Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
DonieBrasco
Posts: 15514
Joined: 31/08/2016 16:09

#2701 Re: Ljetne gume

Post by DonieBrasco »

Nisam ni ja Nokianke jos stoje.

Sacekat cu da se stabiluzuju ove padavine, da prvo temeljno auto operem pa cu onda zamjenit.
Teufik
Posts: 4841
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#2702 Re: Ljetne gume

Post by Teufik »

Skidam za 10-tak dana, niske su temperature, nista im nece biti. A bit ce i kise ovih dana i valja mi na put.
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#2703 Re: Ljetne gume

Post by Leon16v »

Ja na ljetnim, ako bude belaja, ima Centrotrans, nije mi prvi put :D
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#2704 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

NediM17 wrote:Ako nista ustedim da mogu voziti na premium gumama sa dobrom sarom, glupsone, a ti vozi na Celestonkama. :lol:

Hvalis se da si hadzija, i da te napravio sit, a ovamo tares gume do 1.6mm. :-)
Jebem ja takvog hadziju.
Ti si limitiran da bi razumio post a kamo li sta vise, idi vidi da nije plin poskupio.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2705 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Better Man wrote:Ja sam zimske skinu početkom proljeća. Nigdje nego kod nas gluplje odredbe o vremenskom periodu važenja zimske opreme.
nije glup , vec ga ljudi ne poznaju :-) :thumbup:

moze se voziti citavu godinu na ljetnim ali dubina sare mora da zadovolji i moras imati odgovarajuce lance :thumbup:
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#2706 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

lavic wrote:
NediM17 wrote:Ako nista ustedim da mogu voziti na premium gumama sa dobrom sarom, glupsone, a ti vozi na Celestonkama. :lol:

Hvalis se da si hadzija, i da te napravio sit, a ovamo tares gume do 1.6mm. :-)
Jebem ja takvog hadziju.
Ti si limitiran da bi razumio post a kamo li sta vise, idi vidi da nije plin poskupio.
Ali zato si ti dovljno pametan da vozis gume sa 1.6mm sare. :lol:

Je li to krivo sto se vozam jeftino? Ako nemas, idi pitaj u Darkomu moze li sta na rate, pa da se pridruzis plinasima, mozda ostane sta za guma da ne vozas vise te Celestonke. :lol:

E svako danas sebe naziva hadzijom. :-)
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#2707 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

NediM17 wrote:
lavic wrote:
NediM17 wrote:Ako nista ustedim da mogu voziti na premium gumama sa dobrom sarom, glupsone, a ti vozi na Celestonkama. :lol:

Hvalis se da si hadzija, i da te napravio sit, a ovamo tares gume do 1.6mm. :-)
Jebem ja takvog hadziju.
Ti si limitiran da bi razumio post a kamo li sta vise, idi vidi da nije plin poskupio.
Ali zato si ti dovljno pametan da vozis gume sa 1.6mm sare. :lol:

Je li to krivo sto se vozam jeftino? Ako nemas, idi pitaj u Darkomu moze li sta na rate, pa da se pridruzis plinasima, mozda ostane sta za guma da ne vozas vise te Celestonke. :lol:

E svako danas sebe naziva hadzijom. :-)
Jebiga kod mene dizel pa ne moze plin.
Sto se tice guma mozemo i slikat, ali se nemoj poslije stidjeti.
PS. Ja nisam hadija ali se ne bi jebao za marku k'o neki :P
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#2708 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

Znas sad ide pitanje: a bil za 1000? :D
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#2709 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

lavic wrote: Jebiga kod mene dizel pa ne moze plin.
Sto se tice guma mozemo i slikat, ali se nemoj poslije stidjeti.
PS. Ja nisam hadija ali se ne bi jebao za marku k'o neki :P
Ma opet razumijem tvoje frustracije vezane za plin, imam ja i dizela, ali plinas je opet dosta jeftiniji za voziti, jbg...
Jos ako je puno presao, kad krene udarati po usima, ne staje.

Sto se tice guma, ako hoces, kreni sreci u susret.
Set ljetni, set zimski, dubina sare, godiste, proizvodjac i model.

Samo nemoj komsijine slikat, kao sto je onaj svojevremeno slikao komsijinog Audija i hvalio se po forumu, pa ga neko od raje provalio. :lol:
Last edited by NediM17 on 18/04/2017 17:49, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2710 Re: Ljetne gume

Post by muha_sa »

ljetne Sportiva--205-50-16

lani ih kupio--više neg zadovoljan :thumbup:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2711 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

muha_sa wrote:ljetne Sportiva--205-50-16

lani ih kupio--više neg zadovoljan :thumbup:
I ja na radnog konja stavio zimske Sportive, vozio ih ove zime oko 20.000 km, nikada problema. Necu ih ni skidati, ko ih ..... Kupim nove opet pred zimu i vozdra.
Ionako ne vozim brzo to auto, nije bas neki performance model :-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2712 Re: Ljetne gume

Post by muha_sa »

Me_again wrote:
muha_sa wrote:ljetne Sportiva--205-50-16

lani ih kupio--više neg zadovoljan :thumbup:
I ja na radnog konja stavio zimske Sportive, vozio ih ove zime oko 20.000 km, nikada problema. Necu ih ni skidati, ko ih ..... Kupim nove opet pred zimu i vozdra.
Ionako ne vozim brzo to auto, nije bas neki performance model :-)
imam set zimskih iste marke--lani ih kupio u Maji gdje i ove ljetne---meni super :thumbup: a znam ga zadat što se brzine tice
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2713 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

jefferson wrote:
Me_again wrote:
jefferson wrote: Ma moze. Imao sam na Octaviji Cti Sport Contact 3, trajale su 4 godine i jedno 50,000km. Na Octaviji prje te su dosle Bridgestone Turanza ER300, i Conti su daleko bolje se pokazale.
Sad imam na zeninom autu Continental, ali doduse tih nema u evropi, i pregazile su preko 30,000km a ima jos sigurno 40% sare.
Continental su uvijek bile extra gume, bar meni.
Subjektivnostima kraja nema.
Imao i ja na Octaviji Turanza ER300 i to su mi jedne od najboljih guma koje sam koristio. Tu su u par deka sa Contijem, da ne polemišemo hajmo reči malo lošije, ali daleko lošije sigurno nisu.
Sve je to u pet deka na kraju.
Subjektivnosti?
Ja poredim dvije gume. Turanza ER300 su bile super gume, ali u poredjenju sa Conti Sp3 nisu se bas pokazale, iako SP3 su po performansama klasa iznad. Razlog je sto se Turanza strasno tesko grijala, iako je bila po performansama razred ispod (SP3 pandan je Bridgestone Potenza). Nemoj me pogresno shavtiti, ja sad na dva auta imam tri seta Bridgestone guma i jedan Continentala, ali to je tako bilo.
Drugo, Turanza se daleko brze trosila od Continentala a bila je i manje udobna. Sama guma je bila dosta teza (doduse to je odlika svakog Bridgestona).
Ja poredim te dvije gume. Jel Turanza bila OK? Itekako.
Bice da je ovo zbog vremenske razlike :-D ali meni je nebo jos plave boje. Ja sa ER300 presao 50.000 km i jos ih nisam morao mijenjati, toliko o potrosnji guma. A bila mi je i udobna, vrlo, a muhanat sam po pitanju toga.
Ipak ima subjektivnosti, kako god okrenes ;-)
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2714 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

muha_sa wrote:
Me_again wrote:
muha_sa wrote:ljetne Sportiva--205-50-16

lani ih kupio--više neg zadovoljan :thumbup:
I ja na radnog konja stavio zimske Sportive, vozio ih ove zime oko 20.000 km, nikada problema. Necu ih ni skidati, ko ih ..... Kupim nove opet pred zimu i vozdra.
Ionako ne vozim brzo to auto, nije bas neki performance model :-)
imam set zimskih iste marke--lani ih kupio u Maji gdje i ove ljetne---meni super :thumbup: a znam ga zadat što se brzine tice
Hajde kad si me za jezik povukao, imam ja i dvije zimske Sportive na znatno jacem autu, kupio pred zimu samo da prezimim, nisam ga puno vozio, mozda 10.000 km ove zme. Ja sam ih vozao i 200 na sat, ulijetao u krivine i sto kazes zadavao dosta, sve za pet. Odlican odnos ulozeno/dobijeno.
Ono sto me posebno iznenadilo je da odlicno na suhom drze za razliku od Save. Sirina 225.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2715 Re: Ljetne gume

Post by jefferson »

Bice da je ovo zbog vremenske razlike :-D ali meni je nebo jos plave boje. Ja sa ER300 presao 50.000 km i jos ih nisam morao mijenjati, toliko o potrosnji guma. A bila mi je i udobna, vrlo, a muhanat sam po pitanju toga.
Ipak ima subjektivnosti, kako god okrenes ;-)
Ko spomenu trajnost? Ja kvalitetu gume ne mjerim po tome. Po meni, 3m razlike u kocenju su vaznije nego 15000 dodatnih km. Ja sam spomenu koliko su trajale cisto radi informacije, ali meni licno to nije prvi prioritet.
Mana Turanze kao sto rekoh je bilo grijanje na radnu temperaturu. Dok ne napravis 10km mogao si kad god hoces da proklizes. Continental iako su imale veci brzinski index a i pripadale kategoriji guma za dosta snazija auta (u klasi potenze), taj probelm nisu imale.
Turanza je bila super guma, nema tu govora, ali eto ja spomenu u poredjenju sa C Sp3. naravno obe su talasika za Michelin Pilot Super Sport, koje iako su pravljene za sportska auta, nikad nemaju problem sa perfromansama dok su hladne, imaju nosivu strukturu od kevlara i karbona, i uvijek trebaju minimum tegova za balansirati. Nece trajati vise od 35-40,000km i to je ako bas razvuces, ali dok traju, pomjeraju zakone fizike.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2716 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

jefferson wrote:
Bice da je ovo zbog vremenske razlike :-D ali meni je nebo jos plave boje. Ja sa ER300 presao 50.000 km i jos ih nisam morao mijenjati, toliko o potrosnji guma. A bila mi je i udobna, vrlo, a muhanat sam po pitanju toga.
Ipak ima subjektivnosti, kako god okrenes ;-)
Ko spomenu trajnost? Ja kvalitetu gume ne mjerim po tome. Po meni, 3m razlike u kocenju su vaznije nego 15000 dodatnih km. Ja sam spomenu koliko su trajale cisto radi informacije, ali meni licno to nije prvi prioritet.
Mana Turanze kao sto rekoh je bilo grijanje na radnu temperaturu. Dok ne napravis 10km mogao si kad god hoces da proklizes. Continental iako su imale veci brzinski index a i pripadale kategoriji guma za dosta snazija auta (u klasi potenze), taj probelm nisu imale.
Turanza je bila super guma, nema tu govora, ali eto ja spomenu u poredjenju sa C Sp3. naravno obe su talasika za Michelin Pilot Super Sport, koje iako su pravljene za sportska auta, nikad nemaju problem sa perfromansama dok su hladne, imaju nosivu strukturu od kevlara i karbona, i uvijek trebaju minimum tegova za balansirati. Nece trajati vise od 35-40,000km i to je ako bas razvuces, ali dok traju, pomjeraju zakone fizike.
Ma nemam ti ja problema sa grijanjem guma. Svako jutro odem do Kiseljaka da ih ugrijem pa onda na posao :lol:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2717 Re: Ljetne gume

Post by seoBIH »

Better Man wrote:Ja sam zimske skinu početkom proljeća. Nigdje nego kod nas gluplje odredbe o vremenskom periodu važenja zimske opreme.
Opet pokusavas biti pametan, a samo par sati nakon vrijeme te demantuje. Sutra ces se bas patiti do Sarajeva :)

I ja sam 1 aprila stavio ljetne, ali ne serem ko foka.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2718 Re: Ljetne gume

Post by Me_again »

seoBIH wrote:
Better Man wrote:Ja sam zimske skinu početkom proljeća. Nigdje nego kod nas gluplje odredbe o vremenskom periodu važenja zimske opreme.
Opet pokusavas biti pametan, a samo par sati nakon vrijeme te demantuje. Sutra ces se bas patiti do Sarajeva :)

I ja sam 1 aprila stavio ljetne, ali ne serem ko foka.
S vremena na vrijeme svi mi seremo ko foka, pa i ti. Ne pravi se nevin, ne udaješ se sutra.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2719 Re: Ljetne gume

Post by jefferson »

Me_again wrote:
jefferson wrote:
Bice da je ovo zbog vremenske razlike :-D ali meni je nebo jos plave boje. Ja sa ER300 presao 50.000 km i jos ih nisam morao mijenjati, toliko o potrosnji guma. A bila mi je i udobna, vrlo, a muhanat sam po pitanju toga.
Ipak ima subjektivnosti, kako god okrenes ;-)
Ko spomenu trajnost? Ja kvalitetu gume ne mjerim po tome. Po meni, 3m razlike u kocenju su vaznije nego 15000 dodatnih km. Ja sam spomenu koliko su trajale cisto radi informacije, ali meni licno to nije prvi prioritet.
Mana Turanze kao sto rekoh je bilo grijanje na radnu temperaturu. Dok ne napravis 10km mogao si kad god hoces da proklizes. Continental iako su imale veci brzinski index a i pripadale kategoriji guma za dosta snazija auta (u klasi potenze), taj probelm nisu imale.
Turanza je bila super guma, nema tu govora, ali eto ja spomenu u poredjenju sa C Sp3. naravno obe su talasika za Michelin Pilot Super Sport, koje iako su pravljene za sportska auta, nikad nemaju problem sa perfromansama dok su hladne, imaju nosivu strukturu od kevlara i karbona, i uvijek trebaju minimum tegova za balansirati. Nece trajati vise od 35-40,000km i to je ako bas razvuces, ali dok traju, pomjeraju zakone fizike.
Ma nemam ti ja problema sa grijanjem guma. Svako jutro odem do Kiseljaka da ih ugrijem pa onda na posao :lol:
U tome i jeste poenta. Sto na kratkim relacijama Turanza je komad plastike. Kad izadjes an auto put, extra.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#2720 Re: Ljetne gume

Post by bordo gandalf »

Imate li lance, ovaj snijeg se ne sali :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2721 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

ima , al za 15ke :lol: :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2722 Re: Ljetne gume

Post by Maraschino »

Image

ovaj se ubio za ljetne sare. :D
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2723 Re: Ljetne gume

Post by Truba »

jbt bilo najavljeno
vidim guzve kod vulkanizera

pa nwce propast ako do prvog maja ostavite gume
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#2724 Re: Ljetne gume

Post by Gray »

seoBIH wrote:
Better Man wrote:Ja sam zimske skinu početkom proljeća. Nigdje nego kod nas gluplje odredbe o vremenskom periodu važenja zimske opreme.
Opet pokusavas biti pametan, a samo par sati nakon vrijeme te demantuje. Sutra ces se bas patiti do Sarajeva :)

I ja sam 1 aprila stavio ljetne, ali ne serem ko foka.
I ja sam stavio ljetne a trebam na put za vikend, pa moram sada vratiti zimske :D
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2725 Re: Ljetne gume

Post by Truba »

vozim malo ali glupo

medjutim razmisljam logicki

prije prvog maja ne treba skidati AKO putujete puno i dugo

meni je vaznije prije 15.11 postaviti zimske
nego ih skinuti 15.4.
Post Reply