Planiramo ga sterilisati. Uvijek je pod nadzorom i ako izlazi vani s nama je na povocu.
Zanima me je li onda nužno vakcinisati ga na bolesti koje se prenose seksualnim odnosima?
Svaka vakcina je unošenje virusa u tijelo mačke za potrebe stvaranje antitijela i imuniteta na tu bolest. Ali ne bih da ga bespotrebno maltretiram i unosim virus u prvom slučaju, ako su recimo šanse od spolnih oboljenja ravne nuli, ako mačka neće imati odnose.

Što se tiče cijene sterilizacije, sad su od 70 do 95 maraka, ovisno od veta. Kastracija je nešto jeftinija.
Last edited by Ericha100 on 06/07/2017 09:42, edited 1 time in total.
User avatar
Ericha100
Posts: 192
Joined: 09/01/2013 16:51

#4025 Re: Macke: pitanja/odgovori i savjeti

Post by Ericha100 »

dupli
Post Reply