Ljetovanje ALBANIJA

User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#26 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by bach »

Dozer wrote:Odoh, vidjeh, vratih se.
Prosle godine otisao do Sarande. Ukupni utisak je...ne znam ni ja...
Nije lose, ali nije ni nesto posebno. Klopa im je super i jeftinija nego kod nas. More je cisto, ali je za djecu mali problem stalnih valova.
Grad - izgleda kao da je neko s brda prosuo kutiju lego kockica, pa gdje koja padne :D.
Sve zgrade/hoteli izgledaju isto, a nagurane su jedna na drugu nogama. Armature strse sa svih strana, ali dobro...sve je jos u izgradnji.
Plaze u Sarandi su OK, pogotovo one u lijevom dijelu grada, prema Ksamilu.
Ono sto je horor jeste put do tamo i nazad. Ide se preko nekakve planincuge, 125km, a put traje skoro 3h (bar je meni toliko trajao, a ja sam inace brzi od 99% vozila na cesti), a taj put su ocito pravili Hodzini politicki protivnici. Naime, uklesan je u stjenovitu planincugu koja je visoka sigurno 1000m, ako ne i visa, a put, naravno, ide do samog vrhe. a strane cesto stoje jata koza, koje zaista tu opravdavaju onu poslovicnu kozju sposobnost veranja, jer izgledaju kao aplinisti na uzadima, samo sto se uzad ne vidi :D.
Na nekim mjestima put je toliko uzak da se mora stajati radi mimoilazenja, okuka im mali milion pa ko nije dobar s mucninom u voznji, tableta obavezno. A, nije zgoreg da je popije svako ko nije za volanom. Pored ceste, na rijetkim prosirenjima gdje se moze stati, obavenzo su bar 2-3 auta i 3-4 povracaju :D.
Tu i tamo cete naletiti i na totalno neocekivane lezece policajce, ali ne kao ovi nasi, od metala ili betona, nego je to jednostavno preprijeceno brodsko uze debelo 10-ak cm, a tockovi bas kvalitetno dernu po tome.
A lijepo su mogli put napraviti uz obalu i da bude po ravnom, nesto kao magistrala u HR. Bio bi skoro duplo kraci, a i neuporedivo udobniji i brzi.
S vrha planincuge pogled je fenomenalan, jasno, ali...

Ukupni utisak Sarande, bez puta do tamo i nazad je - onako. Ne isplati se potegnuti. Naravno, ovo je licno misljenje.

Nešto kao Svitava ?

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#27 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Dozer »

Ma Svitava je jos super u odnosu na ovo + neuporedivo kraca :-D
Blackjack21
Posts: 250
Joined: 05/11/2012 21:35

#28 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Blackjack21 »

Buraz da ti kazem iz licnog iskustva-ne idi NI POD RAZNO. E sad da malo objasnim zasto mi se plakalo gdje sam otisao i gdje trebam ostati osam dana. Prva stvar koju ces primijetiti ako budes lud da odes je da voze ko hajvani, preticat ce te i s lijeve i s desne strane, od jednog kolovoza naprave se cetiri trake i bude zastoj zbog toga po sat vremena. To mi se desilo i u odlasku i u povratku, ne moze te masiti jednostavno. "Autoputevi" nemaju bankina , niti su odvojeni smjerovi, nerijetko prelaze s jedne strane na drugu kako im se cefne. Takvu smirenost i onoga sto pretice i auta koje mu ide ususret u zivotu nisam vidio, a ne vjerujem ni da cu vidjeti. Jbt, na par metara su jedno od drugog, ali ovaj se normalno ubacuje i niko nikome ne trubi. Hajde mislio sam mozda samo ludo voze, iako su i ceste zesci odron. Mislim nisu ni nase Bog zna sta da se ne lazemo, ali ono je dno. Do Tirane je solidan put, iako izgleda kao da putujes kroz brazilske favele, do Draca ti je milion zastoja, i nekih 120 kilometara ces prelaziti 4 sata. To me nije pokolebalo, i nastavio sam put prema gradicu na obali tik pored granice sa Grckom, preko puta Krfa. Kad sam stigao odmah mi je bilo jasno da tu od odmora nema apsolutno nista. Nigdje nema pjesacke staze, nigdje nema drvoreda, ma fikusa jebenog nema, samo asfalt i ogromne kuce i zgradurine, a zna se desiti i da kuca nikne 5 metara od mora. Od hotela s 4 zvjezdice ne ocekujem puno, da bude cist, da ima klima-uredjaj(i za to smo prevareni, majstori su iluzije nema sta) i da ima tv u sobi. Od svega toga u prljavoj sobi u kojem je posteljina brat bratu stajala mjesec dana nepromijenjena, bio je tv velicine tableta, logicno bez ikakvih kanala. Prilaz hotelu 2 km makadama. Hrana ocajna u hotelu, dorucak svedski sto, par kriski sira i malo paradajza, kafa i mlijeko su naucna fantastika, a kad kazes konobaru da ti bar jaje isprzi gleda te ko da si mu jebo pola familije. Otrovao sam se od ribe u hotelu. Sreca nasli smo odlican i cist restoran u gradu i tu se hranili. Cijene su nize nego kod nas. Od komaraca je nemoguce zaspati, a vrucina je nesnosna od vrelog asfalta, nema hlada nigdje. Da ne bude sve tako crno Jonsko more je stvarno fantasticno. I naravno uslijedio je povratak, krenuli u 5 ujutro, u Sarajevu bili u 8 navece, a presli nekih 500 kilometara. I da, stekao sam dojam da ne znaju ni albanski pricati, bas se tesko sporazumjeti.
Blackjack21
Posts: 250
Joined: 05/11/2012 21:35

#29 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Blackjack21 »

Svitava je mila majka, dvosmjerna cesta siroka 3 metra bez ikakvih bankina uz jebene Himalaje, a ne Himaru kako je zovu, se stvarno rijetko vidja. Ma ciganluk nevidjeni, i onda neko kaze da je Albanija otisla ispred nas, ma kako nije. Za 20 godina ekonomski ce biti vjerovatno jaci, ali onakav mentalitet koji im je Hodza usadio se ne moze iskorijeniti, treba isprati genetski kod kroz par generacija
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#30 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by agent_zero »

bach wrote:Nešto kao Svitava ?

Image
Jel ovo svitava (jednom išao tuda '98me, pa zaboravio podobro put) ili je ovo cesta koju je dozer opisivao?
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#31 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by bach »

agent_zero wrote:
bach wrote:Nešto kao Svitava ?

Image
Jel ovo svitava (jednom išao tuda '98me, pa zaboravio podobro put) ili je ovo cesta koju je dozer opisivao?


Ovo je cesta koju je opisivao Dozer.

Image

Vidiš i na karti serpentine.

Ja često tvrdim da su serpentine u Draževićimi ( od Kobiljače prema Kiseljaku) školski primjer iživljavanja projektanata ceste nad vozačima, ovo je izgleda 79 puta gore.

Ili su htjeli da naprave turističku atrakciju od ceste ili je starom dobrom balkanskom običaju neko uzeo pare na fazon težih uslova gradnje i usput maznuo asfalt za cijelu jednu traku...
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#32 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by bach »

Lloggara prevoj - serpentine





Neka neko postavi ispravno video, kod mene neće pa neće.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#33 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by madner »

bach wrote:Lloggara prevoj - serpentine





Neka neko postavi ispravno video, kod mene neće pa neće.
Ukines s iz https i hoce :D
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#34 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by bach »

madner wrote:
bach wrote:Lloggara prevoj - serpentine





Neka neko postavi ispravno video, kod mene neće pa neće.
Ukines s iz https i hoce :D
Hvala :thumbup:

Pitanje: Kakve su cijene goriva i može li se inače plaćati u eurima?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#35 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Dozer »

Ja tamo nisam sipao pa ne znam ni cijene (za svaki slucaj sam napunio prije granice, u Grckoj), a placati mozes kako hoces - LEK, EUR, USD, samo proberi, uzimaju sve :)

@BlackJack21
Buraz, ti si se bas nesto nagrdio tamo.... :D :D :D
Ja,ipak, nisam imao bas tako negativno iskustvo. Sto se hotela tice, bio je OK. Malo je sega kad 24/7 vidis uvijek istih 4-5 osoba koje tu rade, a hotel ima 5 spratova, i gdje je recepcioner i vlasnik i konobar i menadzer i nadzornik i majstor...ma sve :D

U sustini, oni tamo se tek razvijaju. Ja fakat nisam naisano ni na jednog/u neljubaznog, od konobara preko prodavac/ica do sladoledzije i pijacara na buvljaku (i to sam morao vidjeti, dzaba :D).
Vidi se da se oni zaista trude, to je cinjenica, i grade na sve strae. Pored toga, sad vec polako uvoze turisticku pamet iz Italije i Spanije, tako da ja mislim da ce jos to napredovati.

Ja se tamo vozam vec par godina, kroz Albaniju mislim, pa sam se vec navikao na njihovu voznju, a i uklopio, sto mi nije bilo pretesko s obzirom da volim malo brze :)
Gandra_1
Posts: 622
Joined: 10/05/2013 10:03

#36 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Gandra_1 »

Znali neko kakva je cesta kroz Albaniju od granice sa CG, preko Skadra i Tirane do Ohrida?
Chaush
Posts: 584
Joined: 19/02/2014 08:17

#37 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Chaush »

alkalna_baterija wrote:Prošle godine krenuli na more u Albaniju, da vidimo kako je dole. Bilo je tako loše da smo se vratili u Ulcinj, bila nam je i to bolja opcija. :lol:
Kakva moze da bude razlika izmedju odmora u npr. Budvi (CG) i negdje u Albaniji? Naravno osim one oko sporazumijevanja :)
Chaush
Posts: 584
Joined: 19/02/2014 08:17

#38 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Chaush »

Ujedam wrote:Na plaži doslovno nemaš tišine.. em se ljudi deru, em oni što prodaju, sve moguće.. od voća, povrća, knjiga, životinja.. magarca prodaje po plaži :lol: :lol: kralj :lol:
Mnogi nasi zemljaci na odmore odlaze na Crnogorsko primorje pa se razocaraju kada vide da se po plazama prodaje cetnicka ikonografija. Cak je bilo i slucajeva da ljude u pansionima koje iznajme zateknu slike Karadzica i Mladica okacene na zidovima. U Albaniji bar neces morati da gledas tu vrstu primitivizma. Magarce sam gledao u Hrvatskoj i u Turskoj. Covjek voda magarca po plazi i slikava djecu sa magarcem :)
Last edited by Chaush on 29/05/2014 12:42, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#39 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Dozer »

Gandra_1 wrote:Znali neko kakva je cesta kroz Albaniju od granice sa CG, preko Skadra i Tirane do Ohrida?
Regularna. Ja idem tuda vec par godina, ali ti predlazem da ne ides na Tiranu pa preko planine, jer i taj put odron. Mislim, cesta je OK, asfalt, ali je okuka na okuku i usko i ne mozes brze od 40-50 pa da si Sena, a trebace ti bar 1h da udjes i izadjes iz Tirane jer je guzva haoticna.
Ja idem ovako - Sa > Foca > Scepan polje > Niksic > Podgorica > Tuzi > Skadar > Drac > Elbasan > Ohrid

Evo ta ruta ovdje:
http://www.viamichelin.com/web/Routes?& ... einit=true

Samo ispod Draca se onda ide na onaj Peqin pa na Elbasan, ali Michelin vraca na put preko brda jer je par km kraci, ali je neudobniji
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#40 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by bach »

Chaush wrote:
Ujedam wrote:Na plaži doslovno nemaš tišine.. em se ljudi deru, em oni što prodaju, sve moguće.. od voća, povrća, knjiga, životinja.. magarca prodaje po plaži :lol: :lol: kralj :lol:
Mnogi nasi zemljaci na odmore odlaze na Crnogorsko primorje pa se razocaraju kada vide da se po plazama prodaje cetnicka ikonografija. Cak je bilo i slucajeva da ljude u pansionima koje iznajme zateknu slike Karadzica i Mladica okacene na zidovima. U Albaniji bar neces morati da gledas tu vrstu primitivizma. Magarce sam gledao u Hrvatskoj i u Turskoj. Covjek voda magarca po plazi i slikava djecu sa magarcem :)
U Albaniji se sa plaže može i na džumu ili podne otići. Ne zezama ni niti provociram. Ima ljudi kojima je to zaista bitno...
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#41 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Helikopter »

Image

Pogled na more i okolinu sa ovih serpentina tog dijela ceste izmedju gradova Vlore i Sarande.

bach wrote:Lloggara prevoj - serpentine

Neka neko postavi ispravno video, kod mene neće pa neće.

Gledajuci avanturisticki meni je ova cesta interesantna sa lijepim pogledom na jadransko-jonsko more.

Skroz slicna cesta, jadranska magistrala u Hrvatskoj bila je a i dalje se koristi bez obzira sto je Hrvatska izgradila Autocestu dalje od jadranske obale sto je naravno pametno, dobro i prakticno.

Iz koje je godine ovaj video? mislim da je ova cesta nesto doradjivana, asfaltirana i obiljezena.
Last edited by Helikopter on 30/05/2014 18:59, edited 2 times in total.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#42 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Helikopter »

Image
Vise slika na: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=745414
Dozer wrote:Odoh, vidjeh, vratih se.
Prosle godine otisao do Sarande. Ukupni utisak je...ne znam ni ja...
Nije lose, ali nije ni nesto posebno. Klopa im je super i jeftinija nego kod nas. More je cisto, ali je za djecu mali problem stalnih valova.
Grad - izgleda kao da je neko s brda prosuo kutiju lego kockica, pa gdje koja padne :D.
Sve zgrade/hoteli izgledaju isto, a nagurane su jedna na drugu nogama. Armature strse sa svih strana, ali dobro...sve je jos u izgradnji.
Plaze u Sarandi su OK, pogotovo one u lijevom dijelu grada, prema Ksamilu.
Ono sto je horor jeste put do tamo i nazad. Ide se preko nekakve planincuge, 125km, a put traje skoro 3h (bar je meni toliko trajao, a ja sam inace brzi od 99% vozila na cesti), a taj put su ocito pravili Hodzini politicki protivnici. Naime, uklesan je u stjenovitu planincugu koja je visoka sigurno 1000m, ako ne i visa, a put, naravno, ide do samog vrhe. a strane cesto stoje jata koza, koje zaista tu opravdavaju onu poslovicnu kozju sposobnost veranja, jer izgledaju kao aplinisti na uzadima, samo sto se uzad ne vidi :D.
Na nekim mjestima put je toliko uzak da se mora stajati radi mimoilazenja, okuka im mali milion pa ko nije dobar s mucninom u voznji, tableta obavezno. A, nije zgoreg da je popije svako ko nije za volanom. Pored ceste, na rijetkim prosirenjima gdje se moze stati, obavenzo su bar 2-3 auta i 3-4 povracaju :D.
Tu i tamo cete naletiti i na totalno neocekivane lezece policajce, ali ne kao ovi nasi, od metala ili betona, nego je to jednostavno preprijeceno brodsko uze debelo 10-ak cm, a tockovi bas kvalitetno dernu po tome.
A lijepo su mogli put napraviti uz obalu i da bude po ravnom, nesto kao magistrala u HR. Bio bi skoro duplo kraci, a i neuporedivo udobniji i brzi.
S vrha planincuge pogled je fenomenalan, jasno, ali...

Ukupni utisak Sarande, bez puta do tamo i nazad je - onako. Ne isplati se potegnuti. Naravno, ovo je licno misljenje.
Dozer prema opisu vozio si se malo avanturistickim cestama sto na svoj nacin moze biti i interesantno.
Opisujes ovaj dio ceste izmedju gradova Vlore i Sarande, video
i slika 1
Image
To je stara cesta i vjerovatno izgradjena prije 100-tinjak godina i na takav nacin iz ratno-odbrambenih razloga a vjerovatno i zbog lijepog pogleda na jadransko-jonsko more.

Slazem se da bi bilo bolje da izgrade ravniju cestu/autocestu od grada Vlore do grada Sarande sto nize duz obale, ali je pitanje sta su mislili ili planirali u buducnosti sto se tice ekologije i izgradnje turistickih sela. Jako velika blizina autoceste duz obale bi sigurno ekoloski negativno uticala na prirodu, proizvodila buku, zauzimala gradjevinski prostor i turisti ne bi imali oko sebe toliko slobodnog prostora za odmor. Slika 2, projekcija autoceste obiljezena zelenom bojom. Image
Ustvari, bilo bi najbolje ovu staru cestu koju ti opisujes prosiriti u autocestu i ublaziti krivine i na taj nacin bi rijesili sve, i sigurnost voznje, i brzi sobracaj i voznju i odlican pogled koji je isto tako jako vazan iz turistickih razloga.

Ti si imao osim ove ceste koju opisujes i alternativnu brzu cestu koja je ravnija i brza ali nesto oko 50 km duza. Vlora > Tepelene > Gjirokaster > Saranda i dalje prema jugu (caa 160 km), slika 3 Image

Mogao si voziti isto od Sarajeva preko Crne Gore do grada Peci na Kosovu a onda na pola puta izmedju gradova Peci i Pristine skrenuti desno na Autoput Kosova i onda voziti kompletnim kosovsko-albanskim autoputem do grada Tirane ili Draca u Albaniji. To je isto vrlo interesantana i za pogled fantasticna turisticko/putovna relacija slika 4
Image

Albanija planira i sigurno ce graditi Jadransko-Jonski autoput koji ce se preko Crne Gore vezati za Hrvatsku autocestu. To je pitanje kostanja i vjerovatno ce se poceti graditi uskoro, samo da nadju prave i po njih podobne investitore. Kostanja izgradnje tih autecesta sirom cijele Albanije ce im se sigurno vratiti i isplatiti povecanjem turista i svih drugih popratnih djelatnosti.

Zivotinje na cesti koje opisujes nije dobro imati iz sigurnosnih razloga, medjutim negdje i te zivotinje moraju preci cestu. Zivotinje pored puta, na raznim farmama ili pasnjacima meni licno kao i mnogim drugim turistima je interesantno i prirodno vidjeti kao neke prirodne zooloske vrtove/rezervate koji se odlicno uklapaju u ambijent prirode a i djeca koja putuju ih vole vidjeti.

Inace se Albanija ne moze i ne treba uporedjivati sa Hrvatskom jer onda nebi ni bila interesantna nego bi bila neka losa kopija tudjeg. Albanija je potuno interesantna na svoj specifican nacin. Kako god, Albanija kao i Albanci kao i drugi sa Kosova imaju dobru buducnost i velike turisticke potencijale kao i druge resurse.

Isto tako mislim da je Albanija fantasticno puno napredovala zadnjih 20 god i u velikoj je izgradnji tako da ce za 10 do 20 god biti jedna od atraktivnijih turistickih drzava i destinacija istocne Evrope i regije Balkana. 2014 su imali oko 3 miliona turista i broj se povecava cijelo vrijeme. Veliki gradjevinski projekti i velike gradjevinske kompanije su vec duze vrijeme u Albaniji i to najvecim dijelom iz Italije, Njemacke i Britanije koji masovno grade duz cijele albanske obale turisticka sela, stanove i hotele koje zatim prodaju i izdaju i zaradjuju enormno.

Planiran i u izgradnji jedan dio turistickih sela duz albanske jadransko-jonske obale
Image

Na Kosovu i Albaniji su i firme/kompanije iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine ali ucestvuju vise u izgradnji elektro, IT i autocestovne infrastrukture.
http://www.4321.co.il/property/ad53317.aspx
Last edited by Helikopter on 04/06/2014 01:48, edited 8 times in total.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#43 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Entropio »

.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#44 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by bach »

Srbi oduševljeni Albanijom

Makiкаже: 09.10.2011 у 15:25 Ukratko cu pokusati da dam malo precizniju sliku za juzni deo Albanije, tj za Sarandu. Ja sam polu Srbin polu Makedonac. Pre tri godine sam prvi put letovao u Sarandi i od tada to je postalo moje omiljeno mesto. Kupio sam dva stana na prvoj liniji sa prelepim pogledom na Jonsko more, Krf i zaliv u pozadini.Platio sam vrlo jeftino 600 eura po kvadratu na svega dvadeset metara od plaze. Sta reci? More kristalno i tirkizno. Grad izuzetno lep i pozitivan. Hrana, ukusan mix nase domace hrane, Turske kuhinje i Mediterana. Cene su veoma niske cak i za nese pojmove. Zakupi apartmana na prvoj liniji mislim da se krecu oko 30 eura ( Jul-August), jeftinije jun i Septembar. Najlepsi period po meni kraj Juna i Septembar, jer nema velike guzve kao u Julu i Augustu. Zakup stana oko 50 eura na noc. Priroda i okolina fascinantni. Moj adut su Ksamilska ostrva, sacinjena od sitnog belog peska i grupisana u nekoliko stotina metara, a na samo 1 km od Krfa. Ima jos nekoliko prelepih plaza kao sto su Pashtura, Pulbarda i Kristal. U gradu imate nekoliko plaza, ali moja preporuka su plaze van grada. Najbliza lepsa plaza do grada je deo oko Mango bitcha. Nocni zivot, sasvim lepo organizova. nekoliko nocnih klubova, otvorenih prostora sa gostovanjima stranih i domacih dj. Ljudi ljubazni i bliski. Svakog gosta dozivljavaju kao svog najmiljeg. Govorim iz licnog iskustva.
Najbolji nacin dolaska je preko Grcke. Malo cudno, ali verujte mi najbrzi put. Ide se od granice sa Makedonijom prema Solunu i Atini, nastavite prema Atini na iskljucenju i tim putem pratite skretanje za Veriju. Nastavljate samo pravo preko KOzana, Janjine i Igumenice i nastavljate prema granicnom prelazu sa Albanijom. Tu imate nekih dvadesetak km i od same granice jos 40 km do Sarande. Izgradjen je najnoviji auto put kroz Grcku, a od granice ka Sarandi je proslog leta uradjen novi put do same Sarande. Okolina grada vec vam je poznata iz priloga.. Butrint, plavo oko, Ksamil i ostala arheoloska nalazista iz Makedonskog i Rimskog perioda. Sta da kazem vise, sem otidjite da vidite. Ja iskreno jedva cekam prolece i odoh u mojoj Sarandi. :biggrin:

Miraкаже: 22.06.2012 у 22:10
Ja sam sa svojom porodicom letovala prosle godine u Sarandi,odusevljeni smo svi tako da cemo i ove godine obavezno otici.Ljudi su toliko gostoljubivi,prijatni sa malo znanja engleskog ali dovoljno da se sporazumete.Pored svakog hotela ima privatna plaza sa besplatnim lezaljkama i suncobranima,konobar dolazi na plazu da vas ponudi kafom i picem uz obavezno da li cete rucati kod nas ili vecerati?Cene hrane smesne velika pica pecena u furuni je 5 eura a pice od 1,5 do 2 eura s„ time sto se placa u njihovoj valuti lek.Euro mozete zameniti u svakom hotelu ili vise menjacnica i banki koje su po gradu svuda.More kristalno plavo,voda malo hladnija u odnosu na Grcku a i za 30% slanija.Plaze uglavnom kamenite tako da treba obuca za plazu i plivanje.Veliki marketi za hranu u kojima ima i nasih proizvoda pocev od mleka,kafe itd…Sena apartmana (u hotelu sa 4 zvezdice) je sa doruckom bila 35 eura za cetvoro clanu porodicu a mi smo roditelji sa dva decaka od 17 i 16 god.Stvarno necete pogresiti krenite svojim autom i u koji god hotel da navratite svuda ste dobrodosli.
Vranjanacкаже: 25.08.2011 у 19:15 Albanija je za sada najbolje turisticko mosto imajuci u vidu kvalitet-cene.
Ja znam da neko iz Preseva ima agenciju tamo i mozete preko njega ici , oni su ozbiljni i bice uvek tu sa vama i nema da ima nikakvih problema .. bicete zadovoljni..kao sto su bili mnogo vranjanci

itd ....
Blackjack21
Posts: 250
Joined: 05/11/2012 21:35

#45 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Blackjack21 »

Ja sam ti ispričao svoje iskustvo, a ti otiđi, vidi , možda ti se i svidi. Nismo svi isti :wink:
Blackjack21
Posts: 250
Joined: 05/11/2012 21:35

#46 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Blackjack21 »

Dozer wrote:@BlackJack21
Buraz, ti si se bas nesto nagrdio tamo.... :D :D :D
Ja,ipak, nisam imao bas tako negativno iskustvo. Sto se hotela tice, bio je OK. Malo je sega kad 24/7 vidis uvijek istih 4-5 osoba koje tu rade, a hotel ima 5 spratova, i gdje je recepcioner i vlasnik i konobar i menadzer i nadzornik i majstor...ma sve :D

U sustini, oni tamo se tek razvijaju. Ja fakat nisam naisano ni na jednog/u neljubaznog, od konobara preko prodavac/ica do sladoledzije i pijacara na buvljaku (i to sam morao vidjeti, dzaba :D).
Vidi se da se oni zaista trude, to je cinjenica, i grade na sve strae. Pored toga, sad vec polako uvoze turisticku pamet iz Italije i Spanije, tako da ja mislim da ce jos to napredovati.

Ja se tamo vozam vec par godina, kroz Albaniju mislim, pa sam se vec navikao na njihovu voznju, a i uklopio, sto mi nije bilo pretesko s obzirom da volim malo brze :)
Ma gdje neću, spavao po dva sata naveče od komaraca, plus sve ovo što sam već ispričao. Došao apsolutno smoren u Sa :roll:
Grade, i to kvalitetne zgrade grade, ali je čini mi se problem urbanistički plan, sve je nekako neplanski i nabacano... I ako neko odluči ići u Sarandu, Limani restoran posjetiti obavezno. Moram reći da takav promet stvarno nisam vidio nigdje ni u Sarajevu, a i čisto je i preukusno :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#47 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Dozer »

Ja mislim da ce to dole za par godina biti zaista odlicno mjesto za odmor, samo dok se jos malo slifuju na turisticki fazon. I da ne podivkjaju s cijenama, naravno. Do tad cu se zadrzati u Grckoj :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#48 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by agent_zero »

Dozer wrote:Ja mislim da ce to dole za par godina biti zaista odlicno mjesto za odmor, samo dok se jos malo slifuju na turisticki fazon. I da ne podivkjaju s cijenama, naravno. Do tad cu se zadrzati u Grckoj :D
I da se kakav čestit (auto)put izgradi do tamo :D

Gdje ono ti ljetuješ u grčkoj, halkidiki?
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#49 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by Helikopter »

http://www.flickr.com/photos/27204576@N07/4860233300
Image
Dozer wrote:Ja mislim da ce to dole za par godina biti zaista odlicno mjesto za odmor, samo dok se jos malo slifuju na turisticki fazon. I da ne podivkjaju s cijenama, naravno. Do tad cu se zadrzati u Grckoj :D
Evo dok mi Bosnjaci/Bosanci jos uvijek nesto razmisljamo da li da odemo, vidimo i ljetujemo duz cijele obale jadransko-jonskog mora u Albaniji gradjani/turisti iz Srbije to vec uveliko rade i izgleda da su zadovoljni:
http://www.superodmor.rs/albanija
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#50 Re: Ljetovanje ALBANIJA

Post by cyprus »

Pa sa Albanijom možeš biti zadovoljan u zavisnosti koliki ti je prag tolerancije :mrgreen: Ako si cjepidlaka, naći ćeš 1001 zamjerku... Međutim, može se dole provesti i prilično dobar odmor...

Iz vlastitog iskustva (ljetovo pored Drača), najveće mane jesu smeće na svakom koraku i neka generalna neorganizovanost (uređeni su samo strogi centri gradova)... Hoteli su prilično dobri, iako je očigledno da su stihijski pravljeni... Plaža nije loša, ali može biti čistija... Vidjeti magarca na plaži mi je cool :mrgreen: Ja nisam primjetio da je more naročito prljavo, taj segment mi je regularan... Hrana OK, cijene OK, jedino je sranje što moraš kupovat flaširanu vodu... Komaraca ima... Sporazumjet se vrlo teško sa lokalnim stanovništvom... Čini mi se da ćeš prije naletit na nekog ko zna naš jezik, nego engleski... Istina je da se dugo putuje, ali to mi nije smetalo, jer volim vožnju... Išao sam autobusom preko VTA i to je bilo relativno OK, jedino je vodič katkad znao smatrati, budući da je neke stvari po 5-6 puta ispričo... Put od crnogorske granice do Drača i Tirane je solidan, ali istina je da Albanci imaju vrlo čudan način vožnje... Kod većih mjesta (npr. Skadar i Leža) saobraćaj zbog gužvi usporava... Sa dionicama prema jugu i istoku države nisam upoznat...

Dakle, savjetujem onima koji ne raspolažu prevelikim budžetom i koji nisu previše sitničavi da posjete Albaniju... Ako ništa, vidjeće nešto novo, a i izbor nije odveć loš :mrgreen: Al ne mogu vala ni ovog dizanja u nebesa, ko što Helikopter radi :mrgreen:

Objektivna ocjena: 5/10
Subjektivni doživljaj: 10/10 - teško da bi meni i u Somaliji bilo loše :mrgreen:
Post Reply