Linux

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#101 Re: Linux

Post by Mega Man X »

Ja mislim da ste čovjeka zbunili dodatno, da ne zna il je pošo il je došo. :lol:
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#102 Re: Linux

Post by zforumas »

Mega Man X wrote:Ja mislim da ste čovjeka zbunili dodatno, da ne zna il je pošo il je došo. :lol:
Cekaj jos da izbaci konfiguraciju racunara i da nam napise kakvu stolicu ima..tek tad je donji
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#103 Re: Linux

Post by Hakiz »

Mega Man X wrote:Ja mislim da ste čovjeka zbunili dodatno, da ne zna il je pošo il je došo. :lol:
Ma, odmah u glavu. Ko se ovoga ne uplaši, spreman je za Linux u svim svojim pojavnim oblicima :)
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#104 Re: Linux

Post by Qler »

snimio mi neke drivere za intel gpu i sad ne mogu da dignem gui... samo shell imam... moram odraditi reinstall a kubuntu nema repair.. evo skidam iso mint-a...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#105 Re: Linux

Post by cassius »

Hahah nisam zbunjen :D hvala na informacijama.

Koristio sam neki ubuntu ne sjecam se koji , uglavnom plava pozadina na virtuelnoj masini par puta :) a koristio sam jedno vrijeme na laptopu kod druga ubuntu sa narandzastom pozadinom , jbg , ne mogu se sjetit tacno koje su verzije :D

Kod kuce imam windows 7 i volio bi uradit clean boot ubuntua, da nemam dva sistema instalirana, jer mi ne trebaju.

I najlogicnija je opcija ovo da prebacim fileove na externi, kojeg nemam , ali gledacu da nabavim pa pokusam :D
Hocu li imati kakvih problema sa instaliranjem drivera i toga ? Neko iz iskustva da kaze ? :D

Konfiguracija nije neka, giga graficka, 4 gige rama, 500 gb hdd, i 3.0ghz core2duo ,etooo pocnite s hejtanjem :P
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#106 Re: Linux

Post by Mega Man X »

Ne znam koja ti je grafička al Nvidia bolje prolazi po pitanju drajvera za Linux. Barem sam tako čito. Jer AMDove grafe manju podršku imaju.

Al bez problema bi trebo ić Ubuntu na toj konfi. Ako Ubuntu ne bude ti valjo, preporučujem Linux Mint jer je čak i za najobičnijeg korisnika veoma lagan za koristit i sve fercera bez problema.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#107 Re: Linux

Post by Qler »

Sovex
Posts: 124
Joined: 31/12/2013 09:05

#108 Re: Linux

Post by Sovex »

Mega Man X wrote:Ne znam koja ti je grafička al Nvidia bolje prolazi po pitanju drajvera za Linux. Barem sam tako čito. Jer AMDove grafe manju podršku imaju.
Good one :lol:
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#109 Re: Linux

Post by Mega Man X »

A, onda ipak bolje AMD prolazi po tom pitanju. :lol:

Ja sam samo tako pročitao na više sajtova kao Nvidia ima bolje drajvere itd.
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#110 Re: Linux

Post by maida95 »

haj' možda ovdje nađem pomoć, fakat mi je hitno :cry:
Krenula da nabacim na laptop koji je bio na Linuxu, Windows 10, instalacija prošla ok, sve normalno, i kad dođe vrijeme za restart - neće da se pokrene, izbacivalo mi ovu sliku
Image

Sad ponovo krenula da instaliram Linux, neće ni on, isto ovo mi se pojavljuje, radi samo dok je prikopčan usb to je ona kao live verzija. Ja stvarno ne znam šta da radim, nemojte mi govoriti nikome nigdje da nosim, tek sam ga donijela kući :lol:
Stihy
Posts: 143
Joined: 26/07/2003 00:00
Contact:

#111 Re: Linux

Post by Stihy »

Probaj ući u bios i prebaciti na legacy boot ugasi secure boot, pa onda probaj install
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#112 Re: Linux

Post by maida95 »

kasno sam vidjela ovo, ali to je u biti i trebalo :thumbup:
ganjgo
Posts: 12
Joined: 14/06/2016 22:00

#113 Re: Linux

Post by ganjgo »

Koji linux distro po vama najbolje fura?
Neko vrijeme furam KDE Neon, ali u zadnje vrijeme je počeo da 'koči'
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#114 Re: Linux

Post by Mega Man X »

Po meni vala Linux Mint. Hem lagan za korištenje, hem fercera sve bez problema.
ganjgo
Posts: 12
Joined: 14/06/2016 22:00

#115 Re: Linux

Post by ganjgo »

Koristio sam i ja neko vrijeme Mint, no nije me oduševio. Možda je bilo do mog tadašnjeg laptopa. Nije mi kako treba radio extended display i bt tipkovnica mi se često gasila.
Reinstalirao sam sada KDE pa ćemo vidjeti.
BTW. koji media player preporučujete pored VLC-a.
Na VLC-u network streaming radi baš loše, ne može se prebacivati ni 'kočiti' film kako treba
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#116 Re: Linux

Post by diablobih »

BS player je tu jos dobar, ali VLC je ipak najjaci.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#117 Re: Linux

Post by Qler »

ganjgo
Posts: 12
Joined: 14/06/2016 22:00

#118 Re: Linux

Post by ganjgo »



HAHAHAHHAHAHA, nešto tako :D

Diablo, bs player haman pa nema nikako update na linuxu... Loše su to uradili, a VLC ako se obriše skroz, gube se dijelovi samog sistema. Tako da se ne isplati zezati sa VLC-om koji ne radi kako treba
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#119 Re: Linux

Post by diablobih »

Da li ima GOM player za Linux?
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#120 Re: Linux

Post by AstorH »

User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#121 Re: Linux

Post by mokra_carapa »

Distro ko distro, bitan je kernel da prepozna hardware, ostalo su nijanse.
Manager za pakete i popratne libove je takodje bitan

GNU/Linux Manjaro koji je baziran na Arch-u je solidan i za pocetnike i za regularne korisnike.

Siroka paleta distroa kao i rejting ima ovdje : https://www.distrowatch.com/

Image
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#122 Re: Linux

Post by AstorH »

Meni je bitan i izgled.
A Manjaro nije bas lagan za pocetnike.
Bar meni nije bio.
ganjgo
Posts: 12
Joined: 14/06/2016 22:00

#123 Re: Linux

Post by ganjgo »

Izgled nam je svima bitan, ja sam našao za većinu potrebnog softvera zamjenske aplikacije.
Ai eto npr. VLC više ne radi kako treba, onda ponekad imam problem sa touchpadom, pa moram da ga popravljam, i nemam automatsko skaliranje kad spojim laptop na dodatne monitore.

Šta je po vama obavezan linux softver?
User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#124 Re: Linux

Post by mokra_carapa »

ganjgo wrote:Izgled nam je svima bitan, ja sam našao za većinu potrebnog softvera zamjenske aplikacije.
Ai eto npr. VLC više ne radi kako treba, onda ponekad imam problem sa touchpadom, pa moram da ga popravljam, i nemam automatsko skaliranje kad spojim laptop na dodatne monitore.

Šta je po vama obavezan linux softver?
Vidis tu ti je bitnija fukncionalnost nego izgled. Sta ce lijep desktop ako ne radi kako treba :P
Vjerovatno kernel ne prepoznaje touchpad ili ima problema. U tom slucaju ili probaj promjeniti kernel ili distribuciju koja u sebi sadrzi vecu podrsku za hardware. Mislim da Debian derivati imaju tu dobar prolaz. Ja koristim samo VLC nisam nikad imao problema a za spajanje sa dodatnim monitorima takodje. (koristim Arch GNU/Linux).
Preporucio bih ti da pogledas xrandr po forumima i da odredis opcije koje ti najbolje podesavaju sliku na drugom monitoru.

Obavezan linux softver je "man" kad zapne :lol:
ganjgo
Posts: 12
Joined: 14/06/2016 22:00

#125 Re: Linux

Post by ganjgo »

mokra_carapa wrote:
ganjgo wrote:Izgled nam je svima bitan, ja sam našao za većinu potrebnog softvera zamjenske aplikacije.
Ai eto npr. VLC više ne radi kako treba, onda ponekad imam problem sa touchpadom, pa moram da ga popravljam, i nemam automatsko skaliranje kad spojim laptop na dodatne monitore.

Šta je po vama obavezan linux softver?
Vidis tu ti je bitnija fukncionalnost nego izgled. Sta ce lijep desktop ako ne radi kako treba :P
Vjerovatno kernel ne prepoznaje touchpad ili ima problema. U tom slucaju ili probaj promjeniti kernel ili distribuciju koja u sebi sadrzi vecu podrsku za hardware. Mislim da Debian derivati imaju tu dobar prolaz. Ja koristim samo VLC nisam nikad imao problema a za spajanje sa dodatnim monitorima takodje. (koristim Arch GNU/Linux).
Preporucio bih ti da pogledas xrandr po forumima i da odredis opcije koje ti najbolje podesavaju sliku na drugom monitoru.

Obavezan linux softver je "man" kad zapne :lol:

Funkcionalnost je razlog zbog kojeg smo vjerovatno na linuxu. Koristim KDE, najbolje mi radi touchpad kad zapravo skroz isključim synaptic :-D
Nemam problem sa spajanjem na dodatne monitore, ali volio bih da ima neki softver koji 'pamti' kada mi je monitor, kada je sam laptop, jer ovako moram svaki puta da podesim skaliranje ručno. Mijenjanje veličine fonta i sl.
VLC je šit, ne radi mi fino kad radim network streaming, a neke baš dobre alternative za VLC i nema.
Post Reply