Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6494
Joined: 20/01/2011 11:10

#2776 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

A šta kažu istraživanja, ima li razlike između guma starih npr. 3 godine i 6 godina?
User avatar
basicm
Posts: 10479
Joined: 16/01/2012 21:38

#2777 Re: Ljetne gume

Post by basicm »

Dzontra_Volta wrote:A šta kažu istraživanja, ima li razlike između guma starih npr. 3 godine i 6 godina?
Kako nema, duplo :)
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#2778 Re: Ljetne gume

Post by kabal1337 »

Nesto sam jednom cuo nemojte vjerovati svemu sto cujete na internetu. Pa nema teorije jbt guma koja je ugrije 100 puta i ohladi da ostane ista.
Nemoj cuvati kedere, namazati ih. Pa ces vidjeti kako se stvrdnu...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2779 Re: Ljetne gume

Post by jefferson »

kabal1337 wrote:Nesto sam jednom cuo nemojte vjerovati svemu sto cujete na internetu. Pa nema teorije jbt guma koja je ugrije 100 puta i ohladi da ostane ista.
Nemoj cuvati kedere, namazati ih. Pa ces vidjeti kako se stvrdnu...
Mislim da Michelinova reklama se odnosi na propisno uskladistene gume.
Medjutim, propisno uskladistene gume znace odredjenu temperaturu, polozaj gume, te odredjenu vlaznost zraka.
Nadji prodavca koji ispunjava sve te uslove?
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#2780 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

kabal1337 wrote:Nesto sam jednom cuo nemojte vjerovati svemu sto cujete na internetu. Pa nema teorije jbt guma koja je ugrije 100 puta i ohladi da ostane ista.
Nemoj cuvati kedere, namazati ih. Pa ces vidjeti kako se stvrdnu...
Što ne bi bilo? Pa desetine najboljih, dobro plaćenih hemičara se brine da to tako ostane. U tome je razlika između premium segmenta i ovih low budžet proizvođača.
Možda neće biti 100% ista, ali promjene u sastavu i osobinama će biti minimalne u prvim godinama eksploatacije.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#2781 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

jefferson wrote:
kabal1337 wrote:Nesto sam jednom cuo nemojte vjerovati svemu sto cujete na internetu. Pa nema teorije jbt guma koja je ugrije 100 puta i ohladi da ostane ista.
Nemoj cuvati kedere, namazati ih. Pa ces vidjeti kako se stvrdnu...
Mislim da Michelinova reklama se odnosi na propisno uskladistene gume.
Medjutim, propisno uskladistene gume znace odredjenu temperaturu, polozaj gume, te odredjenu vlaznost zraka.
Nadji prodavca koji ispunjava sve te uslove?
Hajd ba, pa kaže ti da nisu banane.
Provjetrenost, hladovina. To je dovoljno. nemojte sad praviti nauku od skladištenja gume. Možeš je čuvati 5-6 godina ako nije u truleži spavala i razumno je koristiti za to vrijeme. Sve duže od 6 godina i za najbolju gumu je previše.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2782 Re: Ljetne gume

Post by jefferson »

drugi profil wrote:
jefferson wrote:
kabal1337 wrote:Nesto sam jednom cuo nemojte vjerovati svemu sto cujete na internetu. Pa nema teorije jbt guma koja je ugrije 100 puta i ohladi da ostane ista.
Nemoj cuvati kedere, namazati ih. Pa ces vidjeti kako se stvrdnu...
Mislim da Michelinova reklama se odnosi na propisno uskladistene gume.
Medjutim, propisno uskladistene gume znace odredjenu temperaturu, polozaj gume, te odredjenu vlaznost zraka.
Nadji prodavca koji ispunjava sve te uslove?
Hajd ba, pa kaže ti da nisu banane.
Provjetrenost, hladovina. To je dovoljno. nemojte sad praviti nauku od skladištenja gume. Možeš je čuvati 5-6 godina ako nije u truleži spavala i razumno je koristiti za to vrijeme. Sve duže od 6 godina i za najbolju gumu je previše.
Nije bas tako. Polozaj gume je najbitniji u skladistenju, a 90% vulkanizera ih ne skladisti kako treba.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2783 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

basicm wrote:
Dzontra_Volta wrote:A šta kažu istraživanja, ima li razlike između guma starih npr. 3 godine i 6 godina?
Kako nema, duplo :)
:thumbup: :lol: :lol: :lol: :lol:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2784 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

jefferson wrote:
kabal1337 wrote:Nesto sam jednom cuo nemojte vjerovati svemu sto cujete na internetu. Pa nema teorije jbt guma koja je ugrije 100 puta i ohladi da ostane ista.
Nemoj cuvati kedere, namazati ih. Pa ces vidjeti kako se stvrdnu...
Mislim da Michelinova reklama se odnosi na propisno uskladistene gume.
Medjutim, propisno uskladistene gume znace odredjenu temperaturu, polozaj gume, te odredjenu vlaznost zraka.
Nadji prodavca koji ispunjava sve te uslove?
Znam ja po Sarajevu "hotele za gume" koji zimske gume drze u potkrovlju gdje je ljeti temperatura +40 stepeni :-?
A ovo oko polozaja guma, posebno ako su bez felgi, nema puno veze. Sama prazna guma sojom tezinom stvara minimalan staticki pritisak koji je nedovoljan da je osteti pa da je drzis i vertikalno. Sa felgom, moze se diskutovati.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2785 Re: Ljetne gume

Post by jefferson »

Me_again wrote:
jefferson wrote:
kabal1337 wrote:Nesto sam jednom cuo nemojte vjerovati svemu sto cujete na internetu. Pa nema teorije jbt guma koja je ugrije 100 puta i ohladi da ostane ista.
Nemoj cuvati kedere, namazati ih. Pa ces vidjeti kako se stvrdnu...
Mislim da Michelinova reklama se odnosi na propisno uskladistene gume.
Medjutim, propisno uskladistene gume znace odredjenu temperaturu, polozaj gume, te odredjenu vlaznost zraka.
Nadji prodavca koji ispunjava sve te uslove?
Znam ja po Sarajevu "hotele za gume" koji zimske gume drze u potkrovlju gdje je ljeti temperatura +40 stepeni :-?
A ovo oko polozaja guma, posebno ako su bez felgi, nema puno veze. Sama prazna guma sojom tezinom stvara minimalan staticki pritisak koji je nedovoljan da je osteti pa da je drzis i vertikalno. Sa felgom, moze se diskutovati.
Guma bez felge se drzi vertikalno a sa felgom horizontalno.
Problem je sto 90% vulkanizera drze gume bez flege u horizontalnom polozaju.
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2786 Re: Ljetne gume

Post by mayab »

Nisam nigdje nasao dobro dokumentirano objasnjenje zasto guma bez felge treba da stoji uspravno, sta joj moze biti, kad se zna čemu je sve izlozena dok je na autu i vozi se pod svakojakim uslovima
Jedino mogu da shvatim da ne valja da stoje horizontalno, naslagane jedna na drugu, pa ona koja je najdonja, trpi ....
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2787 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

mayab wrote:Nisam nigdje nasao dobro dokumentirano objasnjenje zasto guma bez felge treba da stoji uspravno, sta joj moze biti, kad se zna čemu je sve izlozena dok je na autu i vozi se pod svakojakim uslovima
Jedino mogu da shvatim da ne valja da stoje horizontalno, naslagane jedna na drugu, pa ona koja je najdonja, trpi ....
Upravo tako, mada i to drzanje horizontalno cak i sa felgama je prilicno suplja prica. Desilo mi se bezbroj puta da ih naslazem sa felgama jednu na drugu, sve cetiri i jenostavno ih zaboravim "promijesati" tokom sezone. Nikada nikakve stete nije bilo, cak ih i ne balansiram vec samo postavim i sve ok. Prvih par stotina km kao i ne bude idealna, ono preko 140 km/h a poslije se jednostavno smiri. Kako, neznam objasniti.
Ima svugdje mitova, pa i u autoindustriji.
Jedina guma koja mi je dramaticno otisla iz balansa tokom stajanja je svugdje opjevani Continental TS860.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2788 Re: Ljetne gume

Post by jefferson »

Me_again wrote:
mayab wrote:Nisam nigdje nasao dobro dokumentirano objasnjenje zasto guma bez felge treba da stoji uspravno, sta joj moze biti, kad se zna čemu je sve izlozena dok je na autu i vozi se pod svakojakim uslovima
Jedino mogu da shvatim da ne valja da stoje horizontalno, naslagane jedna na drugu, pa ona koja je najdonja, trpi ....
Upravo tako, mada i to drzanje horizontalno cak i sa felgama je prilicno suplja prica. Desilo mi se bezbroj puta da ih naslazem sa felgama jednu na drugu, sve cetiri i jenostavno ih zaboravim "promijesati" tokom sezone. Nikada nikakve stete nije bilo, cak ih i ne balansiram vec samo postavim i sve ok. Prvih par stotina km kao i ne bude idealna, ono preko 140 km/h a poslije se jednostavno smiri. Kako, neznam objasniti.
Ima svugdje mitova, pa i u autoindustriji.
Jedina guma koja mi je dramaticno otisla iz balansa tokom stajanja je svugdje opjevani Continental TS860.
Jerbo suplja prica je naucni metod.
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2789 Re: Ljetne gume

Post by konektovan »

jefferson wrote:
Me_again wrote:
mayab wrote:Nisam nigdje nasao dobro dokumentirano objasnjenje zasto guma bez felge treba da stoji uspravno, sta joj moze biti, kad se zna čemu je sve izlozena dok je na autu i vozi se pod svakojakim uslovima
Jedino mogu da shvatim da ne valja da stoje horizontalno, naslagane jedna na drugu, pa ona koja je najdonja, trpi ....
Upravo tako, mada i to drzanje horizontalno cak i sa felgama je prilicno suplja prica. Desilo mi se bezbroj puta da ih naslazem sa felgama jednu na drugu, sve cetiri i jenostavno ih zaboravim "promijesati" tokom sezone. Nikada nikakve stete nije bilo, cak ih i ne balansiram vec samo postavim i sve ok. Prvih par stotina km kao i ne bude idealna, ono preko 140 km/h a poslije se jednostavno smiri. Kako, neznam objasniti.
Ima svugdje mitova, pa i u autoindustriji.
Jedina guma koja mi je dramaticno otisla iz balansa tokom stajanja je svugdje opjevani Continental TS860.
Jerbo suplja prica je naucni metod.
Image
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#2790 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Sve je to suplja, drzim gume na felgama i stoje mi uspravno godinama (znaci kompletan tocak), dvije i dvije, jedna na drugoj, nikada nijednoj nista nije falilo.

Drzao i gume bez felgi uspravno, kako je preporuceno, skinute normalne, nisu tresle, nista, vrlo malo tegova. Dosla zima, da ih montiram iskrivile se, ne mogu se vise balansirati. Toliko o tome.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2791 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

NediM17 wrote:Sve je to suplja, drzim gume na felgama i stoje mi uspravno godinama (znaci kompletan tocak), dvije i dvije, jedna na drugoj, nikada nijednoj nista nije falilo.

Drzao i gume bez felgi uspravno, kako je preporuceno, skinute normalne, nisu tresle, nista, vrlo malo tegova. Dosla zima, da ih montiram iskrivile se, ne mogu se vise balansirati. Toliko o tome.
Vidim, nemaš ni ti kao ni ja bog zna kakav naučni pristup toj problematici :lol: :lol: :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#2792 Re: Ljetne gume

Post by kabal1337 »

Ostavi auto u mjestu preko 20-tak dana pa ces vidjeti sta je sa gumama kada izades na otvoreni put.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2793 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

kabal1337 wrote:Ostavi auto u mjestu preko 20-tak dana pa ces vidjeti sta je sa gumama kada izades na otvoreni put.
Ostavljao. I ne bi ništa od toga.
Sid the sloth
Posts: 2820
Joined: 30/01/2013 15:56

#2794 Re: Ljetne gume

Post by Sid the sloth »

Eto gume koje kostaju 250KM po komadu su napravljene tako da auto ne moze stajati 20 dana na parkingu, gotove su, za bacit :lol:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2795 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

Sid the sloth wrote:Eto gume koje kostaju 250KM po komadu su napravljene tako da auto ne moze stajati 20 dana na parkingu, gotove su, za bacit :lol:

:lol: :lol: :lol:

Slabo i ja ove naučnike razumijem
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2796 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Me_again wrote:
Sid the sloth wrote:Eto gume koje kostaju 250KM po komadu su napravljene tako da auto ne moze stajati 20 dana na parkingu, gotove su, za bacit :lol:

:lol: :lol: :lol:

Slabo i ja ove naučnike razumijem
:lol: :lol: :lol:

stari drzao 15ke od astre kako god je stizao , mala supica pa gdje god i kako god stanu :D , nikad problema nije bilo :skoljka: :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2797 Re: Ljetne gume

Post by supercali »

amar1994 wrote:
Me_again wrote:
Sid the sloth wrote:Eto gume koje kostaju 250KM po komadu su napravljene tako da auto ne moze stajati 20 dana na parkingu, gotove su, za bacit :lol:

:lol: :lol: :lol:

Slabo i ja ove naučnike razumijem
:lol: :lol: :lol:

stari drzao 15ke od astre kako god je stizao , mala supica pa gdje god i kako god stanu :D , nikad problema nije bilo :skoljka: :D
Znaci supica ima idealne uvjete za skladistenje
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2798 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

supercali wrote:
amar1994 wrote:
Me_again wrote:

:lol: :lol: :lol:

Slabo i ja ove naučnike razumijem
:lol: :lol: :lol:

stari drzao 15ke od astre kako god je stizao , mala supica pa gdje god i kako god stanu :D , nikad problema nije bilo :skoljka: :D
Znaci supica ima idealne uvjete za skladistenje
Vlaga i ostalo su na propisnom nivou 8)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2799 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Me_again wrote:
supercali wrote: Znaci supica ima idealne uvjete za skladistenje
Vlaga i ostalo su na propisnom nivou 8)
:thumbup:

samo atmo. pritisak ne znam je li dobar :D :D :skoljka:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2800 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

amar1994 wrote:
Me_again wrote:
supercali wrote: Znaci supica ima idealne uvjete za skladistenje
Vlaga i ostalo su na propisnom nivou 8)
:thumbup:

samo atmo. pritisak ne znam je li dobar :D :D :skoljka:
Zavisi da li jje šupica u podrumu ili na zadnjem spratu ;-)
Post Reply