Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#401 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Jack Be Nimble »

Volio bi vidjeti naseg covjeka ili nasu familiju da odplacuju kucu 30 godina. Najduze sto sam ja vidio je 10 godina, ali imam samo 7 primjeraka u mom dzematu za koje licno znam da su tako odradili. Babo plati kucu pa onda odplacuje citava familija. A nije fazon u tome kako ces brzo isplatiti kucu, nego koliko ces uloziti u kucu i oko kuce tako da joj ti sam dizes cjenu.

Moji prijatelji se uzeli 2000, kupili kucu 2001 odkupili 2009 i usput izmjenali sve unutra od parketa do kuhinje i podigli cjenu kuce odprilike za 20,000 mozda vise.

Nisu nista drugciji Ukrajinci ili Rusi svi mi imamo nekih strah od kredita a kada se kupi nesto odma je tu citava familija da odvoji nesto oz svoje zarade za doprinos odplacivanja i ide brze.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#402 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by hrle1976 »

Jack Be Nimble wrote:Volio bi vidjeti naseg covjeka ili nasu familiju da odplacuju kucu 30 godina. Najduze sto sam ja vidio je 10 godina, ali imam samo 7 primjeraka u mom dzematu za koje licno znam da su tako odradili. Babo plati kucu pa onda odplacuje citava familija. A nije fazon u tome kako ces brzo isplatiti kucu, nego koliko ces uloziti u kucu i oko kuce tako da joj ti sam dizes cjenu.

Moji prijatelji se uzeli 2000, kupili kucu 2001 odkupili 2009 i usput izmjenali sve unutra od parketa do kuhinje i podigli cjenu kuce odprilike za 20,000 mozda vise.

Nisu nista drugciji Ukrajinci ili Rusi svi mi imamo nekih strah od kredita a kada se kupi nesto odma je tu citava familija da odvoji nesto oz svoje zarade za doprinos odplacivanja i ide brze.
Kucu na 30 god. ili 20 na kredit je glupo, a kazes da dize cijenu kuce pa nekupujes kucu da bi dizao svoj kapital. Budi onda faca pa zapocni firmu. To od kupovinu i preprodaje stanova je KLASICNI MADE IN EX-YU svi bi nesto oko kuca, stanova :lol: za upisat se od smjeha. Svi bi da leze i da imaju 20 stanova da iznamljuju svi bi bi se jebali ali da im neunidje. Kakve porodice, pa ispade kao da ce otac i mati i njihova braca i sestre da ulazu u jednu kucu. Po Skandinavskim drzavama vecina ima kredit od 20 do 30 god. I vecina neupije ni 15 god. da otplacuje vec baci preskir u ring.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#403 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

hrle1976 wrote:[. Po Skandinavskim drzavama vecina ima kredit od 20 do 30 god. I vecina neupije ni 15 god. da otplacuje vec baci preskir u ring.
isto je i u americi.
pestalozzi
Posts: 69
Joined: 18/01/2013 15:24

#404 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by pestalozzi »

iamia wrote:ko se uvukao u otplate kuce na zapadu za 30 godina, taj je postao rob.
crncis dan i noc da bi financirao banku.

i jos je veci zajeb, kad ti kaze da poslije 30 godina mozes imati svoju kucu. otplacenu. woohoo.
a nece da kazu kako ce ta kuca poslije 30 godina da izgleda ?
mislim,, evropske zidane kuce poslije tog vremena moras generalno renovirati.
a zamisli one americke,, ? napravljene od drveta, lima i papira ?? :lol:
Znaci po tebi je bolje 30 godina zivjeti pod kirijom i tih 30 g. davati pare u nepovrat, nego 30 g. otplacivati kucu i na kraju je imati, bez obzira u kakvom stanju ona nakraju bila.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#405 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by hrle1976 »

pestalozzi wrote:
iamia wrote:ko se uvukao u otplate kuce na zapadu za 30 godina, taj je postao rob.
crncis dan i noc da bi financirao banku.

i jos je veci zajeb, kad ti kaze da poslije 30 godina mozes imati svoju kucu. otplacenu. woohoo.
a nece da kazu kako ce ta kuca poslije 30 godina da izgleda ?
mislim,, evropske zidane kuce poslije tog vremena moras generalno renovirati.
a zamisli one americke,, ? napravljene od drveta, lima i papira ?? :lol:
Znaci po tebi je bolje 30 godina zivjeti pod kirijom i tih 30 g. davati pare u nepovrat, nego 30 g. otplacivati kucu i na kraju je imati, bez obzira u kakvom stanju ona nakraju bila.

Da ti imas kucu po nekim ex-YU obicajima gdje ti se drzava i porezna uprava nemjesa pa hajd ali kucu kupiti u drzavi punoj vlage kao sto je Svedska te jos na 30 god. Kao prvo rata i svi troskovi su znatno veci nego sto je kirija za neki prosjecan stan, a ako si vec faca i laf pa mozes sebi pristekati neku sumu onda je pametnije kupiti negdje u Spaniji nesto pa dotjerati pa fino imati gdje D vitamina pokupiti. Nemas ti profita od kuce na zapadu to je bas tako smisljeno da matadorizam nebim se sirio. Kad kazes da hoces sam da gradis kucu isto kao da nisi sa ove planete - sta je to? Kako mislis? Pa te gledaju :shock: Placas porez na sta god mozes da zamislis, osiguranje kredita, troskovi kredita, osiguranje kuce, porez na zemljiste, troskovi oko otpadnih voda, ako zivis gdje je vjetroviti extra osiguranje na krov, pa nemozes da islopcas potrosnju grijanja i sl. znaci da kucu kupis u kesu ti ces svaki mjesec imati cca. 800-1.000€ troska kao da si postanar.

Nasi poznanici su uzeli kucu za cca. 300.000€ u Danskoj i kaze da su je kupili u kesu opet bi imali mjesecni trosak oko 900€ eura, koji i ovako imaju porkaj kredita. Kredit sa svojim troskovima je cca. 1.400€ mjesecno + nato oko 900€ oblikatornih troskova vezano za kucu 2.300€ mjesecno ih kosta imati "kucu" dok je ne otplate a kad je otplate onda ce ih samo kostati 900€ mozda se cijene podignu iznad 1.000€ mjesecno. Nemozes je imati nako kako neko zamislja platim sve i onda samo placam koliko potrosim struje, vode i telefona. Prepises je sinu haj placaj porez na poklon :-) Plati porez haj placaj mjesecnu ratu od cca. 1.000€ je i kazu tvoja je aha ali zato debelo placas pravo da mislis da je tvoja... :mrgreen: I na kraju krajeva samo je "vlasnik" kuce kao objekta - zemlje NIKADA! Po ovoj racunici bolje biti postanar za 1.000€ a savi mjesec u slajpek 1.300€ pa za koju godinu se nakupi.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#406 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

Pestalozzi,
objasnio ti je hrle.
sve je skoro identicno kao u americi.
porez na kucu, porez na osiguranje, osiguranje za kucu. osiguranje na kredit, rata na kredit, odvoz otpada,kanalizacija, porez na sve i svasta., itd, itd.
nakupi se tog njesra , da vecina ljudi ipak ne izgura tih 30 godina.
jednostavno im dodje minuta i kazu.. eejj,, ako cu raditi od jutra do mraka i na kraju mjeseca biti na nuli... pa sta je poenta zivota ?
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#407 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Jack Be Nimble »

hrle1976 wrote:
Jack Be Nimble wrote:Volio bi vidjeti naseg covjeka ili nasu familiju da odplacuju kucu 30 godina. Najduze sto sam ja vidio je 10 godina, ali imam samo 7 primjeraka u mom dzematu za koje licno znam da su tako odradili. Babo plati kucu pa onda odplacuje citava familija. A nije fazon u tome kako ces brzo isplatiti kucu, nego koliko ces uloziti u kucu i oko kuce tako da joj ti sam dizes cjenu.

Moji prijatelji se uzeli 2000, kupili kucu 2001 odkupili 2009 i usput izmjenali sve unutra od parketa do kuhinje i podigli cjenu kuce odprilike za 20,000 mozda vise.

Nisu nista drugciji Ukrajinci ili Rusi svi mi imamo nekih strah od kredita a kada se kupi nesto odma je tu citava familija da odvoji nesto oz svoje zarade za doprinos odplacivanja i ide brze.
Kucu na 30 god. ili 20 na kredit je glupo, a kazes da dize cijenu kuce pa nekupujes kucu da bi dizao svoj kapital. Budi onda faca pa zapocni firmu. To od kupovinu i preprodaje stanova je KLASICNI MADE IN EX-YU svi bi nesto oko kuca, stanova :lol: za upisat se od smjeha. Svi bi da leze i da imaju 20 stanova da iznamljuju svi bi bi se jebali ali da im neunidje. Kakve porodice, pa ispade kao da ce otac i mati i njihova braca i sestre da ulazu u jednu kucu. Po Skandinavskim drzavama vecina ima kredit od 20 do 30 god. I vecina neupije ni 15 god. da otplacuje vec baci preskir u ring.
Pa imas dvije opcije: stavljaj pare na berzu ili uplacuju u svoju kucu. To ti je ono klasicno pitanje svakog amerikanca ako mi je izbor berza ili kuca gdje da stavljam pare?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#408 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by hrle1976 »

Jack Be Nimble wrote:
hrle1976 wrote:
Jack Be Nimble wrote:Volio bi vidjeti naseg covjeka ili nasu familiju da odplacuju kucu 30 godina. Najduze sto sam ja vidio je 10 godina, ali imam samo 7 primjeraka u mom dzematu za koje licno znam da su tako odradili. Babo plati kucu pa onda odplacuje citava familija. A nije fazon u tome kako ces brzo isplatiti kucu, nego koliko ces uloziti u kucu i oko kuce tako da joj ti sam dizes cjenu.

Moji prijatelji se uzeli 2000, kupili kucu 2001 odkupili 2009 i usput izmjenali sve unutra od parketa do kuhinje i podigli cjenu kuce odprilike za 20,000 mozda vise.

Nisu nista drugciji Ukrajinci ili Rusi svi mi imamo nekih strah od kredita a kada se kupi nesto odma je tu citava familija da odvoji nesto oz svoje zarade za doprinos odplacivanja i ide brze.
Kucu na 30 god. ili 20 na kredit je glupo, a kazes da dize cijenu kuce pa nekupujes kucu da bi dizao svoj kapital. Budi onda faca pa zapocni firmu. To od kupovinu i preprodaje stanova je KLASICNI MADE IN EX-YU svi bi nesto oko kuca, stanova :lol: za upisat se od smjeha. Svi bi da leze i da imaju 20 stanova da iznamljuju svi bi bi se jebali ali da im neunidje. Kakve porodice, pa ispade kao da ce otac i mati i njihova braca i sestre da ulazu u jednu kucu. Po Skandinavskim drzavama vecina ima kredit od 20 do 30 god. I vecina neupije ni 15 god. da otplacuje vec baci preskir u ring.
Pa imas dvije opcije: stavljaj pare na berzu ili uplacuju u svoju kucu. To ti je ono klasicno pitanje svakog amerikanca ako mi je izbor berza ili kuca gdje da stavljam pare?
Ulaganje u kucu je kao ulaganje u auto. Dok nepostane zesci oldtimer neces mu moci lagano podici cijenu. Kod kuce je isto mozes ti u nju uloziti sta god hoces, ovisi cijena o broju drugih faktora na koje covjek kao pojedinac nemam nikakve utjecajne moci.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#409 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by vazi »

kupovina stana ili kuce je dobar nacin da se "ustedi" novac.

Nas stan je poskupio trostruko od kupovine do otplate (na deset godina), znaci sve zavisi gdje se nalazi, u kakvom je stanju i sl...Da smo danonocno radili obadvoje nismo mogli toliko zaraditi a ne ustediti.

Placa se samo zemljarina vise nego sto se placa kad si podstanar, prema tome sve te dazbine svakako treba placati i to ne moze tj ne bi trebao biti razlog za nekupovinu, tako bar ja mislim. Kuce se ovih godina teze prodaju i najbolje idu manji stanovi...
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#410 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

vazi wrote:kupovina stana ili kuce je dobar nacin da se "ustedi" novac.

Nas stan je poskupio trostruko od kupovine do otplate (na deset godina), znaci sve zavisi gdje se nalazi, u kakvom je stanju i sl...Da smo danonocno radili obadvoje nismo mogli toliko zaraditi a ne ustediti.

Placa se samo zemljarina vise nego sto se placa kad si podstanar, prema tome sve te dazbine svakako treba placati i to ne moze tj ne bi trebao biti razlog za nekupovinu, tako bar ja mislim. Kuce se ovih godina teze prodaju i najbolje idu manji stanovi...
Ne budali, to nije nikakva usteda nego lutrija.
Ako kupis iste velicine stan kao sto si iznajmljivao, naravno da ce biti skuplji, jel, pa sta bi onda poena bila iznajmljivati stan i ko bi iznajmljivao ako je cijena ista.
Cijena moze porasti, i naravno da se desilo to unazad 8-9 godina, al isto tako cijena zna pasti, ja prosli vikend gledao stan koji kosta 190.000 a prije 6-7 godina cena ga kupila za 390.000

nakon prodaje imas takve poreze da mozes nesto zaraditi tek ako stan vrijedi duplo od dana kada si ga kupio, sto je moguce, al rijetko.
Sta god hoces da radis moras imati dozvolu.

Et, ja sam vidjao oba slucaja, kad stan dosta poraste a i kad mu padne cijena, pa ako ga prodas po toj nizoj cijeni, kredit ti je sjeban i narednih 5 godina si u q.

Znaci to nije nikakva usteda vec velika lutrija.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#411 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by vazi »

ok, ima tu malo srece ali ne slazem se u potpunosti s tvojim konstatacijama...
moze se malo i planirati:)
Kupiti manji stan na dobrom mjestu, laganini otplacivati i polako ga unutra sredjivati i dotjerivati ...nakon desetak godina prodati i kupiti za te pare veci i bolji samo mozda na manje atraktivnoj lokaciji. Ili jednostavno izdati taj stan da se sam otplacuje a sebi kupiti drugi..ima tu varijacija na temu...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#412 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by hrle1976 »

The American dream home.



Two bedrooms, two bathrooms,






one doghouse, one garage,

two garbage cans.







It's cozy, safe,







and just barely within

your overstretched budget.







Not for you?







For the same price,

you can buy acres







of prime Sahara wasteland.







Put up a cottage.

Nothing but you and the sky.







It's like a beach

without the ocean.







And talk about quiet neighbors.







Too remote?

Oh, I understand.







You need the thrill

and excitement of the big city.







With that same nest egg,







you can get a slice

of prime real estate.







Not this real estate.







Cozy and affordable,







this lovely fixer-upper

is the perfect place







for a dynamic couple like you.







No need to putter around

the house.







It's all right there

where you stand.







What's the matter?

Feeling a little cramped?







Well, just a stone's

throw away,







just one bridge

or a tunnel ride,







just outside the big,

bustling city,







there is a place

with wide-open spaces,







friendly natives,

and spacious dwellings.







And it's all within

your price range.







It's almost

too good to be true.
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#413 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by doboj71 »

Postao si vise naporan.Ti izgleda bolje znas kako je u Americi ,nego oni sto tamo zive .Drzi se Ceske ,olabavi malo .Nadji sta pa .... ,cehinje su uvijek za to .
A uostalom ne trolaj temu
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#414 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by hrle1976 »

doboj71 wrote:Postao si vise naporan.Ti izgleda bolje znas kako je u Americi ,nego oni sto tamo zive .Drzi se Ceske ,olabavi malo .Nadji sta pa .... ,cehinje su uvijek za to .
A uostalom ne trolaj temu
Ja o USA nepricam!
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#415 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

ja pricam.

i sve sto si rekao u vezi svedske, identicno se preklapa sa USA.

ljudi se navuku na otplatu kuca.
i jos im se banka iskezi na zube pa kaze kako je "kuca njihova" :lol:
samo mala caka.
30 godina otplata..
sta je to,, skoro pa nista..... :skoljka:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#416 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

iamia wrote:ja pricam.

i sve sto si rekao u vezi svedske, identicno se preklapa sa USA.

ljudi se navuku na otplatu kuca.
i jos im se banka iskezi na zube pa kaze kako je "kuca njihova" :lol:
samo mala caka.
30 godina otplata..
sta je to,, skoro pa nista..... :skoljka:
a za 30 godina otplate tu kucu koju su kupili za 200k plate 500-600k
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#417 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

vazi wrote:ok, ima tu malo srece ali ne slazem se u potpunosti s tvojim konstatacijama...
moze se malo i planirati:)

Kupiti manji stan na dobrom mjestu, laganini otplacivati i polako ga unutra sredjivati i dotjerivati ...nakon desetak godina prodati i kupiti za te pare veci i bolji samo mozda na manje atraktivnoj lokaciji. Ili jednostavno izdati taj stan da se sam otplacuje a sebi kupiti drugi..ima tu varijacija na temu...
Jarane imam posao, ne treba mi da licno renoviram stan nikakav, i to nije nikakva kupovina stana za zivot vec ti dodje kao neki biznis onda.
To za 10 godina nista ne mora da znaci. Smijesan si kad to kazes, jer to niko ne moze predvidjeti, ni za 3 godina sta ce biti a ne za 10.
Ja ti rekoh, nekom se posrecilo da je za 10 godina porasla cijena, a nekome nece.
Al ja razumijem sta ti hoces da kazes.
O vrijednosti kuca u USA koje se mjenjaju svakih 10tak godina, znaci cijena ide gore, pa onda pada i tako, samo sto su se sad svi zajebali, ova kriza traje duze nego sto je iko predvidio.

Na kraju, istina, AKO ti se posreci, mozes zaraditi nekoliko hiljada al to nije vrijedno rizika. Ulagati 200k da bi se zaradilo 20k.
Veoma su rijetki oni koji su izasli sa pozitivom iz tih poslova sa kucama.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#418 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by iamia »

ja znam 15 nasih ljudi koji su se bavili preprodajom kuca u americi.
svi su pali.


ja procjenjujem da rast kuca u evropi i americi (za ameriku sam siguran) nece rasti u sljedecih 10 godina.
osim ako se ne desi neki revolucionaran zaokret u dosadasnjom toku ekonomije.
recimo, da se izmisli fusion energija.. ili intergalakticko putovanje.. i slicno.

ako ces kupiti polusrusen stan ili kucu i onda raditi na njemu.. sa tim mozes isplivati u plusu.
samo ako imas puni radni odnos, ne vidim kako ces naci vremena za to ?
osim ako svaki vikend ne provodis radeci na tom.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#419 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

iamia wrote:ja znam 15 nasih ljudi koji su se bavili preprodajom kuca u americi.
svi su pali.



ja procjenjujem da rast kuca u evropi i americi (za ameriku sam siguran) nece rasti u sljedecih 10 godina.
osim ako se ne desi neki revolucionaran zaokret u dosadasnjom toku ekonomije.
recimo, da se izmisli fusion energija.. ili intergalakticko putovanje.. i slicno.

ako ces kupiti polusrusen stan ili kucu i onda raditi na njemu.. sa tim mozes isplivati u plusu.
samo ako imas puni radni odnos, ne vidim kako ces naci vremena za to ?
osim ako svaki vikend ne provodis radeci na tom.

Svi koji kupuju kuce sa tom namjerom definitivno nece nista zaraditi.
Ja znam covjeka koji jeste zaradio dobru lovu al to je zaradio SLUCAJNO, i nije kupio kucu da zaradi na njoj, vec da zivi, al cijena porasla naglo i covjek skonta da bi mogao prodati i vratiti se u Bosnu, jer je vec bio skoro doguro do penzije a imao i i neke imovine u BiH.
Isto tako, on je zaradio jer je bio stariji i nije bio obavezan da place neke poreze kad se kuca prodaje a ako si mladji od xx godina, takodjer, to mu je bila prva kuca koju je prodao sto mu je dodatno olaksalo i tako.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#420 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by jefferson »

iamia wrote:ja znam 15 nasih ljudi koji su se bavili preprodajom kuca u americi.
svi su pali.


ja procjenjujem da rast kuca u evropi i americi (za ameriku sam siguran) nece rasti u sljedecih 10 godina.
osim ako se ne desi neki revolucionaran zaokret u dosadasnjom toku ekonomije.
recimo, da se izmisli fusion energija.. ili intergalakticko putovanje.. i slicno.

ako ces kupiti polusrusen stan ili kucu i onda raditi na njemu.. sa tim mozes isplivati u plusu.
samo ako imas puni radni odnos, ne vidim kako ces naci vremena za to ?
osim ako svaki vikend ne provodis radeci na tom.
Slabo znas!
Ako trazis od neko odobravanje sto si otisao iz USA, evo ga: sretno ti bilo!
Za ameriku si siguran? U sta ti sprci 14,5 godina ovdje mati draga!
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#421 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by vazi »

djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#422 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by hrle1976 »

vazi wrote:djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
:lol: jedino da imate zlatnu kadu i slavine ...
bosn.om
Posts: 441
Joined: 27/06/2006 09:46

#423 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by bosn.om »

A sto da ne, dok god nemas informaciju o datumu kupovine dobra i lokaciji istog, ne mozes izvaliti takav komentar.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#424 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by Melami »

vazi wrote:djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
A samo da mi je znati gdje si ti kupila stanz a 40k eura. U SA su skuplji.
More biti da si u nekoj Francuskoj zabiti?
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#425 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by vazi »

Melami wrote:
vazi wrote:djeco moja, ja bih vam samo rekla jedno: gdje god da ste pokusajte sebi obezbijediti krov nad glavom dok mozete, dok radite, dok ste mladi

zapad je surov i bit ce jos suroviji. U Evropi postoje jos penzije ali nece to tako zadugo ostati...Vec od ove godine moja firma nudi svima uplate u privatne penzione fondove a ja sam u jednoj evropskoj , socijalno dobro uredjenoj zemlji...Stan se kupuje iz vise razloga:

da se ne bacaju pare kroz prozor placanjem kirije

stan koliko god otplatis zauhar je, prodaj ga nakon 10 godina i hajde u podstanare razliku stavi u dzep i to ti je isteda koju ovako tesko da bi ostavio.

kad ostaris akBd i "stasas" za starackog doma :D taj stan ce ti placati staracki, sto je sigurno - sigurno.

A ko hoce da se vrati u bosnu pod stare dane prodajom stana obezbjedjuje si sredstva koja nikada ne bi mogao ustediti.


Mi smo stan kupili za 40000 eura sad vrijedi 150 000 eura. Kad i kako smo mi mogli ustediti tolike pare? Nikad a mozda ni tad :D
Kupovina stana/kuce je ulaganje a zna se sta znaci ulaganje :)
A samo da mi je znati gdje si ti kupila stanz a 40k eura. U SA su skuplji.
More biti da si u nekoj Francuskoj zabiti?
pretpostavka je majka cega ono :D Lokacija je upravo ta koja mu daje cijenu a nije bio skup sticajem okolnosti i stan je mali, eto. Hocu reci svacije je iskustvo razlicito i nema generalizovanja a na svakome je da razluci, u velikim crtama , predonsti i nedostatke kupovine i da se po tome vlada, jel tako.
Post Reply