Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#1 Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by klif »

Zanimalo bi me koliko je BH gradjana u inostranstvu uspjelo napraviti karijere vrijedne postovanja u zemljama u kojima zive. Primjer Borisa Nemsica najbolje pokazuje da je to moguce. Da li znate za primjere slicne njegovom?

Smatram da postojanje takvih ljudi doprinosi povecanju samopuzdanja i nas „obicnih BH smrtnika“ u inostranstvu. Ako neko licno poznaje nekog iz kategorije uspjesnih, bilo bi interesantno saznati, kakav je njihov odnos prema domovini.[/b]
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#2

Post by rumenko »

bilo je dosta uspjesne raje u Belgiji al' su popadali svi u zadnje vrijeme...a domovinu vole ...to je cudo...
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#3

Post by pape »

rumenko wrote:bilo je dosta uspjesne raje u Belgiji al' su popadali svi u zadnje vrijeme...a domovinu vole ...to je cudo...
:lol: :lol: :lol: :oops:
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#4

Post by BECHO »

Jedan od uspjesnijih Bosanaca i Hercegovaca u inostranstvu je i Sarajlija Jasenko Selimovic, direktor Gradskog teatra u Göteborgu(Svedska) koji je cak krajem 1999 godine dobio priznanje kao velika licnost ovog grada.

Zatim, ne zaboravimo prvog Bosanca u svemiru.. :-D

http://www.bhdani.com/arhiva/116/t163a.htm

...Almira Heralica iz Dervente... :)

http://www.etek.chalmers.se/~almir/

...a ni prvu Bosanku u Evropskom Parlamentu 8)

http://www.europarl.eu.int/members/expe ... anguage=EN

:bih:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#5

Post by zlata »

Ja znam PUNO ljudi koji su rodom iz BiH i koji su vrlo uspjesni. Pa sta onda? Sta ce vam?
Hem...dvoumite se je'l' "zasluzuju" BiH drzavljanstvo (iako ste ih spremni napasti ako vam $$$ ne pomognu), hem pitanje je je'l' bi se oni ikako uklopili u taj "etnicki-neovjerski-partijsko-stelski-preko veze" sistem. Mi sto god postizemo...bud'te sigurni...najmanje je "preko veze"! Babinih i tatinih sinova ovd'i nema! Nego..."u'se i u svoje kljuse"...pa plivaj!
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#6

Post by klif »

zlata wrote:Ja znam PUNO ljudi koji su rodom iz BiH i koji su vrlo uspjesni.
Da li bi mogla imenovati nekog ko je zaista uspjesan u drzavi u kojoj zivis?
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#7 Re: Lista uspjesnih Bosanaca i Hercegovaca

Post by dinash »

klif wrote:Zanimalo bi me koliko je BH gradjana u inostranstvu uspjelo napraviti karijere vrijedne postovanja u zemljama u kojima zive. Primjer Borisa Nemsica najbolje pokazuje da je to moguce. Da li znate za primjere slicne njegovom?

Smatram da postojanje takvih ljudi doprinosi povecanju samopuzdanja i nas ?obicnih BH smrtnika? u inostranstvu. Ako neko licno poznaje nekog iz kategorije uspjesnih, bilo bi interesantno saznati, kakav je njihov odnos prema domovini.[/b]
znam jednog. sebe.

moj odnos prema domovini? eto takav je da sam odabrao birokratski komplikovaniji put za dobivannje novog drzavljanstva, ali put kojim se ne moram odreci bosanskom.
zoka
Posts: 516
Joined: 30/09/2002 23:26
Contact:

#8

Post by zoka »

Zoran Knezevic, nek se zna.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#9

Post by kekec »

rumenko wrote:bilo je dosta uspjesne raje u Belgiji al' su popadali svi u zadnje vrijeme...a domovinu vole ...to je cudo...
Jos jedan "uspjesan", a koji je "pao":
Mohamad Mehdaoui :D
( http://www.24sata.info/portal/pregled.php?ArtID=15862 )
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#10

Post by vesela »

BECHO wrote:Jedan od uspjesnijih Bosanaca i Hercegovaca u inostranstvu je i Sarajlija Jasenko Selimovic, direktor Gradskog teatra u Göteborgu(Svedska) koji je cak krajem 1999 godine dobio priznanje kao velika licnost ovog grada.

Zatim, ne zaboravimo prvog Bosanca u svemiru.. :-D

http://www.bhdani.com/arhiva/116/t163a.htm

...Almira Heralica iz Dervente... :)

http://www.etek.chalmers.se/~almir/

...a ni prvu Bosanku u Evropskom Parlamentu 8)

http://www.europarl.eu.int/members/expe ... anguage=EN

:bih:
jasenko selimovic je zaista cijenjen i kao intelektualac i kao covjek...osim njega je daleko dogurao mladi zlatan ibrahimovic...iako igra fudbal van svedske svedi ga "svojataju", vjerovatno zbog drzavljanstva...ne znam kako ga ocjenjuju u bosni
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#11

Post by pape »

vesela wrote: jasenko selimovic je zaista cijenjen i kao intelektualac i kao covjek...osim njega je daleko dogurao mladi zlatan ibrahimovic...iako igra fudbal van svedske svedi ga "svojataju", vjerovatno zbog drzavljanstva...ne znam kako ga ocjenjuju u bosni
:roll: Niko njega ne svojata. On je Sved i de facto i de jure. :roll:
M.D.
Posts: 143
Joined: 28/04/2004 17:44
Location: NYC

#12

Post by M.D. »

Evo ja sam zavrsio koledz a zatim medicinski fakultet u New York-u i sada radim kao kardiolog u jednoj od najboljih svjetskih bolnica (ako se to moze racunati u nekakav uspjeh). Inace radim "ko konj".
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#13

Post by danas »

M.D. wrote:Evo ja sam zavrsio koledz a zatim medicinski fakultet u New York-u i sada radim kao kardiolog u jednoj od najboljih svjetskih bolnica (ako se to moze racunati u nekakav uspjeh). Inace radim "ko konj".
i hear you brother :D

PS bila je nekakva lista u SB nedavno... kao 50 uspjesnih bosanaca ili tako nesto... nako, bezze bilo... :-)
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#14

Post by klif »

Ja bih zapamtio i ovo ime:

Almir Kovacevic , MSc

Almir Kovacevic is Executive Director of WUS Austria. As such, he is responsible f or the management of WUS Austria's head office in Graz and the regional offices in Banja Luka , Belgrade , Podg or ica, Prishtina and Sarajevo . He is in charge of internal quality assurance and monitoring of WUS Austria projects in South-Eastern Europe. He is particularly interested in technological transfer and in the cooperation between universities and economy. Also, Almir Kovacevic coordinates inter-office w or king groups f or strategy, fundraising, public relations and finances and he is responsible for the implementation of the identified measures.

Almir Kovacevic earned a Master degree in Sport Sciences from the University of Graz .
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#15

Post by klif »

M.D. wrote:Evo ja sam zavrsio koledz a zatim medicinski fakultet u New York-u i sada radim kao kardiolog u jednoj od najboljih svjetskih bolnica (ako se to moze racunati u nekakav uspjeh). Inace radim "ko konj".
Cestitam! Licno smatram da je to veliki uspjeh.
M.D.
Posts: 143
Joined: 28/04/2004 17:44
Location: NYC

#16

Post by M.D. »

Hvala Klif. :-D
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#17

Post by EI Presidente »

Alexandar Hemon je prilicno uspjesan, koliko sam primjetio. Nisam upoznao veliki broj nasih ljudi u Americi, no ovi koje znam su generalno uspjesni. U smislu da su zavrsili fakultete, i da rade ok poslove.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#18

Post by danas »

EI Presidente wrote:Alexandar Hemon je prilicno uspjesan, koliko sam primjetio. Nisam upoznao veliki broj nasih ljudi u Americi, no ovi koje znam su generalno uspjesni. U smislu da su zavrsili fakultete, i da rade ok poslove.
hemon je uspio najvise koliko se moze uspjeti u tom polju, sve sa mcarthur genius award. ima ih dosta takvih, koju su u svojoj struci uspjeli koliko se uspjeti moze za svoje godine, i sad polako "climb the ladder" sto se kaze...
:)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#19

Post by Prenj »

Semir Sam Osmanagic, cuveni bosanski piramidolog :D
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#20

Post by uvjek dobar gost »

Gledam ove postove i na tren se ufatih kako u stvari zavidim ljudima koji imaju priliku da zive u sistemu. Da bas tako, sistem im nudi mnostvo prilika pitanje je samo hoce li pojedinac biti spreman i voljan iskoristiti priliku ili prilike. Treba samo biti spreman raditi, truditi se ,dokazivati se kontinuirano, nista zelim samo da pozdravim sve koji su u dijaspori, zelim da im cestitam, zelim da i ja jednog dana zivim u takvom jednom sistemu......
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#21

Post by danas »

uvjek dobar gost wrote:Gledam ove postove i na tren se ufatih kako u stvari zavidim ljudima koji imaju priliku da zive u sistemu. Da bas tako, sistem im nudi mnostvo prilika pitanje je samo hoce li pojedinac biti spreman i voljan iskoristiti priliku ili prilike. Treba samo biti spreman raditi, truditi se ,dokazivati se kontinuirano, nista zelim samo da pozdravim sve koji su u dijaspori, zelim da im cestitam, zelim da i ja jednog dana zivim u takvom jednom sistemu......
nemoj misliti da je ovaj sistem savrsen, ali za covjeka koji zeli napraviti nesto od sebe, postoji mnogo vise sansi i prilika. i ovdje postoje "veze" ali one funkcionisu na sasvim drugi nacin nego kod nas. i zadnje, ovdje si slobodan da radis sta hoces, bez pritisaka okoline koja t ekod nas skrati za glavu cim se uspravis.

puno pozdrava i tebi, sa nadom da ce nase dijaporasko iskustvo biti od koristi i u bosni :)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#22

Post by uvjek dobar gost »

nemoj misliti da je ovaj sistem savrsen, ali za covjeka koji zeli napraviti nesto od sebe, postoji mnogo vise sansi i prilika. i ovdje postoje "veze" ali one funkcionisu na sasvim drugi nacin nego kod nas. i zadnje, ovdje si slobodan da radis sta hoces, bez pritisaka okoline koja t ekod nas skrati za glavu cim se uspravis.


Naravno da nije, ali ti daje vise mogucnosti i izbora, skontaj kod nas se za jedan posao prijavi oko 200. kandidata.... a to da je nasa mahalska sredina specifikum ... stoji itekako !
Ne ja bih volio da smo mi postali normala drzava, da se ljudi iz dijaspore vrate u maticu sa svojim znanjima idejama i iskustvima sa zapada i istoka... ta kombinacija bi bila super ! Iscupali bi se vrlo brzo, pa kolko samo ima mladih i pametnih glava unutra i vani, kad bi se udruzile... vampiri bi za cas presli u istoriju, a drzava bi procvjetala u roku pet godina !!!!
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#23

Post by klif »

uvjek dobar gost wrote:
da se ljudi iz dijaspore vrate u maticu sa svojim znanjima idejama i iskustvima sa zapada i istoka...
Domovina je i emocija. Nekad toliko jaka da preraste u fizicku bol.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#24

Post by Prenj »

uvjek dobar gost wrote: Ne ja bih volio da smo mi postali normala drzava, da se ljudi iz dijaspore vrate u maticu sa svojim znanjima idejama i iskustvima sa zapada i istoka... ta kombinacija bi bila super ! Iscupali bi se vrlo brzo, pa kolko samo ima mladih i pametnih glava unutra i vani, kad bi se udruzile... vampiri bi za cas presli u istoriju, a drzava bi procvjetala u roku pet godina !!!!
Istina ...
Ali domaci zato sve rade da se niko kuci ne bi vratio.
Mozes diplomirati bilo gdje u svijetu, Harward, Oxford, Sorbona, ... to se u BIH ne pika, moras nostrificirati diplomu prvo za skupe novce.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#25

Post by uvjek dobar gost »

To sve stoji, ali mi smo se svi pomirili sa tim, nekad ja Vas iz dijaspore vidim kao zajebatu konkurenciju, Vi znate bar dva jezika, isli ste normalno u skolu, niste toliko otisli na zivcima... itd.
Opet sa druge strane ja u Vama vidim jedini spas, Vi i mi ... paklena kombinacija.. samo se moramo malo potruditi i Vi i mi, ne trebamo im vise davati pardona.

Zamislite samo kolika ste tek konkurencija nepismenim politicarima koji na kompjuteru znaju samo sa dugme off i on ! Moramo skupa izvrsiti pritisak !!!!!
Post Reply